LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 5 Augustus KERK- EN SCHOOLNIEUWS. ITSEïWrWniE^ PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 AUGUSTUS. LEIDEN- Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, ds. L. A. Broer van Harlingen. Eglise Wallonne: dix heures et demie, M. S. Cler,pasteur émérite. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf. ds. de Meljere. Geref. Kerk in H. V. (Gerecht 10): Nam. halfzes. de heer F H. Geusebroek. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): geen dienst Vrije Kath. Gem. S(t. Bon.-kapel. Vree wijkstraat): Voorm halfelf, Gez. H. Mis. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur)Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. W. F. Laman van Middelharnis. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: geen opgave. Geref. Kerk Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv .Kerk (Julianastr.)Voorm. halftien, ds. J. Roodenburg, van Vrooms- hoop (bev. van ds. Shoneveld); nam. half- drie, ds. J. Schoneveld (Intrede). Ned. Herv. Kerk (Oudshoornsche weg): Voorm. halfelf, dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam halfzeven de heer A. J. Dekker. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 en nam. halfzeven, ds. J. Hartkamp van Oudega. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.l: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. P. Zwier. Geref. Kerk (Raadhuisstr.)Voorm. 10 uur de heer H. J. Westerink van Nun- speet; nam. 6 uur, ds. G. Mulder. Geref. Kerk (de Ruyterstr.): Voorm. 10 uur, ds. G. Mulder; nam. 6 uur, de heer IVesterink. Lok. v. Mandersloostr.)Voorm. half tien en nam. 6 uur, de heer Wijnen van Oldenbroek. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Kiehl; nam. 7 uur, de heer de Jonge. Geref. Kerk: Voorm halfelf en nam. halfacht, de heer Rijshage, cand. te Am sterdam. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. C. W. Ekerlng van Amsterdamnam. 5 uur (Bed. HI).), ds. G. Tichelaar van Lisse. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. W. W. Smitt van Bennebroek. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. P. Zwier van Alphen. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Waardenburg. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.), ds. Streeder; nam. halfzeven, ds. Tak van Zevenhuizen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. LEEWUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf (H.A.), ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. D. Middelkoop van Mildam. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar. Geref. Kerk (Hobaho)Voorm. halftien, dr. Ruys; nam. 4 uur, leesdienst. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Ned. Prot. Bond: Voorm. 101/4 uur, ds. Carsjens van Budega. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. Brink Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, leesdienst. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam .halftwee, ds. Jongens van Leimuiden. NOORDWIJK-BINNEN Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Jansen van Roosendaal. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H A.) en nam. 5 uur (H A en Dankz.), ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (Bed. HDJ, ds Cupedo Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma van Dirkshorn. Geref. Kerk in H.V.: Nam. 3 1/4 uur, de heer Geuzenbroek van Amsterdam. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie, ds. van der Does van Monnikendam. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur. leesdienst. RIJNSBURG. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. J. de Waard van Kampen; nam. 6 uur, ds. P. de Jong van Bunschoten- Spakenburg. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. halftien, ds. de Jong; nam. 6 uur, ds. de Waard. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer Luitjes van Leiden; nam. 3 uur, ds. van Beusekom van Aarlanderveen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Warnink. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Rutgers van Katwijk--aan-Zee. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer de Jong. cand. te Voorburg. Geref Gem. mblhaActsa van den dzn Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdienst. WOUBRUGGE- Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Jellema; nam. 7 uur, ds. van Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van der Marei van Krabbendam; nam. 7 uur, geen opgave. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. Broyer van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. D. Nauta van Woubrugge. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. HD.en nam. 7 uur, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 101/4 uur, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Randwijk, W. Deur, te Schoonhoven. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. XV. De president deelt mede. dat hem nadere inlichtingen zijn verstrekt over de aanwezigheid en over het aantal der Protestantsche Nederlandsche (landarbei ders) in N.-Frankrijk. Op zijn voorstel wordt een predikant aangewezen, om onder deze landgenooten, voor zoover mo gelijk, tijdelijk te arbeiden en daarna ver slag te doen van zijn reis. De heer Bolt rapporteert over een voor stel van de Synodale Commissie tot wijzi ging van art. 17 van het Reglement op het fonds voor noodl. kerken en personen. Het voorstel der commissie wordt eenigs- zins gewijzigd aan de eind-redactie toe vertrouwd. Dezelfde rapporteur behandelt een voor stel van prof. Brouwer tot wijziging van art. 55 Regl. kerkelijk opzicht en tucht. Het voorstel wil aan het artikel toevoe gen de woorden: „Onopzettelijke gebre ken in tijdig ingezonden aanvragen kun nen echter alsnog worden hersteld." De commissie wijst er in haar rapport op, dat de bezwaarde zelf er voor moet zor gen, dat zijn stukken volledig en tijdig worden ingezonden. Zij stelt echter voor art. 55 iets te verduidelijken, zoodat wordt gelezen: „onder overlegging van het offi cieel afschrift en de daarbij gevoegde begeleidende kennisgeving, welke hem in gevolge art. 28 werden toegezonden" Deze conclusie wordt aangenomen en de wijzi ging gaat dus naar de eind-redactie Prof. Brouwer geeft de eind-reductie van het definitief gewijzigd art. 46 Alg. Rgl. („De classicale besturen houden hunne gewone vergaderingen in de hoofd plaats der classe of in eenige andere plaats binnen hun ressort, door hen zelve te bepalen, enz."). Evenzoo van de toevoe ging van een nieuw lid e aan art. 14 sub 1 van het Synodaal Regl. voor de kerke raden (na de woorden: „aanteekening ge schiede in de doopboeken der beide ge meenten" te lezen: e. dat. zoo noodig en mogelijk, geregeld jeugddiensten worden gehouden"). Evenzoo van de invoeging in Tabel A van het reglement op de kerkvisitatie (sub a na 5 in te voegen: „6a. Worden jeugddiensten gehouden? b. Op welke wijze zijn deze geregeld? c. Wanneer, waar en door wie worden zij gehouden? d. Door hoevelen worden zij bezocht? e. Van welken leeftijd zijn de bezoekers?"). De heer Boonstra rapporteert over twee voorstellen van den heer J. de Vlieger, pred. te Wadenoyen. tot wijziging van art. 6 en van art. 9 Regl. op de predikants traktementen. De commissie is van oordeel dat de toevoeging aan art. 6, welke de voorsteller wenscht. ten gevolge zou heb ben, dat nooit weer een toelage krachtens art. 6 al 2 zou worden toegekend. Het tweede voorstel stelt de berekening van de aanslagen der betrokken gemeenten veel te simplistisch en dringt zich boven dien in eens anders aangelegenheid; immers, de vaststelling van de bijdragen der gemeenten is krachtens art. 12 opge dragen aan den Raad van Beheer. Vol gens de conclusie worden de beide voor stellen verworpen. De heer Bokma behandelt een motie van het Classikaal Bestuur van Wijk in zake combinatie van kleine gemeenten. Verschillende classikale vergaderingen hebben hare instemming betuigd met deze motie, welke aandringt op maatregelen tot combinatie van kleine gemeenten, vooral ook wegens het betrekkelijk groote bedrag dat voor het predikantstractement noodig is. De commissie wijst er op, dat de uitvoering van het verzoek, dat reeds meermalen tot de Synode is gericht,afstuit op allerlei bezwaren. Men leze ook het rapport destijds uitgebracht door dr. Nie- meyer, en het rapport voorkomend in de bijlagen van dit jaar (bl. 215—19). De motie van het Class, bestuur van Wijk wordt voor kennisgeving aangeno men. De president geeft nu een overzicht van het verslag der legerpredikanten. Naar aanleiding van het verslag spreekt de heer Mulder den wensch uit, dat de Synode in een motie zich zal uitspreken tegen het militante anti-militairisme, dat in zijn enthousiasme voor ontwapening te ver gaat .De Synode besluit, op voorstel van haar president, zich over het formuleeren en uitvaardigen van zulk een motie nader te zullen beraden. De heer Bruins rapporteert over een voorstel van de class, vergadering van Franeker tot instelling van een commis sie tot bestudeering van het vraagstuk der onkerkelijkheid. De commissie stelt zich voor, thans niet in te gaan op dat denk beeld, maar het rapport der commissie te publiceeren. Alzoo wordt besloten. De heer Boonstra rapporteert over eenige voorstellen, ingediend door de com missie in zake het groote-stadsprobleem. De rapporten over die voorstellen worden ter inzage gelegd. Wij komen er derhalve op terug als zij behandeld worden. In den namiddag wordt een synodus contracta gehouden. BEZUINIGING TE HAARl^ In verband met de door des cieelen toestand der gemeente nou lijk geworden bezuiniging stellen 8 van Haarlem voor, met ingani September op te heffen: 1. de gp, en litterair-economische afdeeïinS het gemeentelijk lyceum, met d;,- stande dat de leerlingen der vierde' en zesde klasse van eerstgenoemde'; ling hun studie kunnen voortzet^ geleidelijke opneming in de kla^ het gymnasium; 2. de aparte ha eindklasse van de H. B. S. A. cursus. NED ONDERWIJZERS-GENOOTSC Vóór een onafhankelijke organic In de gisteren te Utrecht gehoude gadering van het N O G. is ter spry komen het plan tot fusie met dea van Ned, Onderwijzers. Bij de gevoerde onderhandeling» als eisch gesteld, dat de nieuw op ten bond zich zou aansluiten bij de hi en het N.V.V Over dit laatste punt s ten de stemmen. Het kwam het j bestuur van het N.O.G. gewenscht aan dezen eisch niet te voldoen, aaig op deze wijze de politiek zeer op der grond treedt, aangezien de AC.O! nauwste verwant is aan de SDAJ NO G. stelt zich op het standpur men moet trachten in de eerste een onafhankelijke vereeniging te ten. Het hoofdbestuur adviseerde da niet op deze voorwaarde in te gaa stelde daarom voor de fusieplannen schorten tot een volgende algemeen gadering, aangezien het haar gews voorkomt, dat deze zaak in de afdee; zal worden onderzocht. De vergaj hechtte aan dit voorstel haar goedke; De vergadering vereenigde zich mej voorstel van de afdeeling Utrecht, vj het hoofdbestuur verzocht wordt bi regeering aandrang uit te oefenen, da K. B. van 5 April 1929, geldende voor aangestelde onderwijzers, die lijden open tuberculose, ook van toepassing zijn voor hen, die verpleegd worden i inrichting voor geesteszieken. Ver» werd een motie aangenomen betref! een circulaire, door den minister var derwijs verzonden over opheffing openbare scholen, aangezien men dea culaire als een aanval op het open onderwijs beschouwde en zij dan ookr nu met alle kracht bestreden dier worden. Daarna kwam de kwestie der gehi onderwijzeressen ter sprake, waarbij hoofdbestuur werd gemachtigd zich i regeering te wenden inzake de afvlo van leerkrachten volgens een sysf door het hoofdbestuur op het voorstel de afdeeling Haarlem gepreadviseerd waarbij men zich beperkte: a. tot her., die het zelf wenschen; b. tot hen. die in aanmerking k( voor vol pensioen. Tenslotte nam de vergadering aan voorstel van de afd. Wormerveer. «i aangedrongen wordt de mogelijkhe: openen voor vroegere pensionneer:] DE BLAUWSTE OOGEN van HOLLYWOOD In heel Hollywood vindt men nergens zulke blauwe oogen als die van Maureen O'Sulivan. Het eerste wat menschen, die met haar kennis maken opvalt, is het dlep-blauw van de Iersche oogen, over schaduwd door zwarte wenkbrauwen. Me nige jongeling in Hollywood werd door deze oogen geïnspireerd tot het schrijven van gedichten. Maar ook haar stem is zeer bijzonder. Het haast onmerkbare accent van Dublin geeft iets innemend- muzikaals hieraan. Maureen is niet wat men noemt een schoonheid, maar zij bezit die jeugdige frlschheid, die aantrekkelijker is, dan het klassieke schoonheidsideaal. Drie jaar ge leden kwam zij naar Hollywood om een rolletje van een Iersch meisje te spelen in de film „Song of my Heart". Hollywood beangstigde haar eerst, maar dit is nu veranderd. In die drie jaar heeft zij veel desillussies gehad, doch ondanks dat be hield zü haar jeugdig enthousiasme. Toen zij pas in Hollywood kwam, nam zij haar intrek in de Studio Club, waar de meeste nieuwelingen voorloopig hun tenten opslaan, doch na eenigen tijd be trok zij met haar vriendin Kay English een klein huis even bulten Hollywood. Het is gebouwd als een Mexicaansche boerde rij en ligt rustig buiten de stadsdrukte yan filmland. Een huishoudster zorgt voor de beide meisjes, die slechts zeer zelden kennissen ontvangen en nooit groote par tijen geven. Zij zegt van zichzelf, dat zij lui is, maar dit slaat alleen op dingen, die haar niet interesseeren. Gewone baantjes als nieuwe kousen koopen, stelt zij steeds uit „tot morgen". Als haar interesse voor iets is opgewekt, wijdt zij zich met een geweldige energie hieraan. Zij houdt van eenvoudige, gemakkelijke zittende kleeren en besteedt met veel tijd aan de verzorging van haar uiterlijk. Zeep en water vindt zij voldoende voor de ver zorging van haar gezicht. Alleen als zij uitgaat, gebruikt zij een weinig poeder en lippenstift Een enkele maal speelt zij golf of tennis en gaat paardrijden, maar het meeste houdt zij van dansen! Zij hoeft zich geen zorgen te maken voor de slanke lijn. eet wanneer zij trek heeft en alles wat zij lust Zij houdt het meeste van wilde rozen en gebruikt als parfum slechts zuivere bloemengeuren. Maureen heeft geen uitgesproken am bities. Haar eenigste doel is op den duur iets te bereiken. Over tien jaar hoopt zij te kunnen zeggen, dat zij iets gedaan heeft wat de moeite waard was, maar zij weet nog niet wat dat zal zijn. Zij is ook nog zoó jong en zij heeft de blauwste oogen van Hollywood! BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN IN HET LEVEN VAN CLARK GABLE. In het leven van de meeste menschen zijn verschillende belangrijke gebeurte nissen, die eerst later in hun volle waarde tot ons doordringen, maar zij bijken een grooten invloed op het latere leven gehad te hebben. Clark Gable beschouwt de ftntmoeting met zijn stiefmoeder als het eerste belang rijke moment in zijn leven hoewel hij toen als jongen van vijf jaar natuurlijk nog niet begreep, hoeveel invloed dit op zijn verdere loopbaan zou hebben. „Als mijn stiefmoeder een andere vrouw geweest was, die mij in mijn ideeën tegengewerkt had en mij niet geholpen had het huis te verlaten en mijn eigen weg in het leven te vinden zou er veel anders geloopen zijn. Ik was nog heel jong toen zij met mijn vader trouwde en daar ik eenig kind was. waren wij veel samen en bemoeide zij zich in hoofdzaak met mijn opvoeding. Clark Gable heeft zijn eigen moeder nooit gekend Zij stierf toen hij zeven maanden oud was en daardoor is hij zijn stiefmoeder gaan beschouwen als zijn eigen moeder. De tweede belangrijke dag in zijn leven was toen hij vele jaren later voor het eerst de geheimzinnige wereld betrad achter het tooneel van een theater. In dien tijd werkte hij in een rubberfabriek en bracht de meeste avonden door in het plaatselijk theater waar de artisten een enormen indruk op hem maakten. Op een avond ontmoette hij toevallig in een res taurant drie acteurs van een reizend ge zelschap en toen deze merkten hoeveel belangstelling de jongen voor hun leven had. namen zij hem mee naar het tooneel en lieten hem achter de schermen rond kijken. Dien avond begon eigenlijk zijn loopbaan, die hem thans tot het toppunt van succes op het witte doek gebracht heeft. Door de artisten, die hij in het res taurant ontmoette, kreeg hij een baantje aan het theater en maakte kennis met vele andere acteurs die daar optraden. Enkele jaren zwierf hij rond, nam ver schillende betrekkingen aan en speelde bij een groot aantal reizende gezelschappen, die evenwel dikwijls wegens gebrek aan succes en contanten uit elkaar moesten gaan. In Portland probeerde hij een enga gement te krijgen bij een klein gezelschap en maakte hier kennis met de directrice van een klein theater. Josephine Dillon. Hij beschouwde dit als de voornaamste van alle groote gebeurtenissen in zijn leven, daar hij kort daarna met miss Dil lon in het huwelijk trad. Het vierde groote moment beleefde hij toen hij na jaren lang met reizende gezel schappen in provincieplaatsen gespeeld te hebben, voor het eerst in een Broadway theater optrad. Dit is voor jonge tooneel- spelers het ideaal, dat zij hun leven lang probeeren te bereiken. „Den avond van de première zal ik nooit vergeten", zegt Clark Gable, „geen ander succes kan ooit daarmede vergeleken wor den. Ik was „er gekomen". Ik trad op in een New Yorksch theater en mijn naam stond gedrukt in een Broadway programma. Na zoovele jaren had ik het hart van de theaterwereld bereikt. Het volgende belangrijke feit in zijn leven was zijn kennismaking met Rita Langham, die thans zijn tweede vrouw is. Zij stond geheel buiten de tooneel- wereld en heeft hem geïntroduceerd in een andere wereld, die hij tot nog toe slechts van veraf kende. Zij heeft voor hem, die in zijn jonge jaren slechts hard werken en weinig of geen comfort gekend had, een gezellig huis ingericht in New York en later in Hollywood, waar zij als taktvol gastvrouw de leiding heeft. Toen Clark Gable zijn eerste contract met Metro Goldwyn Mayer teekende was dit een belangrijk keerpunt in zijn leven: het begin van een filmloopbaan. Hij was naar Los Angeles gekomen om daar op te treden in een tooneelstuk en was van plan om spoedig weer een engagement in New York aan te nemen, maar zijn spel trok de aandacht van den Metro-produc tieleider en het hem aangeboden con tract deed hem van het tooneel afzien. „Eigenlijk was het een geluk", zegt Clark Gable, "want vooral in den eersten tijd van de sprekende film was veel vraag naar tooneelspelers en mijn jarenlange ervaring met reizende gezelschappen kwam mij nu te pas." Het zevende belangrijke feit in zijn leven was het star-contract. Dit werd hem aan geboden nadat hij reeds in verschillende films gespeeld had. „Eigenlijk maakt het niet veel verschil, maar het was het idee, dat ik nu mijn doel bereikt had", verklaar de hij „en dit geeft een groote voldoening in het leven Toch ben ik overtuigd, dat er nog veel hard werken voor mij ligt Er Is niets zoo onzeker als succes in de film wereld, omdat dit onafhankelijk is van het publiek en iedereen weet, hoe ver anderlijk dit is." Toen hem gevraagd werd wat hierna nog een belangrijk moment in zijn leven geweest was, glimlachte Clark en zeide: „Het was een paar maanden geleden, toen ik voor het eerst een hert schoot. Ik heb er altijd naar verlangd sport te kunnen beoefenen, maar kon er vroeger geen tijd voor vinden en ook ontbrak mij het geld. Dit is een van de dingen, die ik aan mijn succes te danken heb. daar ik nu in de gelegenheid ben lange tochten in de woestijn en in de bergen te maken en naar hartelust te jagen en te visschen. Op mijn eerste jachtpartij maakte ik mij belachelijk. Ik wist niets van geweren en kon niets raken, maar toen besloot ik er alleen op uit te trekken en na eenigen tijd had ik mij voldoende geoefend, om geen gek figuur meer te slaan". Zoo is Clark Gable! Het eerste succes bij het jagen, beschouwt hij als even be langrijk als zijn eerste optreden in Broad way. LEOPOLDINE KONSTANTIN. Een paar films, die we binnenkort te zien krijgen, brengen weer spelers op den voorgrond, die jarenlang alleen tooneel speelden. In „Seizoen in Cairo" treedt na een lange pauze Leopoldine Konstantin weer in den kring van die kunstenaars, die het publiek waardeert en liefheeft. Deze vrouw heeft Iets aparts, zij is de salondame van 't Duitsche tooneel, eigen lijk de eenige vertolkster van een rol, die het Duitsche tooneel lang heeft verwaar loosd. Leopoldine Konstantin, die sinds het begin van haar loopbaan geroemd werd om haar Weensche gratie, is eigen lijk geen Weensche, terwijl haar ontwik keling zich op het gebied van het tooneel buiten de Weensche tooneeltraditie heeft voltrokken. Ze is geboren in Brünn en debuteerde in het Stadttheater te Kott- bus als Desdemona. Alfred Halm, die toen tertijd het nieuwe theater in Berlijn leidde en nog niet wist, dat hij later nog eens een autoriteit op filmgebied zou worden, ontdekte Leopoldine voor de groote stad. Ze bleef weliswaar niet lang bü Halm, want Max Reinhardt, die in die jaren de groote toovenaar van het Duitsche tooneel was, wist door een contract Leopoldine voor vijf jaar aan zijn theaters te verbin- filmregisseur niet veel succes bei met „Abenteuer in Venedig" en „Ink Seligen", liet ook Leopoldine Kor.:; medewerken, die daarop door versebt filmmaatschappijen, waaronder oi „Greenbaum" en de „Deutsche Biffi en nog vele anderen, van rollen weid zien. De films in die jaren warers maal niet zoo komisch, als dat ze voorkomen; ze waren pioniersweiS i: van die films: „Das Wiegenlied' mevrouw Konstantin met Rudolf St kraut en een heel jonge, pas uit Ko hagen gekomen vrouw, die kort daor de reeks van filmsterren werd opgra' Ze heette Aud Egede Nissen. Dasi vrouw Konstantin in Berlijn niet doende werk had, ging ze naar We en trad bij voorkeur in die aantrek!» tooneelstukken op, die de Hongai dramaturgen leverden. Door haar tra Leopoldine Konstantin en Willy Fritsch in „Seizoen in Cairo". den. Het klinkt tegenwoordig sprookjes achtig, dat een theaterdirecteur een jonge artiste dadelijk voor vijf jaar engageert, want sedert eenigen tijd heerscht in Ber lijn het rollenengagement, hetgeen de economische toestand van een artisten- bestaan tot een twijfelachtige aangelegen heid heeft gemaakt Bij Reinhardt leerde Leopoldine Konstantin den ouden spraak leeraar Alexander Strakosch kennen, die haar op zijn school nam en den provin cialen Oostenrijkschen vocalen klank uit haar stem verwijderde. Leopoldine werd een prachtige spreekster en betuigde haar leeraar dusdanig haar dank. dat zij, niet tegenstaande het groote verschil in leeftijd zijn vrouw werd. Maar toen zij haar grootste tooneeltriomf in een drama 'be leefde, was Alexander Strakosch juist ge storven. Mevrouw Konstantin kwam reeds jong bij de film. Max Reinhardt, die als in „Der Blaufuchs", „Die Tazerin sching" werd zij beroemd. Er is een'J virtuositeit voor noodig niet ni'v* geheele gevoelsscala van woede, naa^ ontwaardiging te beheerschen, docn^ eens de zachte overgave en aanban heid. De grootste bekoring van haar kunst gaat echter uit van het men de tot aan de laatste handne. toe beheerschte rol die prikkelen aandoenlijkheid vermoedt, die spel van Garbo kenteekenend rs. poldine Konstantin is een vrou en vuur Op de film zag men j wanneer we ons niet vergissen laatst in de avonturenfilm "^j Barrada" als tegenspeelster vaa Bohnen. In „Seizoen in Cairo mevrouw Konstantin als moeder v Fritch.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14