e plannen voor het Leidsche Stadhuis. het College van Burgemeester en Wethouders. tdvies aan R.A.C. beveelt het ontwerp van den Heer Blaauw met algemeene stemmen aan. De Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 Augustus 1933 Vierde Blad No. 22519 A. ONTWERP BLAAUW. o C. J. Blaauw, wiens ontwerp door de R. A. C. wordt aanbevolen. uitvoerig zelve de distributie der dienstvertrekken in een Raadhuis besproken. Zij kwam tot de overtuiging, dat het tot het van een in het algemeen en meer bevredigende oplossing, zou verdienen het beschik te vergrooten met het der perceeien Vischmarkt 7 en heeft deze meening ook bij schrijven 15 Augustus 1932 aan Uw College waarop echter werd medege- terrein op de in het Kaads- d.d. 11 Juli 1932 aangewezen grootte t worden gehandhaafd, met dien ver- dat bijtrekking van het hoekper- I BreestraatMaarsmanssteeg, alsmede I ce perceeien Vischmarkt 7 en 8, in een lol meer verwijderde toekomst geens- [onwaarschijnlijk is te achten, a de vaststelling van het Reglement en gamma dat hierbij gevoegd is als Ijse I (deze bijlage werd ons niet ver- pi Red. LD) is dit den archi- pu toegezonden, waarna deze de gele peld hebben gekregen in een bijeen- ist met onze Commissie vi-agcn te stel len punten ter sprake te brengen. Het Jllaat dezer besprekingen is sclirifte- I vastgelegd en. na aan de goedkeuring 1 Uw College te zijn onderworpen, aan architecten medegedeeld. Afschrift Inleiding. hare installatie door Uw College de Commissie haar bureau gekozen jare leden Dr. H. E. van Gelder en Ir. Driessen respectievelijk tot voorzitter icretaris aangewezen. Zij heeft zich ia vooreerst hoofdzakelijk bezigge- jen met de samenstelling van het Re ent en Programma van Eischen, dat de vijf, door den Gemeenteraad aan zeil en uitgenoodigde architecten, it worden voorgelegd. Nader' overleg Uw College was daarvoor noodig en ommissie heeft het zeer gewaardeerd, zij in direct contact met Uw College ihillende vraagpunten kon oplossen, ■en dier vraagpunten moet zij hieron- isder ingaan. het vaststellen van het ontwerp- ramma heeft onze Commissie zich re- jhap gegeven van de door het terrein e geldmiddelen geboden mogelij khe- inzending der ontwerpen gesloten. De vijf plannen werden op 5 Mei ter beschikking der Commissie gesteld, die gedurende 14 dagen aan hare leden gelegenheid gaf ze ieder voor zich te bestudeeren In de eerste samenkomst der Commissie daarna, waarin een beoordeelende bespre king der vijf plannen aan de orde was ge steld, bleek dat vier inzenders zich geheel of nagenoeg geheel aan de regelen door het Programma gesteld, hadden gehouden, terwijl één van deze vier inzenders, de heer Kropholler, zijn ontwerp had doen vergezeld gaan van een variant-plan, waarbij hij de Koornbrugsteeg over een breedte van 4 M. en een lengte van 29 M met een colonnade had overbouwd. De inzender, de heer Blaauw. had zich een ingrijpende afwijking veroorloofd door het terrein der beide perceeien Vischmarkt 7 en 8 en van het perceel Breestraat 92 in zijn plan te betrekken, terwijl ook de rooi lijn aan de Vischmarkt werd overschreden Hij gaf daarentegen een groot terrein aan den hoek Vischmarkt—Koombrugsteeg ge heel vrij. Onze Commissie achtte deze handelwijze bepaaldelijk onjuist en, hoewel de heer Blaauw in een latere nota van 23 Mei 1933 (zie Bijlage IV) (deze bijlage werd ons niet verstrekt Red. LD) zijne opvat ting uitvoerig heeft toegelicht en verde digd, bleef onze Commissie niettemin van oordeel, dat deze inzender zijne bevoegd heid had overschreden De vraag werd opgeworpen of de heer Blaauw thans geacht kan worden „op re delijke wijze aan de eischen van het Pro gramma te hebben voldaan"; immers zoo niet, zou onze Commissie zich genoodzaakt zien, overeenkomstig het bepaalde in art. 5 van het Reglement, Uw College te advi- seeren geen honorarium aan den ontwer per tqe te kennen. Na ampele overweging kwam onze Commissie intusschen tot de overtuiging, dat er geen aanleiding be stond Uw College in laatstgenoemden geest te adviseeren. Een tweede vraag was deze of de inzen ding van den heer Blaauw op SU®0 *an de gepleegde afwijkingen van liet Pro gramma al of niet buiten onze beoordeehng moest worden gehouden. Hieromtrent overwoog onze Commissie, dat in de haar door Uw College .verstrekte opdracht uit- De heer A. J. Krophoiier. I. Controle op de eischen van het Programma. Het ontwerp neemt in afwijking van het Programma in beslag de perceeien Visch markt 7 en 8 en Breestraat 92. Aan de Vischmarkt springt de gevel, uitgaande van den Noordwesthoek over een lengte van 40 m. geleidelijk tot 2'/, m. toe uit de rooilijn. Wat de grootte en indeeling der ruimten betreft, vallen geen afwijkingen van eenige beteekenis te constateeren. II. a. Plattegronden. Het ontwerp onderscheidt zich door zeer overzichtelijke en duidelijke plattegronden, gebaseerd op twee hoofdassen. Dit duide lijk sprekende assenstelsel is van groote beteekenis voor de geslaagdheid van het geheele plan. Vooral komt dit uit, als men ziet hoe de hoofdas, uitgaande van den bordesingang aan de Breestraat, aan dezen ingang bijzondere beteekenis hergeeft en een goeden samenhang tusschen het oude en het nieuwe gedeelte schept. Ir. J. A. vau der Laan De groepeering der afdeelingen en dien sten over de verdiepingen is eenvoudig, hetgeen groote voordeelen biedt, die tegen het bezwaar, dat in een vleugel van het administratieve gedeelte één verdieping meer dan in de andere plannen werd ont worpen, opwegen. De gangen zijn breed en niet heel lang De lichttoevoer voor de vertrekken is in 't algemeen gunstig; waar dit, o.a. op den beganen grond rondom het binnenplein, niet zoo is„ zijn meerendeels vertrekken iJï' beer Bern. Buurman. I li" in°rdt hierbij gevoegd als Bij- leh n2? bijlage werd ons niet ver- RdL D \00rbereiding der ontwerpen fan tTra hik enkele ondergeschikte !lt T^de gebracht. Een en ander een geleid tot de opstelling i,üfpul? Programma. dat als Then (ht v?"Sediend bij onze beoordee ld biiio„„lerhy gevoegd is als Bijlage III t d werd ons n'et verstrekt !en Mei 1933 was de termijn van HET VERBRANDE LEIDSCHE STADHUIS tieve gedeelte en het administratieve zijn behandeld en hoe deze in samenhang zijn gebracht. III Een onderzoek in hoeverre de ont werpers erin zijn geslaagd den overgelever- den ouden gevel tot zijn recht te doen komen en eene goede en harmonische aan sluiting te ontwerpen van den nieuwen bouw met dien gevel, ook in verband met het stadsbeeld ter plaatse. (In de geschiedenis van den aanhan- gigen Leidschen Raadhuisbouw heeft dit element een zóó belangrijke rol gespeeld, dat onze Commissie reeds in het Pro gramma van Eischen de aandacht der ontwerpers daarop speciaal heeft geves tigd, terwijl zij het bij de beoordeeling tot een afzonderlijk criterium meent te moe ten maken). IV. Een beoordeeling van de vormgeving. V. De bouwkosten; deze factor wordt ten slotte voor alle plannen gezamenlijk be handeld. legenheid zouden krijgen een variant op hun ontwerp in te dienen, waarbij even eens gebruik gemaakt zou mogen worden van dezelfde terreinoverschrijdingen. Zij heeft dit den architecten in een samen komst medegedeeld (zie deze mededeeling als Bijlage V) deze bijlage werd ons niet verstrekt Red L.D.) en hun gevraagd of zij eventueel gebruik zouden willen maken van de gelegenheid om vóór 1 September a.s. vorenbedoelde variant in te dienen. Een gedachtenwisseling met deze heeren is daarop gevolgd, waarvan de bescheiden onder Bijlage VI (deze bijlage werd ons niet verstrekt Red. L. D.) een overzicht geven en welke tot resultaat had, dat de 4 betrokken architecten op 12 Juni 1.1 de gestelde vraag bevestigend beantwoordden. Dit bracht onze Commissie in de nood zakelijkheid aan Uw College toestemming te vragen haar eindrapport niet overeen komstig het Rleglement uiterlijk op 1 Juli 1933, doch op 1 October 1933 in te zenden. Uw College heeft ons echter bij schrij ven van 28 Juni 1.1. bericht deze toestem ming niet te kunnen verleenen, zoodat onze Commissie, welke louter uit billijk- I lieldsoverwegingen tot haar voorstel was j gekomen, niet anders heeft kunnen doen dan zich bij deze beslissing neer te leggen en de architecten van Uw besluit in kennis te stellen. BEOORDEELING DER PLANNEN. Het is de Commissie eene behoefte om vooraf een woord van lof te brengen aan de uitgenoodigde ontwerpers, die hun taak met grooten ernst en toewijding hebben opgevat. Er is overvloedig en goedverzorgd werk geleverd; de ontwerpers blijken zich in de materie grondig te hebben inge werkt. Onze Commissie heeft gemeend, dat bij hare beoordeeling vijf factoren in aanmer king moeten worden gebracht, waarvan de vier hierna genoemde telkens in gelijke volgorde te berde zullen komen bij onze beschouwingen over elk der alfabetisch gerangschikte ontwerpen. I. Eene controle op het nakomen van de eischen van het Programma. II. Een beschouwing van de plattegron den in het algemeen, voorts een beant woording der vraag hoe het representa- drukkelijk eene beoordeeling van a 1 le plannen was gevraagd, terwijl werd gesti puleerd. dat liet. hier geen prijsvraag, maar een meervoudige opdracht gold- Daar kwam b>> da) het ontwerp Blaauw zeer Ir. H. F. Mertens. opmerkelijke qualiteiten bleek te bezitten en dat de ontwerper door een goede ge dachte geleid een zeer gelukkige greep ge daan had, waarvan de ook stedebouwkun dig belangrijke resultaten, mede door de gewraakte afwijkingen van het Pro gramma, tot volledige ontwikkeling kon den worden gebracht. Dit alles deed onze Commissie eenstemmig besluiten ook het ontwerp Blaauw in hare beoordeeling te betrekken. Onze Commissie heeft toen echter ge meend, dat de billijkheid medebracht, dat de vier anderj ntwerpers alsnog de ge-

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 11