NATIONAAL HULDEBETOON AAN H. M. DE KONINGIN. Iroote manifestatie van trouw aan het Huis van Oranje. «de Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 September 1933 Derde Blad No. 22539 |iSLnhunyzePrinS de hCel" A' E' VRAGENRUBRIEll. KUNST EN LETTEREN. X OOK DE KONINGIN-MOEDER WAS AANWEZIG. Het huldebetoon aan H. M. de Konin- hedenmiddag in het Amsterdamsche ïdion gebracht ter gelegenheid van Haar fiarig regeeringsjubileum heelt het peil (eren"bereiken van een grootsche mani- ftatie, die bij de ouderen ongetwijfeld in herinnering heeft teruggeroepen de jote momenten, welke zij in 1898 in de loldstad medemaakten bij de inhuldiging n de toen 18-jarige vorstin. De vele duizenden, die in het Olympisch ladion geen plaats onbezet hadden gela- de enorme menschenmassa, welke den ■ugtocht van het Koninklijk Gezin van li Stadion naar het Paleis op den Dam Tor de onafgebroken haag van de dui mden deelnemers aan het défilé ver- fidde. hebben, de eersten door hun tiende geestdrift en de laatsten door het {duld. waarmede zij urenlang op den pninklijken Stoet hebben gewacht, over- Tjdelijk blijk gegeven van hun trouw aan i hun warme sympathie voor het Huis jn Oranje, terwijl zeer zeker ook vele Induizenden in den lande, alsmede in ie overzeesche bezittingen, in hun huis- mers met ontroering geluisterd zullen Ibben naar de per radio uitgezonden toe- haak van hun vorstin. Het vertrek naar het Stadion. [in een met vier a la Daumont bereden larden. bespannen calèche, waarin het irstelijk Gezin had plaats genomen, taiachter het groot gevolg in hofrijtui- En). geschiedde te twee uur, terwijl de Ibruikelijke eerbewijzen gebracht werden, kt vertrek van het Koninklijk Paleis. Het Is op dat oogenblik, dat het tot in ver til omtrek hoorbare gedaver van de sa- mtschoten uit de kanonnen van den in 't gepavoiseerde haven liggenden oorlogs- tdem „Heemskerck" zich mengde met het beier der klokken op kerken en gemeen- forens en met het geloei der sirenes van pijke fabrieken en maatschappijen in hoofdstad. Het sirene-geloei nam na figeveer vijf minuten een einde, doch het ireun van het geschut en het stemmige bkgebeier verstomde eerst toen het ioninklijk Gezin na den rit door de vlag- [ende stad, toegejuicht en toegewuifd door i duizenden, langs de wegen geschaarde klanqstellenden, van wie talloozen het ■anje droegen, het Stadion had bereikt, lor de trotsche Marathonpoort reed de kachtige calèche tot vóór de egre-tribune. Bar de Koningin werd ontvangen door len voorzitter van de uit leden van het lere-Comité gevormde Commissie van Idvies, ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, die srvolgens aan Hare Majesteit voorstelde Ie leden van het Uitvoerend Comité, t.w. |e heeren F. K. Lotgering, voorzitter, J. C. i. Thoolen, vice-voorzitter, E. A. G. van toogenhuyze, secretaris. G. Verhoef, pen- lagmeester, K. Schouten, en G. H. Joosten let Vorstelijk Gezelschap begaf zich hier- fa over den uitgelegden looper, tusschen lm eere-wacht van hen, die in 1898 even- ps te Amsterdam, als cadet en adel- Jorst de eerewacht van het Paleis naar je Nieuwe Kerk hadden gevormd, naar de koninklijke loge, welke op schier onna volgbare wijze uit de daarvoor door de keinemers aan het défilé bijeengebrachte lelden, in een bloemenhof was herschapen. Ook de Koningin-Moeder was, ondanks pet feit, dat zij slecht ter been is, per auto pan Soestdijk gekomen, om in de Ko- pinklijke loge een gedeelte van het pro- l'amma bij te wonen, hetgeen zeer op phis werd gesteld. "oen de Koningin had plaats genomen, nak onder de meer dan dertig duizend peiangstellenden in het Stadion een oor- vrdoovend gejuich los. Wel buitenge woon imposant was de aanblik van het Olympisch bolwerk! Trotsch droeg het Pin vroolijk wapperenden vlaggetooi en "en Koninklijken Standaard, maar ook *as het daarbinnen, overal waar men den [tuk liet ronddwalen, één vlaggenzee, wijl het publiek bij het binnenkomen vlagget jes .,,a.h oranje en oranje-blanche-bleu ge- Jiukkige gedachte van het Uitvoerend |0°mité! was aangeboden. De muziek. 1 P hot middenveld ter weerszijden van de ■open zijvakken aanwezig, werd verzorgd looor de op het „Wilhelmus" ingestelde koninklijke Marine-Kapel te Den Helder I en door de Koninklijke Militaire Kapel te Inni? 1- te twee uur reeds hadden zich I vb.; -e ongeveer vierhonderd ruiters van I fi.\f -défilé opgesteld, alsmede, bij Marathonpoort, een duizendtal zangers 1 zangeressen. Grootc officieelc belangstelling. I tJ„0t geven van de noodige inlich- wen waren aangewezen: voor Hare Ma- llr - de heer F- H. Lotgering, voor de ^"'hgin-Moeder de heer G. Verhoef, voor Prinses de heer J. C. W. Thoolen, en p°ot was het aantal hoogwaardig- ekleedefs. dat de huldebetooging S irj,'0onde vakken onder de Koninkl. Ian? Waren gevuld met de. naar titel en Er ^LVoornaarciste personen van den lande, j h p^n' met den minister-president, dr. hono£« n\ ministers. gezanten, kerkelijke riUon aardigheidsbekleeders, commissa- vinripc Koningin uit verschillende pro- C5- Vertegenwoordigers van Eerste en Tweede Kamer, van den Raad van State, de hoogste militaire autoriteiten en andere voorname persoonlijkheden. Het voor ver schillende hooge ambtsdragers gereser veerde gedeelte was overigens ingenomen door eenige honderden burgemeesters uit steden en dorpen, allen met ambtsketen. En verder was het Stadion één deinende massa van belangstellenden uit stad en land. Tribunes waren bijgebouwd om dui zenden tevreden te kunnen stellen en dui zenden zouden er méér geweest zijn, als er plaatsen beschikbaar waren geweest In de nabijheid van de Koninklijke loge waren er ook plaatsen voor de leden van het Eere-Comité met zijn eere-voor- zitter jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in Noord-Holland en Am sterdam's Burgemeester, dr. W. de Vlugt, die, ter traditie getrouw, met den Ko ninklijken stoet naar het feestterrein was gereden. Forsch en zuiver klonk, als inzet van deze zoo bij uitstek nationale betooging, uit duizend geschoolde kelen van het door Theo v. d. Bijl geleide zangkoor, over het veld het Kroningslied van 1898: „Wees gegroet met jubeltonen". Het waren oogen- blikken, die van wijding gevuld waren. Toespraak Ds. van Hoogenhuyze. Nadat de laatste klanken van het lied zich in de ijle lucht hadden opgelost, sprak ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, voorzitter van de Commissie van Advies, staande op een ter linkerzijde van de Landsvrouwe opgestelden katheder, Hare Majesteit als volgt toe: Majesteit. Het is mij als voorzitter van de Commis sie van Advies een hooge eer 0111 namens het Uitvoerend Comité der jongeren op dit historische oogenblik Uwe Majesteit te zeggen, hoe dankbaar het Nederlandsche volk is, dat Uwe Majesteit deze hulde heeft willen in ontvangst nemen. Heden stroomt er een vloedgolf van vreugde door ons volk heen. omdat het dankbaar gedenken mag. dat Uwe Maje steit vijf en dertig jaren lang den scepter draagt, door God in 1898 in Uwe handen gelegd. Nederland is dankbaar aan God, Die aan ons land en volk Uwe Majesteit schonk. Nederland is dankbaar aan Uwe Majesteit, voor de groote trouw en zeldzame toewij ding waarmede Uwe Majesteit al die jaren, waarvan er vele uitermate moeilijk waren. Haar Koninklijke taak heeft vervuld. Eén eenig partijloos juichend volk heeft zich heden in het Amsterdamsche Stadion vereenigd om aan Uwe Majesteit een na tionale hulde te brengen, daartoe gedreven enkel en alleen door de innige liefde voor Uwe Majesteit, die er leeft in de harten van Neérlands volk. En nu is dit het bijzondere van deze huldiging, dat die is voorbereid en uitge voerd door Neérlands jongeren, die nu nog staande in den bloei der jeugd, straks de plaatsen zullen innemen door de oude ren ledig gelaten, en die heden aan Uwe Majesteit en aan heel het Koninklijk Huis willen toonen, dat er een jong Nederland is. dat onverzwakt en ondubbelzinnig zich schaart om Uwer Majesteits troon. Een jong Nederland op hetwelk Uwe Majesteit rekenen kan. dat ten alle tijde bereid is om, als dat wat God verhoede ooit noodig zou zijn, alles voor Uwe Majesteit te of feren. Daaraan heden voor Uwe Majesteit uiting te geven is hun een voorrecht en een eer. En aan den oproep der jongeren hebben de ouderen gehoor gegeven, vanuit de elf provinciën, tot zelfs uit den nieuwen Wie- ringermeerpolder toe zijn ze naar Am sterdam gekomen, de aanzienlijken en de eenvoudigen. om Uwe Majesteit te huldi gen. 30.000 in het Stadion. 45 000 die in een kleurenrrijk défilé van hun verknocht heid aan het Oranjehuis willen blijk geven terwijl vele meerdere duizenden in Neder land en in Nederlandsch-Indië. luisterend in hun huiskamer naar wat hier geschiedt, in die hulde instemmen. Uwe Majesteit aanvaarde deze hulde als een bewijs dat in het hart van Neérlands volk onuitroeibaar is vastgelegd de liefde voor Uwe Majesteit en voor het Huis van Oranje, waaraan het naast God zooveel heeft te danken. Laten de tijden moeilijk zijn en de ho rizon donker, wij weten dat boven het wereldgebeuren de Almachtige God staat, en Hem willen wij bidden, dat trots alle stormen van den tijd Nederland en Oranje onverbreekbaar één mogen blijven. En als zoo straks uit de monden van deze vele duizenden het aloude „Wilhel mus" zal opklinken, dan is dat méér dan het zingen van ons Volkslied, dan wordt daarin vertolkt de bede, dat God Uwe Majesteit en Haar Huis nog vele Jaren voor ons land en ons volk snaren moge. Wij willen dat zeggen allen te zamen met deze drie woorden LEVE DE KONINGIN!!! De Koningin spreekt. Na deze toespraak luidsprekers maak- ten haar tot in alle hoeken van het Sta dion verstaanbaar heeft .onder dood- sche stilte van het duizendkonnlee gehoor. Hare Majesteit de Koningin het woord ge nomen. Voor Haar toespraak verwijzen wij naar de eerste pagina van dit Blad. De ruiters vragen de aandacht. Diep onder den indruk van de woorden, door de Landsvrouwe gesproken, werd door de aanwezigen het ..Wilhelmus" aangehe ven. Hierna volgde het interessante schouw spel van het rultendéfilié van alle vereeni- gingen aangesloten bij de Federatie van Landelijke Ruitervereenigingen met hun vaandels, waarmede de dragers, bij het passeeren van de Koninklijke loge. eer biedig groetten. De vaandels bleven, nadat de ruiters het Stadion verlaten hadden, met hun wachters op het veld achter. Het was vervolgens de bereden militaire politie, onder bevel van den eersten luite nant J. P Heken, die op voortreffelijke wijze deed uitkomen, hoe zij haar viervoe ters in bedwang had; de prachtige de monstratie van deze kloeke bereden af dee ling werd gevolgd door een uitnemend ge slaagd défilé in draf en in galop, hetwelk door het Koninklijk Gezin met groote be langstelling ook het publiek leefde, ge tuige zijn uitingen van enthousiasme! op spontane wijze met dit onderdeel van het programma mede! werd gevolgd. Vervol gens nog een défilé van den Bond van landelijke ruiters van den Noord-Brabant- schen Christelijken Boerenbond. Défilé van vijf en veertig duizend personen. Terwijl dit alles zich binnen het Stadion voltrok .was er daarbuiten en wel op het Usclubterrein en op het Olympiaplein, resp. van half twee en half drie af. hard gewerkt aan de opstelling van het gewel dig groote aantal vereenigingen en corpo raties. zeer vele in haar eigen kleeder dracht. Men had de uitnemende?gedachte gehad en in dit kader past een woord van hulde aan den technisch leider F. J. Thoolen en zijn staf! die vijf en veertig duizend deelnemers aan dit enorme défilé zooveel mogelijk pro vine ie-ge wijs in te dee- len; alleen de steden Rotterdam Den Haag Amsterdam en Utrecht, alsmede enkele landelijke bonden en vereenigingen. waren afzonderlijk ingedeeld terwijl te twee uur op den Zuidelijken Wandelweg het défilé van de op versierde fietsen rijdende Am sterdamsche schooljeugd, die van morgen reeds vrijaf had gekregen, was opgesteld. Iedere groep of vereeniglng had een eigen vereenigingsleider: een bepaald aantal ver eenigingen vormden tezamen een afdee- ling met een afdeelings-leider aan het hoofd; de af deelingen weer waren volgens provincie en stad gegroepeerd, met aan het hoofd een provincie-leider, die te her kennen was aan een cocarde op den schouder in de kleur van de provincie. Ook alle andere leiders droegen onderschei dingsteekenen terwijl jiet opper-comman- do berustte bij de een óranje-lint met me daille dragende Techqjsche Commissie. En zóó hebben, in" rijen van acht, de vaandel- of banierdragers voorop, de bon den. vereenigingen en corporaties, de dui zenden en nog eens duizenden met hun vlaggen en schilden en allen saamgebon den door het ééne doel: der Koningin hun hulde en trouw te betoonen ,in prachtig tempo via de Sintelbaan langs de Konink lijke loge geloopen bij het passeeren waar van een eerbiedige groet waarin ook de vaandels hun rol vervulden gebracht werd. Het binnentrekken en weer verlaten van het Stadion eerst defileerden de pro vincies door al die duizenden met een voortdurende wisseling van kleuren en tinten! leverde een prachtig schouwspel op, dat het oog bleef boeien ook al duurde het verscheidene uren De vaandeldragers bleven met hun vaan del op het veld achter; voorts werd, nadat ongeveer twee derden van de deflieeren den voorbij waren getrokken, het défilé on derbroken door een dansgroep van vier honderd. de nationale kleuren rood wit, blauw en oranje dragende meisjes, die. te zamen één groote levende vlag lijkende, een met bloemen versierde reusachtigen zegewagen trokken met de wapenschilden van het Koninklijk Huis terwijl op den wagen, die als symbool! vijf en der- tig treden telde, de Nederlandsche Maagd had plaats genomen. Nadat de dansgroep onder leiding van Lilt Green een dans had uitgevoerd en de wagen op het veld was opgesteld, volgde de rest van het défilé; de fietsende school jeugd en de steden, waarbij het veld. door de vaandels, vlaggen en banieren, die daar voortdurend worden opgesteld, langzamer hand in één reusachtige vlaggenzee her schapen werd. Nóg zouden te laat om daarvan nog verslag te geven de duizend zangers en zangeressen zich weer doen hooren rflct liederen van Valerius. Dan zou het ..Wil helmus" volgen en tenslotte de triomf tocht van de Koninklijke Familie door de onafgebroken haag van defileerenden en. langs de duizendkoDDige menigte naar het Paleis Is er mooier en waardiger slot denkbaar voor een Koninklijk Bezoek dat aan het regeeringsjubileum der Lands vrouwe zijn bijzonder karakter ontleende. E. G., te L. Het jaarlijksch inkomen bedraagt resp. f. 1.200.000. f 200.000 en. f. 300X00. De Prins ontvangt geen inkomen uit 's Rijks schatkist. C. O., te O Het is inderdaad onaan genaam, maar daartegen is niets te doen. C. W., te L. Een en ander is juist. v. d. Z., te L. De briefkaarten mogen aan u verzonden worden. Wend u tot bedoelden advocaat en tracht een regeling betreffende de betaling te treffen. P. de R., te L. Men moet u kunnen bewijzen, dat de grond u niet toebehoort. Eerst dan zult u moeten toelaten, dat tot de verplaatsing wordt overgegaan. Als terecht gevorderd wordt, dat het gebouwde wordt weggenomen, kan van u vergoeding van kosten gevraagd worden. Splinternieuwe fietsen, die in huurkoop gekocht waren, dadelijk van de hand gedaan. De politie te Rotterdam is een eigen aardige soort zwendel op het spoor geko men. Bij het geregeld onderzoek van de registers van pandhuishouders trof een rechercheur van het bureau Nasshaukade een naam aan van een man, die bij de politie slecht bekend staat. Deze man had daar een splinternieuwe fiets beleend en daarbij als eigendomsbewijs een kwitantie overgelegd van den fietsenhandelaar, van wien hij dit rijwiel had betrokken. In de registers van andere pandhuishouders trof de rechercheur denzelfden naam aan en telkens was een splinternieuwe fiets be leend cn was een kwitantie als eigendoms bewijs overgelegd. Het viel hem op, dat op die kwitanties telkens eenzelfde soort stempel voorkwam, waarin alleen de naam van den rijwielhandelaar verschillend was. Een onderzoek bij de genoemde rijwiel handelaren wees uit, dat deze geen fietsen aan dien man hadden verkocht. De poli tie is er toen toe overgegaan dezen man, den 41-jarigen lossen werkman J. C. v. d. S aan te houden. Deze bekende al spoe dig in totaal veertien fietsen bij verschil lende handelaren op afbetaling te heb ben gekocht en deze deels in pandhuizen te hebben beleend, deels aan particuileren te hebben verkocht. Hij had dit gedaan in samenwerking met den 40-jarigen boot werker J. L.. die voor de kwitanties had gezorgd en het stempel er met een zelf- drukkerij op gezet had. Ook deze man is aangehouden. Zij verklaarden tot deze practijken te zijn gekomen, omdat de ver zekeringsaffaire waarvan v. d. S. agent was. dreigde mis te loopen. Aanvankelijk had deze man eenige nieuwe klanten voor de verzekering kunnen aanbrengen, waar voor dadelijk een aanbrengpremie was be taald. Toen zoowel de kennissen van v. d. S. als die van L. waren bewerkt, dreigde de aanwerving stop. te komen en daarmee ook het inkomen van deze menschen. Zij waren er toen toe gekomen om aan de verzekeringsmaatschappij een groot aantal nieuwe klanten op te geven, die gefingeerd waren. Daarvan streken zij de aanbreng premie op en nu waren zij, om de zaak zoo lang mogelijk te kunnen rekken ook verplicht de verschuldigde premie van 8 cent per week zelf te storten. Het bedrag daarvan liep al spoedig zoo hoog op. dat uitgezien moest worden naar andere mid delen om aan geld te komen. Daartoe had men toen gekozen het in huurkoop nemen van fietsen, die dadelijk werden verkocht of beleend. MEISJE VAN SCHRIK GESTORVEN. Tragisch geval te Raalte. De ongeveer 15-jarige dochter van den landbouwer H. Bloo onder Pleegste, ge meente Raalte schrok bij het melken zoo danig voor een koe. dat zij haar soraak verloor en haar gezondheidstoestand van dien aard was, dat de ontboden geneesheer het raadzaam achtte het meisje de laat ste H Sacramenten te doen toedienen Haar toestand verergerde voortdurend. Donderdag is zij aan de gevolgen van den schrik overleden, aldus meldt het ..O. D." VECHTPARTIJ OP EEN BRUILOFT. Messen bijl en schop als wapens. Na een bruiloft te Geesteren bij Tub- bergen raakten gisternacht de gasten slaags. Aan de vechtpartij werd door onge veer 30 personen deelgenomen. Verschil lende personen werden min of meer ern stig gewond De gebroeders W. werden in het bijzonder toegetakeld Zij kregen won den die werden toegebracht met messen, een bijl en een schop. J. W kreeg over het gelaat een met een schop toegebrachte snede, die 15 c.M lang en 1 c.M. diep was. Een zijner armen is tengevolge van een slag met een bijl verlamd. H W kreeg een snede in het achterhoofd van 3 c.M. lengte. De politie stelt een onderzoek in. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Gistermiddag om drie uur is de 42-jarlge J M. uit Poeldijk die Woensdagmorgen met zijn motor op den Haagweg nabij Monster verongelukt is. zonder tot bewust zijn te ziin gekomen in het R.-K. Zieken huis te Den Haag overleden. Hij was we duwnaar en laat 3 kinderen achter De 20-jarige juffrouw J van den Hoek. die Woensdagnacht op de Wierdensche- straat te Almelo door een auto werd aan gereden, is aan de opgeloopen verwondin gen overleden. INBRAAK. In den afgeloopen nacht hebben onbe kenden zich toegang verschaft tot het huis van den heer P. Straver. onderwijzer te Poederoyen (Geld Een bedrag van f2000 werd door de daders ontvreemd. De poli tie stelt een onderzoek ln, doch tot nu toe ontbreekt elk spoor. VERDRONKEN. Gisteravond is het zevenjarig zoontje van den aannemer D de Rouwe achter de ouderlijke woning te Siiedrecht te water geraakt en verdronken. Het lijkje is nog niet opgehaald. EEN GELUKSVOGEL. Men meldt ons uit Veendam De jongste zoon van den heer Duintjer, een H.B S.-scholier te Veendam. had on langs bij een brandje in het magazijn De Vlijt de helpende hand geboden. De ver zekeringmaatschappij betaalde hem des wege een rijksdaalder uit, waarvoor de longen een lot kocht van de Harddraverij verloting. Donderdagavond kreeg de jon gen op dat lot den hoogsten prijs, n.l. drie paarden ter waarde van f. 1500. (N. R. Crt.). DE DRAADVERSPERRING TE LEEUWARDEN. De beruchte draadversperring van den Lekkumerweg te Leeuwarden zal Maandag worden opgeruimd, In een proces tusschen gemeente en aannemer is de gemeente in het ongelijk gesteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. DRIE BEDIENDEN VERMOORD. Gisterochtend is de chauffeur van het Engelsche gezantschap te Kaboel (Afgha nistan) vermoord. Een paar uur later vond men ook de lijken van twee Indiërs, die tot het personeel van het gezantschap be hoorden. GROOTE BRAND IN LETLAND. Door een geweldigen brand ls het ge- heele centrum van het stadje Dagda in Oost-Letland verwoest. Ruim 50 gebouwen werden in de asch gelegd Het vuur was ontstaan door een ontploffing in een apo theek. Talrijke gezinnen zijn dakloos. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. DOOR RIOOLDAMPEN GEDOOD. Te Issy-les-Moulineaux daalden Donder dag zes arbeiders in een groot riool af. dat schoongemaakt moest worden Nauwe lijks was de zesde afgedaald of er klonk hulpgeroep en weldra verscheen de laatste arbeider weer boven den grond De man verkeerde in groote benauwdheid en ver telde, dat de overige arbeiders bewuste loos gevallen waren door de kwade dam pen in het riool. Met moeite is men er ln geslaagd de vijf mannen boven den grond te brengen Een hunner is na korten tijd bezweken. De overigen zijn in een ziekenhuis opge nomen moeten worden. WEDEROM EEN MIJNONGELUK IN POLEN. In Opper-Silezie heeft wederom een ern stig mijnongeluk plaats gehad. In een mijn te Janoff zijn door het losraken van gesteente zes mijnwerkers bedolven Van twee hunner zijn de lijken gebor gen, een derde werd zwaar gewond, ter wijl de drie overigen slechts lichte ver wondingen opliepen In de Mogrzijof-mijn is het lijk van een mijnwerker geborgen. De vier andere ar beiders, die hier bedolven zijn geven geen teeken van leven, zoodat men aanneemt, dat zij eveneens zijn omgekomen. NOG ALTIJD KRIJGSGEVANGENEN UIT DEN WERELDOORLOG. Een boerenvrouw te Donja Lendava in Joego-Slaviè heeft dezer dagen een brief ontvangen van haar echtgenoot Stevan Zemljak, die als krijgsgevangene uit den wereldoorlog nog steeds in Siberië vertoeft. Deze man werd ln 1915 aan het Rus sische front als vermist opgegeven en daar men ook later niets meer van hem hoorde, werd hij in 1919 als gesneuveld opgegeven. In den brie! aan zijn vrouw schrijft hij, in de veronderstelling dat de oorlog nog steeds aan den gang ls, dat een aantal Kroaten, Hongaren en Oostenrijkers met hem als „krijgsgevangenen" in de lood- mijnen van Siberia werken. Al deze man nen. die sedert 1917 van de buitenwereld zijn afgesloten, gelooven, dat de oorlog nog steeds voortwoedt. Zemljak schrijft verder, dat zijn gezond heid slecht is en hij klaagt over de vree- selüke levensomstandigheden voor de „krijgsgevangenen". Hl) verlangt naar het einde van den oorlog, opdat hij en zijn kameraden naar huis kunnen terugkeeren De brief was afkomstig uit Omsk in Siberië en hij was bezorgd door een ge vangene, die er ln geslaagd was uit de loodmijnen te ontsnappen BRAND IN MISSIEHUIS. Gisteren is brand uitgebroken in het missiehuis „Cristus Rex" te Altheide fDuitschl Het geweldige hoofdgebouw met ingebouwde kapel, stond reeds, toen de brandweer arriveerde ln lichterlaaie. De zolder en de bovenverdieping brandden reeds geheel. De waardevolle bibliotheek en het fraaie kerkorgel bleken niet 'meer te redden. Er bestond voor de blussching groot gebrek aan water. Het hoofdgebouw ging verloren. De bijgebouwen konden met veel moeite behouden blijven. De schade is buitengewoon groot. TIJDSCHRIFTEN. Magazine „Nova". Het Jongste nummer van ,.Nova" opent met een verhaal uit de toone'dwere'd De Prijs van het Succes", door G. J Peclen. Ralph Springer is vertegenwoordigo door een fantastische bijdrage Applaus", waar van wij de merkwaardige ontknooping niet zullen verklappen en Willy v d Tak schreef een in Monte Carlo spelende ge schiedenis ..De Zakenvrouw". Voorts worden de boeiende „Avonturen van Kapitein O'Hagan" door Sax Rolimer voortgezet. Van de vertalingen noemen wij ..Een Spaak in het Wiel" door Couths Brisbane en ..Het Geluksnummer" door J J Bell Het filmsupplement bevat, behalve de maandelijksche „Talkie Talk" door Max Tak. een bijdrage over Ann Dvorak Tusschen den tekst om mooie foto's van Irene Ware. W. C. Fields. Nancy Car roll en Anny Ondra. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw (and En bestrijdt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9