5 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 Juli 193' BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Londcnschc conferentie Henderson te Münrhen. Over het rapport van de subcommissie voor tta te Londen wordt het volgende medegedeeld: De bestaande overeenkomst tusschen de zes voornaamste tlnproduceerende landen zal waarschijnlijk afloopen tegen het einde van 1933 en In leder geval in Augustus 1934, De subcommissie hecht daarom groot belang aan een spoedig begonnen actie en beveelt aan, dat de regeeringen van Australië, België, China. Frankrijk, Brltsch Indië, Japan, Mexico, Portugal, Engeland en Zuid-AXrika onmiddellijk zullen worden ultgenoodlgd, vertegenwoordigers te be noemen, die zullen onderhandelen met de Internationale Tlncommlsslo teneinde in stemming te verwerven voor een plan, dat berust op den grondslag van gelijke hoe- Veelheden. De onderhandelingen voor een nieuwe overeenkomst voor drie jaar, van welke volgens het rapport de toekomst van alle tlnproduceerende landen in zoo sterke mate afhankelijk is kunnen niet volledig worden gevoerd, vóór de onderteekenende landen het standpunt kennen van de nlet-onderteekenende landen. De toetreding van deze laatste landen is naar de meening der subcommissie wenschelijk niet alleen teneinde het tot stand komen van de nieuwe overeenkomst te verzekeren, maar ook ter voorkoming van de dreigende mogelijkneid, dat de overeenkomst, al zou zij worden gesloten, weer zou moeten worden geannuleerd, doordat de productie zou overschrijden in verband met de nieuwe stijging der tin- prijzen. Een desbetreffende clausule zou in de nieuwe overeenkomst moeten wor den opgenomen. Het bestaande controlestelsel draagt de goedkeuring der subcommissie weg. daar het in overeenstemming is met de door de conferentie aanvaarde beginselen. Het heeft gedurende twee jaren soepel ge werkt en heeft veel succes gehad. De sub commissie betuigt haar instemming met de meening, dat het vrijlaten van tin in het bezit van den International Pool and Power tot het corrigeeren van de quota geschikt is tot het voorkomen van een overdreven prijsstijging en tot het be schermen van de belangen der afnemers. De subcommissie voor cacao heeft een resolutie ingediend, waarin de voornaam ste cacaoproduceerende landen worden ultgenoodlgd. aan den secretaris-generaal van de conferentie zoo spoedig mogelijk beschouwingen en voorstellen te doen toe komen betreffende het bijeenroepen van een vergadering van experts, die tot taak zou hebben, de organisatie van de pro ductie en den internationalen handel in ruwe cacao te bestudeeren. Henderson Is gisteravond per auto uit Praag te Münehen aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk na aankomst naar hotel ..Reginapalast", waar hij door rijkskanse lier Adolf Hitler en den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, ver wacht werd. De besprekingen namen om 20 uur een aanvang. Naar verluidt, werd de aankomst van Henderson te Münehen vertraagd doordat zijn auto op het traject PraagMünehen tweemaal een panne gehad heeft. Henderson zal begin Augustus te Mos kou aankomen, waar hij door den commls- sarls van buitenlandsche zaken Litwinoff. den plaatsvervangenden commissaris van buitenlandsche zaken Krestlnsky en den commissaris van oorlog Worosjilof ont vangen zal worden. Het verluidt, dat Hen derson drie dagen te Moskou zal ver blijven. o BELGIE. Dlenstweigeringsgeval. In Februari j.l, hebben twee ex-milli- clens, Marcel Dieu en Leo Campion, die 'n tiental Jaren geleden hun dienstplicht hadden vervuld, hun militaire documenten naar het departement van defensie ge stuurd met een onhebbelljken brief erbij waarin zij zich wegens gewetensbezwaren tegenstanders van den dienstplicht noem den. Zij werden onmiddellijk onder de wapenen geroepen, maar welgA-den zich aan te melden. Daarna werden zij gear resteerd Dezer dagen verschenen zij voor den krijgsraad welke gisteren Marcel Dleu veroordeelde tot twee jaar militaire ge vangenis en Leo Campion tot 18 maanden, terwijl zij elk de helft, der proces-onkosten moesten dragen. By de voorlezing van dit vonnis, hetgeen in openbare zitting ge schiedde, begon het publiek te schreeu wen, Onmlddeliyk ontruimden gendarmes de zaal. terwyi de politie buiten oploopjes voorkwam. DU1TSCHLAND. De ondertcekening van het concordaat. Zooals gisteren reeds gemeld, is te Rome het concordaat geteekend. De onderteeke- ning vond plaats in de vertrekken van den kardinaal staatssecretaris Pacelli die te vens. ais gevolmachtigde van den H. Stoel het staatsstuk teekende. Voor Duitschland teekerrde de vlce-kanselier von Papen. Na de onderteekentng werd von Papen, om 11 uur 30, door den Paus in particu liere audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer 20 mi nuten. Na afloop stelde v. Papen Ministe- rialdirektor dr. Buttmann aan den Paus voor. De H. Vader onderhield zich ook met dezen gerulmen tijd. waarna de andere heeren aan zyne Heiligheid werden voor gesteld. Kardinaal Pacelli heeft vice-kanselier v. Papen het Grootkruis van de orde van Pius overhandigd. Miniserialdirektor dr. Buttmann ontving een foto van den Paus met eigenhandig onderschrift. Vtce-kanselier Von Papen overhandigde als geschenk van het Duitsche RUk den kardinaal-staatssecretaris een Madonna uit Melssener-porseleinden onderstaats secretaris aartsbisschop Pizzardo een sch'.lderll van den Dultschen schilder Frank en onderstaatssecretaris Ottavlanl een zilveren schotel. Ook mgr. Kaas, de vroegere leider vaa het Centrum, ls door den Paus ontvangen, Von Papen roert wel de trom over zyn .succes". Hij zond volgend telegram aan von Hindenburg: „Ter gelegenheid van de ondertcekening van het rijksconcordaat en de daarna plaats gehad hebbende audiëntie heeft Z. H de Paus mU opgedragen, de harteiyk- ste wenschen voor het welzy'n van Uwe Excellentie en tevens de beste zegenwen sehen voor Duitschland uit te spreken". Rykspresident von Hindenburg heeft als volgt geantwoord: „Verzoeke ZUne Heiligheid myn diepge- voelden dank over te brengen voor de ze- genwenschen, zoo vol welwillendheid geuit. Ik verbind daarmee mijn oprechte wen schen voor het wclzyn van Züne Heilig heid." Aan Hitler zond vdn Papen volgend te legram .Ik stel er prys op. u de zooeven plaats gehad hebbende onderteekentng van het rijksconcordaat mee te deelen. Door uw optreden van grootsche allure en vol wijsheid ls de mogelijkheid gege ven, dat de chrlsteiyke Kerk in belang- ryke mate by den wederopbouw van het derde rijk medewerkt, Hiermee ls een werk voltooid, dat later als een historische daad van het nationaal socialisme erkend zal worden. Het herstel der christelUke natlonale- en .ociale grondslagen zal het mogeiyk maken, de cultuur van het avondland met succes tegen alle aanvallen en elk ingrij pen te beschermen en Duitschland zal voor dezen historischen arbeid het onver woestbare fundament vormen." Dit laatste thema heeft von Papen verder nog eens uitvoerig uitgewerkt in 'n nieuw interview. WU behoeven daarop niet terug te komen Het samenvallen van het onderteekenen van het pact van vier en eenlge dagen later van hot concordaat ln de hoofdstad van Italië noemde von Papen meer dan een toeval. Het is het bewys, dat van Ita lië en Duitschland nieuwe Ideeën zyn uit gegaan. waarop het nieuwe Europa ge bouwd za! worden. Het belangrijkste element voor de nieu we orde ln Europa noemde von Papen het feit, dat Italië en Duitschland elk slechts door één man worden geregeerd en niet door parlementen, kabinetten en partyen. De beslissing van deze persoonlijkheden beteekent thans wereldgeschiedenis. Gisteravond heeft de Duitsche vice-kan selier Von Papen den Itallaanschen pre mier Mussolini ln het Palazzo Venezia een bezoek gebracht. Hij overhandigde den Duce een buste van Frederlk den Grooten ln Meissner porselein. Tegen de Joden schijnt opnieuw een verscherpte actie te zyn ingezet, gelet op diverse maatregelen, schijnbaar alle van ondergeschikt belang, doch die de Joden fel treffen. ..Huweiyksgelden" b.v mogen niet by Joden worden besteed en meer dergeiyke. De speciale correspondent var. de „Man chester Guardian" vertelt ln zyn overzicht over de Duitsche toestanden, dat het sy steem, dat de Regeerinig thans tegen de Duitsche Joden heeft uitgedacht, erger en wreeder is, dan het aanbrengen van iicha- meiyk letsel en het vermoorden der Jo den; het treft byna lederen Jood per soonlijk, byna niemand kan er aan ont snappen en daarom is het veel tragischer in zyn gevolgen. Een gemeenschap van meer dan 500000 menschen wordt koel bloedig en naar een vooropgezet plan ge ruïneerd, aan ellende en honger overge leverd. In het Csaristische Rusland aldus vervolgt de correspondent var de M. G. kwamen ook vele verschrlkkelyke po groms voor doch de Joden hadden ten minste hun ghetto, waar zy hun eigen leven konden leven. Joden, die ln de Mid deleeuwen uit Spanje of Engeland werden uitgewezen, konden elders opnieuw hun leven beginnen. Doch voor de Duitsche Joden bestaat er geen ghetto meer. Het leven ln het binnenland maakt men hen thans onmogeiyk, terwyl het leven in het buitenland ln dezen tijd slechts weinig minder onmogelijk ls. Alle Joodsche for tuinen ls men thans bezig te vernietigen. De faillissementen, als die van de firma's Mosse en Tletz vormen er het sprekend bewns van Doch zelfs de kleinste Jood6che winke lier in het meest afgelegen provinciestadje de beoefenaar van een vrij beroep de ge salarieerde bediende, de musicus en de artist, zij allen worden thans vernietigd door de meedoogenlooze greep van het nationaal-sooialistische dictatorschap. In het gebouw van de geheime staats politie heeft men aan persvertegenwoor digers een overzicht gegeven, over het materiaal, dat by de Duitsch-natlonale strydkrlngen in beslag moet zyn genomen Gemeld wordt thans, dat zich by dat ma teriaal groote hoeveelheden communisti sche propagandalectuur bevindt, alsmede Sovjetvlaggen, sabels, gummistokken en andere wapenen. Sommige kringen zouden geheel „ver- communlstlschd" zijn geweest. Is dit een antwoord op het geval Oberfohren? FRANKRIJK. De rechts-socialisten wijken niet! De rechtervleugel der socialisten ls geenszins van plan om te bulgen voor de meerderheid. Zelfs is haar aantal aanhan gers in de Kamer tot 43 gestegen! De afge vaardigde Montagnon heeft zich thans tot zyn kiezers te Parijs gewend met een rondschryven, waarin hy zyn houding motiveert. Hy verklaart daarin o.a.: De kapitalistische wereld stort ineen. Men zoekt naar een andere wereld De volkeren, de partyen en de menschen hebben het lot. dat zy verdienen, wy willen ons lot zelf bepalen. Er is geen tyd meer om te analysecren. Het uur van den moed ls gekomen. Wy roepen de voor haar toekomst bezorgde jeugd op tot handelen, scheppen, bouwen Gy kent myn opvat ting inzake het oude parlementarisme. Het moet in ieder geval worden vernieuwd. Gy kent myn opvatting omtrent de reorgani satie van den staat, die slecht georgani seerd is en niet in staat om de groote pro blemen van den tegenwoordlgen tyd op te lossen. Op het oogenblik ls het zaak, de ziel van ons volk en van onze Jeugd te winnen Aan ons is het, haar ln bezit to nemen, anders doen anderen het. Een sterk fascistische inslag ROOSEVELT"» ECONOMISCH PROGRAM. WASHINGTON, 21 Juli (Reuter). Roose velt heeft een wet op buitengewone om standigheden, opgesteld door generaal Johnson, waarby een minimum-salaris en een minimum-werktyd voor alle zaken en Indus trien wordt vastgesteld, aangenomen. Het plan, dat geheel vrijwillig is, voor ziet in een overeenkomst tusschen de werk gevers om na 31 Augustus geen personen beneden de zestien jaar langer te laten werken dan drie uur per dag. In alle industrién zal kinder-arbeid ge heel worden afgeschaft. Verder wordt een maximum werktijd van 40 uur per week voor kantoorbedienden vastgesteld, voor winkelbedienden van 52 uur en voor werk lieden 35 uur per week tot het einde van dit jaar en daarna 40 uur per week. Enkele uitzonderingen zyn gemaakt. Een minimum-salaris van 12 tot 15 dol lar per week wordt vastgesteld voor de belde eerste groepen, terwyi voor de werk lieden een minimum-loon van 30 tot 40 dollarcents per uur wordt vastgesteld. De werkgevers, die deze overeenkomst onderteekenen, mogen hun prijzen niet opdryven boven het niveau van 1 Juli j.l. Het plan zal 1 Sept. In werking treden. CHICAGO, 21 Juli (Reuter). De Board of Trade van Chicago heeft besloten het ver handelen en afleveren van graan voor heden te verbieden, in verband met een paniek, welke de prijzen hier gisteren schrikbarend deed dalen. De autoriteiten verklaren, dat de beslis sing vrywlllig is genomen. De Boards of Trades van Minneapolis, Duluth en Kansas City hebben geiyke be sluiten genomen en hebben een restrictie bepaald voor de fluctuaties van de graan prijzen voor een onbeperkte periode. WASHINGTON, 21 Juli (V.D.) De „New York Herald Tribune" publi ceert op opvallende wyze een bericht uit Washington, waarin wordt beweerd dat lang niet alle medewerkers van Roosevelt het met hem eens zyn over de Juistheid van de thans ingeslagen koers. Een der medewerkers te Washington, Prof. Rogers, zou byv. ervan overtuigd zyn dat noch de industrieele, noch de landbouwwetten doel treffend kunnen worden toegepast. Roose velt zal gedwongen worden tot Inflatie om dat de reusachtige uitgaven die voor de uitvoering der geprojecteerde openbare werken noodlg zullen zyn, de beschikbare middelen verre zullen overschrijden. Naar verluidt heeft president Roosevelt de departementen van de Schatkist en van Justitie opdracht gegeven maatrege len te beramen ter controle van de beur zen teneinde alle beursbeweglngen, die het herstelprogram ln gevaar zouden kun nen brengen, te voorkomen, In de heden te houden kabinetszltting zullen maatre gelen ter voorkoming van speculaties wor den genomen. ENGE! AND Garden-Partij in Burkingham-Palace. Ongeveer zesduizend personen namen deel aan een gardenparty, welke gisteren door den koning en de koningin in Buckingham Palace gegeven werd. Het jaariyks terugkeerende feest had dit jaar een meer dan gewoon interna tionaal karakter wegens de aanwezigheid van tal van gedelegeerden ter economische conferentie. RECLAME. ONOilt cosnou VAN HET LA» Dr. HAMEL ROOt HSOHENS A"DAM w WORTH A CROWN Bereid uil een edel natuurpro duct met edele KING eigenschappen PEPERMUNT NAAR EEN BALKAN-PACT. PARIJS, 21 Juli (Reuter). Volgens een Havas-bericht uit Konstantlnopel zullen in October van dit jaar verschillende staatslieden der Balkanstaten in Angora byeenkome n.om besprekingen te houden over de opstelling van een Balkan-pact. Het initiatief daartoe zou door Tltulescu zyn genomen. Ter voorbereiding der onderhandelingen te Angora zouden in de verschillende Bal- kan-hoofdsteden besprekingen worden ge houden. Naar verzekerd wordt, zal Tewfik Roesjdi Bey zich in September naar Sofia begeven om met den Bulgaarschen mi nisterpresident besprekingen te houden teneinde te komen tot een z.g. Balkon- Locaruo. DE RIJKSDAGBRAND. LEIPZIG, 21 Juli V.D.). Gisteren is het vooronderzoek tegen alle beschuldig den van de brandstichting in den Rijks dag door den rechter van instructie van het Rijksgerechtshof gesloten. Algemeen wordt verwacht, dat het proces in de eerste helft van September zal plaats vinden. GOEMBOES MAANDAG NAAR ROME BOEDAPEST 21 Juli (V.D.) De „Magyar- sag" meldt, dat de Hongaarsche minister president Goemboes Maandag a.s. naar Rome vertrekt om een bezoek te brengen aan Mussolini. Deze Romeinsche reis was reeds gerul men tyd ln voorbereiding en zou aanvan kelijk onmiddellijk na Goemboes' reis naar Berlijn geschieden. Mussolini was toen echter te zeer in beslaggenomen door de onderhandelingen over het Vier Mogend- heden-pact, zoodat de reis van den Hon- gaarschen minister-president moest wor den uitgesteld. Thans is zy echter actueel geworden. Het ls zeker, dat te Rome be langrijke economische en politieke kwesties ter sprake zullen komen. Bovendien zal Goemboes gelegenheid hebben persoonlijk te worden ingelicht omtrent Mussolini's standpunt ten aanzien van de verhouding tusschen Hongarije, Oostenrijk en Duitsch land, POLEN. Parlementsleden veroordeeld. In hooger beroep zyn te Warschau tien van de voornaamste Kamerleden van de I oppositie, van het centrum en linkerzijde veroordeeld tot gevangenisstraffen, die j loopen van 18 maanden tot 3 jaar. Zij waren beklaagd van een poging tot om verwerping der regeering in 1929. Indertyd had 't proces in eersten aan leg zeer de aandacht getrokken. De be handeling in hooger beroep, die een week geduurd heeft, ls bijna onopgemerkt voor- bygegaan. ZWEDEN. Politiek uniformverbod. De regeering heeft, op grond der mach tiging van den Ryksdag dd. 10 Juni, een verordening uitgevaardigd, waardoor het dragen van uniformen van politieke par tijen verboden is. De verordening wordt op 1 Augustus van kracht. CHINA. Een ultimatum aan generaal Feng. De regeering te Nanking heeft een mededeeling gericht aan generaal Feng, waarin zy van hem eischt, dat hy alle operaties zal staken, daar zij anders ge dwongen zou zyn tegen hem op te treden. VEREENIGDE STATEN. Het Economisch Program. De „industrie-generaal" Johnson heeft tot laat ln den nacht gewerkt om de dwangverordenlng zoo spoedig mogelijk aan het Witte Huis te kunnen voorleggen. Hy heeft Verklaard, dat binnen twee maan" den prysverhoogingen tot 100 pet zyn te verwachten. De spoed, die gemaakt wordt bij de behandeling van deze verordening, ls noodlg om de koopkracht door loons- verhooglng en werkverruiming te ver- grooten. Senator Thomas, de samensteller van de wet tot depreciatie van den dollar, heeft bekend gemaakt, dat Roosevelt de moge lijkheid overweegt, krachtig ln het beurs- verkeer in te grijpen, wanneer de beurzen niet zelf maatregelen nemen om een gren- zenlooze speculatie tegen te gaan De kans zou zelfs bestaan, dat Roosevelt de beur zen zou sluiten, wat hy, Thomas, persoon lijk niet gewenscht zou achten, FASCISME IN HET BRITSCHE RIJK LONDEN, 21 Juli (V.D.) Gisteravond hebben ongeveer 50 personen die donker blauwe hemden droegen een Inval gedaan in het partyhuls der Brltsche fascisten te Kensington. Er ontstond een handge meen waarbij eenlge personen gewond werden. Het kwam opnieuw tot een handgemeen toen een groep Brltsche fascisten met een vrachtauto de stad wilden ingaan om anti-Joodsche propaganda te maken. De fascisten werden van verschillende kanten aangevallen en moesten zich terugtrekken. DUBLIN. 21 Juni. (V.D.I Gisteren kwa men te Dublin ongeveer 300 vertegenwoor digers by een van de door den voormali- gen politiechef generaal O'Duffy geleide oud-frontstryders-organisatte. Besloten werd van de organisatie een zuiver fas cistische vereenlging te maken onder den naam van Nationale Garde. Die leden d>e- zer nieuwe organisatie zullen een blauw hemd als uniform dragen en O'Duffy werd tot leider gekozen. De organisatie wil zich voorloopig beperken tot een ledental van 25.000. In de graafschappen Cork, Limmerickx en Tipperary zou zij reeds een zeer grooten aanhang hebben. Reeds dadeiyk na de vergadering kwam het tot een botsing met llnksche lemen ten die met de blauwgehemde fascisten slaags raakte. Naar verluidt zou de regee ring De Valera niet voornemens zijn de organisatie der Nationale Garde ongehin derd revolutionnalre actie te laten voeren en zal zij zoo noodlg maatregelen tegen de nieuwe beweging nemen. OP ZOEK NAAR HET „LUTINE"-GOUD. DE BERGINGSTOREN UITGEVAREN Men meldt ons uit Terschelling: Nadat gisteren besloten was by t voortduren van het mooie zomervt; hedenochtend de bergingstoren, waanr.t men wil trachten het goud uit de „Lutir te halen, naar bulten te brengen, were hedenmorgen in de vroegte de noodi voorbereidingen getroffen. Tegen 9 ui was alles voor het vertrek gereed en wej een begin gemaakt met de expeditie, de mlllioenen boven water moet breng- Tegen halftien werd de bergingstor-:; door de sleepboot „Holland" van de ree dertj Doeksen naar bulten gesleept en o: kwari, voor tien was men zonder onge lukken buiten de haven gekomen. Kr, transport staat onder leiding van <ie: vertegenwoordiger van de firma Dros o; Texel, den heer N, C. Tailor Kraay. De weersomstandigheden zyn buitenge- woon gunstig. Tegen 2 uur hedenmiddsj by laag water, hoopt men den bergings toren boven het wrak te kunnen laten zinken. De belangstelling voor het vertrek vat den bergingstoren van de zyde van te! publiek was zeer groot. OUD-MINISTER VAN DER VEGTE. Blyikens te Den Haag ontvangen bericb'. is de toestand van oud-minister mr. H. r, der Vegte langzaam vooruitgaande, BRANDEN. TREINBOTSING IN ITALIC. BENEVENTO, 21 Juli. (Reuter). In den afgeloopen nacht zyn twee personentrei nen op het station Solopaca tegen elkaar geloopen. Zes personen werden gedood en 23 gewond. AMERIKA „NAT." MASHVILLE, 21 Juli. (Reuter). Bij de laatste verkiezingen over het al of niet aannemen van de nieuwe drankwetten, is het „kurkdroge" Tennessee ook tot de „natten" bekeerd. Zooals men zich zal herinneren hebben cenigc dagen geleden de „droge' staten Alabama en Arkansas ook reeds de aan hangers van het drankverbod teleurgesteld. Gewonden te Rotterdam en Amsterdam Vanmorgen heeft in het fabrlekspat! van de N.V. De Heer's Banket-, blskwie- chocolade- en sulkerwerkenfabriek aan f Gavaniestraat te Rotterdam een fel) brand gewoed op de tweede verdiep::.; waar zich de cartonnagewerkplaats bevind: en waar groote voorraden emballage lagen opgestapeld. De brand werd om kwart over zeven ontdekt en nam dadeiyk een grooten oa- vang aan. Er ontwikkelde zich zeer \«l rook, zoodat men de verdieping niet ton binnen gaan. De brandweer rukte met groot mate riaal uit, o.a. met twee motorspuiten e: bestreed het vuur met dertien stralen Een derde deel van de tweede verdie ping is uitgebrand, i De eerste en de benedenverdieping heb- I ben zeer veel waterschade geleden; vooral is veel schade veroorzaakt aan voorradfi suikerwerk, biskwie en koek. Verzekering dekt de schade. Tydens het blusschingswerk hebb:a twee leden van het personeel brandwon den opgeloopen. zoodat zy naar het zie kenhuis moeten worden gebracht. Hu» toestand ls echter niet ernstig. Te Amsterdam is hedenochtend 4« j brandweer gealarmeerd voor een brand, die zyn oorsprong had gevonden in des j kelder van het gelykstraatsche gedeelte I van perceel Wagenaarstraat 28. In dit ge- 1 deelte is een winkel in meubelen en bed- den gevestigd van den heer Samuel Con* 1 deket. De kelders, waartoe een trapje van i den winkel uit toegang geeft, is in ge- 1 bruik als werkplaats en daarin waren I dezen morgen twee jongens bezig met net vullen van bedden met kapok. Tegenover de politie, die hen aan een kruisverhoor onderworpen heeft, ontken den zy aanvankelijk vuur te hebben ge maakt. doch kort daarin gaven zy toe, een lucifer te hebben aangestoken, „om gaan rooken"! Twee leden van het brandweerperso neel, de waarnemend onderbrandmeester Desbouvry en de brandwacht Lagewy kre gen order om, met moderne rookmaskers gewapend, den winkel binnen te gaan- Toen zij met slangen binnen waren, moes ten zij dadeiyk requireeren, doordat net vuur en de rook ln den kelder door de van de binnenplaats gerichte waterstraal w hun richting werd gedreven. In hun schrik konden zy de buitendeur, die gedeeltelyk achter hen was dichtge vallen dichtslaan kon zy niet door oe in den winkel geleide slangen niet spoedig genoeg openkrygen, zoodat nt half verstikt door den rook en de in?'* ademde heete lucht, de bovenrult Insloe gen, waarna zy bevi-yd werden. Beioen zyn door den geneeskundigen dienst naar het Oi. Vrouwegasthuis vervoerd: beiden hadden snywonden. terwyi één van nen ook brandwonden opgeloopen had TEGEN DE NAZIS. BUENOS AIRES, ,21 Juli. (Reuter). De Argentijnsche werklieden organisatie heelt een staking van 24 uur afgekondigd, bij de aankomst van het mailschip, waarop een 100-tal Duitsche Nationaal-Socialisten een propaganda-tocht maken. Na een half uur was de brandweer den NOODLANDING VAN MATTERN EN LEVANOWSKX. NEW YORK, 21 Juü. (V.D Het Sovjet- vliegtuig van den Russischen piloot Leva- nowsky met den Amerikaanschen vlieger Matter» aan bóorfl, heeft tengevolge van benzinegebrek zes mijl ten Westen van Nome in Alaska een noodlanding moeten maken. brand meester. De kelder ls geheel, d- winkel ten deele uitgebrand; het opka mertje heeft brandschade ODgeloopen. Verzekering dekt de schade. Te Bergum (Fr.) is volgens het H'ol., r® den afgeloopen nacht door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de toercleiu van J. Haanstra aldaar. Toen een.z?;a van den bewoner de brand 0D"le*Js' stonu de hooischuur en veestalling reea in lichte laaie. Ijlings werd begonnen met póglB|* om het gestalde vee te verlossen. n mocht slechts gelukken om één paar:a redden Zeven koeien werden verbrac Aan de brandweer van Bergum, die 5P° dig met de motorspuit aanwezig J™ mooht het gelukken de aan de SC"L. grenzende woning te behouden. Verzes» ring dekt de schade. ï-'1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2