LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 Augustus BUITENLAND. TELEGRAMMEN. CMUI MI4SD UfT ZWf»D VAN DAKMLES lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH"11' SMOKKELAUTO TE KERKRADE AANGEHOUDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag reed vóór het grenskantoor Holz te Kerk- rade een vrachtauto, die van de Nieuw- straat. uit de richting Aken kwam Vol gens mededeeling van den chautfeur aan den dienstdoenden rijksambtenaar be stond de lading slechts uit ledige eier- klsten. De rijksambtenaar. Zijlstra gehee- ten, vertrouwde evenwel deze mededee ling niet en vermoedde, dat de auto Duitsche margarine bevatte. Bij het onderzoek vond hij al spoedig achter een der kisten zijde en wollen stolfen. Toen de chauffeur zulks bemerkte, sprong hij fluks in de auto achter het stuur en trachtte er vandoor te rijden. Maar de rijksambtenaar sprong eveneens in de auto naast den chauffeur en hoewel hij herhaaldelijk sommeerde om te stoppen, reed de chauffeur met een stevige vaart door de Hoofdstraat in de richting Heer len. In de Wijngracht nabij de tunnel wist de ambtenaar, door een manipulatie, aan het stuur, de auto te doen stoppen. Daar verscheen ook spoedig de inmiddels ge waarschuwde gemeente-polltie. De chauf feur werd gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie gebracht. De auto, die eenigszins beschadigd was, ls in beslag genomen. Bij nader onder- zoek bleek de lading te bestaan uit zijde en andere stoffen ter waarde van onge- i veer f. 3500. De invoer darfrvan is verbo den. De chauffeur. F. W Gielen, uit Heer- lerheide, is Dinsdagmiddag wederom op vrije voeten gesteld door den waarnemen- den commissaris van politie De smokkelwaar en de auto zijn in be slag genomen. De chauffeur weigerde te zeggen, op wiens last hij heeft gehandeld. BUITENLANDSCH GEMENGD. CODOS EN ROSSI TE PARIJS TERUG. De Fransche lange afstandsvllegers Codos en Rossi, die na hun recordvlucht j eenige dagen in Zuid-Frankrijk hebben J uitgerust, zijn gisternamiddag te Parijs I aangekomen. Op het vliegveld Le Bourget begroette j minister-president IJaladier de vliegers en 1 verklaarde, dat hij bij deze gelegenheid I de Fransche luchtvaart zijn absoluut ver trouwen wilde betuigen. Op haar had l Frankrijk op het oogenblik al zijn hoop gesteld. Bij de ontvangst op het stadhuis werd den vliegers de groote gouden medaille van de stad Parijs overhandigd STORM BOVEN NOORD-OOST-ITALIE. Groote matcrieele schade. Dinsdag heeft boven Noord-Oost-Italië met Ferrara als centrum, een buitenge woon hevige storm gewoed, welke gepaard is gegaan met hagelslag en onweer. Boo- men werden ontworteld, muren en tele graafpalen zijn omgewaaid, terwijl groote schade ls aangericht aan de daken der hulzen. Het verkeer met de electrische treinen en de telefoonverbindingen was langen tijd gestagneerd. De materleele schade is zeer aanzienlijk. De temperatuur is gedaald. NOODLOTTIGE REGENVAL. Op Jamaica zijn gisteren een vijftig menschen omgekomen door een ontzag- wekkenden regenval, die Kingston en om trek geteisterd heeft Er is groote stoffe lijke schade aangericht. NIEUW RECORD VOOR BOOTREIZEN OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Het Italiaansche stoomschip „Rex" heeft een nieuw record gevestigd voor den over tocht over den Atlantischen Oceaan door een traject van 3181 zeemijlen af te leg gen in 4 dagen 13 uren en 58 minuten. Op een dezer dagen werden niet minder dan 738 zeemijlen afgelegd. De kapitein van de ..Rex" heeft bij aan komst te New York verklaard, dat dit nieuwe record is gevestigd op bevel van Mussolini. DE ALGEMEENE TOESTAND. Beter perspectief voor de ontwapenings conferentie? Habicht over het „probleem Oostenrijk". De ontwapeningsconferentie zal op 16 October worden hervat en in onderhoud met een correspondent van Reuter ver klaarde Norman Davis, naar aanleiding daarvan, dat hij thans meer hoop heeft dat een oplossing van het ontwapenings- vraagstuk zal worden gevonden. Amerika zeide hij, zal op de conferentie de kwestie van de vloottonnages niet ter sprake brengen, daar deze zal worden be handeld op de vlootconferentie van 1935. Norman Davis wees met nadruk erop, dat de nieuwe vlootbouwprograms van de Vereenlgde Staten en van Japan geens zins een bewapeningswedloop beteekenen daar zij de bij verdrag toegestane tonnages niet overschrijden. Davis voegde eraan toe, dat hij een uitnoodiging van de Europeesche leiders verwachtte om begin September te Londen preliminaire ontwapeningsbesprekingen te houden. De actie der nationaal-socialisten tegen Oostenrijk blijft op denzelfden voet door gaan. Gisteren heeft Landesinspektor Habicht, die reeds zoo dikwijls onrust verwekt heeft, voor de Beiersche radio opnieuw een redevoering gehouden, waar in hij er op wees, dat zijn een week ge leden gehouden radiorede, die de stap der mogendheden te Berlijn behandelde, in opdracht der Oostenrijksche bondsregee- ring op gramofoonplaten was opgenomen, om bij een behandeling voor den Volken bond te dienen als bewijs voor de zooge naamd van het nationaal socialisme uit gaande bedreiging van de vrijheid en het zelfbestemmingsrecht van Oostenrijk te dienen. De mededeeling is door de natio naal socialisten van Oostenrijk met bui tengewone genoegdoening opgenomen, aangezien de wereld daaruit tot de erken ning moest komen, waarom het in waar heid gaat, namelijk hierom, dat in het tijdperk van het zelfbestemmingsrecht der volkeren en onder de oogen van een Vol kenbond, die geroepen is den vrede der wereld en de vrijheid juist der kleine vol keren te beschermen, midden in het hart van Europa een volk van duizendjarige cultuur een wanhoopsstrijd voert om zijn vrijheid. Het „probleem Oostenrijk", dat in wer kelijkheid ln het geheel geen probleem is, zou zeer eenvoudig op te lossen zijn wanneer men er slechts tot overeenstem ming over wilde komen de principes van den Volkenbond in werkelijkheid toe te passen en Oostenrijk hetzelfde recht toe te staan, dat men het laatste negervolk in Afrika bereid is te geven, namelijk het recht vrij en ongehinderd zelf zijn lot te vormen. Meer heeft de nationaal socia listische beweging nooit verlangd. Wie haar andere bedoelingen toeschrijft spreekt of uit onwetendheid of spreekt be wust onwaarheid. De natlonaal-socialistische propaganda tegen Oostenrijk blijft dus voortgaan, zij het misschien op iets rustiger wijze. In- tusschen zegt het „Journal des Débats" uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat Italië opnieuw te Berlijn zal inter- venieeren ln verband met de propaganda der N S.D.A.P. in Oostenrijk. Naar te Rome verklaard wordt, zou het hier eenzelfde démarche als de voorgaan de betreffen. de als medeplichtigen bij de brandstich ting in den rijksdag gearresteerde Bulga ren onschuldig zijn. Aangezien de Duitsche Justitie het gootste belang er in heeft, in het bezit te komen van alle bewijzen, di» voor het vaststellen van de onschuld der beklaagden gebruikt zouden kunnen wor den. zou ik u ten zeerste dankbaar zijn, Indien u mn het in uw bezit zijnde mate riaal ten gebruike bU het aanhangige pro ces zoo spoedig mogelijk zoudt willen doen toekomen". Van de zijde der Duitsche autoriteiten is niet medegedeeld, of op deze belde brie ven reeds eeriig antwoord is ontvangen. De correspondent te Praag van de N.R.Crt. meldt dat de kwestie van het onlangs gepubliceerde en direct weer in getrokken interview van Hitler met een Amerikaansch journalist thans is opge helderd Bedoeld interview is wel degelijk verleend, maarwas opgenomen in de zelfde Amerlkaansche krant van 20 Mei! Goering en Goebbels, die met toenemende bezorgdheid Hitler's zwenking naar de ge matigde zijde gadeslaan, zouden nu het Interview nog eens de wereld hebben in gezonden, teneinde hem op deze wijze vast te zetten. Pas op het laatste moment kwam dr Frick achter het complot, maar het verslag was toen reeds de wereld ingezon den. De leiding van den gouw Pommern der Nat-Socialisten publiceert een oproep, waarin groot-grondbezitters worden opge wekt land te geven als „schenking" voor den arbeid. In deze proclamatie wordt verklaard Dit jaar moest de Pommersche Land maatschappij Stettin noodgedwongen haar geheele apparaat voor het kolonisatiewerk laten rusten, daar geen land ter beschik king stond. Pas in Juli heeft zij 12.000 morgen kunnen overnemen. De Pommer sche landmaatschappij kan jaarlijks j 100.000 morgen laten bewerken. Reeds uit eigen belang moet het groot-grondbezit j land voor kolonisatie beschikbaar stellen. Het economische leven in onze provincie I zal opbloeien, er zal afzetgebied zijn voor I de eigen productie van het groot-grond bezit. Ten slotte zal gerekend kunnen wor- i den op de hulp der kinderen van de kolo nisten. Wij verwachten, dat het groot grondbezit een zelfde bereidwilligheid aan den dag zal leggen als de overige oecono- mische kringen Daartoe behoort, dat het het schenken van land als bijdrage tot den arbeid opvat. Juist voor den grond geldt: gemeenschappelijk belang gaat bo ven eigen belang. De nieuwe leiding van het Duitsche Wielrijders Verbond, waarin alle Duitsche wielerorganisaties zijn opgenomen, heeft voor alle leden een verplichte verzekering tegen ongevallen ingesteld, waarvan de premie slechts een gering bedrag per jaar, waarschijnlijk drie mark, zal bedragen. Op 27 September zal een Duitsche Wielerdag worden gehouden ter bevordering van het wlelrijden in Duitschland. NIEUWE STAPPEN VAN FRANKRIJK. Ten behoeve van Oostenrijk te Londen en bij Polen en de Kleine Entente. PARIJS. 17 Aug. (Eigen tel.) De Fransche diplomatie onderneemt 'n reeks nieuwe stappen ten behoeve van Oosten rijk zoowel te Londen als bij Polen en de Kleine Entente. Zij acht de aarzelende, afwachtende Engelsche politiek gevaarlijk en in staat de agitatie der Hitlerianen aan te moedigen en een catastrofe voor te be reiden. Men constateert hier, dat het door Mus solini gevraagde uitstel van het bezoek van Dollfuss aan Rome op het voornemen van Italië wijst, zijn „dubbel spel" voort te zetten en dat het spoedeischend is er een actie van de andere mogendheden in een andere richting tegenover te stellen. In de eerste plaats wordt het noodzake lijk geacht den binnenlandschen toestand van Oostenrijk te verbeteren, waarvoor een leening op voldoende wordt geacht. Ten behoeve van het economisch her stel moeten de plannen weer worden ter hand genomen van een economische entente met de naburige staten: Tsjecho- Slowakije heeft zich tegenover de Hit- leriaansche bedreiging reeds bereid ver klaard tot nieuwe offers. Teneinde de zoozeer gewenschte stich ting te verwezelijken van een Donau-en- tente, die ook Hongarije zou omvatten zal de Fransche diplomatie zich er mee bezig houden Joego-Slavië en Roemenië te overtuigen dat zij in dezelfde richting moeten gaan. Hbld. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DUITSCHLAND. Dc brand in den Rijksdag Een politieke zet van Goering en Goebbels Oproep om land te schenken. De Oberrelchsanwalt bij 't rijksgerechts hof te Leipzig, die de zaak van den rijks dagbrand en het proces van der Lubbe behandelt, heeft d.d 10 Augustus jl. een brief gericht aan den Zweedschen advo caat Branting en één aan den Franschen schrijver Romain Rolland Beide brieven lulden resp. als volgt: „Hooggeachte Heer Advocaat, Volgens een artikel van het te Kopen hagen verschijnende dagblad „Sozlaldemo- craten" van 6 Juli jl. hebt u een redacteur van genoemd blad ln een hem toegestaan onderhoud medegedeeld, dat u lid bent van een commissie van juristen van inter nationale reputatie, die binnenkort te Den Haag bijeen zal komen en de taak op zich heeft genomen, in een soort contra-pro cedure uiteen te zetten wat inzake den brand in den Duitschen rijksdag als „recht en juist kan worden beschouwd. U zou daarbij verklaard hebben, dat „concrete verklaringen uit de eerste hand en rappor ten" ter beschikking stonden Hieruit meen ik met zekerheid te kun nen aannemen, dat het gaat om bewijs materiaal, dat geschikt is de verdenking van bij den brand betrokken te zijn te motiveeren tegen personen, tegen wie tot nog toe geen vervolging Is geopend. Aangezien de rechtbank en het Open - baar Ministerie het grootste belang er bij hebben, alle omstandigheden te leeren kennen en bij de vorming van een oordeel te gebruiken, voor zoover zij den gang van zaken kunnen ophelderen, zou Ik u zeer dankbaar zijn, wanneer u mij kennis wilde laten nemen van het klaarblijkelijk in het bezit der commissie zijnde bewijsmateriaal Voor een zoo spoedig mogelijke toezending van dit bewijsmateriaal in het bijzonder voor verklaringen van getuigen, die over den rijksdagbrand concrete mededeelingen kunnen doen en zich willen verplichten of bereid zijn bij de behandeling door het Rijks-Gerechtshof als getuige te verschij nen blijf ik u ten zeerste dankbaar". De brief aan Romain Rolland luidt als volgt: „Hooggeachte Heer Rolland, Uw aan den Duitschen ambassadeur te Parijs gericht schrijven van 18 Juni 1933 Inzake den rijksdagbrand is mij toegezon den. In dezen brief brengt u tot uiting, dat alle Informaties bij u geen twijfel heb ben gelaten ten aanzien van het feit, dat ENGELAND. Propaganda-campagne De Valera Gandhi's hongerstaking ten einde. De Valera zal a.s. Zondag in Ierland een nieuwe propaganda-campagne voor zijn partij aanvangen te Tipperary. Hij wil hiermede tegen de campagne van de Ier- sche fascisten ingaan. De Valera heeft te kennen gegeven, dat de mogelijkheid van parlementsverkiezingen feitelijk op den voorgrond is geschoven. De leider der fascistische nationale garde, generaal O'Duffy heeft, nadat hij de tegen Zondag vastgestelde kerkelijke plechtigheden ter eere van de gevallen stichters van den Ierschen vrijstaat heeft afgelast, thans bekend gemaakt, dat in de plaats hiervan plaatselijke opmarschen zullen worden gehouden, waarbij twee minuten stilte zal worden ln acht geno men. Voor botsingen tusschen aanhangers van De Valera en de Blauwhemden wordt ernstig gevreesd. Gandhi is gisteren, naar uit Bombay was gemeld, in hongerstaking gegaan „tot den dood"! Evenwel is de Indische regeering gisteravond aan zijn wehschen tegemoet gekomen zoodat de staking weer geëindigd is Hij mag dus de propaganda voor de zaak der Indische paria's voortzet ten, zij het onder zekere voorwaarden. CUBA VERLANGT UITLEVERING VAN MACHADO. HAVANA. 17 Aug (V.D.) Zooals reeds gemeld werd, is door de nieuwe regeering van Cuba een vervolging Ingesteld tegen ex-president Machado en zijn ministers wegens doodslag, corruptie en wanbeheer der staatsfinanciën. Hoewel Machado oor spronkelijk ook door de nieuwe Cubaan- sche regeering als politieke vluchteling werd beschouwd, meent men echter op grond van de tegen hem ingediende aan klacht zijn uitlevering te kunnen eischen. Machado. die momenteel te Nassau op de Bahama-eilanden in Britsch West-Inurè vertoeft, was voornemens naar New-York te gaan. hoewel hij volgens andere berich ten via de Bermuda-eilanden naar Enge land had willen gaan, waar een groot deel van zijn particulier vermogen belegd ls of gedeponeerd bij Engelsche banken Indien Cuba echter zijn uitlevering eischt, bestaat de kans, dat hij in verband met de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de nieuwe regeering-Cesp°des en de Ame rlkaansche regeering de Vereenlgde Staten zal mijden. o OOSTENRIJK EN DE NATIONAAL SOCIALISTEN. WEENEN, 16 Aug. (Reuter) In een ministerraad, welke enkele uren duurde is besloten verdere maatregelen tegen de Nat. Soc. te nemen. Weenen 16 Aug. (Reuter). In den ministerraad is besloten, dat degene, die in het buitenland dusdanige handelingen stelt, dat zij vijandig aan Oostenrijk kun nen worden gekenmerkt, het burgerrecht ontnomen zal worden. Ook zal hij, die zonder toestemming het land verlaat, zijn burgerrecht verliezen. Het vermogen van die personen kan door den bondsraad in beslag genomen worden. Bovendien heeft de ministerraad beslo ten, dat het vermogen van politieke, ver boden partijen in beslag genomen zal worden. DENEMARKEN Scherpe maatregelen teeen de Roeren beweging;? De Deensche regeering heeft gisteren een ministerraad gehouden ter bespreking van den politieken toestand, in het bij zonder met het oog op den landbouw, de boerenbeweging en de bijeenroeping van den Rijksdag. Ook de commissie voor landbouwaange- legenheden heeft in haar laatste bijeen komst uitvoerig over deze kwestie beraad slaagd. De regeering zou voornemens zijn scherpe maatregelen tegen de boerenbewe ging te nemen. VEREENIGDE STATEN. Staking in de confectiebedrijven. Roosevelt heeft besloten de door het heele land verspreide militaire posten in enkele organen te vereenigen, in de ver wachting, dat daardoor een groote bespa ring zal worden bereikt. Zestigduizend georganiseerde confectie- arbeiders in dc staten New York, New Jersey en Connecticut zijn, ondanks den door president Roosevelt afgekondlgden arbeidsvrede, in staking gegaan Het doei der staking is de afschaffing van z.g, „sweatshops", dat zijn bedrijven waar ge arbeid wordt volgens het „sweating-system' een stelsel waarbij aan de arbeiders,'vooral thuiswerkers, voor zwaar werk uiterst lage loonen worden betaald. De officieeie in stanties zouden met de stakers sympathi- seeren, daar de koopkracht der arbeiders, wanneer zij de staking winnen, zal toe nemen, hetgeen ook heit streven is van de regeering. MOSKOU WORDT GEMODERNISEERD. MOSKOU, 17 Aug. (Reuter) De Mos- kousche dienst van openbare werken heeft naar het Telegraaf Agentschap der Sovjet Unie meedeelt, eenige groote plannen uit gewerkt tot verschillende verbouwingen en den aanleg van nieuwe moderne wijken in de stad- De snelle groei der bevolking van de hoofdstad der Sovjet-Unie (van 1.027.336 in 1920 tot ruim drie mlllioen in 1933) en de ontwikkeling van haar industrie en cultureele instellingen, heeft het vraag stuk van verbeteringen in den stadsaan- leg op den voorgrond geschoven. Overal in de stad zijn de bouwwerk zaamheden ln vollen gang. Nieuwe wijken wordén aangelegd, de bestrating wordt verbeterd en de ondergrondsche spoor weg wordt uitgebreid en gemoderniseerd. Reeds het vorig jaar is te Moskou 800.000 vierk meter terrein met nieuwe woningen verhuurd, waarin een kapitaal was gesto ken van 150 mlllioen roebel. Voor 1933 ls uitgetrokken een bedrag van 175 mlllioen roebel, waarvoor 892 nieuwe huizen kun nen worden gebouwd, op een oppervlakte van 1.225 000 vierk. meter. Op drukke kruispunten zullen onder grondsche gaanderijen voor de voetgan gers worden gebouwd, terwijl het plan van „Groot Moskou" tevens Inhoudt den bouw van zes nieuwe spoorwegstations en van eenige wolkenkrabbers voor openbare in stellingen. POLEN. Dreigende staking in Opper-Silezië. Het Congres der socialistische en regee- ringsgezinde vakbeweging heeft besloten voorloopig af fe zien van een protest staking tegen de loonsverlagingen en ont slagen in Oost Opper-Siizlê en evenals reeds geschiedt bij de mljnwerkersorgam- saties. inet elkaar samen te werken en een arbeidsgemeenschap te vormen ter voorbereiding van een eventucele algc- meene staking. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de eisch werd gesteld, dat de Duitsche vakbonden niet in deze arbeidsgemeenschap zouden worden opgenomen aangezien zij nationaal-socialistisch waren, zoodat de besprekingen over de algemeene stmting zonder de Duitsrhe vakbonden, waarin vele in Opper-Silezië werkende Duitschers ge organiseerd zijn, zullen worden gevoerd. CIRCUSPAARDEN IN BRA\ïü WAGON. PASEWALK, 17 Aug. (V.-D.i „s cus Busch, dat Dinsdag en W<* Pasewalk ln Pommeren, eenlge-1 lingen had gegeven, heeft nt<j( bij het transport van zijn pa;' ernstig verlies geleden. In eet J waarin zich negen kostbare dra den bevonden, brak plotseling dr.'l kende oorzaak brand uit. Drie b werden zoo ernstig gewond, dat zij deiljk afgemaakt moeten worden,! het de vraag ls. of de andere d,».l alle brandwonden opliepen, nog vil suurpaarden gebruikt kunnen <Ko:tf schade voor het circus wordt gel 40 a 50.000 Mark. o- BRUTALE POGING TOT JUWEE1 DIEFSTAL TE LONDEN, LONDEN, 17 Aug. (V. D.) Autobit hebben gisteren een brutale poging rooving van een juwellerszaak ln t» densche West-End gedaan, en dairy zoover bekend is een geheel nieim thode toegepast. Tegen tien uur ochtend hield een auto, waarin een feur in uniform en twee andere ie den zaten, stil voor de juwelierszail Bravlngton Ltd. in Wardour Sta twee mannen sprongen uit den va: bonden, tot groote verbazing der v gangers de knop van de deur m koord vast aan een haak, die uit den stak. Vervolgens maakten zij een vast aan het tralieraam, dat v« etalagevenster zat, en bonden het eind aan de auto vast. De chauflei gas en trok een gedeelte van het werk voor het raam vandaan. Intr) hadden de winkelbedienden, die u winkel opgesloten zaten, kans gezii deur los te wringen. De voorbijga schenen te zeer perplex Om in te gi doch de bandieten zelf overzagen o: dellijk de situatie en gingen er in d- met groote snelheid vandoor zomin buit te hebben gemaakt. Reeds hadd echter het vensterruit ingeslagen en voorraad juweelen gegrepen, die zj haast van hun vlucht echter niet meenemen en die op het plaveisel i I teruggevonden. Waarschijnlijk hebt* roovers geloerd op een plateau met rt met zeer kostbare diamanten van waarde tusschen de 2000 en 3000 Poa SPAANSCH AMBASSADEUR IS RUSLAND. MADRID, 16 Aug. (Reuter). De Sp sche regeering heeft aan de Sovjet bliek voorgesteld dr. Fascus, socials kamerlid, oud-directeur-generaal vaa departement van volksgezondheid, noemen tot Spaansch ambassadeui Rusland. Spanje verwacht, dat Moskou keuze goed zal keuren. BRAND IN EEN MUNITIEDEPOT PARIJS.- 17 Aug. (V.D.) In een grond sch munitiedepot te Aire sur nabij Rijssel in Noord-Frankrijk onbekende oorzaak een brand uitgëa die zich langzaam uitbreidt in de rï van de hoofdopslagplaats. Het munSi pot dat voornamelijk dient voor hel slaan van gasgranaten, ligt slechts van den straatweg verwijderd. D? militaire autoriteiten van Daui' ben alle voorzorgsmaatregelen tot bes ming der bevolking genomen. HONDERD DRIE EN NEGENTIG MISDADIGERS GEARRESTEERD. WARSCHAU 17 Aug. (V.D.) De politl Warschau heeft in den afgeloopen ni in het centrum der stad een groote zia gehouden, waarbij 193 personc resteerd werden, meest personen die eerder met den strafrechter in aanra! waren geweest, misdadigers wier aanb ding werd verzocht en leden van de oa- wereld. VIERENTWINTIG BOERENHOFSTED AFGEBRAND, WARSCHAU. 17 Aug (V.D.) In een nabij Prasnitz brak een groote branf waardoor 24 boerenhofsteden met alle behoorende schuren en stallen, alle W de have en alle inboedels een prooi vlammen werden. Door gebrek aan «j werd het blusschingswerk ten zeerste mosilijkt Volgens het politie-onderzoek zo» brand zijn ontstaan door kinderen, met lucifers gespeeld hadden De rieele schade is aanzienlijk en met verzekering gedekt. VERHOOGDE VREEMDELINGEN BELASTING IN BELGIË BRUSSEL, 17 Aug. (Reuter) - De niteur" publiceert een aantal KonlMJJ besluiten, genomen op grond van ae g ciale volmachten, welke het P den ministerraad heeft verstrekt. :d.» wordt de administratie vereenvoudig belasting voor vreemdelingen v' terwijl de salaris-verlaging voor ren wordt verlengd voor het jaar 1» rechten op de binnenlandsche scheep worden tot 12W/o verhoogd. GANDHI. POONA, 17 Aug. (Reuter) - heelt de hem gestelde voorwaarde» aanvaard. Men maakt hieruit OP- zijn gisteren begonnen vasten niet O eindigen. IIIIIIIEIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillll1111'! GAAT NIET TE VER IN 111 WAAGT UW LEVEN N0! «J'F

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2