DE NIEUWE STADHUISPLANNEN Jaargang ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 No. 22521 niner bestaat uit VIER Bladsa EERSTE BLAD. flCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Onze bouwkundige medewerker aan het woord. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN: |cti per regel voor advertentien uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle -0 aJvertentlëD 35 Cts per regel Kleine Advertentlën sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. ten maximum aantal woorden van 30. tsso volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.} Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35: per week t.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Kenbare bewaarschool aan de atjehstraat. Igemeester en Wethouders van Lei- I brengen ter algemeene kennis, dat J ouders van leerlingen en voor be ltellenden op Vrijdag 25 Augustus es n.m. 3'/i uur, gelegenheid bestaat jzichtiging van de nieuwe openbare fcrschool aan de Atjehstraat. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Hen, 19 Augustus 1933. 5724 amen apothekers-assistent. Minister van Onderwijs, K. en W. |gt ter kennis van belanghebbenden, i de maand September en, zoo noo- de volgende maanden van dit jaar, lenheid zal worden gegeven tot het 'gen der examens ter verkrijging van [getuigschrift als apothekers-assistent. ,die tot die examens wenschen te |en toegelaten, moeten daarvan schrif- I vóór 25 September 1933 doen blijken de voorzitters der examen-commis- |oa. aan dr. L. e. Goester, hoogleeraar Rijksuniversiteit alhier. i spoorwegovergang aan de wk en het automobilisme. een door den a.n.w.b. en de k.n. laan het gemeentebestuur voor Voor- Ten gericht verzoek om maatregelen Hen nemen, waardoor de verkeers- |er, welke wachtende auto's bij den gegovergang bij de Vink ondervin- Ivan venters enz. zooveel mogelijk beperkt c.q. voorkomen, ontvingen nde Vereenigmgen bericht, dat deze reeds de aandacht heeft en dat het genoemde euvel door de politie iel mogelijk wordt opgetreden. handelsregister kamer van koophandel. ieuwe inschrijving: Te Cock en Cleveringa, Langegracht 1 Leiden. Wijnhandel. Eigenaresse: Dis- [De Fransche Kroon, voorh. Hartevelt ion, Langegracht 59, Leiden. Jijrigingen: Technische Handel Maatschappij en Honée In oprichting. Zoeter- idscheweg 11. Leiden. De N.V. Techni- e Handel Maatschappij Daan en Horrée IPrichting is omgezet in een naamlooze pootschap onder den naam N.V. Tech- he Handel Maatschappij Daan en tee. |[ed. Stscrt. Woensdag 12 Juli 1933. bijv- Maatschappelijk kapitaal f. 30.000, *1 geplaatst en gestort. Los, Burgem. de Kempenaerstraat 1. ptgeest. Slagerij. Wijziging uitgeoefend «Jf in: Rund, Kalfs- en varkensslagerij handel in fijne vleeschwaren. Pebr. Broekhof, Havenstraat 3, Noord- perhout Beurtvaartbedrijf. Nieuwe Pe-Eigenaar W. M. Broekhof, Noordwij- 'hout. Curatoren der Gymnasia te 's-Gra- iJ®!e dragen aan den raad voor ter be- Fming tot tijdelijk leeraar In de ltlas- L" aan het Lyceum voor meisjes: fï J,". G. Gunning, 's-Gravenhage en 2. Tn der Veer, doctorandus in de "e'etteren en leeraar aan het gym- pum alhier. tv?" óe Zondagen tot en met 3 Sep- C r 1:,0Pt er een goedkoope trein van y naar Arnhem en Nijmegen. »fn£a?morSen om halfacht vertrekt Leiden van het Vrijwillig W Motordienst voor een drie- verblijf naar de Harskamp len^'.j..v„an L alhier, die eenigen tijd ge- Kiaen lehs ordeverstoring werd aange- itje' daarna door den Officier van en Praalde voorwaarden op vrije steei-rt Sestdd, is thans opnieuw ge ien u;„aansezien hij de gestelde S ovf?.!.overtreden. Hij is naar Den s Afgebracht. ^te)ze»{?2?we€r is gisteren ten on- mialie S?erd voor een brand in het S^hsini»»! i?lr hospitaal aan den ■ktse vprc u Poen de motorspuit ter 1 VuurtuCu n' bleek, dat kwajongens ""ie badden gestookt. De plattegronden en exterieurteekenin- gen van het Raadhuis, welke door de door B. en W. daartoe ultgenoodigde architec ten zijn vervaardigd, worden vanaf Maan dag voor pers en raadsleden ter bezich tiging tentoongesteld in de Lakenhal. Zeer waarschijnlijk vindt men hierbij nog een aantal lengte- en dwarsdoorsne den en eenige perspectivische voorstellin, gen, hoe verschillende architecten zich enkele partijen van het interieur hebben gedacht. We mogen dit tenminste aflei den uit een enkele opmerking in het rap port van de R.A.C. Op 't oogenblik hebben wij slechts tot onze beschikking de foto's van de platte gronden gelijkvloers-Breestraat en van de hoofdverdieping, benevens de foto's van verschillende exterieur-teekeningen, welke in dit nummer worden gereproduceerd. Uit den aard der zaak zijn deze foto's sterke verkleiningen van de oorspronke lijke terkeningen. Ondanks hun scherpte en ook door 't gemis aan interieurschet- sen is het dus niet mogelijk op het oogen blik een absoluut gedetailleerd oordeel over de plannen te vellen. Niettemin is het mogelijk aan de hand van de prachtige foto's een algemeen oor deel over de ingediende ontwerpen uit te spreken, dat door detailstudie van het origineele materiaal in zijn vollen om vang natuurlijk meer geprecisieerd zou kunnen worden, misschien in enkele kleine onderdeelen zou moeten worden gewijzigd, doch in de hoofdgedachten volkomen kan blijven gehandhaafd. Natuurlijk is dat oordeel persoonlijk. Onze tijd kent niet, zooals b.v. het tijdvak der Gothiek, één alles beheerschenden stijlvorm. Ware dit het geval, dan zou een vrij objectief oordeel mogelijk zijn over de meer of minder gelukkige wijze waarop heerschende constructies en vormen zijn toegepast. Nog altijd is er in de ontwikke ling der bouwkunst onzekerheid van lijn. Heterogene opvattingen inzake vorm geving en aesthetiek gedijen welig naast elkaar voort. Misschien rechtvaardigt deze omstandigheid juist het formuleeren van een subjectief oordeel. Te meer nog, daar in casu de Leidsche Raadhuisbouw eenige zeer objectieve ge gevens bestaan: het algemeen stratenplan van de omgeving van het bouwterrein; de deerlijk geschonden, maar toch behouden gevel van Lieven de Key aan de Brce- straat; de typiscne sfeer van Nieuwe Rijn, Vischmarkt en Botermarkt, die gelukkig niet geheel bepaald wordt door een bebou wing. welke ten deele weinig karakter draagt, doch door de algemeene lijnen van het stadsplan ter plaatse. De architect, die kans wil hebben, den Leidenaars door zijn schepping het meest te bevredigen, heeft dus niet zijn toe vlucht te nemen tot een ultra-modern ontwerp, hoezeer dit op een ander terrein zou worden gewaardeerd. Doch met ge bruikmaking van moderne constructies zal hij een Raadhuis moeten scheppen, dat den indruk moet geven van een sterk per soonlijke inspiratie, een sterk per soonlijk kunnen, zich aansluitend bij de objectieve gegevens, welke we zoo even noemden. Zijn schepping moet een eigen daad zijn, gedragen door de traditie. In hoeverre dat naar ons oordeel bij de verschillende ontwerpen is gelukt, hopen we straks te formuleeren. Een algemeene opmerking over de wijze waarop de uitgenoodigde heeren hun op dracht hebben vervuld, mogen vooraf gaan. Wanneer men de platte grond- composities en de daarbij behoorende ex terieur- en volgelvluchtteekeningen. be studeert, dan blijkt wel. met welk een liefde en toewijding allen zich van de opdracht hebben gekweten Dan heeft men eerbied voor de weken en maanden lange concentratie, de som van arbeid, welk» ieder aan zijn ontwerp heeft be steed Dan begrijpt men ook weer opnieuw dat bouwen meer is dan het maken van plattegronden en deze omringen met muren; dan voelt men dat bouwen is het comDoneeren van ruimten in harmonisch verband en dat de gevels van een gebouw veruitwendiging van de omsloten ruimte zijn. Deze gedachte wordt wel heel sterk onderstreept door sommige teekeningen. Overigens, deze teekeningen oo zich zelf. aua teekening, afgezien van de vraag of de ontwerpen als zoodanig voor ons ten volle aanvaardbaar zijn, zijn alle met de uiterste zorg samengesteld Gaarne bren gen we daarvoor den heeren een woord van warme hulde. Gaan we thans over tot een korte be spreking der verschillende ontwerpen. het plan-blaauw. Het is een feit, dat de heer Blaauw van het programma der opdracht is afgewe ken. Trouwens ook de heeren Kropholler en Van der Laan gaan in dezen niet ge heel vrij uit doch de heer Blaauw ging het verst. Het Leidsch Dagblad heeft zich reeds over deze kwestie uitgesproken. Waar wij ten slotte niets anders hebben te doen, dan de ontwerpen, zooals zij voor ons liggen, te bespreken, kunnen wij deze aangelegenheid, die door bevoegde auto riteiten moet worden uitgemaakt, gevoeg lijk laten rusten. Slechts willen we er dit van zeggen: uit zuiver bouwkunstig oog punt handelde de heer Blaauw met het annexeeren van de panden Vischmarkt 7 en 8 en Breestraat 92 in zijn voordeel. Beschouwen we den plattegrond van de hoofdverdieping dan zien we het bordes juist in 't midden van den Breestraatgevel Door dezen hoofdingang komen we In een ruime hal. van waar een breede en hooge gang naar het andere eind van 't gebouw voert. Rechts van de hal ligt de ontvang zaal met daarachtergelegen trouwzaal in 't „oude" gedeelte van 't stadhuis. Aan de gang ligt de Raadzaal. De ruimtegroepee- ring van deze representatieve vertrekken met kamer van B en W., koffiekamer, lees kamer, bodenkamers is hier buitengewoon mooi gevonden. Even zou men zich af kunnen vragen of de ligging der raadzaal practisch met het oog op het straatrumoer van de zijde der Korenbeursbrug wel de gelukkigste vinding is. Doch in het ver band der ruimtegroepeering is de plaats volkomen verantwoord Bovendien verga dert de Raad gewoonlijk op uren, waarin het rumoer niet het hevigst is; verder ligt er nog een plein tusschen gevel en rijweg en eindelijk geeft de moderne techniek ten overvloede geluiddempende middelen aan de hand. Van de hoofdgang loopt in het hoofdge bouw aan de Breestraat, zoowel als in de Vischmarktvleugel een smallere dwarsgang Deze zijn weer door een westelijken gang parallel aan den breede eeregang verbon den zoodat het geheele stelsel een recht hoek vormt, die het vierkant nadert. Aan deze gangen als assen liggen ter weerszij den verschillende dienstvertrekken Dit alles is allergunstigst gegroepeerd en organisch geleed Een centrale gedachte is het uitgangspunt van 't geheel geweest. Met geen mogelijkheid zou men op de ruimte-ontwikkeling en ruimte-distributie om het centrale binnenhof aanmerkingen kunnen maken. We zullen over den plat tegrond niet vee] meer zeggen, tenzij an dere desbetreffende teekeningen daartoe aanleiding mochten geven. Het systeem echter: één hoofdas met twee dwarsassen. door een westelijken as verbonden, wordt op de verdiepingen, voor zoover dat nood zakelijk is, doorgevoerd en steeds is de distributie der vertrekken er langs zooda nig geregeld, dat de verschillende diensten, die elkaar het meest noodig hebben, ge makkelijk contact verkrijgen. Beschouwen we thans de exterieur ont werpen Aan de Breestraatzijde verkrijgt, en dat is natuurlijk bij alle ontwerpen het geval de gevel zijn oude aspect, met dien verstande.' dat bij Blaauw deze naar het Westen met 8 M. wordt verlengd, waar door 't bordes juist in 't midden wordt geplaatst. De aandacht wordt hier bij alle ontwerpen eerst gevraagd voor de hoek oplossing aan de Korenbrugsteeg. Bij den heer B'.aauw krijgt de vroeger blinde Oos telijke gevel, die aan de verbreede steeg grenst, vensters voor de verschillende dienstvertrekken in dezen vleugel. Achter dezen gevel van het „oude" stadhuis be vinden zich de trap en het bordes voor de ingangen van trouwzaal 2de klasse en pu blieke tribune van de Raadzaal. De laatste ingang bevindt zich in den toren. Een ge lukkige vondst dunkt het ons, dat hier een plein werd geprojecteerd met den toren in den hoek. Teekening No. 15 van den heer Blaauw geeft ons een beeld van de compositie zooals deze ter hoogte van de Korenbeursbrug zich moet vertoonen. De toren staat daarbij als trait d'union tus schen het oude gedeelte met zijn trapgevel en renaissancetorentje en het nieuwe ge deelte aan de Vischmarkt. Er is hier een prachtige massagroepeering Er spreekt overtuigdheid en durf uit alles .een inge houden kracht die zich uitviert in d» speelsche detailleering van den toren, die flink vierkant van romp in achtkant over gaat en naar boven organisch zich ver smalt. en opengewerkt herinnert aan de Neder'.andsche torens van laat Gothiek en Renaissance zonder er een cop:? van te zijn. Deze toren monumentaal oprijzend, op groeiend en zich uitvierend in elegante gratie, veredelt nog de massawerking van de geheele compositie, is er een organisch deel van. Het representatieve karakter van der stéde huus" wordt er niet weinig door geaccentueerd. Men vergelijke ook teekening No. 10 en de vogelvluchtteeke- ning. waarbij men zich ook de werking van 't geheel in het stadsolan gemakkelijk kan voorstellen. Men denke zich ln dezen toren Carillonbespelingen, terwijl het ontworpen plein een Drachtige plaats voor de luiste raars biedt. Ook wij aarzelen niet om 't plan-Blaauw zoowel om zijn prachtige ruimtecomposi tie ais om het uiterüik aspect, dat van de Vischmarktzüde in fijne harmonie is met de Breestraatzijde de voorkeur te geven boven de overige ontwerpen. het plan kropholler. In vergelijking met het plan-Blaauw missen hierbij het buitengewoon over zichtelijke van den plattegrond. Deze werkt aanvankelijk eenigszins verwar rend. Wel lokt dit plan aan door zijn ruim binnenplein met zuilengang, dat een zekere statie waarborgt, j Wel zijn vooral op de hoofdverdieping verschillende representatieve en dienst vertrekken vrij gunstig gegroepeerd, doch de plattegronden, voor zoover bekend, vertoonen verschillende trappen en trap jes, die allerlei verschil in vloerhoogte aangeven. In een heel oud gebouw geven trapjes en gangen, toegankelijk door Romaansche of gothische poorten en door soortgelijke gewelven overdekt een mooie en bekoorlijke romantische sfeer, en allerlei romantische hoekjes en .door kijkjes. Een warme sfeer is het gevolg, die in kerk of klooster en in Middeleeuwsche j wereldlijke gebouwen mystiek aandoet. Een modern raadhuis dient evenwel aan gepast te zijn aan moderne eischen Klaar heid, overzichtelijkheid en zakelijkheid moeten het interieur beheerschen, dat desondanks toch wel voornaam en schoon kan zijn, zooals door verschillende moder ne gebouwen der laatste jaren wel be wezen wordt. Dat de heer Kropholler een uiterst be kwaam bouwmeester is van kerken en kloosters, is algemeen bekend. Dat hij in staat ls. een overzichtelijker plattegrond te ontwerpen, dan die welke voor ons ligt. behoeft niemand te betwijfelen Het wil ons echter voorkomen, dat hij zijn com positie opzettelijk in de romantische sfeer van het klooster heeft gedacht. De plat- tegrond-teekeningen mogen eenigszins aanleiding geven tot dit vermoeden, de binnenarchitectuur ln romaanschen trant waarvan de R.A.C. spreekt, versterkt dit vermoeden. Jammer genoeg konden we nog niet kennis nemen van de desbetref fende interieurschetsen. Doch wel mogen we concludeeren, dat een dergelijke bin nenarchitectuur niet ln overeenstemming is met den Renaissancegevel van Lieven de Key. aan de Breestraat. waarvan nu eenmaal geëischt wordt, dat hij hoofd moment van 't gebouw en ln zekeren zin leidend principe zal zijn. De buitenarchitectuur van het gebouw heeft zonder twijfel groote verdiensten. De hoekoplossing met de booggalerij aan de Koornbrugsteeg wil ons evenwel niet bevallen. Gelukkiger in dit opzicht ls de variant. Dat de heer Kropholler den toren ln zijn ouden vorm weer wil opbouwen moge van de Breestraatzijde mooi zijn gevonden, doch de toren rijst boven het geheele com plex uit en past veel minder bij de mo derne Vischmarktzijde van het complex. Hier is de toren niet, zoo als bij het vorige plan, trait d'union. Op zich zelf vinden we den Vischmarktgevel van dit plan heel mooi, doch we missen hier toch de rvth- mische massawerking van het plan- Blaauw. Ook kunnen we ons met het pro jecteeren van den hoofdingang aan de Vischmarkt niet vereenigen. Deze moet blijven op de klassieke plaats. De variant van den toren zou het zeker van de Vischmarktzijde beter doen dan van den tegenovergestelden kant. Onzes Inziens is het den heer Kropholler niet gelukt, een bevredigende harmonie te scheppen tus schen het „oude" en het nieuwe deel van het Raadhuis. HET PLAN MERTENS. Het grondplan van het ontwerp Mer- tens kenmerkt zich door 'n regelmatige indeeling. De ingang aan de Breestraat leidt naar een nieuwe hal. van waar uit ontvangzaal, trouwkamer en raadzaal ge makkelijk te bereiken zijn. Aan de rechter zijde van de hal begint een gang die het geheele gebouw rondloopt tot de raadzaal weer wordt bereikt. De laatste is prach tig gelegen aan een groot, ruim binnen plein. De ligging der vertrekken langs de gang is zeer gelukkig Een bezwaar dunkt ons dat de gang erg smal lijkt en meestal indirect wordt verlicht. Overigens achten we de ruimtecompositie gelukkig. Omtrent het front aan de Breestraat velt niets bijzonders oo te merken, dan alleen dat de zware, moderne toren daar weinig bij past, te meer daar hij hier het „oude" gedeelte afsluit. De Vischmarktzijde van het gebouw getuigt van kracht en monumentaliteit en doet ietwat Noorsch aan Op zich zelf zouden we dit stoere ontwero kunnen waardeeren als bank gebouw of administratiegebouw van een groot bedrijf. Een Raadhuis met zijn re presentatief karakter kunnen we er niet zoo goed in zien. Doch de doorslag geeft de overweging, dat de Vischmarktzijde van het gebouw in geen enkel opzicht overeen stemt met den Breestraatgevel. Ondanks de gelukkige ruimtecompositie achten'we het plan voor Lelden niet gewenscht. ONTWERP BUURMAN. Het ontwerp-Buurman maakt ons even verlegen. Terwijl de ruimtecompositie in groote trekken een uitnemenden Indruk maakt met ln rechthoek loopende, goed verlichte gangen rondom twee binnen plaatsen met een dikwijls mooie schik king der verschillende vertrekken, zijn er enkele dingen die aan de compositie af breuk doen: de kleine vestibule met de vrijwel gesloten hal, en de cellen welke we aangegeven vinden in belangrijke ruimten als ontvangzaal en trouwzaal en die daar storend moeten werken. In groote trekken genomen moeten we het grond plan prijzen om de overzichtelijkheid en de goede geleding van vele representatieve en dienstvertrekken. BINNENLAND. Geen korting op de uitgaven van sociale zaken; een onderhoud met minister Slole- maker de Bruine. (Binnenland, 4e Blad). Prof. dr. J. C. Kielstra benoemd tot gou verneur van Suriname. (Binnenland, 4e Blad). De bezuiniging op onderwijs; min ster Marchant houdt voet bij stuk. (Kerk en School. 2e Blad). Plannen voor de tienjaarlliksche inter nationale bloemententoonstelling der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Heem stede. (Land- en Tuinbouw 2e Blad) Het bloembollen-saneeringsplan treedt Maandag in werking .(Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Duitschland heeft toegegeven aan de wenschen der buitenlandsche scheepvaart maatschappijen. (Buitenland, le Blad). De voorbereidingen voor het congres te Neurenberg der N.S.D.A.P. (Buitenland, le Blad). De rust op Cuba vrijwel hersteld. (Bui tenland, le Blad). Dat de heer Buurman ln staat is een monumentaal gebouw te ontwerpen be wijst de teekening van de Vlscnmarktzijde De hoofdingang is hier forsch gecompo neerd. Het dakruitertje daarboven, be doeld waarschijnlijk als lantaarn voor het trappenhuis, doet echter wat peuterig aan De toren is forsch en flink, doch de be kroning dunkt ons meer die van een licht toren dan van een stadhulstorcn In zijn geheel is de Vischmarktvleugel van 't complex een stevige, zij het wat strakke compositie, die het bezwaar heeft, dat ze niet in lrarmonie is met den Breestraat- vleugel Ook de hoekoplossing dunkt ons niet gelukkig. ONTWERP VAN DER LAAN. Ook hierbij is van de algemeene groe peering van gangen en vertrekken rondom een grootere en kleinere binnenhof veel goeds te zeggen. Bij nauwkeurige beschou wing en vergelijking komt men evenwel tot het resultaat, dat niet alles even practisch is gevonden; een weinig monu mentale hal; de ligging van de raadzaal ln een hoek. het verband van een enkelen chef met zijn ambtenaren. Dat alles ziet men m 't project van den heer Blaauw het gunstigst opgelost. Trouwens de heer Blaauw had reeds twee projecten voor een raadhuis te Bloemendaal ontworpen en wellicht nog elders, welke scholing onze Leidsche architecten missen. Ten aanzien van het exterieur merken we op. dat de oplossing van den hoek BreestraatKo renbrugsteeg ons niet gelukkig voorkomt, terwijl de gevel aan de Vischmarktzijde ons meer den indruk van een groote mid delbare school dan van een raadhuis geeft De torenromp is op zichzelf envoudig en flink; doch de bekroning dunkt ons wei nig karaktervol, en wanneer we de vogel- vluchtteekenlng beschouwen, dan lijkt ons de plaatsing niet erg gelukkig. Gaarne hulde brengend aan de vijf uit genoodigde architecten, speciaal aan onze stadgenooten die op het gebied van Stadhuisbouw nog geen practische er varing hebben en nochtans niet zonder verdienste voor den dag kwamen, meenen wij voor het plan-Blaauw onverdeeld gun stig te moeten oordeelcn als sterk en har- monrsch van compositie, als prachtig rhytmisch van massawerking, als zuiver ste uitdrukking van het in de opdracht verlangde in verband met den ouden gevel en het omringende stadsplan. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater geeft een reprise van „Mam'selle Nltouche", de verfilming van de gelijknamige operette van Melhac, Blum en Milhaud Er gaat een ongemeene bekoring uit van het spel van het geraffi neerde kostschoolmeisje en den onschul- digen orgelleeraar die in werkelijkheid operette-dirigent is. Anny Ondra en Os kar Karlweiss spelen deze rollen de eerste met haar lieve stemmetje en haar grap pige maniertjes, de laatste heel vermake lijk. Verder speelt nog een keur van voor aanstaande artisten. zooals Georg Alexan der en Hans Junkermann mee ln deze operettefilm, die charme en perfecte uit voering van détails met aardige muziek ln zich vereenigt. Evenals van iedere Anny Ondrafilm heeft ook thans Karl Lamac de regie en hij doet 't weer heel knap. In het voomrogramma o.m een Ameri- kaansche film, getiteld „Argentijnsche hartstochten".

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1