fficieele kennisgeving stadsnieuws. De verjaardag van H.M. de Koningin >e inzet van den Koninginnedag. GOUDEN ECHTVEREENIGING. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 No. 22531 J Alsnog te behandelen6250 Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: CM. oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle _dcre advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. kii een maximum aantal woorden van 30. tacasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van In-leven '0 Cts Dorto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35: per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. I nummer bestaat uit DRIE Bladea EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933, des namiddags te 2 uur, het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). foorstel tot verhooging van het voor 1 ter beschikking van het Crisis-Comité _ien, Afd. B. gestelde bedrag voor het [leen'en van aanvullenden steun aan Heisteunde werkloozen. STEUN AAN HET CRISIS-COMITE. j 8 Maart 1933 besloot de Raad met Fhooging van den desbetreffenden post j de ontwerpbegrooting voor het loo ide jaar, een bedrag van f. 4382.50 ter Ehikking van het Crisis-Comité Leiden, H. B, te stellen voor het verleenen van Invullenden steun aan ondersteunde fkloozen over het eerste halfjaar 1933, s het Nationaal Crisis-Comité voor jelfde doel een gelijk bedrag ter be- Jkking van de gemeente stelde. Bij schrijven van den 31en Maart 1933 Ede het Nationaal Crisis-Comité mede, fte dien einde een bedrag van f. 4382.50 i de gemeente werd toegekend- (er het le halfjaar 1933 heeft het _is-Comité Leiden, afd. B, ten behoeve i het verleenen van aanvullenden steun fnatura aan ondersteunde werkloozen dien kunnen beschikken over een rag van 2x f. 4382.50 f. 8765— [ngevolge de circulaire van het Natio- 1 Crisis-Comité is voor de gemeente- e subsidie en voor de bijdrage van dat aité voor het le halfjaar 1933 te zamen Ivoorloopige basis van berekening aan- pomen het werkloozencijfer op 29 Octo- 1932, zijnde 3506, vermenigvuldigd t f. 2.50. hu echter inmiddels de gegevens be- hikbaar zijn, volgens welke de defini te subsidie en bijdrage over het geheele kr 1933 moeten worden berekend Inde het gemiddelde werkloozencijfer Jer het 2e halfjaar 1932 van 3366 kan ns tot vaststelling van de subsidie en Irage over het geheele jaar 1933 wor- overgegaan, waardoor het Crisis- aité Leiden, afd. B, ook voor het 2e lfjaar 1933 over de benoodigde midde- i tot het verstrekken van aanvullenden i kan beschikken. pP grond van de gegevens voor dc linitieve berekening zal de voor het iheele jaar 1933 door de gemeente op de pooting uit te trekken subsidie 3366 x 5— f- 16.830— moeten bedragen, arin een bijdrage door het Nationaal isis-Comité wordt verleend van de helft f. 8415—, 0p de begrooting is thans uitgetrokken (geus subsidie f. 8765.'en wegens bij lage f. 4382.50, zoodat die posten moeten ■Men verhoogd met resp f 8065— en 4032 50. Ten laste van de gemeente komt mits- kn nog een bedrag van f. 8065.00 1 4032.50 f. 4032.50, welk bedrag kan ►Men gevonden door afschrijving van Fn post „Onvoorzien", waarop nog 138360.68 beschikbaar is. EEN ZONNIGE MORGEN EN LUISTERRIJKE INZET. H. M. de Koningin verjaart! Onder den goeden gunst van het prachtigst denk baar zomerweer is vandaag het Ko- ninginnefeest Ingezet! Ditmaal droeg het wel een bijzonder karakter: immers nog ruim een week en onze Landsvrouwe zal haar 35-jarig regeeringsjubileum herden ken. Duizenden zullen zich dan opmaken trouw, aanhankelijkheid en hulde te be tuigen aan Haar. Die in tijden van voor spoed en zorg. met land en volk op innige wijze medeleefde. Wie gevreesd had, dat het vandaag een grauwen regendag zou worden stond voor een groote verrassing: een heldere zon be groette een ieder bij het opstaan en men wist het meteen: het zou een goede, ja een uitstekende dag worden! Langs straten en grachten wapperden ditmaal de vlaggen in zeer grooten getale, velen waren met oranje getooid en dit alles tezamen bracht er een heerlijke op gewekte stemming in! Het feest werd ingezet met het tradi- tioneele kinderfeest, waaraan niet minder dan ongeveer 1500 kinderen uit de hoogste klassen der lagere scholen deelnamen Men verzamelde zich op de Kaasmarkt, waar de lange, frissche, met vlaggen en wimpels getooide kinderschare zich opstelde onder leiding van den heer S. J. Koopmans. Voorop gingen de kranige padvinders trommelslagers. padvinders der Leidsche „Leeuwkengroep" onder aanvoering van den heer Stokhuyzen; rhythmisch klon ken de roffels, vroolijk de muziek van het 6de regiment veld-artillerie en enkele andere muzikanten, vol jeugdig enthou siasme de stemmen der kinderen! Men trok te ongeveer kwart voor negen van de Kaasmarkt langs Koppenhinksteeg, Hooigracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Ko- revaarstraat. Jan van Houtkade. Boisot- kade, Kaiserstraat en het Rapenburg, voorbij de woning van den Burgemeester, die m gezelschap van zijn echtgenoote en kinderen, alsmede van den voorzitter van de feestcommissie den heer W. Koops Azn. met zijn medebestuursleden de heeren J. G. Teney en G. Bakema de vroolijke schare voorbij zagen trekken. Op de Breestraat heerschte een gewel dige drukte van belangstellenden. De politie zorgde hier, als elders, voor een uitnemende regeling en in de meest vol maakte orde betrad men de feestelijk met vlaggen getooide Stadsgehoorzaal, waar onmiddellijk de hongerige magen gevuld met verrukkelijke gevulde koeken. Vol verwachting voor de komende din gen. zette men zich neer. De voorzitter der feestcommissie de heer W. Koops Azn. sprak hierop de kinderen toe. Hartelijk heette hij allen namens de commissie welkom, in het bijzonder wet houder Tepe en den inspecteur van het L.O., den heer Baak. Later verschenen ook wethouder mr. Romijn en wethouder Splin ter. Spr. betuigde zijn vriendelijken dank aan allen, die de commissie hulp hebben willen verleenen voor dezen dag. Wij zijn hier samengekomen, aldus spreker, om feest te vieren, want we derom is 't 31 Augustus, wederom wap peren de nationale driekleur en de oranje vlag in stad en dorp. als teeken, dat onze geëerbiedigde Koningin verjaart. Naar Haar gaan de gedachten van duizenden uit: het is heden „de" nationale feestdag. Dit jaar is er dubbele reden om Haar feestdag te vieren. Het is 35 jaar geleden, dat H.M. de Koningin de regeering aan vaardde. Altijd heeft Zij zich één gevoeld Foto Bleuzé. .IJ u het Koninginnefeest begonnen met een grootsche kinderoptocht. Des sebs te half negen verzamelden ongeveer 1500 meisjes en jongens zich met vl*ggen getooid op de Kaasmarkt, waarvan hierboven een overzicht. met land en volk en getracht deze op de beste wijze te dienen. Moge Zij over ons land nog vele jaren regeeren en mogen die jaren gelukkig zijn voor Haar en Haar volk, waarmee Zij zoo meeleeft met hart en ziel! Hierop werd besloten 't volgende tele gram aan H.M. de Koningin, die op het oogenblik te Soestdijk vertoeft, te ver zenden: Aan de Koningin der Nederlanden, Paleis Soestdijk. Feestvierende kinderen der Leidsche lagere scholen, vereenigc in de Stadsge hoorzaal. bieden Uw Majesteit hun harte lijke gelukwenschen aan De Voorzitter der Feestcommissie W. KOOPS Azn. Plechtig klonken nu uit den mond van volwassenen en kinderen twee coupletten van het Wilhelmus, gevolgd door een op gewekt gejuich! Een veel verscheidend feestprogramma werd vervolgens afgewerkt. Inmiddels was een telegram binnengekomen van den heer Vriend referendaris van Onderwijs alhier, met beste wenschen voor het welslagen van het feest. In één woord: dit feest is waarlijk wél- geslaagd. In elk opzicht. Er was een snel- teekenaar, die telkens voor nieuwe verras singen zorg droeg, die klaterende lach salvo's veroorzaakten, mooie gymnastiek oefeningen werden uitgevoerd door voort varende jongens, nationale liederen klon ken uit volle borst en tenslotte 'n goochel- voorstelling, die de kinderen deed water tanden! Hetzelfde programma, in gewijzigden vorm werd gegeven in den foyer, waar de heer Zuidhoff het openingswoord sprak. Velerlei tractaties aan de welvoorziene buf fetten maakten dezen morgen nog heer lijker dan hij al was. Inmiddels waren velen gestroomd naar de parade, die tegen halfelf op het Schut tersveld door het- 4de regiment infanterie en het 6de regiment veldartillerie werd ge houden, onder leiding van den w.n. gar nizoenscommandant en commandant van het 4de regiment infanterie Overste A. W. F. Koningsveld. De parade werd bijgewoond door den burgemeester Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en den burgemeester van Woubrugge den heer Boddens Hosang De burgemeester onzre gemeente had juist nog een aubade in ontvangst genomen van het Leidsche Politiemuziekcorps, dat tevens het Wilhel mus gespeeld had vóór het politiebureau, dat ook door vele belangstellenden beluis terd was. Het Schuttersveld bood tijdens de parade een f eestelij ken aanblik door de vele vlag gen, die mede met het oog op de kinder wedstrijden en militaire ruiterdemonstra- tie's van hedenmiddag waren uitgehangen' Het was een mooi gezicht, de troepen in verschillende formatie's onder de muziek van het 6de regiment veldartillerie voorbij te zien trekken. Zoo heerschte er dus op menige plaats in onze stad een gezellige drukte! Talloozen hadden zich met Oranje ge tooid, als bewijs van aanhankelijkheid aan onze Vorstinne, Die hedën onder zulke gunstige voorteekenen Haar 53sten ver jaardag mag herdenken! Behalve een telegram van hulde aan H.M. de Koningin door B. en W. namens den Raad dezer gemeente, werd namens de Vereeniging ..Koninginnedag" het vol gende verzonden: Hare Majesteit de Koninging te Soestdijk. Vereeniging Koninginnedag biedt Uwe Majesteit in jubeljaar van Haar grooten voorvader eerbiedig bijzonder warme ge lukwenschen hoopt en vertrouwt dat band tusschen Nederland en Oranje hecht en onbreekbaar zal blijken, geeft getuigenis van onwankelbare trouw en aanhankelijk heid. LABRIJN, Voorzitter STEENHAUER, Secretaris. Het telegram der Chr. Oranjevereni ging luidde als volgt: De Leidsche Chr Oranjevereniging met haar gasten vergaderd om God te danken voor de verlenging van Uwer Majesteit ons zoo kostelijk leven, biedt onderdanigst Uwe Majesteit en de Koninklijke familie haar hartelijke gelukwenschen aan. Uwe Majes teit moge de verzekering aannemen, dat onze beste bede opgaat voor Hare Majes- teit's welzijn, ten bate van het volk, waar voor Oranje altoos goed en bloed heeft veil gehad en dat. wat ook val, de liefde voor onze lieve Koningin pal zal staan, als het moet tot den dood. H. THOMAS iVoorzitter). L. BOEKKOOY (Secretaris) Hedenmiddag vond de groote feestvie ring voor de kinderen plaats. Te half twee trad de aan de wedstrijden deelnemende jeugd aan op de Hooglandsche Kerkgracht, waarna tegen 2 uur naar het Schutters veld werd gemarcheerd. Voorop wederom de muziek van het 6de regiment Veld artillerie, een vaandeldrager te paard en het Bestuur en Commissie van advies der Ver. „Koninginnedag". Op de feestelijkheden komen wij mor gen nader terug. MR. DR. J. H. VAN ROYEN f Na een ongesteldheid van enkele dagen is in zijn villa aan de Carnegielaan, te Den Haag, overleden Mr. Dr. J. H van Roijen, gezant van Nederland te Washington. De heer van Roijen, die den leeftijd heeft be reikt van 62 jaar, vertoefde dezen zomer voor 2 maanden met verlof in ons land en was voornemens in begin October weer naar zijn post te Washington terug te kee- ren. Gedurende meer dan 30 jaar heeft de thans ontslapene deel uitgemaakt ^an ons Diplomatiek Corps. (Men zie voor verdere bijzonderheden pagina 3 van dit Blad). BUURTVER. „EENSGEZINDHEID." Voortzetting der Lustrumfeesten. Gisteravond heeft de prijsuitreiking plaats gehad aan de postduivenvereni gingen, die ter gelegenheid van de festi viteiten op Zaterdag 26 Aug. j.l. hun me dewerking verleenden De vertegenwoordigers van de diverse vereenigingen n.l. voor: De Snelvlieger, de heer A P. v. d. Noort-, De Bonte Duif de heer D Roest, De Reisduif de heer H. Te gelaar De Vriendenclub, de heer G. van Dorp. De Trekvogel, de heer J. J. Mulder, De Blauwkras de heer J. Spek. ontvingen een medaille met een strikje oranje-bleu, de kleuren der vereeniging. De laatste ontving bovendien een lau wertak voor het grootst aantal duiven, door den heer P v. d. Leek in ontvangst genomen. Als particulier deelnemer ontving de heer A W Krol een medaille voor het grootst aantal duiven De voorzitter dankte voor de medewer king dat ruim 1100 duiven konden worden losgelaten en sprak z'in blijdschap uit over de deelname. Den heer Chr. v. d. Pluijm komt een woord van dank toe, voor de zorgen aan de voorbereiding besteed waaraan waar schijnlijk het groote aantal te danken is. Van morgen is. mede in verband met BINNENLAND. De viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, (le Blad). Mr. Dr. J. H. van ftoyen, onze gezant te Washington, is in den ouderdom van 62 jaar overleden, (le Blad). Bezwaren tegen de Omzetbelasting; nota van de Werkgevers-verecnigingen en dc Maatschappij van Nijverheid en Handel. (Binnenland 3e Blad). Regelen voor rijkskweekscholen; nieuwe eischen voor toelating. (Kerk en School, 3e Blad) Noodlanding Engelsche vliegboot op de Noordzee. (Gemengd 3e Blad). Twee sterfgevallen tc Overloon (N.-Br.) door ondeugdelijk voedsel. (Gemengd, 3e Blad). Motor-ongeluk bij Boxmeer; écn doode en een zwaar gewonde. (Gemengd. 3e BI.) Overleden is de literator en criticus Henri Borel. (Kunst en L^teren, 2e Blad). BUITENLAND. De partijdag der Duitsche Nazis in Neu renberg aangevangen. (Buitenl.. le Blad). Dc bevrijde Nazi-leider in Oostenrijk Hofer is naar Italië ontkomen. (Buitenl., le Blad) Branting tegenover Goering. (Buitenl., le Blad) De Iersche regeering thans ook in con flict met het republikeinsche leger. (Bui tenland, le Blad). den verjaardag van H M. de Koningin, te 8 uur aangevangen met zang, uitge voerd door phn. 60 kinderen in de Ooster straat .onder leiding van den heer G. Mulder. Op verdienstelijke wijze werden achter eenvolgens uitgevoerd' Wilhelmina van Nassauwen Oranje Boven, Het Vaderland. Wilt heden nu treden. De Nederlandsche Vlag Bede voor het Vaderland Wilhelmus van Nassauwe en Wien Neerlandsch Bloed waarvan het laatste door het talrijke pu bliek spontaan werd medegezongen. De kinderen werden hierbij door ver schillenden getracteerd. Dat de uitgevoerde nummers in den smaak vielen, bewees de stilte welke be tracht werd Hedenmiddag te 6 uur zal een optocht worden gehouden van gecostumeerde kin deren HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Stoomschelpenmaalderij „De Noordzee", Parlevliet-slop, Katwijk aan Zee. Nieuwe eigenaar wed. G. OuwehandOuwehand, Katwijk aan Zee. HET ECHTPAAR BAART-SMITS. Foto Bleuzé In hun crojjer huisje aan den 2d? Ha- verstraat 67 bezochten wij het echtpaar BaartSmits, dat op 12 September e,K. zijn gouden echtvereenlging hoopt te her denken. De 74-jarige Cornells Baart die ongeveer 10 jaren in gemeentedienst was als looper bij het Stadhuis, moest reeds 30 jaar geleden met pensioen gaan. tenge volge van een ernstige val aan de Stads- tlmmerwerf waardoor hij zoo goed als ge heel doof werd; overigens laat zijn ge zondheid niets te wenschen over, evenmin als die van zijn trouwe 70-jarige echtge noote Elizabeth Smits Het echtpaar ver heugt zich ln het bezit van 8 kinderen, 27 kleinkinderen en 1 achterkleinkind, die allen gezond zijn. Ook zij ondervinden ove rigens den nood der tijden daar enkele kinderen door werkloosheid zijn getroffen. Dit neemt echter niet weg. dat het echt paar ons opgeruimd te woord stond en met genoegen de bruidsdagen die heden beginnen tegemoet gaan. Wij wenschen hen prettige dagen en nog vele gelukkige jaren ln elkanders bijzijn toe!

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1