R. H-W FRUITSODA zegt niets LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 16 Augustus 1| BUITENLAND. dc firma's Langezaal (electr. aanleg), Hik- kendorf (marlaezeiy, leeuwin (meubilair) en Bleys (schilderwerk), benevens de elec- tro-tecnnlsch adviseur der fa. Matglas Versteeg te Amsterdam. De algemeene leiding berustte bij den architect Anton Hamaker uit Amsterdam, een expert op het gebied van de Inrich ting van café-restaurants. „Zomcrzorg" was toevallig juist de vijftigste zaak, welke hU Installeerde de 49ste was het „Lldo" in Amsterdam en de resultaten wettigen de veronderstelling, dat hij deze opdracht in Jublleum-stlJl heeft willen uitvoeren. Op onzen rondgang werd ons ook nog een blik gegund ln de hygiënisch Inge richte keukens, waa.r de ex-chefkok van restaurant „Royal" ln Den Haag den scep ter zwaait, ln de sanitaire afdeelingen, ln de ruime koelcellen, de dienstvertrekken, provisiekamers, enz. enz. Met gerechtvaardigden trots toonde de heer Batenburg ons zijn woonvertrekken, boven het restaurant gelegen; de soda- fountaln, waaruit meer dan 100 verschil lende soorten Ijs kunnen worden geser veerd, de twee prachtige vleugels van de firma Bender, het ruime terras met pal men uit Nice, welke Je naar de Riviera verplaatst wanen, het parkeerterrein met stalllngsgelegenheid voor plm, 100 auto's ....teveel om allemaal op te noemen. De vogel Phoenix heeft hier zijn Zon- dagsche veerenpak aangetrokken! „Zomerzorg" Is mooier dan ooit te voren. Moge het onder leiding van zijn energie ken exploitant een nieuw tijdperk van grooten bloei tegemoet gaan. Een woord van hartelyken gelukwensch aan den heer Batenburg en de zijnen zij ook hier op zijn plaats. Zooals bij dergelijke gelegenheden te doen gebruikelijk, ls de olficieele herope ning gepaard gegaan met een feestelljken maaltijd, waaraan behalve een aantal ge meentelijke autoriteiten en de familie Ba tenburg, de architect en aannemers ook vertegenwoordigers van de Ned, Spoorwe gen en de pers aanzaten. Tot de eerste categorie behoorde o.m de loco-burge meester. wethouder J. Splinter, de burge meesters van Sassenheim en Voorhout, de directeur van Gemeentewerken de heer De Blauw, de directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht, de heer Klers, de hoofdin specteur van politie, waarnemend commis saris, de heer Eskens, de commandant der Brandweer de heer Verhoog, de chef van exploitatie der N Z.H.T.M. ir. Modderman, de heeren Bokmeulen en Bierman namens de Ned. Spoorwegen, de heer Poutsma, di recteur der Helneken's Brouwerij; de hee ren Touw en Boot namens de 3 October- Ver. en vele anderen. Aan den welvoorzlenen dlsch welke de keuken alle eer aandeed, werd o.m. het woord gevoerd door den heer Splinter, die namens het gemeentebestuur zijn geluk- wenschen aanbood. Spr bracht verder hulde en lof aan den heer Batenburg voor zijn geweldig doorzettingsvermogen en gaf hem de verzekering, dat het gemeentebe stuur hem dankbaar is voor het belang rijke aandeel, dat hij gehad heeft in de verfraaiing van het Stationsplein-aspect Spr. besloot met hem een voorspoedige toekomst toe te wenschen. In gelijken geest en zonder uitzondering in hoogst- waardeerenden zin, werd nog gesproken door den heer Bierman namens de Ned. Spoorwegen, den aannemer, deh heer Job. Dura, den heer Overbeeke namens de Han- delsrelzlgersver. „Hermes", den heer Bul ten, burgemeester van Voorhout, den heer Gouverneur, burgemeester van Sassenheim, den heer De Blauw, directeur van Gemeen teworken, den heer Touw namens de 3- Oct.-Ver en den heer Verhoog, comman dant van de brandweer. De heer Batenburg beantwoordde alle sprekers en bood aan den architect de aannemers en den opzichter een tastbaar bewijs aan van zijn ingenomenheid met de spoedige en fraaie uitvoering van de op dracht. Het was een waardige inzet van een. naar wij hopen, langdurige bloeiperiode. Gistermiddag heeft de heer Batenburg een drukbezochte receptie gehouden, waarop talloos velen uit alle oorden van het land hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Na afloop leek „Zomerzorg" meer op een bloemententoonstelling dan op een café restaurant. Gisteravond was een groot aantal ge- noodigden de gast van den heer Batenburg. Het voortreffelijke orkestje onder leiding van mevr. Jeanne Guldemond en Cor Kohier zorgde ervoor, dat de stemming perfect was! o CHR. JEUGD VER. „N.O.M.A.T.E.G." Tot besluit van het zomerprogramma maakten de 2 driehoekclubs van boven staande Organisatie een uitstapje naar „Groenendaal". Het weer was prachtig Tc 7.45 uur werd per gereserveerd tram rijtuig vertrokken vanaf het Station. Al dadelijk weerklonken de liederen en al zingende en pratende was men aan het doel van de reis voordat men er erg in had. In het prachtige bosch werd volop genoten. Tuschen de bedrijven door werd de Inwendige mensch niet vergeten. Ook de verfrisschingen ontbraken niet! Allerlei spelen werden gehouden en fel werd er gestreden om de uitgeloofde prij zen. Het bosch daverde van de lachsalvo's vooral bij het zakloopen. Spoedig was de tijd om te vertrekken aangebroken. In opgewekte stemming arri veerden de leidsters en de meisjes om even over halfacht weer in Deiden. Aan het Sta tion werden ze verwelkomd door bestuur cn leden van „Nomateg". Ieder ging weer naar huis met het ge voel, dat het een „fijne" dag was geweest. LEIDSCH POLITIE MUZIEKGEZELSCHAP In ons blad van gisteren vermeldden wij reeds dat het Leidsch Politie Muziekgezel schap op het concours te Bilthoven met het hoogst aantal punten een eersten prijs had behaald thans wordt ons medege deeld, dat aan dezen marschwedstrijd door 14 vereenigingen is deelgenomen. De politie behaalde 42 punten (maximum 45 punten). Tevens kwam het Politie Muziekgezel schap in den concert-wedstrijd voor de eerste maal uit in de afd. Uitmuntendheid. In deze hooge afd. werd met 320 punten een len prijs behaald, waardoor het korps overgaat naar de eere-afdeeling. .AANBESTEDING. Hedenmorgen werd van gemeentewege aanbesteed het verrichten van buitenverf- werken aan 162 gemeentewoningen. Er was volgt ingeschreven Th Wit- teman f.5674; G, S. Bakhuizen f 5670, W. F. v d Steen f.4952: J. L. Koet f.4150; Chr. Rietkerken f. 4100; A. J. Bleys v/h De Jong f.3990; B Harteveld f.3840; Gebrs. Pasman f 3800; J. J. van Weerlee f 3769; J G. Verlaat. Kamerik f. 3500; G. Kletter, Utrecht f.3444; A. Chr.Warmenhoven. Den Haag f. 3240; D. Termeer, Amsterdam f. 3230; B. Schotel, Dordrecht, f.3200; J. de la Rle. Den Haag f.3200; B. Batenburg. Den Haag f,2700; B. de Bruin f.1620. Waar geen woonplaats ls vermeld is deze Lelden. De gunning werd aangehouden. RECLAME. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: N.V. Goud- en Zilverhandel voorheen T. Aukes in liquidatie. Steenstr. 3, Leiden. J P. J M. Driessen, Amsterdam. Wijzigingen: N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen. Stationsweg 16, Leiden Verkrijgen en vervreemden van onroerende goederen in Nederland, ver huren in den ruimsten zin des woords, het explolteeren dier onroerende goederen. Uittredend Commissaris: B, H. Stumpel, Leiden. Nieuwe Commissaris: L. Prins, Wassenaar. Autotechniek en Handelsbureau Menist, Noordeinde 26. Leiden. Groothandel in autotoebehooren. Wijziging handelsnaam in: Technisch Verkoopkantoor J. Menist. Wijziging adres: Weteringschans 50II, Amsterdam. o De heer A J. van der Pompe alhier is te Den Haag geslaagd voor de Hoofd- acte L.O. De agent van politie le klasse K. Wie- linga heeft wegens gezondheidsredenen te gen 1 Oct. ontslag aangevraagd. Het winkelpand van de firma B. S. van Kloeten, Breestraat hoek Vrouwen- steeg is, na vrijwel geheel te zijn gesloopt cn opnieuw opgebouwd, vandaag heropend. In de plaats van het verouderde winkel huis Is een modern gebouw verrezen, dat het wordt nagenoeg geflankeerd door de Studentensociëteit „Minerva" en de Stads gehoorzaal aan de Breestraat een geheel ander aspect verleent. De frissche gevel, opgetrokken in gele en blauwe gegla zuurde steen, trekt reeds van verre de aan dacht. De architect, de heer H. Lamberts uit Oegstgeest, die hier ongetwijfeld een knap stuk werk heeft geleverd, heeft het geheel in strakke lijnen gehouden en op een minimum-oppervlakte een maximum aan verkoopruimte geschapen. De zaak be staat uit een kelder, waarin een gedeelte der voorraden ligt opgeslagen en van waaruit de étalages worden samengesteld; den eigenlijken winkel gelijkvloers, den kantoorboekhandel op de eerste verdieping en twee étages voor privé gebruik. De verkoopruimte beslaat een opper vlakte van 150 vk. meter. De geheele zaak is zoo ingericht, dat men zelf de verlangde artikelen kan uit zoeken. Hoewel alles geprijsd is, zijn er ten overvloede rollende prijscouranten aan gebracht, waarop men de verschuldigde som kan aflezen. Alle benoodigdheden worden in eigen atelier vervaardigd; bestellingen van spe ciale maten van boekwerken e.d. worden zelfs uitgevoerd terwijl men wacht! Het werk werd in ruim 4 maanden tljds uitgevoerd door den aannemer Hoogstra ten. wat op zichzelf een prestatie mag heeten; vermelding verdient nog de keu rige eleetrische verlichting, volgens ont werp van ir. van Gelderen, vervaardigd door de firma Lepelaar. De fa. Jansen ver zorgde de ijzerconstructies. Hedenmiddag hield de heer Van Kloeten een door zakenrelaties drukbezochte receptie. De bekende koek- en banketbakkerij van den heer J. G. Kluit voorheen firma Sasse, welke reeds gedurende 70 jaar op haar gebied in onze stad een voortreffeijke reputatie bezit, heeft haar zaak aan de Aalmarkt verplaatst naar het prachtige winkelpand Breestraat 114, waarin vroeger de Singermaatschappij was gevestigd en daarheen ook het reeds bestaande filiaal van de Breestraat overgebracht. De grondige verbouwing, welke de aan nemer Korswagen onder leiding van den architect den heer J. Stigter hier heeft tot stand gebracht, beteekent inderdaad groote verbetering. Zoowel het uiterlijk aanzien als de inwendige inrichting voldoen aan hooge, zoowel aesthetiscbe als hygiënische eischen en zijn in overeenstemming met het cachet van een eerste klasse zaak. De betimmering is geheel uitgevoerd in blank eikenhout. Terzijde van den winkel aan de straat zijde bevindt zich een gezellige theesalon, waar men een prettig en rustig zitje heeft. Wij twijfelen er niet aan of de firma Kluit zal ook in deze nieuwe omgeving haar goeden ouden naam mede op het gebied van het leveren van diners hoog houden. Hedenmorgen omstreeks 9 uur heeft op den hoek van Morsch- en Steenstraat een botsing plaats gehad tusschen een driewielige transportfiets, bestuurd door P H J. S en een personenauto, bestuurd door W S beiden alhier. De bakfiets kwam terecht tegen een spiegelruit van café „Bellevue" waardoor deze werd verbrijzeld. Gisteren is de eleetrische tram Lei denHaarlem nabij de Duinzichtstraat te Oegstgeest uit de rails geloopen. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. De dienst ondervond nagenoeg geen vertra ging. daar de passagiers konden over stappen Na een uur werken was de tram weer in de rails. Op 21 Augustus e.k zullen de navol gende officieren van het 6e R.V.A. alhier gedetacheerd worden in de Legerplaats bij O'.debroek tot het volgen van een schiet- cursus: de reserve le luitenants N. J. Braadbaart P O F M Cremers. H. van 't Hof L J. Kraamwinkel, L V. Ledeboer, C. M. Seret en H. Schotborgh. Op de Woensdagen tot en met 6 September rijdt er een goedkoope trein van Lelden naar Arnhem en Nijmegen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Conferentie der graaihanden te Londen Amerika dreigt met dumping. Op verzoek van de vier groote over- zeesche graan-exporteerende landen: Ar gentinië, Canada, Australië en de Ver- eenigde Staten heeft de secretaris-gene raal van den Volkenbond 26 graan in- en uitvoerende mogendheden, waaronder Duitschland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Nederland, de Scandinavische lan den en de Oost- en Zuld-Oost-Europeesche graanlanden alsmede Sovjet-Rusland, bij eengeroepen voor een internationale con ferentie, die op 21 Augustus a.s. geopend zal worden te Londen en ten doel heeft een Internationale overeenkomst tot stand te brengen op de basis van de conventie van Genève van 10 Mei 1933 tusschen de vier eerstgenoemde overzeesche landen. In verband met deze conferentie heeft de Amerikaansche minister van landbouw. Wallace, een officieele verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat de Amerikaan sche regeering niet zou terugschrikken voor dumping, wanneer de voornaamste tarwelanden mochten weigeren samen te werken om te komen tot beperking der productie. Verder sprak Wallace over plannen in zake uitvoer naar het Verre Oosten, uit- voerpremies voor exporteurs en herroe ping van de Amerikaansche productie beperkingsplannen. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft aangekondigd, dat de besprekingen over de oorlogsschulden waarschijnlijk be gin October zullen beginnen, wanneer Fredrik Lelth Ross, de voornaamste eco nomische adviseur der Britsche regeering zich naar Washington zal begeven om voorloopige besprekingen over de schul denkwestie te houden. ENGELAND. De Valera neemt scherpe maatregelen Alle wapens worden opgeëischt. Vischinvocr gecontingenteerd. De Iersche president De Valera geeft thans blijk krachtdadig te willen ingrij pen in den tegenwoordigen wantoestand. Op zijn aandringen heeft de regeering van den Vrijstaat gisteren besloten tot de in stelling van een speciale militaire recht bank ter behandeling van politieke de licten. De nieuwe militaire rechtbank zal onbe perkte bevoegdheden hebben en ook de doodstraf kunnen opleggen. Zij -zal alle soorten politieke vergrijpen tegen den staat kunnen behandelen en het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat De Valera door middel van deze rechtbank de .na tionale garde" wil onderdrukken, welker politiek, gelijk bekend, gericht is op de af schaffing van het huidige parlementaire systeem Dit zou naar men meent kunnen ge schieden door strenge handhaving van het verbod tot het dragen van wapenen. De Valera moet voornemens zijn niet te tole- reeren dat die verbod wordt overtreden, met name door de blauwhemden onder leiding van generaal O'Duffy. van wie er velen in het bezit zijn van revolvers en geweren. In den geheelen Vrijstaat is reeds giste ren een onderzoek op groote schaal begon nen naar wapens. Regeeringsambtenaren stellen een nauwkeurig onderzoek in naar de personen, die destijds vergunning heb ben gekregen tot het dragen van een wa pen; dezen moeten dan de wapens ver antwoorden. Degenen, die niet kunnen mededeelen, waar zich het vuurwapen bevindt en zij, die zich onbevoegd in het bezit van wa pens bevinden, zullen voor de rechtbank worden gedaagd. Men verwacht, dat er op grond van deze maatregelen arrestaties op groote schaal zullen plaats vinden. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat generaal O'Duffy en zijn voornaamste aan hangers zich vóór de week ten einde is ook "in arrest zullen bevinden. Van de zijde van Cosgrave schijnen po gingen te worden aangewend om tot sa menwerking te komen met de blauwhem den van generaal O'Duffy. De Engelsche scheepvaart-maatschap pijen hebben .evenals de Amerikaansche, geprotesteerd tegen de Duitsche maatre gelen inzake vreemde passagiersschepen. Een deputatie van. de Britsche scheep vaartmaatschappijen staat in verbinding met de regeering. Zij zou voorgesteld heb ben den toegang tot de Britsche havens aan Duitsche vaartuigen te verbieden als repressaille-maatregel. Uit Londen wordt gemeld dat de Board of Trade een regeling heeft getroffen ten aanzien van den invoer van visch in het Vereenigd Koninkrijk, voorzoover die niet wordt aangevoerd met in Engeland inge schreven schepen, die rechtstreeks van de vangst komen. De regeling bepaalt maximaal toelaat bare hoeveelheden buitenlandsche visch De importeurs zullen invoervergunnin gen noodig hebben. In bijzondere gevallen zullen algemeene vergunningen verstrekt worden aan stoom vaartmaatschappijen, die lijndiensten on derhouden tusschen Engeland en het vas teland van Europa. De regeling gaat op 21 dezer in. Zij be treft vrijwel alle soorten van zeevisch. Uit gezonderd zijn paling, zalmsoorten, gezou ten en gerookte forel, haring, gedroogde en ingelegde visch en schaaldieren SOVJET-RUSLAND. De boeren krijgen koeien. Gistermorgen is een door Stalin en Molotof onderteekend decreet gepubliceerd waarbij 35 millioen roebel wordt toege wezen voor de voorziening van de boeren der collectieve landbouwbedrijven met een millioen stuks vee Alleen boeren die geen koeien bezitten, zal worden toegestaan van deze beschikking te proflteeren. LIMONADEFABRIEK TE LEIDEN. DUITSCHLAND. Scheidemann's verwanten in vrijheid „Zuivering" der Berlijnsche productcnbeurs. De officieele Pruisische persdienst meldt: De naar het buitenland gevluchte woe- gere rijkskanselier Scheidemann had, zoo als men weet, in de „New-York Times" een heftig Hetzartlkel gepubliceerd, waarin hij niet schroomde zelfs militaire inter ventie tegen Duitschland te eischen. Daarop zijn, gelijk bekend, op bevel der geheime staatspolitie, de in Duitschland levende verwanten van Scheidemann in arrest gesteld. Intusschen heeft Scheidemann in een openlijke verklaring het onder zijn naam verschenen artikel als een vervalsching pogen voor te stellen. Tegelijkertijd hebben de. op grond van dit voorval in „Schutzhaft" genomen ver wanten verzekerd, dat zij onmiddellijk na het verschijnen van het Hetz-artikel hun betrekkingen met Scheidemann verbroken hebben en ook aan de „New-York Times" hun diepsten afkeer over het landsverra- derlijk optreden van den aan hen verwan ten artikelschrijver hebben ter kennis ge bracht. De door de geheime staatspolitie getrof fen maatregelen hebben bereikt, dat Schei demann in alle openbaarheid zijn eigen minderwaardig werk moet prijsgeven. De binnen- en buitenlandsche pers heeft bij deze gelegenheid kunnen ervaren, hoe een sociaal-democratisch emigrant zijn laste ringen tegen Duitschland zelf logenstrafte. Op grond van deze vaststellingen heeft de geheime staatspolitie de in „Schutz haft" genomen verwanten van Scheide mann vrijgelaten. Er wordt op gewezen aldus nog steeds de Pruisische Persdienst dat ook in toe komstige gevallen met- onverblddellljke strengheid zal worden ingegrepen, wan neer gevluchte Marxistische elementen van het veilige buitenland uit tegen hun vroe ger vaderland pogen te „hetzen". Naar het Wolffbureau verneemt, is de persafdeellng in het ministerie van pro paganda hervormd. Er is een bijzondere afdeeling in het leven geroepen voor buitenlandsche pers aangelegenheden. onder leiding van „Re- gierungsrat" Bade Deze afdeeling is ver deeld in onderafdeelingen welke ieder be paalde landen onder zich hebben Chef van de afdeeling Frankrijk, Nederland, België en Zwitserland is Michel. De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat alle makelaarsvergunningen op de Berlijnsche productenbeurs op 31 Octo ber zullen afloopen. Opnieuw toegelaten worden slechts zij die kunnen bewijzen eerzaam en vertrouwenswaardig te zijn en aan de voorgeschreven eischen voldoen, een en ander overeenkomstig de volgende principes: 1. Slechts toegelaten worden eerzame en vertrouwenswaardige personen. B. Perso nen die als communisten zijn opgetreden, worden uitgesloten van de wedertoelating, 3. Staatlooze personen mogen slechts wor den toegelaten, wanneer zij van Duitschen stam zijn. 4. De aanvragers moeten ten minste vijf jaren in den productenhandel werkzaam zijn geweest. 5. Uitgesloten van toelating zijn personen wier flnancleele toestand aanleiding geeft tot bedenkingen. Er mag niet geeischt worden, dat aanvra gers een zeker vermogen zullen waar ma ken 6. Personen die een ander bedrijf uit oefenen of pensioen trekken, mogen niet weer worden toegelaten. 7. Frontstrijders, oorlogsinvaliden en personen die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de nationale beweging, moeten de voorkeur genieten. De persdienst van het opperpresidium in Oost-Pruisen deelt mede: Een week gele den is volgens bepaalde richtsnoeren de actie begonnen om Koningsbergen vrij van werkloozen te maken. Door vrijwillige me dewerking van ieder volgens de grondbe ginselen van een bepaald plan is het ge lukt veel meer dan 20.000 mannelijken en vrouwelijken werkwilligen werk te ver schaffen. Het grootste deel is aan den ar beid De overigen zijn reeds ingedeeld. De laatste troepen vroegere werkloozen verla ten Koningsbergen dezer dagen. Een kwestie, die de laatste dagen pas aangepakt kon worden, het te werk stel len van oudere vrouwen, is eveneens op gelost. Voor hen is er arbeid, die met de bijzondere omstandigheden overeenkomt en de mogelijkheid tot definitieve onder brenging in huishoudingen verschaft. O.- Pruisen heeft bovendien nog vrije arbeids krachten. Het denkt nu ook aan niet-er- kende steuntrekkenden. die zich tot nu toe niet bij de arbeidsbeurzen hebben aange meld Ook voor hen is er werkgelegenheid. Het opperpresidium publiceert in aan sluiting op het bovenstaande den volgen den oproep: Overeenkomstig het bevel van den Leider heeft Oost-Pruisen voor alle ingeschreven werkloozen werkgelegenheid gevonden. Er zijn nog vrije plaatsen over Ieder Oost-Pruisische werkwillige kan zich bij de arbeidsbeurs aanmelden en werk krijgen Bij een auto-ongeluk bij Berchtesgaden iBeieren) ls gisteren Hitler's adjudant, Bruckner die ln een volgauto zat, zwaar gewond. Hij kreeg een ernstige schedel- en armbreuk, SPANJE. 1 Revolutionaire rede van een socialist, minister - Verdceling van grondci;, Naar het Madrileensche blad I bate" meldt, heeft de socialistisch! J nister van arbeid Largo Caballero rede gehouden, waarin hij o.a. hei gende zeide: Men heeft gezegd, dat een deelnes der socialisten aan een burgerlijke:" ring de revolutionairen geest venlap-;! echter kan u zeggen, dat ik sinds It uitmaak van de regeering met den rooder word! Ongetwijfeld zal eenmaal 't uur l waarop wij uit de regeering zullen tièj wij zijn immers niet eeuwig nooit zullen wij dulden, dat men ons i een knecht behandelt De socialisten zullen de regeering vt laten wanneer zij den tijd daartoe gij men achten. Eerst hebben we g«,r voor de republiek, nu gaan we zorgen ons zelf. De politieke overgangsperiode naars nieuwen socialistlschen staat is onver; delijk de dictatuur van het proletn" Dit is de werkelijkheid en 'tzou nut';.- zijn zich daartegen te verzetten. De omstandigheden zullen tenslotte s definitieve beslissing brengen en vertoonen in Spanje een zeer groote lijkenis met die welke in Rusland as wezig waren toen daar de bolsjewis!i:< revolutie verwezenlijkt werd. De directeur-generaal voor de agta sche hervormingen te Madrid is naar provincies Sevllla en Bajadoz vertrok! om het grondeigendom van de Spaans: Grandes en andere aristocraten te vi deelen. Het desbetreffende besluit is vt leden jaar door de Cortes goedgekeurd De gronden, welker waarde op vele m lioenen peseta's wordt geraamd, word zonder eenige schadevergoeding door i staat onteigend. VEREENIGDE STATEN. Het nationaal herstel ondervindt moeilijkheden. Roosevelt's campagne voor nationi herstel is thans in haar tweede phase treden. De regeering ziet zich gesteld tegenoi steeds grooter moeilijkheden tengevol van de meeningsverschillen tussch Johnson en de basis-industrieen, zooals petroleum, staal- en steenkolenindusti over de arbeidscharters. Roosevelt tracht de verschillende laat ten, welke met elkaar in conflict zijn, elkaar te brengen door bemiddeling n den oppersten raad van herstel. Besprekingen worden gevoerd o.a oi een fusie van de steunactie voor wei loozen met de campagne voor nationi herstel en in dit verband wordt naar i middel gezocht om de half millioen jongt en meisjes, die onlangs de school verlat hebben, weer leerplichtig te maken Inmiddels dreigen de arbeiders in confectiebedrijven in New York, New J( sey en Connecticut, welke zestig dulzo personen in dienst hebben, in staking gaan. wijl zij niet accoord gaan met d officieelen arbeidscharter. Overzicht onzer belangrijksff Veemarkten. We zien om ons heen nog immer mogelijkheid tot afzet van onze prod! ten geringer worden. Engeland kond thans weer beperking aan van de invo van bacon en alzoo krijgt onze vaike* vleeschexport wederom een gevoel:? slag De Engelsche varkensfokkerij brei zich meer en meer uit en we voorzü binnen afzienbaren tijd onze baconexpï tot nul gereduceerd. Verschillende groote Deensche varked fok en mestbedrijven zijn reeds naar lit Noorden van Engeland overgebracht, aaa gezien deze ook anders haar toekomst Denemarken zelve niet durven rlskeerei Door deze Denen dat goede vakliede zijn gerugsteund, zullen de Engelse zich spoedig geheel kunnen voorzien I toestand is dus sedert een jaar of zes? ducht gewijzigd, als men rekent dat dag nacht groote booten van Hoek van Ho< land en Vlissingen, met versch en gezoi ten vleesch werden afgeladen voon groote Smithfieldmarket te Londen. Gtf pondje zal er wellicht binnen korten t meer naar toe gaan. Onze schapen en kensfokkerij alzoo met minstens 60 P ruineerende. Is het wonder dat onze p!» telandsche bevolking „schreeuwt" om r:* behoud en onze regeering doet schoorvd tend afstand van onze traditioneele vn handelsideeën We zien het thans weer aan de n* onbelangrijke invoerheffingen op SJ; nen, waardoor het product van eigen dem wordt bevoordeeld, omdat het p De nood dwingt er toe. Men zal bij den huidigen stand van zajgj nog meerdere en zeer zeker belangnj^ middelen tot zelbehoud en niet het min* tot het behoud van onzen boerens-3"1 moeten overgaan. We lezen in het orgaan van den M*jj veehoudersbond een scherp gesteld h001. artikel over de beperking van den i stapel, waarin men ten slotte de vr.>* stelt, of het nog langer toelaatbaary 50 pet. van ons boterverbruik bestaat margarine wat hoofdzakelijk uit teerde producten bestaat. „De marga-- moet er uit" concludeert het orgaan Onze veehandel is momenteel bui gewoon slecht zóó zelfs als wij bet niet hebben gekend en als we het very van de voornaamste markten van v dezer week gehouden, nagaan i- overal hetzelfde, n.l. onbeteekenende w del en teruggaande prijzen. Voor het slachtvee bleven de Prll2.eL j wel gehandhaafd. De nieuwe belastp het vleesch verwachten we binnp:'.; doch de afkondiging zal op het moment plaats hebben. We nebben vermoeden a.s. Zaterdag publ,lcf. v: Maandag ingaande, of 8 dagen la'1. kunnen ter geruststelling der mededeelen dat het ons bekend is. jjjj in de bedoeling der regeering huidige slachtveeprijzen te handb zulks door ingrijpende maatregelen V -| ceeren. De winkelprijzen zullen du> r ten worden verhoogd nJ. Vette en nuchtere kalveren wero'-;;/. wel Maandag als Dinsdag ruim P:,yVl dend verkocht en ook de wolvee- kensprljzen waren even vaster. I vand^I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2