Welfschoenen J.M.Krol 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Augustus 1933 Derde Blad No. 22509 Suitenl. Weekoverzicht BOUWKUNSTIG SCHOON. BINNENLAND. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Neemt geen risico STEUNSCHOEN Alléén de origineele Breestr. 149 - Tel. 2032 Hllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllliillil ZOMERRUST ins de zomermaanden pleegt het ntaire leven stil te staan en het r niet anders. Ook de conferen- geëindigd, bijkans mag men wel gelukkig geëindigd, gelet op de Isweeën I en ander geeft gelegenheid om eens ongele situaties nader te bezien, die [den overvloed der gebeurtenissen, plcen te worden overwoekerd! te beginnen willen wij de aandacht 1 voor hetgeen zich afspeelt in fh-Indlë. De Engelsche regeering ht zich zeer krachtig te gevoelen, ge- n het optreden tegen Gandhi. Hoe de ftma het ook keerde, de beweging der Wlijke ongehoorzaamheid was mislukt fok het Al-Indisch congres was zich ■van bewust. Dit congres had daarom 1 beweging maar het liefst geheel geli- fcerd doch de mahatma verzette zich (tegen en wilde de actie vervangen een persoonlijke, niet inziende, dat daarbij tevoren iedere kans op succes uitgesloten te oordeelen. Momenteel is Iritsch-Indië de stemming der regee- vrij gunstig als gevolg van een kleine [omlsche opleving en het feit. dat de I de ronde-tafel-politiek bereikte over- emming den drang naar zelfbestuur _ende tegemoet komt om op de inlan- [indruk te maken. Gandhi was daar net onkundig en ts bovendien genoeg- cewaarschuwd zoodat zijn onverzet- [hëid eenigszins vreemd aandoet! Maar [het zij. Gandhi meende de verloren i te moeten voortzetten, doch op het lent, dat hij daarmede een aanvang maken, is hij met zijn vrouw en 32 Ilingen gearresteerd en, toen hij wei- Ie een belofte af te leggen, zich te zul- onthouden van iedere politieke actie, iond veroordeeld tot een gevangenis- i van 1 jaar. Dat is een bewijs, dat de (elsche regeering zich krachtig voelt en zeer krachtig .anders had zij zich niet Jaa°d aan zulk een vonnis dat nog niet [lang geleden weinig minder dan een and zou hebben ontketend! Nu is en ander merkwaardig rustig ver let gebeuren is koren op den molen I Engelsche diehards, die een kracht- optreden in Indië voorstaan, doch is te wenschen, dat de regeering zich deze groep niet op sleeptouw zal nemen, want anders zou het be- wel eens heel gauw weer verloren toen gaan. jandhi blijft ten allen tijde nu nog als wapen; een nieuwe hongersta- maar ongemotiveerd zal hij deze ook niet meer kunnen hanteeren, [rioor lijkt zijn invloed te veel onder hals de situatie zich momenteel af- |ent. schijnt Engeland op handige zich te bevrijden van een gevaar- fcn tegenstander, want dat was Gandhi Tiaal. Zijn onverzettelijkheid speelde parten lislukt is eveneens de soc.-dem. mloop tegen de Belgische regeering, r gebruik der machtigingswet fel werd takt. De Kamer nam een motie van bouwen in het kabinet de Broqueville I en weigerde nieuwe verkiezingen en daarbij behoort, Of de socialisten het t anders hadden verwacht? Het getij len nu eenmaal niet gunstig en daar- 1 getuigde ook de matte stemming op I tongres van het I. V. V.. juist ook te pel gehouden. Men zie slechts in Duitschland is de soc.-dem. Jtij eenvoudig onder den voet geloopen [roemloos ten onder gegaan. In Oosten- ziet de soc.-democratie zich ge- ïgen om den Nazis tenminste den [d uit de zeilen te houden, om Dollfuss twijgend te steunen, al voert deze lelijk een soort burgerlijke dictatuur. Frankrijk is de partij, goed be- louwd, in twee deelen uit elkaar geval- vooral nu de rechtervleugel er niet denkt om zich stil te houden, inte- |ideel zeer agressief gaat optreden de leiders van den linkervleugel, len beschuldigend met hun dogma's, die "reend zijn van iederen werkelijkheids- steenen voor brood te schenken. Gandhi. Kr kefren wij nog even naar Oosten- mvclvï?' ,De striW tegen de Nazis woedt tnrm. -'k voort en Dollfuss heeft ge- Ln"!?. sPe'. zoo het buitenland hem op F elfden voet blijft steunen. Aan dit [i, zai het niet ontbreken, integen- bkr-n ijk schijnt zich zelfs op te heen» teSen Duitschland een alge- Beetm»'«e ontketenen wegens het per llcëd rodio trachten politieken in- bl ,|f, nen in een bevrienden staat, Borloa zona wezen meer op een soort Ser de gewone wapenen van PROTESTANTSCHE KERKEN. X. Zegwaard. Met dit artikel nemen we voorloopig afscheid van de Protestansche kerken, welke na de Hervorming werden gebouwd. We vonden in onze omgeving verschil lende kerktypen ingevoerd in de 17e eeuw, waarvan het grondplan was een Grieksch kruis beschreven in een vierkant; een regelmatige veelhoek: Marekerk en kerk te Leidschendam; een langwerpige acht hoek: Bloemendaal, Bennebroek; een uit- eengeschoven twaalfhoek: Woubrugge; een rechthoek, waaraan halve veelhoeken wa ren toegevoegd; kerkontwerp van Willem van der Helm te Leiden en de Haagsche Nieuwe Kerk; en eindelijk nog het T-vor- mig grondplan, gewoonlijk ontstaan door dat aan een langbouw nog één dwarspand werd toegevoegd. Kerkontwerpen van be- teekenis, die blijk gaven van het zoeken naar een typisch protestantsche preek- kerk ontstaan bijna alle in de gouden eeuw. Men kan gerust verklaren, dat het met het zoeken naar een ideale ruimte-com positie voor een Protestantsche preekkerk in het vierde kwart der 17de eeuw af loopt. Er worden dan nog veel protestant sche kerken gebouwd, doch het neemt steeds af en gedurende de laatste helft der 18de eeuw is de bouwbedrijvigheid op dit punt zeer slap. Bovendien doet men geen pogingen meer om een nieuwe, een betere ruimte-compositie te vinden. En kele kerken worden gebouwd in den vorm van een Grieksch kruis, b. v. te Almelo, Westzaan, Oostzaan, Harlingen; doch deze interesseeren bns niet, omdat ze te ver verwijderd liggen. Te Maastricht bouwde men in 1732 een kerk, waarvan het grondplan bestaat uit een regelmatige tienhoek, waarvan de beide helften een straalslengte uiteenge- schoven zijn. En verder ontstonden er eenvoudige zaalkerken, die door hun toren tegen den Westgevel en een hoekig geslo ten Oostzijde weer geheel op oude tradi ties terug gingen. Toch vindt men soms een poging een meer bevredigende oplossing te vinden speciaal met het oog op liturgische eischen, waarbij evenwel een Roomsche traditie bewust of onbewust doorwerkte. leer Of r- &ewone wapenen van 1 berivm zich zal beperken tot wel 3J? Viermogendhedenpact betrekke» Volkenb°nd in het geding jC.r^ur(X4fn.8 Dat was het geval met de kerk te Zeg waard. Bekijken we even de plattegronds- teekening. De plattegrond is in hoofd vorm een vierkant. Daarbij sluit zich ter eene zijde aan de toren, terwijl aan den tegenovergestelden kant een vierkant is aangetrokken, waar schijnlijk op dagrondslagen van het oude koor eener vroegere kerk. Deze ruimte is door een hek afgescheiden van de overige kerkruimte en is uitsluitend bestemd voor de Avondmaalsviering. Men weet dat het Avondmaal gewoonlijk gevierd wordt voor den kansel. In het afzonderen van een bepaald gedeelte der kerk voor dit doel meenen we de bevrediging van een spo radisch gevoelde liturgische behoefte te zien. welke evenwel nimmer algemeen levensvatbaarheid verkreeg. Er zijn slechts enkele kerken, bij welker bouw men een afzonderlijke ruimte voor de Avondmaals- bediening bestemde Dit scheen oorspronkelijk ook de be doeling te zijn bij de kerk te Moerkapelle, die later is gewijzigd; bij die te Hazers- woude. eveneens veranderd. I 'h '•ütsenheiirïï om °°k de kleinere landen l ew Beven, zich te uiten, staat nog niet vast; misschien zal het wel beide middelen toepassen. Tevens schijnt Frankrijk in het bezit te zijn van nieuwe gegevens over een ge heime bewapening van Duitschland en daarmede voor den Volkenbond te willen treden. Is het nog noodig te zeggen, dat de Ontwapeningsidee tengevolge van dit laatste opnieuw een ernstige deuk krijgt en vooreerst practische verwezenlijking tot het land van belofte mag worden ge rekend? Zelden heeft een land gunstige aspecten door eigen optreden op jammerlijker wijze om hals gebracht dan het Duitschland van Hitier, dat nergens meer op steun kan rekenen en zich ziet omgeven door een gordel van vijanden, totaal geïsoleercL En dit trots de grootste gematigdheid naar buiten! Hoever de afkeer wel gaat, is nog eens treffend bewezen door het feit, dat de Hongaarsche premier Goem- boes na zijn bezoek aan Berlijn wel ge dwongen werd om hals over kop zich naar Weenen en Rome te begeven om alle ver moedens over een politieke toenadering den kop in te drukken; tevens ligt daarin nog eens weer een aanwijzing, dat zelfs met het Italië van den Duce de banden van vriendschap voor Duitschland zeer losjes zijn. RIJBEWIJZEN. Verzwaring van de eischen. De voorschriften voor de adviseurs van het Centraal Bureau voor afgifte van rij bewijzen zijn belangrijk gewijzigd. De eischen voor de candidaten zijn verzwaard O.a. mag thans geen rijproef meer afge legd worden met een Fordwagen, type T (waarm de adviseur geen beschikking heeft over de handrem.) De aanvraagkaarten voor een rijbewijs zijn thans ten hoogste een maand geldig. Iedere aanvrager zal een rijproef moeten afleggen, zoodat nim mer kan worden volstaan met een verkla ring van den adviseur, dat hem uit an deren hoofde bekend zou zijn. dat de can- didaat voldoende rijvaardigheid zou bezit ten. Bij den proefrit mogen geen andere personen, dan de candidaat en de advi seur in het voertuig zitten. De eerste proefrit is beslissend. DE EERSTE NEDERL STEENGROEVE. Gisteren officieel geopend. De opening van de eerste Nederlandsche steengroeve te Winterswijk is gisteren onder buitengewoon groote belangstelling geschied. Na eenige toespraken werd het bedrijf in werking gesteld en daalden de bezoe kers in de groeve af, om het delfwerk van nabij gade te slaan. Reeds is men op som mige punten zes meter onder het maai veld, maar de steenlaag schijnt 20 tot 30 meter dik te zijn, zoodat de voorraad aan zienlijk is. Een verblijdend feit is, dat naar mate men dieper komt, de hardheid toe neemt, zoodat het reeds mogelijk gebleken is prachtige tegels uit het materiaal te vervaardigen. Een collectie daarvan was op het terrein aanwezig en trok groote belangstelling bij de architecten. Waar schijnlijk zal een tegelbedrijf als neven onderneming niet lang op zich laten wachten. „Vad." GEEN FRIESCH IN DE RECHTSZAAL. Toevallig zijn dit kerken, die dicht in elkanders nabijheid liggen. Nu een en ander uit de geschiedenis. Ongeveer in het midden der 15de eeuw moet ter plaatse van het tegenwoordige kerkgebouw voor het eerst een kerk zijn gesticht Het ligt voor de hand, dat dit gebouw tijdens het eerste tiental jaren van den 80-jarigen oorlog zeer veel te lijden heeft gehad, zoodat men in 1590 overging tot een grondige restauratie. In dien staat heeft het gebouw zich ge handhaafd tot 1785. Het plan voor een nieuwe kerk werd gemaakt door den des tijds zeer bekenden Rotterdamschen archi tect J. C J. Gindici. De eerste steen werd gelegd op 13 April 1785. Een gedenksteen met kreupelrijm licht ons deswege in. „De hand deez' drietal jonglingschap Heeft d'eerste steen aan dit gebouw Gelegd tot fundament en trap Voor 's menschen heil en Godsdiensttrouw." „Den 13 April 1785 .Thomas van Leeu wen. oud 11 jaar; Hugo Maaskant, oud 10 jaar; Adriaan Overvliet, oud 10 jaar." Nadat alzoo „deez drietal jonglingschap" den eersten steen had gelegd, vorderde de bouw regelmatig en was in 1787 voltooid. Tegenwoordig kan men het vlugger! Daarbij neme men in aanmerking, dat de toren was blijven staan. De onderbouw, ofschoon waarschijnlijk in 1642 gewijzigd, dagteekent no^ van het midden der 15de eeuw. Op deze vierkante onderbouw is een achtkante renaissance spits opgetrokken. De vormentaal hiervan wijst ontegenzeg gelijk op het midden der 17de eeuw Binnen de balustrade van den vierkan ten romp rijst een gesloten achthoek om hoog, waarvan de zijden zijn gedetailleerd. De kroonlijst hiervan is met bolvormen versierd en boven de inzwenkende lijnen van de afsluiting dezer geleding verrijst een open achtkant koepelvormig bekroond en zich bekoorlijk uitvoerend, in een omge keerden peervorm, vervolgens pijnappel, kruis en windvaan. Het torentje wekt herinneringen aan die van de Noorderkerk te Amsterdam en te Groningen en de kerk te Emden of om dichter bij huis te blijven aan dat te Heemstede, allen iets voor het midden der 17de eeuw gebouwd. De muren van de kerk zijn naar den trant der 18de eeuw sober behandeld, en alleen aan de bulten- en binnenzijde voorzien van pilasters. De rondboogvensters zijn hoog geplaatst en bezitten als eenige versiering een zwaren natuursteenen sluitsteen in het zenith van de boog. Boven het muurwerk afgesloten door een zwaren kroonlijst is een niet hoog dak. Architectonisch wordt de aandacht vooral gevraagd door het zware portiek met hardsteenen zuilen, welke bekroond worden door zware vaasvormen. dit alles in den trant Louis XVI, Betreden we de kerk, dan bemerken we dat de binnenruimte heel mooi is geleed. In de midden, rustend op de vier pilaren is een koepelgewelf terwijl de omringende vierkante en rechthoekige traveeen over spannen worden door kruisgewelven in stuc uitgevoerd. De uitbouw voor de Avond maalsviering bezit weer een koepelgewelf. Op de teekening is een en ander aange geven. Interessant is de meublleering. In de eerste plaats is er de preekstoel. De drie vrije paneelen van de kuip geven in zware Lod. XVI-vormen voorstellingen van de Wetgeving op Sinai. het brandende braambosch en van de druiventros van Escol. De kansel evenals het doophek zijn het werk van den Antwerpschen kunste naar Granitaus van Assel. wat ten deele de volle weelderige vormen van het orna ment verklaart. Ook nog andere kunstenaars werkten mede. David Pieters vervaardigde het or nament boven de banken van de ambachts heeren van Zoetermeer en Zegwaard en de Rotterdamsche beeldhouwers J Robijn en C. Denis vervaardigden de Lod. XVI psalm- borden en den krans om de wijzerplaat. Eindelijk werd in 1810 nog een fraai orgel geplaatst. Vermelden we tenslotte nog dat in den toren een Gothische priesterzerk ligt en dat de grafkelder der voormalige Am- bachtsheeren zich bevindt in het ((koor" En hiermede nemen we afscheid van Zegwaard en tevens voorloopig van de Protestantsche kerken. RECLAME. VEREENIGING VAN ZOETERMEER EN ZEGWAART. Dinsdag voor Gedeputeerde Staten. Ged Staten van Zuid-Holland zullen op Dinsdag 8 Augustus a.s. des middags om 2 uur in openbare vergadering behandelen de vereeniging van de gemeenten Zoeter meer en Zegwaart. Rapporteur is de heer H. van Boeyen. Wetswijziging niet te wachten. De minister van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik, heeft thans beantwoord de schriftelijke vragen van den heer S van Houten, lid van de Tweede Kamer, over het gebruik van de Friesche taal bij de behandeling van rechtszaken in Fries land. De minister bevestigt, dat de politie rechter mr. Meihuizen te Leeuwarden op 10 Juni een Frieschen student uit Utrecht, die weigerde andei's dan in dc Friesche taal te spreken, onverhoord uit de rechtzaal heeft doen verwijderen en toen hij Fryslan oereln!" riep, voor den duur der behandeling van deze zaak in een cel heeft doen opsluiten. Zonder eenigen twijfel was er hier sprake van ordeverstoring, daar de ver dachte. nadat hem medegedeeld was, dat hij de Nederlandsche taal moest gebrui ken aangenomen mocht worden, dat hij daartoe zeer wel in staat was is doorgegaan met ln het Friesch te spreken, zelfs nadat hem door den politierechter herhaaldelijk het zwijgen opgelegd was, terwijl hij een en ander uit de geheele houding van den verdachte bleek, dat deze er op uit was in de rechtszaal een demonstratie voor het Friesche taaleigen te houden De politierechter heeft dit te recht ontoelaatbaar geoordeeld. De behandeling van den verdachte is niet alleen van de zijde van den politie rechter geen demonstratie geweest, maar een eenvoudige daad van gezagshandha- ving tegenover een demonstrant. Het is bij de rechtbank te Leeuwarden en ook bij den ln de vragen bedoelden politierechter gebruikelijk aan perso nen. die zich minder gemakkelijk in het Nederlandsch uitdrukken, toe te staan Friesch te spreken. Een wetswijziging die den Friezen het recht geeft in de rechtszalen van Fries land hun eigen taal te gebruiken, acht de minister overbodig en onwenschelijk. Overbodig, omdat, wanneer noodig. aan de justiciabelen gelegenheid wordt gegeven zich in het Friesch uit te drukken, on wenschelijk omdat aan het gebruik van taalvormen, die van het olficieele Nederlandsch afwijken, steeds het be zwaar verbonden is, dat zij, die zulks doen., door anderen wellicht niet ver staan worden. ALG. NEDERL. POLITIEBOND. 58e algemeene vergadering. Te Arnhem is gisteren onder voorzitter schap van den heer G W. Stroink. bur gemeester van Steenwijkerwold. de 58e al gemeene vergadering gehouden van den Alg. Ned. Politiebond De voorzitter wees er in zijn openings rede op. dat deze vergadering op uitnoo- diging van de afdeeling Gelderland te Arnhem plaats vindt bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan der afdeeling. Spr. wees op de ook voor de overheid zeer moeilijke tijdsomstandigheden De fi nancieel» moeilijkheden nemen toe; maar de post salarissen zal nimmer sluitpost mogen worden, omdat het daarmede ge heel den verkeerden kant zou opgaan. De salarissen van de politie zijn nooit op het peil gekomen, waarop rechtmatig aan spraak kan worden gemaakt. Spr betreur de. dat men met den minister van defensie niet tot overeenstemming kon geraken over Zijn besluit waarbij de militaire poli tie en de maréchaussee van de ledenlijs ten der organisaties, waaronder ook de Alg Ned Politiebond, geschrapt moesten worden Trouw aan Vaderland en Konin gin was steeds de leuze van den Bond De heer Felix commissaris van politie te Harderwijk heette daarna namens de jubiieerende afdeeling hoofdbestuur en af gevaardigden welkom Daarna werd na vaststelling van jaar verslag en rekening de begrooting voor 1934 behandeld. Tot hoofdbestuursleden werden gekozen: G W Stroink te Steenwijkerwold (voor zitter); W. L. H. Koester Henke, oud-com missaris van politie te Harderwijk! se cretaris): H de Groot, commissaris van politie te Zutfen (penningmeester) en tot leden de heeren G. Wisman, burgemeester van Nieuwe Schans; N. Stienstra. inspec teur van politie je Meppel; J. v. d. Brink. aöministrateurlBïj de politie te Enschede: D. van Oort, hoofdagent van de politie te Velp; P. C. Maas, agent van politie te Zeist; A. B v. d. Berg, brigadier van po litie te Amsterdam; D. Harckema. schrij ver bij de politie te 's Gravenzande; M C. Hack. inspecteur van politie te Breda; H. P. Meertens. agent-rechercheur van politie te Maastricht. Des middags hield de afd Gelderland van den Bond, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een druk bezochte recep tie. Des avonds had een geanimeerde feestavond plaats, waar om. optrad de bekende Amsterdamsche chansonnier, mr. Henry Marchand. met één of andere Ned. Octr. 4466 geven volle tevredenheid 5102 EEN GESCHENK AAN ARNHEM. Bij de officieele herdenking van het 700-jarig bestaan van Arnhem als stad, werd namens een aantal naburige ge meenten mededeeling gedaan van een ge schenk voor de jubiieerende stad. Gistermiddag heeft In een vergadering van B en W. van Arnhem de aanbieding plaats gehad in tegenwoordigheid van de burgemeesters van Apeldoorn, Rheden, Renkum, Huissen en Westervoort. Het ge schenk bestaat uit een zilveren theeervies: theepot, melkkan, suikerpot, lepelvaas en blad. In het blad is het wapen van Arn hem gegraveerd en de Inscriptie: „aange boden aan de gemeente Arnhem ter ge legenheid van het 700-jarlg stedelijk feest. 15 Juli 1933. door de gemeentebesturen van Apeldoorn. Rheden. Renkum, Eist, Huissen, Rosendaal en Westervoort." Burgemeester v. d. Molen uit Renkum bood het geschenk aan. NAZIS IN DE MIJNSTREEK. Een officieuze Duitsche uiteenzetting. Wolff seint d.d gisteren uit Berlijn: Van welingelicht zijde wordt het volgen de medegedeeld: De nieuwe uitwijzing van Duitschers ln de Nederlandsche mijnstreek alsook het door de commissarissen van politie to Heerlen en Kerkradc uitgevaardigde ver-' bod voor ln Nederland wonende Duitschers om aan de overzijde van de grens deel to nemen aan weerbaarheids-sportoefeningen berusten klaarblijkelijk op onjuiste pers berichten. Daarin werd gemeld dat de ln de Ne derlandsche mijnstreek wonende Duitsche nationaal-socialisten. nu de Nederland sche regeering hun elke politieke werk zaamheid heeft verboden zich thans over de grens zouden begeven om daar hun vergaderingen en oefeningen te houden. Hiertegenover moet worden geconsta teerd. dat deze voorstelling van zaken vol ledig ln strijd is met de feiten Immers wegens het bij de Nederlandsche autori teiten ontstane misverstand en bezorgd heid is de kring Limburg der NS DAP. met zijn onderafdeellngen reeds onlangs van Duitsche zijde opgeheven. Er vinden geenerlei oefeningen en officieele verga deringen meer plaats en aan de vroegere leden van den kring Limburg der N S.D. AP Is zelfs verboden de grens te over schrijden om deel te nemen aan eenizer- lei oefeningen en bijeenkomsten op Dultsch gebied. o TERUGGAAF VAN PERSONEELE BELASTING EN MOTORRIJTUIGEN EN PLEIZIER VAARTUIGEN. De Minister van Financiën, gezien arti kel 63. par. 2a, der Wet op de Personeeie Belasting 1896, houdende bepalingen om trent teruggaaf van de belasting naar den vijfden en zesden grondslag voor motorrij tuigen en pleziervaartuigen welke gedu rende het geheele belastingjaar ongebruikt gebleven zijn. mits de houders zich hebben gedragen naar de door den Minister van financiën in het belang van het toezicht gegeven voorschriften heeft bepaald: 1. De belastingplichtige, die voor een teruggaaf, als bedoeld ls in artikel 63 nar. 3a. der Wet op de Personeeie Belasting 1896, ln aanmerking wil komen, moet hier van vóór 20 Januari van het belasting jaar schriftelijk kennis geven aan den in specteur der directe belastingen in wiens inspectie de aanslag voor het motorrijtuig of pleziervaartuig zal worden opgelegd 2. Vóór een door den Inspecteur varige- stelden datum zal het motorrijtuig of ple ziervaartuig te zijnen genoegen gedeelte lijk moeten zijn gedemonteerd of afge tuigd. Het zal gedurende het belastingjaar verder ln dien toestand moeten blijven. 3. Het motorrijtuig of pleziervaartuig mag niet zonder voorkennis en toestem ming van den inspecteur naar een andere bergplaats of ligplaats worden overge bracht. 4 Het motorrijtuig of pleziervaartuig zal bij een onderzoek of opneming op den voet van artikel 70 der wet op de aange wezen plaats ln den onder 2 bedoelden staat aanwezig moeten worden bevonden. 5. Voor het belastingjaar 1933 zal de on der 1 vermelde kennisgeving moeten wor den gedaan, vóór 15 September 1933 Desverlangd zal ten genoegen van den Inspecteur moeten worden aangetoond dat het motorrijtuig of pleziervaartuig gedu rende het geheele jaar 1933 ongebruikt is gebleven. UIT NED. OOST-INDIE. BEHANDELING IN HOOGER BEROEP. BATAVIA, 4 Aug. lAneta) - Het Hoog Militair Gerechtshof ving de behandeling aan in hooger beroep van de zaken der Europeesche dienstweigeraars, korporaal machinist Teune en matrozen der eerste klasse Bijleveld en Wyshake. allen be schuldigd van opruiing Tijdens zijn pleidooi wees de verdediger, de officier van administratie Van 't Hof op de lichte straffen in Nederland aan burger-opruiiers opgelegd die nooit wor den ontslagen doch daarentegen nog ln de Tweede Kamer komen. De advocaat-fiscaal requireerde bevesti ging van de vonnissen van den Zeekrijgs raad te Soerabaja resp. een jaar, een jaar en zes maanden, en acht maanden gevan genisstraf. allen onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis met ontslag uit den dienst. De uitspraak werd bepaald op 11 Augustus a.s.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9