74ste Jaargang DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933 No. 22541 bFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. VRA6ENRUBRIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN: 30 Cts. oer regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen gaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. tl) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj] Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat alt DRIE Bladei EERSTE BLAD. (fjtoonstelling stadhuisplannen. I Burgemeester en Wethouders van Lei- len brengen ter algemeene kennis, dat de lutoonstelling van de Stadhuisplannen In Jet Stedelijk Museum „de Lakenhal", »r het laatst op Zaterdag 16 Septem- |er a.s. zal zijn geopend. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, fciden, 12 September 1933. 6943 memoriam dr. j. w. p. fransen. I Dr. J. van Assen Jzn., voorzitter der hopaedische Vereeniging, schrijft ons: [Door het overlijden van Dr. J. W. P. kansen heeft de Nederlandsche Ortho pedische Vereeniging een harer be- •aamste leden verloren. Uit zijn voor lachten bleek steeds zijn groote kennis, vijl het een genoegen was met hem te icussieeren over de meest verschillende kderwerpen. Tijdens zijn voorzitterschap Edde hij de vergaderingen met groote jrrectheid en wist hij de debatten op ko hoog peil te houden. [Reeds ln onzen studententijd beloofde lansen veel voor de toekomst en hij heeft tze belofte volkomen ingelost. Tot te «ter droefheid stemt het, dat hij zoo I is heengegaan, op een leeftijd, waar wij allen nog veel van hem ver lichtten. [Dat hij als kundig en humaan genees- bij zijn patiënten bemind was, is bij 25-jarig jubileum wel zeer duidelijk jbleken. Zijn overlijden laat in de eerste laats in zijn gezin, maar ook verder bij plen een open plaats, die niet vervuld zal rnnen worden. winterdienstregeling h.t.m. Met ingang van Maandag 18 September wordt de winterdienstregeling voor de H.T.M.-lijn Leiden—Wassenaar—Den Haag ingevoerd. Van Leiden wordt gereden: v.m. 6.35, 7.verder iedere 20 minuten naar Den Haag t/m. 11.20 's avonds: daarna naar remise Wassenaar te 11.40, 12. 12.20. De vertrektijden van Den Haag wor den: v.m. 6.35, 7.—, verder iedere 20 min. t/m. 11.20 's avonds alle tot Leiden, daar na tot remise Wassenaar 11.40, 12.—. 12.25. parkconcert. De Harmoniekapel „Trouw en Durf" zal op Donderdag a.s onder leiding van den heer J. Noordanus Sr. het concert verzor gen voor den Bond van Leidsche Harmo nie- en Fanfare-Vereenigingen. Het concert zal gegeven worden in het Plantsoen (Musis Sacrum) 's avonds 8 uur precies. Gedurende het concert wordt men beleefd verzocht niet te loopen. Bij even tueel niet doorgaan van het concert zal dit op de bekende wijze worden aange kondigd. Het programma luidt: 1. Kröningsmarsch C. Meijerbeer. 2. Ouvert. „Vircingetorix J. Caffort. Arr. J. Noordanus. 3. Concertwals „Les Feuilles du Matin", J. Strauss. 4. Aisha „Indian Intermezzo", J. Lindsay. Arr. Noordanus. 5. Fantaisie sur l'opéra „Freischütz", Carl von Weber. Pauze. 6. Foliage and Flowers, marsch, W. v. Erp. 7. Ouvert. „Calif van Bagdad", Boildieu. 8. Fant. „Souvenir de Jeunesse", J. Martin. 9. Marsch, Finale. DE ALGEMEENE TOESTAND De komende Engelsch-Fransche besprekingen. In verband met het feit, dat onjuiste opvattingen blijken te bestaan omtrent het karakter der Engelsch-Fransche be sprekingen, die 18 September te Parijs zullen plaats vinden, verklaren bevoegde Engelsche instanties, dat de Engelsche af gevaardigde onder-staatssecretaris Eden slechts tot taak heeft, zich nauwkeuriger te doen onderrichten over het thans door Frankrijk ingenomen standpunt betref fende ontwapeningscontrole en andere ontwapeningskwesties. Men kan niet ver wachten, dat Eden te Parijs besluiten zal nemen. Hij zal veeleer van Parijs onmid dellijk weder naar Londen terugkeeren om het resultaat van zijn besprekingen aan het kabinet voor te leggen. Het kabinet zal te dien einde in een speciale zitting bijeenkomen Alleen het ministerie kan besluiten nemen. CHR. jeugdver. „nomateg". I Zooals reeds gemeld, houdt ter gelegen- leid van haar eerste lustrum de Christ. |cu;dver. „Nomateg" hedenavond in de logl. Kerk een wijdingsdienst, waarin als brekers zullen optreden dr. J. Riemens en li. J. C. S. Locher. Het kerkkoor „Ex fcimo" verleent zijn medewerking. I Voorts zij nog medegedeeld, dat nog picle kaarten verkrijgbaar zijn voor den V-tavond in de Stadsgehoorzaal, welke is Woensdagavond zal worden gegeven. Opgevoerd zal hier worden het blijspel 13 bedrijven „De verjongde Professor", [totale medewerking verleent een orkest pier leiding van den heer Brons. aanbestedingen. Door den directeur van gemeentewerken hedenmorgen namens B. en W. op het bureau van gemeentewerken aanbesteed: Perceel X. Het maken van een houten rchoeiing, van een betonbeschoeiing en ho een boordvoorziening. alsmede het ver ingen van een brugje door een dam met luiker. [Perceel II. Het maken van nieuwe en «t opruimen en herstellen van bestaande kmmingswerken. LIngeschreven werd als volgt: Fa. v. d. pdden en De Jong, Oegstgeest, massa 6490. J. m. Dekker. Rotterdam, massa ["040—; c. Korver, jperc. 1 f.3750. a H Bakx en H. Steenkist, Haarlem, perc. 4900, nerc. 2 f. 1200.J. C. Simon, khiedam, perc. 1 f.5290, perc. 2 f.1651; Moote. Moordrecht, massa f. 5739; M. r-, d. Voort, Aarlanderveen, perc. 1 [•3389 50. perc. 2 f.1095, massa f.4444; d. Berg perc. 1 f.4150; Parel, Slledrecht f MS 2 f 15851 W' Th' MatZe' PerC' 1 3950: Groenewoud. Amsterdam, perc. 1 f 6790. perc. 2 f. 1670, massa f. 8400; Th. t'man, perc. 1 f. 3800. perc. 2 f. 1100, r 4878de Later en Meyers, perc. 1 1»10. Jansen, Hillegom, massa f.6466; de Groot, Abbenes, massa f.6400: P. d Muller, Leimuiden, massa f. 4840: Tim bers perc. j f 3800; N.V. Waterwerk. Am- «rdam. perc. 2 f. 868; De Winter en Van "seren, perc. 1 f.4220. perc. 2 f.920; NV. r"mgraaf en Bolsbroek, Bloemendaal, I f 5200. perc. 2 f700, massa f5900. bft.eT aar geen woonplaats is vermeld is deze ilruvH 's aanbesteed het uitvoeren van rj/.m Pingen, rioleerings- en bestra- Idei JIer'Jen °P terreinen ten N.O. van v»,?en Morschweg vanaf den Vondel- fr aan de Constantijn Huygensstraat. Hc. .as a's volgt Ingeschreven: N. Tim- IBenv.13-500-—Korver f. 13.599.—A. K li»,' A'dam. f. 13.840 A Schouls ■Co n - H. Veld f. 14.919Sanders en hin'rt f?a' f 16.443.v. d. Geer en Stuif- JJn* f'I® 444 M. Konings f. 18.060.— "schoten, Hillegersberg, f16.943 l*a"Jrrg f 17.529.W. Visser en Zn., I^4erpüa*r' 17.650.—; De Winter en Van U' mL'-17'770—warnaar f.18 700.-; I an Hermes, Alphen, f 19.578.—: hcuit" an Zn. umuiden. f.23 136 -: P-liisv en Bolsebroek, Bloemendaal. I tf Waar geen woonplaats is ver- I nl' deze alhier. sunning werd aangehouden. De heer D. J. L. Ie Rütten alhier is geslaagd voor het machinisten-examen diploma A. De le ploeg niet-voorgeoefenden der lichting 1934, aangewezen voor de onder officiersopleiding bij het 4e regiment in fanterie wordt 4 December 1933 Ingelijfd en direct na inlijving naar het korps ge zonden. Gisteravond omstreeks kwart voor negen is de 18-jarige B. S„ wonende op de Voldersgracht, die met zijn vriendje G. W. op de Breestraat fietste, toen hij plotse ling naar links uitweek, aangereden door een uit tegenovergestelde richting komende personenauto, bestuurd door mej. G. M. van B. uit Noordwijk. De jongen werd tegen den grond gesmakt en bekwam een schedelbreuk en een hersenschudding; zijn fiets werd geheel vernield. De E.H.D. bracht het slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis. Hedenmorgen was zijn toestand redelijk wel. Volgens ooggetuigen treft de autobe stuurster geen schuld. Gistermiddag is de 7 jarige F. H. van de drinkwaterfontein aan de Jan van Houtkade gevallen, waardoor hij bloedend aan het achterhoofd werd verwond. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acade misch Ziekenhuis. Hedenmorgen te ongeveer kwart voor elf werd een oude heer op het trottoir, der Haarlemmerstraat nabij de Mare aange reden door een wielrijder, die voor een auto moest uitwijken. De aangeredene viel door de spiegelruit der firma Van der Stok. die brak; hij kreeg door de glasscherven eenige schaafwonden. De winkel-étalage moest het eveneens ontgelden. De inschrijving voor den rijwielwed- strijd van C.G.W sluit morgenochtend. Zeer vele winkeliers hebben prijzen be schikbaar gesteld. De politie alhier heeft de 17-jarige G. van M„ uit Voorschoten aangehouden, die hier in den afgeloopen nacht zwer vende werd aangetroffen. Bij de politie is een onbeheerd ge vonden damesrijwiel te bevragen. Eenige veehouders nabij de grens der gemeente Oegstgeest hebben bij de politie aangifte gedaan, dat in de afgeloopen nachten niet minder dan 9 schapen door honden zijn doodgebeten D. v. R., te L. In zulke aangelegen heden kunnen wij geen advies gev.. J. K. te L. Uw inkomstenbelasting zal in totaal f. 69.02 bedragen. Aangenomen is dat uw vader ook aangeslagen is en geen meerdere personen die eveneens belasting schuldig zijn met u in gezinsverband samenwonen. W. v. d. B. te L Uw aanslag is juist. Mevr. de B. Indien u gemeubelde ka mers gaat bewonen, dan is u daarvoor geen personeele belasting verschuldigd. De verhuurder wordt daarvoor aangeslagen. J. H. te L. Berekend naar een belast bare som van f 1352 bedraagt uw be lasting in totaal f. 42.70. L. G. te L. Met benzine of tetra of verwarmde witte terpentijn. Van L. le L Wij kunnen u daarover niet inlichten. Weet een onzer lezers mis schien het secretariaat van een Ver. van rheumatieklijders in Den Haag. DUITSCHLAND. Het concordaat Ex-minister Hirtsiefer gearresteerd Zooals gemeld, is het concordaat Zon dag op het Vaticaan geratificeerd. Daarbij heeft de Heilige Stoel mondeling en schrif telijk de Rijksregeering gewezen op eenige punten, die nader geregeld zullen moeten worden. Deze punten betreffen voornamelijk de actie en de bescherming der Katholieke organisaties, alsmede de vrijheid der Duit- sche katholieken en het recht van de ka tholieke pers, om beginselen van het katholieke geloof en van de katholieke zedenleer te verkondigen en te verspreiden De rijksregeering heeft zich tegenover den Heiligen Stoel bereid verklaard, over deze punten zoo spoedig mogelijk te onder handelen en tot overeenstemming te ge raken, overeenkomstig den tekst en den geest van het concordaat. De vroegere Pruisische minister Hirt siefer, die te Essen een conflict met S.A.- mannen heeft gehad is in „Schutzhaft" genomen. De politie te Mainz heeft een groote actie tegen communisten op touw gezet. Vele functionarissen en leden werden ge arresteerd. Het onderzoek leidde ook naar Frankfort, waar eveneens een aantal leiders werden in hechtenis genomen. Verder is gebleken, dat de Bond van Roode Frontstrijders daar nog altijd bestaat en voorbereidingen voor een revolutie heeft getroffen. De organisatie was uitstekend gewapend, terwijl de leden werden onder wezen in het hanteeren van de wapenen en het vervaardigen van bommen. Veel munitie werd bij de Frontstrijders in be slag genomen- Er is een anti-communistische vereeni ging gesticht van vertegenwoordigers van allerlei groote, hoofdzakelijk confessioneele organisaties. Deze vereeniging heeft een verzameling samengesteld van gegevens en documenten over de voorbereiding van een communistische revolutie voor Maart jl. waarover in de zaak van den brand in het Rijksdaggebouw zooveel gesproken is. Tal van belangrijke stukken worden hier voor de eerste maal bekend gemaakt. Hedenmiddag zal het bestuur der vereeni ging in een persconfereneie den inhoud der publicatie bespreken. OOSTENRIJK. Groote rede van Dollfuss. In verband met den Katholiekendag te Weenen is gisteren door het Vaderlandsche Front in de renbaan een gToote bijeen komst gehouden, waarop bondskanselier dr. Dollfuss een groote rede heeft ge houden. De bondskanselier zette op de eerste plaats uiteen, wat zijn regeering na de uitschakeling van het parlement tot stand heeft gebracht. Het parlement zal, aldus dr. Dollfuss, zooals het op het oogenbik is samenge steld, met meer bijeen komen. Volgens den bondskanselier heeft Fey, de minister van veiligheid zonder den toestand onnoodig op de spits te drijven, de juiste maatregelen getroffen. Wij willen geen politiek geweld voeren. Wij zijn echter verplicht de veiligheid van het werkende volk tegen alle daden van terreur te beschermen. Thans staan wij voor den heropbouw van ons vaderland. Wij zijn onder alle omstandigheden vast van plan, ons door geen terroristische beweging te laten over rompelen en wij doen nogmaals een beroep op alle Oostenrijkers, om hun gezond ver stand te bewaren geen valsche voorspie gelingen na te Jagen, trouw te blijven aan den Oostenrijkschen staat en stand te houden, zoolang het nog tijd is. Onze politiek is er op gericht de orde en rust te handhaven. De tijd van het liberale kapitalisme en van de liberale maatschappelijke en economische orde ls voorbij, de tijd van Marxistische volksmennerij is voorbij, de tijd van de zuivere partij-heerschappij is voorbij. Wij verwerpen G leien schal tun;:" en terreur, wij willen den socialen, christellj- ken staat Oostenrijk, op blijvende grond slagen opbouwen. Deze blijvende opbouw is een taak, die deze herfstmaand nog concrete vormen zal aannemen. Ook op sociaal gebied staat de regeering tegenover een onmiddellijke taak. De normen van de sociale zorg en den steun aan werkloozen moeten gewijzigd worden. Een derde van het aantal werk loozen kan weder in het productie-proces worden opgenomen Dr. Dollfuss. zeide vervolgens nog. Waar wij op het oogenblik strijd voeren tegen j het Marxisme, tegen een zoogenaamde" I arbeidersbeweging en tegen het bruine socialisme, dat ook arbeidersbeweging heet. daar moet ik toch verklaren, dat wij nooit den arbeiders hun leven en hun prin- cipieele rechten zullen ontnemen, want een rechtvaardige en christelijke staat moet juist in de nooden der arbeiders voorzien en dat willen wij. Wij zijn, aldus ging de bondskanselier voort, zoo vanzelfsprekend Duitsch, dat ik het eigenlijk overbodig vind dit nog te verklaren. Wij willen de goede karakter eigenschappen van het volk aanmoedigen. Onbaatzuchtigheid en Duitsche trouw zijn deugden, die wij ln ons vaderland kweeken. Wij zullen ons daarvan ook dan niet laten afbrengen, als men ons eerlijk „Deutschtum" ontnemen wil. Wij laten het antwoord op de vraag, wie tenslotte het „Deutschtum" beter gediend heeft, over aan de komende generaties. Wij hebben ons in de wereld vrienden gemaakt. Velen begrijpen niet, waarom wij in den strijd, die op zoo onbehoorlijke wijze door een partij over de grenzen wordt gevoerd, niet scherper reageeren. Ik kan slechts zeggen en wij moeten ons daarvan bewust zijn, dat wij Duitschers zijn en als onze Duitsche broeders ons op het oogenblik opzettelijk of onpzettelijk verkeerd begrijpen, dan wil ik hier ver klaren, dat wij ons steeds slechts hebben verdedigd en nooit hebben aangevallen. Ik heb mijn bereidwilligheid tot samenwer king steeds weder doen uitkomen, doch kan hieraan op het oogenblik niet meer toevoegen. Al is Oostenrijk ook een klein en arm land, daarom heeft het toch recht op eer. Wij willen ons gemeenschappelijk aan Oostenrijk als aan ons vaderland in het Vaderlandsche Front wijden en ik hoop, dat in de allernaaste toekomst besluiten zullen worden genomen, waardoor alles, wat onder de regeering staat, gemeen- schapjoelijk in de groote patriottische be weging zal samenwerken. Ik heb de kracht, aldus besloot bonds kanselier Dollfuss zijn rede, zoo tot u te spreken, omdat ik overtuigd ben, dat de hervorming van het openbare leven ln Oostenrijk een voorbeeld zal zijn in de wereldgeschiedenis, omdat ik overtuigd ben, dat wij ook tegenover het „Deutsch tum" plichten te vervullen hebben. Na deze bijeenkomst hebben de bonden, die bij het Vaderlandsche Front zijn aan gesloten, een fakkeloptocht georganiseerd. Bondskanselier Dollfuss, prins Starhem berg en minister Fey sloegen, alle drie te paard gezeten, den optocht gade. Daarna ontving de Bondskanselier en mevr. Dollfuss het corps diplomatique en verschillende autoriteiten, ter gelegenheid van den 250en terugkeer van den dag van Weenen's ontzet van de belegering der Turken. Bondspresident Miklas heeft ter eere van de te Weenen vertoevende kerkvorsten in de ridderzaal der Hofburg een déjeuner aangeboden, waaraan, naast de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, bondskanse lier dr Dollfuss. de leden der regeering en de leidende persoonlijkheden van den Katholiekendag aanzaten. Bondspresident Miklas heeft een lang durig onderhoud gehad met den primaat van Polen, kardinaal dr. Hlond. Onder leiding van graaf Zichy hebben ook de te Weenen aanwezige leidende Hongaarsche persoonlijkheden een bezoek gebracht bij den bondspresident. Prins Otto van Habsburg heeft aan kar dinaal Innitzer een gelukwensch doen toe komen in verband met den Katholieken dag. Hij schrijft, dat zijn gedachten te Weenen vertoeven. Hij wenscht Oostenrijk geluk met het resultaat van den Katholie kendag en verklaart zich daartoe verplicht te gevoelen als nakomeling van Rudolf van Habsburg, Ferdinand II, Leopold I en hertog Karei van Lotharingen Bijna nooit heeft hij de bitterheid der verbanning zoo zeer gevoeld als in deze dagen, nu hii niet kan deelnemen aan de geweldige geloofs- demonstratie van Oostenrijk en Weenen. RUSLAND. 55.000 ambtenaren ontslagen. Naar uit Moskou wordt gemeld, werden volgens een offlcieele mededceling in de laatste drie en een halve maand 55.000 staatsambtenaren te Moskou uit den dienst ontslagen. De ontslagen ambte naren hebben instructie gekregen Mos kou te verlaten en nieuwe functies te aanvaarden in Siberië en Turkestan. Die ambtenaren, die mochten weigeren hun nieuwe functies te bezetten, zullen direct langs administratieven weg uit Moskou worden uitgewezen en zullen 1 bovendien geen werkloozenuitkeerfne ont- I vangen. BINNENLAND. Een onderhoud met gouverneur Van Slobbe over den toestand op Curacao. (Binnenland 3e Blad). Vrije invoer van ananas en warmoezc- rijgewassen met ingang van heden verbo den. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Het bergingswerk op de „Lutine"; zand laag bijna geheel weggezogen. (Gemengd, 3e Blad). Benoemd tot burgemeester van Alphen aan den Rijn. de heer P. A. Colijn, bur gemeester van Boskoop. (3e Blad). BUITENLAND. Een groote rede van Oostenrijk's bonds kanselier Dollfuss. (Buiten! le Blad). Naar de vorming van een kabinet-Ler- roux in Spanje. (Buiten!., le Blad). Weer een reeks arrestaties in Duitsch- land. (Buitenl.. le Blad). Einstein krijgt ter beveiliging een eere- wacht van Engelsche studenten. (Tel., le Blad). Rumoerige vergadering te Parijs inzake den Rijksdagbrand. (Tel., le Blad). SPANJE. Naar een kabinet Lerroux. Lerroux schijnt ditmaal te zullen slagen in de samenstelling van een kabinet. Reeds heeft hij een lijst van ministers samengesteld, doch na bespreking met Zamora en Azana is besloten deze alsnog te wijzigen. Lerroux. Bij het verlaten van het paleis deden zich eenige manifestaties voor. Er werd geapplaudisseerd, terwijl van andere zijde gefluit werd gehoord. De politie verstrooide zonder de minste moeite de manifestanten. De radicaal-socialisten zijn teruggeko men op hun eerste ^esluit. Zij hebben met 18 tegen 14 stemmen tot samenwerking met de regeering-Lerroux besloten. De republikeinsche partij in Gallcië zal eveneens met Lerroux samenwerken. Hedenmiddag hoopt Lerroux geheel ge reed te zijn met zijn kabinet. JAPAN. 42 nieuwe oorlogsschepen. Naar verluidt hebben de beraadslagin gen tusschen het ministerie van Marine en den generalen staf er toe geleid, dat in het nieuwe vlootbouwprogramma wordt voorzien in den aanbouw van 42 nieuwe oorlogsschepen Het programma zal bin nenkort aan het kabinet worden voorge legd. De navolgende schepen zijn morgen ra dio-telegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Baloeran, Chr. Huygens, Costa Rica, Crijnssen Dempo Flandria J. v. Olden- barnevelt Kota Aroeng Kota Gede, Kota Pinang M. v St AHezonde Veendam. Vo'.endam Zselandia Bij verzending an een radio-telegram via Scheveningen radio bedragen de totale kosten 44 cents per woord.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1