Ifficieele kennisgeving stadsnieuws. binnenland. gemengd nieuws. DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1933 No. 22513 Het voornaamste Nieuws van heden. iste Jaartran? EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER AD VER TENT1EN Cts. oer regel voor advertentlëD uit Leiden en plaatsen _JL, agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle R|,,t advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Htsiultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts Bl een maximum aantal woorden van 30. Rcasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van Bleven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:! Voor Lelden per 3 maanden f.235; per week L0.lt Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per woek „O.lt Franco per post f.2 35 portokosten. nummer bestaat alt DRIE Blade» EERSTE BLAD. jkskeuring van hengsten. jrgemeestcr en Weth. van Leiden; [let op de Circulaire van de Gedepu- He Staten der Provincie Zuid-Holland, [den 25 Juli/4 Aug. 1933, B. No. 6105/92 Lfd G.S. No. 157; lengen ter kennis van belanghebben- I dat de gewone Rijkskeuringen van tot ling bestemde hengsten, in het najaar ji933 voor Zuid-Holland zullen ge ilen worden te: Uclieni op 24 Aug. voor type tuigpaard; krdam op 25 Aug. voor type trekpaard', felharnis op 26 Aug. v. type trekpaard; Irecht op 25 Aug. voor type trekpaard. jarblj vestigen zij de aandacht van nghebbenden voor zooveel noodig op inhoud van de artt. 21 tot en met 29 1 het Koninklijk Besluit van 14 Aug. J (Staatsblad No. 493), welk Koninklijk ■uit voor belanghebbenden ter Secre tie der gemeente, Rapenburg 12 (Kamer |3) ter inzage ligt. evens worden de belanghebbenden er Bewezen, dat de inschrijvmgsbiljetten F de keuringen op vrachtvrije, sclirif- |kc en onderteekende aanvragen aan (naren en houders van hengsten door I Secretaris der Provinciale Regelings- (missie, den heer P. OLY, Frankenslag [te 's-Gravenhage, zullen verstrekt hen. 5280 gemeester en Wethouders voornoemd, J. SPLINTER GZN., Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. m^fciden, 10 Augustus 1933. vlklaging taxi-tarieven. (et Ingang van heden zijn de tarieven lagd, welke in rekening worden ge it door de taxi-ondernemers, die met Inning een standplaats innemen op |S'.ationsplein. Zooals bekend wordt bij Itijsberekening onderscheid gemaakt teen het grondgebied van Leiden met gedeelte Oegstgeest, dat begrensd '1 door den Leidschen Straatweg. En- testerlaan, Rhijngeester Straatweg, 'Olelaan, Charlotte de Bourbonlaan en Imonderweg, en wat buiten dit z.g. pa-gebied" valt. janneer de ritten vanaf het Stations- i zich niet verder uitstrekken dan tot grenzen van het taxi-gebied" wordt Ids tarief I toegepast, ongeacht of men Jdan niet met dezelfde auto naar het Ition terugkeert. Volgens dit tarief be- "gt de aanslag van 500 Meter f0 20. pijl elke 500 Meter verder den prijs ver met f. 0 05 Laat men zich tot bui- het taxi-gebied" brengen en keert ln( Der zelfde gelegenheid terug, dan fc!t de berekening ook plaats volgens pet I Wanneer men echter per taxi- rijdt tot buiten bet „taxi-gebied", wijl men niet per zelfde gelegenheid te- (keert, wordt tarief II toegepast, d.w.z. Meter aanslag f0.20. elke 250 meter (der f 0 05. dachten wordt berekend tegen f. 1.50 uur. !en rit naar het Diaconessenhuis kost pns f 0 30 naar de Heerenstraat bij den fterwoudsche Smgel f0 35. ongeacht aantal personen, dat vervoerd wordt. een „uniformverbod" omstreeks 1400. gezegde dat er eigenlijk niets nieuws «er de zon is, wordt eiken dag opnieuw waarheid. J10 uu weer met het uniformverbod dat regeering, na goedkeuring van het •artoe reeds ingediende wetsontwerp door S'aten-Generaal. in staat zal stellen B|h het naradesnelletje met uniformen BP°r verschillende politieke groepeeringen ™ar buitenlandsch voorbeeld opgezet, een ■5de te maken. ■peeds omstreeks 1400 werd het gilde der «kènw Ev'den dat. naar het schijnt de orde dreigde te verstoren door stedelijke overheid met een soortgelijk tetbad gestraft. «pierover schrijft P -J. Blok in zijn Ge- ■niedenis eener Hollandsche Stad het vol- Hetzelfde doel had het verbod voor p woelige wevers en vollers an enich 1 ,mtlscab elc mit anderen te maken als lidraghen caproene rocken of uleedinshe boe dat ghenoemt fader bach wesen". blwie,.e.n de v'er gezworenen en vier ïenb „.V?nten mochten in het oog val- j™- veliike kleeding dragen" h'er nTT"ee wavers" van thans wonen It ,"een h'er ter stede doch dooi - iee <- ijnj Hunt m.H 5",7"l'bndigde verbod van 1933 JfhondeM .ot) 'eüiken grond als dat van keuultdai ?en geleden: de Dakles wer- =end en lokken relletjes uit. („Vad.") denkt om uw ruwielplaatje De politie oefent de laatste dagen ge regeld controle uit of alle rijwielen voor zien zijn van een nieuw belasting plaatje! Bij al te velen blijkt dit niet het geval te zijn met als gevolg een proces-verbaal en Inbeslagname van het rijwiel. Door directen aankoop van een plaatje voorkomt men zichzelf onaangenaam heden en kosten. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: G. Filippo. Haarlemmerstraat 252. Leiden Slagerij. Wijziging uitgeoefend bedrijf in: Rund- kalfs- en varkensslagerij en fijne vleeschwaren. eensgezindheid. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Buurtver. „Eensgezindheid" heeft het bestuur op de binnenplaats der Christelijke school in de Oosterstraat, daartoe welwillend door het schoolbestuur beschikbaar gesteld, voor de kinderen der leden een poppenkast-voorstelling ge geven. Onnoodig te zeggen, dat er oprecht ge- nooten is, niet het minst van de tractaties, welke tijdens de pauze werden rond gediend. meestbegunstiging onvoorwaardelijk. verweer tegen advertentie- colportage door derderangs blaadjes. Men zij op z'n hoede! Naar aanleiding van verschillende be richten omtrent praktijken van adver tentie-colporteurs, hebben wij ons ter be- voegder plaatse om nadere inlichtingen gewend. Men deelde ons mede dat door geheel Nederland tal van neringdoenden zich door bepaalde advertentie-contracten in ernstige mate bezwaard gevoelen en dat het onder geen enkele omstandigheid aanbeveling verdient voetstoots aan te nemen wat een colporteur als aantrekke lijkheid aanvoert. Men teekent vaak te vlug, zonder zich voldoende rekenschap te geven van de verplichtingen, welke men op zich neemt. Er komen ook op dit terrein vele valsche voorspiegelingen en trucs voor. Een helaas veel voorkomend verschijnsel is. dat de colporteur, die op grootsche wijze zijn intrée bij den winkelier maakt, brutaal weg de namen van geestelijken, predikan ten, vooraanstaande personen of instellin gen noemt en bij het afsluiten van een contract positief orders beloofd. Achteraf blijkt dan niet zelden dat die heeren en instellingen noch den colporteur, noch het blad, dat in den regel een gering aantal lezers heeft en niet vaak verschijnt, kennen. Bedrog, misleiding en dwaling zijn bui tengewoon moeilijk te bewijzen, omdat in den regel bij het afsluiten van het con tract geen personen aanwezig zijn, die voor den Rechter als getuigen voor den bedrogene kunnen optreden. De jurispru dentie komt echter reeds eenieszins gedu peerden te hulp, omdat verschillende rech terlijke uitspraken gevallen z^n in dien zin, dat zelfs een clausule in het contract, waarbij onder meer werd bepaald, dat de uitgeefster niet aansprakelijk is voor toe zeggingen en mededeelingen. welke niet op het contract vermeld staan, de aan sprakelijkheid niet uitsluit, daar die clau- sule niet beoogt de aansprakelijkheid te j beperken, voor handelingen te kwader I trouw verricht. Natuurlijk zullen bona-fide uitgevers, wanneer blijkt dat door een van de leden van hun personeel ontoelaatbare voor spiegelingen en toezeggingen zijn gedaan, wel bereid zijn een regeling te treffen of het contract te annuleeren. doch de grootst mogelijke voorzichtigheid blijft aangeraden. m Alhier heeft zich een commissie gevormd, welke wil trachten een einde te maken aan deze ontoelaatbare pract'.iken met advertentie-contracten Als voorzitter van die Commissie treedt op dr D. H Pieron. Secrets-is van het Protestantsch Bureau voor So ciale Adviezen te Leiden en als secreta ris. Th. J van der Heijden, Lid van de Nedprlandsche Vereeniging van Rechts kundige Adviseurs. Geslaagd voor de hoofdakte de heer J Viersen oud-leerling der Gem Kweek school alhier. De dames M Slothouwer en J H Werkman, belden alhier zijn geslaagd voor het examen Franseh L O Mej l. G Tuk alhier is geslaagd voor het examen Envlsah L O Op 14 Augustus komt voo: 20 dagen pvactlschen diens bij het 6e reg veld-ar- tillerie onder de wapenen de res. le lult. Klers. De res le lult Kraamwinkel van het 6e RVA zal op genoemden datum aedeta- cheerd worden bi.1 het 4e reg veld-artllle- rle te Ede. De d enstnlicht'ger van de rhtm i van hei 6e reg veld-artillerie zu .er on 17 Augustus voor herhallnesoefenineen onder de wapenen komen, terwtil de onderoffi cieren voor die lichting heden komen. In het handelsverdrag tusschen Nederland en Engeland. Het Ned. Correspondentiebureau meldt: Over de juiste Interpretatie van artikel 1. lid 2, van het txactaat van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Groot- Brittannië van 27 October 1837 is het vo rige jaar bij gelegenheid van een brief wisseling over het verdrag van Ouchy een gedachteniswisseling tusschen de Neder- landsche en Engelsche regeeringen ge voerd. Zij betrof de vraag of de in dat artikel gestipuleerde meestbegunstiging met be trekking tot op goederen geheven rechten een voorwaardelijk dan wel een onvoor waardelijk karakter draagt. Het gezantschap te Londen heeft eenigen tijd geleden, in opdracht van de Neder- landsche regeering aan de Britsche regee ring doen weten, dat de Nederlandsche regeering zich vereenigt met de Britsche interpretatie, dat de meestbegunstiging op dit punt onvoorwaardelijk is. CONTROLE BIJ WERKVERSCHAFFING. Wanneer kan zij geheim genoemd worden? De minister van Binnenlandsche Zaken heeft nader beantwoord de schriftelijke vragen van den heer L M. Hermans, lid van de Eerste Kamer, betreffende een kennisgeving van den burgemeester van Andijk, ter zake van de instelling van een geheimen inlichtingendienst bij de werk verschaffing aldaar. Voor het onaangename gevoel, door spionnen omringd te zijn, was in het onderhavige geval geen plaats, aldus de minister; de bedoeling is slechts geweest de arbeiders, die in uurloon zouden wer ken, te doen controleeren door een hun niet bekend persoon. Een geheime inlichtingendienst kan dit niet worden genoemd, zonder aan de zaak een te zwaar accent te geven; de burge meester heeft zelfs de arbeiders van zijn bedoeling niet onkundig gelaten. Vergeten worde ook niet dat de ervaring heeft ge leerd, dat een doeltreffende controle bij de werkverschaffing onmisbaar is. de salarisverlaging te haarlem. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Haarlem werd aan B. en W machtiging verleend stappen te doen. teneinde het mogelijk te maken, dat ten opzichte van hen, wier bezoldiging niet door den raad wordt vast gesteld, ook wordt toegepast de korting overeenkomstig de schaal, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Juni 1933. (Korting van 4 5 tot en met 9 pet.). HET STRAPERLO-SPEL. Naar gemeld wordt, zal het spelen van Straperlo in het Kurhaus te Schevenlngen 3 Sept. a.s. gesloten worden in verband met het einde van het seizoen. Het ligt niet in het voornemen van den Haagschen burgemeester verder eenig dergelijk spel in Den Haag of in Scheveningen toe te staan Overwogen wordt in hoeverre en onder welke voorwaarden het volgende seizoen in het Kurhaus te Scheveningen het straperlospel zal worden toegelaten. BOND VAN BELASTINGCONSULENTEN. Te Amsterdam hield bovengenoemde Bond zijn gewone jaarlijksche algemeene ledenvergadering, onder voorzitterschap van den heer Mr. A. A H. du Toy van Hees. De financien geven bevrediging Het ledental is belangrijk toegenomen. Op 1 Augustus 1933 waren er 106 leden Het lezingenplan werd voor de naaste toekomst ontvouwd. Van de verdere afwerking van de agenda valt te vermelden de uitbreiding van het bestuur tot 5 leden. De nieuwgekozen be stuursleden zijn de heeren J den Hollan der te Rotterdam en F. C. Kost te Am sterdam, De Raad van Toezicht werd tot 5 leden uitgebreid. Na het verslag der kas- commissie "en de goedkeuring der jaar rekening werden door de aanwezige leden nog eenige vragen gesteld, na beantwoor ding waarvan de vergadering werd geslo ten. SAMENWERKING TUSSCHEN N.A.S. R.S.p EN o.S.p. Gisteren is te Amsterdam een bespreking gehouden tusschen vertegenwoordigers van NAS RSP enOSP inzake samenwer king tegen fascisme en reactie De besore- kingen hadden tot resultaat, dat in be- einsel tot samenwerking werd besloten. Evenwel werd besloten de verdere regeling uit te stellen tot een nadere conferentie die tegen het eind van de maand zal wor den gehouden. Zooals velen reeds begrepen moeten heb'oen is in het berlchtle .febrls tyohoi- dea (bulktvohus)" een zin uitgevallen, n.l. de aanbeveling om alleen gekookte melk te drinken: na het onkomen de melk even laten doorkoken Op Donderdag 17 Augustus aj is een goedkoope trein- en bootreis georganiseerd naar Urk, Kampen en Nunspeet. familiedrama te 's-gravenhage. Man, vrouw en kind gedood. Gistermiddag heeft de Haagsche politie bericht gekregen, dat in het perceel Joan van Hoornstraat 31, aldaar, bewoond door den heer J. W. A. A. H., zich een drama heeft afgespeeld. Gebleken is (gelijk nog in een deel van onze oplaag is gemeld), dat daar een dubbele moord en een zelf moord hebben plaats gehad. Daarvan zijn slachtoffei geworden man, vrouw en kind. V tststaat, dat mevrouw F en het zoontje gedood zijn, terwijl zij nog te bed lagen. Zij moeten nog hebben geslapen Het drama heeft zich vermoedelijk in den vroegen ochtenc afgespeeld. Naast de lijken van de vrouw en het kind lag het lijk van den heer H.. met een revolver n de hand, terwijl een deken er overheen lag. Blijkbaar heeft hij de deken gebruikt om hef geluid van de schoten te democn. De dienstbode, die aanvankelijk meende, dat de heer H. naar Den Helder was ver trokken. heeft, toen niemand te voor schijn kwam, tusschen elf uur en half- twaalf aan de slaankamerdeur gekloot. Toen niet geooend werd. trachtte zij de d te openen, doch deze was met een knio aan den binnenkant afgesloten. Zij heeft daaron den chauffeur van de ga rage Joan van Hoorn, welke zich in het benedenperceel no. 39 bevindt, gewaar schuwd. Deze jhp.uffeur is met haar mede gegaan en heeft de deur opengebroken, waarna de drie lilken werden gevonden. De heer H. is de luitenant ter zee der eerste klasse J. W. A. A. Hdie vroeger adjudant van den minister van Defensie is geweest en commandant was van de torpedoboot jager waarmee min Deckers destijds een reis naar de Middellandsche Zee heeft gemaakt. Sinds eenigen tijd was de heer H. weder als referendaris in algemeenen dienst meer spciaal belast met de zaken der Rijkswerven aan het Departement van Defensie verbonden. Ds heer H. stond bij zijn superieuren zeer goed aangeschreven en niets deed vermoeden, dat hij een dergeiijken daad zou bedrijven. De heer H zou gisteroch tend naar Den Helder hebben moeten ver trekken. De inwonende dienstbode wist dit en meende, toen zij den heer H. gister niet zag, dat hij reeds was vertrokken. Zij was voorts in de veronderstelling dat mevrouw en 't 6-jarig zoontje nog sliepen. van een sproeiwagen gevallen. Gistermiddag is te Nijmegen het zes jarige zoontje W., dat op een sproeiwagen geklommen was, komen to vallen en onder het voertuig terechtgekomen. Het knaapje werd op slag gedood. per sloep het kanaal over. Gistermorgen kwamen te Terneuzen twee studenten van de Oxford University aan, die in een kleine sloep het Kanaal zijn overgestoken. Vorige week waren zij van Londen naar Dover vertrokken, vanwaar zij op 4 Aue naar Calais zijn overgestoken Van Calais hebben zij hun reis door België voortgezet, via Nieuwpoort, Ostende naar Terneuzen. Gisteren zetten zij hun tocht via Dordrecht voort naar Rotterdam en Am sterdam. Het traject Dover—Calais had den zij in drie uur afgelegd Hbld. TWEEDE N. R. V. GENERALE NAAR LUGANO. De tweede generale reis der Nederland sche Reisvereeniging naar Lugano onder leiding van den heer J. Panman, de da mes S. Ch. Th. Beynen en H. F. van Bey- nen en de heeren Paul Derjeu, J. A. A. v. d. Horst (Leiden, P. Lok en A. van Houtum mag, mede dank zij het buitengewoon fraaie weer, uitstekend geslaagd heeten. Het gezelschap, dat uit ongeveer 350 per sonen bestaat, vertrok j.l. Zaterdagmor gen per extra-trein uit Utrecht via Basel, waar overnacht werd, naar Lugano, waar de deelnemers Zondagmiddag aankwa men. Dien avond had in Huguenin de be groeting door verschillende autoriteiten plaats. De stemming tijdens dit feest was bij zonder opgewekt, zoodat bij velen deze begroetingsavond een onvergetelijke her innering heeft achtergelaten. Gedurende de verdere dagen van het verblijf in Lugano werden verschillende excursies gemaakt O.a. is per extra-boot en trein een dagtocht gemaakt naar het Como-meer met bezoek aan de Villa Car- lotta Gisteren maakte het gezelschap een autotocht naar Milaan DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" (uitreis) is gisteren te Ran goon aangekomen. De ..Kwartel" is gisteravond te 18.55 uur op Schiphol geland. VERSPREIDE BERICHTEN. BU K B is met Ingang van 15 Aug 1933 aan den heer Chr. van den Heuvel te Heemstede op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon lid der Tarief commissie bedoeld in art 7 der Tarief wet 1924 en zijn met Ingang van dien datum benoemd tot buitengewone leden de hee ren P W van der Schans te Kerkwijk en prof dr. ir. H. C. J H Gelissen te Maas tricht. BINNENLAND. Commissie tot herziening der predikants- tractementen in de Ned. Herv. Kerk sa mengesteld. (Kerk- en School, 2e Blad.) Familiedrama te s-Gravenhage; man vrouw en kind gedood. (Gemengd, le Bl.) Twintigjarige jongen bij Oss vermoord gevonden; een neef gearresteerd. (Ge mengd. le Blad.) Liefdesdrama te Nijmegen; één doodc. (Gemengd, le Blad BUITENLAND. De genoegdoening aan Italië inzake dc Duitsch-Oostenrijksche controverse. (Bui tenland, le Blad/> Een vreemde geschiedenis rondom een fel interview met Hitler. (Buitenl., le I31ad) De Valera in de Iersche Dail uitgejouwd (Buitenland, le Blad.) Toenemende anarchie op Cuba. (Buiten land. le Blad.) Balbo te Lissabon. Toch nog een slacht offer bij het ongeval op dc Azoren. (Buitenl. Gemengd en Tel., le Blad.) Fnfcnsch stoomschip in brand. (Tel., le Blad POGING TOT OMKOOPING VAN EEN RIJKSAMBTENAAR. De dader gearresteerd. Men meldt aan het „Vaderland": Op 4 Aug. j.l. kreeg een Rijksambtenaar die een klein salaris verdient, het aanbod van f. 3000 om een opgave te verstrekken van het 3e gedeelte notarieel Staats examen. Hoewel hij in behoeftige omstandig heden verkeerde, wees hij dit aanbod van de hand en meldde dit feit aan zijn directeur, die daarop aangifte deed bij de politie, met als gevolg dat gistermiddag de verleider gearresteerd is. MOORDAANSLAG OP DE IIEIDE TE BUSSUM. Verdacht individu aangehouden. Dinsdagavond om 10 uur werd de heer S. uit Bussum, die zich met zijn meisje op de heide bevond, door een hem onbekend persoon aangevallen, die hem onder den uitroep „Ik zoek er nog meer" een diepe snijwonde in de linkerzijde en over den rechterarm toebracht. De man verdween daarop in het duister. S., die hevig bloedde begaf zich naar zijn huisarts, die de won den hechtte. Inmiddels werd bij de poli tie mededeeling gedaan van openbare schennis der eerbaarheid, gepleegd tegen over twee dames op dezelfde heide. De politie toog op onderzoek uit en door de recherche, hondenbrigade en eenige agenten werd de geheele omgeving afge zocht. Omstreeks elf uur wist men op den Nieuwen 's Gravenlandscheweg zekere W. aan te houden, een berucht recidivist Hij werd voor het bureau geleid, terwijl de recherche het onderzoek voortzette. W. bleek bij fauilleering een mesje bij zich te hebben, dat bloedsporen vertoonde. Voorts vond men op hem een fluitje, ter wijl de aanrander ook op een fluitje had geblazen. Hoewel W ontkent, oordeelt de politie over voldoende aanwijzingen te be schikken, om hem wegens poging tot moord voor den officier van Justitie te Amsterdam te doen leiden. MOORD TE BERCHEM. Twintigjarige jongen het slachtoffer. Gistermiddag omstreeks vier uur werd in een afgelegen weiland te Berchem bij Oss de twintigjarige G. de Bie, wonende aan den Berchemschen weg te Oss. ver moord gevonden. Het slachtoffer vertoonde messteken in de hals. in de borst en in een der armen. De jongen was sinds eergisteravond ver mist. Men neemt aan, dat de moord tus schen 11 en 1 uur gisternacht heeft plaats gehad. Waarschijnlijk was de B in het be zit van een fiets, doch deze is niet ge vonden Aan zelfmoord wordt niet ge dacht. omdat men op het lijk een geheel onbebloed mes heeft aangetroffen Het slachtoffer was werkloos en tewerk gesteld bij de werkverschaffing bij de Maaswerken Hij was ongehuwd. In verband met den moord heeft de politie in den loop van den avond gear resteerd de 28 iarlge P. de Bie uit Oss. oen neef van den verslagene. Hij werd met het lijk geconfronteerd en is naar 's-Hertogen- bosch overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1