ONTSIERENDE RECLAME. ■?ibss 74!fe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 4 September 1933 Derde Blad No. 22534 Opening Centrale Hervormde School te Katwijk aan Zee. BINNENLAND. SCHADE AAN STADSCHOON! m&Sr - V'. —O ALLE ZEVENDE KLASSEN IN ÉÉN GEBOUW. Foto Kaay. IS Een groep vaal het onderwijzend personeel met de officieele vertegenwoordigers der gemeente Katwijk. Zittend van links naar rechts: Wethouder C. A. Veltkamp; burge meester Woldringh van der Hoop; de inspecteur van het L. O., de heer J Baak" ds. E. P. A. Rutgers, voorzitter van het schoolbestuur; de heer D N. van Malssen inspecteur van het C.V.O., en ds. P. Pras, voorzitter van den Ned. Herv. Kerkeraad' Op de tweede rij staat tusschen den burgemeester en den heer Baak het hoofd der school de heer P. Siderius. Onder veel belangstelling heeft Zater dagmiddag de officieele opening plaats ge- ad van het nieuwe gebouw van de Cen- ■ale Hervormde School voor het 7e leer jaar. Bij deze plechtigheid waren aanwezig iiirgemeester mr. W. J. Woldringh van der :oop, wethouder C. A. Veltkamp, de in- jecteur van het L.O., de heer J. Baak, de inspecteur van het Chr. Volksonderwijs, Ie heer D. N. Malssen, de predikanten van I le Herv. Kerk ds. R. P. A. Rutgers, ds. M. A. Kalkman, ds. P. Pras, de kerke- adwan de Ned. Herv. Kerk, het school- lestuur, de schoolarts dr. A. in 't Veld, de :chitect van het gebolw de heer W. Fon- iin uit Leiden, de plaatselijke schoolcom- ssie, het hoofd der school de heer P. iiderlus met zijn onderwijzend personeel, le hoofden van de openbare lagere school iet zijn onderwijzend personeel enz. Een van de bovenlokalen was voor de mtvangst in orde gebracht. Nadat allen lezeten waren, nam ds. Rutgers als voor- itter van het schoolbestuur de leiding op ilch. Nadat gezongen was Ps. 138 1 en lezen van Ps. 127, ging hij voor in gebed. Namens het bestuur der Herv. Scholen leette spr. allen hartelijk welkom. In spr.'s erste gemeente stond op een boerderij: Sa lijden verblijden", dit vond spr. een beffende illustratie van wat de school :eft doorgemaakt. Er is een lijdensweg 'gd. Toen ruim zes jaar geleden de et op het zevende leerjaar werd aange- lomen, werden er ook in onze gemeente lezwaren gekoesterd. Langzamerhand is er :en verbetering ten goede gekomen en thans wordt onderwijs gegeven, voortbou- ":nd op de beginselen in de andere leer- ren gegeven. Naast het verstand speelt k het hart een groote rol. Met God den ichepper en Onderhouder moet gerekend "orden. De kinderen moeten gewezen wor- len op den grooten Kindervriend, Jezus [Christus. Toen eenmaal de wet aangenomen was, mest besloten worden wat te doen. Men i de scholen kunnen bijbouwen, maar inspecteur van het L.O., de heer Baak, tees op een centrale school voor dit leer jaar, Met het college van B. en W. werd lierover onderhandeld. Tijdelijk werd een onderdak gevonden i de leege lokalen van de openbare school, tester lokalen dan daar zijn er niet en ze toestand kan niet voortduren! Spr. mg verder de geschiedenis na, hoe eerst 'e openbare school zou verbouwd worden, et bestuur hield zooveel mogelijk reke- jng met de finantiën der gemeente, maar «n later in de teekening eenige wijzigin- in aangebracht werden door het college an B en W„ kon het schoolbestuur daar Jch niet mede vereenigen. Bijna vijf jaar tjn sindsdien voorbijgegaan. Spr. rele- «erde de moeilijkheden, die er ondervon den werden, totdat ten slotte beslag werd elegd op het terrein, waarop dit school gebouw verrezen is. Spreker bracht den dank over van het pestuur aan den architect W. Fontein, den aannemer M, v, d. Plas, den dagelijksehen —opzichter D. Verloop en aan het college van H?. en W, voor de ondervonden medewer- a'ng en aan den inspecteur, den heer ~?a. voor zijn medeleven en de gegeven Wiezen Spr. wenscht het hoofd en het ,P«soneel hartelijk geluk met dezen dag. in h bracht in herinnering dat steeds n cle beste harmonie verkeerd is met de fen Kraal, Tjebbes en mej. Wassenaar, Personeel van de openbare schooi. Nu s„r ,scll°o] klaar, prachtig en eenvoudig. w beschreef tenslotte de zware taak om net 7e leerjaar les te geven en eindigde ]j"p,er °P te wijzen, dat biddend tot God ^den opgezien om Hem voor alles i ,'weede spreker was burgemeester I viet "i'ngh van der Hoop. Deze wenschte I f.„ P-stuur geluk met de nieuwe school I ftcinvï slechts het laatste gedeelte der '"'kneden meegemaakt Spr beschreef slrM ge Egging van deze school in het t'oora ®roeiende Katwijk, op de grens van tuitenen Zuid- Het gebouw maakt van ten „V 1en schitterenden indruk en draagt I modern cachet, fijn JWEemeester bracht den architect tiet 5?'ukwenschen over voor zijn slagen *ensüi |eb°nw en eindigde met. den blr,at met Gods hulp deze school tot D komen, spr,.»,'fPfcteur van het L. O. in de in- I het i en' de heer J Baak merkte op. I ki de hi goed is te vroeg terug te zien te 0!, Een dag als deze werpt ech- Spr daarop, die J. fprees het werk van den architect. I ?fhtêl heePv°udige middelen een kunstig J te* r£"eeft gemaakt Voor het hoofd en 'oor he- is nu Seen excuus te maken; I ""ie „u2 J,n dc moeilijkheden met de no°l achter den rug. Alles is nu JHR. MR. C. FEITH. klaar om op de beste wijze les te geven. Kinderen opvoeden heeft eigenaardige be zwaren. maar ook bekoorlijkheden en de verantwoordelijkheid is groot. Spr. wenschte het personeel een oud woord mee te geven, het woord uit Jesaja: „Want in blijdschap zult gijlieden uittrek ken, en met vrede voortgeleid worden." Spr. richtte nu nog een woord tot het gemeentebestuur en herinnerde er aan, dat de toestand in de oude school heel ere was. Dat werk is achter den rug. Deze ge meente neemt door het vreemdelingen- bezoek een bijzondere plaats in. Moge ge zien worden, dat uw bestuur paraat is en dat het open oor en warm hart heeft voor materieele en cultule zaken In de school wordt voorbereid voor het leven, de jeugd is de drager van de toekomst. Moge het gemeentebestuur bereid zijn de liefde in daden om te zetten. v Vervolgens sprak de heer van Malssen uit Leiderdorp, inspecteur van C. V. O. Deze bracht namens het hoofdbestuur van C. V. O. de gelukwenschen over, nu in tij den van groote malaise en crisis een nieuw schoolgebouw is verrezen. Wanneer in plaats van in een oud gebouw -onderwijs mag gegeven worden in een prachtige nieuwe school moet dit een prikkel te meer zijn om het onderwijs op een hoog niveau te brengen. Spr. hield een uitvoerig pleidooi voor het leeren zingen van Vaderlandsche «n Christelijke liederen, die bij vele gelegen heden kunnen gezongen worden en hoop te, dat op deze school daaraan de noodige aandacht besteed zal worden. Na hoofd en onderwijzend personeel toegesproken te hebben, eindigde spr. met de beste w?n- schen voor het 7de leerjaar. Ds. Pras voerde het woord als voorzitter van den Kerkeraad. Het is voor den ker keraad, zeide spr. een blijde dag, dat Maandag a.s. de school een aanvang mag nemen in dit gebouw. Spr. vergeleek den lijdensweg die meegemaakt is met den "gang van Israël naar Mara; toen zijn de Israëliten voortgetrokken naar Elim; voorts legerden zij zich te Rafidim. Er werd strijd gevoerd tegen Ameleb, terwijl drie mannen baden op een berg. Spr. bracht dit op het schoolterrein over, en bepaalde zich bij Kerk, School en Huisge zin. Door het gebed kan een zegen verkre gen worden De moeilijkheden zijn wegge ruimd, het doel is verkregen. Er is geen excuus meer. De strijd moet gestreden worden met alle felheid en kracht, geden kende aan Mozes, Aaron en Hur. Samen strijdend en worstelend moet de blik naar Boven gewend zijn. dan zal zegen op het werk verkregen worden. De heer Nic. Bos sprak namens de plaat selijke Schoolcommissie en wenschte het bestuur geluk met de prachtige school. Hij herinnerde er aan, dat de in treurige toe stand waarin de openb. lagere school ver keerde meermalen een punt van bespre king in de vergaderingen van de commis sie heeft uitgemaakt en hij hoopte, dat ten spoedigste een betere lokaliteit voor de O. L. School gevonden zal worden. De heer W. v. d. Akker was de woord voerder van hoofden en onderwijzers en onderwijzeressen van de zes Herv. Scho len. Hij prees collega Siderius, die de taak op zich heeft durven nemen hoofd van het Centrale 7de leerjaar te worden en sprak den wensch uit, dat zijn arbeid zou mogen gelukken. De laatste spreker was de heer P. Side rius, hoofd der Centrale School. Spr. zeide, dat het voor hem een dubbele feestdag was, jaren van strijd liggen achter den rug, waarop we met dankbaarheid kunnen terugzien. Spr. wilde de aandacht vestigen op dit gebouw. Hij beschreef de prachtige ligging bij een kerk, aan een mooie straat, dat is het heden. Daarachter staat de oude muur van een pakhuis, een beeld van het ver leden. In de oude school is met het per soneel van de openbare school onderlinge welwillendheid en hartelijkheid en vrien delijkheid geweest en daar is door allen heel rustig en hard gewerkt. Hij bedankte den heer Kraal met zijn personeel voor hun aanwezigheid. Spr. was dankbaar met dit mooie gebouw Indertijd zijn we zoo stil begonnen; alleen de voorzitter kwam toen even kijken. Spr. haalde de moeilijk heden aan in dien tijd ondervonden. Soms werd het spr. te veel. Maar er waren ook lichtpunten: goed personeel, uitnemende samenwerking en nooit eenig geschil. U, inspecteur, a'dus spr., hebt altijd hulpver leend en hebt met taaie volharding volge houden. Altijd hebt ge met raad en daad bijgestaan. Met dankbaarheid kan spreker daarop terugzien. Wij zuilen tevens onze beste krachten inspannen om den kinderen kennis bij te brengen. Wij zijn echter zwak en moeten wijsheid en kracht zoeken Ik heb in Gods kracht 38 jaar gearbeid, dit kan wellicht het laatste jaar zijn Voor het werk is er gebed noodig; dan is het een heerlijk werk. Spr. bracht dan dank aan allen, die Eervol ontslag als secretaris-generaal bij „Onderwijs", Met ingang van 1 Sept. jl. is eervol ont slag verleend aan jhr. C. Feith als secreta ris-generaal van het Departement van. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wegens verandering in de inrichting van den dienst aan dat departement, waar door zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden, met dankbetuiging voor zijn I aan den lande langdurig bewezen diensten, i Cornelis Feith werd op 10 April l£f7:2j$ê Amsterdam geboren. Van 1884 tot 189ü*dé£- i zocht hij het gymnasium te Den Haag en tot 1896 studeerde hij te Leiden in de rechtswetenschappen. In 1896 promoveerde hij tot doctor in die wetenschappen op een dissertatie „Toezicht op de voedingsmid* delen". In 1898 werd hij adjunct-commies aan het Departement van Binnenlandsche Zaken enz. Sinds 1918 was Tiij secretaris generaal van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. SALARISKORTING RIJKSPERSONEEL. Afwijzend standpunt der christ. organisaties. Het permanent comité van Chr. organi saties van personeel in publieken dienst kwam te 's Gravenhage in vergadering bijeen ter bespreking van de voorstellen der regeering inzake een korting op de salarissen van het Rijkspersoneel. De vergadering was algemeen van oor deel, dat een zoo diep ingrijpende verla ging als de regeering voorstelt, gelet op de omstandigheid, dat de salarieering van het Rijkspersoneel niet te hoog is, niet te ver dedigen is. Aangezien de toestand van 's Rijks financiën de regeering tot het nemen van maatregelen noopt, was de vergadering van oordeel, dat ernstig moet worden gepoogd in de centrale commissie voor georganiseerd overleg met de regee- ing tot overeenstemming te komen over het door het rijkspesoneel te brengen offer. Ten aanzien van de extra-korting op de salarissen der ongehuwden sprak de ver gadering zich uit tegen het voorstel der regeering. Daarbij wed o.m. de vraag ge steld of er maatregelen dienen getroffen te worden inzake de bezoldiging der onder wijskrachten bij de kloosterscholen, temeer omdat betreffende de salarieering van de in communiteit levende ambtenaren een precedent bestaat namelijk de bezoldi ging der inwonende verplegenden in de rijksverplegingsinrichtingen, welke lager is dan die der uitwonenden. Blijkens ingewonnen inlichtingen mist het gerucht, dat ambtenaren wier dienst tijd en leeftijd tezamen 90 jaar vormen voor ontslag in aanmerking zullen komen alle grond, al bestaat er bij de regeering het voornemen om door ontslag van oudere ambtenaren de werkloosheid onder de jeugdige arbeidskrachten te bestrijden. Ten slotte werd besloten een bespreking met geestverwante Tweede Kamerfracties aan te vragen inzake het door de regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 125 en 126 der ambtenaren wet. De vergadering sprak haar ernstig leedwezen uit-, dat de regeering met be trekking tot dit wetsontwerp geen over leg pleegde met de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Stand. hebben meegewerkt en schetste tenslotte de ideale verhouding, die er moet zijn tus schen hoofd en personeel en die hij in toe passing bracht, Spr. wees nog op de mooie kamer voor den schoolarts, wiens werk ook meer en meer gewaardeerd wordt. Ten slotte sprak de heer SideTius het dankge bed uit. Na de officieele opening werd een rond gang door het schoolgebouw gemaakt en de thee rondgediend. Het gebouw is met den toren opgetrok ken in gelen handvormsteen met cement- raam van rood genuanceerde handvorm klinkers; een mooi stuk architectuur van den architect W. Fontein uit Leiden Het gebouw is voortreffelijk uitgevoerd door den aannemer M. v. d Plas, onder het da gelij ksch toezicht van den opzichter D. Verloop. De hoofdingang is aan de Varke- visserstraat, met een mooi betegeld speel terrein aan den voorkant. Bij den hoofd ingang. die afgedekt is met een betonnen plat, bevinden zich twee beelden van Brouwers' bouwarchitectuur, aan weerszij den, voorstellende een schooljongen en een schoolmeisje. De entree is een ruime vesti bule, waarna we komen in een groote had, waar zich een drinkfontein bevindt; een trap leidt naar boven. Links in de hal staande, ziet men de kamer van het hoofd der school, daarnaast de kamer van den schoolarts met daarvoor een bank voor de wachtenden. Beneden bevinden zich 3 leslokalen. Het aardige in deze school is, dat ieder lokaal met verschillende kleuren geschilderd is. De vloeren in alle schoollokalen zijn vervaardigd van Duralinit van de Holl. Naadï. Vloerenfabr. alhier. De gang en de wanden zijn fraai betegeld. De trap met 2 bordessen uit Beiersch graniet leidt naar een kleine hal met toe gang tot den zeer ruime zolders. Daar be vindt zich een waschgelegenheid. In deze hal is ook een drink fonteintje en zijn ook de bergplaatsen voor kleeren en de W.C.'s. Achter de school is eveneens een speel terrein en een fietsenbergplaats, tevens een zijuitgang naar de Schoolstraat. Door een werkkamer komt men in den kelder, waar de ketel voor de centrale verwarming zich bevindt; voor de verwarming wordt nootjescokes gebruikt. De onderaannemers waren: Voor het be tonwerk de aannemers Konink en Van Leeuwen uit Leiden; voor de centrale verwarming Deernis en Westring uit Den Haag; stucadoorswerk J. Arnoldus; schil- derswerk weduwe Schoneveld te Katwijk aan den Rijn; loodgieterswerk Gebr. Bloot en Gebr. Kuijt: electriciteitswerk J R. van Duijn; stalen ramen firma Beha uit Den Haag; stoffeerderij Lugthart en smidswerk D. Haasbroek» O. M. F. HAFFMANS 1% Oud-lid der Eerste Kamer. Op bijna 74-jarigen leeftijd is overleden de heer O M.F Haffmans, notaris te Hel den en oud-lid der Eerste Kamer. De heer Oscar Maria Franciscus Haff mans werd geboren op 5 September 1859 te Helden-Dorp' Hij bezocht het gymna sium te Katwijk én studeerde vervolgens voor candidaat-notaris. De thans ontslapene was lid der R.K. fractie der Prov. Staten van Limburg en den gemeenteraad van Helden. In 1908 werd hij benoemd tot lid der Eerste Kamer. MOEILIJKHEDEN OP URK. Visschersnetten in beslag genomen. De Rijkspolitie heeft van een aantal Urker visschers, welke zonder vergunning op het IJselmeer hun bedrijf uitoefenen, de netten in beslag genomen. Het betreft hier een vergunning, welke voor het vis- schen op het IJselmeer vereischt is en welke f. 7,50 kost. Een aantal visschers, die van meening waren, dat het IJsel meer binnen enkele jaren zou zijn leeg- gevischt heeft deze vergunning niet aan gevraagd binnen den daarvoor gestelden termijn. Hoewel de meesten na dien ter mijn wel een vergunning hebben aange vraagd. wordt deze thans niet meer aan hen verstrekt, weshalve zij strafbaar zijn. Er wordt op het oogenblik druk op het IJselmeer gevischt en de vangst valt zeer mee. Het is daarom te begrijpen, dat er groote verslagenheid heerscht in de rijen van hen aan wien de broodwinning door de beslaglegging is ontnomen. Er worden ernstige moeilijkheden verwacht. NATIONALE WONINGRAAD. Vergadering van de afdeeling Zuid-Holland Zaterdag heeft de afd. Zuid-Holland van den Nationalen Woningraad haar Jaaiiijksche vergadering gehouden te Rot terdam. Blijkens het verslag van den secretaris penningmeester, den heer A J. Arnold, zijn 4 nieuwe leden toegetreden. De rekening en verantwoording sluit met een batig saldo gi"bot f. 379 De begrooting is vastgesteld op f. 759 De heer Zwing heeft vervolgens namens de federatie van woningbouwverenigingen te Delft het 10-iarig bestaan van de af deeling Zuid-Holland herdacht, waarbij hij in het bijzonder hulde heeft gebracht aan den voorzitter. Namens de afdeeling Delft heeft hij hem een houtsnede over handigd van Cor van der Hoef een ge zicht op den toren van Delft De aftredende bestuursleden A. J. Th. van Stuyvenberg uit Rotterdam, L. IJze- lenberg en A. Goosen. beiden uit Delft, en W. H. Lenselink uit Rijsoord, werden bij acclamatie herkozen In de vacature, ont staan door het bedanken van den heer J. Oudshoorn uit Leiden, werd de heer W. F. Niekerk uit Den Haag gekozen. De heer Van Stuyvenberg werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Mr G. van den Bergh heeft vervolgens een inleiding gehouden over de beteekenis van het vraagstuk der volkshuisvesting. DE OMZETBELASTING. Amendementen van den heer Van IJsselmuiden. De heer Van IJsselmuiden heeft een aantal amendementen ingediend op het wetsontwerp tot heffing van een omzet belasting. Voorgesteld wordt art. 3 aan te vullen met: „Niet belastingplichtig zullen zijn de Staat-, een provincie, een gemeente of een ander publiek-rechtelijk lichaam voor het verbruik van eigen fabrikaat", en om art 7 aan te vullen met: „Geen belasting zal verschuldigd zijn indien een verkoop van goederen door den Staat, een provincie, een gemeente, een ander publiek-rechte lijk lichaam of een daarmede door onzen Minister van Financiën gelijk gesteld lichaam, onderling geschiedt". Deze artikelen bedoelen o.a. te voorko men. dat opnieuw aan de gemeenten betee- kenende lasten worden opgelegd (bijv. voor de straatverlichting). Verder wordt voorgesteld in artikel 5 de tweede alinea aan te vullen met' "en vijftien ten honderd van de goederen, ge noemd in de bij deze wet behoorende tabel A I" en om aan artikel 32 toe te voegen: „c een invoerrecht van drie percent der waarde, indien die belasting 15 percent zou bedragen", en op te nemen de navolgende tabel A 1: „Koek, banket, taart, klein ge bak, suikerwerken en ander dergelijk koek-, banket- en suikerbakkerswerk; Snoepgoed artikelen, Pasteibakkerswerk, Biscuites, cacao en chocolade en chocoladewerken." De toelichting hierbij luidt als volgt Te zamen met enkele van de zeer hooge ac cijnzen (ook de sterk opgevoerde perso- neele belasting en gemeentelijke tarieven hebben een soortgelijke werking! zal de nu voorgestelde omzetbelasting niet het minst zwaar drukken op de groote gezin nen. Om de werking van deze belastingen voor hem te corrigeeren zal restitutie of de instelling van het Rijkskinderfonds het meest doeltreffend zijn. Het begin zal daar bij wel moeten zijn, dat daarvoor vooraf een fonds gevormd wordt. Om nu deze middelen te verkrijgen, worden deze aan vullingen voorgesteld. De besteding der door deze heffing verkregen middelen zal door de regeering nader zijn te bezien bij voorkeur voor de vorming van het zoo noodzakelijke Rijkskinderfonds) Voorts stelt de heer Van IJsselmuiden voor, in artikel 8 na de tweede alinea in te lasschen: „Indien de verkoopprijs be neden f 0.50 blijft is geen belasting ver schuldigd." Ter toelichting hiervan wordt gezegd: De thans bestaande mogelijkheid, dat ook kleinbedrijven 'bakkers-restaurateurs e.d tot de fabrikanten gerekend zullen moeten worden en waarbij het over zeer kleine be dragen zal kunnen gaan, doet het billijk schijnen de allerkleinste bedragen uit te schakelen. Ten slotte wordt voorgesteld artikel 5 aan het slot aan te vullen met: ,Ten aanzien van artikelen, welke voor gedeelten naar verschillende tarieven behooren te worden belast worden door Onzen Minister van Financiën regelen gesteld." TEKORT AAN RAUW RUNDVET? Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis, heeft schriftelijk aan de regsermg gevraagd of het haar bekend is,\da^Jw| momenteel in Nederland een gcooP^tWra bestaat aan rauw rund- en varkensvet, waardoor de prijzen van deze artikelen sterk zijn gestegen, terwijl deze stijging zich nog dagelijks voortzet. De heer v. d. Sluis dringt er bij de Re geering op aan maatregelen te nemen opdat dit volksvoedsel wederom in vol doende mate en tegen billijken prijs ver krijgbaar zal zijn. VERSPREIDE BERICHTEN. Bijna 85 jaren oud is le Kinderdijk overleden de heer Jan Leis. Hij is lange jaren directeur en daarna president-commissaris geweest van den sleepdienst L. Smit en Co Ook is hij ge durende een reeks van jaren directeur ge weest der Ned. Stoombootreederïj. Hij was mede een der oprichters van de Centrale Werkgevers Risico Bank en is commissaris geweest van de Holland-Amerika en de Mij. Fijenoord. De audiëntie van den minister van Economische Zaken zal op Donderdag 7 September niet plaats hebben. Foto Bleuzé. Het Gatjgetje is ook reeds ontsierd dofiü 'n bord. Op den achtergrond de Nieuwe Rijn

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9