II Het Leidsche Vacantie-Kinderfeest. 748te Jaareanz MAANDAG 24 JULI 1933 No. 22498 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen vaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlëD 35 Cts per regel Kleine Advertentlën hltslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. fcl) een maximum aantal woorden van 30. ncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van Hieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:l Voor Leiden per 3 maanden t.2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Blade* EERSTE BLAD. HINDERWET. •gemeester en Wethouders van Leiden Ogen ter algemeene kennis, dat door vergunning is verleend aan: a. de ÜV Nettenfabriek voorheen Jaeger en E rechtverkrijgenden, tot het oprichten van tkatoentwijnerij in het perceel 3de envestgracht No. 22, kadastraal be- Sectie A. No. 1230; b. A. Dreef en ^■htverkrijgenden, tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor izine met bovengrondsche aftapinrich- in en op de Nieuwstraat vóór het Keel Nieuwstraat No. 33, kadastraal be nd Sectie I. Nis. 1051 en 2376; c. L. hson en rechtverkrijgenden, tot het op- jbten van een zuivelfabriek in het bceel Langebrug No. 33, kadastraal be id Sectie G. No. 1118; d. de N.V. Sajet- Ijriek en breierij J. Parmentier en Zonen en rechtverkrijgenden, tot het oprichten I van een fabriek tot verwerking van wollen ^Eens in het perceel Lammermarkt Nis ^K8, kadastraal bekend Sectie B. No. 259?. 4505 IJ. SPLINTER GZN„ Weth. io. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. eiden, 24 Juni 1933. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. J. DE WIT. Plechtige ure in de Pieterskerk. Ds. J. de Wit. L Het. was gisteren voor de Ned. Herv. eemeente hier ter stede een vreugdevolle fig toen zij in den persoon van ds. J. de rit. gekomen van Leidschendam, haar Beuwen herder en leeraar mocht be oeten. Ochtends had in de Pieterskerk, die jkht bezet was, de bevestiging plaats. JJS- P. Hofstede van Leusden, vriend van Ren te bevestigen predikant, verrichtte pte plechtigheid. I Nadat 1 Cor. 1 van vers 18 tot het einde T*s gelezen, sprak ds. Hofstede een in- f'aend woord, waarbij hij er o.m. op wees, pat het een gewichtige dag was. Immers Pc nieuwe leeraar staat gereed den her- |,.rss™f te ontvangen uit de hand van Pin Zender. De gemeente heeft dezen dag zien als een gedenk-, dank- en bede- i'g. Voor den beroepen leeraar is dit een fcia6 uur' een omvangrijk arbeids veld wacht hem. Neem echter, broeder de Bevrijmoedigheid en in hope de her- Persstaf op, want Hij, die U roept is F rouw die het ook doen zal. Gemeente, F tvangt uwen nieuwen leeraar in den ere want hij is een gezant van -nristuswege. ki,ïiomende_, to' zÜn eigenlijke overden- K™01 deze ure. koos ds. Hofstede Je- heni ,vers en 8: „want overal waar- feip. T, zenden zal- zult g'i gaan, en ken u gebieden zal, zult gij spre- Il: tic? t" voor 111111 aangezicht, want Keer?» om u. te redden, spreekt de kerleeH*, Jï? aanleiding van dit schrift- roeDin» rifo Ee e over een ontzaglijke liike hpmn ons komt als een heer- Tastenb^oos&.en °nS W«st op een inDhetPeenewilChe roepmS' aldus spr., ligt 'te'.eurstllt lï„Vt°0rnemen Gods' dat noolt Reldt "hier hÜ jvoord van den apostel •mèn ch n w" geroepen, niet van Verantwoording scSuld? dan ook g.een 'Haar aan Hm v» aan menschen koeping is een eSrf Koningen. Deze dat maakt haar ?°ddellJke roeping, maar tot. wien H,?n$ 200 verantwoorde- Jordt. Het is eer, ,geroePenen gezonden Lam Gods- het is rt???Jzing naar het God verzoenen het is "Laat U met Let werk des HeilLlr, 5? voorstelling van herscheppen de? toepassen is er iets heerlijkers zelf begenadigd, het evangelie der genade te mogen verkondigen? En daartoe wordt nu ook den nieuwen leeraar geroepen. Veel is er ten tijde van den profeet Jere- mia en onzen tijd veranderd, maar wat hetzelfde is gebleven, dat is, dat er op de diepste levensvragen maar één afdoend antwoord is: „Christus, zooals Hij van Godswege is gezalfd tot Profeet, Priester en Koning." Is er lieflijker bediening dan de bediening van Gods Woord? Neen, maar niet alleen is zij lieflijk, ook vermanend en waarschuwend. Naast het leven zal ook de dood, naast een zegen de vloek moe ten worden gesteld. Verlossing en oordeel liggen met elkander in het nauwst ver band en daarom is het Woord des Vredes tevens een woord, dat strijd in het leven roept. Dat woord in zijn veelzijdigheid te brengen staat den nieuwen leeraar hier weer te wachten. Het licht zal hij laten hebben te schijnen op alle terreinen des levens, overal waar hem de Heere roept. Niet alleen op den kansel, maar overal, vooral, en dat is in dezen tijd eerste eisch, ook door huisbezoek. Zijn Woord, het Woord van Uwen Zender, zult gij hebben te brengen, niet in eigen kracht maar in Zijn kracht zult gij hebben te gaan, over al waar Hij u zendt en gij zult hebben te spreken, wat Hij u zeggen zal. Zullen tal van moeilijkheden zich voordoen, het ant woord is hierin gelegen, dat de Heere weet waar Hij u zendt en volgt gij Hem. Vleesch en bloed brengen ons er niet toe, maar het volgen toch is het kenmerk waarlangs de Heilige Geest Gods kinderen leidt. Een dienstknecht des Heeren heeft veel reden om te vreezen, gedachtig aan onbekwaamheid, maar in Gods kracht zal 't hem echter gelukken. Gods Woord, al dus ds. Hofstede, is het machtig instru ment om vijanden des Heeren om te zet ten in Gods kinderen. Als een hamer is dat Woord, dat nog altijd harde harten verbrijzelt, als een vuur, dat het ij6 doet smelten. Waar het Woord des Kruises is, daar is heerschappij, want daar is de Koning zelf. Nadat Gezang 13' vers 2, 5 en 7 waren gezongen, sprak ds. Hofstede over den vasten troostgrond. „Ik ben met u", het geheim van alle gerustheid ligt hierin. Ik ben met u, wanneer de troost daarvan wordt ondervonden, dan trekken de Abrahams uit; kunnen de Mozessen veer tig jaar de woestijn ingaan; de Petrussen wandelen op de golven der zee; de Pau- lussen en Silassen Psalmen zingen in de beproeving! Dan kunnen wij juichen: „zoo God vóór ons is, wie kan dan tegen ons zijn? Dan maakt Hij ons beschaamd, omdat wij het verwacht hebben van de bergen en heuvelen en niet van Hem. Wanneer wij ons op dezen troostgrond verlaten dan komt er vrede in onze ziel. In Christus komen wij al onze bekommer nissen en zorgen te boven. Dan gaan al Gods beloften in vervulling. Uw ingang, aldus eindigde ds. Hofstede, I broeder De Wit, zij in den Naam des Drie- 1 eenigen God, die nooit zal laten varen de werken Zijner handen. Hierna volgde lezing van het formulier, waarna den bevestigde werd toegezongen Ps. 134 1 en 3. Ds. Hofstede sprak hierop ds. De Wit nog toe, erop wijzende, dat voor den be vestigde hier nieuwe teleurstellingen en moeilijkheden wachten, doch God geve ook nieuwe verrassingen. En gij gemeente, ontvang dezen leeraar als een Gezant Gods. Hij komt in naam van Zijn Zender, met Diens Woord. Bidt voor uw nieuwen leeraar en zijn werk en God zelf bevestige broeder De Wit in Zijn heerlijk Koninkrijk! De slotzang was Ps 21 13, waarna allen diep onder den indruk van het ernstige Woord het kerkgebouw verlieten. 's Avonds deed Ds. de Wit, eveneens in de Pieterskerk, die nu tot in alle hoeken was bezet, zijn intrede. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: den loco-burgemeester van Leiden, wethouder Splinter; vele gemeenteraads leden; alle Leidsche Herv. predikanten uit gezonderd ds. Riemens, die uitstedig was: enkele predikanten uit den omtrek; den voltalligen kerkeraad; den heer Beeken kamp, die het Collegium theol. c.s. F.F.F. vertegenwoordigde en voorts een groote schare gemeenteleden uit Leidschendam Aan de hand van 2 Cor. 4 5a: „wij prediken niet onszelve, maar Christus Jezus de Heer", verbond ds. De Wit zich aan zijn nieuwe gemeente. Drie gedachten werden hierbij door spr. naar voren ge bracht en wel: wij prediken, niet ons- zelve en ten slotte: maar Christus Jezus, de Heer. Het wantrouwen jegens den prediker is er, vergelijken wij den tijd waarin Paulus leefde met dien van ons, niet minder op geworden. Het is er zelfs radicaler op ge worden! Wij zullen in onze prediking de acute vragen van den dag niet doodzwij gen, maar dienen er tevens op te letten, dat onze prediking boodschap blijft. Pre diken dat is ook geen conversatie-avond met allerlei meeningen van rechts en links. Onze prediking zal ook niet dienen te zijn een flitsende lichtreclame en de menschen zullen hebben te bedenken, dat ook wij menschen zijn, die het Woord brengen in al onze zwakheid. Ook zijn wij geen preek-automaten. doch God heeft menschen willen gebruiken tot den opbouw van de gemeente van Christus. Een woord ter vertroosting en bemoedi ging wordt van den prediker verwacht. En wat zullen wij nu hebben te brengen? Onze tekst j^eeft hierop een klaar antwoord: niet ons zelve. De apostolische prediking wil spr. dan ook brengen. Hij zal spreken over: ellende, verlossing en dankbaarheid. Wij zullen niet ons zelf brengen als heer die redding brengen kan, maar zullen moeten beginnen met het neen-zeggen, omdat wij allen gezondigd hebben en die gezondigd heeft derft het licht van God. Nadat Gez. 3: 4 en 5 gezongen was, stond spr. nog een kort oogenblik stil bij zijn derde gedachte: maar Christus Jezus, de Heer. Eeuwen door aldus ds. De Wit, is de mensch gesteld voor de kardinale vraag: Wat dunkt U van den Christus? Was in Jezus' dagen het antwoord ver schillend. ook nu nog is dit het geval. En wat zal nu de prediker hiervan zeggen? Onze tekst geeft hier alweer een duidelijk antwoord: Christus Jezus, de Heer, vooral op dit laatste, de Heer, komt het op aan. Wij prediken Hem, omdat God deze wereld zoo lief heeft gehad, dat Hij Zijn Zoon gegeven heeft Die bediening om Hem als Heer te prediken, is een voortdurend neen zeggen tegen den mensch, die zich- zelve wil opwerken en zichzelve als heer wil aandienen. Menschen die de zonden doen onder hen wil God laten prediken: „Jezus is uw Heer en Koning." Ontdekt aan onze zondige lust tot zelf handhaving wil Hij ons tot Heer zijn en als zoodanig erkend worden. Jezus te prediken als de Heere, die macht heeft uwe zonde te vergeven, dat wil spr. doen De Heilige Geest zal echter de prediking dienen te staan willen wij hem zoo brengen en zien. De Kerk en wij belijden, aldus spr., „Ik geloof in Jezus Christus, onze Heer", 'tls sprekers hartelijke wensch hierbij, dat door spr.'s prediking deze belijdenis moge worden tot een persoonlijke. Zulk een pre diking. dat God in Christus zijn hand naar ons uitgestoken heeft. In naam van den Drie-eenigen God wil spr. die schat de gemeente voorhouden. Wij hebben deze schat echter in aarde vaten, doch dat geeft niet. de schat dient uitgestald en dat is Christus de Heer in leven en sterven. Met een enkel woord richtte ds. De Wit zich achtereenvolgens tot den loco-burge meester, collega's en de verscheidene col leges, organist en koster en tot het wijk- comité van Wijk in, de wijk waarin spr. zal komen te arbeiden. Eerbiedige hulde bracht spr. aan wijlen prof. Eekhof, spr.'s leermeester. Tenslotte, gemeente van Leiden, dank voor de vele bewijzen van medeleven in de afgeloopen weken. Spr. hoopte voor de geheele gemeente prediker te zijn van de genade Gods. De indrukwekkende plechtigheid werd gesloten met het zingen van Ps. 79 7. Na afloop heeft ds. Hartwigsen in de consistorie ds. De Wit nog hartelijk toe gesproken, waarin hij erop wees, dat ds. De Wit als jongste onder de predikanten hartelijk welkom is. God geve, dat gij in deze gemeente uw werk moge vervullen met aangenaamheid. God geve u hier in Leiden recht goede en gezegende dagen. Zijn zegen ruste op uw prediking. Moge uw dienst zijn van langen tijd en rijken zegen. HET GEDENKTEEKEN VAN WIJLEN DL W. A. MUYZERT. Het Comité tot oprichting van een ge- denkteeken voor wijlen ar. W. A. Muyzert deelt ons mede, dat het bericht van j.l. Donderdag door sommige leden van de vijf niet genoemde fondsen zoodanig is opgevat, als zouden zij niet voor dit doel kunnen bijdragen. Het tegendeel is waar. Voor alle acht fondsen, met de 3800 patiënten, van wijlen dr. Muyzert, staat hiertoe de gelegenheid open. Het gironum mer van het comité is 88489. TUINFEEST DER SPEELTUINVER. „ZUIDERKWARTIER." Door bovengenoemde vereeniging is Za terdagmiddag een tuinfeest georganiseerd waaraan door ongeveer 550 kinderen werd deelgenomen. Reeds lang voor het aap- vangsuur wachtte een groot aantal kinde ren buiten het hek met ongeduld naar den tijd dat dit ontsloten zou worden. Een groote kinderschaar stoomde naar binnen waar zij opgevangen werd door leidsters en leiders, die hen groepsgewijze indeelden. Omstreeks 3 uur werd door den voorzitter met een korte rede dezen feestelljken middag geopend Hartelijk werd gelachen bij de „kinder spelen" als het ezeltje- en tonsteken. trein loopen en kopslaan. Ook de inwendige mensch vergat men niet; verscheidene versnaperingen werden rond gediend. Te spodedig eindigde deze aardige mid dag. De voorzitter kondigde omstreeks halfacht het einde aan en bracht een woord van dank aan allen die hadden meegewerkt. Men kon terugzien op een goed geslaagd feest! Het geheel werd opgeluisterd door een draaiorgel, dat de vroolijke stemming er tot het laatst toe inhield! IETS NIEUWS OP RECLAME-GEBIED. Te circa negen uur hedenmorgen vloog een vliegmachine boven onze stad, waar uit met luide stem de goede hoedanig heden van Verkade's producten verkon digd werden. Vanzelfsprekend had deze noviteit niet alleen veel bekijks, maar ook een aandachtig gehoor! GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER W. C. VERHOEVEN. Bij de firma P. J. Mulder. De lieer W. C. Verhoeven. Heden herdacht de heer W. C. Verhoe ven, steendrukker bij de fa. P. J. Mulder en Zn. den dag, waarop hij 50 jaar gele den bij deze firma in dienst trad. Ter ge legenheid daarvan is de jubilaris heden morgen hartelijk gehuldigd. Hij werd op het kantoor toegesproken door den heer J P Mulder. Spr. huldigde den jubilaris als een eenvoudige trouwe eerlijke man, die gewillig de hem opgedragen werk zaamheden verrichtte. Het werken was hem nooit te veel. Hij behoort tot de menschen. die werken een geluk en een zegen achten! Spr. dankte den jubilaris hartelijk voor al zijn werk. Onlangs is in onderling overleg een regeling getroffen waardoor het werk van den jubilaris wat is ingekort, terwijl hij daarbij een pen sioenbijdrage ontvangt. Spr. hoopte, dat de tijd en de gezondheid van den jubi laris het zullen toelaten, dat deze regeling een poosje kan blijven voortbestaan. Spr. wees er voorts op. dat nog geen be slissing is gevallen Inzake de voordracht van den jubilaris voor een Koninklijke onderscheiding en bood hem tenslotte een geschenk onder couvert aan. als bewijs van dankbaarheid en erkentelijkheid. Nadat men eenigen tijd gezellig bijeen geweest was. werd de jubilaris ook in de drukkerij gehuldigd. Hierbij werd het woord gevoerd door den chef den heer Cnvlee, die hem namens het personeel een geschenk aanbood. De jubilaris had den verderen dag vrijaf om zijn jubileum in familiekring te herdenken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Het Wapen van Leideji. Koordeinde 27. Leiden, handel in ged.sli,- leerd en wijnen. Uittredend eigenaar: H. J. W van Amstel, Leiden, dd. 21 Juli 1933 Wijziging handelsnaam: Het Wapen van Leiden v/h. firma J Knegtel. Naamlooze Vennootschap Schelp-Kalk- derij voorh J W. Clant en Zoon," Gnep- hoek 50, Alphen a d Rijn. De statuten zijn gewijzigd Wijziging handelsnaam in: N V. Schelpkalkbranderij v/h. J. W. Clant en Zoon. BINNENLAND Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag met Duitschland (2de Blad). Wanklanken op het 700-jarig feest van Arnhem (Binnenland, 3de Blad). Steunactie ingezet voor het veenbedrijf (Binnenland, 3de Blad). Een auto-ongeval op een onbewaakten overweg bij Barnevcld eischt drie slacht offers (Gemengd. 3de Blad). Te Nijmegen is een Poolsch geveltourist gearresteerd (Gemengd, 3de Blad). Een reeks verkeersongevallen 'U branden (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND Tc Londen is een zilver-overeenkomst bereikt (Buitenland, 1ste Blad). Pruisen zal voortaan veel scherper do doodstraf toepassen (Bultenl., 1ste Blad). Het concordaat van Duitschland met het Vaticaan (Bultenl., 1ste Blad). Henderson's Ontwapeningskruistocht. (Buitenland, 1ste Blad). Wijzigingen in de Italiaanschc militaire organisatie (Buitenland, 1ste Blad). Boerenactie in Sleeswijk-Holstein. (Buitenland, 1ste Blad). Willy Post verbetert het record voor een vlucht om de wereld (Bulten!. Gemengd, 3de Blad). De Mollison's vliegen over den Oceaan, Tech met het doel in zicht (Bultenl. Ge mengd 3de Blad en Tel. 1ste Blad). SCHOOLREISJE KOOIPARKSCHOOL. De jaarlijksche uitgaansdag der Kooi- parkschoo!. hoofd de heer C. P. van der Ble, heeft weer plaats gevonden. Per trein bereikte men in l'/z uur Lage Zwaluwe. Daar wachtte de prachtige tourlngdar van Tigchelaar uit Zevenbergen met een „be reisden" chauffeur.. En toen ging het in een stralend zomerzonnetje het voor Hol landers zoo vaak onbekende en mooie Brabant in, door het Liesbosch, Ginniken naar 't Mastbosch. Bij de uitspanning ..de Boschwachter" werd gegeten en gespeeld. Verfrischt tourde men verder naar Breda (Groote kerk standbeeld van Willem III, militaire Academie. Spanjaardsgat, Kwat- tafabrieken) waarna het over borst langs een schitterenden weg naar Tilburg ging. Hier trok het standbeeld van Koning Wil lem II vóór den plm 500-jirigen linde boom de aandacht Over Moergestel be reikte men ..Groot Speijck" Tevens word een flinke wandeling gemaakt. Het ging langs de vennen met haar schilderachtige omgeving, door de bosrehen en over de heide. Langs „Klein Zwitser'and" bereik te men de .Gemullehoeken". Toen per reis wagen door 't dorp Oisterwijk, over Til burg en Breda naar Lage Zwaluwe, van waar de trein de deelnemers veilig en wel om half 9 weer In de Sleutelstad terug bracht. Het was een dag van groot genot, die gelukkig zonder eenig incident verliep! Dankbaar en voldaan kwam ieder dan ook weer thuis. Foto Bleu-* Hedenmorgen te kwart over zeven zijn de- denmaners aan het Leidsche Vacantie- Kinderfeest in opgetogen stemming genietend van den mooien zomerochtend van de Kaasmarkt af vertrokken. - Hierboven een groep der kinderen, in blijde afwach ting van hetgeen de dag zal brengen!

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1