ELTRX> 666 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 31 Augustus IJ) BUITENLAND. LEIDSCHE CIIR. ORANJE-VEREEN. Een enthousiaste samenkomst in Prediker. Gisteravond werd ln het gebouw Predi ker. dat lang niet alle belangstellenden kon bevatten, een feestelijke samenkomst ge houden, georganiseerd door de Leidschc Chr. Oranje-Vereenlglng. De bijeenkomst, die een zeer enthou siast karakter droeg werd o.a. bijgewoond door den burgemeester, mr A. v. d Sande Bakhuyzen, wethouder Sulinter en de hee- ren Van der Laan en Nieuwenhulzen na mens de 3 Octobervereenlging en de hee- ren Labrijn en De Bruin namens de Ver. Koninginnedag. De voorzitter der vereenlglng. ds. H. Thomas, opende, nadat Ps. 134 3 (gew.) gezongen was met een kort openingswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette, de bijeenkomst. In dit openingswoord vond spr. gelegenheid enkele waardeerende woorden te wijden aan de nagedachtenis van het overleden Ud Caspari. hem schet sende als een ras-echte, oprechte Neder lander. Ook werden voorts nog enkele za ken van ondergeschikt belang medege deeld waarna onder daverend applaus, be sloten werd op den verjaardag van H M. de Koningin Haar een telegram van eer biedige hulde en verknochtheid te zenden. Staande werd hierop een couplet van het Wilhelmus gezongen. Dr. M. H A van der Valk van Hille- gersberg, die als feestredenaar uitgenoo- digd was kreeg vervolgens gelegenheid zijn rede uit te spreken. Spr begon met op te merken dat vooral in dezen tijd de wind weer fel uit den Oranjehoek waait; heeft het er wel eens op geleken, dat men niet meer uit dorst te komen voor de liefde aan het Huis van Oranje den laatsten tijd spreekt uit de oplevende oranje-toegenegenheden Iets grootsch; Iets heerlijks. Met hart en ziel wil men weer kiezen voor het Huls van Nassau Als één van de redenen hiervan geeft spr. op de vele kreten die opgingen om een einde te maken aan de Oranje dynastie. Onze vijanden hebben ons ge holpen onze oogen weer open te doen en om te zien de groote werkelijkheid. Een andere reden ziet spr. in den raad- selachtlgen tijd, dien wij beleven, een tijd waarin God op buitengewone wijze tot de volkeren Inzonderheid tot de Nederland- sche natie spreekt. Het is het heerlijke God, Nederland en Oranje!! In de derde plaats meent spr. dat de op bloeiende liefde voor het Oranje-huis te danken ls aan de herdenking van den 400en geboortedag van Prins Willem van Oranje. Als wij morgen de verjaardag van H M. de Koningin herdenken, dan gedenken wij tevens het lijden en strijden van Willem van Oranje die de grondslag gelegd heeft -ten eerste voor de Indirecte vrijheid in zake de religie; ten tweede van de natio nale vorming van staat en maatschappij en ten derde de internationale ln het bijzonder de Europeesche vrijheid tegen het Spaansche imperialisme. Door onze Koningin te eeren. eeren wij hem. Toch zal er steeds weer versteviging moeten zijn van onze oranje-liefde Vervolgens ging spr. na hoe Prins Wil lem van Oranje bü de Spaansche revolutie liet volk zeer goed hetgeen vaak van revolutionnaire zijde wordt in twijfel ge trokken ja zelfs tegengesproken geleld heeft Ten eerste omdat er vooral ln dien tijd een fel roomsch-gezinde gedachte was ten opzichte van de veldwinnende refor matie. ten tweede door de vreemde over- heerschlng en ten laatste daar hij streed voor het behoud en de uitbreiding van de vrijheden des volks, speciaal wat betrof den godsdienst. Na een kort oogenblik bij deze punten stil te hebben gestaan stond dr. Van dei- Valk stil bij de revolutionnaire plannen van de socialisten ln November 1918 en hoe toen meer en meer bleek hoe in het Nederlandsche Volk een hart zat dat gloeide voor Oranje Bij al de geheime plannen die toentertijd beraamd waren, was vergeten dat ons volk bovenal ver knocht was aan Zijn Koninklijk Huis. Spr, stond vervolgens enkele oogenblik- kenu stil bij de geboorte van H. M. de Ko ningin en schetste hierbij de teleurstelling die er aanvankelijk bestond dat geen Prins was geboren. Maar nu, aldus spr. met ver heffing van stem. staande achter de ge schiedenis. wie zou nu er ziin SDijt nog over durven uitdrukken? Ik geloof neen weet zeker van niemand (daverend applaus). Veel. aldus dr Van der Valk voortgaan de, hebben onze vijanden al gezegd, maar wat zij noe nooit hebben durven neen nog nooit hebben kunnen zeggen, dat is een enkel woord ten laste van onze Koningin (langdurige toejuichingen). In het licht van Prins Willem van Oranje, die eens het gevleugelde woord gesproken heeft ..Ik heb met den Poten taat der Potentaten een vast verbond ge maakt". willen wij den 53en verjaardag van onze Koningin vieren. De wapenspreuk van onze Oranje's is: Ik zal handhaven, en dat is leven, waar heid en werkelijkheid geworden ln de historie. Spr. eindigde met deze woorden: ..mocht het ooit waarheid worden dat er gevaar was voor den troon van Oranje, God ver hoede het hetzij door buitenlandschen oorlog of binnenlandse he revolutie en de Koningin voor ons stond en Zij vroeg of Zij ln de hachelijkste. crltlekste momen ten op Haar volk rekenen kon, wii dan zeker voor Haar zouden staan, met onze twee vingers ln de hoogte gestoken en met den uitroep: Wij zweren het wij zweren het. (Applaus). Ter afwisseling van dezen avond zong een gemengd koor onder de vaste leiding van den heer Eikerbout en wat het al zeer goed deed .My old Kentucky home" en .Perrette en de Melkkan", 't Is een aardig koor met goede krachten in zijn midden. D- bekende declamator Arie Post van Scheveningen de-lameerde enkele liede ren, die een warm applaus bij de aan wezigen ontlokten. Ds Thomas sorak een slotwoord, waarin hij In naam van Oranie en onze Konin gin". de mannelijke aanwezigen aan^noorde lid te werden van den Biiz. Vrijw Land storm en zich hlerbü on te geven bij den p! leider den heer Raams. 't Was een zeer geslaagde Oranje-avond, een goede inzet voor de feestviering van heden KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Vergadering op Dinsdag a s. De Kamer vergadert op Dinsdag 5 Sep tember, des middags 2.30 in de Vergader zaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt: I. Opening. 2 Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen 5. Vaststelling datum der verkiezing in verband met de periodieke verkiezing. 6. Vaststelling lijst van Subsidies. 7. Vaststellling Begrooting 1934. 8. Adres aan den Ministerraad inzake Totunies en Contlngenteering. 9. Vischpropaganda in Nederland. 10. Correspondentie met Nederlandsche Bank en Nederlandsche regeering inzake lang tijdverloop benoodigd om RM. staande op het Konto van de Nederland sche Bank te Berlijn, naar Nederland in guldens over te maken. II. Schrijven aan het Gemeentebestuur te Leiden in verband met het ontbreken van een doorloopende stoep in de Bree- straat. 12. Adres aan Gemeentebesturen in het district der Kamer, Inzake uitvoering van werken door een particulieren aannemer onder werkverschafflngsvoorwaarden. 13. Rondvraag. 14 Huishoudelijke Vergadering. 15. Sluiting. In het concept van het advies aan den Ministerraad Inzake tol-unies en contln genteering wordt o.m. gezegd: De wisselwerking welke bestaat tusschen ae belemmering van den internationalen handel en de daling der goederenprljzen maakt voor Nederland, dat zoozeer op export is aangewezen, de situatie steeds moeilijker- De groote nood welke ondanks alle ge nomen of nog te nemen maatregelen in ons land zal blijven heerschen, maakt het daarom meer dan ooit noodzakelijk de nog bestaande exportmogelijkheid blij vend zoo hoog mogelijk op te voeren. De Kamer veroorlooft zich ter bereiking hiervan aansluiting te zoeken aan haar adres van 11 Februari 1932, inzake Tol- unies. Sedert dien heeft de ontwikkeling der feiten de Kamer bevestigd in hare overtuiging, dat in dergelijke Tol-unies de best mogelijke oplossing is gelegen om de ergste belemmeringen van den inter nationalen handel uit den weg te runnen. In het bijzonder is de Kamer tot deze overtuiging gekomen door twee feiten: lo. Eenerzijds zal de conventie van Ouchy klaarblijkelijk voorloopig geen elfect sorteeren; 2o is inmiddels in de contlngenteering een mogelijkheid gegeven om paal en perk te stellen aan het bezwaar tegen de door de Kamer gepropageerde Tol-unie aange voerd, dat n.l. een land zou worden over stroomd door goederen uit het verbonden land Wat ten eerste de conventie van Ouchy betreft, meent de Kamer aan de alge- meene overtuiging uitdrukking te geven wanneer zij opmerkt, dat na de afwijzen de houding van Engeland en de weinige sympathie van Amerika, van inwerking treding van de conventie niet zal kunnen komen. Teleurstellend was ook dat de Scan dinavische landen zich niet bijOuchy wenschten aan te siuiten. Een groot nadeel van deze conventie is trouwens dat de directe voordeelen gering zijn en de directe nadeelen in bepaalde zeer groot zouden kunnen zijn. Ten tweede ziet de Kamer in de con- tingenteerlng een geschikt middel om te gemoet te komen aan het ook in haar adres van 11 Februari reeds genoemde bezwaar, dat een verbonden land zou wor den overstroomd met de uit het andere verbonden land vrij ingevoerde goederen. Door middel van de contlngenteering is op betrekkelijk eenvoudige wijze aan dit bezwaar tegemoet te komen, wanneer een land dat een dergelijke overstrooming vreest, stelt dat in totaal in een bepaalde periode niet meer dan een zeker kwantum dier goederen zal mogen worden ingevoerd waarbij het alsdan aan het verbonden land of aan de verbonden landen moet vrij staan desnoods dit geheele kwantum in te voeren. De voordeelen voor het land van uitvoer zouden alsdan immer zeer groot blijven, terwijl het nadeel voor het land van invoer zou wegvallen. Het komt de Kamer voor. dat te dezer zake zeer wel voor de bedreigde produ- centengroep geval voor geval practische regelingen te treffen zijn. Hier komt bij. dat door andere niet ge ünieerde landen nimmer uit hoofde van de meestbegunstiging een bezwaar tegen een dergelijke Tolunie kan worden ge maakt, daar de praktijk der handelspoli tiek van alle er van uitgaat, dat de meest begunstiging geen betrekking heeft op contlngenteering. Op grond daarvan stelt de regeering in ons land dan ook voor, om ondanks de meestbegunstiglngsverdragen de verschil lende landen op niet-gelljke wijze te be handelen. Voor het overige meent de Kamer te mogen verwijzen naar haar adres van 11 Februari. Alleen veroorlooft zij zich op te merken, dat zij zich zeer wel bewust is dat wel verzet verwacht kan worden van landen die vreezen daardoor ln hun afzet naar de verbonden landen geschaad te worden. De Kamer acht echter de toepassing van een snel en krachtig middel om de be lemmerineen van den internationalen handel voor een groot deel uit den weg te ruimen van zoo buitengewoon en blij vend belang, dat zelfs tijdelijke onaange naamheden met andere landen op den koop toe genomen zullen moeten worden. Zou het overigens mogelijk zijn om met de Oslo-Staten en eventueel andere lan den. een dergelijke Tolunie aan te gaan, dan zouden bij een krachtig optreden dezerzijds eventueele tegenmaatregelen van andere landen in hun uitwerking niet zoo schadelijk zijn dat daardoor de directe voordeelen door de nadeelen zouden wor den overtroffen Heeft de regeering met krachtige hand ingegrepen om de gevolgen van de crisis zooveel mogellik te bestrijden, de Kamer svireekt de hoop uit dat een even krach tige houding zal worden aangenomen om de oorzaken van de crisis weg te nemen. DE AIGEMEENE TOESTAND. Beroep op den Volkenbond. Een door het Weensche ..Sonntag- und Montagszeitung" tot den Volkenbond ge richt beroep tegen Duitschland waarin een direct onderzoek naar den blnnenlandschen politieken toestand van Duitschland door den Volkenbond en de bevrijding van het Duitsche volk van de Hitlerregeering. wordt geeisch*. ls door het Volkenbonds secretariaat ontvangen. De secr.-generaal van den Volkenbond zou zich op het standpunt stellen, dat een dergelijk verzoek ook niet formeel in be handeling zou kunnen worden genomen. o DUITSCHLAND. De Partijdag der Nazis te Neurenberg Branting contra Goering. De oude vrije rijksstad Neurenberg ver keerde gister in volle afwachting van den rijkspartijdag der N.S.D.A.P. Neurenberg ligt bedolven onder vlaggen, groen en bloemen. Reusachtige vlagge- stokken flankeerden de straten, van de cude gevels wapperen hakenkruïsvlaggen en het eerbiedwaardige rood-wit van de oude rijksstad en de wit-blauwe vlaggen van Beieren! Guirlandes golven van huis ot. huis en omkransen balkons en erkers. Van het corps diplomatique te Berlijn gaven twintig gezanten en elf zaakgelas tigden gevolg aan de uitnoodiging van den Rijkskanselier tot het als eeregasten deel nemen aan den partijdag. Even voor 20 uur is Adolf Hitler met zijn staf, stormachtig door de menigte be- gToet, in het hotel „Deutscher Hof" aan gekomen. Gouwleider Speicher leidde den Rijkskanselier het hotel binnen. Sedert den vroegen middag hadden duizenden op de komst van den „Fuehrer" gewacht. Voor het Grand Hotel had zich een reus achtige menschenmenigte verzameld Tus schen 6 en 7 uur arriveerden hier Von Epp. Siegert, Esser. de chef van den staf Roehm en dr. Goebbels. 's Avonds hebben de klokken van de Neurenbergsche kerken den Rijkspartijdag Het punt 12 is gebaseerd op een gunstig rapport van het Gemeentebestuur van Katwijk over de verbetering van den Ouden Zeeweg aldaar onder werkver- schaffingsvoorwaarden. Katwijk's ge meentebestuur beschouwt deze proef als geslaagd. Dit rapport zegt o.a.: ..Het is mogelijk geweest een groot aan tal werkloozen bij toerbeurt aan dit werk te zetten, dat anders in geen geval voor een werk als het onderhavige ln aanmer king zou komen. Het feit, dat de aanne mers een financieel risico liepen, heeft de uitvoering ook voor de gemeente zoo eco nomisch mogelijk doen zijn en het belang, dat de aannemer had bij een richtige tot standkoming van het werk. heeft bevor derd. dat de arbeiders zooveel mogelijk een behoorlijke arbeidsprestatie leverden. Wanneer wij constateeren, dat hetwerk- object achteraf bezien niet zeer ideaal was om als proef te dienen, meenen wij toch, dat de door de aanneming verkregen eco nomische wijze van werken de proefne ming heeft doen slSgen en het naar ons oordeel in elk geval heeft wensclielijk ge maakt de proefnemingen voort te zetten. Voor het gemeentebestuur heeft deze wiize van werken haar aantrekkelijke ziide gehad, doordat haar de bij andere werk verschaffingen gebruikelijke conflicten met de werknemers bespaard zijn geble ven. Verder willen wij wel vaststellen, dat. gezien de omstandigheden waaronder ge werkt ls (o.a. het feit, dat wii vóór het badseizoen wilden klaar zijn) deze proef niet als toonaangevend beschouwd zouden willen zien voor het verrichten van werk verschaffingen in aanneming. Wij hebben de overtuiging, dat bfi het verkrijgen van meerdere ervaring in deze (zooals die reeds door de Ned. Heide Maatschappij verkre gen is) fouten, die thans door ons moge lijk bli den opzet gemaakt zijn, te vermij den zijn en daardoor het geheel op een doelmatige leest geschoeid zal kunnen worden Door de Kamer van Koophandel te Alkmaar werd d.d. 12 November 1932 bij de Kamer aanhangig gemaakt het olan van den heer Grunwald om door meer en betere propaganda het vischverbruik in Nederland te bevorderen. Door de Kamer werd een Commissie in gesteld bestaande uit de heeren N Parle- vliet Jr.. Dr. G. C. A. van Dorp en B J. Diikdrent In overleg met Alkmaar werd contact gezocht met het Economisch Instituut voor den Middenstand, doch dit zal wei nig kunnen doen. daar organisatie van den afzet en prijsopvanging de hoofd schotel vormen. Wel verklaarde het Instituut zich bereid aan de Nederlandsche gemeenten te vra gen of de distributie van visch cn haring bevredigend was. Aan de hand van dé antwoorden zou dan beoordeeld kunnen worden, welke gemeenten in de eerste plaats beter bewerkt zouden kunnen worden. Men was echter algemeen van oordeel, dat met behoorlijke propaganda en ver betering van distributie de afzet zeer ver groot zou kunnen worden. Voor haring achtte men dit het minst moeilijk. Thans zal moeten worden overwogen of met de Kamer van Koophandel te Alk- mav- s->men of op andere wijze, het ge stelde doel zal moeten worden nagestreefd. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloo- pen maand f. 15 613 84 aan den Rijks ontvanger afgedragen, benevens f. 1930.28 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. Op het politiebureau is een kano te bevragen, die op het Rijn- en Schiekanaal drijvende werd gevonden. RECLAME. geluid over naar alle plaatsen in het Rijk. Tegen den avond ontstond ln de nauwe straten een levensgevaarlijk gedrang. Door de oude stad marcheerde stram de lijf wacht van Hitler, in de zwarte S.S.-uni- form. Dr zaal van het Raadhuis, waar de openingsplechtigheid plaats vond, bevat ongeveer 350 zitplaatsen. Op de eerste rij waren drie zitplaatsen gereserveerd voor Hitier, oberbuergemeister Siegel en voor den plaatsvervangenden leider der N.S.D.A.P., Rudolf Hess. Op de rijen daar achter namen plaats de leden van Rijks- regeenng, Beiersche regeering en van de overige regeeringen der landen. Alle voor aanstaande persoonlijkheden der N.S.D. A.P. zijn aanwezig. Na 8 uur des avonds hoorde men door de openstaande ramen het gelui der klok ken. Kort voor halfnegen kondigde een stormachtig „Heil"-geroep de komst van den Rijkskanselier aan. Hij betrad de zaal in gezelschap van Oberburgcmeister Siegel en de ministers van Rijk en Belersch kabinet. Onder fanfareklanken begaf Hitier zich naar zijn plaats. Een Hitler-meisje overhandigde hem een ruiker met de woorden „Hartelijk welkom in Neuren berg". Daarna nam de burgemeester het woord voor de begroetingsrade Hij zeide o.a.: „Namens de stad Naurenocrg begroet ik U, mijn leider, en met U de oude strijders der nat.-soc. beweging en alle andere partijgenooten, alsmede onze hooge gasten hartelijk. De stad is vervuld van een groote vreugde en van een onbegrensde trots, dat het haar vergund is, binnen hare muren den eersten Rijkspartijdag der N.S.D.A.P. te ontvangen. Zij dankt den „Fuehrer" voor dit overweldigende bewijs van vertrouwen. Als stad van de Rijks partijdag zal zij zich haar groot en ver heven verleden waardig toonen. Dat groote verleden vervuld ons meer dan ooit met vreugde, omdat wij niet meer leven ir. een rijk der schande, maar in een nieuw Duitschland. Hij. die dat nieuwe Duitschland in jarenlangen taaien strijd heeft voorbereid en geschapen, de leider, is te midden van ons. Zijn strijdgenooten zijn met hem in een stad. die hoogte punten zag van de worsteling om een nieuw Duitrazhland en getuige was van historische gebeurtenissen: de Duitsche dag van 1923. de partijdagen van 1927 en 1929. Woorden vermogen niet uit te druk ken, wat op dit moment ons hart roert. Het zij saamgevat in een groet aan den Rijkspartijdag der N.S.D.A.P.: „Welkom in de stad der Meisterslnger. in het Neuren berg van Albrecht Duerer, Hans Sachs, Peter Vischer. Velt Stoss en alle andere grooten der geschiedenis. Mijn leider, har telijk welkom in deze oer-Duitsche stad!" Daarna deed de burgemeester er mede- deeling van, dat het gemeentebestuur be sloten had. Hitier een origineelen afdruk van Duerer's kopergravure „Ritter Tod und Teufel" te overhandigen. Rijkskanselier Hitier beantwoordde de begroetingstoespraak van den eersten bur gemeester van Neurenberg: „Ik dank U voor dit eerbewijs, en dank tegelijkertijd de stad Neurenberg. Den 2den September 1923 zijn wij voor de eerste maal in deze stad opgemarcheerd. Indertijd stonden wij nog te midden van een ons vijandige wereld Velen, die hier kwamen, meenden wel hier dezelfde onvriendelijke ontvangst te beleven zooals wij in het geheele overige Duitschland gewend waren. En ik meen. dat het ieder onzer indertijd als een won der voorkwam, dat de groote stad, die vroeger een der uitgangspunten is ge weest der marxistische dwaalleer thans in gloeiend enthousiasme de scharen der strijders voor de vrijheid der Duitsche natie bejubelde Thans zijn sedertdien 10 jaar verloopen en deze 10 jaren zijn misschien mede de historische beianeriikste voor de Duit sche nazie. Reeds twee malen heeft de gastvrijheid dezer stad het ons mogelijk gemaakt hier een Rijkspartijdag te hou den en ik geloof dat er geen enkele stad in Duitschland ls, welke het meer ver dient de Rijkspartijdagen der Duitsche beweging binnen haar muren op te nemen. Ik heb dan ook besloten te bepalen, dat onze partijdag thans en stores in deze stad plaats vindt. Wij willen daarmede tegelijkertijd aanhechten aan het groote verleden kond geven, dat onze beweging niets anders is dan de voortzetting niet slechts der Duitsche grootheid, maar ook der Duitsche kunst en Duitsche cultuur Wij willen daarmede evenwel ook kond geven, dat het er om gaat, onze beweging zichzelf een eigen traditie te doen schep pen. Wij weten, dat de regeering des Rijks te Berlijn blijft. Wij willen evenwel, dat de partijdagen der beweging welke heden feitelijk het Rijk belichaamt, in deze stad zullen worden gehouden. Er is geen heerlijker omgeving dan deze stad voor de betoogingen der beweging, welke in haar vaan niets anders heeft geschre ven dan „Duitschland" en steeds weer „Duitschland". Zoo zou ik U dan voor de vereering wil len danken, die gij driemalen reeds door de bevolking van Neurenberg onzer be weging ten deel liet vallen in een tijd, waarin het moeilijker was te jubelen dan thans; ik zou U willen danken ook voor alles, wat gij aan voorbereidingen hebt getroffen voor de ontvangst van den eersten partydag der beweging na haar overwinning- Ik wensch namens onze mil- lloenenbeweging de stad Neurenberg voor de toekomst geluk en voorspoed en ik geloof dat de leiders dezer, beweging er mede zullen toe bydragen den roem dezer oude stad in de toekomst nog te vergroo- ten en vermeerderen. Ik verzoek U ln te stemmen met den roep: ..De oude Duit sche Ryksstad Neurenberg Sieg Heil!? Nadat de aanwezigen drie keer deze kreet hadden aangeheven, werd tot slot gezongen. Het Secretariaat van het Nederlandsche Comité van kunstenaars en intellectueelen voor den strijd teeen de Duitsche terreur deelt thans den volledigen tekst mede van het antwoord van Dr. Branting op t brief van den procureur-generaal van i rijksgerechtshof te Leipzig, dat wij verkort hebben gepubliceerd, reden wai om wy op de 10 diverse punten, die wotj aangeroerd, niet nader zullen ingaan, u scherp keert Branting zich echter tee den procureur-generaal, dat deze nieta onderzoek heeft ingesteld naar de be;™ digingen tegen Goering. Hij zegt daar: Is het u niet bekend, dat in de ge.-J wereldpers reeds begin Maart met grej zekerheid werd verklaard, dat de bril stichting in den Duitschen ryksdag gj werk van communisten was? Is het u f bekend, dat in de geheele wereldpers ra begin Maart beweerd werd, dat de brij stichting den tegenwoordigen Pruisisch minister-president Góring tot auctor 1 Het leek ons in het buitenland vara sprekend, dat minister-president Goj tegen tenminste één der groote wen) bladen die deze bewering uitten, een ai klacht zouden indienen. Hu heeft het n gedaan. Nog kort geleden heeft de bekej advocaat Moro-Giafferi zelfs woordel verklaard: „Ik beoordeel de zaak strd van uit beroepsstandpunt en spreek toil als advocaat, die eenvoudig de stuk» heeft bestudeerd. Bij mün ziel en bij nil gevreten verklaar ik: ..Goring heeft I gedaan, Göring heeft bevel gegeven, ryksdaggebouw in brand te steken." ij tegen Moro-Giafferi is geen aanklai ingediend. onderstreept in uw brief uw belai stelling voor beschuldigingsmateriaal t tegen anderen dan de beklaagden. Waard hebt u de door de wereldpers eenstema geuit beschuldigingen tegen Göring J onderzocht? Al zyn ook de persbericht! formeel-juridisch geen voldoende bewl materiaal, toch konden en mochten] vervolgende autoriteiten deze eenstenm in de pers geuite beschuldigingen voorbügaan. En Branting eindigt aldus: Tenslotte nog één mededeeling- enquête-commissie begint in de eerstn gende dagen door subcommissies in n schillende landen met het verhoor van» tuigen en het onderzoek der desbetrj fende documenten. De commissie zal resumeerend het resultaat harer ondera kingen en getuigenverhooren in een |J naire zitting over een zoo groot mog;'| deel van de wgreld bekend maken. het gerecht zal vóór het begin van liroces nog worden ingelicht omtrent I resultaten der plenaire zitting. Naar V.D. verneemt vindt op 2 Sepia 'oer a.s. te Parijs een voor-conferea plaats van de leden der onderzoekrad commissie inzake den brand in den rija dag. Oo 14 September begint te Lona de eigeniyke vergadering der commix ENGELAND. Toenemende onrust in Ierland. Dinsdagnacht en gistermiddag hebcd rechercheurs, die van regeeringsvolraacl ten waren voorzien, een inval gedaan f het hoofdkwartier van de blauwhemdenl Dublin, 's Nachts was alleen de bewan thuis en deze weigerde de sleutels van fl vertrekken der officieren af te geven. Hl gebouw is toen onder bewaking gesteld 's middags zijn alle vertrekken doorzocW De politie heeft een vrachtauto papier^ en documenten in beslag genomen, ff er is niemand gearresteerd. Ook bracht de politie een bezoek verschillende plaatsen in Dublin en de onj geving der stad, waar de bijeenkom van het Iersche Nationale leger geregel worden gehouden. Kort na middernacht werd een cornmi niqué uitgegeven door het Iersche Repa blikeinsche Leger, waarin wordt gezef dat het bezoek der politieautoriteiten al de kampen een aanwijzing is, dat regeering dwangmaatregelen begint treffen tegen het Iersche Republikein® Leger Men beschouwt dit communiqué il een aanwijzing van een definitieve brei tusschen dit leger en de regeering. *e!J licht kan voeren tot een onverwachte oni| wikkeling der gebeurtenissen. Cl VEREEN! OE STATEN. Aanval op Roosevelt. De voorzitter van de Amerikaansche vocaten-vereeniging, Clarence Ma» heeft te Grand Rapids de 56ste jaan"1 dering geopend met een opzienbare"' rede. waarin hij heftige aanvallen b- de politiek van Roosevelt richtte Hu W. klaarde, dat. Roosevelt maatregelen bewij de souvereiniteit der afzonderhjke stag en daarmede de Amerikaansche repuD"2 te vernietigen en door een sociale o"""] cratie te vervangen. Martin kenmerkte de Amerikaan wet op den kinderarbeid als een wf 3 door communistische denkbeelden ISSgt geven en hy noemde de bondsstrafwe' laatste bedrijf der Amerikaansche "ra,- die. De bondsstaten zouden J°jp gedegradeerd tot administratieve jjj ten, wanneer de economische noM™- regelen, zooals de „National "cc" Act", permanente wetten zouden CHINA. De Russische strijdkrachten Oost-Siberië. Uit Tokio wordt gemeld, dat krantenberichten, die uit betrouffbar jj schynen te komen, de Russische krachten ln Oost-Siberië thans ree®, dan de helft van het geheele JaPra*[;i| leger bedragen. Driehonderd vliee^d! waaronder zware bombardementen)" maken deel uit van dit geweld»' Hoewel men algemeen erkent, dat slechts voorzorgsmaatregelen heerscht er toch onrust te Tokio,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2