[De Automatiseering der Telefoon in de Bloembollenstreek. Groote vooruitgang voor de Abonné's. F/1 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 September 1933 Derde Blad No. 22536 loFFICIEELE OPENING DER CENTRALE TE LISSE. L?j RADIO-PROGRAMMA. Ht Wie er waren. ermlddag te 1 uur is, gelijk wij gis- nog vermeldden, de Automatische Woon Centrale voor de Bloembollen- ek te Lisse in tegenwoordigheid van [■t autoriteiten officieel in bedrijf ge- fcoral werd er gelegenheid gegeven |Centrale onder deskundige leiding te phtigen. een bijeenkomst ten Postkantore I door den directeur van het district Wlem, ir. de Boer, allereerst het woord nerd. Het was spr. een groote vreugde iiit oogenbllk de verschillende autori- kn en genoodigden een welkom te pn toeroepen. tder de aanwezigen werden opgemerkt I burgemeester Baron van Wijnbergen [Lisse, burgemeester Gouverneur van Rnheim en burgemeester Van Iersel 1 Noordwijkerhout, in welke gemeenten lautomatiseermg thans in werking is. fcrts de heer E. H. Krelage, voorz. van |Alg. Ver, van Bloembollencultuur en de i van de besturen der plaatselijke af dingen; de directeuren van de postkan- jen te Lisse, Hillegom en Sassenheim; [directeur der P, T. T. te Haarlem, de ■sitter van de Kamer van Koophandel [heer Droste te Haarlem; het districts- ffd der T. T. te Alkmaar: de heer War- Tg, hoofd.-ing. 1ste klas T. T.; de heer trichs, opzitter T. T.; chef techn. dienst Leer Uitermark; de chef-monteur te je, de heer W, de Beus en vele andere jenleurs en ambtenaren van den tech- phen Dienst der T. en T. Jierboven de genoemde aanwezigen andere genoodigden vereenigd. Inleiding van den heer De Boer. ihet inleidend woord bracht de heer 1 Boer de Alg, Vereen, voor Bloembollen- [iuur dank voor de zeer gewaardeerde TOverking, die steeds verleend werd bij (aanleggen der grondleidingen. piet de Automatische Telefooncentrale is I een overgangsstadium gekomen. Doel om de automatiseering door te voeren ISeheel Nederland, waardoor het ideaal Feist 2a] zyn ie^ej, Nederlander in Fere plaats en op elk willekeurig tijd- fj een ander in den kortst mogelijken P kan bereiken, bit wordt pas geheel uitvoerbaar wan- Fr over het geheele land de centrale's pen zijn ingesteld, waarvan vooral het Jjueland, dat nu nog slechts halve of in I' Seneel geen nachtdienst heeft, het f~t tal profiteeren. Spr. roemde de acti- rat der directie van de P. T. T. in Ne tland, die op deeze wijze gebruik maakt F de nieuwste wetenschappelijke vond- Üf bltte woorden van dank aan de Tjuwelijke telefonisten voor de trouwe Tr i van h^ar vaak moeilijk werk! in d otj? sprak hij waardeerende woor- ■an p adres van de Bell Telephone Jerïn mp" te Antwerpen. die voor de uit- IVcSt van hit werk heeft zorg gedragen, ■he o de heer De Bo€r een techni- iitr tting van de werking der waarvoor wij verwijzen naar het hie r i vo'sende technisch verslag, dat I hu eevingcn en wenken bevat Ttnsf?ra£ aan het einde zijner rede den teerviv? dat de nieuwe telefoon-ver- methode zal mogen bijdragen tot den an ons bloembollendistrict, werd het woord gevoerd door fsu hfth genieur 1ste klasse der T. T., rgheer Warning. •■ui* in groote trekken het plan Pkel w2,matiseering der telefoon over ge- P» dit uiteen. Voor de uitvoering P't (iwh zal ougavbbr 15 jaar noodig w .,dan zal een ideaal telefoonver- "tute 2^n' 6611 verbilldinE a -a p»BiJF?iSe jaren is men bezig aan de kelp wiviking van dit plan en zijn en- ucrales In de groote steden in ge- «DebrS,u 5n enkele maanden zullen "b in i?'Hillegom en Haarlem volgen, laarl-m volgend voorjaar het district t0"„ Scheel automatisch te maken r'-ales van iJmuihen en andere bp _?ver 't beginstadium heen, aldus l^tctiiv „vuwste vindingen worden in Gebracht, waardoor wij voor bijna 100°/o technisch gereed zijn en binnen en kele dagen zullen de abonné's van Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout over tuigd zijn van den grooten vooruitgang in het telefoonverkeer. Spr. memoreerde, dat de telefoon is aangesloten op den gelijkstroom van het electriciteitsbedrijf, maar als reserve steeds twee door Philips geleverde accu- mulatoren-battefijen gereed staan, om de telefoon in werking te houden bij even- tueele stroomverbreking in het electrisch net. Tenslotte liet hij ir. Uitermark. de ken-seinen, die men in de automatische telefoon te hooren krijgt, vele malen ver sterkt, demonstreeren, waarna het gezel schap door de gebouwen werd rondgeleid ter bezichtiging van dit gecompliceerde, geautomatiseerde bedrijf, dat een verbluf fend staal genoemd mag'worden der mo derne verfijnde techniek! De techniek van het bedrijf. De moderniseering en automatiseering van het telefoonnet in ons land vorderen een geheel andere wijze ran verkeers afwikkeling. Ten behoeve hiervan is het land ver deeld in een aantal telefoondistricten. Eén daarvan is het telefoondistrict Haarlem, waar-onder bovengenoemde centrales res sorteeren. Na volledige automatiseering van dit district kunnen alle aangeslotenen onderlinge verbindingen zelfs langs auto- matischen weg maken en na afloop van elk gesprek ook weer verbreken. Nu is het reeds mogelijk om gesprekken langs automatischen weg te maken met de drie genoemde plaatsen onderling en met de aangeslotenen in het telefoonnet Haarlem. Deze wijze van t-elefoneeren zal te zijner tijd ook mogelijk zijn met aangeslotenen in naastliggende telefoondistricten zooals b.v. Amsterdam, Utrecht en 's-Graven- hage. Elk telefoondistrict is verdeeld in sectoren. Het district Haarlem is samengesteld uit de volgende sectoren: Haarlem K 50; Lisse K 53; Hillegom K 52; IJmuiden K 55; Beverwijk K 59; Hoofddorp K 54. Tenslotte is elke sector onderverdeeld in netten. De verdeeling van den sector Lisse is. Lisse (K 530); Sassenheim (K 532); Noordwijkerhout (K 533'. De letter K met het getal daarachter geven het kengetal van de automatische centralen aan. Deze kengetallen (K is gelijk aan het cijfer 0) moeten eerst worden gekozen al vorens men den aangeslotene van het andere telefoonnet bereiken kan. De verschuldigde gesprekkosten worden voor automatisch tot stand gebrachte ver bindingen op den teller in gesprekseenhe den van 2'/- cent aangeslagen. Voor een gesprek van 3 minuten tus- schen 2 aangeslotenen te: I. Lisse en Sas senheim slaat de teller 2 eenheden van 2l/« cent aan; 2. Lisse en Noordwijkerhout slaat de teller 2 eenheden van 2'/= cent aan; 3. Lisse en Haarlem slaat de teller 6 eenheden van 2'/j cent aan. Gesprekken, die de aangeslotenep zelf, langs automatischen weg hebben tot stand gebracht, worden na 6 minuten gespreks- duur verbroken. Hierna kan zoo noodig op nieuw de gewenschte verbinding worden gekozen. Tijdens het gesprek komt 10 seconden vóór het einde van de 3 of 6 minuten ge- spreksduur ongeveer 4 seconden lang een zwakke toon, welke aangeeft, dat. 6 secon den na afloop van dezen toon, de volgende tariefseenheid zal ingaan dan wel dat de maximum-gespreksduur van 6 minuten bereikt is en de verbinding verbroken wordt. De 3 nieuwe telefooncentrales, welke in de Post- en Telegraafkantoren te Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout zijn op gesteld en waarvoor in elk kantoor ver bouwingen noodig zijn geweest omvat ten elk: a. een locale automatische centrale waai de aangeslotenen hun locale verbindingen en de verbinding met de aangeslotenen in de automatisch te bereiken netten tot stand brengen. b. de benoodigde apparatuur om het z.g. „inkiezen" in de netten door de tele fonisten te Haarlem mogelijk te maken. Deze nieuwe centrales zijn nu ingericht te Lisse voor 600 abonné's, Sassenheim voor 600 abonné's en Noordwijkerhout voor loO abonné's, terwijl deze centrales verder kunnen worden uitgebreid, zonder dat daarvoor een verbouwing noodig is. Bij de indienststelling heeft Lisse on geveer 310 aansluitingen; Sassenheim on geveer 300 aansluitingen, Noordwijkerhout ongeveer 68 aansluitingen. Het toegepaste systeem maakt het noo dig dat alle aansluitingen een ander tele foonnummer krijgen De nummergroepen zijn: voor Lisse 3100—3699, voor Sassenheim 71007699, voor Noordwijkerhout 200299 en 330379 Het kabelnet. Op den middag van overgang van de oude handbediende centrales op de nieuwe automatische centralen moest elke verbindingsdraad, die naar een geabon neerde loopt overgebracht worden naar de nieuwe centralen. Hiervoor is veel voor bereidend werk verricht. Bovendien is het kabelnet aanmerkelijk uitgebreid. Tengevolge van deze uitbrei ding zijn de geleidingen bijna allen in deze kabels ondergebracht. Alle kabels van de 3 telefoonnetten zijn thans na algeheele omlegging ingevoerd in kelders of schachten van de Post- en Telegraafkantoren. In dezen kelder of schacht is een ijzeren rek (de kabelver- deeler) opgesteld, waarop deze grondka- bels van het net in regelmatige volgorde zijn bevestigd. De grondkabels zijn van verschillende dikte en bevatten 40 tot 240 dubbeldraden per kabel. In Lisse zijn 5 kabels binnengebracht met een capaciteit van 960 dubbeldraden, in Sassenheim 6 kabels met 1080 dubbeldraden en te Noord wijkerhout 1 kabel met 240 dubbeldraden. Op den kabelverdeeler zijn alle kabels ge splitst in groepen van 20 dubbeldraden en is elk groepje doorgelascht aan een soe- pelen loodkabel, die eveneens 20 dubbel draden bevat. Al deze loodkabeltjes zijn in regelmatige volgorde op ijzeren rekken omhoog gevoerd naar een ijzeren raam werk, de hoofdverdeeler, opgesteld in de automatenzaal. Op dezen hoofdverdeeler zijn deze ka beltjes afgewerkt en is elke draad voorzien van een fijnzekering ter bescherming van de apparaten in de automatenzaal; boven dien heeft elke abonnélijn hier een onder- zoekklink. Dit is een apparaat waarin de buitenlijn van de binnenzijde gescheiden kan worden en waarin de noodige metin gen verricht kunnen worden bij storingen. In elke centrale is een meetpostje op gesteld, om plaats en aard van storingen vast te kunnen stellen Terwijl aan de eene zijde van den hoofd verdeeler de kabels van het kabelnet ge monteerd zijn, zijn aan de andere zijde de kabels van de automatische centrale verbonden. Elk willekeurig stel draden van de eerst genoemde kabels kan nu door middel van twee geïsoleerde draden verbonden wor den met elk willekeurig stel draden van de kabels, waarmede de automatische centrale verbonden is. In Lisse en Sassenheim en Noordwijker hout zijn bovendien de interlocale tele foonkabels naar Haarlem binnengebracht voor de afwikkeling van het verkeer tus- schen deze plaatsen onderling en met Haarlem. De automatenzaal. De zaal waar de verbindingen automa tisch tot stand worden gebracht noemt men de automatenzaal. In deze zaal zijn alle apparaten opge steld die noodig zijn voor de door de aan geslotenen verlangde verbindingen, zooals zoekers, kiezers, relais, schakelaars, klin ken, lampen, kabels en draad in groote hoeveelheden: alles in volkomen regel maat Al deze onderdeelen zijn gemonteerd op ijzeren rekken die ongeveer 1 meter hart op hart staan. Op deze rekken zijn ook de gesprekkentellers gemonteerd (voor elke aansluiting één), waarmede het aan tal gesprekseenheden kan worden opge nomen. De automatenzaal maakt den indruk van een machinekamer, waarin tal van kleine machines voortdurend in beweging komen onder den invloed van de kies- schijven van de telefoontoestellen van de aangeslotenen. De geabonneerde telegra feert eigenlijk met de kiesschijf de cijfers naar de centrale, terwijl de machines de seinen opnemen en daarna doorgeven naar de gewenschte aansluiting. Neemt men na de automatiseering de telefoon van den haak van het nieuwe toestel met kies schijf. dan is het eerste nieuwe verschijn sel dat men inplaats van het „hallo" of „welk nummer?" van de telefoniste een regelmatig gezoem hoort; dit is de kies- toon, men moet dan „kiezen", zooals de technische uitdrukking luidt, dw.z. men draait de cijfers waaruit het telefoonnum mer is samengesteld in de volgorde van links naar rechts. De machinekamer. Bij de verdere uitrusting van centrale's van middelbare grootte zooals Lisse en Sassenheim. behoort nog een machine kamer. Hierin is een gelijkrichter opge steld voor het laden van de beide accumu latoren elk met een spanning van 48 Volt. De gelijkrichter is geleverd door Philips te Eindhoven. Tevens is hier opgesteld 1 wek- en sig naalmachine. Deze machine dient voor het lyeveren van den wekstroom en de ver schillende tonen, als kiestoon, wektoon, bezettoon en informatietoon Den eersten kiestoon (een lagen onafge broken tooni hoort de abonné wanneer hij de telefoon van den haak neemt. Dit is het teeken dat hij kan kiezen. Kiezen vóór dat hij dezen toon hoort is nutteloos en leidt tot verkeerde aansluitingen. Na dezen toon kan onmiddellijk een aangeslotene in het plaatselijk net worden gekozen. Wordt een verbinding gemaakt met een gabonneerde van een ander net, dan moet na het vernemen van den kiestoon eerst het kengetal van dat net gekozen worden. Ls dit geschied dan hoort men nu een tweeden kiestoon (een hoogen onafgebro ken toon)eerst hierna kan tot het kie zen van het nummer van den abonné in het verwijderde net worden overgegaan. Wordt, nadat het nummer gekozen is, elke 5 sec. een wektoon gehoord, dan wordt de opgeroepene gewekt; deze wektoon houdt op zoodra de opgeroepene antwoordt. De bezettoon (een hooge. korte onder broken, toon) geeft aan dat de opgeroepen abonné in gesprek is. Wachten totdat de opgeroepene dit ge sprek beëindigt, leidt nooit tot een tot stand komen van de gewenschte verbin ding. Steeds moet in dit geval de oproep herhaald worden. Nu kan het voorkomen, dat men na het nummer van een aangeslotene gekozen te hebben een beurtelings hoogen en lagen toon hoort Dit is de z.g. informatietoon. welke aangeeft dat het nummer buiten dienst is: de locale informatiedienst (K 08 kiezen) verschaft hierover desgewenscht inlichtingen. In de accumulatorenkamer te Lisse, ge legen naast de machinekamer, zijn 2 bat terijen van 48 Volt elk van 720 Ampère- uren opgesteld voor het geheele telefoon bedrijf, waarvan steeds eén in dienst is, terwijl de andere geladen wordt of in reserve staat. Dit is eveneens het gevai in Sassenheim In de centrale Noordwijkerhout is een gelijkrichter opgesteld, welke steeds op de batterij (er is maar één aanwezig) ge schakeld staat en die afhankelijk van de spanning van de accumulatoren automa tisch de lading regelt. De geheele installatie van de 3 centra les, die geleverd en gemonteerd is door de Bell Telephone Manufacturing Company te Antwerpen, is volgens het nieuwste systeem geconstrueerd. De montage heeft ongeveer 4 maanden geduurd. Echter zijn bovendien nog an dere belangrijke werkzaamheden verricht, waaronder het verwisselen van de tele foontoestellen bij alle aangeslotenen, al of niet gepaard gaande met het vernieuwen van huisgeleidingen. Deze nieuwe telefoon toestellen zijn vervaardigd bij „Heemaf" te Hengelo. Evenals bij het bestaande handsysteem geldt ook na de automatiseering het „ge- sprekkentarief". Het aantal gesDrekken dat van den abonné uitgaat wordt auto matisch geteld, en dan nog maar alleen als de opgeroenene geantwoord heeft. Geen telling heeft dus plaats als bij den opgeroepene geen gehoor gekregen wordt of als deze in gesprek is. Bovendien worden oproepen, waarvoor volgens aanwijzing in den gids slechts de letter K gevolgd door 2 cijfers gekozen moeten worden, niet geteld. Vraagt men dus „Interlocaal" (de letter K en 2 maal nul kiezen) voor het opgeven van een interlccaal gesprek dan werkt de teller niet. Evenmin werkt de teller als de abonné kiest: K 04 om de telefoon-administratie te bereiken; K 05 om den interlocalen infor matiedienst te bereiken-, K 07 om den sto ringsdienst te bereiken; K 08 om den lo calen informatiedienst te bereiken; K 09 om den telegram-telefoondienst te berei ken voor het opgeven van telegrammen per telefoon. Bovenstaande diensten bevinden zich in Haarlem. Belangrijke voordeelen. Het automatenstelsel, dat in plaats treedt van het oude handbedrijf, zal in vele opzichten belangrijke voordeelen bie den aan het publiek. Als zoodanig kunnen genoemd worden: 1. de geabonneerde is geheel onafhan kelijk geworden van een bedienenden ambtenaar. 2. de verlangde telefoonnummers wor den niet meer overgesproken, zoodat ver gissingen tengevolge van verkeerd ver staan zijn uitgesloten: 3. het oproepen van een aangesloten nummer geschiedt zeer snel: 4. het verbreken van een verbinding ge schiedt onmiddellijk nadat de telefoon is neergelegd, zoodat voor het maken van een volgende verbindiflg geen lange wachttijd meer ontstaat; 5. het toestel staat te allen tijde voor gebruik gereed: nachtverkeer is zonder meer verzekerd; 6. groepsnummers worden automatisch r.fgezocht, zoodat de abonné's met meer dere lijnen ook het volle voordeel hier van genieten. Om te profiteeren van genoemde voor deelen is het noodig. dat alle aangeslo tenen zich strikt houden aan de aanwij zingen, die bij hun toestellen zijn aange bracht. Vergeet dus nimmer: a. het raadplegen van de gidsen: b. de telefcon'op den haak te leggen na afloop van een gesprek. Na de automatiseering van het locale telefoonnet wordt dus de interlocale cen trale, w ir de telefonisten de verblndin VOOR DONDERDAG 7 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-Uitzendinff 8.00: Gram. pl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gram.pl. 10.30: Ensemble Rent meester I. d. pauze: Causerie P. J. Schenk 12.15: Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Gram.pl. 2.15: Kamermuziek door het Hofstad-strijk-kwartet 2.45: Voordr. Rob. Geraerds 3.15: Vervolg Kamermu ziek 4.00: Voor zieken en ouden van dagen 4.30: Gram.pl. 5.00: Voor de kinderen 5.40: Orgelconcert Pierre Palla m.m.v H. Viskil (tenor) 6.30: Sport- praatje H. Hollander 7.00: Vervolg con cert 7.30: Causerie door Dr. C. H. Slui ter 8 00: Vaz Dias 8 05: Gevarieerd programma mjn.v. het Omroeporkest oJ.v. N. Treep. Kovacs Lajos en zijn orkest en Radio-tooneel o. 1. v- Kommer Kleyn 11.00: Vaz Dias 111012.00: Gram.pl. Huizen, 296 M 8.00—9.,15: KRO 10 00 NCRV. 11.00: KRO. 2.00—11.30: NCRV 8 00—9.15 en 10.00: Gram.pl. 10.15: Mor gendiens o.l.v Ds. C. J Hoekendijk 10 45 Gram.pl. 11.30—12.00: Godsd. halfuur 12.15Orkestconcert en Gram. platen 2.00: Handwerkcursus 3.00 3.30: Gram.pl 4 00: Bijbellezing door Dr. A. H. Edelkoort m-an.v. zang en orgel 5.00: Cursus handenarbeLd v d. jeugd 5.30: Piano-recital G. Hengeveld en Gram.pl. 6.30. Causerie J. Schipper 6.45: Knipcursus 7.15: Ned. Chr. Pers bureau 7.30: Journ. Weekoverzicht door C, A Crayé 8.00: Ned Kamer-orkest o.l.v. Otto Glastra van Loon m.m.v F. Zppparoni (viool) en C v. d Beek (cello) 9.00: Causerie door Dr. J. A. Neder- bragt 9.30: Vervolg concert. Ca. 10.00: Vaz Dias. 10.3011.30: Gram.pl Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 10.50: Tijdsein. Berichten 11.05 1120: Lezing 12 20: Rutland Square en New Victoria-orkest o.l.v. N. Austin 1.35: Gram.pl. 2.35: Schotsch Studio orkest o.l.v. G Daines 3.20: Vesper 4.05: Steel orkest Buxton o.l.v H. Fello- wes 5 05: Midland Studio-orkest o.l.v, F. Cantell 5.35: Kinderuur 6.20: Be richten 6.50: Reg. King's orkest 7.50: Grieg-concert. O Groves (sopraan) en D. Hildreth (piano) 8.20: BBC-Symphonie orkest o.l v. Sir H. Wood m.m.v, het Radio- koor. E Greene (tenor) en Pouishnoff (piano) 10.00: Berichten, causerie 10 35: Voordracht 10.50: Sydney Kyte's Band 11.25: Recital op 8 piano's o.l.v. H. Ramsay 11.5512.20: Vervolg Dans muziek. Parijs .Radio-Paris", 1724 M 8.05, 12.50, 7 30 en 8 20: Gram.pl. 9.05: Duet ten 9,50: Gram.pl. Kalundborg, 1153 M 12 20—2 20: Con cert uit Rest. ..Wivex" 3.25: Viool-reci tal C. Frösig 4.055 05: Omroeporkest oJ.v. Gröndahl 7.36: Grundtvig-herden- king 8.20: Omroeporkest m.m.v. het Fleet Street Koor o.l.v. T. B Lawrence 10.20: Saxofoonsoli door E. Mortensen 10.50: Kamermuziek door Strijktrio en plano 11.2012.50: Dansmuziek uit „National-Scala". Langenberg, 473 M 6.25: Gram.pl, 7.25- Concert ol v. O E Steeger 11 50: Gram.pl. 12.20Die fröhlichen Fünf I.20: Concert o.l.v. Eysoldt 5.20 en 600: Gram.pl. 6.20: Concert o.l.v. Keiper 7.20; ..Erbkrank erbgesund". leerspel van Dr K Dürre 8.25' Oude Kamermu ziek 8 50. Königin Elisabeth" hoorspel van E Pfaff 9.50: Werag-orkest o.l.v. Buschkötter 10.5512.50: Dansmuziek o.l.v Eysoldt. Rome, 441 M. 8 35: Zangrecl tal San dra Bellucci 9.05: Gevarieerd program ma 10.05: Radio-tooneel 10.5011.15: Orkestconcert Brussel, 338 en 508 M 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 1.30: Gram.pl 5.20: Symphoniedoncert o.l.v. Meulemans 6 50: Gram.pl, 8.20: Om roeporkest o.l.v. André 9.20: Symphonic concert o.l.v Meulemans 10 30: Gram.pl. 508 M.: 12.20' Gram.pl. 1.30: Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans 5.20: Omroep orkest o.lv. André 6.35: Gram.pl. 6 50 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans 8.20: Symphonieconcert o.l v. Meulemans 9.20 Omroeporkest o.l.v. André 10 30: Gra- mofoonolaten Deutschlandsender. 1635 M. - 8,20: Dult- sche Opera-muziek d. h. OmroeDorkest en solisten o.l.v Peterka 9.35: Kleine Ur- sachen hoorspel van G. Mühlen Schulte 10.20: Berichten en Gramofoon- platenreporta?e uit het Studenten-Sport kamp te Turijn 11.05: Weerbericht 11.2012 50: Joh. Fuhsel en zijn orkest. GEMEENTELIJK. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: lederen dag van 824 uur: Hilversum. 2e programma: lederen dag van 824 uur Huizen. 3e programma: Donderdag 7 September: 8,00—13,35: Langenberg 13,35—afloop: Daventry. Wijzigingen voorbehouden. gen tot stand brengen met andere plaat sen. te dezer plaatse opgeheven. Het inter locale verkeer voor Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout zal op de districtscen trale te Haarlem worden afgewikkeld. De telefoniste te Haarlem kan in de locale netten Lisse. Sassenheim en Noordwijker hout „inkiezen". Het opgeven van gespreksaanvragen en het vragen van inlichtingen betreffende den localen en interlocalen dienst ge schiedt dan ook aan de betrokken ambte naren in Haarlem. Het is daarom noodig dat in een dergelijk geval naast het tele foonnummer steeds cle plaatsnaam van het telefoonnet mede wordt opgegeven Verder laat het systeem toe dat de in terlocale telefoniste te Haarlem zich op een in gang zijnde verbinding kan opscha- kelen en aan één der verbondenen kan mededeelen, dat hij interlocaal of interna tionaal wordt opgeroepen. Zij kan dus eén gesprek aanbieden. Alleen na toestemming van den aange slotene voor wien het aangeboden gesprek bestemd is en dan nog alleen indien hij een locaal gesnrek voert, kan nu de aan wezige verbinding verbroken worden, ten behoeve van het interlocale of interna tionale gesprek. De bestaande handcentrale te Lisse is van het fabrikaat L. Ericsson Stockholm, Met het materieel van deze vrijkomende handcentrale worden soortgelüke inrich tingen op andere plaatsen, welke nog niet aan de beurt zijn om geautomatiseerd te worden, uitgebreid.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9