De nieuwe Stadhuisplannen ISCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 21 Augustus 1933 BEURSOVERZICHT. BUSLICHTINGEN. UIT DE OMSTREKEN. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Ibtcrmiddag 3 uur: 758. idenmiddag 3 uur: 755. telegrafisch weerbericht. lecedeeld door Het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te Je Bildt. ogste stand 765 te La Coruna. ïagste stand 748.3 te Lerwick. Erwachtlng tot den avond van 20 Aug.: fit. matige, Zuid-Westelijke tot Weste- i wind. Half tot zwaarbewolkt. Regen en met kans op onweer. Weinig ver- lering in temperatuur. buitenlandsch weerbericht. Kon Ned. MeteoroL Inst. te De Bildt. depressie in het Noord-Westen blijft icn stationnair minimum op het Noor- deel der Noordzee liggen. Langs den Irand trekken secundaire depressies bet weer afwisselend een buiig karak- Igeven met tusschen de buien opkiarin- L Langs de Westzijde der depressies ko- l koele iuchtmassa's uit het Noorden, op IJsland temperaturen beneden 10 Ben geven. Een onweersdepressie gaf in „(geloopen etmaal in Duitschland en |serland zware onweerregens; in Enge- vielen op veel stations kleine hoe heden regen. t laat zich aanzien dat het weertype aanvankelijk weinig zal wijzigen en I het weer koel en regenachtig blijven ■met van tijd tot tijd regenbuitjes met Is op onweer. LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm.: 15 gr. C. (61 gr. F.) kuur 'smidd.: 17 gr. C. (63 gr. F.) luur nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.) pGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. lorm. te 4 u. 19 min.; nam. te 4 u. 53 luten. WATERTEMPERATUUR. I Zweminrichting „Hooge Rijndijk" |Middags 12 uur: 20'/: gr. C. Zweminrichting „De Zijl". •Middags 12 uur: 19'/: gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. laandag: 20.43 nam. tot 5.24 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. andag: op: 5 u. 55; onder; 20 u. 15. p.lSTERDAM, 21 Aug. De stemming was p. ter beurze vrij gunstig, waartoe werd bijgedragen door de vaste van Amerik. fondsen. Dit is waar- pnlijk toe te schrijven aan de aanne- van den codes door de staal- en ikolenbedrijven in de Ver. Staten. Ie handel was evenwel bescheiden. Van I Industriepapieren waren Aku's weinig ^nderd, evenals Ned. Ford. Philips en s ontmoetten eenige vraag. Petro- Bwaarden waren goed gedisponeerd, oinklijke liepen ruim 1 pCt. op. Ame- 'nen trokken eenigszins vaster. H.V.A.'s ieveer 2°/o hooger. Tabakken verdeeld. I eerste koersen waren iets lager; later «stelden zü zich gedeeltelijk, pubbers iets hooger. A'dam Rubbers lie- ïeen weinig op. Scheepvaarten gedrukt d Scheepvaart Unie waren meer dan lager. Duitsche obligaties vast. Ned. gaties bleven op p;il. W1SSELKIIEKSEN. Ingeland 8.18'/: (8.19; Duitschland "59.03 fjW: Frankrijk 9.70 1/4 (9.70 1/4); Bcl- M57 (34.58); Zwitserland 46.82 (47.81); pmarken 36.65 (36.70): Zweden 42.25 2/=); Noorwegen 41.25 (41.35); New- 1811/4 (1815/8); Prolongatie 1 pCt. iisschen haakjes zijn de koersen van Plaag. Rotterdam Utrecht 3.91 5.15#a 7.— 10.40*3 1555 13.30 20 10 14.30 16.20 16.50 19.20 2305 DE TOELICHTING DER ARCHITECTEN BIJ HUN PLAN. Perron H. s. m. werkdagen: kterdar 3 10 40 13 30 1515 16- 1620 17.50 22- =2(5 *tdaeS Maandags en daags na een I] j. |iienitGt«v?r2endinB geschiedt door tus- L "Hst van het hoofdkantoor °n" en Peestd-^en: ":s 22!— station Heerensingcl ek dp.flen trein niet op perron. 1234 boottreinen op werkdagen te 16.27 18.44 I» Z Het Bouwkundig Weekblad „Architectura" het orgaan van de Maatschappij tot Be vordering der Bouwkunst, Bond van Ne- derlandsche Architecten en het Genoot schap Architectura et Amicitia publiceert in bet nummer van Zaterdag j.l. het rap port van de'R A. C., de teekeningen der verschillende architecten benevens een toe lichting van elk hunner, bij deze plannen. Het plan Blaauw. In zijn inleiding zegt de heer C. J. Blaauw Wanneer men zuiver de door het pro gramma voor het Leidsche Raadhuis aan gegeven richtlijnen volgt en men de daar in vervatte „wenschen" ais eischen opvat, dan komt men tot een ombouwing van een binnenplein, waarvan als één zijde (aan de Breestraat) het oude gebouw als fac tor in de ringbebouwing wordt opgenomen terwijl de belde andere zichtbare zijden gevormd worden door een lage bebouwing aan de verbreede Koornbrugsteeg en een hooge bebouwing langs de Vischmarkt- zijde. De vierde zijde wordt gevormd door een schakel, die achter de bebouwing van de Maarsmansteeg schuil gaat. Bij het ontwerpen van dit plan (het was voor mij gedurende geruimen tijd uit gangspunt) ben ik op verschillende be zwaren gestuit. Een binnenplein moet, wanneer het dien naam werkelijk wil verdienen, ruim zijn en van goede verhouding. Bij het programma werd de eisch ge steld. dat de rooilijn niet mocht worden overschreden. Door dezen eisch werd ech ter de mogelijkheid tot het maken van een ruim binnenplein vrijwel teniet gedaan. Het beschikbare bouwterrein heeft aan de Koornbrugsteeg een diepte van circa 41.50 M. Ik kon in mijn eerste plan dan ook geen grootere breedte voor het bin nenplein bereiken dan 16 M. en tegenover de ongeveer 90 M. lengte van het terrein, achtte ik deze afmeting onvoldoende, om tot een binnenplein van goede verhoudin gen te komen. Het vraagstuk van den Leidschen Raad- huisbouw wordt beheerscht door de pieteit tegenover het oude gebouw. Men wil het oude herstellen en men wil ook de traditie van een aan het Raadhuis behoorende Carillontoren in eere houden. Deze toren stond oorspronkelijk dichtbij het oude gebouw, de voet van den toren was onzichtbaar, echter was de spits zicht baar vanuit de Breestraat en naar mijn inzien is alleen dan van een oplossing sprake, wanneer weer in het stadsbeeld aan de Breestraat een Carillontoren zich verheft boven het oude Raadhuis. Dit ware te bereiken, door den toren op een binnenplein te bouwen, aan de ach terzijde van het oude gebouw, maar aan een binnenplein van 16 M. breedte, acht ik de mogelijkheid in goede verhouding een Carillontoren van behoorlijke afme tingen te plaatsen zeer gering. Een andere plaats voor den toren was aan den gevel Vischmarkt aan het breed ste gedeelte. Op de traditioneele gronden, die voor mij in deze opgave een gebieden den eisch vormden, moest ik deze plaats echter verwerpen. Naar mijn inzien be hoort de toren als symbool van traditie bij of aan het oude gebouw. Met de gevoelens van piëteit en van traditie, welke in deze opgave als overwe gende eischen moeten gelden, acht ik het bovendien niet te vereenigen, dat het oude gebouw ondergeschikte factor wordt in een ombouwing aan Breestraat-Koorn- brugsteeg-Vischmarkt met een min of meer voorzichtige hoekoplossing aan de Breestraat-Koornbrugsteeg als overgang van het oude naar het nieuwe. Wanneer in het programma de hoop wordt uitgesproken, dat het mogelijk zal blijken het oude en het nieuwe gedeelte tot een eenheid te verbinden, welke noch tekort doet aan het door de historie over geleverde, noch aan het recht van onzen tijd zich in eigen vormenspraak te uiten, dan meen ik dat deze hoop alleen dan te verwezenlijken is. wanneer deze eenheid ten volle tot haar recht komt. Deze ideëele eenheid tot stand te bren gen, vermag men niet in een blokbouw, waarin het oude element slechts de rol van één zijde vervult. Het oude Raadhuis moge vóór den brand ook slechts een ..gevel" geweest zijn, het was de stad-zèlf. die de flanken van de zen gevel inbouwde. Thans echter zijn, althans aan de Koornbrugsteeg. de belen dende huizen aangekocht en is het m i. een plicht van den bouwmeester de vrij gekomen flank, den sluitenden trapgevel, ook afsluiting te doen blijven. Thans behoeft de .gevel" niet meer gevel te blijven, doch is de mogelijkheid geopend het oude gebouw als lichaam en niet al leen als gevel te laten fungeeren. Xk heb na ampele overweging dan ook het plan, waarin het binnenplein een voor name rol speelde, moeten loslaten, omdat bij mij meer en meer de overtuiging groei de. dat volledige eenheid eerst dan te be reiken is, wanneer ook aan de .andere" zijde (de Vischmarkt) het oude gebouw in belangrijke mate als lichaam in de archi tectonische com posit ie wordt opeenomen Ik heb er daarom naar gestreeld een plan te ontwerpen, dat de ruimte van een binnenplein aan de stad toevoegt, die het Raadhuiscomplex inderdaad tot een „stadsbeeld" kan maken Om deze ruimte te scheppen, was het noodig de Koornbrugsteeg te verwijden tot een plein, dat voor de architectonische uitdrukking van de voornaamste factoren van het planhet oude gebouw de toren het raadzaalcomplex het administra tieve deel, voldoende ruimte biedt. Hierbij voegt zich de niet onbelangrijke overweging, dat deze verruiming het stads verkeer ten goede zal komen. Het plan-Buurman. Uit de toelichting van den heer Buur man vermelden wij: Schematisch is een oplossing gegeven voor het gedeelte dateerend uit i662 waar omtrent nader overleg met de Monumen ten-Commissie zal dienen te worden ge pleegd Door de nieuwe aansluitingen vanaf de eerste verdieping uit het gevel vlak te doen terug springen, zal de be staande gevel met afsluitende topgevels het best tot zijn recht komen. Het programma geeft uit een oogpunt van dienstbelang de gewenschte planin- deeling nauwkeurig aan. Dit verklaarbaar verlangen vindt men in de distributie der velschillende ruimten dan ook w eerspie- geld De bordestrap aan de Breestraat geeft uitsluitend toegang tot de represen tatieve vertrekken, welke alle zonder uit zondering aan de Breestraat gelegen zijn. De toegang voor ambtenaren en zakelijke bezoekers, is gelegen aan de Vischmarkt- zijde. De afzonderlijke toegang naar de Raadzaal voor pers en publiek is aan het Noord-einde van den Vischmarkt-gevel ge projecteerd. De trouwzaal derde klasse met bijbehoo- rende wachtkamer is onmiddellijk van af den hoofdingang Vischmarkt bereikbaar. Deze bezoekers kunnen desgewensclit het gebouw door den ingang voor pers en publiek verlaten Voor de trouwpartijen eerste en tweede klasse leidt vanaf den hoofdtoegang een monumentale trap door een wachtruimte onmiddelliik naar het representatieve gedeelte op de eerste ver dieping. Twee afgesloten diensttrappen nemen het onderling verkeer voor amb tenaren op. Terwille van een zoo groot mogelijke beknoptheid is aan de verschilende afdee- lingsarchieven mindere hoogte dan aan de werkvertrekken gegeven en zijn de ar chieven voor Burgert Stand en Ontvanger naar het sousterrain, die voor Algemeene Zaken en Financiën naar een tusschen- verdieping en die voor de teekenkamer daar boven gedacht, doch allen recht streeks vanuit de betrokken ruimten be reikbaar. Deze oplossing biedt het voordeel dat voor den lichthof doch vooral voor de binnenplaats, meer ruimte beschikbaar blijft. Deze binnenplaats, vanaf beide hoofdstraten toegankelijk doch uitsluitend voor voetgangers, met beplanting tegen de lange gevels en een de architectuur weer kaatsende vijver in het midden, biedt aan belangstellenden een rustige gelegenheid te genieten van de carillonconcerten. Dat ook de Raadzaal aan deze binnenplaats is geprojecteerd, spreekt min of meer van zelf. Zij nog opgemerkt, dat aan de verschil lende poorten in den ouden gevel zooveel mogelijk een behoorlijke bestemming is gegeven. Het ontwerp Kropholler. In overeenstemming met hetgeen ten dezen is geopperd in het advies der Rijks commissie, aldus zegt de heer A. J. Krop holler in zijn toelichting, heb ik mij bij de samenstelling van een nieuw plan door de handhaving der fraaie oude resten van het stadhuis eer aangespoord dan belem merd gevoeld. Bij het voorliggend plan is uitgegaan van de gedachte dat ook de plaats van den toren voor den aanblik in de Bree straat bijzondere beteekems had en dat vóór en aleer werkelijk gebleken is de groote belemmering welke de handhaving van de oude plaatsing met zich zou brengen voor de dispositie van het nieuwe stadhuis, aan de oude plaatsing de voor keur moet worden gegeven. Daardoor toch herkrijgt de Breestraat- gevel zijn bekroning en hiermede zijn volle belangrijkheid in het stadsbeeld, ter wijl het representatief zwaartepunt van het stadhuis er weer geheel door wordt teruggebracht naar den ouden hoofdin gang, waarbij immers de toren verrees. Verreweg de meeste onzer oude raad huizen herinneren ons trouwens aan het geen voor weinigen onbegrijpelijk kan zijn: dat een raadhuistoren alleen betee kems heeft, wanneer hij het representatief centrum der Gemeente' aanduidt en de plaats (of de aslijn) aangeeft, waarin de toegang hiervan ligt. Het plaatsen van een toren aan de Vischmarktzijde zou geen voorkeur ver dienen omdat het dienstgedeelte dan de bekroning zou krijgen welke aan] het re presentatief gedeelte toekomt. Bij dit stadhuis wordt het representatief gedeelte vereischt in den omtrek van den ouden hoofdingang. Het blijkt mogelijk den toren op zijn oude plaats te hand haven temidden der representatieve ruim ten, de Raadzaal gelegen aan den bin nenhof noordelijk van den toren de feest zalen aan de Breestraat zuidwestelijk van deze. De toegangen zijn als volgt: door de poort onder de stoep komt men op den binnenhof, waar een hoofdtoegang onder den toren leidt naar het representatief centrum. Aan de Vischmarkt ligt de hoofdingang der Secretarie, links daarvan de toegang naar het kantoor van den Gemeente-Ont vanger, terwijl aan de andere zijde politie en rijwielbewaarplaatsen liggen. Het plan geeft een hersteld-oude en voor het geval dat men den ouden toren niet wenseht te herbouwen een nieuw ontworpen snits Het herstellen van de oude spits is door de aanwezigheid der nog bestaande gege vens hiervan zeer goed mogelijk. Bij het ontwerpen van een nieuwen to ren is uitgegaan van de gedachte, dat waar men deze ook zou plaatsen daar aan bijzondere eischen worden gesteld door het bewaren en bijzonderlijk tot repre sentatief stuk van het stadhuis bestem men van den gevel aan de Breestraat Eischen van niet al te groote afmetin gen daar hierdoor net hoofdmoment van den bouw zooveel te minder in den ouden gevel (zelf) komt te liggen Alle nieuwe vormen van het ontwerp zijn (naar ondereeteekende's onverander lijke wijze van werken) evolueering van reeds vroeger of 111 onze dagen gebruikte, met vermijding eenerzijds van copie en anderzijds van pardoxaie reactie op be staande vormen. Uit welstandsoverwegingen zou het wel licht moeten worden betreurd, als de vleu gel aan de Vischmarkt. voor zoover deze slechts ruimten voor administratieve werkzaamheden bevat, een aanzienlijker hoogte zou verkrijgen dan die aan de Breestraat, welke den eigenlijken zetel van 't Gemeentebestuur herbergt. Ook dit zou de verheffing, het accent, op de ver keerde plaats brengen, weshalve zulks mtt de meeste zorg Is vermeden Vandaar, dat aan de kantoorruimten, aan de Visch marktzijde slechts de daarvoor normale hoogte is gegeven, ml. van 3 M tot 3.60 M Het spreekt vanzelf, dat dit ook de bouwkosten ten goede komt. De verschillen in de vloerhoogte met 4.20 M hooge verdiepingen aan de Bi ee straat zijn echter zooveel mogelijk be perkt. Op den beganen grond is alles ge lijkvloers. Op de ie verdieping is er slechts verschil tusschen het representa tief gedeelte en de secretarie: de eerste ligt n..l 80 c.M .hooger dan de laatste. Op de tweede verdieping zijn de verschillen op de plattegrondteekenlng aangegeven. Het plan van der Laan. De heer ir. J. A. van der Laan zegt in zijn toelichting o.a.: Het Raadhuis, de historische bouw, waar in Leiden's Stadsbestuur voorheen zetelde, was stedebouwkundig bezien overwegend van beteekenis als gevel aan de Bree straat. Ook zonder den ouden toren blijft deze gevel zijn waarde in den straatwand be houden. Nu voor het nieuwe plan over terreinen aan Korenbrugsteeg en Vischmarkt kan worden beschikt, gaat het geheele gebou wencomplex een functie vervullen in het stadsbeeld ter plaatse, en dient om zich heen een sfeer te scheppen, een raadhuis in het centrum der stad waardig. Aan het karakter van den ouden gevel mag ech ter door den aanbouw geen afbreuk wor den gedaan. In groote Hjn is dit het zwaartepunt van de opgave, een gebonden heid, welke het geheele ontwerp, zoowel in plan als in opbouw beheerscht. De bebouwing van de oude binnenstad en zeer zeker van het onderhavige ge deelte heeft vrijwel geen rechte straat- wanden. De loop van den Rijn door onze oude vestingstad heeft hierop grooten in vloed gehad. Ontegenzeggelijk ontleent juist hieraan de binnenstad van Leiden, en speciaal dit stadsdeel zijn groote beko ring. Deze omstandigheid is dan ook lei draad geweest bij het vaststellen van de definitieve terreinbegrenzing. Vanzelfspre kend is aan de Breestraat de oude eenigs zins gebogen rooilijn gevolgd. De verbreede Korenbrugsteeg heeft ont werper zich vanaf de Breestraat eenigs zins naar rechts afgebogen gedacht, waar mede tevens de ligging en het uitzicht op de Korenbrug gunstig wordt beïnvloed. Ter verkrijging van de geprojecteerde straatbreedte zal de rooilijn aan de over zijde iets teruggelegd dienen te worden, met aansluitende kleine rooilijnwijziging aan de Botermarkt. De Vischmarktgevel is vrijwel over de geheele lengte binnen de aangegeven rooi lijn gehouden, om echter aan het eind vooruit te springen, daar waar de toren- opbouw zich ontwikkelt. De willekeurige begrenzing aan de zijde van de Maarsmanssteeg door de bestaande bebouwing is een zeer bezwarende omstan digheid. Ongetwijfeld zou een meer regel matige afsluiting het plan ter plaatse ten goede komen. Bij de planindechng is ech ter bereikt dat het uitzicht on de belen dingen vanuit het gebouw is voorkomen. De Ingang onder de hoofdtrap aan de Breestraat is bedoeld als een open ver binding tot het binnenplein, de raadhuis- tuin, ter grootte van ruim 20 x 33 M.. voor een deel omgeven door open galerijen. De oude hoofdtrap aan de Breestraat geelt toegang tot de representatieve ge deelten van het raadhuis, terwiil de toe gang voor de administratieve gedeelten over twee ingangen aan de Vischmarkt is verdeeld. De ontwikkeling tot grootere hoogte aan de Vischmarkt vindt haar hoofdaccent in den toren. Behalve voor het aspect van de straatzijde heeft deze tevens beteekenis gekregen voor het binnenplein, waar de geheele opbouw eveneens duidelijk zicht baar is In het silhouet van Leiden zal de nieuwe raadhuistoren dezelfde plaats innemen als onze oude toren. De grootere hoogte en meer massale vorm waarborgen, dat hij 111 het stadsbeeld nog sterker dan voorheen overheerschend is en ook tegenover de hooge daken der keiken zal domineeren. In den hoog opgaanden steenen opbouw bevindt zich de klokkenkamer der groote luidklokken, waarboven de uurwerkkamer en de speelkamer van den beiaardier. De aansluiting van den ouden gevel aan de zijde Maarsmanssteeg heeft ontwerper zich als volgt gedacht' Het gedeelte 1662 zal ter verkrijging van een gaaf geheel dienen gesloopt te worden en volgens den wensch van het Gemeente bestuur in den trant van den ouden gevel worden opgebouwd Ontwerper stelt nu voor ook het gedeelte 1735 af te breken en dit met de oude ma terialen te herbouwen, doch enkele Meters meer naar de zijde der hoofdtrap. Het nieuw te maken tusschengedeelte wordt aldus tot twee traveeën terugge bracht. Het ontwerp-Mertens. Ir. H. F. Mertens zegt in zijn toelichting: De hoofdgevel aan de Breestraat. welke uit historische ovei wegingen als het hoofd moment van het geheele gebouw moet worden beschouwd, ligt aan een stiaat; het secundaire gedeelte aan een plein, de Vischmarkt. Ik heb aan deze ligging van den hoofdgevel meer importantie trach ten te geven, door het binnenplein in het verkeer der stad op te nemen. Dit is be reikt door de beganen grondverdieplng aan de Korenbrugsteeg te bestemmen als doorloop, waardoor deze een gedeelte van het verkeer kan opnemen. Deze doorloop geeft uitzicht op het geheele binnenplein. De toegang tot het meer administratieve gtdeelte van het Raadhuis is aan den doorloop bij de Korenbrugsteeg gedacht. Aan de andere zijde van den Visch marktgevel is nog een trap geprojecteerd, welke ook door bezoekers van pers- en pu blieke tribune kan worden benut. Het terrein is smal. Om hieraan eenigs zins tegemoet te komen, zijn de verdiepin gen aan de Vischmarkt overgebouwd, zon der hiervoor steunpunten aan te brengen buiten de rooilijn Eensdeels wordt hier door de binnenplaats breeder, anderdeels verkrijgt de gevel aan de Vischmarkt relict Als meest wenschelijke overgang tot den nieuwen gevel leek mij de toren een ge schikt element. De toren is te beschouwen als een symbool, hetwelk het meest karak teristieke deel van het gebouw aanduidt. Op deze wijze wordt tevens de toegang tot het administratieve deel aangegeven. LISSE. Loop der Bevolking. Gevestigd H Snijders en echtgen van Maasdam. Jullanastraat 44 H F v. Harungsveldt-Engelberts, van Amsterdam, Kanaalstraat 227 P v. Gerven en kind, van Sassenhelm, Van der Veldstraat 26 Mej H J Semp, van Leiden. Ie Poellaan 24 G. C. J Koek-v Dijk. van Noordwijker- hout. Heereweg 414 E. A v d Voet- Brouwer, van Hillegom. Achterweg 42 C CH W M. v. Gils, van Oudenbosch, Heereweg 462 M. W. de Graaf, van Zeist, Heereweg 136 G P Hulsebosch, van Hillegom. Heereweg 191 Wed J. v d. Meer-Paauw en gezin, van Haarlemmer meer, 3e Poellaan 63. Vertrokken B Hoogkamer, naar Haar-, lem J N Teeuwen. naar Heemstede J. H. v. Beek en gezin, naar Beverwijk. Burgerlijke Stand. Geboren Comeiis Marinus, zoon van J, M v d. Zwet en A. A. Warmerdam Jacobus Cornells, zoon van J. Geerllng en van Th. Goedemans. OverledenJacobus van Diest. wed. van A. Smakman, oud 30 jaren. Ondertrouwd J. Bouwmeester en J. Balkenende. Getrouwd: A. J. v. Rooijen en K. Look. Raadsagcnda. De Raad komt Vrijdag 25 Augustus in openbare vergadering bijeen, des avonds om half acht 1. Vaststelling van een nieuwe salaris verordering voor het personeel in dienst der gemeente. 2. Voorste] vn B. en W. tot inrichting van een Sportterrein, 3 Gewijzigde regeling omtrent de toe lating van kinderen uit deze gemeente tot U L O School der gemeente Hillegom 4 Opnieuw vaststelling van het uitbrei dingsplan der gemeente met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften 5. Verzoek van het Verbond voor Natio naal Herstel, om bij het lager onderwijs geen leerkrachten aan te stellen met 1 evolutionaire gezindheid. 6 Verzoek van Ged Staten van Zuid- Holland, om het oordeel van den Raat', te vernemen omtrent het door hen vastge stelde ontwerp besluit van den 14 Juni 1933 met betrekking tot de bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand 7. Wijziging van de Algemeene Politie verordening voor deze gemeente. 8. Verzoek van de Lissesche Oranje-ver- eeniging, om eene subsidie voor te houden kinderfeesten. 9. Heffing van opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting voor het be lastingjaar 1934 10. Aanbieding van de rekening der ge meente over 'net dienstjaar 1932, alsmede van de bedrijfsrekeningen. 11. ComptaoiUfeitsbeshiit. 12. Voorschot aan de Woningvereenlging „Volksbelang" voor de stichting van 10 arbeiderswoningen en het aangaan van eene geldleening ter verkrijging van dit voorschot. 13 Ingekomen stukken en mededcellngcn. STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: W. R. Zonneveld, geb. v. Oos ten z. M Rotteveel geb. Knijnenburg, d. M A. Disseldorp, geb. Flesch, d W v. Ginkel, geb. Stekelenburg. d J. H. v. Haaster, geb v. Santen, d. J. Th. v. Meurs geb. Rotteveel, z Ondertrouwd: A. J. Jansen en B. J van Veen Getrouwd J W. v. d Bulk en G M. Rlj- gersberg O. Bierman en J. C. Zand bergen Overleden: A J. v. d. Pijl. m.. 56 jaar. LEIDEN, 19 Aug. Leidsche Eierenveiling Aanvoer 7238 stuks. Kippeneieren f 3 45— 4.10; eendeneieren f. 2.503 per 100 st. Handel matig. AMSTERDAM, 21 Aug. Veemarkt. Aan gevoerd: 680 vette koeien, prijs p. K.G. slachtgewicht ie kw 5880 2e 4355. 3e 3340. Mindere soorten 2030, 115 melk en kalfkoeien 120—180 p. stuk 212 vette galveren le kw. 42—46 2e 34—40, 3e 24—32 p. KG. levend gewicht. 40 nuchtere kal veren 47,50 p stuk. 112 schapen 9—13 p. stuk. 634 varkens vleeschvarkens. we gende van 90110 K.G 4142. zware 39 40. vette varkens 37—38 p. K.G. slachtge wicht. 22 paarden 50—90 per stuk. BOSKOOP 19 Au? Rozen per bos: Els* Poulsen 1831 ct. Juliana 15. Babyrozen 12—18. Hadley 14—19. Briarcliff 9—14. Golden Ophelia 710. Mac Keiler 819 Butterfly 611, Fiorex 1621. Marcel Royer 5—7 August Noach 812. Phoebe 12 Eile Poulsen 14 Orange Perfection 16 25. Claudius Pernet 8-10 Rosalandia 12 16. Wllh. Kordes 7—10. Gloria Mundi 18 30. Gemengde rozen 5—8 ct.. Diversen per bos: Clematis. Prins Hendrik 80 ct. Leila's 4050. Clematis Durandi 1720 ct. Tros- Chrysanten 60—80 Monbretia's 2 ct Gla diolen 67 ct. Asters 4 ct. LEIDERDORP. 19 Aug Veiling. Totale aanvoer 4500 st. Kipeieren f3.304.10 p. 100 st.. eendeieren f. 2.302.50 p. 100 st.: Kippen f 0.25—0 50 p. st.: Hanen f.0.07 0.35 p. St.: Boter 0 740.75 per K.G. ROELOFARENDSVEEN 19 Aug. 1933. Meloenen 3—29 ct per stuk. Sla 0 502.80 per 100 krop. Tomaten 2.10—3 70 per 100 pond; Snijboonen 0.201.40; Prinseboonen 2080 ct.. dubb. stam 2535 ct. per 10 kilo Augurken fijn 3.00. fijnbaster 1.101.20, baster 0.601.80, gróf 2.152.55, Bommen 45 ctstippel 2530 ct. per 25 kilo. ROTTERDAM 21 Aug Veemarkt. Aan gevoerd 635 koeien en ossen. 403 vette kal veren 833 schapen of lammeren. 677 var kens en overloooers Priizen oer Dond, koeien 15—17'/.., 22'/-25 27'/.—20. Ossen 16—17 20—22, 23—25. Vette kalveren 17'It —22'/;. 26—28. 32' 37'/i Overi. lammeren 7—10 p. stuk Zuielammeren 8—1250 oer stuk. Licht» varkens 15 16, 16'/:. WESTLAND, Middelorijs. v. d Westland- sche veilingen van 19 Aug. tomaten A 25—34 Ct., B 32—50 ct., C 25—30 ct. per bak; druiven 32—63 ct. oer KG meloe nen 14—43 ct per stuk: aardappelen 35— 50 ct. per kist; sla 1.20—1.40 per 100 krop. 3—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3