iSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 11 September 1933 I telegrafisch weerbericht. 1 LAATSTE BERICHTEN. BEURSOVERZICKT. MARKTBERICHTEN. Advertentiën WEERBERICHT. Barometerstand. Istermiddag 3 uur: 768. pjenmiddag 3 uur: 766. 1 Kon Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt. .ogste stand 773.3 te Aberdeen. -aate stand: 743.1 te Verdoe. E; .yachting tot den avond van 12 Sept. Katie tot matige Oostelijke tot Zuld- jieljke wind. Helder tot licht bewolkt, lp weer. Weinig verandering ln tem- Ktuur, büitenlandsch weerbericht. (fgcdeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te 3e Bildt. hooge druk blijft stationair boven |o::and en de omringende zeeën. Een :de kern vormt zich in Oost-Europa. I het Noordoosten blijft de luchtdruk t Daalgebieden van den luchtdruk tken west-oost tusschen den 65sten en (en breedtegraad, het zuidwesten ligt een stationair mum dat aanleiding geeft tot on- ksstoringen langs de kust van de Golf Biscaje. de Noorsche kust en in Noord- Itdinavië geven koude polaire stormen nue-regens. Bezuiden den 60sten Jdtegraad is het weer overal windstil jonnlg met zomertemperaturen loringen, die een eind zullen maken 1 den toestand van mooi weer zijn nog 1 in het vooruitzicht. luchttemperatuur. luur voorm.: 13'/° gr. C. (57 gr. F.), luur 'smidd.: 18 gr. C. (65 gr. F.), (uur nam.: 18 gr. C. (65 gr. F.). |0GWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. L (e 8 u. 45 min.; n.m. te 9 u. 20 min. WATERTEMPERATUUR. I Zweminrichting „Hooge Rijndijk". [Middags 12 uur: 19 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". [Middags 12 uur: 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 7.55 n.m. tot 6 uur v.rn. maans- op- en ondergang. (Sept.: op: 21 u. 53; onder; 15 u. 21. STADSNIEUWS. Raardebestelling van stoffe- i LIJK overschot van wijlen den heer p. jessé. ^'«iagmiddag om 3 uur vond onder [r eriote belangstelling op RhUnhof de pardebestelling plaats van wijlen den FrP. Jessé, in leven majoor der Grena- p te Den Haag. Reeds lang voor de op Rhijnhof was aangekomen, had- l zich velen rondom de groeve geschaard F'i' de aanwezigen merkten wij o.a. op fonel Hajenius uit Den Haag. kapitein Brman en de ie luitenant v. d. Putte, pa van hier. Eveneens was aanwezig 1 deputatie onderofficieren van het 4e infanterie, waarbij de overledene vele Ju kapitein is geweest. »et woord werd het eerst gevoerd door 1 neer Offringa van hier. als vriend van 1 overledene, waarna nog eenige offlcie- 1 de verdiensten van den overledene (etsten, "Oh zwager dankte namens de familie 0: de laatste eer. den overledene bewe- n Hierna werden levende bloemen in t Sfaf gestrooid. Een vier-en-twintigtal Jnutukken dekten te kist.. O.a. van de soectle der Infanterie, 3e afd. Generale officieren Regiment Grenadiers en en Reg. Grenadiers onderofficieren. HULDE AAN H. M. DE KONINGIN. BINNENLAND. E HULDIGING VAN H. M. DE KONINGIN Uitstekende ontvangst in Indië. Aneta-Vaz Dias meldt; Blijkens uit Ned - c'ontvangen bericht, is de uitzending de Phohi van de huldiging in het oion te Amsterdam, door de Indische ;toars uitstekend ontvangen en heelt jZ'de rede van H. M. de Koningin "olijk kunnen volgen. overreden en gedood. teravond to omstreeks elf uur is de richt onBehuwde H. Stams uit Maas- cf'-m0p den Rijksweg ln de Roekhln bij •-mond bij liet oversteken van dien weg U'L 7rnhem komende auto gegre- rfn op slag gedood. lyj'Mnmoreen om 10 uur ls te Leeuwar- y. 'u.' Harig meisje van den schipper iv ;,n ond«r de auto van den heer Huizum geraakt en gedood De ur heeft van het ongeluk niets be- Leti onderzoek wordt ingesteld. Bij de opening van de Staten-Generaal. De Haagsche burgemeester heeft het Haagsch Comité voor Volksfeesten doen weten, dat hij goed kan vinden en zijn medewerking zal verleenen dat besturen en deputaties van vereenigingen en orga nisaties die H. M. de Koningin bij gelegen heid van de opening van de Staten-Gene raal Dinsdag 19 September a.s hulde wen- schen te brengen zich met de vaandels op een bepaalde plaats waar de stoet langs trekt, kunnen opstellen De besturen en deputaties worden uit- genoodigd vóór 16 September a.s. schrifte lijk mededeeling te doen aan den Secre taris van het Comité Koningin Emmakade 126, indien zij van deze gelegenheid om Hare Majesteit te huldigen gebruik wen- schen te maken, met opgaaf hoe groot de vertegenwoordiging zal zijn Daarna zal ten spoedigste mededeeling worden gedaan van bijzonderheden. DE HEER H. J. BORGHOLS GO JAAR. De heer H J. Borghols te Den Haag is Zaterdag door tal van katholieke organi saties gehuldigd ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag. BRANDEN. Omtrent de oorzaak van de;, brand van de Houtrust-tribunes te Den Haag ver nemen wij nog, dat het politie-onderzoek waarbij verscheidene personen zijn ge hoord, heeft geleid tot de voorloopige conclusie dat het zeer wel waarschijnlijk is, dat de brand in de eerste tribune is ontstaan door een achteloos weggeworpen stukje sigaar of sigaret en dat, toen een maal de tribune tusschen de koninklijke loge en de koffiegelegenheld brandde, von ken door den trek zijn overgeslagen naar het gedeelte tribune tusschen loge en Sportlaan. Aan kwaadwilligheid behoeft niet meer gedacht te worden. BROEDERSCHAP VAN ONTVANGERS DER DIRECTE BELASTINGEN. Invoerrechten en Accijnzen in Nederland De Broederschap van Ontvangers der Directe Belastingen, invoerrechten en accijnzen hield te Amsterdam een verga dering, ter feestelijke herdenking van het 60-jarig bestaan dezer vereeniging. Nadat in den namiddag een bezoek was gebracht aan het vliegveld Schiphol, ver- eenigden de leden zich aan een gemeen- schappelijken maaltijd. Als gasten zaten aan de heeren mr. dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, directeur-generaal der belastin gen en H. Postma, administrateur aan het departement van financiën. Bij den aanvang van het diner werd een telegram van hulde gezonden aan Hare Majesteit de Koningin De heer Sinninghe Damsté deelde mede, dat het Hare Majesteit had behaagd den voorzitter der Broederschap, den heer J. L. Zuur, ontvanger der directe belastingen te Arnhem, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. WERING VAN BÜITENLANDSCHE STUDENTEN. PROVINCIAAL PERSONEEL. De Algemeens Nederlandsche Bond van provinciaal personeel ln Nederland heeft te Zwolle onder leiding van den heer F. Kroon uit Utrecht zijn jaarvergadering ge houden. Na langdurige beraadslaging werden de voorstellen van de Overijsselsche vereeni ging tot instelling van eene commissie van onderzoek naar de wenschelijkheid van omvorming van den Bond in een vereeni ging met provinciale afdeelingen. tot in stelling van een centrale commissie voor den rechtstoestand van het provinciaal personeel en tot benoeming van een com missie van redactie voor het Orgaan van den Bond verworpen. Tot bestuurslid wer den herkozen de heeren K. Ennik (Helpt Elkander). J. F. de Jager (Groningen) en B. J. Zeihorst (Overijssel), terwijl in de plaats van Ir. C. Krijn, die zijn 14-Jatig bestuurslidmaatschap niet wenschte ver lengd te zien, werd benoemd de heer W K. Pieters (Noordholland). In de kascommissie werden benoemd tot leden de heeren J. H. Textor (Noord-Hol land), J. Jonker (Zuid-Holland) en J. van Doorn (Utrecht) en tot plaatsvervangende leden de heeren D. Roos (Noord-Holland), B Kammenga (Zuid-Holland) en W. Lu- lols (Utrecht). Als plaats voor de volgen de vergadering werd Utrecht aangewezen. o AANBESTEDING GEREF. KERK OEGSTGEEST. Ten overstaan van den architect A F. Kraan is heden aanbesteed de bouw van de nieuwe Geref. Kerk aan den Mauritsiaan te Oegstgeest. Ingeschreven werd als volgt: D. Huurman, Delft, f 52.317; W. Mulder. Oegstgeest f 48.555; Gebrs. de Vries, Pui merend f. 53.240; Gebrs. Oosterom. War mond f. 48.200; A. den Ouden, Gouda f 48.870; P. Koot en C. v. d. Wiel, Rijns- burg f.45 779; J. J Broertjes, Bloemendaal f 51.490; C. v. d. Vliet, Den Haag f. 53.380; Gebrs. Bonts, Delft f. 47.430; C. Spee, Som- melsdijk f. 48.725; J. B. Oudshoorn. Sas- senheim f. 52.000; Van der Velden en de Jong, Oegstgeest f. 44.744; J de Gelder, Oegstgeest f. 43.796; A. van Nieuwkoop, Sassenheim f. 40,630; Gebrs. SUngeland, Katwijk f. 49.020; Jan Molk, IJmulden f. 74.747; C. van Zwaan, Rijnsburg f.49 800; J Ruin Waddinxveen, f. 46.743; J. A Meulink. Zwolle f 51.990; Lutter en Lotgering, Amsterdam f. 50.800: J C Corsel en Van Beusekamo Alphen f 42 419: M. Hoek. Atphen f. 47.779; F Vink en Zn. Moordrecht f. 59.300: G C. Blan ken. Bussum f 50 600; Edo Kwant, Amers foort f 59 900; J J. Knol, Voorburg f48.700 J de Bruin. Hoogland, f 50.990: Gebrs. Trebbe, Enschedé f. 56.640. B Fokkens, Arnhem f. 54,375; M J. Meuleman Aals meer. f. 57.437; A. J. Bot. Den Haag f 55 090 Gebrs de Graaf. Voorschoten f 48 700: J Warnaar Leiden f. 59.059; J J. van It-v- son JrRijnsburg f 55 555; Gebrs. G, en W Draisma en T. de Vries Praam en Kou- dun; f. 56.589; Draisma en Woudstra. Arn hem f.46 975; J. Bakker. Zaandam f 59.445 L Guit. Katwijk f 48.93: W. Hoogstraten Leiden f. 45.435: C Boel Voorburg f 47 470: G Bartels Zwol!» f.53 300: J Vonk Al phen f 44 300 N van Deursen. Gorlnchem f 55 732: N.V v/h. H Boel. Voorburg f 48.600; L. v. d. Hoek en Zn. Brielle f. 51.000. In totaal waren er 45 inschrijvingen, Bezwaren van professoren. Naar aanleiding van het wetsontwerp ter aanvulling van de artikelen 52 en 99 der Hooger-Onderwijs-wet heeft een aantal hoogleeraren van universiteiten en hoogc- scholen hier te lande een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij de ern stige bezwaren uiteenzetten, die bij hen tegen dit wetsontwerp bestaan Het adres wijst er op, dat door den korten tijd tus schen de indiening van het ontwerp en de behandeling daarvan slechts een beperkt aantal hoogleeraren tot deelneming aan het adres kon worden ultgenoodigd en zegt verder Het wetsontwerp geeft den Minister van onderwijs de vrijheid een maatregel te nemen, die, zooals den ondergeteekende bij onderzoek gebleken is, tot dusverre nog in geen ander land bestaat en die voorts geheel strijdig is met den geest van de Universiteit en volkomen indruischt tegen de traditie, welke de eeuwen door vooral in ons land hoog gehouden is en zeker tot den roem van Nederland en de Ne derlandsche Universiteiten in groote mate heeft medegewerkt. Steeds heeft de Universiteit onder alle omstandigheden haar poorten wijd open gehouden en nimmer gastvrijheid onthou den aan hen. die genoodzaakt waren daar op een beroep te doen. Niet dan zeer bij zóndere redenen zouden derhalve 'n maat regel kunnen wettigen, als waarvan in het ontwerp sprake is. In de Memorie van Toelichting wordt de maatregel vooral gegrond op de vrees voor overvulling van collegezalen en la boratoria. Aleer echter tot maatregelen zou worden overgegaan van zooverre strekking ais die, waartoe het wetsontwerp de mo gelijkheid opent, zou toch zeker moeten vaststaan, dat de hier bedoelde vrees ge grond is. Een zoo groote toestrooming van vreemdelingen hier te lande dat er gebrek aan collegeruimte zou ontstaan, is in de faculteiten van godgeleerdheid, rechtsge leerdheid en letteren en wijsbegeerte vol strekt niet te verwachten. Weliswaar heb ben vele buitenlanders in de afgeloopen maanden een studie hier te lande in en kele dier faculteiten overwogen doch het meerendeel heeft daarvan afgezien, omdat de studiegelden hier te lande voor hen te hoog zijn. het leven veelal te duur is, ter wijl ook de taai uiteraard voor velen een ernstige moeilijkheid bleek te zijn. Een beperking van de toelating van vreemdelingen zou dus hoogstens te over wegen zijn in de faculteiten aer genees kunde en wis- en natuurkunde, waar men thans reeds met gebrek aan ruimte te kampen heeft. Doch dit rechtvaardigt alleen dat in voor ieder geval in het bij zonder te oordeelen omstandigheden de toegang voor vreemdelingen wordt ge sloten, niet dat zelfs voor deze gevallen door den minister met een enkel machts woord aan allen de pas zou worden afge sneden Wij zouden ons kunnen neerleg gen bij een regeling, waarbij den minis ter de bevoegdheid werd gegeven voor be paalde faculteiten aan bepaalde univer- sititen en hoogescholen, gehooid de facul teit of afdeeüng der technische hooge- school. den toegang aan vreemdelingen voor een bepaalden termijn te ontzeggen. Doch wij moeten ons ten sterkste ver zetten tegen een maatregel als de voor gestelde waardoor Nederland, dat immers altijd voor ballingen van goeden wille heeft open gestaan, gastvrijheid zou wei geren aan wie haar in dezen tijd zoo zeer behoeven en waardoor bovendien de mo gelijkheid, dat het werk der Nederlandsche wetenschap wordt voortgedragen en zijn invloed op het cultuurleven ln het alge meen vergroot, belemmerd wordt. De ondergeteekenden vertroitwen dat de Tweede Kamei in het bovenstaande aanleiding zal vinden het voorstel in den vorm. waarin het bij haar is ingediend, niet aan te nemen Het adres draagt om de namen van de volgende, Leidenaars: Dr. L. G. M. Baas Becking Leiden; mr. D. van Blom. Leiden; dr. II. Boschraan, Leiden; dr. B. Eerrimans. leiden; J v. d. Hoeve. Leiden, dl' J. Hulzinga, Leiden: dr. L. van Itallie. Lei''en; mr. E. M Meijers. Leiden: mr. J C. van Oven Leiden; dr. C. Snouck Hurgronje, Leiden dr. W. v. d. Woude. Leiden. VECHTPARTIJ TE MIERLO. Gisteravond heeft op de Mierlosche ker mis. die dit jaar druk bezocht werd. een ernstige vechtpartij plaats gehad In de Brugstraat kregen een aantal inwoners van Helmond en Mlerlo oneenlgheid. Het mes werd voor den dag gehaald, waarbij W M. uit Mlerlo ln de buik gestoken werd. In ernstlgen toestand is hij naar het St. Antoniusziekenhuis te Helmond over gebracht. Zekere C. uit Helmond heeft een snijwonde onder de arm opgeloopen De politie heeft de zaak in onderzoek. BIJ EEN VECHTPARTIJ DOODGESTOKEN. In de Pol nabij Peize (Dr.) heeft in den afgeloopen nacht, na afloop van een volks feestje een ernstige vechtpartij plaats ge had. Tijdens een twist, waarbij aan beide kanten de messen werden getrokken, wer den de twee gebroeders Kok, beiden onge huwd. ernstig getroffen. De jongste die ongeveer 26 jaar ls. werd zoodanig door messteken getroffen, dat hij spoedig over leed. De andere broer, ongeveer 28 jaar oud. J Kok genaamd, werd zoo toegeta keld, dat hij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Groningen moest worden vervoerd. Zijn toestand was hedenochtend redelijk. De dader is nog niet gevat BEZUINIGING OP MILITAIRE UITGAVEN. Een commissie ingesteld. De Minister van Staat. Minister van Ko lomen en de Minister van Defensie heb ben: lo. ingesteld een commissie met de op dracht. a. eene organisatie te ontwerpen van de weermacht in Nederland en ln Neder- landsch-Indië, welke met handhaving van hare tegenwoordige doelstelling lei den kan tot aanzienlijke besparingen zoo wel op de Rijksbegrooting als op die van Nederlandsch-Indle b. eene nieuwe regeling te ontwerpen voor de administratieve verdeeling der kosten van de maritieme weermiddelen tusschen de begrootingen van Nederland en van Nederlandsch-Indië; 2o in die commissie benoemd tot: lid en voorzitter de Minister van Staat A. F. W. Idenburg. oud-gouverneur van Nederlandsch-Indië lid en secretaris den oud-kolonel van den Generaien Stal van het leger in Nederl - Indië A. J. C. Jonquière. leden: P J M. Clkot, luiten, ter zee le klasse; H. A Cramer, oud-luit.-generaal, comm. van het leger in Ned.-Indië; G. van Ginkel, hoofd van de 6e afd. van het dep. van Koloniën; J Hardeman, hoofd van de 2de afd. van het depart van Koloniën: C. E. L. Helfrich, kapitein-luitenant ter zee; I. H. Reijnders. kolonel der infanterie C Ringeling, administrateur bij het dep. van Defensie; J C. Roelofsen. bezuini gingsinspecteur bij het Dep. v. Financiën; D. van Voorst Eveklnk. kapitein van den Generaien Staf. tri Japnoalt Hot* de Commissie zich zal kunnen laten voorlichten door alle landsdienaren, die zij daartoe wenscht op te roepen en hetzij in haar geheel, hetzij ln sub-commissies ook buiten 'sGravenhage onderzoekingen zal kunnen instellen en besprekingen voeren; de leden voor de in opdracht van de Voorzitter gemaakte reizen zullen kunnen declareeren volgens het Reisbesluit 1916; de uit deze beschikking voortvloeiende uitgaven voor de helft zullen komen ten laste van het VlIIste Hoofdstuk der Rijks begrooting en voor de wederhelft ten laste van het Xlste Hoofdstuk dier Begrooting. Deze commissie is hedenvoormiddag door dr. Colijn geïnstalleerd. DRAMA TE LEEUWARDEN. Overboord geslagen en verdronken. In den afgeloopen nacht hoorden voor bijgangers in een boot aan het Noordvliet te Leeuwarden kreunen. Men waarschuwde de politie en dr. Uffelie. Uit een nader onderzoek bleek, dat on der een overkapping ln een boot een man lag. die op dat moment reeds dood was en wiens kleed:ng er op wees dat hij in het water had gelegen. Het bleek te zijn de 48- jartge koopman A Z. uit Leeuwarden. Deze was met eenige vrienden uit varen geweest en in de Wijde Ee overboord ge slagen en bijna verdronken. Toen men met den drenkeling ln Leeu warden kwam. heeft men hem in de boot laten liggen en zich niet meer om hem bekommerd! Getuigen kunnen verklaren, dat de man toen nog leefde. De beide mannen, die mee lilt varen zijn geweest, zlin nog dezen nacht van hun bed gelicht. U!t het verhoor bleek dat zij dronken waven toen zij zich in de boot bevonden. Het onderzoek wordt voortgezet NIEUWE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. UIT NED. OOST-INDIE. DE „LEMAIRE" VLOT GEKOMEN. BATAVIA. U September (Alieta> De „Lcmalre- welke tijdens een zware regen bul op het Part-rif was geloopen. is Zater dag te 16 30 uur viotgekomen en op eigen kracht naar Batavia vertrokken voor bodemonderzoek Groot aantal personen wordt op wachtgeld gesteld. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Door de nieuwe bezuinigingen bij de Nederlandsche Spoorwegen zal wederom een groot aantal personen, werkzaam bij de Ned. Spoorwegen op wachtgeld worden gesteld zoowel ambtenaren als beambten. Zij kunnen zich evenwel het behoud van hun pensioen verzekeren, indien zij binnen drie maanden na hun opwachtgeldstelling dit schriftelijk aan de Directie verzoeken. De verschuldigde bijdrage bedraagt dan 5'/? van den laatsten pensioengrondslag. TE VER IN ZEE GEGAAN. Gisterochtend omstreeks half twaalf ls aan het Stille Strand te Schevenlngen ter hoogte van de Duivelandscliestraat de 21-jarige G D. uit de Barnevcldtstraat te Den Haag. die. hoewel niet kunnende zwemmen, zich bij het baden te ver in zee had begeven, ln nood komen te verkeeren en na veel moeite gered. Volgens omstan ders was hij weggezogen De G G.D. bracht hem naar het Roode Kruis-Ziekenhuls. zijn toestand was heden niet gunstig. o AUTO IN HET HOENDIEP GEREDEN. dreigbrievenschrijfster Enkele maanden geleden ontving een orgelfabrikant wonende in het Rietveld onder Woerden een brief, waarin een be drag van f. 2000 werd geëischt op een aan gegeven plaats te deponeeren. Werd het geld niet gedeponeerd dan zou zijn huls in brand worden gestoken en de orgel- fabrikant en zijn vrouw zouden worden doodgeschoten. De bedreigde gaf de zaak in handen van de politie, die. nadat nog meer dreigbrieven waren ontvangen, waarin telkens een kleiner bedrag werd geëischt, een buurvrouw van den orgel- fabrikant heeft gearresteerd, die voor den Officier van Justitie te Utrecht een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hbld. Een der inzittenden verdronken. Hedenmorgen is een personen-auto. waarin 2 personen waren gezeten, bij de oude provinciale sluis te Gaa-keuken (Gr.) in het Hoendlep gereden. De chauffeur kon zich ïedden, de tweede inzittende. S. van den Hoek uit Opende, verdronk Nadat de wager, was gelicht kon het lijk worden geborgen. o AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Vier personen gewond. Hedenmorgen omstreeks elf uur heeft op c.en De Blltsche-Straatweg onder de ge meente Maartensdijk een ernstig auto ongeluk plaats gehad, waarbij 4 personen werden gewond, waarvan één levensge vaarlijk Een plcolo-taxl uit Zeist, bestuurd door Van der Lee, reed in de richting De Bilt. Plotseling week de wagen naar links uit en sloeg over den kop ln een sloot. Het gelukten alle inzittenden, den chauffeur en den heer en mevr. Van den Brink en hun ongeveer 10-jarig zoontje uit Zeist, zich uit den wagen, die bijna geheel ln den modder was gezakt, te bevrijden. Allen waren gewond De chauffeur Van der Lee was aan het gelaat gewond en ls in ernstlgen toestand naar de Rijksklinie ken te Utrecht vervoerd; de familie Van den Brink is naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd Men vermoedt, dat de chauffeur ongesteld is geworden of dat de auto de fect is geraakt. SCHOUT-BIJ-NACHT VAN DULM NAAB NEDERLAND. BATAVIA, 9 Sept Aneta l Aan Scbout- blJ-Nacht M H. van Duim ls vergunning verleend naar Nederland terug te koeren. HET VERHOOR VAN Ir. SOEKARNO. BANDOENG. 10 Sept (Aneta). Het ver hoor van Ir. Soekarno zal in den loop van dezen week worden beëindigd Ir Soekarno ontvangt weinig bezoek. Hij heeft eenmaal zijne echtgenoote ontmoet in tegenwoordigheid van den substituut officier van Justitie die zijn zaak behan deld, Mr P. H. C Jongmans. Aan mevrouw Soekarno is medegedeeld dat zij haar man geregeld kan bezoeken Aan den heer Thamrin is toegestaan den heer Soekarno morgenochtend te ont moeten Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAM, 11 Seupt. De beurs weerspiegelde ook heden de aanhoudende onzekerheid t. a v. het suc ces van het Amerlkaansche economisch program Het gebrek aan kooplust leidde tot een bijna algemeene afbrokkeling van het koerspell. De daling werd nog ln de hand gewerkt door de zwakke tendenz van Unilevers, die voor Londensche rekening aangeboden waren en meer dan 4 pet. ver loren. Philips openden vast doch moesten later ruim 2 pCt. prijsgeven Daarentegen wa ren Aku's eh Ned Ford eoed prijshoudend De oetroleummarkt vrit goed van-toon Koninklijke zetten iets hooger in. maar verloren later het avance geheel De Ame rlkaansche soorten waren vast. Rubber fondsen kalm en meerendeeis iets luier. Amsterdam Rubbers stelden zich ruim 1 procent lager. Tabakken waren gedrukt en speciaal Senembah's hadden van aanbod te lijden en verloren 3 pet. Sulkers lagen bepaald zwak, vooral H. V. A 's moesten het ont gelden en daalden ruim 3 pet. Scheepvaarten verloren iets; Yankee- markt evenals Duitsche obligaties ieU vas ter Nederlandsche obligaties onregelmatig. o WISSELKOERSEN. Engeland 7.961/, (7.84); Duitschland 59.12 (59.11); Frankrijk 9.70 3/8 <9.71'/»); België 34 53 (34.52)Zwitserland 47.93 (47 921; Denemarken 35.65 (35 '0); Zweden 41 15 (40.50)Noorwegen 40.10 (39 50); New York 1.75 3/4 (1.73). Prolongatie l"/o. Tusschen haakjes zijn de koersen van Vrijdag. AMSTERDAM. 11 September. Ter vee markt waren heden aangevoerd 6 wagons geslachte runderen uit Denemarken; 687 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 5662 ct.; 2e kw. 45—55 ct.; 3e kw. 3240 ct.; mindere soorten 2030 ct., alles per KG. slachtgewicht; 75 melk- en kalfkoeien f. 160190 per stuk; le kw. 48 —58 ct.; 2e kw. 3646 ct.; 3e kw. 2834 ct. per KG. levendgewicht; 56 nuchtere kal veren f.48 per stuk; 78 schapen f.914 per stuk; 684 varkens. Vleeschvarkens we gende 90—110 KG 41—42 ct. per KG.; zware varkens 3940 ct.; vette varkens 37 38 ct. per KG. slachtgewicht: 33 paar den f.50—90 per stuk. Overzicht: Runderen groote aanvoer, handel stug en prijzen vette kalveren flinke aanvoer, vlotte handel en prijzen Iets hooger. Varkens flinke aanvoer, han del iets vlotter en prijshoudend. ROTTERDAM, 11 Sept. veemarkt. 561 Koeien en ossen, 365 vette kalveren. 1017 schapen of lammeren. 591 varkens en over- loopers Prijzen per Kilo. Koelen 5558, 46—52, 32—33; Ossen 3235. 4045 48— 52; Vette kalveren 5560, 65—75. 8085; Schapen 32, 3640; Lammeren 32. 3640; Varkens 36. 38, 41. Overzicht: De aanvoer van koeien en ossen. Iets ruimer, de handel tamelijk, prij zen ongeveer zelfde als vorige week Vette kalveren aanvoer gelijk aan vorige week, tamelijken handel, prijzen Iets stijver. Schapen en lammeren aanvoer gelijk aan vorige week, vlugger handel, prijzen iets beter. Varkens aanvoer ruimer, vluggere handel en hoogere prijzen. WESTLAND, middelprijs v. d. Westland- sche veilingen van 9 Sept. Druiven 20—48 ct. per bak. Tomaten A 25-38 ct., B 25-33 ct., C 2529 ctCC 25 ct. per bak. Ondertrouwd: 6885 Mr. F. H. v. d. TAS en N. E. SPLINTER Leiden, 11 September 1933. Getrouwd: P. KEEREWEER en J. V. d. REYDEN, die hartelijk dank zeggen, ook namens wederzijdsche familie, voor de belangstel ling bij hun huwelijk onder vonden. 8330a Leiden, 11 Sept. 1833. Frans v. Mierisstraat 16. W 8

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3