LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 18 September l1 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. DE NOODLIJDENDE MIDDENSTAND. EEN UITEENZETTING VAN HET HOOFDBESTUUR. Het bestuur van den Koninklijken Nederlandse hen Middenstandsbond heeft medegedeeld, ln de omstandigheid, dat de regeering geen gehoor geeft aan de drin gende verzoeken der middenstandsorga nisaties; om maatregelen ter verbetering der positie van het zelfstandige en tot leniging van den crisisnood te treffen, mlddenstandsbedrljf aanleiding gevonden tot bljccnrocping van een demonstratieve vergadering. Deze zal gehouden worden op Woensdag 20 September as. te half twee ln de groote zaal van den Dierentuin. In verband hiermede heeft het bestuur van den Middenstandsbond een perscon ferentie gehouden. In deze conferentie heeft genoemd be stuur erop gewezen, dat de middenstand niet langer wenscht het slachtoffer van onrecht te zijn en bij andere volksgroepen te worden achtergesteld. Met betrekking hiertoe betoogde men allereerst de noodzakelijkheid van her ziening van de winkelsluitingswet voor die bedrijfsgroepen, welke zulks behooVen. Men wenscht een verruiming van de ver koopuren des avonds voor kleine bedrij ven in consumptie-artikelen, werkende zonder personeel. De middenstanders, zoo zette men uiteen, mogen niet worden ver hinderd om persoonlijk te werken gedu rende uren, dat een talrijk publiek arti kelen wenscht te koopen, waaraan het op andere tijdstippen van den dag minder behoefte gevoelt. De bedrijven, die wel met personeel werken, behoeven zich niet ongerust te maken, want als een zaak, doordat zij 's avonds geopend mag zijn, zoodanig gaat bloeien, dat zij personeel gaat behoeven, zal zij onder de beperkte verkoopuren vallen, als zij personeel aan stelt. Voorts herinnerde men eraan, sedert jaren vergeefs te hebben aangedrongen op een herziening van de personeele be lasting. Bij de behandeling van het des betreffende wetsontwerp, door minister Sprenger van Eyk in de negentiger jaren voorgesteld, is er reeds op gewezen, dat het een onbillijkheid was, dat fabrieken en werkplaatsen werden vrijgesteld, maar dat winkels voor een derde werden aangesla gen. De minister erkende de onbillijkheid, maar zelde, het geld voorloopig niet te kunnen missen. Sedert is de toestand zoo gebleven. Bovendien kan voor café's en restaurants de volle aanslag worden ge heven, wat ook verkeerd is. Men kan zeg gen, dat zij met winkels moeten worden gelijk gesteld, maar noodig is een géheele afschaffing van de personeele belasting op dit punt voor winkels, café's en restau rants. Deze zware belasting kan de mid denstand niet meer dragen. Bij de pas tot stand gekomen wijziging van de per soneele belasting zijn de gemeenten be voegd geworden om café's met winkels ge lijk te stellen of om den aanslag voor café's op twee derden te stellen, zoodat van café's een derde of twee derden ge heven kan worden. Maar dit is een leege dop, want in dezen moeilijken tijd kunnen de gemeenten niet tot een vermindering van de belasting overgaan. Verder heeft de middenstand te lijden onder het euvel van de uitverkoopen. De uitverkoop begint hoe langer hoe vroeger. Als er altijd uitverkoop is, kan men geen koopjes meer halen. Dat men tegen het einde van het seizoen uitverkoop houdt, is normaal. Daartegen kan men zich niet verzetten. Wel echter behoort te worden tegengegaan het houden van uitverkoop zoogenaamd wegens brand- en water schade, wegens sterfgeval, wegens verbou wing, enz. Een vervolging wegens oneer lijke concurrentie in zulke gevallen is zel den mogelijk. Ook drukt het cadeaustelsel den mid- denstand zwaar. Firma's geven artikelen j cadeau, welke geen betrekking hebben op haar eigen vak. De gezamenlijke hande laren in geëmailleerde artikelen hebben niet zulk een grooten omzet als de voor raad geëmailleerde artikelen bedraagt, welken margarinefirma's caudeau geven. Wijders vestigde men onze aandacht op den nood van den middenstand als ge volg van den nood in de streken, waar tuinbouw beoefend wordt en waar bloe men en bloembollen worden geprodu ceerd. De winkeliers in de tuinbouwstre ken hebben aan de klanten credlet moeten geven, want het is daar gewoonte om te betalen van den oogst. Om him zaken te financieren, hebben vele winkeliers erediet moeten opnemen bij een bank, waaraan zij het verschuldigde nu niet kunnen te rugbetalen De regeering steunt de boeren, maar niet de winkeliers, die van den nood der boeren het slachtoffer zijn. Zij wil geen borg wezen voor het nadeelig saldo van het credlet. dat winkeliers heb ben verleend aan klanten-boeren die nu niet kunnen betalen. In oorlogstijd is de regeering wel op die manier borg geweest. Zij heeft toen 7millioen beschikbaar gesteld voor credietverleening. In 1927 is gebleken dat van dit groote bedrag alles was terugbetaald op f. 125.000 na. Mis schien zou deze wijze van hulpverleening nu wat meer kosten, maar de regeering moet bedenken, dat zij de middenstanders ln staat moet stellen om zeiven den kost te verdienen. Dat is ook het verstandigste, want dan kunnen zij belasting betalen. De Middenstandsbond heeft aangaande den toestand van den middenstand op het platteland enquêtes gehouden in verschei dene streken, waaruit gebleken is, dat het bedrag der vrijwel oninbare posten een stijgende lijn toont. Te Aalsmeer wordt dit bedrag op een half millioen geraamd, te Boskoop op twee ton. in de Streek op twee millioen. te Andijk. waar tachtig middenstandsbedrijven zijn. op anderhalve ton, aan den Langedijk op drie-en-halve ton. Het ergste is de toestand in de Streek. Hierna besprak het bondsbestuur de be perkende maatregelen waaronder de Industriëele middenstand gebukt gaat. Men merkte op, dat er een regeling be staat van den werktijd der arbeiders, van wie velen echter in hun vrijen tijd voor zichzelven werken Zij doen dan den patroons een sterke concurrentie aan, omdat zij goedkoop kunnen werken, daar zij geen onkosten hebben wegens salaris, sociale verzekering, enz. Men betoogde, dat het onrechtvaardig is om den winkeliers tc verbieden, na een bepaald uur te wer ken, maar tevens de arbeiders in hun vrijen tijd te laten beunhazen. Men wees ons erop, dat de arbeidersorganisaties het op dit punt met den middenstand eens zijn. Nog betoogde men, dat de zakelijke be drijfsbelasting een onrechtvaardige bena deeling van den middenstand is. Of zij in een gemeente al dan niet zal bestaan, hangt van het gemeentebestuur af, d.w.z. van een toevallige samenstelling ervan. En de belasting op openbare vermakelijkhe den is moordend voor vele café's, waar muziek wordt gemaakt en waar men artlsten laat optreden. Zij brengt ook voor het bioscoopbedrijf groote moeilijkheden met zich. Men achtte het daarbij zeer ver keerd een belasting te doen heffen naar de oppervlakte, onverschillig of een be drijf winst of verlies oplevert. De wet, zoo be toogde men, moet zoodanig worden ge wijzigd, dat in het algemeen geen belasting wordt geheven van zaken, die geen winst opleveren. Een ander onderwerp, dat men besprak was de ontaarding, waartoe volgens het Bondsbestuur gemeentebedrijven verval len. Men noemde ze publieke strooperijen. Men merkte op. dat het voorkomt, dat electriciteits-bedrijven na een ruime af schrijving nog tweederden van hun omzet als winst kunnen nemen. Hieruit volgt, dat de tarieven veel te hoog zijn. Op den voorgrond heeft men tevens ge steld de noodzakelijkheid van een rege ling tot eenvoudige gerechtelijke incassee- rlng van kleine vorderingen Naast een bijzondere credietvoorziening voor middenstandsbedrijven is verder noodzakelijk een steunregeling voor nood lijdende middenstanders, waardoor dezen ln staat worden gesteld om levensbenoo- digheden te koopen. Het Nationaal Crisis- Comité moet een bedrag hiervoor beschik baar stellen. Een precedent is de beschik baarstelling van f. 750.000 jaarlijks voor bijslag op den werkloozensteun. Nadruk kelijk verklaarde men, dat de midden stand evenveel recht heeft op steun als de arbeiders en de agrarische bedrijven, die worden geholpen. In enkele groote ste den is een regeling getroffen met mede werking van kamers van koophandel, maar zij heeft betrekking op bedrijfscredieten. Nog werd gewezen op de noodzakelijk heid van verleening van bijzondere cre- óieten voor herstelwerken, te verstrekken door de regeering aan gemeentebesturen. Deze herstelwerken kunnen dan door am bachtspatroons worden verricht. Ten slotte verklaarde men, vele grieven te koesteren tegen vorige regeertngen, rhaar geen grieven te gevoelen Jegens de nieuwe, welke nog geen beloften heeft ge daan. De demonstratieve vergadering, merkte men op, zal aan de nieuwe regee ring toonen, waarin de vorige regeering is te kort geschoten, ook met betrekking tot de vele kleine, ongeorganiseerde winkeliers, die bonafide zijn en die er slecht aan toe Zijn. o DISTRIBUTIE VAN MARGARINE. Nieuwe regeling met ingang van 1 October. De Crisis-Zuivel-Centrale richtte een schrijven tot de gemeentebesturen, waar aan wij het volgende ontieenen: ..Met ingang van I October a s. treedt een nieuwe regeling betreffende de distri butie van onvermengde margarine in werking, waarbij uitbreiding wordt gege ven aan het aantal personen, dat in aan merking komt voor genoemde distributie. Terwijl tot nu toe aan werklooze of armlastige hoofden van gezinnen met 5 of meer kinderen deze margarine werd verstrekt, komen vanaf 1 October 1933 ook de hoofden van gezinnen, die werkloos of armlastig zijn, met 4 kinderen hiervoor ln aanmerking. Tevens mag deze marga rine voortaan verstrekt worden ten be hoeve van gezinnen met 4 of meer kin deren, waarvan de gezinshoofden 3 maanden of langer werkloos of armlastig zijn en steun ontvangen of bij een werk verschaffing zijn te werk gesteld. Met ingang van 1 October 1933 mag echter in afwijking van den regel, die tot dusver gegolden heeft, 200 gram per gezinslid per week worden verstrekt, per gezin af gerond, op pakjes van 1/4 K.G. volgens onderstaand schema: een gezin van 6 ge zinsleden heeft recht op 5 pakjes van 1/4 K.G. per week; van 7 heeft recht op 6 pakjes; een gezin van 8 op 6. van 9 op 7, van 10 op 8, van 11 op 9, van 12 op 10, van 13 op 10, van 14 op 11, van 15 op 12 en van 16 op 13 pakjes per week. Volgens vaststaande bepalingen moeten de aanvragen worden gericht tot de Cri sis-Zuivel-Centrale. De levering geschiedt cmgefrankeerd van fabriek naar een of meer opgegeven centrale punten in de gemeente Hoeveelheden kleiner dan 20 K G. per 14 dagen worden niet geleverd. De prijs voor de gemeente bedraagt 40 ets. per K.G De distributie in de gemeente dient vanuit het sub 2 bedoelde centrale punt te geschieden, tegen betaling van 44 ets. per K.G. De gemeenten ontvangen dus 4 cent per K.G. ter tegemoetkoming in de te maken onkosten In de wijze van distributie is de gemeente geheel vrij; zij kan de margarine dus door een armbe stuur. door winkeliers of anderszins laten distribueeren. Indien de distributie door winkeliers geschiedt, adviseert de Centrale hiervoor zoo mogelijk afwisselend andere winkeliers aan te wijzen, opdat niet steeds dezelfde winkeliers van een mogelijke uit breiding hunner cliënteele profiteeren. In elk geval mag den consument geen hoo- geren prijs dan 11 ets. per half pond pak in rekening worden gebracht. DE POLITIEBOND NAAR DEN HAAG In verband met moeilijkheden, die ge rezen zijn door het niet deelnemen aan het défilé te Amsterdam, wordt gemeld dat de Alg. Ned. Politiebond thans zal deel nemen aan de huldiging van H.M. de Koningin, welke morgenmiddag zal plaats vinden. Al.GEM, VEREENIGING VAN POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOON PERSONEEL. Dezer dagen is opgericht ..De Algemeene Vereeniging van Post-, Telegraaf- en Te lefoon-personeel. gevestigd te Amsterdam. Secretaris is A. G. NUmeyer, Padang- stjaat 32, Amsterdam (O.), FAKKELOPTOCHT IN DEN HAAG. Défilé voor HM. de Koningin. Door de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond wordt mor gen een fakkeloptocht georganiseerd met toestemming van den burgemeester van 's-Gravenhage, welke optocht des avonds voor H. M. de Koningin, langs het Paleis Huis ten Bosch zal defileeren. Vereenlgingen, muziekcorpsen, en indi- vidueele personen, die hieraan wenschen ceel te nemen, wordt verzocht, zich ten spoedigste op te geven aan het secreta riaat van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond, Lange Houtstraat 7, Den Haag, tel. 110247. De stoet zal te halfacht worden opge steld op de Carel Reinierskade (loopende evenwijdig met het terrein bij de Haag- sche IJsclub). Fakkels zijn ter plaatse verkrijgbaar. Deze fakkeloptocht dient speciaal om ook diegenen, die om werkzaamheden niet in staat waren om op 9 September te Amsterdam aanwezig te zijn, II. M. de Koningin bewijzen van trouw en aanhan kelijkheid te geven. O- KOSTELOOZE RIJWIEL PLAATJES. De heer Oud, minister van Financiën heeft op de vragen van het Tweede Kamer lid Wijnkoop betreffende de kostelooze ver strekking van rijwielbelastingmerken aan werkloozen geantwoord, dat hij zou kun nen volstaan met de volgende mededee- ling: In het begin van de maand Juli 1933 zijn bereids maatregelen getroffen om, met in gang van het nieuwe, 1 Augustus j.l. in getreden belastingjaar, kostelooze rijwiel belastingmerken te verstrekken aan werk loozen, die kunnen aantoonen, dat zij hun rijwiel noodig hebben ter voldoening aan de voorschriften van de werkloozensteun- regeling, doordat zij zich eens of meer malen per dag aan een bepaald bureau moeten vervoegen, waardoor zij een af stand van ten minste een half uur gaans moeten afleggen, en aan werkloozen, die kunnen aannemelijk maken, dat zij hun rijwiel behoeven voor het zoeken van werk zoomede aan losse arbeiders, die hun rij wiel voor dat doeleinde gebruiken. Dit zelfde geldt ten aanzien van werkloozen, die in werkverschaffing arbeid verrichten en in verband met den hiervóór bedoelden afstand een rijwiel noodig hebben. Het vorenstaande kan echter slechts toe passing erlangen voor zoover de betrokke nen hoofd van een gezin zijn en niet in de Rijksinkomstenbelasting voor het loopende belastingjaar zijn of worden aangeslagen, met dien verstande, dat, indien het hoofd van een gezin geen rijwiel noodig heeft, het ook geldt ten aanzien van een door het hoofd aangewezen lid van het gezin, dat, evenals het hoofd zelf, niet in genoemde belasting is of wordt aangeslagen. ■o- LIJK VERBRANDING. De Vereeniging voor facultatieve lijkver branding in Nederland heeft te Breda haar algemeene ledenvergadering gehou den, onder voorzitterschap van prof. dr L. van Itallle uit Leiden. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen prof. dr. L. van Itallie en de heer E. J. Abrahams. De afdeelingen Den Haag. Velzen, Bus- sum, Utrecht vroegen of het hoofdbestuur niet tot tariefsverlaging kon overgaan, ge zien het groot batig saldo der kas. Hierom trent deelde de penningmeester mede, dat gezien het feit, dat het bedrag van f. 65 voor de verassehing den kostenden prijs dekt, het moeilijk is tot tariefsverlaging over te gaan. Zoodra deze prijs daalt, zal het tarief worden verlaagd. Maar voorloopig durfde de penningmeester nog geen toezegging te doen. te meer waar groote uitgaven te wachten zijn als o.a. pensioenregeling van het personeel. Verder zal moeten wor den voorzien in het beheer van de al gemeene administratie, welke zoodanig toeneemt, dat het onhoudbaar wordt. De vergadering keurde de rekening en verantwoording over 1932 goed. zoo ook de begrooting 1934. Het voorstel van het hoofdbestuur om van het batig saldo der verlies- en winst rekening f. 30.118 73 te storten in het fonds voor lijkovens, werd zonder bespreking aangenomen. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten, de plaats van de volgende vergadering te bepalen. Hierna bracht de voorzitter een voorstel van het hoofdbestuur in bespreking, nl. om over te gaan tot het benoemen van een bezoldigd administrateur en de oprichting van oen bureau. De werkzaamheden van secretaris en penningmeester hebben in den loop der jaren zoo'n vlucht genomen, dat het noodzakelijk wordt, hierin te voorzien. Namens het hoofdbestuur vroeg de voor zitter machtiging om tot aanstelling over te gaan. Ook hieraan hechtte de vergade ring haar goedkeuring. Het bureau zal te 's-Gravenhage gevestigd worden. Hierna kwam in behandeling een motie van de afd. Utrecht. Deze hield in de bepa ling, dat de functie van secretaris niet vereenigbaar is met eenige betrekking bij het crematorium of als verzorger_bjj de lijkverbranding. De afgevaardigae van Utrecht lichtte deze motie toe. Evenwel was men van meening, dat een besluit hieromtrent nu niet genomen kon worden. De voorzitter stelde daarom voor, dit tot een punt der agenda te maken voor de eerstvolgende ledenvergadering. Hiertoe werd besloten. Bij de rondvraag besprak de afd. Hilver sum de wenschelijkheid om te komen tot den bouw van een tweede crematorium. De afd. Arnhem sloot zich hierbij aan. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat het hoofdbestuur er ook over denkt, doch gezien de omstandigheden velerlei gebied, was men algemeen van oordeel dat hiermede nog enkele jaren moet worden gewacht. De afd Velsen besprak de last die een deel van de inwoners van Velsen heeft van de rook van het crematorium. De afge vaardigde vroeg of hiertegen niets gedaan kon worden. De voorzitter deelde hier omtrent mede dat reeds pogingen in het werk zijn gesteld om tot een goede oplos sing te komen. ,(N. R. Crt.), AANRIJDING TE HAARLEM. 60-jarige vrouw gedood. Gisteravond tegen half negen is te Haar lem op de Leidschevaart ter hoogte van den oprit der electrische tram naar Zamd- voort een doodelijk ongeval gebeurd. De 60-jarige mevr. v. d. Broek, echtgenoote van een employé van de N.Z.H. Tramweg Mij. fietste in gezelschap van een buurman geheel rechts op den weg, toen achter haar een auto naderde. De vrouw stapte af liep met het rijwiel aan de hand naar de lin kerzij van den weg. De autobestuurder meende toen, dat hij rechts van haar kon passeeren, doch de whelrijdster liep vlak voor de auto plotseling weer naar rechts,, met het gevolg, dat zij werd aangereden en voor de wielen terecht kwam. De chauf feur stopte onmiddellijk. Juist kwam ech ter een uit drie wagens bestaande tram trein uit Zandvoort de helling van het viaduct afrijden. Hoewel de wagenbestuur der uit alle macht remde kon hij niet ver hinderen. dat hij achter tegen de auto aanbotste en deze hierdoor eenige meters vooruitschoof. Tengevolge hiervan werd de vrouw overreden. Door den noodrem te ge bruiken kon de wagenbestuurder voor komen, dat ook de wielen van de trani over haar heen gingen Men vond de on gelukkige onder de treeplank vain het voorste tramrijtuig. Een dokter was spoe dig ter plaatse, doch deze kon slechts den dood constateeren. o- HET DRAMA TE MUIDEN. Burgemeester De Raadt is gisteren naar zijn woning te Muiden teruggekeerd. Hij is vrijwel hersteld. De wethouder Hotten tot is met goed gevolg geopereerd. Het levensgevaar is geweken. ONDER DE TRAM. Zaterdagavond is te Rotterdam de 35- jarige kantoorbediende A. F. Reime, ge woond hebbende aan de Hooidrift op den Schiedamschenweg onder een traan ge raakt en met een hersenschudding naar het ziekenhuis is gebracht waar hij gis termorgen is overleden. Gisterochtend is te Rotterdam de 82- jarige mevr. de wed. H. Rienks, gewoond hebbende aan de Roode Rijschelaan. op de Bergschelaan onder een tramwagen van lijn 5 geraakt toen zij onverwacht den rijweg overstak Met zware verwondingen werd zij naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht, waar zij kort daarop is overleden. o VERDRONKEN. Gisteravond om half acht is te Rotter dam de tienjarige L. Bakker, gewoond heb bende in de Rooseveltstraat. bij het vlot jevaren op een onder water geloopen bouwput aan de GalMeistraat in het water gevallen en verdronken. o DIEFSTAL OP EEN VOETBALVELD TE NIJMEGEN. Toen in de rust van den wedstrijd Quick N.E.C. scheidsrechter M. uit ZwoUe zich gisteren naar de kleedkamer had begeven, bemerkte hij dat zijn portemonnaie met Inhoud was verdwenen. Onmiddellijk werd de politie hiervan in kennis gesteld, die direct een onderzoek instelde. Toen de terreinknecht van Quick zich na de rust wilde vergewissen of de kleedkamer der gasten was afgesloten, bemerkte hij, dat zich daar nog iemand bevond. Direct sloot hij de kleedkamer af en waarschuwde de politie, die den man fouilleerde. Er wer den vier portemonnaies op hem bevonden, die bleken afkomstig te zijn van vier spelers van N.E.C. De man bekende vol ledig. De portemonnaie van den scheids rechter had hij achter een haag op het Quickveld weggeworpen, nadat hij den inhoud in zijn zakken had verborgen. De dader bleek te zijn de Duitsche arbeider O. A., wonende te Nijmegen en werkzaam op de papierexportfabriek aldaar. Aan gezien ook op deze fabriek herhaaldelijk diefstallen gepleegd waren, werd een huis zoeking bij verdachte gedaan. De dauei werd onmiddellijk in arrest gesteld. HET CONFLICT IN DE S.D.A.P. TE ZAANDAM. Het raadslid A. G. Verbeek, een der vier s.d,-leden te Zaandam, die vóór de door het rijk geëlschte bezuinigingsvoor stellen hebben gestemd en wien deswege door de afdeeling werd verzocht zijn man daat ter beschikking te stellen, heeft aan het afdeelingsbestuur medegedeeld, dat hij niet bereid is als raadslid te bedanken. De wethouders Prins en Kelder, wien eenzelfde verzoek is gedaan, hebben nog eenlgen bedenktijd gevraagd. „Tel." S.D.A.P. JEUGDBETOOGING IN AMSTERDAM. Gisteren hebben 15000 jongeren uit de S.D.A.P.. een betooging gehouden op het IJsclubterrein in Amsterdam, te weten, de Vakjeugdbond, de Blauwe Jeugd, de Sport bond en de A.J.C. Na deze betooging werd te ongeveer 4 uur een stoet geformeerd, waarna een rondwandeling door de stad volgde. Het voorbij trekken van den stoet duurde een vol uur Op de Dam werd de stoet ontbonden. Hier en daar was het tramverkeer, dat niet verlegd was, danig in de war, vooral bij het Leidsche Boschje stagneerde het. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minister van Economische Zaken zal op Donderdag 21 September niet plaats hebben. o UIT NED. OOST-INDIE. OVERLEDEN. BANDOENG. 16 Sept (Aneta). Over leden is de oud-generaal-majoor. oud inspecteur van den Militair Geneeskundi gen Dienst van het Leger in Ned.-Indië, oud-hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te BanjJoeng, H. M. Neeb. BUITENLANDSCH GEMEN(J SNEL BEGRAVEN. Het gemeentebestuur van Lissabon kJ een verordening uitgevaardigd. luachtJ welke begrafenisstoeten in de straten 3 minimum snelheid moeten hebben J 25 K.M. per uur. Het doel van dezen maatregel u J eind te maken aan dé verkeersop'tl pingen, welke ontstaan door de zich h3 zaam voortbewegende begrafenisstoeten! voet of per rijtuig. Alleen stoeten per J zuilen voortaan kunnen worden gebrj HITLER, GOERING en GOEBBEls PEETOOMS. De vrouw van een Keulsch arbeider reeds 5 kinderen bezit, heeft het leven schonken aan een drieling. Als blijk van waardeering hebben drie kopstukken der N.SD.AJ. Hitier, cd ring en Goebbels erin toegestemd peetó] over de kinderen te worden. i De ouders hebben tevens nuttige J schenken van de drie ministers ontvang' ONTPLOFFING IN munitiedepot,! De „Prawda" bericht uit Mostar iZtJ Slavië) over een explosie van buitenge*!! hevigheid, die daar in het mimitiè-depl heeft plaats gehad. Daar de explosie «el den twee soldaten, die zich in het depl bevonden en een boerin gedood, terwl drie boerinnen, die op het veld werkt! zwaar gewond werden. In de stad zijn -jl rijke vensterruiten vernield. De miliia! autoriteiten gelooven, dat de explosie 1 veroorzaakt door een weggeworpen sigart! o GROOT-MOORDENARES gearresteerI De Roemeensche politie heeft een vroj gearresteerd, die bekend heeft, tientalil vrouwen van advies te hebben gedleJ hoe zij haar mannen kwijt konden rak! Het justitioneel onderzoek heeft aan il licht gebracht, dat in verschillende dor! in Transsylvanië getrouwde mannen hl slachtoffer van deze vrouw zijn gewordt! Zij werden plotseling aangetast door el vreemde ziekte, waartegen doktoren 1 specialisten niets vermochten te doen. li sommige gevallen werd typhus-koorts o! gegeven als de doodsoorzaak, doch veel was het niet mogehjk de oorzaak vastl stellen. Toen de sterfgevallen een schrikbare! den omvang aannamen, werden op last da justitie acht lyken op het kerkhof tl Shiria opgegraven en voor ïykschoura! naar Boekarest gezonden, waar sporen val arsenicum-vergiftiging werden gecol stateerd. De verdenking viel op een boerenvroul bekend als waarzegster en kwakzalisiel die de intieme verhoudingen kende val vele gezinnen in den omtrek. Deze vrouw heeft thans een volledige bel kentenis afgelegd. Eenige der vrouwen van de gestoivel mannen, waren haar medeplichtigen, <1 vyf van haar zyn eveneens gearresteerI Het biykt, dat de boerin eenige jarea lang geleden heeft onder de misdragmvdil van een wreeden echtgenoot. Zij tracht!! zichzelf toen te vergiftigen, werd enuSfl ziek, doch herstelde tenslotte. Later vestigde zü zich als kwakzalKal en daar zü ook de toekomst voorspelde! kreeg zij in de omliggende dorpen grooii vermaardheid. Vrouwen, die een ongelukkig huweljhl leven leidden, vertrouwden haar moeilijk! heden aan de boerin toe, en deze verteld» dan het geheim van haar drank, die daar! na aan de mannen in wijn of bier vwil toegediend. Het aantal slachtoffers staat niet ndfl doch moet zeer hoog zijn. Detectives onderzoeken thans hoe lull en in welke dorpen deze gifmengster Ml gruweiyk bedrijf heeft uitgeoefend. o 22 SCHUREN IN DE ASCH. Gisteren zün in Wallenfels bü Kronacu waarschyniyk tengevolge van brandstich ting 22 voile schuren van meest arme boeren in de asch gelegd. Niets kon vol den gered. MAX HOELZ t. Gemeld wordt, dat de bekende DuitscMl communist Hoeiz Vrijdag tijdens een boot-I tocht op de Oka nabij Gorki (Nizjni-NoW"| gorod) is verdronken. Hoelz is bekend uit den communis* I tischen opstand in Midden-Duitschland 1 in 1921. Hy werd toen veroordeeld tot levenslang, doch viel in 1928 onder dt amnestie-wet. Sindsdien verbleef hij gro tendeels in Sovjet-Rusland. Hy is 43 jaat oud geworden. o DRIE MIJNWERKERS BEDOLVEN. In een nüjn in de buurt van Montpelli" zyn drie mynwerkers bedolven. Toen het gelukte, hen te bevrijden,, wa ren er twee reeds overleden, terwijl derde ernstig gewond was. ONGEVALLEN OP DE BROOKLANDBAA.N Op de autorenbaan van Brookland (Engeland) is gedurende de groote wed- stryden, die door duizenden toeschouwers werden bygewoond, een bombardements vliegtuig neergestort, De piloot werd gedood, terwijl een oin- cier en drie mannen zwaar werden 8 wond j Later sloeg een auto om, die in "rai vloog De bestuudcr werd zwaar gewon JAMES ARMSTRONG t. Te Los Angeles is dr. James Armstrong, kunstkenner en schrijver en uitvinder, 85-jarigen leeftyd overleden hpt Dr. Armstrong is de uitvinder van bekende Lee-Metford-geweer, dat m Engelsche leger wordt gebruikt en va" Armstrong-torpedo's, die door de Ja. g ners ln den Russisch-Japansclien o" werden gebezigd. „..„tor Dr. Armstrong was laatstelijk C3u- van de universiteit van het Zuio- fornische museum. <i DE LINDBERGHS Lindbergh en zyn echtgenoote w- teren van Stockholm naar LandsKre 1; vlogen, waar Lindbergh's grootvaar gewoond. g-J

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10