6e Regiment Artillerie op marsch. 74ile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 Juli 1933 Derde Blad No. 22496 RADIO-PROGRAMMA. HOE GROOT DE BELANGSTELLING WAS! Over den marsch van 1217 Juni J.l. Jan het 6e reg. Veldartillerie van hier via Wieringermeerpolder, Afsluitdijk. Friesland Drente en Overijssel naar de legerplaats bij Oldebroek schrijft kapitein J. M. Mante Uitvoerig in „Ons Paard." Wij veroorlloven ons, daaraan het vol- ■ede te ontleenen: 12 Juni: 't Is 6 09Langzaam zet de trein van ■mm 50 wagens zich in beweging. Onge- "J Keer 200 paarden zijn bij het krieken van jen dag ingeladen; 12 vuurmonden en evenveel voertuigen stonden reeds sinds Z.iterdag stevig vastgesjord op de .■icons gereed en een half uur geleden ™as -ok het laatste personeel ingestegen, -n dertig minuten waren dan ook geheel Srloopen met rangeeren en het samen- e'.ten van den onafzienbaar langen trein Èr zou extra hard gereden worden dien Het tempo van 35 K.M. per uur werd -elijk met een nieuwe beremming mgons tot 50 K.M opgevoerd. Een 'eetal officieren van het bureau spoor- gen van den Generalen Staf was over komen om te zien of het remmen der ardenwagens bij deze snelheid naar Jensch zou verloopen. Alkmaar is bereikt! De tijd, waarop we Schagen hadden moeten zijn is reeds na vervlogen. De locomotief, die met zijn 8 M3. water zeker tot Schagen genoegen ad moeten nemen, heeft inmiddels reeds 'riemaal deze hoeveelheid van dit onont- -erlijke vocht tot zich genomen en tracht oedig het onmogelijke te doen door den ~ein, die tengevolge van een onvindbaar v eenigszins blijft remmen, toch naar '"n bestemming te brengen. Het houdt op met zachtjes regenen! echts ettelijke uren te laat komen we in hagen aan en zijn drijfnat, wanneer we nslotte op kunnen stijgen om den marsch aar Wielingen aan te vangen. Via Kolhorn wordt de Wieringermeerpol- !er betreden. Breede rechte wegen met rachtige bermen, die dankbaar door de -jse ruiters als ruiterpaden worden benut, --n aangenaam aan, wanneer men terug enkt aan de polderwegen in de omgeving an het. nog maar kort geleden verlaten Biiigdumim Batavorum. Wanneer de regen tijdelijk wat mindert even wordt halt gehouden, is er een - ooie gelegenheid om gezamenlijk ter laatse nog even te memoregren, wat in et garnizoen reeds besproken werd .1. het groote werk der droogmaking van "it stuk voormalige zee. Men wijst elkan- "er de boerderijen met dicht geboomte in ]de verte. Dat is het vaste land van het uie Noord-Holland en van het vroegere leriand Wieringen. Dan wenden de blikken "h naar het nieuwe Slootdorp. Als een •elgoeddorp, zonder eenig geboomte, doch (fonkelnieuw, doemt het op uit de onaf- 'enbare vlakte, die hier en daar nog dicht -zaaid met schelpen, ook op andere wijze etuigt van haar verleden als bodem eener bmiddels verdreven zee. Een groepje landelijke ruiters, dat zich ven vertoonde keert in galop naar Wie- ngen terug nu ze de verwachte troepen ezien hebben. Het lange wachten en het 'echte weer heeft hen niet kunnen weer- 'houden, doch nu rennen ze dan ook naar buis en doen daar kond van onze uitein- 'elijke komst. Gelukkig heeft de commissie, die het regiment op Wieringen had willen verwel komen met muziek, dans en andere ge neugten, begrepen, dat hiervoor de tijd ontbreken zou, want het lek in den trein en het diito in de wolken zou oorzaak zijn, dat eerst tegen 9 uur een ieder goed en wel in zijn kwartier was aangeland. Twee groote kampschuren van den Wie- ringermeerpolder herbergden ieder een bat terij van 65 paarden en ongeveer even veel manschappen en kader Op het voor malige eiland was de regimentsstaf en een batterij ondergebracht. Aan belangstelling ■was ondanks het late uur geen gebrea. Nadat een ieder langen tijd van zeer nabij bet voor hem geheel ongewone schouwspel van soldaten, paarden en voertuigen in oogenschouw had kunnen nemen, werden de burgers tegen het invallen van de duis ternis verzocht het park te verlaten en sliep weldra een ieder gedurende korten tijd den slaap des rechtvaardigen. Enkele kwartieren waren ver van het Park verwijderd en om daar den volgen- ben morgen om half zes weer met de Paarden terug te zijn, moest de troep om streeks half vier weder aan den arbeid trekken. De groote schuren in den polder brach ten weer andere moeilijkheden met zich mede Hier waren uitgebreide maatregelen Poodig geweest om de vele paarden in deze allerminst voor dit doel gebouwde loodsen vast te zetten, en ook het voeren der haver zou hier, evenals steeds onder weg met de middagportie gebeurde, uit de mondzakken moeten geschieden. Zóó dicht bij den Helder kon 't niet uit blijven, dat óók eenig contact tusschen Land- en Zeemacht werd opgenomen. Zoo werd ons gedurende den regen van den 1-en door een Marineofficier goed weer voor den 13en voorspeld en op dien dag zelf was, toen we ons omstreeks 8 uur op maakten om Wieringen via Den Oever te verlaten in de lucht al een druk beweeg yan Marine—vliegtuigen, die onze positie trachtten vast te leggen en daarmede aan Sfn ,°,ep een dankbare afleiding bezorg- uen. voor de pastorie, waar de Duitsche Kroonprins gedurende zijn interneering jarenlang woonde, had de Legerpredikant voif. u d'e den tocht grootendeels on p5ard zou meemaken, post gevat p hierover tevoren was in- d?vo nióu?n.een,leder ook dit geschiedkun- dige pïekje in zlch opnemen. conhart^ Dominee reden ook als non- OfSmV08 ei? Paardenarts en een te r.jara u, Gez°ndheid mede, eveneens dan ook af ,.belder medische hulp werd was een echtemgeroepen en de laatste die door pp,. f onderdoktoor". Mannen, verminkt bii hot? hun °°S onkenbaar hun verder leVPï kwan?en en ^h voor Werden bii annSL.f?s. onden waanden, «en oy aankomst in Oldebroek, dank zij veel „Leinwand und Watten" aangevuld door juisten medischen blik, weer als „beaugargon" ontslagen. Te 8,47 werd op 13 Juni door de eerste militaire colonne de afsluitdijk betreden. Had de troep de Wieringermeerpolder met min of meer gemengde belangstelling op genomen, thans kwam er iets, dat tot een ieder sprak. De zeer breede afsluitdijk zelve, de sluizen, de onafzienbare lengte, kortom alles maakte een overweldigenden indruk en zal lang in het geheugen van den troep blijven. De paarden, die dezen dag een 60 K.M. moesten trekken, hadden het over het 31 K.M. lange dijkgedeelte bij het mooie weer van dien dag niet zwaar. Het grootendeels betonnen wegdek bracht voor hen het ge wicht der voertuigen tot een minimum te rug. Ongeveer waar de Friesche grens den af sluitdijk kruist, doch rekening houdende met het eenige punt, waar ook lafenis voor den troep te krijgen was, werd het regi ment, namens den Commissaris der Konin gin in Friesland, opgewacht door den Districts Commandant van de Koninklijke Maréchaussée te Leeuwarden, den lsten Luitenant van der Kroon. Aardig was hier ook de origineele ge dachte van den heer en mevr. van der Kroon om het regiment, bij hoofde van zijn Chef, bij het overschrijden van de Friesche grens, door hun jeugdig in de kranige Maréchaussée-uniform gekleed zoontje een Friesche kruidkoek te doen aanbieden, van welke gebeurtenis dan ook de dagbla den op hun photopagina getuigenis afleg den (Ook het LD.!). Van hier af, tot op het punt, waar we Friesland drie dagen later zouden verlaten, hebben we mogen profiteeren van de prachtige organisatie van zijn korps. Ook uit Bolsward ons nachtverblijf voor dezen dag waar alreeds de typisch Frie sche toren vlagt, waren 2 rijksveldwachters aangekomen om ons daarheen te begelei den. Vermelden we verder nog, dat ook Poly goon voor een persfotograaf gezorgd had en dat reeds hier de eerste belangstellende Friezen ons tegemoet kwamen, dan moge blijken welke belangstelling ons straks aan gene zijde van denAansluitdijk", want zóó noemen de Friesche „famkes" dit kunstwerk, waarlangs hun Hollandsche broeders en zusters voortaan voor hen be reikbaar zijn, te wachten was. Evenals weleer eenige honderden jaren geleden ook Graaf Willem van Holland bij een minder vreedzamen inval in Friesland de Friezen te hoop had doen loopen, kwa men ook thans de Friezen ons spoedig na het binnentreden in hun land in groote ge tale tegemoet en toen bij Cornwerd een groote rust gehouden werd. hadden zich bij deze Friezen reeds vele famkes gevoegd, die misschien ook wel naar de Hollandsche jongens, maar wat meer opviel, naar hun Hollandsche, Engelsche en Iersche paar den zich de oogen uitkeken. Of ze de paarden eens mochten vast houden en gras te eten geven?Natuur lijk!.. De Hollandsche jongens konden wel op hun paarden en het lieve meisje, dat hun paard zoo lang vast hield, tegelijk passen. De verbroedering was eren toen Ds. Nauta, zelf in Friesland geboren en met deze streek bekend, kort daarop op den ouden Zuiderzeedijk klom en de militairen benevens de toegestroomde menigte in enthousiaste Hollandsche en Friesche be woording toesprak, toen was het ijs voor goed gebroken. Wat hebben we èn het enthousiasme èn de sportiviteit der Friesche jongens en meisjes bewonderd, toen weder verder ge trokken werd. Hoe fietsten ze op den onbe- gaanbaren berm van den ouden Zeedijk met ons mee, toen we in draf overgingen en hoe draafden die aardige frissche meis jes, die geen fiets of duo meer hadden kun nen bemachtigen met ons mee, kilometer na kilometer! Éénmaal per jaar is het werkelijk druk in Leiden. Wel zijn er alle werkdagen ver keersagenten in de weer. maar echt druk, zoodat men niet weet. hoe men door de stad zou moeten komen.dat is het al leen op 3 October en op dien dag pleegt men ook gemeenlijk een optocht door de stad te doen trekken. Evenveel, zoo niet meer bekijks had 6 R. V. A.. toen het door de Friesche ste den en dorpen trok. Te Makkum, Wons, Sneek, St. Nicolaasga en Heerenveen, het leek telkens weer of er nu ditmaal een op tocht door zou trekken, die iedereen beslist gezien moest hebben om voor zijn verdere leven gelukkig te kunnen zijn. De School jeugd zelfs uit dorpen vèr bezijden den marschweg gelegen had vrijaf gekregen. Op onze bezorgde vraag aan de kleuters, toen het uur van negenen naderde, of ze nog niet naar school moesten, glommen de gezichten van louter vreugd en klonk uit alle kindermonden tegelijk: „Né, wyhaww' hjoed frij fen skoalle foar jimme!" In Bolsward had zich de Burgemeester, de heer Praamsma. met ambtsketen ge sierd en vergezeld van de leden van het Dagelijksch Bestuur vóór het prachtige stadhuis opgesteld om het voorbijtrekken van het regiment gade te slaan. Aan den Commandant, Overste Haitsma- Mulier. wiens vroede voorvaderen een be langrijke plaats in de besturen o.a. van Bolsward en Franeker hebben ingenomen, en zoomede aan de officieren van zijn staf bood het Dagelijksch Bestuur den eerewijn aan en men verheuede zich over het feit, dat de militairen zien thans weer in de provincie Friesland vertoonden. Be treurende, dat de Provincie geen enkel gur- nizoen meer had, hoopte men. dat meer dere regimenten, gelijk het „Zesde'den \.eg naar Friesland zouden vinden om het contact tusschen Burgerij en Leger leven dig te houden. Even denken we terug aan de „Mobili satie" Negentien iaar reeds is het geleden, dat deze begon Kinderen die toen gebo ren werden zijn thans volwassen En toch lijkt het als den dag van gister hoe toen de zonen uit het hooge Noorden aan de grenzen in het Zuiden en ook in „Holland" zich verbroederden en vermaagschapten met de dochters uit die provincies, waarin zij toen voor hun land op post stonden. Thans schrijven we 1933. We zijn in Bolsward en ook hier dezelfde ongedwon gen omgang, nu jong volk uit geheel ver schillende provincies elkaar ontmoet. De „Hollandsche jongens", ze wandelen met de famkes, die hen daar hebben zien bin nenkomen, dan wel reeds in Cornwerd heb ben opgewacht. In haar lieve lichte japon netjes en met de blonde vlechten van het Noorden hebben ze alras de harten der in dringers veroverd en in onschuldigen kout wandelt men nog tot laat in den avond door het schilderachtige stadje. We zijn vroeg opgestaan en tegen 10.30 staat hc! regiment ten aanval gereed in de omgeving van St. Nicolaasga, het vol gend plaatsje, dat het vreedzaam hoopt te veroveren. In de prachtige bosschen van wijlen Jhr. mr. C. van Eysinga, de warme voorvechter voor- en fokker van het Friesche paard, zullen we in stelling komen en in de mooie ruime stallen van de stoeterij „De Oor sprong", waar weleer een hondertal paar den gestald werd, Friesche paarden alle maal óf paarden, die bij de fokkerij daar van een belangrijke rol speelden, in die stallen en haar bijgebouwen zal straks een geheele batterij met al haar paarden, man schappen en kader gelegerd worden terwijl op het prachtige weilanden-complex vóór „De Oorsprong", waar vroeger het puikje van de Friesche paarden graasde, straks alle vuurmonden en verdere voertuigen van het geheele regiment geparkeerd zullen worden. Aan de groote medewerking van prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, den tegen- woordigen eigenaar van deze terreinen, dankt het regiment deze bij uitstek mooie oefen- en logeergelcrenheid. Hier ook was de belangstelling van het publiek bij de oefening zóó groot, dat de medewerking van de Maréchaussée. om de groote schare van belangstellenden naar de goede plaatsen te geleiden, uitstekend te pas kwam De marsch nar St. Nicolaasga is niet groot geweest. Voor de paarden derhalve een rustige dag, gevolgd ook door een lan gere rust, dan zij de eerste twee dagen hadden kunnen genieten. Ook de man schappen die heden onthaald werden op bier en krentebrood hadden nu volop ge legenheid om hun Friesche taal- en ver dere kennis wat grondiger uit te breiden, waar hier 's avonds op Huis ter Heide „die Dorfsmusik spielte" en ook de famkes weer waren. De burgemeester van Doniawerstal, G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek, had met zijn echtgenoote en gasten, w.o. de Commissaris van de Koningin in Fries land met mevr. baronesse van Harinxma thoe Slooten en de Commissaris van de Koningin in Groningen met mevr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer de oefening van dezen dag gadegeslagen. De officieren werden na afloop genoo- digd op een lunch bii den burgemeester en diens echtgenoote, voor welk gastvrij ont haal door den commandant der I Artille rie Brigade, den kolonel S. G. N, Nauta Pieter, namens de officieren werd bedankt. Meerdere speechen werden hier gehou den o.a. door den commissaris van de Ko ningin der provincie Hoe zwaar de be proeving der kelen ook door het droge weer en het vele commandeeren der vooraf gaande dagen geweest moge zijn. zóó zelfs, dat enkele anders sonore geluiden thans reeds bedenkelijk heesch begonnen te klinken, toen het Friesche volkslied werd ingezet, toen zong een ieder weer luidkeels mee Tot besluit van dezen dag hadden de burgemeester en mevr. d'Aumale baronesse van Hardenbroek hun gasten nogmaals genoodigd, ditmaal voor een rondvaart over de Langweerder Wielen. Ook op weg van St. Nicolaasga naar Steenwijk wederom dezelfde belangstelling waarmee we de vorige dagen vertrouwd geraakt waren. Het was als een sneeuwbal, die onder gunstige omstandigheden aan het rollen gebracht steeds grooter werd. Overal nam de belangstelling en hartelijk heid toe en het regiment verheugde zich dagelijk in een grooteren kring van vrienden. Opmerkelijk was, dat de oogen der toe schouwers in het aan weiden zoo rijke Friesland in de eerste plaats de paarden zochten in hun groote verscheidenheid van Engelsche en Fransche volbloedjes bij de officieren, Ieren en Hollandsche paarden bij den troep en last not least de stoere paarden met de guitige sokken aan hun zware beenen, die de houwitsers trokken. Later bij het naderen van Oldebroek zouden de blikken van een groot percen tage onder de toeschouwers hooger gericht worden n.l. op de ruiters en de zeer zware bepakking, die zij te torsen hadden Had in Friesland ook de samenkoppe ling van 6 paarden tot één bespanning aller belangstelling gevraagd, hoe zuide lijker we kwamen, hoe grooter het aan deel in de belangstelling, dat meer spe ciaal de voertuigen, de kanonniers, de stukrijders de trompetters en de colonnes wielrijders gold. In de nabijheid van Willemsoord werd ditmaal een oefening gehouden en wel op het Eezer veld, een pracht heide- en boschterrein, waarvoor de Minister van Staat Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, welwillend toestemming had verleend. Het terrein, dat hier evenals gisteren te St Nicolaasga geheel afweek van de Leidsche terreinen, bood voor de man schappen en paarden zijn bijzondere be koring, doch ook moeilijkheden en het was een mooie gelegenheid tevens voor de stukrijders om hun vaardigheid te toonen. Te voren was het steeds moeilijk om vast te stellen, hoe laat de diverse plaat sen zouden worden bereikt. Het baart daarom te meer verwondering, dat de be langstelling overal zóó groot was. In Steenwijk werd geparkeerd in het centrum van de stad Ook hier evenals in Friesland, weer een voorbeeldige voor bereiding! Het marktplein was keurig af gezet en in de straten was een flinke door gang vrijgehouden, doch overal was het verder zwart van menschen. Achter de ramen en op de daken en waar al niet hadden belanestellenden zich opgesteld. Ook hier was evenals in voorgaande p'eatse" 1 in Zwolle den volgenden dag) behoeft" epvopld om den troep op vele wijzen een asnemame ontvangst te be reiden Dooi het late uur van aankomst konden deze vriendelijkheden evenwel niet doorgaan en gingen ze helaas aan den troep voorbij. In Zwolle was bijvoorbeeld RECLAME. 3627 een concert voor Onderofficieren en man schappen aangeboden, doch voordat deze hun paarden en tuigen verzorgd konden hebben, naderde het concert zijn einde. In Steenwijk werden de manschappen voor het laatst op dezen marsch bij par ticulieren ingekwartierd Velen wandelden later gezellig met hun kwartiergever, ja soms ook met diens dochter door het gast vrije stadje. Thans beginnen wc het einddoel meer en meer te naderen. Na het verlaten van Steenwijk wordt nog op een vóórhistorisch plekje, temidden van de Hunnebedden bij Havelte, op hoog heldeterrein geoefend. In het garnizoen was de reis tevoren bespro ken en was het aardig voor de manschap pen, toen ze aldaar de aangekondigde Hunnebedden passeerden. Na de oefening werd gerust bij de Drentsche Hoofdvaart, een prachtige ge legenheid om de paarden te drenken. Het waren na den eersten regendag warme da gen geworden en het viel daarom dubbel te apprecieeren, dat even later bij het pas- seeren van Meppel door de goede zorg van het Gemeentebestuur aldaar, groote kui pen en emmers met drinkwater waren klaargezet, die verder met brandslangen steeds weer werden bijgevuld. Het ging met den troep als met de locomotief, die hen naar Schagen gebracht had. De ge bruikelijke hoeveelheid water was slechts voor kort toereikend en heel veel moest er gedronken worden om ondanks het lek (in deze de warmte!) op de plaats van be stemming aan te komen. Een drietal em mers per paard werd bijvoorbeeld op een der dagen in enkele uren tijds gretig leeg gedronken. In verband hiermede kwamen we ook te Zwolle eerst om 20.00 uur aan, nadat onderweg door onze jongens nog als een extra verrassing genoten kon wor den van den aanblik der schilderachtige costuums van de bewoners van Staphorst en Rouveen, die in groote getale vóór hun hofsteden langs den marschweg hadden postgevat. Hier valt even een wanklank, wanneer een ongeduldig geworden laathistorische „Hun" met zijn auto E 13213 volgens meerdere getuigen met opzet tegen de paarden eener bespanning aanstuurt. De maréchaussée, die ook hier weer keu rig voor de verkeersregeling zorgde, heeft gelukkig den ooggetuigen van deze schanddaad gehoord, en dus kan de hui dige Nederlandsche rechter medewerken om dezen wildeman meer moderne begrip pen van beschaving bij te brengen. Zwolle! Een regimentshond, die zijn sul tane favorite met een pasgeooien nestje in de kazerne had moeten achterlaten en die den geheelen marsch op zijn vier voetjes had mede gemaakt, wandelt trotsch en fier aan het hoofd der hel denstoet ook deze oude veste binnen De trompetters blazen alsof de dag nog pas beginnen moet en weer. of beter nog steeds staan dichte rijen van toe schouwers het óók voor hier ongewone schouwspel gade te slaan Op het nieuwe veemarktterrcin wordt het regiment opgesteld en dan valt de nacht, die ook ditmaal kort zal duren, want om 6 uur verlaat het regiment de laatste pleisterplaats op zijne route naar Oldebroek. Te voren heeft evenwel de Burgemeester dezer stad Dr J. E. baron de Vos van Steenwijk aan den regimentscommandant en zijn staf een diner aangeboden in hotel „Wientjes" en waren alle officieren des avonds nog laat de gast van Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, den Commis saris der Koningin in Overijssel, bij een geanimeerde bowlfuif, in den tuin van ge noemd hotel. Op den IJsselbrug valt weer de eerste regen sinds Wieringen en dra plast het. als toen, bij stroomen neer. Ik voorspel een langdurigen regen, doch wordt niet geloofd (komt meer voor!) Weldra zijn we doorweekt. Desniettemin worden de eerste schoten gelost als de schietheide bereikt is en daar we het maximum van natheid bereikt hebben, rijden we daama gelaten naar het kampterrein, waar we omstreeks 11.00 aankomen. We rillen als een juffershondje van de koude Een warme ketel met koffie be zorgt een ieder, zoodra de paarden op stal staan, een warmen dronk en daarna worden alle kieren tusschen de deuren enz, flink met bossen stroo dicht gestopt. VOOR ZATERDAG 22 JULI. Hilversum 1875 M. VARA-Uitzendlng 10.00 VPRO 8 00: Gramofoonpl. 9 30: De Notenkrakers o.l.v. Wins 10.00: Mor genwijding 10.15: Voor Arb. i.d. Con tinubedrijven: De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. M Nabarro, VARA-tooneel oJ.v. W. v Cappellen 12.00: Orgelspel C. Steyn 12.30: VARA-kleinorkest o.l.v, H. de Groot en Gramofoonpl. 2.15: Gramo foonpl 3 00: Geheelonthouders-causerie door A. Don 3.20. Dubbelmannenkwar- tet „Con Brio" o.l.v. Duinker 3 40: Lite raire causerie A. M. de Jong 4.00: Ver volg kwartet-concert 4.15: Kinderuur 5 15: VARA-orkest oJ.v. H. de Groot 6.00: Tummers zingt 6.15: Vervolg con cert 7.00: Tummers en A Tosnerova zingen 7.15: Vervolg concert 7 45: Vaz Dias. VARA-Varia 8 00: SOS-Be- richten 8 02: Orgelspel J. Jong 8.15: Uit het Grand Theater, Amsterdam: Revue .Kom eens kijken'' van Yardaz, Leiding: Gerrit v. Weezei 10.00: De Flierenfluiters o.lv. J. v. d Horst 10.30: Concert. C Steyn (accordeon) en J. Jong (piano) 10.45: Vervolg „Flierenfluiters" 11.1512.00: Gramofoonmuzlek. Huizen 296 M KRO-Uitzending 8.00 9 15 en 10.00: Gramofoonpl. 11.3012.00: Godsd. halfuur 12.15—1.45: Sextetcon cert en Gramofoonpl. 2.00: Voor de jeugd 2.30: Kinderuur 4.00: Gramo foonpl. 5.30: Schlagermuziek 6.20: Lezing 645: Orkestconcert 7.15: Causerie en Gramofoonpl. 7.45: Orkest concert 8 30: Vaz Dias 8.35: Gramo foonpl. 8.40: Hoorspel 9.00: Gevar. Programma 10.00: Orkestconcert 10.30: Vaz Dias 10.35: Hoorspel 10.50:" Schlagermuziek 11.3012.00: Gramo- foonplaten. Daventry 1554 M. 10,35: Morgenwij ding 10.50: Tijdsein, Berichten 11 05 1120: Lezing 12.20: Het orkest der Kon. Artillerie o.l.v. Landrock 105: Gramofoonpl. 1.35: Commodore Grand- orkest o.l.v. Nuscant 2.35: Gramofoonpl. 3.05: Sydney Kyte en zijn Band 3.50: Verslag Schietwedstrijden om de King's Prize 4.35: Midland Studio-orkest o.l.v. F Cantell 5.05: Orgelspel H. Ramsay 5.35Kinderuur 6.20: Berichten 6.40: Cricketmatch .EngelandWest Indië" 6.50: Sportpraatje 7.05: Welsch Inter mezzo 7.25Lichte Duitsche Muziek. Het Magyar orkest o.l.v. W Hyden m.m. van Mannenkoor en K. Ellis (bas) 8.20: Vaudeville 9.20: Berichten 9.40' BCC- orkest o.l.v. B. W. O'Donnell m m.v. A. Desmond (alt) 10.50: Voordracht 10.5512.20: Dansmuziek door Ambrose en zijn Band. Parijs „Radio Paris" 1724 M. 8.05, 12.20, 7.30 en 8.20: Gramofoonmuzlek. Kalundborg 1153 M 12.20—2.20: Con cert uit Rest. „Wivex" 3,20: Omroep orkest o.l.v. Meyer-Radon 5.205.50: Gramofoonpl. 8.20: Sullivan-Concert o.l.v. Meyer-Radon 8.55: Zangvoordracht 9.35: Liedjes bij de luit. 9.55: Viool- recital door F. Henriques 10.25: Omroep orkest o.l.v. Meyer-Radon 11,1012.35: Dansmuziek uit Rest. „Lodberg". Langenberg 473 M. 6.25, 7.23, 11.20, en 12.20: Gramofoonpl, 1.20: Concert o.l.v. Wolf 2.50: Gramofoonpl. 4.50: Werang-orkest o.l.v. Buschkötter 7.20: Radio-tooneel 8.25: Dansmuziek door „Die fröhlichen Fünf" 9.20: „Max und Moritze" o.l.v. Baumgarten 11.1512,20: Dansmuziek. Rome 441 M 8.35: Gramofoonpl. 8.50: „Turandot", opera van Puccini. Lei ding: Tansini, Koorleider: Vertova. BRUSSEL, 338 en 508 M. 338 M 12 20f Sykes en zijn orkest 1.30: Symphonle- concert oJ.v. Meulemans 5.20: Dans muziek 6 35: Gramofoonpl. 8.20: Omroeporkest m.m.v. Vocal kwartet o.l.v. Walpot 9.20: Koorconcert o.l.v. J. van Hoof 10.30: Dansmuziek uit Blanken- berghe 508 M. 12.20: Symphonieconcert o.l.v Meulemans 1.30: Sykes en zijn orkest 5.20: Omroeporkest o.l.v. Walpot 6.35: Brahms-Liederen door F. Anspach (tenor) 7.05: Gramofoonpl. 820: Symphonieconcert o.l.v Meulemans 9.20: Concert uit Ostende 11.00: Dans muziek uit de Kurzaal te Ostende. Zccsen 1635 M. 8.20: „Sommerabend", gevarieerd programma. In de pauze: Be richten van de 2000 K.M.-Toch van de Nat. Soc. Motorbrigade en v. d. Duitsche Auto mobielclub 10 20 en 11.05: Berichten 11.20—12.50: Concert door Waldemar Haas en zijn orkest. GEMEENTELIJK RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: lederen dag van 824 uur: Hilversum. 2e programma: lederen dag van 824 uur: Huizen. 3e programma: Zaterdag 22 Juli: 8—12.20: Langenberg 12.20—18.40: North Reg. 1840af loop: Daventry. Wijzigingen voorbehouden. De paarden worden door en door droog gewreven en fluks wordt dan naar „boven" gemarcheerd naar de 30 meter hooger ge legen logiesbarakken en, nadat ze eerst hun viervoetige kameraden beneden goed verzorgd hebben, grijpen stukrijders en kanonniers naar de droge kleeding, die hen wacht en weldra is de narigheid van de zen regendag vergeten en denkt ieder; slechts met genoegen aan dezen moolen en leerzamen marsch terug. En nog lang ook zullen ginds in de noor delijke provinciën vele harten warm klop pen voor de mannen, die hun een gedeelte van het Nederlandsche Leger zoo van na bij hebben laten zien en wellicht neuriën ze daarbij een lied, hen nog kortelings on bekend, maar waarvan ze thans de woor den hebben leeren kennen, nl, het lied van de Veld-Artlllerie Wat dreunt daar op die heide? Wat blinkt er in 't verschiet? Wat dondert tusschenbeide, Dat men door 't stof niet ziet? Hoe flikkeren die zwaarden. Wat forsche melodie! Hoe rennen daar die paarden, 't Is de Veld-Artilleriel,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9