LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 25 Augustus Ij SPORT. De Europeesche Roeikampioenschappen te Boedapest. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW, DE NEDERLANDERS TE BOEDAPEST Een speciale V.D.-medewerker meldt ons uit Boedapest: Naar men weet hebben twaalf landen Ingeschreven voor de Europeesche roei kampioenschappen. Het aantal Inschrijvin gen bedraagt ln totaal 60. terwijl onge veer 220 deelnemers in de verschillende races zullen uitkomen. Ploegen uit Neder land, Polen. Roemenie, Spanje, Zwitser land, Tsjecho-Slowaklje. België, Denemar ken, Frankrijk, Italië, Joego-Slavtë en Hongarije staan voor de verschillende nummers ingeschreven. Heden vinden de voorwedstrijden plaats, waarbij een groot programma valt af te werken, hetgeen In- tusschen uit de reeds gepubliceerde loting wel zal zijn gebleken. Morgen vinden dan de herkansingsraces plaats, terwijl op Zondag 27 Augustus de finales worden verroeld. De Europeesche roeikampioen schappen, welke dit jaar dan door den Hongaarschen roelbond worden georgani seerd vonden in de voorgaande jaren in onderstaande landen plaats: In 1920 Frankrijk, 1921 Nederland, 1922 Spanje, 1923 Italië, 1924 Zwitserland. 1925 Tsjecho- Slowaklje, 1926 Zwitserland 1927 Italië, 1928 Nederland Olympische Spelen, in 1929 Polen, 1930 België, 1931 Frankrijk, en ln 1932 Joego-Slavlé. De 'Nederlandsche deelneming te Boe dapest bestaat uit de volgende ploegen: Twee zonder stuurman van De Hoop, met de heeren A. Decker en W. H. Jens. Vier zonder stuurman van Triton met de heeren: Moltzer, Röell, I. C. J. Storm van 's-Gravesande en W, A. P. F. L. Storm van 's-Gravesande. De sclffeur van Het Spaarne, de heer T. de Vries. De acht van NJord: do heeren H. Kamp- meinert, J. Kolkman, G. J. ter Poorten J. M. W. Kampmëlnert, J. E. Panhuys, H. Neeb, B. E. van Zanten. H. Dupon en L, D. J. Reeser als stuurman. Voorts zijn te Boedapest nog aanwezig: do heeren dr. F. G. Mleremet, H. Schutte, en dr. A. A, J. H. Marres, die den Neder- landschen Roelbond op het F.IS.A.-con- gres vertegenwoordigen. Bovendien ls een groep Nederlanders met. Ir. E. A. Neeb aan het hoofd te Boedapest aangekomen, die als toeschouwers de wedstrijden zullen bij wonen. Omtrent de geschiedenis der Europeesche roeikampioenschappen kunnen wij nog mededeelen dat het eerste kampioenschap werd verroeld in het jaar 1893. Van dien tUd af heeft België de meeste kampioen schappen gewonnen n.l. 43. Op de tweede plaats staat Frankrijk met 39 overwinnin gen terwijl ook Zwitserland een zelfde aantal overwinningen wist te behalen. Daarna komt Italië met 33 maal een Euro- peesch kampioenschap, Nederland heeft tot nu toe drie maal het kampioenschap in het sclff-nummer behaald, tweemaal het kampioenschap van de achten en 2- maal ln het nummer twee met stuurman, terwijl in de nummers vier met stuurman, twee zonder stuurman en in de dubbel scull door Nederland eenmaal een Euro- peesch kampioenschap werd gewonnen. Ter vergelijking dlene nog dat Hongarije tot nu toe maar vijf Europeesche roeikam pioenschappen kon winnen. De roelbaan voor deze kampioenschap pen heeft een lengte van 2099 Meter en ls in de Hongaarsche hoofdstad op den Donau uitgezet. De baan. die vlak naast het prachtige Margarethenelland is gelegen, is niet geheel recht, doch van den start af kan men den strijd goed overzien en ook bij de finish heeft men een prachtig overzicht op de baan. Met stroom mee roeiend heeft men natuurlijk met «en en ander rekening te houden. De stroom zelf heeft een uursnelheid van ongeveer 4K.M. Op de 590, 1000 en 1500 Meter zijn tus- schenstations ingericht, die telefonisch met start en finish verbonden zijn. De start geschiedt met een electrlsch toestel, terwijl de baan door vijf ploegen tegelijk kan worden geroeid met behulp van roode boeien. De finish is gelegen bij het noor delijk deel van het Margarethenelland. Hier zijn tribunes gebouwd voor ongeveer 1500 toeschouwers. Voorts ligt hier het bootenhuis, postkantoor, jury en perska mer. wedstrijdbureau enz. Voor de Nederlandsche ploeg is een club huis van de „Elektromos Müvek", 'n groote locallteit met badinrichting, gereserveerd. Naast, dit clubhuis bevindt zich ook het bootenhuls. waarin 100 booten kunnen worden geborgen en waarin ook de Ne derlandsche liggen. Op 19 Augustus heb ben onze landgenooten tweemaal ,op 20 Augustus een Hongaarschen feestdag eenmaal, op 21 Augustus weer tweemaal en op 22 Augustus ln verband met de slechte weersomstandigheden eenmaal geroeid. Tot nu toe was men zeer tevreden met de re sultaten. Dupon van de NJord-acht voelde zich aanvankelijk niet fit evenmin als W. A. P F. L. Storm van 's-Gravesande, de slag van de Triton vier. die een lichte ver wonding had opgeloopen. Belde roeiers hebben echter op 23 Augustus weer aan de training deelgenomen. Steeds waren dr. Mieremet, dr. Marres en de heer Schutte bij de training tegenwoordig. Toen wij gisteren met de Nederlandsche motorboot het Donauwater doorkruisten ontmoetten wij niet minder dan 70 n 80 booten, een klein internationaal flottllle. Wat de or ganisatie betreft, de Hongaarsche Roel bond heeft de roeikamploenschapoen be hoorlijk voorbereid. Vooral het wedstrijd- bureau werkt uitstekend Men verwacht zeer veel toeschouwers bij de wedstrijden. Extra treinen komen met enthousiaste supporters uit Milaan en uit Weenen. Ook de Hongaarsche spoorwegen zullen per extratreinen uit Györ Baja en Szolnok roeiliefhebbers naar Boedaoest brengen Een merkwaardige bijzonderheid mag wel heeten. dat men uit Weenen 120 roeiers en uit. Lundenburg in Oostenrijk 20 roeiers met hun eigen boot te Boedepest verwacht Van Padua (Italië zelf zijn reeds vier roeiers ln twee roelbooten onderweg naar Boedapest. Zoo staat hier alles in het tee- ken van de roelsport. De Hongaarsche regeering zal de deel nemers en den officials een banket aan bieden «terwijl het gemeentebestuur van Boedapest een officieel diner geeft Boe dapest zelf ls een zeer bezienswaardige stad en vele uitstapjes en bezoeken wor den dan ook gemaakt, terwijl voorts nog uitstapjes naar Visegrad en het Balaton meer en het Platenmeer op het program ma staan ATHLETIEK. ESTAFETTE „DWARS DOOR LEIDEN" Een gewijzigde route. De jaarlljksche estafette „Dwars door Leiden", om den Leldsch Dagblad-prijs zal worden gehouden op Zaterdag 2 Septem ber. De start vindt plaats te 3.10 uur na middag Aangezien vorige Jaren voortdu rend hinder van de trams werd onder vonden is thans het parcours belangrijk gewijzigd. Het luidt: Kastanjekade, Heerenstraat, Koningin- nelaan Lammeschansweg, Korevaarstraat, Steenschuur. Rapenburg O.Z om de Gij- zelaarsbank. Rapenburg W.-Z., Kaiser- straat Witte Singel (Leldsch Dagblad). Voor het eerst ls de wedloop ditmaal provinciaal. Het Leldsch Dagblad-schild (dat in de plaats van den estafette-stok gekomen is), blijft echter bestemd voor de eerst-aankomende ploeg uit Lelden en om geving (binnen het rayon van den L.A.K.) De Inschrijvingen kunnen gericht wor den aan J C, Janssen, Emmalaan, 57, Oegstgeest, tot Woensdag. 30 Augustus, laatste post. SPORTVEREENIGING „JEANNE D'ARC". Bovengenoemde vereeniging houdt 10 September een 30 Kilometer marsch voor seniores en een 20 K M. voor juniores. De leeftijdsgrens voor juniores is 17 jaar; dames boven de 17 jaren mogen inschrij ven voor de 20 K.M. Iedereen kan aan deze marschen deelnemen. Aan leder, die dezen marsch respectievelijk in 5 of 4 uur volbrengt, zal een medaille worden uit gereikt. Extra-prijzen worden verstrekt voor de grootste groep, de verstkomende en aan lederen groep, bestaande uit 10 personen met leider of leidster. De extra- prijzen gelden alleen voor de deelnemers aan den 30 K.M. marsch. Gedurende den marsch is men verplicht achter 't hoofd- peleton te blijven, dat gevormd wordt door de leden van Jeanne d'Arc. De aanmelding kan geschieden bij mej. van Dorp, Heerensingel 6, J. Bekkering, Javastraat 46 en B. Meershoek, Vliet 32. Het parcours is als volgt: Vink, Haag- sche Schouw. Valkenburg, Katwijk R., Noordwijk, Noordwijkerhout. Sassenhehn, Oegstgeest. Leiden. Het parcours voor de 20 K.M. is Haar lemmervaart, Voorhout, Teijlingerlaan naar Sassenhehn, Oegstgeest, Leiden. De start heeft plaats des nam. te 2 uur voor de 30 K.M. en te 3 uur voor de 20 KH. vanaf den theetuin „Oud-Hortus- zicht" aan den Witte-Singel. Na afloop zal een muziekcorps de deel nemers opwachten om een korte route door de stad te maken. Iedere vereeniging mag dan uit zijn deelnemende leden een vaandelwacht vormen, welke zich op moet stellen in de Oegstgeesterlaan, om dan aangesloten bij de eigen loopers mede te gaan met den optocht. LAWN-TENNIS. NEDERLAND—IT ALIË Thans wordt bekend gemaakt dat in de enkelspelen zullen uitkomen voor Ne derland: Timmer en Karsten en voor Italië De Stefani en Rado. Wat het dubbelspel betreft, de samen stelling van beide paren zal eerst gebeuren nadat de stand van den eersten dag be kend is. WATERPOLO. PROMOTIE EN DEGRADATIE. De wedstrijd U.Z.C.S.V.H. is door U.Z.C. met 3—1 gewonnen. WIELRENNEN. LEIDSCHE REN EN TOERVEREENIGING „SWIFT". Gisteravond hebben een zevental ren ners een 20 K.M wedstrijd gereden op tijd, waarbij de heer P. T. de Jong officieel tijdwaamemer was. Als uitslag kunnen we vermelden dat M. v. Aart den snelsten tijd had gemaakt n.l. 32 m. 51 s.; 2. Th. de Roode 33 m. 0 4 s.: 3 C. de Roode 33 m. 23 s.; 4. Chr. de Vonk 33 m. 44 s.; 5. J. Schuller en A. Strijk, bei den met 34 m. 23 s.; C. Hendriks en Mes kers uit Haarlem, welke laatste buiten mededinging meereed, hebben dezen rit niet uitgereden daar Hendriks zoo sportief was om den gast, toen deze pech kreeg, behulpzaam te zijn. De heer P. T. de Jong deelde, nadat de winners waren vertrokken mede dat hij onder de renners die gestart waren een wollen zwempak zou verloten. Naar gelang van plaatsing kreeg elk een aantal loten, waarbij na trekking bleek dat M v. Aart winnaar was geworden. WIELERBAAN RIJSWIJK. Er zullen Zondag as. 's middags te 2 uur wederom tralnlngsritten op de Wielerbaan Rijswijk worden verreden, waarbij het pu bliek evenals vorigen Zondag een volledig programma te zien krijgt. Behalve drie ritten achter kleine moto ren van ieder 20 K.M., wordt er nog ge start voor een klassements-tra n.nvsrit van 20 K.M met vijf klassementen en een sprint-rit. Aan de motor-ritten zullen deelnemen: Lorlé. Domhof. Hollander en als nieuweling Nolten. VOETBAL. WEDSTRUDEN VAN LUGDUNUM. Zondag heeft Lugdunum een sportdag georganiseerd tegen Hillinen uit Hillegom. Ter opluistering speelt Lugdunum 1 te gen A.S.C. 1. welke beide uitkomen in de opstelling voor de Competitie. 10 uur: Lugd. 4Hillinen 4: 12 uur: Het programma luidt als volgt: Lugd. 3—HUI. 3.; Lugd. (Jun.)-HlU. tJun.) 2 uur: Lugd. 1AjS.C. 1. 4 uur: Lugd. 2HUI. 2; Lugd.' (Adsp.)HUI. (Adsp.) Voor de wedstrijden tusschen Lugd. en Hillinen is een beker beschikbaar gesteld voor degenen welke de meeste punten ver overt. CRONESTEIJN. Zondag krijgt Cronesteijn R.CL. op be zoek. Gespeeld worden: 11 uur: Crone steijn IIR.CIj. m en te 1 uur: Crone steijn I—R.C.L. n. BOSK. BOTS—W.ADDINXVEEN. Op het. Boysterrein aan het Noordeinde te Boskoop, heeft een wedstrijd plaats ge had tusschen het 1ste elftal van De Boys en het 1ste elftal uit Waddinxveen. De belangstelling was zeer groot, ook van de zijde der Waddinxveeners, aangezien de vorige week de wedstrijd aldaar gewon nen was met 31. De Boys hadden er blijkbaar alles op gezet om te winnen. Het resultaat was dan ook ten gunste van De Boys met een 21 overwinning, zoodat in een volgenden wedstrijd* die op Boysterrein gespeeld zal worden zeer waarschijnlijk de beslissing zal vallen DE VETERAAN—ZUIDERKWARTIER- VETERANEN. Morgenavond 6 uur speelt de Veteraan weder een wedstrijd tegen de Zuiderkwar tier Veteranen aan den Kanaalweg waar voor thans door de Veteraan een medaille ls beschikbaar gesteld. KATWIJK I—QUICK BOYS-VETERANEN. Hedenavond speelt Katwijk I tegen Quick Boys veteranen elftal op haar ter rein in de Koestal, ingang Cantlneweg te Katwijk; aanvang kwart voor 7 uur. OM DEN B.N.L.-BEKER. Morgenmiddag speelt KN.G. I tegen Westerkwartier I voor de finale van de B.N.L.-Seriewedstrijden op het Sportman terrein aan de Groenoordstraat, aanvang 5 uur De winnaar van dezen wedstrijd komt in het bezit van den B.N.L.-beker. Na den wedstrijd zullen direct de prijzen uitgereikt worden. ROUWKOOP II—L. D. XI 3—4. Gisteravond speelden op het Rouwkoop- terrein te Voorschoten bovengenoemde elftallen Voor de rust wogen beide par tijen vrijwel tegen elkaar op, waarbij Rouwkoop éénmaal en L. D. tweemaal doelpuntte. Na de rust was L.D. iets meer aanvallend en wist zii den stand tot 4—1 op te voeren. Het laatste kwartier kwam de thuisclub echter geducht opzetten. Keeper van Leeuwen weerde zich kranig, doch kon niet verhinderen dat Rouwkoop den achterstand tot 34 wist in te loopen, waarmee het einde kwam. WEDSTRIJDEN TE BENTHUIZEN, Gisteravond speelde N.AB. van Hazers- woude te Benthuizen een vriendschappe- lljken wedstrijd tegen B V.V. I en II. We gens 't invallen der duisternis werd niet gepauseerd. Eindstand 3—3. ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN VAN DE ZIJL. Voor de onderlinge en politiewedstrijden op Dinsdag, 29 Augustus a.s. te houden in de Zweminrichting „De zyi" is gezien het aantal inschrijvingen de belangstelling groot. Tevens zullen de kampioenstitels voor Leiden verzwommen worden in de nummers 100 M- rugslag heeren, 50 M. vrije slag dames en 100 M. vrije slag heeren. Voor deze nummers werd resp. ingeschre ven door: H. Kapaan en D. Kraayenbrink (De Zijl), C. A. de Reede en S. Ouwerkerk (L.Z.C.), de dames M. Kraayenbrink (De Zijl) en A Passier (L.Z.C.) en de heeren A. en D. Kraayenbrink, F. v. d. Horst en W. Snoeker (De Zijl) en H. v. d. Reyden en P, Lut (L.Z.C Aan spanning zal het bij deze nummers dus niet ontbreken! VAN KATWIJK NAAR NOORDWIJK. Door leden der Kattvijksche Reddingsbrigade. Vier leden van de Katwljksche Red dingsbrigade zouden gisteren trachten te zwemmen van de Centrale Tent op het Zulderstrand aldaar naar Noordwijk aan Zee; het waren de heeren A Kuipers. Nic. Remmelzwaal, Kees Lugthart en Dik Lugt- hart. Niettegenstaande wind en tij tegen wa ren werd des middags om kwart vóór drie gestart. De heer Kuiper arriveerde te Noordwijk aan Zee voorbij het Huis ter Duin om tien minuten voor half 5; de heer Remmel zwaal om half 5. wat een geduchte pres tatie is. Ook de gebroeders Lugthart hielden dap per vol hoewel ook zij een geducht eind gezwommen hebben, konden zij echter het eindpunt niet bereiken. 2 K.M. ZWEMWEDSTRIJD TE LEIDSCHENDAM UITGESTELD. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de nationale 2 KM. zwemwedstrijd welke morgen in de Vliet te Leidschendam zou worden gehouden, tot een nader te bepalen datum ls uitgesteld, in verband met de ziekte van Well, KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken in strafzaken van het Kan tongerecht, alhier: G. v. d. W.. Rijnsburg, overtreding der verord. Katwijk op de invordering van ha vengeld, 2 x f. 2, 2 x 1 d.; J S. v. D„ Dub beldam, overtreding der motor- en rij wielbeschikking f. 3, 2 d.; H. A., Haarlem, overtreding der jachtwet f. 10. 5 d.; J. v. d. W., Noordwijkerhout, overtreding der leerplichtwet f 10, 5 d.; J. de L„ overtre ding der verord. Oegstgeest op het rijden f. 3, 2 d.; J. de R., overtreding der spoor wegwet f. 3, 2 d.; H. V., overtreding van het wetboek van strafrecht f. 3, 2 d.; L. v. d. M., geen geldig nummer- en rijbe wijs vertoonen 2 x f. 5, 2 x 3 d.; A. C. J. B.. Wassenaar, overtreding der motor- en rijwielwet f. 10, 5 d.; P. J. L., den Haag, idem, idem; H. J- O. de W.. idem, idem, idem; H. R., Hilversum, geen geldig rijbe wijs vertoonen f. 5, 3 d.; M. J. V., Zoeter- meer-Zegwaard, autorijden zonder spiegel f. 5, 3 d.; F. J. de BZoeterwoude, links van den weg autorijden f. 5, 3 d.; A. v. d. V., Haarlemmermeer, idem, idem: C. P. B- den Haag, in bochten links van den weg wielrijden f. 3, 2 d.; P. N. J., Haarlemmer meer, in bochten links van den weg auto rijden f. 5, 3 d J. Ph. V-. in bochten links van den weg wielrijden f. 3, 2 d.: A. J. L., den Haag, motorrijden zonder licht f. 10, 5 d.; M. H Leiderdorp, wielrijden zonder licht f. 3. 2 d.; A. D. wielrijden zonder bel f. 3, 2 d.; N. B., Roelofarendsvecn, motor rijden over een gesloten verklaarden weg f. 5, 3 d.; J. P.. Sassenheim. de nachtrust verstoren f. 5, 3 d.; W. P., overtreding der visscherijwet f. 5, 3 d met verbeurdver klaring stekken: J. ter M., Amsterdam, met een motorrijtuig rijden over een ge sloten verklaarden weg f. 5, 3 d.;J- H. W., Scherpenzeel. idem, idem: J. A. J. Culem- borg, idem, idem; M. J. K.. Hillegom, idem idem; N. C„ autorijden zonder spiegel f. 5, 3 d.; N- v. d. M.. Katwijk, overtreding der motor- en rijwielwet f. 10. 5 d.; M. L. K., den Haag, geen geldig rijbewijs vertoonen f. 5, 3 d.; A. J. B„ Sassenheim, te Noord wijk zonder noodzaak een auto op den openbaren weg laten staan f. 3, 2 d-; H. R., Voorburg, te Katwijk zonder vergunning van B. en W. op den openbaren weg met een auto een standplaats innemen f. 3. 2 d.; P. v. B., en J. H., Hillegom, loopeu op verboden grond, ieder f. 10, 5 d.; P- v. B. en J. C. H.. Hillegom. idem, idem: N. D., Noordwijkerhout. idem f. 5, 3 d.; A. K.. Zijpe, varen zonder vergunning f. 10, 5 d C. v. Z„ te Voorschoten zonder vergun ning op den openbaren weg muziek maken f. 2, 1 d.; L. V., den Haag, met een mo torrijtuig rijden zonder deugdelijke rem men f. 10, 5 d.; J. J. v. S„ wielrijden, zon der licht f. 3, 2 d-; R. C. A. R.. Amsterdam, autorijden zonder licht f. 10, 5 d.: Th. B., Noordwijk, wielrijden zonder licht f. 3, 2 d.; G. J. K idem, idem, idem; C. FKatwijk, overtreding der arbeidswet 2 x f3, 2 x 2 d. C. A. v. H., Noordwijkerhout, idem, idem; F. B Sassenheim, idem 5 x f- 3. 5 x 2 d.; P. W., Noordwijkerhout, overtreding der leerplichtwet f. 5 3 d J. W. M. v. R„ den Haag, geen geldig rijbewijs vertoonen f. 5, 3 d J. K„ te Katwijk zonder vergunning venten f. 2, 1 d. MOTORSPORT. LEIDSCHE MOTORTOURING-CLUB. Het programma voor de maand Septem ber luidt: 2 September: Vierdaagschetoertocht door Duitschland, met bezoek aan Düssel- dorf. Kassei. Sauerland. Harzgebergte met de Broeken. Wiesbaden Koblenz, Moezel dal tot Gochem, Eifelgebergte met Nür- burgring. Bonn, enz. Start v.m. 5 uur. 3 September: Amusementsrit naar Hoek van Holland met bezoek aan de druiven- kassen in het Westland, of naar verkiezing bezoek aan den grasbaanwedstrijd te Hil versum. Start 10 uur v.m. 6 September: Tweedaagsche toertocht naar Antwerpen en Zeeland. Start v.m. 8 uur. 10 September: Toerrit naar het Uddeler- meer Start 9 uur v.m. 17 September: Amusementsrit naar Am sterdam, met bezoek aan Artis. Start 9 uur v.m. 24 September: Toerrit naar den Gelder- schen Achterhoek. Start 8 uur v.m. SCHERMEN. LEIDSCHE SCHERMBOND, Sabelwedstrijd le klas. Onder leiding van den hoofdsecondant van Duuren werd gisteravond in scherm- zaal „Gijsberti" een sabelwedstrijd getrok ken, uitsluitend voor de Leidsche le klas schermers. Deze wedstrijd stond, qua schermtech- niek, op geen hoog peil en zij, die meen den hier le klas schermen te mogen aan schouwen, zijn wel teleurgesteld. Sommige heeren toonden wel duidelijk dat zij niet in de le klas thuisbehoorden en o. i. ware het beter te bepalen dat b.v. de laatst twee geplaatsten in de le klas, degradeeren naar de 2e klasse en van de tweede klasse de best twee geplaatsten promoveeren naar de le klasse. De opgekomen 9 deelnemers bekampten elkaar in één poule, met den volgenden uitslag: gw. part, on tv. geg. tr. 1 J. J. Swaan Jr. (Zaal „Gijsberti") met 8 16 32 2. Dreef 7 18 29 3. Schramp 5 16 27 4. Rempt 4 22 24 5. N. Ouwerkerk 4 22 20 6. F. v. Mastricht 3 27 25 7. Gijsman 3 27 17 8. Straathof 2 29 21 9. Klöckner 0 32 14 Dat v. Mastricht op de zesde plaats ein digde heeft hij geheel aan zichzelf te wij ten. Onnoodlge bewegingen kunnen onschuldige voorhouwtjes of voorsteken tot resultaat hebben. Dit heeft hij dan ook ruimschoots ondervonden. Evenals bij den op 17 dezer gehouden 2e klas sabelwedstnjd bleef ook nu de prijsuitreiking achterwege. Daar het voor de betrokken schermers aangenamer moet zijn de door hun ge wonnen prijzen direct in ontvangst te mo gen nemen, kan hier in den vervolge mis schien een andere regeling getroffen worden. ENORME DALING VAN PACHTPRij» Groot verlies voor de gemeente KapJ De totale pachtprijzen van 19 ven op het Kampereiland, eigendom^ de gemeente Kampen, bedroegen tm 3 toe f. 88.943. Deze erven, welke nu uitl pacht komen, zijn opnieuw getaxeerd een gezamenlijke waarde van f. 42 682 vorige jaar had met een 20-tal erven» gelijke daling plaats. Wanneer achtera volgens alle 100 stadserven uit de pi zijn gekomen, zal de opbrengst per j,1 circa f. 200.000 minder zijn. Deze enoij daling der pachtprijzen ls voor de meente Kampen een groote finance strop. DE SANEERING VAN HET BLOEMBOLLENBEDRIJ F Adres tegen de reglementeering van bollenvak. De Algemeene Vereeniging voor Bit bollencultuur te Haarlem heeft een gericht tot den minister van Econoi Zaken, waarin gezegd wordt, dat men bij de regeeringssaneeringsregeling hi neergelegd, omdat deze althans een langrijke teeltbeperking zal tengere hebben en medegewerkt heeft om prijsniveau voor den buitenland, export eenigermate op peil te hout Hieraan wordt toegevoegd, dat ten zeer wordt betreurd, dat de hoofdgedachte r het door het Centraal bloemboilencon mede namens de vereeniging ingediei plan, door den minister niet is aanvaa Nu heeft de Nederlandsche Bloembolli kweekerscentrale echter op 11 Augur een verordening gepubliceerd, waarvan voornaamste artikelen bevestigd zijn een minisj^rieele beschikking van Augustus, welke voorschriften bevat niet voldoende rekening houden met i gang van zaken in het bedrijf. De v« schriften gaan ten onrechte uit van onjuiste opvatting dat een kweeker (nl exporteur) uitsluitend den oogst van eigen kweekerij verhandelt en wel uitsl tend aan een exporteur (al dan niet tevi kweeker)Een practisch uitvoerbare het rechtsgevoel bevredigende regeli voor den onderlingen handel is reeds die reden niet te treffen. In die voorschriften, is voor elk hoofdgewassen vastgesteld een maxim aantal voor hetgeen van den oogst vani artikel mag worden verkocht. Gevolg van deze bepaling, die een a kenning is van het feit. dat de verma dering bij de verschillende verscheid! heden zeer uiteenloopt en de opbrengst in hooge mate afhankelijk zijn van meerdere of mindere zorgen aan de t« besteed, is, dat kweekers met een goed was, veelal een gevolg van hoogt productie-uitgaven hiervan niet kun profiteeren. Zij ontvangen naar verhi ding minder voor hun product dan kw kers met een middelmatig of slecht ge« Een ander gevolg is, dat, door hun c: vangsten kunstmatig te drukken, zij e deel van hun arbeiders zullen moeten cl slaan. De onmogelijkheid om de opbrengst t de verschillende hoofdproducten in t getal weer te geven, wordt verder voort artikel afzonderlijk aangetoond en wordt op gewezen dat ten overvloede in beschikking van den minister de in verordening der Kweekerscentrale genoe de aantallen hyacinten die mogen wore afgeleverd, nog aanmerkelijk zijn kleind. Bij de tulpen wordt gewezen op het ot het algemeen goede gewas dat de kweekt in het bezit van meer leverbaar heeft s steld, hetwelk zij voor het meerendeel reei hebben verkocht. Bij deze transacties uiteraard met de midden in den venei dingstijd aangekondigde rantsoeneert geen rekening kunnen worden gehouden. De onverwachte en naar de meenlng vereeniging overbodige den handel betel merende regeling schaadt het algema vakbelang en met het oog daarop w* intrekking van de betreffende voorschn ten dringend verzocht. Tenslotte wordt nog op gewezen dat de uitgebreide adrc nistratieve voorschriften die in de prs tijk onuitvoerbaar zullen blijken te Ui bovendien in hooge mate onbetrouwW gegevens zullen verstrekken, omdat ook geringste controle op de juistheid registers, enz. ten eenen male onmogelt zal blijken te zijn. LEEUWARDER BOTERNOTEERING De Leeuwarder boternoteering is than vastgesteld op 66 ct. per K.G. VERRICHTINGSPROEF TE HOOFDDOBl Vanwege de provinciale regelingsctwt missie voor de paardenfokkerij ln Noor» Holland zal op Zaterdag 23 September l.jj op het gemeentelijk concoursterrein Hoofddorp een verrichtingsproef worn"' gehouden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10