W. J. H. WARNECKE Actief Agent GERZON STATIONSWEG 4 en 68 INBOEDEL, owmJiwuf UfT ZW/WDVi DAMSS1E5 Likeurstokerij, Wijnhandel, Limonadesiropen VENDUHUIS DEI NOTARISSEN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 1 Augustus BOUWKUNSTIG SCHOON. Idcct. BRIEVEN UIT PARIJS. LAND- EN TUINBOUW BADERS, WEEST VOORZICH DE ZEE IS BEDRlEGELim1 Te koop: 1/2 Landhuisje WILT U VERMAGEREN MORGEN LAATSTE DAG 500 METER BEDRUKTE VOILE EN PIQUE VOILE PROTESTANTSCHE KERKEN. IX. Heemstede en Bloemendaal. Het Is een lust, als men tenminste vacantle- ol een vrijen dag heeft, gedu rende deze prachtige Julidagen het stalen ros te bestijgen en gewapend met het phototoestel In de naaste en verdere om geving zijn fortuin te zoeken. De landschapsphotograaf houdt van mooie wolkenluchten, die zijn opnamen sfeer en stemming geven. Dc archltec- tuurphotograaf ls volstrekt niet ongevoe lig voor deze natuurlijke schoonheid, doch als het hem uitsluitend te doen ls om de architectuur met inbegrip van de details dan ls het klare, strakke licht van eenige zonnige dagen hem ten zeerste welkom. Datzelfde zonnetje dat zoo ongenadig op zijn rug brandt, zorgt als hij zijn stand punt ten minste goed weet te kiezen, voor scherp belijnde photo's met nauwkeurige detail-aangave. Zoo zijn we voor eenigen tijd naar Bennebroek geweest en enkele dagen later langs denzelfden weg naar Heemstede en verder naar Bloemendaal. Ik moet even mijn verontschuldiging aanbieden, omdat deze plaatsen wat ver van Leiden liggen, doch ik word gerecht vaardigd in de eerste plaats door het doel, dat ik mij heb gesteld: een klein beetje systematisch de na de Hervorming ge bouwde Protestantsche kerkjes te bespre ken: en ln de tweede plaats, door de om standigheid, dat zoowel nu, ln den zomer tijd als in den bollentijd, tallooze Leide- naars en lezers van ons blad ook de om geving van Haarlem bezoeken. Te Heemstede werd 1623'25 een een voudig doch smaakvol kerkje gebouwd, waarvan het grondplan een rechthoek was, een zaalkerkje dus. Overeenkomstig oude tradities werd dit kerkje Oost-West georiënteerd. Reeds een kwarteeuw later werd dit kerkje vergroot door er een Noordelijken zij-arm aan toe te voegen, waardoor het een T-vormig grondplan ver kreeg. De nieuwe dwarsarm heeft men afgesloten met drie zijden van een zes hoek, zoodat hij doet denken aan het koor van een Roomsche kerk. Men weet even wel, dat de absls van een R.K. Kerk nooit naar het Noorden was gericht. Het T-vormige grondplan is ook elders waar we het vinden, bijna steeds ontstaan doordat aan een oorspronkelijke laag bouw een dwarspand werd toegevoegd. Dat is bijv. het geval te Spaarndam, waar het langwerpig achthoekige kerkje in 1627 werd gebouwd en later met een dwarsarm werd vergroot. Met zijn mooi midden torentje kreeg dit kerkje een alleraardig ste silhouetwerking. We zullen er niet heengaan; het is te ver. Doch menig Lei- denaar heeft, zittend in den trein naar Amsterdam, even voorbij Haarlem dit aar dige kerkje in de verte kunnen opmerken evenals het eeuwenoude tufsteenkerkje van het er vlak bij gelegen Spaarnwoude, met zijn tentdaktorentje. Ik noem u verder Wormerveer, waar de kerk in 1638 werd gebouwd en anderhalve eeuw later met een zij-arm vergroot. Ver der die te Klundert, gebouwd in 1616 en later op dezelfde wijze vergroot. En ein delijk nog de kerk te Oude-Wetering van 1648 en in 1843 vergroot met een Zuidelijk dwarspand. Hier treffen we dus na de ver- grootlng steeds het T-vormig grondplan aan, waarbij steeds de centrallseerende ruimte werking bleef behouden. De nieuwe zij-arm was haast altijd de aangewezen plaats voor kansel en doophek. Beschou wen we de photo van het kerkje te Heem stede, dan bemerken we eenigszins Gothi- seerende tendenzen niet alleen door de sluiting van het dwarspand, doch ook door de vensteropeningen. Het mooie achtzijdige torentje, opengewerkt en met een vierzijdig opengewerkte lantaarn is evenwel zuiver ln renalssancegeest. We verlaten nu Heemstede en peddelen verder, niet over Haarlem, doch via Ber kenrode en Overveen naar Bloemendaal. Dit is zeker wel de uiterste grens, waar voor we belangstelling mogen vragen, doch ik vermoed, dat het park Duin en Daal en het Kopje, van waar men zulk een schitterend uitzicht geniet over Hol lands schoone landouwen ln den zomer door heel wat lezers van het Leidsch Dagblad worden bezocht. Dan moet men toch heusch ook enkele minuten wijden aan het Bloemendaalsche kerkje. Wie naar de ruïne van Brederode wil die ligt nog 2 KM verder moet er toch voorbij. eP-fcóttc a^toriS Cb-f Ciftrru/n Het kerkje is van 1635'36 gebouwd op een gerekt achthoeking grondplan, zooals men op de teekening kan zien. Ook dit kerkje ligt georiënteerd Later is aan de Zuidzijde nog een consistoriekamer bijge bouwd, aan weerszijden voorzien van een lagen toren. Deze geheele bijbouw sluit zich goed aan bij het oorspronkelijke sil houet. De muren zijn, zooals men op de teekening kan zien, versterkt met steun- beeren. Het geheel is van roode baksteen. PARIJS IN JULI. PARIJS, Juli. Dit is het seizoen, waarin men zegt, dat er alleen nog maar buitenlanders in Parijs zijn, en het seizoen is wat theaters be treft, degelijk gesloten. Op een van de laatste warme dagen haalden wij een vriend uit Amsterdam van het Gare du Nord, die, de hemel weet met welke duis tere verwachtingen, juist in deze maand in Parijs wilde logeeren Aangezien het Noorderstation, en de lijn naar Holland daar achter, ook nog een deel of een annex, van de Lichtstad zijn. vroegen wij hem al direct naar zijn ervaringen, want wij wilden ons licht opsteken over de in drukken van een zomertoerist in Parijs. Zijn turen in de zwarte metro-tunnel ter zijde van ons herinnede ons aan den va- derlandschen geest, die bespiegelt voor hij antwoordt. Toen hij sprak was het met een verge lijking: „toen ik verleden jaar bij Bent- heim over de grens naar Duitschland wipte, was ik ineens in het buitenland, maar van Amsterdam naar Parijs voltrekt dit proces zich trapsgewijze. Zoodra je aan het Centraalstation in zoo'n smalle groene D-wagen stapt, voel je dat je de eerste schreden zet op vreemd terrein, maar de enkele Franschen die je daar ai ontmoet, zijn nog maar van een gedena tureerde soort, want een oprechte Franschman waagt zich niet zoover naar het Noorden". Er was veel waars in deze psychologische opmerking, want wij heb ben Fransche kennissen gehad die ons, in Juni op het punt naar Nederland te vertekken, kwamen vragen hoeveel wol len truien zij naar de Noordelijke step pen zouden meenemen, en of het geraden was de winterjas uit de mottenzak op te diepen. Afgezien daarvan merkt men bij de Franschen zooals bij alle buitenlan ders een heilige eerbied voor het peper dure Holland. Een Duitscher meende dat men er met niet minder dan vijf en twintig gulden per dag kon toekomen, en een Franschman vroeg of het waar was. dat een tramrit er een gulden kostte. Het cosmopolitische tintje was voor enzen Amsterdamschen vriend nog vóór de Moerdijk verschenen met de Engel- schen en Spanjaarden, die in Rotterdam en Den Haag waren ingestapt, en toen hij de machtige kleppen der uniform petten boven de gelaten der Belgische douaniers waarnam, achte hij zich Hol land ontkomen, hoewel de rond-Vlaam- sche vraag naar zijn pakje boterhammen hem weer even ontgoochelde. De Belgi sche dames op het Brusselsche "perron gaven onze wereldwijzen vriend nog geen illusie van Parijs te naderen, want, zei hij: „een Parisienne schildert haar gelaat met meer geest en minder verf dan een vrouw uit het land van Rubens". De Fransche douanier, minder trouwhartig dan zijn collega, had met een zwart- gesnord en grimmig gezicht zijn linnen Het dak is mooi gesloten van vorm en aan de uiteinden voorzien van looden makelaars, die doen denken aan den laat- Gothischen makelaar, die we aantroffen op de kerk te Rijnsburg. Het is aan de lange zijden verlevendigd met een drietal dakkapellen, waarvan de middelste waar schijnlijk de oudste is. De beide andere in driehoeksvorm, doen modern aan, doch doen het rhythmisch heel goed. Het ge heel is bekroond met een houten met lood bekleed opengewerkt torentje, waar van het naaldspitsje slechts even uitpunt boven het omringende hoogopgaand ge boomte. Het interieur met zijn smaakvol bin- nengewelf, zijn fraai besneden kansel en regeeeringsbanken, maakt een voornamen indruk. De indruk van deftige rust wordt nog versterkt door de fraai gebrandschil derde ramen, door diverse adellijke of patricische familiën aan de kerk ge schonken. De centraliseerende ruimtewer king wordt nog bevorderd door de diffuse verlichting. Het verdient even de aandacht, dat het oorspronkelijk gerekt achthoekig grond plan dat we vinden te Bennebroek. Bloe mendaal, Spaarndam en Noordwijk-aan- Zee, waarschijnlijk geïnspireerd is op één voorbeeld. De dorpen liggen immers dicht bij elkaar. We moeten alleen even opmer ken, dat de kerk te Noordwijk-aan-Zee een paar jaren is afgebroken en dus thans I niet meer meetelt. verkreukeld, klacht die men vaker hoort over de Fransche grensbemoelenlssen, en die toch ook al weer niet altijd opgaat. Onze gast kwam niet alleen uit het land van Rembrandt, maar ook uit dat van Nurks, met de beste bedoelingen, cn in dit zomersche Parijs, dat heet, stoffig en rommelig was, klaagde hij dus. Hij klaagde dat men hem gezegd had. dat hij het in Parijs in dezen tijd van het jaar rustig zou hebben, maar dat hij, hoewel er geen sterveling in de stad heette te zijn. op zijn geliefde café-terras sen geen plaatsje kon vinden. Maar hij draaide de bordje om toen hij, in de „Semaine a Paris" nakijkende wat er in de dertig theaters, die nog geen „cloture annuelle" houden en in de dozijnen cine ma's gespeeld werd, met recht tot de conclusie kwam. dat er letterlijk niets te doen was. Zelfs de beroemde Champs- Elysées deden het hem maar matig en de prachtige Tuilerie-tuinen deden hem vra gen of het geboortecijfer in Frankrijk nog wel altijd zoo laag is. Ca c'est Paris in de maand Juli. De gunstige atmosfeer ontbreekt, waar geen stad buiten kan, al geven de door de hitte uit hun huizen gelokte Parijzenaars drukte genoeg. En wat de vraag betreft of Parijs de samenleving van zooveel mlllioen menschen op een klein piekje aarde op de meest gelukkige manier heeft opgelost, daarover praten wij bij voorkeur niet in de maand Juli. Wel bijna altijd zijn er in Parijs ergens een draaimolen en een handvol kramen of kermistenten in actie. Een der tijdstippen waarop het echt kermis wordt, valt in Juli, met het hoogtepunt op den veertienden, den nationalen feestdag. Vooral Boule vard Clichy op Montmartre, zijn dan vol kermisvreugd. Een verschil met de schaar- scher wordende Hollandsche kermissen, schaarscher voorzoover ze niet in Luna- en soortgelijke parken zijn omgedoopt, is het groote aantal spullen, hier in Parijs, waar „spelingen der natuur" en andere wonderen te zien zijn. Wij hebben hier bijvoorbeeld „La Femme Crocodile", en „Adruïde", de eerste vrouw van Mars op de aarde. Zij leeft. Elders ziet men wilden uit „la Guyane Hollandaise" en andere vreemde oorden, of „Sa Majestée (de dub bele e is authentiek, spot met de gram- maire van Dubois, maar is veelzeggender), sa Majestée la Femme dans toute sa splendeur". De bouwtrant van de tenten is „style moderne", blik, veel geknetter van electrische vonken (daar huizen dn de griezeligste wonderen, zooals levende ske letten), veel suggestieve opschriften, en men maakt nog een levendig gebruik van den klassieken praatjesverkooper, die de menschen binnenlokt. Zelfs de gezusters, die een nummertje zingen buiten voor de tent op een verhooginkje alsof ze de pop pen van een draaiorgel waren, ontbreken niet. Vele waarzeggers van beide geslach ten getuigen van den zin voor bijgeloof van den Franschen burger. Hebben wij hier niet zelfs, niet op de kermis natuur lijk, maar in haar eigen appartement, een zooal niet officieele dan toch officieuze waarzegster. Madame Fraya, onder wier bezoekers Briand niet de eenige groote staatsman was? Ook met het rad van avontuur wordt naarstig gewerkt, en in een van deze tenten wordt uitsluitend om Volendammer poppen gespeeld. De kermis versiert het middenpad van den boulevard. Erachter zijn de kermis wagens opgestapeld, die kleine pleintjes en binnenplaatsen vormen en waar de ker misgasten rustig hun huishoudelijk bedrijf uitoefenen. En tegenover de tenten, langs de trottoirs, stelt de boulevard zijn bijna onafgebroken rij café's en cabarets open, waar men eet en drinkt, zingt en danst in een typisch Parijsche, of lipver typisch Monmartriaansche, en toch ook weer pro vinciale sfeer. Let op de „Ausstattung", de kleederdracht der muzikanten, een levensgroote pop in hoerendracht aan den ingang soms en de regionale spijzen op het menu. Op den veertienden Juli wordt er hier boven bij de Sacré Coeur en op de Butte Chaumont vuurwerk afgestoken, als het niet in het water valt, en, zooals het pu bliek van de laatste film van René Clair wel weet, gedanst op alle hoeken van de straten. Vooral op den anderen berg Mont- parnassa, wemelt het van geïmproviseerde dansvloeren op het asphalt, afgebakend door tafeltjes en stoelen, voor de café's die er allen een muziekje voor huren en hun terras uitbreiden tot ver op den rij weg, autobussen rijden, auto's wachten goedig tot een dans afgeloopen is. Zoo doet Parijs zijn best om er naast het officieele vertoon van parades in de lucht en bene den, ook nog een volksfeest op na te houden. POTOMAK. VOOR KLEINE TUINEN, Wanneer we op tijd verschillen® ten van groenten hebben gezaaid g plant hebben we nu volop te Regelmatig plukken we nu dorp Laat ze vooral niet te hard worden, dan minder lekker. De schil moetij plukken nog frisch groen en Zorg ook dat de musschen u niet v;;| Afgedragen erwten worden direc: ruimd, het stroo kan als veevoeder a indien we tusschen de erwten reedsJ kool hebben uitgeplant maken we dt] hiertusschen flink los. Staat er nlrj schen dan spitten we den gro::| waarna het terrein kan worden t met andijvie. Bij aanhoudend drocjï kan het noodig zijn om den grond if flink nat te maken. Daar de erwtenj al andere vlinderbloemige gewas» grond rijker aan stikstof maken zj| andijvie ten goede komen. Ook kun: op het vrijkomende erwtenland ncel renkool, late groene of zoogenaair.sT pertjeskool, koolrapen of prij uitpjl Van de vroegst gelegde slaboontjeif nen we ook de eerste boontjes te j Handel bij het plukken vooral voorzl de stengels van de boomen breken ij af en vooral de bloesem is buitenp teer. Bij de stokboonen zorgen we d ranken niet in elkander groeien de voor hen bestemde stokken We oogsten ook zomerpeen en dit taj voor den voet op. Indien we zoo h*( daar een dikke peen uittrekken bied gelegenheid aan de wortelvlie? rosae" om in den bodem te komeaaN eitjes te deponeeren aan de worteitiil aangrenzende peentjes. We krijgen* de bekende, maar niet gewenschie J worteltjes. Om laat in den herfst no§f peentjes te kunnen oogsten moeten f nog een bedje zaaien. Ook zaaien »l postelein, terwijl we wat nu geoog:'! worden tijdig snijden, in elk geval of de stengels te dik zijn en er bloemtosj gevormd worden. De vollegrondsto- zijn nu al flinke planten. De hoofdsï wordt naarmate deze groeit hooger a bonden aan den stevigen stok van i .l lengte, welke we er bij plaatsen. AIïl scheuten worden steeds tijdig weggekl opdat alle groeikracht de hoofdstenci.J goede zal komen. De sluitkoolsoortes winterprovisie moeten nu elkander 1 veer raken. Waar de groei nog te wea-rj overlaat geven we nog eens een ore mesting van 2 tot 3 K G. ChilisalpekJ are. Inplaats daarvan kan men ooi a velzure ammoniak gebruiken. mi ii 11 nu in iiiinii iiiiiMiiain nmiHJUMimMtv 2176 met 5 kamers, mooie garage, flinke turn I. 7500.Br. ond. lett. J. W., Wassenaarsebe Crt. Plein, Wassenaar. 4961a 6 #/p Eerste Hypothecaire Obligatiën ten laste van de N.V. Kon. Nederl. Fabriek van Wollen Dekens voorh. J. C. Zaalberg Zoon LEIDEN. Ondergeteekende bericht, dat de coupon van boven staande obligatiën verval lende 1 Aug 1933 van dien datum af bij de op Je achter zijde van de coupon vermelde betaalkantoren betaalbaar is. Amsterdamsch Trustee's Kantoor N.V. Amterdam. 31 Juli 1933. 4854 OPRUIMING 4877 Alle Artikelen worden tegen zeer verlaagde prijzen opgeruimd PROFITEER HIERVAN - ZIE DE ETALAGES Op welk gedeelte van het lichaam U ook wenscht. Zon der baden, diëet of genees middelen. Uitwendig en on schadelijk. Resultaat na 6en dag zichtbaar. Vraagt gratis aanwijzingen en referenties aan Mevr. COLENBRANDER, Overtoom 445B, Amsterd. ff, 4853 vraagt voor Leiden en omgeving Goed ingevoerd bij winkeliers. Brieven bureau van dit blad onder No. 4871. ALLEEN GEDURENDE DE C0UP0NDAGEN Prima kwaliteit, 90 centimeter breed PER METER, SPECIALE PRIJS W 4879 (VEILING JJOJ.JS STERFDEVil). Op Donder- I dig J Aug. v.m.lOuut zal wegens sterfgeval publiek worden verkocht Goed onderhouden waarbij Hang- en Lerr kasten, Buffetten, Tafels, Stoelen, Ledikanten, Glas- en Aardewerk, Spiegels, Platen, enz. VoortsZéér friiie 4n- tieke Notenwortelhonteo staindeKlok, Schilderijen van J. Spöhler, enz. Ten Slotte: Zéér soUd« Brandkast (gepantserde platenlfabr.PohlscbrMer Te bezichtigen dag a.s. van 10-4 nor- De Vendumeester. 4878 T. BEEPy^L

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 8