Aan CHIEF WHIP wordt reeds jaren het Eerediploma van het Institute of Hygiene toegekendQeen betere ga rantie voor zuiverheid en kwaliteit is denkbaarEisch de sigaret die van gegarandeerd 100% Zuivere Virginia- Tabak vervaardigd wordt LEIDSCK DAGBLAD Eerste Blad Z*LeMag 19 Augustus Burgerlijke Stand v. Leiden BUITENLAND. VIRGINIA TELEGRAMMEN. Trianon-Thcatcr. Het ls een merk waardige gewaarwording een actrice uit vroeger jaren terug te zien: Asta Nielsen HJkt uiterlijk weinig veranderd, doch haar rustig, beheerscht spel, waaraan zich nu een duidelijke stem. met juiste nuancee ringen paart, schijnt wel aan diepte te hebben gewonnen Voor velen zal haar wijze van acteeren het ideaal beteekenen, anderen zullen dit toch niet meer volko men in het kader van dezen tijd achten. In „Onmogelijke Liefde" vindt zij overi gens voldoende gelegenheid haar rijp ta lent te toonen: een oudere vrouw beleeft juist op den leeftijd waarop de twee bijna volwassen dochters haar niet meer noodig schijnen te hebben, een nieuwe liefde, die welhaast in vervulling gaat. Doch er zijn droeve omstandigheden die haar geluk in den weg staan en den grooten schok brengen in een reeds be proefd leven. Naast Asta Nielsen, wier spel men met groote belangstelling heeft gevolgd, speelt Hans Rehman op gelukkige wijze de moeilijke rol van den beeldhou wer, terwijl vooral de jeugdige Ellen Schwannecke die aan Elisabeth Bergner herinnert, opvalt. Ook de overige rollen in dit door Erich Waschnek met tact ver filmd verhaal. een enkele overbodige scène als in het krankzinnigengesticht uitgezonderd zijn in goede handen Een tweede merkwaardigheid van dit programma is de Hollandsche versie van Harry Plel's „Johnny steelt Europa", waar in de Duitsche acteurs spreken door den mond van bekende Hollandsche tooneel- spelcrs. Hoewel de stemmen nog wat dof en zwaar klinken, komt het woord duide lijk door, al is het persoonlijk clement eenigszlns ln het gedrang gekomen Een paard en een hond vervullen hierin op treffende manier naast Harry Piel. een alleraardigste rol. Luxor-Theater. Na een week van in gespannen werken is de directie van het Luxor-Theater er in geslaagd de gevolgen van den brand in zooverre te overwinnen, dat de voorstellingen gisteravond hervat konden worden. Het programma, dat voor dit feit gekozen werd, is wel een zeer bij zonder! Manfred von Brauchitsch. Evelyn Holt Kurt Vespermann G. H. Schnèll, dr. Paul Laven, Alfred Abel. om enkelen der hoofdpersonen te vermelden, doen in deze rondom de voornaamste autorenbanen spelende film van hun natuurlijk spel ge nieten. Bijzonder aantrekkelijk wordt de film door de prachtige opnamen van de in ons land nog niet gehouden autoren nen. De geschiedenis is een zeer eenvou dige en speelt zich af tusschen twee be vriende renners en een door Evelyn Holt goed vertolkt meisje, waarbij tenslotte de verliezer overwinnaar wordt. De hoofdfilm „Madame wuenscht keine Kinder" is een kostelijke parodie op de moderne vrouw, die slechts tijd en lust heeft voor verschillende takken van sport, het huis meubileert met stalen meubelen en inplaats van een kinderkamer een gymnastiekzaal laat inrichten. Liane Haid geeft een uitmuntende vertolking van de moderne vrouw, die het doel van de hu- gelijksreis afhankelijk maakt van tennis wedstrijden en haar partner in het ge mengd dubbelspel met zich medeneemt! Georg Alexander is de ongelukkige echt genoot, die echter ondanks alles tot over de ooren verliefd is en met behulp van een oude vriendin door het oude wapen der Jalouzie de overwinning behaalt in den echtelijken strijd. Otto Wallburg vult het geheel aan en wordt ten overvloede aan gekondigd als een zeer indiscreet vriend; Hans Moser doet tenslotte als slaapwagen- conducteur genieten van zijn sober spel. En door den inhoud èn door de wijze waar op zij gespeeld wordt een aantrekkelijke film. een bezoek ten volle waard. GEBOREN: Jan, z. v. J. Briër en J. P. Moene Eli sabeth Catharina Maria. d. v. W. Barendse en C. M. Kok Wilhelmina Apolonia d. v. H W. Jagel en A Heijkoop Pleter. z. v. P Homborg en C. v. d. Mee. OVERLEDEN J. Witteman—Galjaard, vr. 59 j. E. Heljns. ongeh. vr. 37 J. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. In de eerste plaats kunnen we heden mededeelen dat inen aan 't vleesch en post- bureau er eindelijk toe is overgegaan om uitkeeringen te doen uit het „scha pen potje'- De Hollandsche boeren ontvingen slechts ƒ.125 per fokooi, waartegen de Texelsche fokkers f. 2 per stuk ontvingen. Een be voorrechting dus die tegenover de Noord en Zuid-Hollandsche weiden op zijn zachtst uitgedrukt niet geheel juist is. Doch ein delijk heeft men toch eenige „steun* in de plaats voor de groote heffingen, die voor de volgende week weer is vast gesteld óp f. 0.541/2 per K.G. terug ont vangen. De schapenmarkt was over het algemeen gisteren bij matige handel prijshoudend. Zeuglammeren f.811 en oude schapen f.12—16 per stuk. Overigens verliep de slachtveehandel voor runderen, kalveren en vette varkens eveneens matig, doch geen lagere prijzen. Magere varkens en biggen even beter dan vorige week, doch de aanvoeren waren aan merkelijk minder. Toch is de plotseling in gestelde graanbelasting voor de geheele mesterlj weer een nadeeiige factor, cn nu staat nog voor de deur dc omzetbe lasting. Het zal dus een heksentoer worden de mestersbedrijven in balans te houden. De gebruiksveehandel lijdt momenteel bijzonder zwaar onder liet mond- en klauwzeer. Er was gisteren dan ook te Leeuwarden, Zwolle zoowel als hier ter plaatse bijna niets te doen en de prijzeu liepen sterk terug. De buitcnlandsche vraag naar paarden- materiaal blijft aanhoudend. Donderdag waren op de groote Gorinchemsche paar denmarkt vele vreemde kooplieden en ook de Hollandsche commissionairs deden vele aankoopen op bestelling voor buiten'and- sche importeurs. Men besteedde goede prijzen. VAN DER S. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland geeft toe aan dc wenschcn der scheepvaartmaatschappijen. Het conflict tusschen Dultschland en de buitenlandsche scheepvaart-maatschap pijen is opgelost. Bevreesd voor ernstige tegenmaatregelen heeft de Duitsche regee- riag het hoofd gebogen in de gisteren tc Berlijn gehouden conferentie en meeren- deels aan de geuite wenschen gevolg ge geven! Volgens het over de besprekingen gepubliceerde communiqué hebben de tal rijke aanwezige vertegenwoordigers der buitenlandsche maatschappijen een uit eenzetting gegeven van de bijzondere be hoeften van hun bedrijf, maar aan den anderen kant ook erkend, dat zekere maatregelen in het belang van de Duitsche deviezenvoorraad en ter voorkoming van eventueel streven tot kapitaalvlucht bi] het reizen van Dultschers naar het bui tenland, noodzakelijk zijn. Zij zeiden ook medewerking toe bij de verhindering van misbruiken door afzonderlijke passagiers. Het rijksmmisterie van economische zaken heeft daarop een nieuwe regeling voorge steld welke volkomen rekening zal houden met de belangen van de buitenlandsche scheepvaartmaatschappijen, zonder af breuk te doen aan de behoeften van de Duitsche devlezenregelingen Het van kracht worden der nieuwe regeling kan reeds over enkele dagen verwacht worden. DUÏTSCHLAND. Hitler's bezoek aan Neurenberg De brand in het Rijksdaggebouw. Rijkskanselier Hitier heeft gisteren een bezoek gebracht aan Neurenberg om de voorbereidselen voor het rijkscongres der N.S.D.A.P. ln oogenschouw te nemen. Een groote menschenmenigte was verzameld om den leider te begroeten. Nadat Hitier de toebereidselen voor het congres in oogenschouw had genomen is hij in den namiddag weer vertrokken. Der politieke politie te Neurenberg was ter oore gekomen, dat communisten voor nemens waren, naar aanleiding van den rijkspartijdag, storingen te voorschijn te roepen In verband hiermede is een onder zoek ingesteld, als gevolg waarvan giste ren aldaar een drukpers, benevens om vangrijk gedrukt materiaal, ln beslag kon worden genomen, terwijl verder 30 func- tlonnarissen van den communistischen jeugdbond gearresteerd zijn. De arrestan ten zijn naar een concentratie-kamp over gebracht De eerste burgemeester van Neurenberg, Willy Liebel, heeft gisteravond een radio lezing gehouden over de voorbereidingen voor den rijkspartijdag, welke over alle Duitsche zenders is uitgezonden De voor bereidingen van het Inkwartieringsbureau zijn thans beëindigd. Ter beschikking staan in Neurenberg massa-kwartieren voor het onder dak brengen van in totaal 164.000 man. Met de reservebedden mee kunnen 250.000 man onder dak gebracht worden. Wolff meldt uit Stockholm; De advocaat Georg Branting is gisteren middag te Parijs aangekomen, waar hij deel zou nemen aan de besprekingen der internationale commissie van Juristen over den brand ln den Rijksdag te Berlijn In een onderhoud met den Parijschen ver tegenwoordiger van „Dagens Nyheter" verklaarde Branting over het verzoek van den Duitschen procureur-generaal, dat hij (de vertegenwoordiger) geen inzage kon krijgen van het bewijsmateriaal der com missie. Hij zeide. dat het zonderling was, dat de Duitsche autoriteiten, nadat zij een aantal personen abnormaal lang in arrest gehouden hebben, thans nieuw materiaal verlangen van het buitenland Het. spreekt vanzelf, dat een afzonder lijk lid der commissie de vraag van den procureur-generaal niet beantwoorden kan Men kan echter een antwoord van de geheele commissie verwachten. FRANKRIJK. De werkloosheid neemt af. Het aantal ingeschreven werkloozen in Frankrijk bedroeg op 12 Augustus 238.271. Vergeleken met 3 Maart 1933, toen het maximum aantal werkloozen stond inge schreven, n.l 331.816, is een vermindering waar te nemen van 93 545, dus van ruim 28 procent sedert dertien weken. Het aantal werkloozen is. in vergelijking met 1932, gestadig aan het dalen. Voorheen bevond het zich in opgaande lijn. ENGELAND. Nieuwe waarschuwing aan de blauw- hemden Gandhi's voedselstaking. De Iersche minister van Justitie heeft een verklaring gepubliceerd, waarin ge zegd wordt dat indien morgen eenige pa rade van gewapende of in uniform ge- kleede blauwhemden plaats heeft, deze organisatie buiten de wet gesteld zal worden. Sir Miles Lampson de bekende gezant van Engeland in China, die bij conflicten van de Westersche mogendheden met het bewind in China steeds een ooraanstaan- de plaats heeft ingenomen, is naar Reuter meldt, benoemd tot hooge-commlssarls in Egypte en den Soedan. Volgens een bericht uit Bombay had Gandhi gistermiddag 48 uur gevast. Reeds zou hij teekenen van zwakte ver- toonen. Gandhi ligt te bed en wordt door zijn secretaris Desai verzorgd. Zijn Engelsche vriend, ds. Andrews, is uit Engeland in Poona aangekomen. Gis teren mocht hij Gandhi voor de eerste maal een bezoek brengen onder voorwaar de. dat hij over zijn onderhoud met Gandhi niets zal publlceeren. In een communiqué verklaart de Indi sche regeering: „Wanneer Gandhi thans van meening is, dat het leven hem geen belang meer inboezemt, is de Indische regeering bereid hem onmiddellijk in vrij heid te stellen, op voorwaarde evenwel, dat Gandhi zijn actie voor lijdelijk verzet en de opruiing van het volk volkomen staakt. Hij kan zich dan volkomen en zon der beperkingen wijden aan de zaak der sociale hervorming." RECLAME. CHIEF WHIP De beste sigaret voor JJiv gezondheid! OOSTENRIJK. De begrafenis van Koveindl. Voetballers veroordeeld wegens beleediging van Dollfnss. Bij de ter aardebestelling van den nationaal-soeialistischen vice-president van den Salzburgschen landdag. Franz Koveindl, is het in Rauris tot botsingen gekomen. De nazis hadden in hun ver- eenigingshuis het lijk opgebaard en wil den daarbij in uniform de eerewacht be trekken, hetgeen niet werd toegestaan. Ten slotte werd een eerewacht in turn- kleeding toegestaan. Voor de teraardebe stelling was groote belangstelling. Toen het publiek in de kerk samenstroomde, om de Requiemmis bij te wonen, weerklonk plotseling buiten Heil Hitler-geroep. waarop een groot aantal menschen op het plein voor de kerk samenstroomde en de politie zich gedwongen zag met de blanke sabel de menigte uiteen te drijven. Kort geleden heeft de Innsbrucksche voetbalvereenlging een wedstrijd gespeeld te Kufsteln. Op den terugweg werd ge bruik gemaakt van een vrachtauto. Bij het rijden door Kufstein hebben eenige voetballers smadelijke uitroepen tegen Dollfuss uitgeschreeuwd! Daar niet vast gesteld kon worden, wie de daders waren, zijn thans alle mannelijke deelnemers aan den rit veroordeeld tot een arrest van 6 weken en ieder 1000 schilling boete. Wan neer de geldboete niet wordt opgebracht, wordt het arrest met 4 weken verlengd. De vrouwen, die aan den rit deelgenomen hebben, kregen elk vijf dagen arrest en 50 schilling boete. POLEN. Prof. Mazurkiewitsj. t Te Warschau is overleden prof. Mazur kiewitsj, de man aan wien maarschalk Pilsudski waarschijnlijk zijn ieven te dan ken heeft. In 1901. toen Pilsudski na 'door de Rus sen gearresteerd te zijn zich te St. Peters burg in een ziekenhuis bevond en krank zinnigheid veinsde, is Muzurkiewitsj erin geslaagd het gebouw binnen te komen. Pilsudski er uit te smokkelen en met hem naar Galicle te vluchten. Hij is gevierd als Polen's nationale held. Pilsudski was de eerste, die zijn condo léances aan de weduwe van Mazurkiewitsj deed toekomen. SOVJET-RUSLAND. De 15e verjaardag van de roode luchtvloot In de geheele Sovjet-ünie is gisteren een luchtvaartdag gehouden. Vliegtuigen zijn tentoongesteld in openbare parken. Gis teravond zijn fakkeloptochten gehouden, overal vonden feestelijkheden plaats. De straten en pleinen waren getooid met aan plakbiljetten en modellen van vliegtuigen In verschillende plaatsen werden nieuwe vliegscholen geopend. De luchtvaartdag was een herdenking van den vijftienden verjaardag van de roode luchtvloot. VEREENIGDE STATEN. Henry Ford in 't gedrang. Generaal Johnson heeft gisteren bij de discussies over de code voor de auto-in dustrie verklaard, dat de autoriteiten, wat de codes betreft, geen uitzonderingen zul len maken, hetzij de fabrikanten die niet willen meewerken, groot zijn of klein. Wij zullen, zoo verklaarde hij, de codes zon der vrees of voorkeur toepassen. Men neemt aan, dat deze verklaring tegen Henry Ford gericht was. Johnson betreurde het dat de code voor de auto-industrie niet alle fabrikanten omvat en zelde, dat de regeering zoo noo dig gebruik zou maken van de disciplinaire bevoegdheden, die in de wet zijn vervat. CUBA. Amerikaansche torpedojagers teruggeroepen. Na ontvangst van de mededeeling van den Amerikaanschen gezant te Havana. Welles, dat er thans in Cuba volkomen rust heerscht, is aan de drie Amerikaan sche torpedobootjagers. die zich in ae ha ven van Havana bevinden, bevel gegeven terug te keeren NAAR EEN JAPANSCHEN HANDELSOORLOG TEGEN ENGELAND. Aanval op de Engelsche belangen in in Zuid-Amerika voorbereid. TOKIO, 19 Aug. (V.D.) Als antwoord OD de maatregelen der Brltsche regeering tot het weren van bepaalde Japansche producten van de Brltsche markten, be reidt men in Japan met grooten spoed en activiteit eer reeks van tegenmaatregelen voor die uittoepen op een formeelen hau- delsoorlog tegen Engeland. Begrijpelijkerwijze hebben de vooraan staande Japansche lndustrieelen in deze voorbereiding een belangrijk aandeel. Een der leiders van de voornaamste groep van exporteurs te Osaka die den export con troleeren van het belangrijke industriege bied in West- en Midden-Japan, verklaar de dat Japan een aanval zal gaan doen op de Britsche handelspositie in Zuid- Amerika. die de Engelschen juist in de laatste jaren met zooveel moeite hebben opgebouwd. Gepoogd zal worden de Engel sche producten van de Zuid-Amerikaan- sche markt te verdringen, waarbij men, naar aan de Amerikaansche pers werd me degedeeld zal trachten elke concurrentie met Amerikaansche producten te vermij den. Een hooge ambtenaar van de han- delsafdeeling van het Japansche Ministe rie van Buitenlandsche Zaken, verklaarde dat de opzegging van het Indisch-Japan- sche handelsverdrag dat in October a.s. aflooDt. en de verhooging der tariefmuren, gericht tegen de Japansche waren, be schouwd worden als een bedreiging van het economisch bestaan van Japan. Alsnog zou men trachten de stijgende moeilijk heden tusschen Engeland en Japan bij te leggen door nieuwe vriendschappelijke on derhandelingen. doch men gaf toe, dat men in Japansche kringen weinig hoop op overeenstemming beeft. Algemeen acht men den hcndelsoorlog tegen En'e'and in zijn scherpsten vorm onvermijdelijk BOUW EN UITBREIDING VAN GRAANSILO'S IN RUSLAND. MOSKOU 19 Aug. (V.D.) Het Centraal Executief comité der Sovjet Unie heeft een crediet van 15 millioen roebel beschik baar gesteld voor den onmiddeilijken bouw van graansilo's en uitbreiding van be staande graansilo's in het Wolgagebied en het district Odessa, aangezien door de ruime opbrengst van de oogst in de ge noemde districten niet over voldoende graanopslagplaatsen beschikt wordt. DE NIEUWE OPPERBEVELHEBBER DER AMERIKAANSCHE AZIATISCHE VLOOT. WASHINGTON, 19 Aug. (V.D.). Als op volger van Admiraal Montgomery Taylor, die per 1 November a.sden pensioenge rechtigden leeftijd bereikt, is tot opper bevelhebber van de Aziatische vloot be noemd admiraal Frank Upham. POGING TOT VERHOOGING VAN DE VARKENSPRIJZEN IN AMERIKA. CHICAGO, 19 Aug. (V.D). De Federale regeering ls voornemens 600 a 700 millioen pond varkensvleesch van de Amerikaan sche varkenshouders te koopen, door den aankoop van levende varkens, en het voor de consumptie geschikte gedeelte ter be schikking te stellen van de instanties, die steun verleenen aan werkloozen. De staatssecretaris voor Landbouw, Wal lace, deelde gisteren in een vergadering mede, dat de bedoeling van dezen maat regel was. de noodlijdende boeren te hel pen en de prijzen der varkens gunstig te beïnvloeden. o MUSSOLINI WEER MINISTER VAN NATIONALE DEFENSIE? Generaal Balbo chef van den gcncralen staf? ROME, 19 Aug (V.D.). Naar verluidt zou Mussolini plannen hebben opnieuw de portefeuille voor Nationale Defensie aan zich te trekken. Voorts verluidt, dat het voornemen zou bestaan den Minister voor de Luchtvaart, Luchtmaarschalk Balbo, te benoemen tot Chef van den geheelen Generalen Staf voor leger, vloot en lucht macht. MOEILIJKHEDEN BIJ DE UITVOERh VAN DE NATIONAL RECOVERY A|J WASHINGTON. 19 Aug. (VD.). moeilijkheden bij de uitvoering van! National Recovery Act schijnen voohf rend toe te nemen. Gisteren, toen hoopte gereed te komen met de k| leum-, kolen- en staalindustrie, men zelfs op een dood punt te zijn komen. President Roosevelt had gehoopt ren de „code" voor de petroleummdui te kunnen onderteekenen, doch glsl avond te 7 uur verscheen de adminüf teur voor het herstelplan, generaal I" Johnson, na een conferentie met de o magnaten bij President Roosevelt en a de mede: „Er wordt vanavond geen troleumcode onderteekend." Eerder in den middag had JohJ reeds een soortgelijk resultaat gehad I de besprekingen met de mijneigenaar,! ook hier moesten de onderhandeliif worden afgebroken, in de hoop. dat t daag nog resultaat zal worden bereitt.| de conferentie met de petroleum-i trieelen ontmoette Johnson de staf üustrieelen, doch ook met hen koiiT niet gereed komen. Het was de bed«É dat het geheele herstelplan voor deze f belangrijke industriegroepen door dent Roosevelt onderteekend kon "i voor zijn vertrek naar Hydepark, waar| het week-end wilde doorbrengen, is het de vraag of binnen afziet!» tijd de zaak voortgang kan vindeal neraal Johnson overweegt reeds, c! I bevoegdheden, die President Rooïl heeft, om industrieelen. die een ..Hf aanvaard hebben, doch de uitvoennsj van saboteeren, tot opvolging der I lingen te dwingen, ook niet gebruikt li nen worden om de industrieelen, die geren een „code" te aanvaarden, hie^ te verplichten. BRAND AAN BOORD VAN MOTORJtq PARIJS, 19 Aug. (V.D.) Te 1 brak gisteren plotseling brand uit j boord van het luxe-motorjacht van Franschen onderstaats-secretaris en m millionair Pantenötre, toen het jacht a met 150 gasten aan boord, op een a(s!< van ongeveer 160 meter van de kustl vond Ondanks onmiddellijke pogmscnl den brand te bluschen breidden de vlf men zich weldra van de boeg tot achtersteven uit. De gasten van Patenótre, grootendj politici en talrijke diplomaten met II dames moesten over boord spring™! zwemmend aan land zien te komcD.J echtgenoote van den Engelschen lef secretaris, die niet kon zwemmen. door andere zwemmers aan land gehraj Het motorjacht, dat voorzien was j een 250 P.K. motor, brandde gehcc! zonk. —o 40-URIGE WERKWEEK IN DE STAAL-INDUSTRIE. WASHINGTON. 19 Aug. (Reuter) -I de staal-industrie is men overeengeK^f een werkweek van veertig uur in te voeij EEN CYCLOON. OTTAWA, 19 Aug. (Reuter). Oblf® gen woedde een cycloon-achtige storm 5 ven de St.-Laurens-rivier en ie i» van Ontario en Erie. Te Cornwall aan de St. Laurens het dak van een papierfabriek afge™ J Welland sloeg de bliksem in een ei sche centrale, welke afbrandde uren was het telegrafisch en telei» verkeer gestoord. De schade wordt geraamd op dollar. j Er schijnen geen menschenlcvcr- treuren te zijn. VIER ENGELSCHE BERG-TOt'Bl5 VERONGELUKT. PONTRESINA, 19 Aug. (Reuter)J bestijging van de Plc Rosseg in C£E, nina-Alpen zijn Donderdag 'ler Z\ sche touristen omlaaggestort en leven gekomen. s Vrijdag werden de lijken ou een groep bergbeklimmers, die tocht wilden doen. -pi Er is een bergingscolonne uitgei^jjj hoopt de lijken te kunnen berge" Pontresina over te brengen. De verongelukten zijn Engels^ ren en professoren en waren s bergbeklimmers,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2