éw Xt, (SCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 28 Augustus 1933 F Kon Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt. Itcrdagmorgen lag over onze omgeving I lioogedruk-gebied dat sindsdien met gem een weinig Oostwaarts getrokken Vwijl er bovendien de barometer ver- lEestegen is. Het uitgebreide depressie- em in het Westen is tijdelijk bij IJs- in diepte toegenomen, doch vulde na weer flink op. Een secundaire druk- jng passeerde gisteren en hedennacht md en Schotland. Zij bracht daar zeer J neerslag. (Sfornoway 70 m.m.). lans worden de grootste dalingen nabij Ebetslands en Faroer-eilanden en voor {(oorsche kust aangetroffen. In Ierland barometer flink stijgende, terwijl de 1 cr geruimd is. Waarschijnlijk brengt stijging ten onzent tijdelijk eenige Jólkingstoename. doch de kansen op fweersomslag zijn vrij klein. In Frank- I en Duitschland is het weer fraai met Ier ol lichtbewolkten hemel. In Engeland Be bewolking een weinig zwaarder, Ih de middagtemperaturen waren er Eren ook vrij hoog. In Scandinavië is neerstoestand verslechterend. CHEEPSVERBINDINGEN. LAATSTE BERICHTEN. liiuilllllülllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Redactie1507 Directie en Administr 2500 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilillilllllll GEMEENTERAAD v. LEIDEN MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. YitïV Têf Lprmiddag 3 uur: 767. lenmiddag 3 uur: 767. [lElEGBAFlSCH WEERBERICHT. .gedeeld door Bet Kon. Ned. Meteorol. Instituut te Je BUdt. moeste stand: 771.3 te Hannover, iaeste stand: 746.4 te Vestmanoer. T.gciitmg tot den avond van 29 Aug.: Cakkc tot matige Zuid-Oostelijke tot lelijke of Zuid-Westelijke wind, tijde- ftoenemende bewolking, droog warm behoudens geringe onweerskans. klTENLANDSCH WEERBERICHT. LUCHTTEMPERATUUR. voorm.: 20 gr. C. (66 gr. F.), [uur 'smidd.: 23 gr. C. (74 gr. F.), luur nam.: 23 gr. C. (74 gr. F.). ICWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. VOOR DINSDAG. I te 9 u. 01 min.; n.m. te 9 u. 21 min. WATERTEMPERATUUR. I Zweminrichting „Hooge Rijndijk". (Middags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De zyi". jMiddags 12 uur: 20'/: gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. IMaandag: 20.31 n.m. tot 5.31 v.tn. MAANS- OP- EN ONDERGANG. tndag: op: 14 u. 09; onder: 21 u. 44. navolgende schepen zijn morgen ["telegrafisch te bereiken via het [station Scheveningen Radio, [hr. Huygens, Houtman, Indrapoera v. Oldenbarnevelt, Kota Agoeng, Kota "rii, Mr. v. Sr. Aldegonde, Orania, thje Nassau, Poelau Laut, Van Rensse- L Sibajak, Simon Bolivar, Statendam, [Kuela, Veendam, Zeelandia. Poelau (tiah, Sabang Radio, p! verzending van een radiotelegram via peningen Radio bedragen de totale Pen 44 cents per woord. AMSTERDAM, 28 Aug. beurs had heden een vast verloop, tnwel met» zeer beperkte omzetten. De [tenten uit de Ver. Staten, dat bespre ken tusschen den president der Bank of gtand en Roosevelt zijn begonnen naar aanneemt met het doel om tot een f i }le der valuta's te komen, hebben Sleden indruk gemaakt. K® verwacht een rustiger stemming l",;internationale goederen- en wissel- jtïn, noodzakelijk om tot een herstel lv°e[! economischen toestand te komen. Industrie papieren waren Philips •orlseerd en zij behaalden een winst P een 5-tal pnt. l ,'e[s ondergingen weinig verande- Sr b»> aen Nod. Ford noteerden hoo it eiroleumwaarden lagen vast Konink- r. -epen 4 DCt. op waarna een lichte i;i,l «zette. Ide »ïwaarden cn Rubbers sloten zich enu ,meene stemming aan en werden Brem pCt- h0°6er gewaardeerd, i u/: ,0™ waren Tabakken aangeboden knjeh Scheepvaarten en Ameri- Ui VriiS Iondscn werden boven het slot Sm E senoteerd. Duitsche obligaties tfinderi olll'Bat'es ondergingen weinig WISSELKOERSEN. WisS?, 7:1 (8.103/4). Duitschland rv-1,1' ptankrijk 9 71 1/4 (9.70 1/4). fc,7 4460 (34.58). Zwitserland 47.98 henemarken 35.61 (36 35). Zwe- v--JV JR95) Noorwegen 40 20 (41. 1^,1,751/4 d.75 3/4 Prolongatie 1"/.. "t. haakjes zijn de koersen van BINNENLAND. DS. J. P. KLAARHAMER OVERLEDEN. Na een ongesteldheid van eenige maan den is in den afgeloopen nacht te Dokkum overleden ds. J. E. Klaarhamer, predikent bij de Gereformeerde Kerk aldaar. Hij was 60 jaar oud en stond achtereenvolgens te Marken Woramels en Dokkum. Talrijke malen maakte hij deel uit van de generale synode der Geref. Kerken die hem geregeld verkozen tot eerste of tweede scriba. Ook was de overledene lid van de Provinciale Zendingssynode en van de par ticuliere synode .van Friesland-Noord. Ver der vervulde hij veel deputaatschappen voor generale-, particuliere- en zendings synoden. Voorts was hij nog secondus cu rator voor de Theologische school. De vo rige week herdacht de overledene zijn 35- jarige ambtsbediening in de Geref. Ker ken. Van de deze week te Middelburg ge houden generale synode werd hem een hartelijk schrijven toegezonden. Ds. K. was vaste medewerker aan het A -R. dagblad ..De Rotterdammer" en re dacteur van het Rriesch Kerkblad" te Sneek. o KARDINAAL VAN ROSSUM-MUSEUM. Woensdag a.s. wordt te Wittem (Limb.l in tegenwoordigheid van den aarts-bis schop van Utrecht, den bisschop van Roer mond en drie Missie-bisschoppen het Kardinaal van Rossum-museum geopend. Daar zal de bisschop van Roermond een plechtige jaardienst ojadragen voor den Kardinaal die 30 Aug. 1932 te Maastricht overleed. DOOR EEN PAARD GETRAPT. Toen de veedrijver P. in de weide aan de Valkenburgerweg te Heerlen een paard wilde vangen, kreeg hij van het dier een trap tegen het hoofd. De man sloeg tegen den grond en werd in bewusteioozen toe stand naar het St. Josephziekenhuis over gebracht. Daar is hii aan de bekomen ver wondingen overleden. OVERREDEN EN GEDOOD. Het dochtertje van W. D. uit Simpelveld, dat bij haar grootouders te Bocholt lo geerde, is door een oogstwagen overreden en op slag gedood. De melkrijder A. P.. wonende te Zeyen is Zaterdagavond te Peelo, gemeente Assen door een vrachtauto, bestuurd door zekeren K. J. H. aangereden. P. werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Assen ver voerd. waar hii aan de bekomen kwetsuren is overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. DREIGENDE STAKING. Te Maastricht dreigt een staking bij de papierfabriek aldaar uit te breken als ge volg van een loongeschll. DRAMA TE SCHIJNDEL. Een man doodgeschoten. Hedenmorgen omstreeks half zes heeft zich te Schijndel een drama afgespeeld waarbij de ongeveer 40-jarige J. Sellen uit Tilburg, die een zwervend bestaan leidde, is neergeschoten. Sellen vertoefde met de echtgenoote van zekeren Van H. uit Oosterhout in het loge ment „De Berg", dat gelegen is in den uithoek van Wijbosch onder Schijndel. Van H- wenschte daarvoor met hem af te re kenen. Te omstreeks half zes werd Sellen, die in een bijgebouwtje van het logement sliep, door Van H. wakker geklopt. Van H. verzocht hem bulten te komen, aan welk verzoek S. voldeed. Zoodra S. echter buiten kwam, begon Van H. tegen hem uit te varen; een woordenwisseling ontstond en even daarna knalde een schot. Van H. had uit een revolver een schot gelost en S. in de borst getroffen. S. trachtte nog de dein: van het gebouwtje, waar hij sliep, te be reiken, maar na eenige meters te hebben afgelegd, viel hij dood neer. De dader heeft zich onmiddellijk naar de politiewacht te Schijndel begeven. Hij trof hier evenwel niemand aan, waarop hij doorgegaan is naar Den Bosch, waar hij zich op het politiebureau meldde. BRANDEN. In den afgeloopen nacht omstreeks half twaalf ontdekten voorbijgangers, dat een felle brand woedde in de boerderij van den heer G. Hendriks aan den rijksweg te Oos terhout (Geld.). Onmiddellijk wekte men de bewoners, die zich reeds ter ruste bege ven hadden; zij konden zich. nog op het laatste oogenblik redden. De brandspuit van Herveld kon eerst na een" uur water geven. Het vuur had intusschen ook het woonhuis, de schuren en hooibergen aan getast, zoodat een vuurgloed ontstond die urenver in den omtrek zichbaar was- De geheele boerderij met de bijgebouwen brandde af. Van den inboedel en den oogst alsmede van de landbouwwerktuigen kon niets worden gered. Eenige varkens kwa men in de vlammen om. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzeke ring gedekt. Hbld. In de boerderij van A. Hosper te Joure ontstand gistermiddag brand in de schuur, waarin een groote hoeveelheid hooi gebor gen was. De schuur met inventaris brandde af. De brandweer wist het vuur in het voorhuis te blussen; eveneens in de aan grenzende autogarage van de firma Douwe Egberts, waarop de brand was overgesla- slagen. Het voorhuis verbrandde gedeelte lijk. Alles was verzekerd. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door het spelen met lucifers door kinderen in de schuur bij het hooi. Te De Cocksdorp, (Texel) is hedennacht omstreeks halt twee de boerenhofstede .Madoera", eigenaar M. van der Duinen uit Den Haag en bewoond door M. Witte, ge heel door brand verwoest. Drie schuren met hooischelven en machinerieën zijn ln de vlammen opgegaan. Een groote partij bloembollen, die ook in de schuur was op geslagen, is eveneens verwoest. De oorzaak ls waarschijnlijk hoolbroel. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. DOODELIJKE VAL. Gisteravond is de bijna 80-jarige W. Du- los te Eist, die met zijn fruitk3r op weg was naar de Elster nachtveiling op den stationsweg aldaar, doordat de voor den wagen gespannen hit op hol sloeg, van den bok gevallen. De man kwam tegen een ijzeren hek terecht en werd door de hek- pinnén bloedig verwond. Hij werd dood opgenomen. o MOTORONGELUK BIJ OOSTERBEEK. Hedennacht omstreeks 12 uur kwamen twee motorrijders op den hoek van den Grintweg en Utrechtsche straatweg te Oosterbeek met elkaar in botsing Den motorrijder G. R.. uit Arnhem werd een voet afgereden, terwijl de andere motor rijder T. M„ uit Oosterbeek zwaar ge wond en in bewusteioozen toestand opge nomen werd. Beiden zijn. na door Dr B. te zijn verbonden naar het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. De echtgenoote van M. die op het duo zat, bekwam een lichte hersenschudding en is haar huis vervoerd. De motorrijder M. is nog steeds bewus teloos. K.L.M. GEZAGVOERDER BLAAK HERSTELD. Aneta meldt uit Bandoeng. De gezag voerder van de K.L.M., de heer Blaak, verliet hersteld het ziekenhuis. Hij ver trekt een week later. Als gevolg hiervan zal de „Ijsvogel" invallen, onder gezag voerder van Veenendaal, die 25 Augustus is aangekomen. De Minister van Binnenlandsche Za ken mr. J. A. de Wilde, is van verlof terug gekeerd en heeft hedenochtend zijn ambts bezigheden hervat. De eervolgende audiëntie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken zal plaats hebben op Maandag 11 September a.s. des namiddags te 2 uur. Zij die zich voor deze audiëntie willen doen inschrij ven, worden verzocht, zich hiertoe schrif telijk of mondeling te wenden tot den ka merbewaarder van den Minister, onder op gave van het onderwerp, waarover zii den Minister wenschen te spreken De gewone audiëntie van den Minis ter van Justitie zal Vrijdag 1 September a.s. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. STANDPLAATS- EN K1NDERTOELAGENREGELING. BUITENZORG. 28 Aug. (Aneta). Met In gang van 1 September a s, is de stand plaats- en kindertoelagen-regeling zooda nig gewijzigd, dat voortaan ook kinder toelagen kunnen worden genoten door landsdienaren, die buiten Ned.-Indië zijn werkzaam gesteld onder genot van inkom sten welke ten laste der begrooting van Ned.-Indië komen, alsmede door landsdie naren die buiten Ned -Indië verblijvend, wachtgeld of non-activiteitsbezoldiging ge nieten ten bedrage van 40°,'o of minder van het acitlviteitstractement. BEGROTING VAN LANDBOUW. BATAVIA. 28 Aug. (Aneta). Bij de be handeling door den Volksraad van de af- deeling Landbouw van c' begrooting voor het dienstjaar 1934 werden twee door den heer Ratulangie Ingediende amendemen ten, beide voorstellend de Landbouwbe- grooting te verhoogen met f5760 voor bin nenlandsche handelsvoorlichting, waar door twee middelbare ambtenaren zouden kunnen worden aangesteld, met 27 tegen 26 stemmen verworrien Hierna werd de afdeeling Landbouw zon der hoofdelijke stemming aangenomen. WIJZIGING INKOMSTEN BELASTING. BATAVIA. 28 Aug. (Aneta). De gemach tigde van de Regeering voor de afdeeling Fmanciën verklaarde tijdens de behande ling door den Volksraad van het ontwerp inzake de gewijzigde inkomstenbelasting, dat de Regeering in verband met het feit dat de belastingbasis aan de nieuwe ver houdingen dient te worden aangepast, te gen het ongewijzigd laten van het grond- tarief is. Hierna werd de zitting geschorst, ten einde de commissie van overleg in de ge legenheid te stellen te beraadslagen hoe zal worden gehandeld bij de verdere be spreking der voorstellen inzake de verhoo ging van de inkomsten- en vennootschaps belasting. Na heropening der zitting werd mede gedeeld. dat de commissie van overleg besloten had de behandeling van de gewij zigde inkomstenbelasting op 30 Augustus a.s. voort te zetten, waarop de desbetref fende Nota van Wijziging werd omgezet in een Aanvullingsbegrootlng. De Volksraad nam zonder hoofdelijke stemming de afdeeling in (Financiën) van de begrooting voor het dienstjaar 1934 aan. inclusief de verhoogde opcenten van de vennootschapsbelasting en de andere Nota's van Wijziging, zoodat thans de ge heele begrooting door den Volksraad ls af gehandeld vóór den uitersten datum, 29 Augustus. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) De Raad kwam hedenmiddag in open bare zitting bijeen. Voorzitter de Burgemeester Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Verwey, Meynen, Gosllnga en Huurman. Onder de ingekomen stukken bevindt een adres van de vereeniging Horecaf om een lagere personeele belasting; wordt ln handen van B. en W. gesteld om prae- advies. Hierop wordt overgegaan tot afhandeling der agenda. lo. Benoeming van twee leeraren ln de oude talen aan het Gymnasium. (156) Benoemd worden de heeren W. Wlersma en J. A. G. van der Veer. 2o. Benoeming van een leerares in het Fransch aan het Gymnasium. (156) Benoemd wordt mej. A. M. M. Smit. 3o. Benoeming van een leerares ln het Hebreeuwsch aan het Gymnasium (156) Benoemd wordt mej. C. E. te Lintum. 4o. Benoeming van een leerares in het Fransch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (157) Benoemd wordt mej. dra. A. M. M. Smit. 5o. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. (158) Benoemd wordt mej. L. C. J. Wery, al hier. 6o. Benoeming van een tijdelijk leeraar ln de Aardrijkskunde aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarlgen cursus. (158) Benoemd wordt de heer D. G. Magé, alhier. lo Benoeming van een tijdelijk leerares in het Engelsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. (158) Benoemd wordt mej. J. van Huffel, tc 's-Gravenhage. 8o. Voorstel in zake de voorziening in de functievan Hoofd van de openbare be waarschool aan de Atjehstraat. (159) Benoemd wordt mej. J. C. Baars, sinds 23 dezer werkzaam als tijdelijk hoofd dier school, voordien hoofd van de openbare bewaarschool aan de Oude Vest. 9o. Praeadvies op het verzoek van den heer D. Chr. Schuit om eervol ontslag uit zijne betrekking van hoofd van de o. 1. school aan den Zuidsingel A. (160) Wegens zijn gezondheidstoestand wordt dezen met ingang van 1 October 1933 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. lOo. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan een zestal onder wijzer (s lessen wegens opheffing van hunne betrekking. (170) De heer Vos vraagt aan den Wethouder van Onderwijs of hij niet een onderzoek bij de Leidsche onderwijzers heeft ingesteld of er onder hen ook waren die geen bezwaar zouden hebben tegen dit ontslag. Dan zou tenminste aan twee der voor ontslag voor gedragenen veel leed zijn bespaard. De heer GROENEVELD vraagt of de heer Rienks vrijwillig keuring heeft aange vraagd. Weth. TEPE merkt op, dat er onder de Leidsche onderwijzers gee ngevallen zijn, die eerder voor ontslag in aanmerking zou den komen Op den heer Rienks is geen pressie uitgeoefend. Vervolgens z. h. st. aangenomen, llo. Voorstel: a. tot wijziging van het raadsbesluit van 26 Juni 1933 in zake de kostelooze in ge- bruikgeving van een der vier voetbalvelden in den Stadspolder aan het Leidsch Crisis- Comité (subcommissie Ontwikkeling en Ontspanning); b. tot het verleenen aan genoemd Comité van een subsidie ten bedrage van de ver goeding. te betalen, voor het gebruik van het sub a bedoelde voetbalveld. (161) Conform besloten. 12o. Voorstel tot verhuring van het huis „Groenoord" c. a. aan Mr. W. C. Feitkamp. (162) Conform besloten. 13o Voorstel tot het overnemen in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van de stoep gelegen langs den zijgevel van het perceel Rijnsburgerslngel No. 44 en vóór de perceelen Maredijk Nis 1, 3, 5, 7 en 9. (163) Conform besloten. Alsnog te behandelen: Voorstel tot wijziging van de met de N.V. Almavon te Rotterdam aangegane overeenkomst van ruiling van grond aan de van den Brandelerkade en de Roden burgerstraat. (171) Conform besloten. 14o. Voorstel tot aanvaarding van een tweetal schilderijen, door wijlen Dr. C. Hofstede de Groot aan het Stedelijk Muse um „de Lakenhal" gelegateerd. (164) Conform besloten. 15o. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen H. van der Mey, te Oegstgeest, strekkende tot voldoening van nog onbetaalde huur wegens aan hem ver huurd grasgewas. (165) Is ingetrokken, daar de betrokkenen in middels heeft voldaan. 16o. Voorstel tot het geven van namen aan verschillende straten en straatgedeel ten. 'I66' De heer KOOISTRA wil het verlengde van de Kastanjekade Schelpenkade noe men, tevens in het belang van de numme ring. De heer WILBRINK ondersteunt zulks. De VOORZITTER zegt. dat het College van B. en W. op dit punt het voorstel te rugneemt. Overigens werd het voorstel aangenomen. 17o. Voorstel om de werking van de be palingen betreffende het verleenen van toelagen aan kweekelingen, vervat ln art. 5 van de verordening van 30 Juli 1923 (Gem. Blad No. 27) en in art. 17 van de verorde ning van 30 Juli 1923 (Gem.Blad No. 25), gewijzigd bij verordening van 29 October 1928 (Gem.Blad No. 26) voorloopig op te schorten. (167) De heer VOS zegt, dat in het praeadvies staat, dat een uitgaaf van pl.m. f.7500.— niet kan worden verantwoord. Spr. kan deze meening niet zoo grif deelen. De jon gemannen waren oorzaak, dat het ge meentebestuur langen tijd niet behoefde over te gaan tot het aanstellen van 4 leer- kra hten. Dat heeft een belangrijke be sparing gegeven en legt verplichtingen op. 't Gaat niet aan nu maar te zeggen: zie, dat ge terecht komt. Gelukkig zien B. en W. dit ook ten deele in; aan 23 leerlingen zal tenminste nog een toelage verstrekt worden. Spr. doet eenige denkbeelden aan de hand, waardoor ook de andere kweeke lingen gebaat zouden kunnen zijn en hoopt, dat wethouder Tepe deze op het Ministerie zal willen bespreken. De heer GROENEVELT ondersteunt zulks. Weth. TEPE zegt geen een wettelijke verantwoordelijkheid voor den financleelen welstand van de Leidsche kweekelingen te hebben. Et is hier sprake van een goed- geefschheid, die het eerst voor bezuiniging in aanmerking moet komen. Spr. behan delt de denkbeelden van den heer Vos, o.a. het verleenen van pensioen op 60-Jarigen leeftijd, zoodat de kweekelingen de plaats der ouderen dan kunnen innemen. Zoo iets zou echter geen verandering kunnen brengen in 't voorstel van B. en W Bespre kingen in dien zin bij het departement zouden weinig nut hebben. Hierna aangenomen. 18o. Voorstel ln zake wijziging van aan i de Woningbouwvereenigingen „Ons Doel", „de Tuinstadwijk" en „de Goede Woning" toegekende woningwetvoorschotten, resp. ten behoeve het 5e, 3e en 3e plan dier ver- eeniglngen. (168) Aangenomen, i 19o. Voorstel in zake het uitgeven in erf pacht van grond ten Oosten van den Zijl singel aan de Woningbouw vereeniging „Eensgezindheid" en van grond ten Noor den van den Lagen Rijndijk aan de Wo ningbouwvereniging „de Eendracht", ten behoeve van den bouw van resp. 20 en 60 eengezinswoningen en in zake het ver strekken van bouwvoorschotten aan ge noemde vereenigingen. (169) De heer WILBRINK vraagt of ln den grondpr ook begrepen ls de f .1 50 per M2. welke de gemeente heft van de bouw ondernemers voor straataanleg. Kan deze stratenaanleg niet vroeger geschieden? De heer KOOISTRA merkt op. dat het de bedoeling ls van den heer Wilbrink om bouwr'Jpen grond te maken en hij ver heugt er zich over, dat de heer Wilbrink in dit opzicht dus bekeerd schijnt te zijn. De heer WILBRINK: HeeUmaal niet De heer KOOISTRA raadt aan. deil grond ln erfpacht aan de bouwvereent- gingen af te staan tegen 4 hetgeen een huurverlaglng van 20 "In zal geven en geen voorschot van het rijk aan te nemen. De heer MANDERS komt tot een anderé meening dan de heer Wilbrink. Hij vindt het beter den grond eerst ln te rijden, dan pas stratenaanleg. Wethouder SPLINTER merkt op, dat de f. 1.50 reeds in den kostprijs begrejaen ls. De heer WILBRINK spreekt hierovef nog tv/ij fel uit. Wethouder SPLINTER zegt dat inzake den stratenaanleg de meeste spoed wordt betracht. De heer Koolstra merkt hij op. dat 't voor de gemeente niet moge lijk is tegen lagere rente geld te Ieenen, zoodat van de 4 die de heer Kooistr» noemde, geen sprake kan zijn Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. (De zitting duurt voort). AMSTERDAM, 28 Augustus. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 5 wagons uit Denemarken; 619 vette koeien, waar van de prijzen waren: le kw. 5860 ct. per K.G. slachtgewicht; 2e kw. 4355 ct.; 3e kw. 3340 ct mindere soorten 20—30 ct.; 77 melk- en kalfkoeien f. 120180 p. stuk: 166 vette kalveren: le kw. 4655 cent per K.G. levendgewicht: 2e kw. 3844 ct.: 3e kw. 2836 ct.. 56 nuchtere kalveren f 4 tot f.8 j>er stuk; 165 schapen f.8—14; 685 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.G., 4041 cent per K.G. slachtge wicht; zware varkens 3839 ct.; vette varkens 3637 ct.; 29 paarden f. 50—90 per stuk. Overzicht: Runderen, flinken aanvoer, stugge handel, prijshoudend. Vette kalve ren, geringen aanvoer, vlotte handel, prij zen hooger. Varkens, grootere aanvoer, handel lui, prijshoudend. BOSKOOP, Coop. Vereeniging „De Bus- koopsche veiling", 26 Aug. Rozen jior bos: Rosalandia 15—20 ct., Else Poulscn 27- 18 ct., President Hoover 14—20 ct., Hariley 16—27 ct., Juliana 13 ctButterfly 10—18 ct., Columbia 13—18 ct., Briarcliff 19—24 ct., August Noach 20—25 ct Florex 15—26 ct.. Gloria Mundi 19—34 ct., Kilham 10—15 ct„ Edith Helen 2735 ct„ Golden Ophelia 8—13 ct, Claudius Pernet 22 ct.. Marcel Royer 9 ct., Mac Keiler 18—23 ct.. Ge mengde rozen 8—14 ct. Diversen per bos: tros-Cbrvsanten 50—70 ct.. Clematis Du- randi 15—25 ct., Anjes 9 ct„ Gladiolen 8—10 ct., Lelie's 30—40 ct., Legustrum- takken (bont) 19 ct ROELOFARENDSVEEN, 26 Aug. Bloem kool 4—12 ct.. per stuk. Meloenen 2—24 dt., per stuk. Sla f.0.50—2, per 100 krop. Snijboonen f. 0.20—1.55, Prinsebooncn 25 55 ct., Dbb. stam 20—25 ct. per 10 K.G. Augurken fijn f. 1.80—3.30, fijnbastcr f. 1.50 —1.70, Baster f. 1.30, grof f. 2.55-2 60, bum- men 45 ct., stippel 30—35 ct. per 25 K.G. „R0TTERDAM, 28 Augustus Veemarkt. Ter veemarkt aangevoerd: 565 koelen en ossen. 415 vette kalveren, 685 varkens en overloopers, 1289 schapen of lammeren. Prijzen per kilo: koeien 1619 ct.; 2S tot 25 ct., 27'/,29 ct.; ossen 16—17 ct., 20— 22 ct., 2325 ctvette kalveren 22'/i 271/, ct., 30—35 ct., 37'':40 ct.; overige lam ineren f69 per stuk; zuiglammeren f. 7 tot f. 10 per stuk: varkens 14, 16 en 17 ct Overzicht: De aanvoer van koeien en ossen was flink, handel willig, prijzen le en 2e soort gelijk vorige week, 3e soort iets hooger; enkel prima ex. 1 ct. boven notee ring. Stieren niet genoteerd wegens gerin gen aanvoer Vette kalveren minder ruim aangevoerd, handel williger, prijzen alle soorten hooger, enkel prima kalf 21/, tot 5 ct. boven noteering. Aanvoer schapen en lammeren zeer groot, schapen weinig han del, lammeren stroef; prijzen ongev. f. 1 minder dan vorige weck Varkens ruimer aanvoer, handel redelijk, prijzen iets stijver. WESTLAND, middclprijs v. d. Westland- sche veilingen van 26 Aug. Alicante-druiven 2837 ct., Colman 3539 ct.. Gros Maros 30—36 ct. per K.G. Tomaten A 25—93 ct-, B 42VJ-83 ct., C 25-75 ct., CC 25 39 ct., per bak. Meloenen 11—28 ct., kleine 7—11 ct. per stuk. J—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3