Het einde der Londensche Conferentie. „Nieuw Brunhilde" naar Frankrijk. VRIJDAG 28 JULI 1933 No. 22502 Ieerste blad. STADSNIEUWS. VRAGENRUBRIEK. EEN SLOTREDE VAN MACDONALD. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERiCHTEN. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: sn Ct) oer regel voor advertentlëD uit Leiden eD plaatsen ^^■agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle Sfie advertentlër 35 Cts per regel Kleine Advertentlën ïElulfeod Dij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Mfaen maximum aantal woorden vaD 30 taeuso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 1° cts n°rt0 betalen - Rewljsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35: per week L 0-18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten Dit lammer bestaat uit VIER Bladea ZONDAGSSCHOOL DER CJ.V. „PREDIKER 12 la". Een geslaagd uitstapje. morgen te circa 8 uur verzamelden ["leerlingen van „Prediker" Zondags- fin het Vereenigingsgebouw aan de Vnsteeg om aldaar een aanvang te |met hun uitstapje, ter gelegenheid 14e lustrum der school, naar het „Vogelenzang" van jhr. Boreel. voorzitter, de heer A. v. Rosmalen kei openingswoord gesproken had, nen zich naar de gereedstaande en der H.T.M. aan de Volmolen- Het schitterend zomerweer ver- j niet weinig de stemming onder de ken. De muziekauto der firma De KMen Stevens droeg ook het zijne er toe bij. ^^^trok men, verrukt over de goede ie naar Vogelenzang, waar pas jk de groote dag begon. Het warme ilette den kinderen niet, om aan de lijden deel te nemen, welke de ver- de tractaties afwisselden. Een .ndeling besloot het verblijf aldaar, jenveel geestdrift als op de heenreis, u de terugreis aanvaard, waarna, ikomst te Leiden, de stoet weer in .prediker" werd ontbonden, ^■eestcommissie mag haar werk be- jroond zien in het succes van dezen dag. Ie Zondagsschool in het komende zoodanig groeien en bloeien, dat ■jarig bestaan onder nog gunstiger digheden gevierd worde. o DISCH CONSULTATIEBUREAU VOOR ALCOHOLISTEN. jaarverslag over 1932 van het al- gevestigde Medisch Consultatie voor Alcoholisten is in druk ver- Het bureau ontving 480 bezoe- 84 patiënten, van welke 54 voor ste maal kwamen. Mej. A. C. van legde niet minder dan 1600 huis- feö af. De resultaten waren: geble- zij waren 32; verbeterd 33; tijde- Irbeterd 3; sterk verbeterd 8; geheel- |ider geworden 8. werkzaamheden breiden zich steeds krwijl de uitgaven de inkomsten 1161 overtroffen! dus dringend noodig! o HANDELSREGISTER IKAMER VAN KOOPHANDEL. ^■gingen: De Leidsche Stoomververij Bfemische Wasscherij P. Stoeke en Haarlemmerstraat 4. Oï#leden vennoot: M. Stoeke dd. 20 Juli Boot, v. Eeghenstraat 5, 5 rood en 7. 11 in rijwielen, uitgeoefend bedrijf: Garage en rep. ;ing voor auto's. „De Prins van Oranje", Hoofd- 53, Alphen. deden eigenaar: J. Ph. Bijleveld, aan den Rijn, d.d. 19 Oct. 1932. iwe eigenaar: M. C. Plaum, Alphen m Rijn. jeffing: J. A. Basie en Zonen, Juliana- I 64, Alphen a. d. Rijn. Fabriek van later. DE ARBEIDSBEURS. Op den 27en Juli 1933 waren 2538 (v. j. 2684) werkzoekenden ingeschreven. i> Gisteren slaagden te Den Haag voor het Mulo-examen Joke Broerse, Anny Diebels. Anny Goddijn, Leny Jansen, Jacqueline Krol, Dini Nicolai, Lot Noord- mann, Anny Steffen, Willy Vreeburg en Carola Wirtz allen leerlingen van de Mariaschool, Haarlemmerstraat alhier. Geslaagd zijn voor het examen in Boekhouden en a. v. afgenomen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoor bedienden: mej. A. J. van der Weijden en de heeren J. Aikens, C. J. Oostwouder en P. C. Dekker, allen leerlingen van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht", alhier. Geslaagd is voor het Mercurius- diploma Boekhouden de heer A. J. Kamp- horst, leerling van den heer J. Munting, alhier. Geslaagd voor het Federatie-Examen Boekhouden enz. (Mercurius-diploma) mejuffr. Th. P. A. M. Visser, alhier en de heeren A. P, van der Geest. Voorschoten; C. Haasnoot, Katwijk a. d- Rijn; A. J. Nij- huis. alhier; H. J. J. Witteman, alhier; P. de Wolf, alhier, allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, alhier. Voor het te Rotterdam gehouden examen Fransche Handelscorrespondentie van de Federatie van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius". is geslaagd de heer A. Linschoten, alhier, leerling van den heer D. Bosma. Mej. B. S. Molenaar, alhier, behaalde te Rotterdam het diploma Nuttige Hand werken. Bij de te Rotterdam gehouden exa mens zijn geslaagd voor de acte Nattige Handwerken de dames: W. Los, H. van Leeuwen en M. van Leeuwen, allen te Lei derdorp, leerlingen van mej- M E. G. v. d. Bijl, alhier. De verpleegden uit het Rusthuis Lage Rijndijk 142 hebben gistermiddag onder leiding van den eigenaar, den heer C. J van de Riet en zijn echtgenoote een rijtoer gemaakt, waarvan door allen har telijk genoten is. Onder hen bevond zich een dame van 92 jaar. Na afloop heerschte er in het Rusthuis een ware feeststem ming, welke nog verhoogd werd door de aangeboden versnaperingen. Onder den naam IJmuider Vischhal „De Klok" heeft de heer Klaas Klok gis teren in het perceel Nieuwe Beestenmarkt 22 een naar de eischen des tijds ingerich- ten vischhandel geopend. De heer Klok, die te IJmuiden een groothandel in haring exoloiteerd, ver zekerde ons, dat hij dagelijks aanvoer heeft van alle soorten versche Noordzee- visch, paling, makreel, bokking e. d. Ook liefhebbers van gebakken visch kunnen er hun hart oahalen. De inrichting met marmeren uitstal bladen en heldere tegelwanden ziet er keurig en zindelijk uit. J. G. van B. te W. Heelsum, Ooster beek, Arnhem, Teriet, Woestehoeve, Beek bergen, Apeldoorn. Totaal 37.6 K.M. P. L. te L. Leiden, Alphen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpen- zeel, Renswoude, Ede, Arnhem. Totaal ill K.M. Foto Bleuzé. I Brunhiirto"Uur een aantal leden van de Dames-Gymnastiekvereeniginc Fen naar Pró *e.rSezeld van eenige bestuursleden per autobus „Stadsverkeer' [(geheel reepte <r"rankrijk), waar zij onder leiding van den heer S. J. Koop- !st. Onze fnt.„ °P de foto) zuilen deelnemen aan een internationaal turn- genomen even voor het vertrek uit „Oud-Hortuszicht." Schacht, die de laatste spreker van den ochtend was, betreurde eveneens, dat er zoo weinig overeenkomsten tot stand wa ren gebracht en merkte op, dat de moties, zooals die door de sub-commissies zijn aan genomen, niet anders vormen dan meenin gen, aanbevelingen van algemeenen aard, overeenkomstig die welke zijn opgeteekend na elke internationale economische bijeen komst sinds het congres van Brussel in 1920. Een deel van de politieke en oeconomi- sche taak moet bestaan uit het scheppen van werkgelegenheid door het brengen van de landen met geringer levensstandaard op het peil der verder gevorderde landen. De Duitsche regeering is steeds bereid zich bij iedere internationale samenwerking aan te sluiten. Een vroolijk tooneeltje de# zich voor. toen Runciman op welsprekende wijze hulde bracht aan den bijstand van den voorzitter der oeconomische, van de voor zitters der subcommissies en van het se cretariaat. Runciman verwekte een luid apDlaus, vooral toen hij gewaagde van Colijn als „den grooten voorzitter en hoogst ervaren en hoffelijken heer". Toen de Economische Conferentie gister middag. na een korte verdaging, weer bij eenkwam, waren de rijen der gedelegeer den reeds zeer gedund. Na den vertegen woordiger van Haiti sprak de Japanner Isjii, die het Amerikaansche voorstel voor een handelsvrede als een vruchtbare basis voor de toekomst beschouwde. Na hem sprak de Amerikaansche gedelegeerde Huil. Hij verdedigde nogmaals zijn politiek en verklaarde o.a.: Rede van Huil. Naar zijn meening konden de ministers der landen niet dikwijls en niet lang ge noeg samenkomen ter bespreking van alle kwesties, die de vreedzame betrekkingen zouden kunnen verstoren. Velen, die cri- tiek op de conferentie hebben uitgeoefend, vertegenwoordigen landen, waar alle po gingen ter bestrijding van de economische crisis zijn mislukt. Zoolang het mensche- lijk ongeluk nog niet geheel ondragelijk was, schenen deze menschen er zich ook niet om te bekommeren. Vroeger heeft men een bewapeningswedloop der naties gekend. Maar een dergelijke rivaliteit is nauwelijks gevaarliiker, dan de verdwaasde wedloop ten opzichte van bewapeningen, die overal een geweldige schade voor de groote massa van het volk veroorzaken. „Ik doe een beroep op de conferentie en door haar op alle volkeren, dezen roem- loozen wedlooo der naties op militair en economisch gebied te staken. Het is de plicht van ieder staatsman, de wereld van deze twee euvels te bevrijden. „Huil wees verder op de ontzettende werkloosheid in ón geheele wereld. Meer dan 30 belang rijke landen ziin met economie en de in ternationale financien afhankelijk van den internationalen handel, hetgeen direct van invloed is op de overige landen. Het proces van den internationalen goederen- ruil en van de goederenverdeeling is in eengestort. Ieder land moet thans aller eerst een program tot bestrijding der crisis ontwerpen. Een dergelijk Drogram heeft men in Amerika. Nationale programma's alleen echter zijn niet voldoende tot het weder mogelijk maken van den grootst mo gelijken welvaart Daartoe is een program van internationale samenwerking noodig. Spr. heeft de conferentie een voorstel voor gelegd betreffende een overeenkomst, vol gens welke de handelsmuren tusschen de landen geleidelijk en binnen een zekeren termijn moeten worden geslecht om het leven van het douanebestand tot na de sluiting der conferentie te verlengen. Huil waarschuwde nogmaals voor de autarkie. Geen volk is in het verleden lang be schaafd gebleven zonder voortdurende uit wisseling van gewoonten, zeden en cultuur met andere landen te hebben. En dat is slechts door het handeldrijven mogelijk geworden. Internationale handel is de grootste vredestichter, zooals de ervaring heeft bewezen. Een verstandige synthese van economisch nationalisme en econo misch internationalisme moet het doel der conferentie zijn. Boodschap Roosevelt. President Roosevelt had nog volgende boodschap gezonden: „Resultaten mogen niet altijd worden gemeten met den maatstaf van formeele overeenkomsten. Zij kunnen evenzeer ont staan uit de openhartige uiteenzetting van de moeilijkheden eener natie en uit de methoden om haar behoeften recht te doen wedervaren. De Vereenigde Staten begrijpen de moei lijkheden der andere naties thans beter dan voor de conferentie en zij vertrouwen, dat de andere staten in denzelfden geest van goeden wil de Amerikaansche politiek gadeslaan, die is gericht op de overwin ning van tot nog toe onbekende economi sche moeilijkheden. De conferentie is niet als een mislukking te beschouwen, daar een gedachtenwisseling het bereiken van een betere toekomst bevordert. Bonnet (Frankrijk) verklaarde daarop dat de conferentie haar belangrijkste taak, nl. de oplossing der stabilisatie- kwestie, niet heeft kunnen volbrengen Hij hoopte echter, dat de dag spoedig zou komen, waarop een dergelijke stabilisatie toch zou worden bereikt. Overigens noemde hij de regulatie van Droductie en afzet een der gewichtigste taken, die moet worden uitgevoerd ter verhooging der prijzen. Sluitingsrede Mc Donald. Hiermede waren de algemeene debatten gesloten en nam de voorzitter. MacDonald, het woord voor zijn sluitingsrede. Hij legde de conferentie het rapport van het bureau, de resolutie van het bureau, de resolutie der conferentie, de resolutie over het valutarapport en een over het econo mische rapport voor, die alle zonder hoof delijke stemming werden aangenomen MacDonald, die er nogal gedrukt uitzag, zeide o.a.: Hij betreurt evenals de andere vertegen woordigers, dat de conferentie niet in staat is geweest, haar werk zonder ver daging te voltooien. Men mag echter niet meenen, dat dit het einde der conferentie beteekent. De hoop op belangrijke over eenkomsten bestaat nog. Alleen het feit, crat de conferentie heeft plaats gehad, heeft bijgedragen tot de wederopleving van den handel. De belangrijkste inter nationale economische kwesties moeten echter tot oplossing gebracht. Hij ver zoekt alle delegaties, gedurende den ter mijn van verdaging rapport uit. te bren gen aan hun regeeringen omtrent hun ervaringen ter conferentie, zoodat zij alle met volmachten zouden kunnen terug- keeren en de conferentie tot een gelukkig einde zouden kunnen brengen Het feit, dat de conferentie door een enkele kwestie tot stilstand kon worden gebracht, is een goede les, dat de eenige uitweg uit den tegenwoordigen toestand een catastrofale en zelfs revolutionnaTe reeks publieke en private bankroetverklaringen zou zijn als de staten niet bepaalde harde waarheden hebben geleerd. Gedurende de verdaging moeten de bemoeiingen tot het effenen van den weg voor internationale overeen komsten worden voortgezet. Het bureau mag daarbij geen titd verliezen. Een der belangrijkste kwesties is de verhooging van het prijsniveau. Ten aanzien van de internationale schul den zeide MacDonald: Zoolang de crediteurstaten niet bereid zijn, goederen en diensten als betaling te aanvaarden, kunnen de schulden niet be taald worden. Het niet acht slaan od dit elementaire beginsel heeft de prijsdaling veroorzaakt, die voor debiteuren en credi teuren catastrofaal is geweest. Onder de tegenwoordige omstandigheden moeten voorloonige correcties tusschen debiteuren en crediteuren worden aaneebrr.cht. waar deze noodig zijn. Verder zeide MacDonald, dat ieder land moest handelen in overeen stemming met zijn economischen en financieelen toestand zonder echter de belangen der andere landen te schaden. De landen van gouden standaard, dollar, ster ling en ook de andere moeten toestemmen in een vaste verhouding van hun valuta en deze teeen schommelingen beschermen. Hij verklaarde verder, dat het beginsel van vrijhandel niet meer kan worden ge handhaafd. dat echter des te meer een nauwkeurig onderzoek van de voorstellen tot verzachting der handelsbelemmeringen kan plaats vinden. Hii kon geen benaalden datum voor de hervatting der conferentie aangeven maar hij zeide: „Vaarwel." in de hoop, dat hij na een'ge maanden de ver tegenwoordigers weder kon begroeten. Na de rede van MacDonald werd onder applaus een resolutie aangenomen, waarin de conferentie haar dank betuigt-aan de Engelsche regeering. in het biizonder aan MacDonald en de Lord-Mavor van Londen. Te 16 uur 37 werd de Economische We reldconferentie gesloten Onmiddellijk na de slu'ting stond het gebouw in het toeken van een algemeen vertrek Te 6 uur nam een leger van schoonmaaksters bezit van de vertrekken. Een verklaring van Engelsche delegatie. de Naar aanleiding van de verdaging van de conferentie heeft de delegatie van het Britsche rijk haar inzichten omtrent eenige van de voornaamste onderwerpen van financieele en monetaire politiek, die in discussie gebracht ziin. maar waarom trent geen beslissing is gevallen, in een verklaring vereenigd. De delegatie heeft de gelegenheid gehad in het licht van de huidige omstandigheden nog eens de con clusies te onderzoeken, waartoe men te Ottawa gekomen was. voor zoover zij te maken hadden met de onderwerpen van de conferentie en de delegatie is van mee ning, dat de overeenkomsten van Ottawa reeds weldadige uitkomsten gehad heb ben op vele takken van lnter-imperialen handel en dat dit proces waarschijnlijk j BINNFNT AND Bijzonderheden over den nieuwen Zuid. Afrikaanschen gezant bij ons Hof (Bin nenland, 3de Blad). Nieuwe bepalingen voor ambtenaren. De verboden organisaties (Binnenland, 3de Blad). De Eerste Kamer over de wijziging der Landbouwcrisiswct en registratiewet (Bin nenland, 3de Blad). In de provincie Groningen is een zweef vlieger gedood (Gemengd, 4de Blad). Het gebeur. aan boord der „Zeven Provinciën". (Uit Ned. Oost-Indië, ie Bi.), BUITENT, A ND Het „voorloopig" einde der Londensche conferentie (1ste Blad). Dreigt in Portugal een fascistische revo lutie? (Buitenland, 1ste Blad). Spanje erkent de sovjet-rcgeering (Bui tenland, 1ste Blad). Rondom Roosevelt's program (Buiten land en Tel,, 1ste Blad). voort zal gaan, naarmate de koopkracht van de betrokken landen stijgt. Hoewel er nog niet voldoende tijd verloopen Is, om verschillende overeenkomsten hun volle uitwerking te verzekeren, is de delegatie overtuigd, dat de beginselen gezond zijn. Opnieuw spreekt de delegatie als haar overtuiging uit, dat de verlaging of de verwijdering van de barrières tusschen de landen van het rijk, zooals die in de over eenkomsten van Ottawa voorzien Is, niet slechts den onderlingen goederenomloop zal bevorderen, maar ook den wereldhan del in zijn geheel. De delegatie memoreert het standpunt, dat men te Ottawa heeft Ingenomen tegenover de noodzakelijkheid van een al gemeene stijging van de groothandelsprlj- zen en het daarbij aansluitende mone taire beleid en de delegatie constateert met voldoening, dat deze politiek een aan moedigende mate van succes heeft gehad. Weliswaar had men eenige maanden te kampen gehad met de voortgaande daling van de goudprijzen en in deze periode bleven de behaalde resultaten voorname lijk bepaald tol een stijging van de prij zen In de rijksmunt in vergelijking met de goudprijzen, maar in de laatste maan den heeft de standvastige politiek van het Vereenigde Koninklijk van goedkoop en overvloedig geld wlidcre gevolgen gehad. Nochtans blijft het doel van de monetaire politiek het herstel van den internatio nalen gouden standaard, die op voldoende wijze de internationale samenwerking verzekert en ongewenschte schommelingen van de koopkracht voorkomt. In afwach ting daarvan moet het streven gericht zijn op de stabiliteit van de wisselkoersen tusschen de verschillende landen van het Britsche rijk. IJMUIDEN, 28 Juk. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K U. f. 1.20—0.75, Griet per kist van 50 K.G. f.3515, Tongen per K.G. f 1.65—0.70, Groote Schol per kist van 50 KG. f. 26.50-22.5 I,Middel c.iol f. 23-22, Zetschol f. 19-16, K fine S hol f.16—1.60, Schar f. 11.50 7.„0, W, ting f. 1.20-0.65. Aangekomen 1 Stoomtrawler: IJM 140 met f. 761; de logger: SCH. 89 met f.415, K.W. 58 met 157 I.aatjes pekelha.ing Prijs f. 17.50—2.10 per kantje. Praairapport Hr. Ms. „Nautilus". 26 Juli Tusschen 56 gr. 37' Nbr. en 56 gr 28' Nbr. cn 0 gr. 15' 01. en 0 gr. 4 01. VL 85, 34 kantjes; SCH. 73, 15 kantjes; VL. 103, 204 kantjes; VL. 217, 7 kantjes: VL. 167, 204 kantjes; VL. 3, 150 kantjes; VL 206, .6 kantjes: VL 8), 100 kantjes; SCH 189, 25 kantjes; op ongeveer 55 gr 55' Nbr. en 0 gr 32 Wl. VL. 150, 6 kantjes; VL. 207, 11,6 kantjes; tusschen 55 gr. 42' Nbr. en 55 gr. 31 Nbr'. en 0 gr. 42' Wl. en 0 gr. 18' Wl. VL. 25! 3 kantjes, KW. 47, 1 kantje, VL. 121 17 last, SCH. 260, 260 kantjes; SCH 274' 300 kantjes. MA. 5. 35 kantjes; VL 199* 95 kantjes. ÜDY. 166, 300 kantjes. VL 20* 3C0 kantjes; GDY. 61, 17 last; VL 70, 440 kantjes; SCH. 332, 90 kantjes; KW 163 170 kantjes; VL. 130, 9 kantjes

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1