LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 12 September I9j KUNST EN LETTEREN. SPORT. TELEGRAMMEN. BLOEMPOT GEBROKEN LUM 'M MET V S.LPON RADIONIEUWS. TWEEDE ZOMERCONCEKT PIETERSKERK. Ch. v. Isterdacl (cello) S. Swaap (viool) L. Mens (orgel) Het tweede en laatste zomerconcert in 1633 in de Pieterskerk door den lieer Leo Mens (orgel) zal plaats hebben Donderdag 11 September a.s. (kwart over acht), met medewerking van de heeren Charles van Isterdael (cello) en Sam Swaap (viool). Het programma vermeldt: Prelude et Fuge van Frescobaldi (1583—1643). Sonate in F van D. Buxtehudc (1637—1707), Adagio. Siciiiano, Prelude et fuge C-moll van j. S Bach (16851750), La Folia (Variations sérieuses) van Are. Corclli (1653-1713), Adagio, (uit G-dur-concert) van W. A. Mozart (1756-1791). Arioso van G. F. Handel (1685—1759) en drie nummers, die in eerste uitvoering gaan: E W. Oskam, Elegie, A. Voormolen, Sarabande, G. Migot, Plaintc, resp. voor cello, viool, cello. BEGRAFENIS HERMAN POORT. Gisteren is op de begraafplaats Esser- veld bij Groningen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den dezer dagen overleden letterkundige Herman Poort. Tot de vele belangstellenden behoorden de burgemeester van Groningen en de wethouders De Jager, Reinlnk en Rugge, een deputatie uit het schouwburgbestuur, van de Rotaryclub, het bestuur van de volksuniversiteit te Groningen, afgevaar digden van den kunstkring ..De Ploeg", van het Instituut voor Arbeidsontwikke- ling van de moderne arbeidersbeweging, en van de vroegere Rederijkerskamer „Groningen". Voorts waren er vertegen woordigers van de volksuniversiteit te 's-Gravenhage, van de redactie van de „Opbouw", een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de vereeniging „Gronin gen",. Het bestuur van de V A R A. was eveneens vertegenwoordigd. Er waren vele kransen. De heer Albert Vogel, voordrachtkunste naar, hield bij de geopende groeve een toe spraak namens het hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevordering van Woord kunst, waarvan Herman Poort vlce-voor- zitter en letterkundig adviseur was. Hierna werd de kist in het graf neer gelaten en een schat van bloemen daarop gelegd. De heer J. H. Riddering uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur van de algemeene vereeniging „Groningen", vroeger „Grön- neger Spraok" genaamd, bracht hierop na mens deze vereeniging dank en hulde aan Poort. Prof. dr. I. B Cohen bracht ln de eerste plaats namens de Gronlngsche Volksuni versiteit enkele woorden van dank aan den heer Poort, in wlen de Volksuniversi teit een trouw lid van den raad van toe zicht en een uitstekend adviseur voor tooneelstukken heeft verloren. Tenslotte voerde spr. het woord uit naam van het tijdschrift „Opbouw". Tenslotte sprak mr. F. G. Cohen namens de „Prov. Gr. Crt." Een broer van den overledene dankte voor de bewezen laatste eer. NIEUWE UITGAVEN. „Duitscliland zet de klok terug." De waarheid over het Duitschland van heden door Edgar Ansel Mowrer, president van de buitenlandsche persvereeniging te Berlijn (Inmiddels als zoodanig afgetreden. Red.). (Uitgave van Holkema en Waren- dorf te Amsterdam). De dagelijksche couranten-berichten be treffende den politieken toestand in Duitschland. die in de laatste maanden tot ons zijn gekomen, moesten uit den aard der zaak min of meer fragmentarisch, min of meer onsamenhangend zijn. Zij bieden geen volledig beeld van het Duitschland, dat thans door de geheele beschaafde we reld met gevoelens van verbijstering wordt gadegeslagen. Hoe kwam dit alles tot stand' Hoe werd deze verwording, deze moreele chaos, die Duitschland ons van daag biedt geboren? Wat waren de directe en Indirecte oorzaken? Het antwoord op deze vragen ts aan de wereld gegeven door Edgar Ansel Mowrer, den Berlijnschen correspondent van de ..Chicago Daily News" Ztin boek geeft een rustige, volle dige beschrijving van de gebeurtenissen, oie In de laatste jaren in Duitschland heb ben plaats eehad en van de voornaamste personen, die ln die gebeurtenissen een rol hebben gespeeld. Het boek geeft feiten en nog eens feiten en somt met het in zicht. van den politiek geschoolden journa list die jaren lang ln Duitschland beeft ge leefd en het Dultsehe Volk ln al zttn scha keeringen heeft kunnen bestudeeren met onverblddelllke logica de oorzaken oo. die de huidige verwording van bet Duitsche volk hebben teweegeebracht. De schrijver is zéó onversaagd zóó onomwon den ln zlln beweringen hij zegt overal zoo precies waar het on staat, dat geen Dultsch uitgever het heeft aangedurfd dit bock uit te geven. Geen wonder, want hoe wei nigen ztin er die bun .vrijheid", voor zoo ver in het Derde Rijk nog van vriiheid gesproken kan worden wensehen oriis te geven voor het concentratiekamp? Maar zeker is liet. dat dit boek in breeden kring gelezen dient te worden. -6. WATF^OI O. DF ZIJL I—MAAS (COMBINATIE) ü.sierenavond om 3 uur speelden in de Zwem-Inrichting De Zi.1l bovengenoemde ploegen 'n vriendschappelijken wedstrijd Beide zeventallen telden invallers Nadat belde doelen fel waren bestormd maakte D, Kraayenbrink mooi t0. De linksvoor van Maas zorgde vlug met een hard en ver schot voor den gelijkmaker 1—1, en nog voor de rust hadden de bezoekers, eveneens met een ver schot, de leiding ge nomen 12. Na rust werd de stand tot 1—5 opgevoerd waarna Blansjaar uit een algemeenen aanval 25 scoorde Even was de Zijl in den aanval en J v. d Horst verkleinde de achterstand tot 35. Met een ver en hard achterwaartsch schot maakte van Senus 3—6. waarmede Tevens het einde kwam. LIJFWACHT VAN HONDERD STUDENTEN VOOR EINSTEIN. LONDEN, 12 Sept. (V.D.). Een lijf wacht van honderd universiteitsstudenten zal worden samengesteld ter bescherming van Prof. Einstein, voor het geval deze tijdens zijn verblijf in Engeland in het openbaar verschijnt. De jonge mannen zullen geen Joden zijn en niet politiek, aldus meldt de „Daily Herald". Prof. Einstein is schriftelijk gevraagd dit voorstel te aanvaarden. De recruteering geschiedt onder leiding van Majoor F. M. Marcus. Iedere universiteit zal gevraagd worden de recruten op te roepen. Het is noodzake lijk, dat Prof. Einstein op behoorlijke wijze wordt beschermd De lijfwacht zou optre den als een soort wacht in burger onge wapend temidden van de menigte en letten op Iedere demonstratie of actie. De mededeellng dat een prijs is gesteld door de Nazi's op het hoofd van Prof. Einstein, heeft de wereld geschokt, aldus vervolgt de „Daily Herald". De eenige man, die geheel onbewogen blijft voor de waar schuwingen en de bedreigingen van de Nazi's en de voorzorgen der autoriteiten, is de professor zelf. Alsof niets anders ter wereld betaat, gaat hij voort met zijn studie en de ontwikkeling van zijn mathe matische problemen, met behulp van zijn medewerkers, prof. Meyer, terwijl zijn secretaris zijn correspondentie behandelt. In antwoord op hem gestelde vragen, zelde Einstein, dat hij niet geloofde, dat de Nazi's werkelijk hun bedreigingen zullen ten uitvoer leggen, maar de moord op Les sing toont aan, dat er steeds fanatieke jongelui zijn, die het hun leiders moeilijk maken. Zij willen helden worden en zij weten dat de moordenaar de waarachtige held is van het Derde Rijk. lederen dag hebben excessen plaats in Oostenrijk, Luxemburg en elders, en zij grijpen de ge legenheid aan, groote helden te worden zonder veel risico te loopen. Heel Duitsch land ls vandaag ln een staat van bar- baarsche hysterie, welke de ergste wreed heden doet plegen. Dit ls de reden, aldus de professor, waarom mijn vrouw mij be wogen heeft uit België te vertrekken. U moet begrijpen, dat ik niet bang was en dat ik goed beschermd werd. De Bel gische regeering heeft iedere noodzakelijke voorzorg genomen. Maar de Duitsche grens was zeer dichtbij en de Nazi's eerbiedigen maar één land: Engeland. Zij gelooven nog steeds, dat ln de naaste toekomst de Brltsche publieke opinie zal veranderen. Rosenberg en Hitier vertrouwen, dat Enge land Duitschland's bondgenoot zal worden. Dit is de reden, waarom de Nazi's veel meer consideratie hebben met de publieke opinie in Engeland, dan in eenig ander land. Excessen ln Engeland begaan, zouden de regeering van Hitier ernstig ongelegen komen. Zij zal nimmer wagen openlijk met Groot-Brittannié in strijd te zijn. Tenslotte verklaarde Prof. Einstein tegen Bolsjewisme en tegen Fascisme te zijn, te gen iedere dictatuur. „Met Duitschland ln zijn huldigen staat heb Ik geen enkele sym pathie". Wat de vooruitzichten van Hitier betreft, gaf Prof. Einstein als zijn meening te kennen, dat er een ding is, welke hem de nabije en onvermijdelijke ineenstorting van het Hitler-regime doet voorspellen. Dit ls de stupiditeit van de Nazi's zelf. Er is vaak gezegd, dat de ergste imbeciel kan regeeren. Dit is niet waar. Zonder eenige intelligentie kan zelfs een dictator, die geflankeerd wordt met bajonetten, niet doorgaan met regeeren. Welnu, Hitier en zijn mannen bezitten zelfs dit essentleele greintje van intelligentie niet. Aangaande de vervolging der Joden, zeide Einstein, dat hij niet kan begrijpen, waarom de ge heele geciviliseerde wereld zich niet vereenigt om een einde te maken aan dit moderne barbarisme. Kan het zijn dat zij zich niet bewust zijn dat Hitier ons ln een oorlog wil storten, aldus eindigde Einstein. DWANG TOT SCHOUWBURGBEZOEK. BAMBERG 12 September. (Reuter) Teneinde de gemeente te ontlasten van (ie subsidie hebben de gemeente-autori teiten een veordenlng uitgevaardigd, waarbij ieder gemeente-ambtenaar. d!e een salaris van meer dan 200 mark in de maand heeft, minstens eens per maand naar het gemeentelijk theater moet gaan. VERHOOGING BROODPPIJS IN SOVJET-RUSLAND. HELSINGFORS, 12 September. (Reuter) Bii decreet van de Sovjet-regeering ls de prijs van het brood in Rusland verdub beld. Een witbrood van 500 gram kost nu ongeveer 40 cent, een bruin brood onge veer 38 cent. DE „GRAF ZEPPELIN". HAMBURG. 12 Sept. IVD.I. Het lucht schip „Graf Zeppelin" heeft vannacht de Spaansche Middellandsche Zeekust ge passeerd en verwacht wordt, dat de Zepp vanmiddag te Friedrichshaven zal aan komen HOCKEY. DE HOCKEYDAG OP WAALSDORP. De loting voor den hockeyaag op Waals dorp heeft Leiden tegen Hudsto gebracht. Deze wedstrijd wordt bondag gespeeld te 1 uur De wedstrijden duren 2 x 30 minuten. VOETBAL. OM DEN VAN SPALL-WISSELBEKER. ochtend om halfelf worden op het N.B L.O.-terrein aan den Zoeterwoud- sche-Singel de wedstrijden der L.P.S.V. om den Van Spall-wisselbeker gespeeld. Deelgenomen wordt door Delft, Den Kaag II en Leiden. Dordrecht was verhin derd De commissaris van politie zal de wedstrijden officieel openen Na afloop van den eersten wedstrijd speelt de derde ploeg een afmattingswedstrijd tegen een U.V.S.-comblnatie. De finale wordt om halfdrle gespeeld en wordt opgeluisterd door muziek van het Leidsche Politie Mu ziekgezelschap. Direct na afloop worden de prijzen uitgereikt. DE BRAND IN DEN RIJKSDAG. PARIJS, 12 Sept. (V.D.) Na een storm achtig voorspel, hebben de advocaten Moro-Giafferi en Tones, die de beschul digden van den Rijksdagbrand op 21 Sep tember zouden verdedigen, maar door de met-toelating door de Duitsche regeering zulks niet zullen kunnen doen gisteravond de pleidooien gehouden in een openbare bijeenkomst in de Salie Wagram, Reeds lang oor halfnegen bevonden duizenden personen zich reeds in de Ave nue Wagram en in de zijstraten. Een tijd lang bleef het ordelijk maar toen geroe pen werd: „Dood aan Hitler, die moorde naar!" werd het meer en meer rumoerig en moest de politie optreden, om de orde te herstellen Waterkaraffen stoelen en dergelijke inventarisstukken uit de om liggende café's, werden naar de politie ge gooid. die eindelijk genoodzaakt was eeni ge keeren te chargeeren. voordat zij erin slaagde de orde te herstellen. Eenige per sonen werden gewond, enkelen gear resteerd. De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen om bij negenen de zitting begon. Moro-Giafferi begon toen zijn toespraak waarin hij na een overzicht te hebben ge geven van de omstandigheden, waaronder Van der Lubbe werd gearresteerd, zeide dat het onmogelijk was. dat een lidmaat schapskaart van de Communistische partij op hem zou zijn gevonden, daar hij eeni- gen tijd tevoren uit de partij was getre den. Naar zijn meening was het veeleer verklaarbaar, dat de man niet ten volle bij zijn verstand was, (waarbij nog kwam, dat hij ook half blind was). Indien hij werkelijk de brandstichter zou zijn, dan nog zou hij niet meer zijn geweest dan het werktuig van anderen, die hem daartoe hadden geprest, teneinde politieke pro paganda te voeren en de uitroeiing van het Marxisme in Duitschland te bewerken. Refereerende aan de getuigenverklaring van een kellner, die verklaard had de drie Bulgaren, Dlmltroff. Pokoff en Tanef in een café in een gesprek te hebben gezien met van der Lubbe zeide Moro Giafferi, dat deze getuigenverklaring duidelijk on juist was. daar de vier mannen niet de- 'zelfde taal spreken en daardoor onmoge lijk elkaar zouden kunnen begrijpen. Voorts zei de Moro-Giafferi, dat het onmogelijk was, dat Torgler van der Lubbe in het Rijksdaggebouw zou hebben ont vangen, daar deze twee mannen elkander niet kenden. Van der Lubbe had beweerd alleen te zijn opgetreden, maar hier sprak hij opnieuw niet de waarheid. Hij heeft tal van medeplichtigen gehad, hetgeen werd bewezen door de hoeveelheid gevon den brandbaar materiaal, maar hij wilde ze niet aangeven. Mora Giafferi zeide, dat hij er persoonlijk niet aan twijfelde, of van der Lubbe was verstrikt geraakt in de knoeierijen van Nazi-provocateurs. Er is geen gerechtshof ter wereld, geen gerechtelijk systeem, zelfs het meest ri goureuze, wat stand kon houden tegen de leugens, welke door de politie waren uit gevonden. Maar zij moeten den schijn red den. Indien het niet waar was, dat het vuur was aangestoken als verkiezings propagandamiddel. zou misschien de in vrijheidstelling van de vier beschuldigden en de veroordeeling van Van der Lubbe zijn geschied: maar indien dit niet ge schied, indien de rechters de theorie der vervolging aanvaarden, indien onschuldig bloed zou vloeien, zou generaal Goering de brandstichter van den Rijksdag zijn. Nadat mr. Torrès in denzelfden geest had gesproken, werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat 1500Ö burgers ter vergadering bijeen, de parodie op de rechtspraak welke in Leipzig wordt voor bereid, denuncieeren. erop wijzende, dat voor de eerste malen in de annalen van het recht de schuldige zich het recht aan matigt, te oordeelen over de slachtoffers. Zij bevestigen, dat het geheele Fransche volk weigert zijn vertrouwen te schenken in een partijdige rechtspraak, welker voor- oordeelen het volkomen verplaatsen uit de meest elementaire principes van men- schelijk reeht. Zij begroeten en vestigen hun hoop op de rechtsgeleerden die in Londen vereenigd zijn, terzake van hoog staand en onaantastbaar recht en denun cieeren de viervoudige misdaad, welke wordt voorbereid in naam van het natio- naal-socialisme en onverdraagzaamheid." De vergadering ging uiteen onder het roepen van „Leve Torgler. Dimltroff, Po koff en Tanef." RECLAME DE REVOLUTIE OP CUBA. HAVANNA, 12 Sept. (Reuter). Alle be dienden van het National Hotel, waar de Amerikaansche en Europeesche Inwoners van Havanna tijdens de revolutie een toevlucht hebben gezocht en waar thans ook een aantal officieren zich hebben teruggetrokken, zijn in staking gegaan. De directeur van het hotel deelde zijn gasten mede, dat het personeel weigerde de officieren langer te bedienen. Het schijnt, dat de officieren tegenstand willen bieden, zij brengen namelijk groote hoeveelheden wapens in het gebouw. Zü hebben een proclamatie uitgevaar» digd waarin zij ontkennen pogingen te hebben gedaan om de interventie van Amerika uit te lokken. San Martin heeft hen een ultimatum gezonden, waarbij hij hen 36 uur tijd geeft om met de regeering tot overeenstemming te komen. WASHINGTON, 12 Sept. (Reuter) Hull verklaarde, dat de Vereenigde Staten elke Cubaansche regeering zullen erkennen, welke in overeenstemming is met den wil van het volk en in staat de orde te hand haven. LONDEN, 12 September. (V.D.). 300 Cubaansche officieren hebben, naar uit Havanna wordt gemeld, den nieuwen staatspresident van Cuba een ultimatum gezonden, waarin zij zijn onmiddellijk aftreden eischen. De nieuwe president moet zijn functie overdragen aan den vroegeren president de Cespedes, die op zijn beurt na verloop van een maand eveneens zou moeten aftreden, na een staatssecretaris tot zijn opvolger te hebben benoemd. Deze staatssecretaris zou voor alle revolutionnalre partijen aanvaardbaar moeten zijn. De officieren weigeren te die- nen onder sergeant Botista, hoewel deze I thans de distinctieven van kolonel op zijn sergeantenuniform heeft aangebracht. NEW YORK, 12 Sept. (V. D.) Men ver wacht, dat de vroegere president Menoe- cal, tezamen met de afgezette legerofficie ren, binnenkort een revolutionaire om- i wenteling zal bewerken. De toestand in het binnenland zou chaotisch zijn. Communis tische arbeiders zouden tal van plantages en fabrieken in beslag hebben ge nomen. terwijl voorts de reeds eenmaal geplunderde huizen van twee Amerikaan sche dames, opnieuw zijn overvallen, waar bij de dames zouden zijn verdreven. Ook de Amerikaansche gezant Welles is verhuisd naar het Amerikaansch hotel National, dat door Cubaansche officieren is bezet. DE SANEERING IN AMERIKA. WASHINGTON, 12 Sept. (Reuter). In een conferentie van Roosevelt met de functionarissen van de schatkist, ae Fede ral Reserve Bank en het Herstel-Comité verklaarde de gouverneur van de Federal Reserve Bank, dat de banken den toestand het hoofd blijven bieden, doch de noodige garanties vragen. WASHINGTON. 12 Sept. (Reuter). Te Uniontown in Pensylvania staken reeds 10.000 mijnwerkers. De leiders van den vakbond hebben even wel voor morgen een vergadering bijeen geroepen, welke 60.000 mijnwerkers ver tegenwoordigt, teneinde te beslissen over een algemeene staking in de steenkool industrie in geheel zuid-west Pensylvania tenzij een overeenkomst tot stand komt. Roosevelt heeft een arbeids-regeling voor de zout-productie goedgekeurd. De minister van landbouw heeft den Amerikaanschen gezant in Engeland Bingham benoemd tot afgevaardigde ln het permanent Internationaal consultatief graan-comité. NAT AMERIKA. DE REDEVOERING VAN DOLLFUSS. LONDEN. 12 Sept. (V.D.). De redevoe ring, welke Bondskanselier Dollfuss heeft uitgesproken op de bijeenkomst van het vaderlandsche front, heeft in de Engel- sche pers sterk de aandacht getrokken. De „Daily Telegraph" verklaart dat Doll fuss heelemaal geen duidelijk omlijnd pro gram heeft kunnen aanbieden. Zijn rede voering is meer een uitdrukking geweest van een middeleeuwsche gemoedstemming, dan een verklaring van Fascisme. De „Morning Post" beschouwt de positie van Dollfuss evenals vroeger moeilijk. De „Daily Express" meent, dat thans zal blijken of Dollfuss slechts een kleine fas cist is. die tegenover een grooteren staat. De socialistische „Daily Herald" is teleur gesteld over de ontwikkeling in Oostenrijk en vreest, dat de socialistische vakvereeni- gingen in Oostenrijk thans zullen worden onderworpen Men noemt de beperking van de indivi- dueele vrijheid ln Oostenrijk betreurens waardig. De „Times" wijdt een bijzonder hoofd artikel aan de Dultsch-Oostenrijksche be trekkingen, waarin veel sympathie wordt betoond met de positie van den Bonds kanselier, en waarin een vreedzame over eenstemming tusschen beide landen wordt aanbevolen. PARIJS, 12 Sept. (V.D.). De „Petit Jour nal" schrijft naar aanleiding van de rede voering van Dollfuss, dat wanneer de bondskanselier een uitbreiding van het vaderlandsche front noodig acht men wel kan aannemen, dat hij vreest dat het nationale front te zwak is. De „Echo de Paris" meent, dat 't grootste gevaar hierin bestaat, dat het zwarte fascisme op den duur het bruine fascisme zal voorbereiden. De onafhankelijkheid van Oostenrijk hangt op het oogenblik in hoofdzaak at van Dollfuss, WATERVILLE. 12 Sept. 'Reuter). Na 75 jaar een leidende functie te hebben be kleed in de actie voor drooglegging, heeft thans de staat Maine zich met 2/3 meer derheid uitgesproken voor het afschaffen van de drank-wetten. JAPANSCHE VOORWAARDEN AAN CHINA. TOKIO, 12 Sept. (V. D.) De Japansche gezant heeft de Chineesche regeering ver klaard, dat de Japansch-Chineesche on derhandelingen slechts dan een gunstig verloop zullen kunnen hebben, wanneer de Chineesche regeering de volgende voor waarden zal nakomen: 1. De directe staking van den boycot tegen Japan: 2 China moet zijn meening duidelijk uiteenzetten inzake de economische vér houding met Japan en Mandsjoerije; 3 China moet afzien van zijn voorgeno men uitbreiding van het Chineesche leger. DE ONTWAPENING. LONDEN, 12 Sept. (V. D.) De diplotA tieke correspondent van de „Daily -fj graph" schrijft over de a.s. Engels Fransche besprekingen: Mep mag niet verwachten, dat deze z den kunnen leiden tot een vaste over komst, maar het gaat erom een toen: ring tot stand te brengen tusschen L Engelsche en het Fransche standpunt] Londen, Parijs en Washington bestaat l zekere overeenstemming in de kwestie i een internationale en permanente wam controle. Maar Londen en Washington 'a. den het moeilijk vinden zich metl Fransche eischen inzake automata methoden van controle en sancties tal geval van eventueele schending der c wapeningsovereenkomst, volkomen accu te verklaren. Wel zouden de drie regeer gen in het algemeen kunnen lnstemid met de Fransche gedachte, dat in Eurd thans geen directe en aanzienlijke bed penlngsvermlnderlng zal kunnen wori bereikt, maar hoogstens een beperkingl den huldigen stand, zoolang het contro systeem effectief zal blijken. Franta eischt een proeftijd van vier tot vijf jai Volgens Engelsche en Amerikaansche l vatting moet deze niet langer dan ééi twee, hoogstens drie jaren duren. Enl land zou in overeenstemming met Ametif eischen, dat de ontwapeningsovereg komst, reeds een aanzienlijke ontwapen! in details zou regelen, welke na aild van den proeftijd, gunstig politieke voi waarden voorbehouden, zou moeten i den ten uitvoer gelegd. WERVELWIND IN FRANKRIJK, NARBONNE. 12 Sept. (Reuter). In streek van Corbière heeft gisteren wervelwind gewoed, welke door een 1 nielende waterhoos werd gevolgd. Ten gevolge van den storm werd I water van de Nielle zoo sterk opgezweq dat een brugboog instortte, waardoor i personen in de diepte werden meegesleul Slechts een van hen kon nog gered wr den. Het dorp Ornaisens staat bijna heel onder water. TWEE EXECUTIES IN DUITSCHLANll TORGAU. 12 Sept. (V.D.). Hedenoj tend om zes uur zijn een landarbeider een weduwe wegens gemeenschappelijk! pleegden moord door den scherprecli| van Maagdenburg door onthoofding executeerd. MANDSJOEKWO TELT 29 MILLI0EX| INWONERS. TOKIO, 12 Sept. (V.D.). De Mandsjw sche regeering maakt bekend, dat de bet»] king van Mandsjoekwo 29 millioen nek telt. waarvan slechts zeshonderdduia Japanners en ongeveer 137 000 onderin! van verschillende Europeesche Staten. JAPANSCHE OFFICIEREN VOOR DEN KRIJGSRA.il TOKIO, 12 Sept. (V.D.). De Procure] van den Japanschen Zeekrijgsraad hef ln verband met den moord op Inoekai minister-president en andere daden ui terreur, op 15 Mei 1932 gepleegd, de doe straf geëischt tegen drie beschuldigde] levenslange gevangenisstraf, voor drie a deren, tegen drie beschuldigden zes lal gevangenisstraf en tegen één drie jaar g' vangenisstraf. IEDERE TURK EEN GASMASKER. ISTAMBOEL 12 Sept. (Reuter). Turk zal een gasmasker moeten koopt zoodra de nieuwe fabriek, welke deze strumenten vervaardigd, geopend ls. De regeering heeft dit verordend, om de bevolking veilig zal zijn tegen gas-aal vallen. Bovendien moeten gasvrije keldets W •den gebouwd waar de bevolking in van nood een schuilplaats kan vinden. TIBET-CHINA. SHANGHAI, 12 Sept. (.VD.). Het Chi neesche Ministerie van Our'.og deelt mede, dat de Tibetaansche troepen op 8 Seplem- ebr de Chineesch-Tibetaanschc grens heb ben overschreden en met cavallerie de provincie Joenan zijn binnengedrongen. De Chineesche troepen, welke numeriek klei ner zijn dan de Tibetanen, hebben ver scheidene stellingen moeten ontruimen. Het Chineesche Ministerie van Oorlog verklaar de, dat het binnendringen van het Tibe taansche leger de meest grove schending beteekent van het Chineesch-Tibetaansche wapenstilstandsverdrag. De Chineesche regeering zal direct stap pen doen bij de Engelsche regeering wegens het optreden van Tibet. Zij heeft den opperbevelhebber van het Chineesche leger in de provincie Joenan geïnstrueerd, alle mogelijke militaire maatregelen te treffen om tegenstand te bieden aan Tibe tanen. Hoewel Tibet China niet den oorlog heeft verklaard, moeten de Chineesche troepen de Tibetanen bestrijden als ware bet een echte (uukw JUWEELEN-VERKOOP. MOEKDEN, 12 Sept. (Reuter). De geering van Mandsjoekwo heeft de ju«*l len van maarschalk Tsjang Soe Liane o een openbare veiling laten verkoopen e( de oubrenest in de schatkist gestort Tsjang Soe Liang is bii de tegenwow dige machthebbers in ongenade geval» en vertoeft momenteel in Europa. BOTSINGEN IN SPANJE PARIJS, 12 Sept. (V.D.). - Uit LerMj Spanje, wordt gemeld, dat het daar t bloedige botsingen ls gekomen "i£Sy,,. z.g. traditionalisten en communisten, va bij een communist werd gedood en -J aiw hangers van de beide partijen min oi ernstig werden gewond. Het arbf'" 24- en boerenbloc heeft besloten tot ae uurs proteststaking. DE RADIOTENTOONSTELLI5f'E> De Berlijnsche RadiotentoonstellW? J J bezocht door 210 000 bezoekers, de 1 sche telde er .25.000. ini Op de Berlijnsche tentoonstelri^jt, niets bijzonders onze speciale MJri -rf behalve het feit. dat in verband makkelijk kunnen verkrijgen van vergunningen diverse firma's nrscii raten voor het zenden brachtea jf| gens verschilde deze tentoonste' zeer weinig van de Engelsche. «j|

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2