Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 5 Augustus l1 (UJ,.) FINANCIEEL OVERZICHT. GAAT NIET TE VER IN T&' WAAGT UW LEVEN NIET! FAILLISSEMENTEN. Mevrouw„zeg eens, als ]e hier wat komt vragen, zou Je tenminste wel Je handen uit Je zakken kunnen nemen." Landlooper„Nou. om uwes de waarheid te zegge, dame, lk kwam om een paar bretels vrage." (Humorist). Kleine dingen rijn soms moeilijker dan grootel Vader „Waar is Bobby Moeder: „Ik sloot hem op ln de kast, een uur geleden. Zoo net vroeg lk hem, of hij er uit wilde en dan een zoete jongen zou zijn, maar hij weigerde." Vader„Om 's hemels wil, haal hem er dadelijk uit Ik heb daar gisteren de appels opgeborgen." (Passing Show). Boer, tot bezoeker„Ja, de ouwe merrie ls het vorige Jaar zoo door de vliegen gestoke da 'k tegen de vrouw heb gezegd: daar motte we het volgend jaar wat teuge doen, zei lk." (London Opinion). Dochter des huizes„O, hoe maakt U het, mevrouw Dinges. U moet ons uiterlijk maar excuseeren. Ziet U, we helpen vader met den tuin." (London Opinion). De Amerikaansche prijsverhooging heeft niet de verwachte verbetering gebracht. De strijd om het economisch herstel in een nieuw stadium - Verdere verbetering der positie op de beleggingsmarkt - De koers- sland der Indisehe DoIIarleeningen. Teleurstelling over het verloop der rubber-restrictie. De scherpe koersfluctuaties, waaraan de dollar in den laatsten tijd weer onder hevig is. weerspiegelen duidelijk de onze kerheid, die ten aanzien van de toekom stige ontwikkeling van den toestand in de Ver. Staten bestaat. Zooals de daling van den dollarkoers het directe gevolg is ge weest van de door de Amerikaansche re geering openlijk afgekondigde inflatie- piannen, zoo heeft ook het koersherstel zijn oorsprong gevonden in de mededee- llng, dat president Roosevelt er van heeft afgezien, tot daadwerkelijke inflatie over te gaan, in afwachting van het resultaat der inmiddels ingezette actie, door verhoo ging van loonen en verkorting van den arbeidstijd de koopkracht te vergrooten. Dit bericht dient lntusschen niet in dien zin te worden opgevat, dat thans inder daad het geheele inflatie-streven ln de Ver. Staten een eind heeft genomen, en men een stabilisatie van den dollar op omstreeks het tegenwoordige niveau tege moet zou mogen zien. Veeleer schijnt het in de bedoeling te liggen, om alsnog de inflatie-plannen in de practijk om te zet ten. wanneer het thans ingezette „herstel programma" niet mocht lukken En juist in dit opzicht lijkt een gereserveerde houding alleszins gewettigd. De gebeurtenissen van den jongsten tijd hebben duidelijk in het licht gesteld, welke gevaren verbonden zijn aan een verhooging van goederen- en effectenprijzen. wanneer deze niet door de economische ontwikke ling gerechtvaardigd wordt. Niet alleen opent de speculatieve prijsopdrijving tege lijkertijd de mogelijkheid van een scher pen terugslag, maar bovendien kan een sterke prijsstijging, zoolang deze niet ge paard gaat met een dienovereenkomstige' verhooging van loonen. gemakkelijk aan- aanleiding geven tot politieke onrust en tot wrijving tusschen werkgevers en ar beiders. Beide gevolgen van een kunstma tige opdrijving der prijzen heeft men in Amerika kunnen waarnemen Eenerzijds een débacle op goederen- en effectenbeur zen; daarnaast, een aantal loonconflicten in verschillende takken van industrie. Men mag dan ook aannemen, dat de thans door de Amerikaansche regeering ingezette actie tot verhooging van loo nen en verkorting van den arbeldstsijd haar oorzaak heeft gevonden in de groeiende ontevredenheid onder de groote massa der Amerikaansche bevolking over de hand over hand toenemende duurte. In dit verband herinneren wij aan een uiting van mr Trip, den President van de Nederlandsche Bank. die de houding van Roosevelt op het gebied der valuta in de eerste plaats te moeten toeschrijven aan overwegingen van binnenlandschen poll- tieken aard. Volgens kenners der ver houdingen in Amerika zou men zich het streven naar valuta-depreciatie ln de Ver. Staten moeten voorstellen als een soort revolutie, die misschien een werkelijke revolutie heeft voorkomen, omdat men het Amerikaansche publiek weer een lichtpunt heeft willen geven. Des te groo- ter moet de teleurstelling zijn, nu geble ken is, dat een verhooging der prijzen niet de verwachte verbetering heeft gebracht. Het streven naar verhooging van het prijsniveau is voorloopig klaarblijkelijk op den achtergrond geraakt, en de strijd om het economisch herstel is in een nieuw stadium gekomen .Of Roosevelt met zijn nieuwe campagne meer succes zal hebben, zal grootendeels afhangen van de bereid willigheid of beter gezegd, het vermogen van het grootste deel der werkgevers, om de loonen op grond van de nieuw aan te leggen maatstaf te betalen. Reeds heeft de Nationale Vereeniging van Fabrikanten er op gewezen, dat duizenden kleine on dernemingen geruïneerd zouden worden, indien de arbeiders, voor wie een uurloon is vastgesteld, per week eenzelfde bedrag zouden moeten ontvangen, ondanks de voorgeschreven verkorting van den werk tijd ingeval het door den korteren werk tijd verlaagde weekloon zou moeten wor den verhoogd met een „volgens billijke beoordeeling" vast te stellen bedrag. Ook voor de groote bedrijven moet de plotselinge verhooging der productie kosten noodzakelijkerwijze groote moei lijkheden met zich brengen en het is zeer de vraag, of deze moeilijkheden niet van dien aard zullen zijn, dat een groot aan tal fabrieken het bedrijf zullen moeten staken. Mocht het zoo ver komen, dan zal de Amerikaansche regeering ongetwijfeld wel weer met nieuwe experimenten gereed staan, om, ais alle andere lapmiddelen zijn uitgewerkt, tenslotte wellicht over te gaan tot de „daadwerkelijke inflatie", die zij tot nu toe als „stok achter de deur" in petto houdt. De speculatie op de New-Yorksche beurs, die aanvankelijk door de catastrophale ge volgen van de koersopdrijving ontnuchterd was, heeft inmiddels weder meer moed ge vat. Een verbetering van de graanprijzen heeft tot het koersherstel in Wallstreet het zijne bijgedragen, zoodat de koersen over de geheele linie een stijging te zien heb ben gegeven De koersdébacle van de vo rige week doet intusschen in zooverre nog haar nawerking gevoelen, dat de omzetten aanzienlijk zijn ingekrompen. Terwijl tij dens de jongste hausse-periode op sommige dagen 10 millioen stuks aandeelen verhan deld werden, bedraagt de omzet thans nog slechts enkele millioenen stuks per dag. Op de Amsterdamsche beurs neemt men vooralsnog tegenover de verdere ontwikke ling van den toestand in de Ver. Staten een gereserveerde houding aan. Wel werd de stemming ook hier tegen het midden der week wat vaster, maar de bedrijvig heid bleef uiterst beperkt. Met een vermin dering van de belangstelling voor aandee len is echter een toeneming van de koop lust voor vaste rente dragende fondsen ge paard gegaan. Hiervan hebben zoowel Ne derlandsche en Ned.-Indische staatsfond sen als gemeente-leeningen en pandbrie ven van hypotheekbanken geprofiteerd. De 4% Nederlandsche staatsleeningen zijn zelfs tijdelijk tot 90% opgeloopen, en de noteeringen van Ned. Staatsfondsen zijn in het algemeen in enkele weken tiids met 5% gestegen. Hoe zeer de toestand op de beleggings markt in een korte spanne tijds verbeterd is. blijkt wel daaruit, dat reeds weder ge sproken wordt van de mogelijkheid van conversie der tweede 5Nederlandsche staatsleening van 1932 in een leening met lageren rentevoet terwijl het er nog ln de eerste helft van Juli naar uitzag, alsof de regeering ln langen tijd geen beroep meer op de kapitaalmarkt zou kunnen doen. Behalve de 5% leening 1933 staat op het oogenblik nog slechts één 5"/» Nederland sche staatsleening uit n.1. die van 1919. die destijds in een periode van nijpenden geldnood der schatkist als ..gedwongen leening" werd uitgegeven en die in zulk een snel tempo ls afgelost, dat nog slechts een bedrag van ca f. 10 millioen ervan uitstaat. De regeering heeft thans de af lossing van het geheele restant dezer lee ning op 1 October as, aangekondigd. De meeningen over de vraag, of de re geering inderdaad tot conversie der 5% leening 1933 zal overgaan, zijn verdeeld. Van sommige kanten wordt er op gewezen, dat de vlottende schuld zoo zeer is opge loopen, dat een consolidatie hiervan in de eerste plaats gewenscht is, alvorens tot conversie van reeds geplaatste leeningen over te gaan Hiertegenover kan echter worden opgemerkt, dat de regeering reeds bij vorige gelegenheden de omzetting van uitstaande leeningen in stukken met lageren rentevoet verbonden heeft aan een nieuwe leeningstransactie. Mocht de gunstige stemming op de beleggingsmarkt verderen voortgang maken, dan lijkt het ons niet onmogelijk, dat ook thans weder de uitgifte van een nieuwe leening ge paard zal gaan met de conversie van de 5% leening. Wat de Ned. Indische leeningen betreft, kan vooralsnog van een conversie weinig of geen sprake zijn. Ondanks het feit, dat de regeering de goudclausule van de dol- larleeningen ten volle erkent, zoodat ook de aflossing der leeningen op goudbasis zal plaats hebben, beweegt de noteering der 6% en 5'/.% Indische dollarleeningen zich nog altijd aanzienlijk beneden den pari-koers Voer een deel schijnen deze in verhouding tot de guldensleeningen Indië zoo lage noteeringen het gevolg te zijn van technische oorzaken. Zoo moet er nog voortdurend aanbod van Ameri kaansche zijde te bestaan; op de New Yorksche beurs, waar de koersen op basis van den met meer dan 25% gedepreciëer- den dollar worden berekend, staan deze leeningen natuurlijk aanmerkelijk boven den pari-koers. Dit geeft blijkbaar velen Amerikaansche houders der stukken aan leiding, hun „winst" in gedepreciëerde dollars binnen te halen, en dit voortdu rend aanbod van Amerikaansche zijde oefent een druk op de koersen uit. Overigens schijnt het nog altijd niet al gemeen bekend te zijn, dat de regeering de goudclausule volkomen erkent, en dat de betaling van rente en aflossing ln Ne derland plaats vindt in guldens, waarbij de dollar berekend wordt tegen een koers van f. 2.461/!, het theoretische gouduitvoer- punt op Noord-Amerika. na aftrek der op de inwisseling vallende kosten Een klein koersverschil van de indollars luidende Indische leeningen met de guldenslee ningen Ned. Indië zou dus wel gemoti veerd zijn; immers ls de beurskoers der dollarleeningen gebaseerd op een vasten omrekeningskoers van f. 2 50 per dollar- Voor een verhouding als de thans be staande— de 6Indische dollarleening BC. 1922 noteert ca. 90%; voor de 5%. guldensleeningen Ned. Indië bedraagt de koers daarentegen c.a. 95"/o, bestaat geen aanleiding tenzij men geen vertrouwen mocht hebben in de uitdrukkelijke ver klaring der regeering. dat de goudclausule zal worden nagekomen. Reden voor wan trouwen te dien aanzien is er echter niet. Van buitenlandsche obligatiën waren zoowel de Belgische als de meeste Dult- sche soorten aan den vasten kant. Wat laatstgenoemde betreft, gaat het er hoe langer hoe meer naar uitzien, alsof de Nederlandsche regeering geen gebruik zal maken van de haar door de Clearing-wet gegeven bevoegdheid tot het vereffenen van onze vorderingen op Duitschland met de betalingen door dat land, door middel van storting op een speciale rekening bij de Nederlandsche Bank van de bedragen, die aan Duitschland verschuldigd zijn. De houders van Duitsche fondsen zullen ver moedelijk wel niet anders kunnen, dan zich neer te leggen bij de eenzijdig door Duitschland vastgesteld „regeling". Zij zullen derhalve 50'/o van de verschuldigde rente hier te lande uitbetaald kunnen krij gen, de rest zal in Duitschland bij de Conversiekes worden gestort en door deze stortingen zullen verhandelbare „scrips" worden afgegeven, welke, naar men moet verwachten, wel niet hooger dan tot c.a. 50% van de nominale waarde zullen wor den verhandeld. In totaal zullen de obli gatiehouders dus vermoedelijk 75% van hun vorderingen uit hoofde van rente uit betaald krijgen, waarbij in 't oog moet wor- oen gehouden, dat de maximum-rente be perkt is tot 8% per jaar, terwijl, wat de dollarleeningen aangaat, de goudclausule door Duitschland niet wordt erkend, zoo dat de houders der stukken ook schade uil hoofde van de dollarpreciatie dragen. De aflossing der leeningen geschiedt ge heel in Marken, bij de Conversiekes in Duitschland, zoodat van deze bedragen vermoedelijk slechts de helft in handen der houders zal komen, wanneer zij ten minste de hiervoor af te geven „scrips" ten gelde maken. Op de aandeelenmarkt zijn rubberaan- deelen aanvankelijk scherp in koers teruggeloopen, als gevolg van het feit, dat de verwachte berichten over een gunstige ontwikkeling van de restrictie-plannen zijn uitgebleven. Het door de Nederland sche en Britsche rubberproducenten ont worpen nieuwe restrictie-plan blijkt ook ai niet te voldoen aan de door de respec tieve regeeringen gestelde eischen inzake de inlandsche productie, zoodat een her ziening van verschillende bepalingen nood zakelijk is. Hiermede zullen allicht ver scheidene weken gemoeid zijn en het is de vraag of het wel mogelijk zal zijn, de bestaande hinderpalen uit den weg te ruimen. Terwijl men aanvankelijk ten aanzien van dit laatste sceptisch gestemd was, hebben later meer optimistische ver wachtingen de overhand gekregen. Als ge volg hiervan is zoowel op de rubbermarkt te Londen als op de Amsterdamsche beurs een verbetering ingetreden. Suikeraandeelen waren, op een kortston dig herstel na, lusteloos gestemd, terwijl tabakken, die aanvankelijk aan den flau- wen kant waren, later in koers konden verbeteren. Dit geldt ook voor Deli Mij., hoewel 't dezer dagen gepubliceerde Jaar verslag weinig hoopvolle perspectieven opent. De mededeeling. dat de weerbe richten bevredigend zijn geweest, zoodat voor 1933 over het algemeen een goed be regende oogst zal worden verwacht, vormde geen voldoende compensatie voor den pessimistischen toon, dien het geheele verslag ademt. Intusschen is het nadee- lige saldo beperkt gebleven tot f. 2.87 mil lioen. tegen f. 8.05 millioen in het vorige jaar. voornamelijk doordien de groote afschrijvingen op aandeelen Cultuur Mij. „De Oostkust" en op andere deelnemingen geheel ten laste van het vorige boekjaar waren gebracht. De statutaire reserve is thans ingekrompen tot het naar verhou ding geringe bedrag van f. 1.92 millioen, zoodat men slechts mag hopen, dat de resultaten voor het loopende jaar het niet meer noodig zullen maken, een groot ver lies op de reserve af te boeken. Zoowel voor aandeelen Koninklijke Pe troleum als voor lndustrieele fondsen ble ven de koersverschillen binnen beperkte grenzen en is ook de handel sterk inge krompen. In het algemeen trad na eenige reactie een licht herstel in, dat zich echter in de meeste gevallen niet ten volle kon handhaven. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 4"/.. Nederland 1933 98 15/16 98 3/4 98 5/8. 2Ned. Werk Schuld 65 5/16 66 5/16 6% Ned. Indië ($BC) 89'/. 90 1/8 89 3/4 5% Indië 1932 94'/. 95 9/16, 4Amsterdam 90 90 7/8. 4'/.% Rotterdam 86'/» 87 3/4 88". 4'/.% Rotterdam 86% 88'/=. Aku 29 28 1/8 28 1/4. Ned. Ford 139 136 1/4 140'/.. Philips' 1713/4 169 174 3/4. Unilever 95 1/4 92'/. 93 1/4. Aniem 225 222 224 1/4. Kon. Petroleum 170'/. 167'/i 170 3/4 Amsterdam Rubber 101 95 3/4 103. Bandar Rubber 80 75 84 1/4. Oost Java Rubber 109 1/4 99 101. Scheepvaart Unie 61 59 3/4 60 3/4 60 5/8 Handelsver „A'dam" 221V. 215'/. 222 3/4 220'/., Javasche Cultuur 135 1/4 134'/. 136 132. Dell Batavia Mij 144 1/4 138 141. Deli Mij, 143'/. 136 1/4 140'/., Senembah Mij. 153'/. 147 150'/. 147'/., Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Officieel dringt er nog zeer weinig m buiten omtrent de afslachting van overcompleet van de rundveestapel il mompelt thans het gaat niet door. doch bij ons staat echter vast. dat wel doorgaat. In het Staatsblad *01 bekend gemaakt dat de heer Buctoi regeeringscommissaris bij de crisiszuil wet, tevens deze hooge functie vervul; de rundveecentrale, terwijl de heer S t Zwanenberg, directeur van de varia centrale, tevens directeur is van de nj veecentrale. De heer Jb. van der Stoel van ht adjunct-directeur. Men verwacht nua oogenblik de afkondiging van de n vleeschheffing. welke heffing zoo go?: zeker ook op alle andere vleeschsoa* zal worden gelegd. Dat er thans wordt gefluisterd cat heele geschiedenis niet door gaat is fl eiken grond ontbloot, doch het mond- klauwzeer dat momenteel sterk optree zal voor de uitvoering van het afsla™ plan moeilijkheden opleveren. Iramr men kan nu moeilijk gezond slachtvee! slachtbank brengen, als van sommige ie houders een groot gedeelte van de vt stapel aan mond- en klauwzeer lijdeni is en zijn melkproductie soms tot m« dan de helft is teruggeloopen. Alzoo 11 het voor de hand dat er misschien i worden overgegaan tot het afslachten vi ziek of verdacht vee. In elk geval is voor groote moeilijkheden geplaatst het oorspronkelijk plan uit te voere Overigens is het ons bekend, dat er i» deze week onderhandelingen gaande ren om vee naar Rusland af te zetw Intusschen zijn er in het binnenland sp* culanten die vleesch conserveeren. ln"» zen, zouten enz. om alvorens de nieu" belasting ingaat groote voorraden te he» ben om aldus aan de belasting te ont komen. Vooral enkele groote vleeschïj renfabrikanten maakten groote voorraoa Gisteren werden hier ter plaatse op a stierenafdeeling voor dat doel nog as® koopen gedaan. We kunnen dan ook als belasting eenmaal ingaat, een stert reactie tegemoet zien. Tot op gisteren de slachtveehandel in den afgeloopen vrij stabiel en bleven de noteeringen va- f. 0.40—f. 0.60 per KG. geslacht gehan» haafd, slachtstieren f. 0.35f. 0 45, iets hooger. Fokstieren (éénjarige) f wf f. 70 per stuk. In melk- of kalfvee was c handel algemeen uiterst kalm. doch oude prijzen bleven ook hiervoor 6eban°' haafd. Alhier op de markt was een tam'' lijk groot kwantum roodbont vee Noord-Brabant aangevoerdmeerenl mooie en goede beesten. Men besteec voor dat vee, meestal schotten en dero kalfsbeesten f. 150—f. 175 per stuk. De*» vee-markt en ook de magere vartwj markt was over de geheele linie u>' Vette varkens gisteren te Leeuwara kalm prijshoudend. c VAN DER Volgens het weekblad „HaridelsbeJ3^ gen" werden gedurende de maand Ji"1 de gezamenlijke griffies ln Neaeriano - deponeerd 139 credlteurenlijsten mf® totaal passief van f. 2.155.141.33. waar preferent f- 416.221.76. «- Sedert 1 Jan. 1933 werden in tot» - deponeerd 1502 credlteurenlijsten totaal passief van f. 41.024.093.64. w3" preferent f. 6.823.942.14. Ï-»

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10