LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 Juli 193 BUITENLAND. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. VER VAN VOLKSTUINEN „ONS GENOEGEN." Het 5-jarig bestaan. Wie nog niet welen mocht, wat het rolkstuinwezen beteekent voor zeer velen, ja eens een kijkje nemen bij de terreinen' aan de Driltstraat waar de Vereeniging van Volkstuinen „Ons Genoegen", die Za terdagmiddag haar 5-Jarlg bestaan her- Jacht. op dit gebied reeds tot stand heeft weten te brengen. Welk een aardig gezicht die zorgvuldig met bloemen en groenten beplante velden, die huisjes, met eenvou dige hulpmiddelen opgetrokken, doch waar aan zoowel van binnen als van bulten valt op te merken, dat er met liefde en met lust aan gewerkt isl Ieder zjjn eigen huisje en tuintje: een Ideaal van velen en ook door velen reeds bereikt; ziedaar het re sultaat der vereenlgtng „Ons Genoegen", ondanks tegenslagen, die echter met ener gie overwonnen werden. De landen, die nu plus minus 3',i H.A. omvatten, worden te zamen Ingenomen door ongeveer 120 leden, waarvan er 07 op het 5 jaar geleden in gebruik genomen veld hun terreintje heb ben en 53 op dat hetgeen tijdens het voor jaar in exploitatie kwam. Het ls hard wer ken geweest, maar dank zij ook de raadge vingen van den technischen adviseur den heer Jonker en de onderlinge wedijver, om toch zoo goed mogelijk voor den dag te komen, kan een opmerkeliike en te waar- deeren vooruitgang geconstateerd worden. Het weer viel op dezen feestmiddag niet mee: onder stroomende regenvlagen nam de lieer Mulder, voorzitter der vereeniging vóór het gezellige theehuisje het woord en heette ln het bijzonder welkom den ver tegenwoordiger van het college van B. en W. Mr. Romijn. het raadslid den heer Mey- nen. den technischen adviseur den heer Jonker, die de prijzen der tuinkeuring zou uitreiken, het bestuur der Ver. van Schooi en Werktulnen, der zusterver. P. C. en L. en verdere genoodigden. Hij bracht dank voor den vooruitgang en verbetering aan den heer Jonker, op wien steeds een be roep kon worden gedaan, aan de leden en hun vrouwen. Tevens beval hij de vereeni ging in de voortdurende belangstelling van het gemeentebestuur aan. Mr. Romijn wees er op. dat de vereeni ging de volle sympathie van het gemeen tebestuur heeft: een beroep mag ten allen tijde gedaan worden; indien eenigszins mogelijk in verband met de tijdsomstan digheden, zal getracht worden, dit in te willigen. Hierop bracht de penningmeester van de Ver. van School- en Werktulnen. de heer Gathler nog eenige hartelijke gelukwen- schen over, waarna men zich onder leiding van de Feestcommissie naar het theehuisje begaf en vervolgens een rondwandeling over de keurig onderhouden tuinen maakte. De heer Jonker reikte met eenige toe passelijke woorden de prijzen uit der op 8 Juli gehouden tuinkeuring. Juryleden wa ren de heeren Van Dijk uit Warmond. Van Renswouw en Van Deltft, beiden alhier. De uitslag luidde als volgt: (Oude land): 1. M v. Dijk. 216 punten; 2. J. Nagtegaal 205 p.; 3. J. W. Vermeer 204 p.: 4. C. v. d. Keur 203 p.: 6, K. Mul der 20 p.; 6. A. Oudshoorn 197 p7. B. Zwierlnk 195 p.; 8 De Haas Sr. 187 p 9. Mlzée 187 p.: 10 B Kamer 185 p.: Vogel 184 p.; Wielders 183 p. (Nieuw land): 1. B Stouten 171 p.; 2. Wlggers 162 p.; 3. J. Houps 184 p.; 4. De Vrind 144 p.; 5. Zaalberg 143 p. Aangezien de heeren Vermeer en Mulder als bestuursleden van hun prijs afzagen, kwamen de heeren Vogel en Wielders voor een prijs ln aanmerking. De prijzen be stonden uit tuingereedschappen Te ongeveer half zeven sloot de secre taris, de heer Vermeer deze, ondanks het minder gunstige weer. goedgeslaagde bij eenkomst. waarbil hti speciaal dank bracht aan de Feestcommissie en de juryleden, voor hun vakkundige keuring. o HET le LE1DSCHE VACANTIE KINDERFEEST. Op Maandag 24 Juli a.s. Velen onzer stadgenooten zullen zich vermoedelijk hebben afgevraagd, of dit Jaar het vorige malen zoo geslaagde Va- cantle-Kinderfeest we! gehouden zou wor den, omdat zij er tot nog toe in de courant niets van lazen Velen van hen zullen hun vraag zelf beantwoord hebben met een: de tijden zijn er niet naar, om feest te vieren, of een: er is te veel geld voor an dere dingen noodig, die minder goed ge mist kunnen worden. En jammer ge noeg dezulke hebben nog niet eens een zoo heel groot ongelijk. Van alle kanten werd dit jaar geld gevraagd, zoodat de leden van het comité voor het V.K.F- zich werkelijk bang afvroegen, of er voor het reisje van de kinderen nog wel wat zou overschieten. Toch hebben ze het gewaagd, ook voor dit doel geld te vragen aan din- derllevende menschen, die er ook in onze stad zoo vele zijn. Ze verwachtten niet zoo'n goede oogst als vorige Jaren, maar zouden ook met minder tevreden zijn, zouden dan desnoods maar wat minder kinderen uitsturen. Deze verwachtingen zijn wel eenigszins uitgekomen: de op brengst ls minder. Maar toch: de reis gaat door. Het V.K.F. blijkt ingeburgerd te zijn. ook in Leiden. De meeste giften waren wat kleiner dan vorige iaren, maar dank zij cenigen fllnken gevers en met behulp van een overschot van 1932 en bij dragen van de kinderen zelf, kan het ge wone aantal kinderen en zelfs meer dan dat van het reisje profitecren, zoodat de waarschijnlijkheid groot ls, dat geen enkel kind behoeft teleurgesteld te worden Wie er aan deel kunnen nemen Alle kinderen van de lagere school. Laten zij zich met toestemming van hun ouders, opgeven bij het Hoofd van hun school, dat naar we aannemen, wel zoo vriendelijk zal willen zijn, de namen en adressen aan ons door te geven. De secretaris woont Ko- nlnglnnelaan 76. Het feest wordt ook nu weer gehouden op den eersten vacantle- dag. nl. Maandag 24 Juli as. en de reis gaat weer naar t Utrechtsche heuvelland, waar de kinderen kunnen genieten van een landschap, dat in de nabije buurt van Leiden niet te vinden is. Volledigheidshalve zij hierbij vermeld, dat het gironummer van het V. K. F. is 193953- LE ID SC HE PADVINDERS LEEUWKENGROEP. Een buitencentrum geopend. De Leeuwkengroep van de Leidsche pad vinders heeft reeds meermalen blijk gege ven van een bewonderenswaardige energie, die ln haar gelederen schuilt, een energie, die de kranige leider, de heer Chr. Stok- huyzen op handige wijze weet dienstbaar te maken aan de belangen van de groep. Zaterdagmiddag werd door de Leeuwken groep de kroon gezet op een werk dat zeer veel van de jongens heeft gevraagd, maai waarvan het resultaat, alle moeite en ar beid ruimschoots beloont. Een flink welland achter de Rijn- en Schlekade ls namelijk door de jongens in gericht als buitencentrum. Dit woord ver- eischt wel eenige verklaring. Zooais men weet is het padvinderswerk in de eerste plaats verkennerswerk en het spreekt van zelf. dat dit werk in de open lucht moet worden beoefend. De samenkomsten in het groepsgebouw hebben dan ook geen andere bedoeling dan een theoretische scholing en voorbereiding van dat verkennerswerk. Een Ideale toestand ls het natuurlijk wan neer theorie en practijk direct aan elkaar kunnen aansluiten. Het buitencentrum maakt dit voor de Leeuwkengroep mo- geliik. Van het groote weiland achter de Rijn en Schlekade ls het middenterrein als cen trum voor de verkenners Ingericht De jongens zelf hebben voor elke patrouille een alleraardigst houten huisje gebouwd, keurig geschilderd en een tikje romantisch ingericht. Behalve deze huisjes is er nog mart geheel rechts od het terrein, een ge bouwd voor de welpen De huisjes toonden reeds direct Zater dagmiddag hun nut. toen bij de officieele opening, een zware plasregen neerviel, waarbij padvinders en belangstellenden een dankbaar gebruik van de huisjes konden maken Onder de belangstellenden bevon den zich o.a. de heer Deleorge. districts commissaris van de N P. V. voor Leiden, ds H Thomas, voorzitter van de Leidsche Chr Oranlevereeniging en de heer W. v. d. Laan voorzitter van de 3 October-ver eeniging. Tusschen de buien door had de opening plaats. Hopman Stokhuyzen sprak een openingswoord, waarin hij de geschiedenis van de totstandkoming van dit buiten centrum memoreerde en allen die daaraan hedden medegewerkt, hartelijk dank zegde Spr. wees op de groote beteekenls van dit terrein voor het "padvinderswerk en wekte de leden van zlln groep op, om met een dankbare gebruikmaking van de uitsteken de middelen, die zij door dit centrum ont vangen het padvlndersldeaal naar hun beste weten met al hun krachten na te streven. De heer Deleorge bracht groep III en speciaal den leider hulde voor het bereik te resultaat, dat eenlg is in de padvinderij en verklaarde het buitencentrum voor geopend. Plechtig werd daarna de vlag ontplooid en de padvlnderswet voorgelezen, waarna de tamboers en hoornblazers een paar vroolvike marsche-n gaven. Vervolgens gingen de verkenners aan het werk. Ook 's avonds was het terrein voor be- lanestellende ouders te bezichtigen, maar de reeep heeft alle pogingen daartoe in den kiem gesmoord De leider van de groep verzocht ons daarom mede te dee- len dat opnieuw Zaterdag a.s, voor ouders en belangstellenden van 7.309.30 uur de gelegenheid ooen staat om het terrein in oovenschouw te nemen. o— De Minister van Justitie heeft wegens de buitengebruikstelling van de Rijksasyls alhier aan mr. A. van de Sande Bakhuyzen voorzitter, mr. P. E. Briet. A. Couvée, mevr. S C. de Vriesde Vries, leden en mr. II. I. J. M. van Wensen, secretaris, eervol ontslag verleend als leden der Commissie van Toe zicht op die asyls, onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten. Tot onze vreugde kunnen wij mede- deelen, dat onze stadgenoot, dr. V. C. M. Leesberg, na een crisis in zijn ziekte te hebben doorgemaakt, thans voorspoedig herstellende is. Voor het Mercurius-examen Nederl- iandsche Handelscorrespondentie ls ge slaagd de heer B. A. van Ulden, leerling van de Middelbare Handelsavondschool van het Genootschap „Kennis is Macht", alhier. Voor het overgangsexamen van de 5e naar de 6e klasse der Electrotechnische School te Amsterdam, slaagde onze stad genoot A. C J Mulder en van de 3e naar de 4e onze stadgenoot T. Gosilnga. Geslaagd is voor het examen costu- mière mej. A. C Gouwen tak alhier, leer linge der modevakschool van mevr. De Braai te Haarlem. Geslaagd is voor examen Engelsche Handelscorrespondentie L.I.T.E.H mej. G. D van Dijk. leerlinge van Miss Cora Ni- choll (Instituut Pont, Brcestraat 52). Zaterdag slaagden voor het examen costumière: Hendrika Boting, Catharina Collé en Wilhelmina van Egmond uit Lei den, Geertruida Rietveld, Helena Meyer en Cornelia Relchwetn uit Katwijk. Eveneens slaagden voor het examen Lingerie: Mar- garetha v. d. Boog uit Katwijk, Toos van Son en Coba Nleboer uit Leiden, allen opgeleid door de Eerw Zusters, Pelikaan straat alhiar. Aan de M. T. S. te Haarlem weiri het einddiploma verworven door de volgende stadgenooten, de heeren A. Zanen (afd. Weg- en Waterbouwkunde) en A. J. Th Stiinman (afd. Werktuigbouwkunde) De collecte welke gisteren gehouden werd ten bate van de R.K. Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. „Herwonnen Levenskracht" heeft opgebracht de somma van f. 819,68. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur heeft op den Stationsweg, tegenover „Zo- merlust' een botsing plaats gehad tus schen twee tramrijtuigen. Op dat tijdstip vertrok een blauwe tram in de richting Den Haag en arriveerde een H.T.M.-tram Van één der tramrijtuigen werden eenige ruiten vernield. DF. ALGEMEENE TOESTAND. De afstervende Londensehc conferentie. De conferentie te Londen sterft lang zaam af. De economische subcommissie gaf een rapport uit. waaruit blijkt, dat alle delegaties het er over eens zijn, dat kwantitatieve beperkingen van den g-oede- renruil zoo spoedig mogelijk moeten ver dwijnen. Eenige delegaties maakten even wel reserves voor de landbouwproducten. De delegaties waren eenstemmig van meening. dat verlaging van buitensporig hooge tarieven dringend noodzakelijk is. Er bestond evenwel verschil van meening omtrent de vraag op welke wijze deze verlaging het best kan worden bereikt. De Brazillaansche delegatie heeft een ontwerp-conventie ingediend, volgens weik de voornaamste koffie produceerende en -exporteerende landen zouden overeenko men, het evenwicht tusschen productie en vraag te handhaven. Uitbreiding van be staande plantages en de aanleg van nieu we zou worden verboden. De thans niet exporteerende landen moeten overeenko men. gedurende den duur van de conven tie niet te zullen exporteeren terwijl de niet produceerende landen er in moeten toestemmen, de productie niet te stimu- leeren. De conventie voorziet verder in een geleidelijke verlaging der fiscale rechten ln ruil voor billilke compensaties. De conven tie zou van kracht worden ln Januari van het volgende jaar en voor de produceeren de landen 5. voor de Invoerende landen 2 jaar duren. Vanuit Washington wordt actie gevoerd om de conferentie aldaar bij tijd en wijle voort te zetten. De voorzitter der Ontwapeningsconfe rentie Arthur Henderson verklaarde tegen over een correspondent van de Matin" voor ziin vertrek uit Rome, dat hij over de besprekingen met Mussolini zeer tevreden was De kwestie der internationale con trole had bij de gedaciltenwlsseling op den voorgrond gestaan Op een vraag omtrent zijn standpunt ten aanzien van het Vier- mogendhedenpact antwoordde Henderson, dat de onderteekening van dit pact een belangrlike stap voor de oolo=sing van het ontwaoeninesorobleem was. De inwerking treding ervan zou bijdragen tot het her stel van het vertrouwen en tastbare re sultaten voor de ontwapening mogelijk maken Henderson is te Berlijn gearriveerd. o FRANKRIJK. Het socialisten-congres. Op het socialisten-congres wordt hard gewerkt om de eenheid te handhaven, doch het stormt er geducht en meer en meer wint-de overtuiging veld, dat trots alle verzoeningspogingenneergelegd in eenige moties, die werden goedgekeurd het slot een breuk zal zijn Leon Blum, de radicale leider, schijnt de meerderheid achter zich te hebben, doch Renaudel's aanhang is toch zeer beduidend. Heden verwacht men de beslissing. Naar de Petit-Parisien mededeelt, heeft de Sovjet-regeering Herrlot uitgenoodigd een reis naar Rusland te maken. Den 25sten Augustus wordt hij te Odessa verwacht. o OOSTENRIJK. De strijd tegen de Nazis. Van Duitsche zijde, d.wz nat.-soc. zijde, kan men niet nalaten, in Oostenrijk actie te ontwikkelen. De Belersche minister We gener sprak zelfs vlak aan de grens een der bekende redevoeringen uit en een Duitsch vliegtuig wierp pamfletten boven Salzburg. Eenige arrestaties hadden ln ver band met dit laatste plaats. Een scheepvaartonderneming, die boot tochten onderneemt op den Donau had een prijsvraag uitgeschreven voor den naam van een harer nieuwe booten Van de 3417 deelnemers, stelden niet minder dan 2805 voor. de boot den naam ..Kanzler Dolfuss" te geven, hetgeen ook is geschied. Onder deeenen die den naam van den bondskanselier voorstelden, waren 46 deel nemers uit Duitschland. GRIEKENLAND. Een Balkan-pact? Na zijn bezoek aan Rome, arriveerde de Turksche minister Roesjdi Bey te Athene. In een onderhoud met Tsaldaris werd wederzijds uiting gegeven aan de harte lijke vriendschap tusscher. Griekenland en Turkije. Onderwerp van bespreking was o.a. het in voorbereiding zijnde nieuwe Grieksch-Turksche verdrag, terwijl voorts beraadslaagd is over een algemeen Bal kanpact, waarbij ook Bulgarije zich zou kunnen aansluiten en dat de strekking had, den vrede op den Balkan te ver sterken. o BULGARIJE. Concentratie-kampen. De Bulgaarsche regeering heeft een nieuw middel gevonden om een einde te maken aan de gevechten tusschen elkaar vijandig gezinde groepen van Macedoni sche revolutionnairen, die de openbare vei ligheid in gevaar brengen Wanneer een revolutionnair gearresteerd wordt en ln het bezit gevonden van verboden wapens, wordt hij naar een concentratie-kamp in een afgelegen deel van Bulgarije gezon den. Men heeft twee van deze kampen op gericht. Een voor de Mihailowisten en een voor de Protogerowisten zoodat deze vijandig gezinde groepen elkaar niet meer kunnen bekampen. Reeds zijn talrijke aanhangers dezer groepen naar de concentratie-kampen ge zonden. DUITSCHLAND. Regeeringsmaatregelen Vereering van Rathenau's moordenaars. In den kabinetsraad, die Vrijdag tot diep in den nacht heeft geduurd, heeft de rijks- regeering nog de volgende wetsontwerpen afgedaan: le. tot instelling van een voorloopige fllmkamer; 2e. tot regeling van de duurzame ont wikkeling van het landbouwbedrijf: 3e tot invoering van tariefsverlagingen; 4e tot vrijstelling van belasting voor nieuwgebouwde woningen; 5e tot renteverlaging voor buitenland- sche landbouwcredleten; 6e tot aanvulling van het wetboek van koophandel; 7e. tot wijziging van de wet op het zuivelbedrijf: Het Rijkskabmet heeft besloten tot een verhooging van de rechten op reuzel van 75 tot 100 mark en van de invoerrechten op vet van 36 op 60 Mark. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de enorme stijging van den Invoer van reuzel en vet sedert de depreciatie van den dollar. 8e. tot wijziging van het „Genossen- schaftsgesetz"; 9e. tot regeling van de waren- en fili- alenbelasting voor het loopende jaar. Gevormd is een Economische Raad ter voorlichting der regeering. Naar uit Vaticaansche kringen verluidt, zal de onderteekening van het concordaat door vlce-kanselier Von Papen, die tot dat doel te Rome verwacht wordt, a.s. Donder dag plaats hebben. Te Leipzig is gisteren een groote mee ting gehouden (140.000 deelnemers) en te Dusseldorf een vrouwencongres. De cel in de gevangenis te Dusseldorf waar Schlageter gevangen gezeten heeft, zal niet meer als gevangenisverblijf wor den gebezigd. Er wordt een gedenkplaat in aangebracht. Gisteren zijn voorts de moordenaars van Rathenau plechtig herdacht! Op den burcht Saaleck bij Halle is in den toren een gedenksteen onthuld, ter herdenking van het feit, dat hier 11 jaar geleden de moordenaars van Rathenau, Fischer en Kern, de hand aan zich zelve sloegen om niet in handen te vallen van hun achtervolgers. Kapitein Ehrhardt hield bij deze ge legenheid een toespraak, waarin hij bij deze herdenkingsplechtigheid ook de fa milieleden van de beide kameraden wel kom heette en hun medestrijders, de ge broeders Teschow begroette. De gedenk steen, die hierop door Ehrhardt werd ont huld, heeft het opschrift: „Hier stierven op 17 Juli 1922 ln den strijd om Duitsch land onze kameraden eerste luitenant ter zee b.d. Kern en luitenant b.d. Hermann Fischer, Brigade Ehrhardt". Des middags werd op het kleine kerkhof van Saaleck bij het graf van Fischer en Kern een herdenkingsplechtigheid gehou den. Tegen 6 uur passeerden de rijksleider der S.S., Himmler en stafchef Roehmer, die van de S.S.-bijeenkomst in Leipzig kwamen. Himmler zette in een korte toe spraak uiteen, dat zonder de daad der beide thans herdachten Duitschland nu onder het bolsjewisme had moeten leven. Men moet tot het inzicht komen, aldus Himmler, dat eigen en vreemd leven niet verschoond kan worden, wanneer het om het vaderland gaat. Roehm verklaarde, dat de beide dooden voorvechters der S.A. en S S. zijn geweest. o RUSLAND. Moord in Turkestan. Te Tasjkent is Vrijdag de leidster van de communistische beweging Kawezkaja door den Rus Koelagin doodgeschoten. De dader werd onmiddellijk gearresteerd. Hij ver- j klaarde den moord uit politieke overwegin gen te hebben gepleegd. Koelagin zou met anti-communistische personen in verbinding hebben gestaan en deel hebben genomen aan verschillende poiltieke acties tegen het Sovjet-bewind. De moord heeft te Moskou eenige onrust veroorzaakt daar de communiste Kawez kaja juist uit Moskou naar Tasjkent was gezonden om daar orde te scheppen. o SPANJE. Staking in Marokko. Te Melilla, in Marokko, is een algemeene staking uitgebroken, zoodat alle bedrijven stilstaan. De staking ls gelast door de syndica listen en communisten uit protest tegen het gevangen nemen van een hunner kameraden. In de straten hebben gevechten plaats gehad met de politie, die met steenen ge worpen werd. In verscheidene deelen der stad zijn bommen gevonden, die gelukkig onschadelijk gemaakt kondén worden. JAPAN. Anti-Engclsche actie. Nadat ln Tokio verschelden malen plak katen waren aangeplakt, waarop Groot- Brlttanlë openlijk wordt aangeklaagd, wegens zijn „tyrannte" over Indië, en de Japanners worden aangespoord, hun Aziatische medebroeders „die zuchten on der het juk van den Brltschen onder drukker" te bevrijden, is thans wijd en zijd een pamflet verspreid door een orga nisatie, die zich noemt de Oostersche Aziatisch; Jeugd-liga. Boven het pamflet staat: „de Engel- schen zijn de vijanden der menschheld". Ofschoon de plakkaten en pamfletten kennelijk uit dezelfde bron stammen van oproerig gezinde Indiërs en rèactlonnaire Japanners, is toch het aantal Japanners, dat een willig oor naar dergelijke antl- Brttsche propaganda leent op het oogen- blik nu in heel Japan ontstemming heerscht tegen Engeland, in verband met de kwestie der tarieven ongetwijfeld veel grooter dan zulks ln normale tijden zou zijn. HET VIER-MOGENDHEDEN. PACT. TE ROUTE GETEEKEND. Zaterdag, ruim 12 uur, had in het p- lazzo Venezia de onderteekening pia: van het Vler-mogendheden pact Mussolini en de gezanten Von Has- (Duitschland), Graham (Engeland) en Jouvenel (Frankrijk). Het pact is in vier exemplaren, elk een der talen van de onderteekenaars, o- gesteld. De tekst ls gedrukt op een 'i-, ciaal soort papier met gouden rand. p handteekeningen werden geplaatst op c der vier exemplaren, die in een gr lederen omslag in het departement y bultenlandsche zaken gedeponeerd zij, waar zij bewaard zullen blijven. De heele plechtigheid der ondertee ning was zeer eenvoudig en duurde pree? negen minuten. Er werd geen enkele r gehouden. Op het oogenblik van de onderteekerc, luidden alle klokken van de Italiaan:: hoofdstad. Op de Piazza Venezia had zich onda de groote hitte een geweldige menschc. massa verzameld, die geestdriftig uitr gaf aan haar vreugde over de ondertee ning. De Italiaansche middagbladen begr ten het accoord als het begin van nieuwe periode in de internationale trekkingen en als een tienjarige vred garantie voor Europa. De hoofdlijnen van den inhoud zijn volgende 1 De verdragsluitende partijen zuil aangaande alle kwesties overleg pleg en verplichten zich, in het kader van Volkenbond, te streven naar een op gi randeering van den vrede gerichte politid van samenwerking tusschen alle mogend, heden. 2. Onverminderd de bevoegdheden de Volkenbondsorganen verplichten de ver dragstaten zich onderling alle voorsteller te onderzoeken, die betrekking hebben O) de effectieve toepassing van het Volker- bondsstatuut en in het bijzonder op 6 artikelen 10 (garantie tegen aanvallen var buiten), 16 (sancties tegen den aanvallen en 19 (revisie). 3. De niet door de Ontwapeningsconte- rentie behandelde kwesties, die speciaal de vier mogendheden betreffen, zullec gemeenschappelijk opnieuw worden be handeld. 4. Tenslotte bevestigen de verdragslui tende staten, dat het hun wil ls over alle Europeesche kwesties van economische: aard overleg te plegen, vooral indien he! den economischen opbouw van Europ: betreft, en de regeling dezer problemen te zoeken in het kader van den Volken bond. In de inleiding van het Pact wordt ge wezen op de bijzondere plichten der Ver dragstaten als leden van den Volken bondsraad en als onderteekenaars van verdragen van Locarno, alsmede de ver plichtingen, die voortvloeien uit het Pt' van Kellogg en de in het verloop der O:- wapeningsconferentie gedane verklan- gen, volgens welke de Staten afzien m het gebruik van geweld. Het pact is gesloten voorloopig voor 1! jaar. De Fransche premier Daladier zon: volgend telegram, dat juist bij de onder teekening werd overhandigd aan da Duce „Op het oogenblik dat Uwe Excellent!! en de Ambassadeurs van Duitschland, En geland en Frankrijk hun handteekemi; hebben geplaatst onder het gewicht;:- document, waartoe Uwe Excellentie hé initiatief heeft genomen, is het mij ea behoefte u mijn hartelijke gelukwenscta te doen toekomen en uiting te geven sa mijn vertrouwen in de gelukkige ren1- taten van dit pact en de samenwerB die zeker tot heil aller volkeren ves- kerd is." Hitier seinde: „De zoo juist plaats gehad hebber-a onderteekening van het Pact van Viet is mij aanleiding Uwe Excellentie mijn hartelijke gelukwenschen te doen toe komen. waar dit resultaat te danken is aan Uw initiatief. Juist met het oog op den zoo ernstigen algemeenen toestand is deze verklaring der Viermogendheden. dat zij bereid zijn tot gemeenschappelijk overleg en gemeenschappelijken arbeid een lichtpunt in het leven der Europee sche Volken." Mussolini heeft beiden een hartelijk dank-telegram doen toekomen. AUSTRALIË. Kolonisatie van Noord-Australié. De Australische minister-preside:: Lyon heeft een grootsch plan aangekos- digd tot kolonisatie van verafgelegen, W dusver onbewoonde gebieden in Noort- Australië. Van Engelsche en Australisch' zijde is reeds financieele steun toegezegd- De Australische regeering hoopt door d' uitvoering van dit plan eindelijk een op lossing te hebben gevonden voor 't groot ste vraagstuk van Australië, dat van he- „leege Noorden", een tropisch gebied van 500.000 vierkante mijl. een oppervlakte, tien maal zoo groot als Engeland en Wales- Momenteel leven in het gebied slechts 4000 blanken en 20.000 inlanders. Het voor de verwezenlijking van het plan benoodigde kapitaal wordt voorloop', geschat op een bedrag van vier mllna10 Pend. Als voorwaarde tot de totstandko ming van het plan is gesteld, dat slechts zij, die tot het blanke ras behooren, 'r- aanmerking mogen komen voor koloni satie. Het ligt in de bedoeling, dat de eerst' van twee voor het doel te vormen maat schappijen, de kolonisatie van het genie0 ter, Zuiden van de Carpentariagolf, ine'0' sief van het Bakrly-plateau met een na ven aan de monding van de Mc Arthur- rivler, ter hand neemt. De tweede maat schappij zal in het gebied van de ylc' toria-rivler werkzaam zijn. Het ls mogelijs- dat aan dit gebied een deel van west- Australlë met Wyndham als haven 11 worden toegevoegd. S-T*

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2