r ft. officieele kennisgeving stadsnieuws. 74*te Jaargang VRIJDAG 14 JULI 1933 No. 22490 K Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CM. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Jidere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën ■tsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. casso volgens postrecht Voor eventueele opzending van even 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. é'Ihcas I fcievi Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per wee Ir 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. 0l| nammer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. I ÜITLOXING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 20 Juli 1933, des namiddags 2 uur in een der vëBrekken van het Gemeentehuis zal wor den overgegaan tot de uitloting van 50 obllgatie's ad f. 1000.— in de 4Vo geldlee- nlne der gemeente Leiden 1930. groot f.3.000.000. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, iden, 14 Juli 1933. 4056 UIVAART EN TERAARDEBESTELLING Ban ÏVIJLEN DEN HEER G. P. TIMP. Hedenmorgen vond in de Parochiekerk ^■Lisse de uitvaartdienst plaats voor de ^Berust van wijlen den heer G. P. Timp, een zeer bekend en geacht oud Leidsch Ingezetene, die dezer dagen te Lisse in ize Pius op 70-jarigen leeftijd is over- overledene was van 1901 tot 1919 lid den Raad onzer gemeente. Ook op aritatief gebied heeft de overledene zeer [e verdiensten. Dm half twaalf vond op de R.K. be- pafplaats aan de Zijlpoort onder ote belangstelling de teraardebestelling ats. beaarding werd verricht door den Ir eerw. heer B. Timp, rector te Haar- em. zoon van den overledene. Kinder de aanwezigen merkten wij o.a. I de heeren P. J. Kampenhout en P. J. lila, resp. secr. en president van het R.K. Irkhof, den heer Creyghton, voorzitter de Bijzondere Raad van de St. Vin- Mus-Ver. a Paulo alhier en enkele lenden en kennissen van den over- lene. len tweetal bloemstukken dekten de ADRES .AAN B. EN W. Inzake den melkverkoop op Zondag. upico:' de gezamenlijke Merkhandelaars is Èhet volgende adres gericht tot B. en W ■Geven met verschuldigden eerbied te kennen: De Leidsche Grossierdersbond in melk en melkproducten, het Neutrale melkverkoopersgilde „Eens.gezindheid zij ons Doel", en het R.-K. Melkverkoopers gilde ,,St. Paschalis Baylon" allen te Lei den dat na het in werking treden der Rfikswet op winkelsluiting, het melkver- >pen op Zondag langs de straat hand Ier hand toeneemt. •aar deze toestand het gevaar met zich ®gt, dat de Zondagsrust van hierboven genoemde handelaren en hun personeel istig in gedrang komt verzoeken wij uw lacht College beleefd doch dringend die ^i.atregelen te nemen, welke leiden tot «en verbod van straatventen van melk op Zondag. «Met de meeste hoogachting enz. De plaatselijke organisaties dienden het Uwlsende verzoek in: UtNamens den Leidschen Bestuurdersbond, ^■jomsch Katholieke Volksbond en den ^■uistelijken Besturenbond, betuigen on- ^■tgeteekenden hun volkomen instemming ®et het aan uw college gericht adres van fle verschillende melkverkoorpersoreanlsa- inzake het uitventen en den straat- Jfci'koop van melk od Zondag. jSZij sluiten zich volkomen aan bij de be- ■►a-en in genoemd adres ontwikkeld en Wizoeken uw College beleefd het daar in te leiden dat ten spoedigste aan den ^■raatverkoop van melk op Zondag een ®ide wordt gemaakt. U't Welk doende, enz. KEURING VAN DE L. G.V. ürgenmiddag 2 uur houdt de L.G.V. haar jaarlijksche geitenkeuring, op het oefenveld van de Leidsche Hondendres- seerclub „De Verdedigingshond", achter de Groentenveiling. Heerenstraat. Bovenge noemde Dresseerclub verleent tevens be- langlooze medewerking met een demon stratie van afgerichte honden. Vooraf om half twee vertrekt vanaf de Papengracht een kinderontocht naar het terrein waar voor hen een ballonnenwec^riid en diverse Kinderspelen zal plaats vinden. Van R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. 'slaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het examen N. VII (leerares Huis- houdkunde en Waschbehandeiing) mej J van Noord en voor het 2de ged. (praktijk) van het examen N. VIH (leerares Koken en Voedingsleer), mej. M. P, B. Schute NIEUW KOUDE-RECORD VAN PROF. DR. W. J. DE HAAS. TEMPERATUREN VAN ONGEVEER ACHT HONDERDSTEN VAN EEN GRAAD BEREIKT. Toenemende koude verwacht! Sedert de vorige mededeeling werd in het Kamerlingh Onnes Laboratorium al hier door prof. dr. W. J. de Haas, Directeur van het Laboratorium, dr- E. C. Wiersma, conservator ervan en prof. dr. II. A. Kra mers van de Rijksuniversiteit tc Utrecht, het werk ter verkrijging van zeer lage tem peraturen voortgezet. Eerst werden de proeven verder doorgevoed met hetzelfde zout, ceriumfluoride. als waarmede reeds vroeger gewerkt werd. Er werden daarmee lagere temperaturen verkregen, door groo- tere massa's stof te nemen en de ontmag- netisatie tot lagere velden voort te zetten. Hoewel zeker temperaturen beneden twee tiende graad boven het absolute nul punt bereikt werden, werd het wensche- lijk geacht, andere zouten te onderzoeken, daar de verandering van susceptibiliteit met de temperatuur voor ceriumfluoride een eigenaardige functie was, welke ex trapolatie vrij moeilijk maakte. Eerst werd toen gewerkt met een kristal van dysprociumethylsulfaat, waarmede temperaturen bereikt werden beneden veertien honderdsten van een graad boven het absolute nulpunt, aannemende dat het moment ervan niet veranderde met de tem peratuur. wat volgens de metingen bij hoogere temperatuur aannemelijk was. Hetzelfde bleek te gelden voor ceriume- thysulfaat, doch bij dit zout leverden de cntmagnetiseeringsproeven nog beter re sultaat op waardoor de extrapolatie aangaf dat een temperatuur beneden acht en een half honderdste van een graad boven het absolute nulpunt verkregen was. Om het verloop der proeven eenigszins duidelijk te maken moge het volgende zeer schematische beeld dienen. Men denke zich een magneetje in een magnetisch veld. Staat dit magneetje zoo, dat het juist de tegengestelde richting heeft als die, welke het in het veld wil aannemen, dan heeft het groote energie, immers het wil zich draaien en kan daarbij arbeid verrichten- De deeltjes, die in de veldrichting staan hebben dus kleine energie. Bij het begin van de proef bevindt zich de stof in een zeer hoog magnetisch veld. Dit heeft tengevolge, dat zeer vele deeltjes gunstig staan ten opzichte van het veld en dus kleine energie hebben. Nu wordt plot seling het veld verlaagd, terwijl de stof geen energie van de omgeving kan opne men. De magnetische energie neemt nu toe daar er veel meer deeltjes ongunstig ten opzichte van het veld gaan staan. Deze meerdere energie kan alleen door de energie van de temperatuurbeweging ge leverd worden, deze moet dus afnemen, en dat is juist, wat men onder afkoelen ver staat. Het boven gezegde is niet geheel extact, doch het valt moeilijk, een geheel juist beeld te geven. Prof. de Haas zeide ons ervan overtuigd te zijn, dat de uiterste grens nog niet is bereikt, al nemen met het dalen der tem peratuur de moeilijkheden in zeer sterke mate toe. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: „De Tramhalte". Geversstraat 55, Oegst- geest. Sigarenmagazijn. C. A. v. d. Wiel. E. 57, Hazerswoude. Tim merman. M. v. d. Ploeg, Wijk A. 16, Koudekerk. Landbouwer en veekoopman. Wijzigingen: Suikerwerkenfabriek voorheen Nic. de Tombe, Gerrit Doustraat 4, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijz handelsn. in: N.V. Suikerwerkenfabriek voorh. Nic. de Tombe. F. van Veen. Hoogcuaard B. 37, Koude kerk a. d. Rijn. Slagerij. Uittredend Eige naar F. van Veen. Koudekerk, dd. 1 Juli 1933. Wijziging handelsnaam in: J. v. Veen Nieuwe eigenaar: J. v. Veen, Koudekerk. LEIDSCHE SCHOUWBURG. De jaarvergadering. Gisteren had deze vergadering plaats Na goedkeuring van het jaarverslag en der rekening en verantwoording nam de heer Carl Th. Dnessen afscheid als com missaris. In zijn plaats werd de heer G. L. M. Driessen tot commissaris benoemd. Mede deeling werd gedaan over de verbouwing van Galerij en Amphitheater, waar de banken door klapstoelen zullen worden vervangen. Hierdoor zal een groote verbe tering ontstaan Na afloop der vergaderinr werden de brandbluschmiddelen beproefd, die door den commandant der brandweer in uitste kenden staat werden bevonden. GEREF. ULO-KOPSCHOOL HOOGL. KERKGRACHT 20 A. Toelating en overgang. Toegelaten tot klas 1: P. Anes, J. Apel doorn, E. M. Bakels, Oegstgeest; J. Bave- laar, J. Beekman, J. M. Blok, A. W. Bree- baart, Oegstgeest, A. v. Cittert, M. P. van Essen, P. A. Glasbergen, Rijnsburg, J. C. Hanegraaf, W Heemskerk, W. Holtrust, A. Janssen, J. B. Jansen, G. de Jong, E. ten Kate, J. Klein, J. Kleyn, A. van Kooy, Voorschoten, W. Kranenburg, Oegstgeest, W. J. Kruit, M, van der Kraan, G. Kuperus, A. Laman, D. Lepelaar, D. Limburg, Voorschoten, H. F. van Lunteren, F. van Lunteren, G. Luytjes, D. Luyendijk, C. Marijt, K. S. van der Meij, C. Michel, J. van der Most van Spijk, A. Mulder, D. Noorduyn, M. Nugteren. Oude Wetering. J. Nijhuis, J, W. van Onselen, L. Overduin, W. D. R. Regeer, J. W. Reijneveld, R. van Rooijen, V. Rijnbende, H. F. Schulte, C. M. Schipperus, Rijnsburg, C. W. Secrève, J. A, Smits, G Snoek, J. Tuinenburg, Rijnsburg, F. P. de Vries, H. G. Wessel, Tj. ten Wolde, J. van den Wijngaard, J. G. Zondervan. Bevorderd naar klas 2: C. Butter, B. J. J. Boter, H. H. Bosgraaf, H. J. Dekker, C. Elzenga, J. W. Kokkedee, J. S. Koster, J. de Lange, H. J. Leeflang, H. F. van Leeuwen, G. Mulder, F. Müller, A. W. Nugteren, G. Planje, M. Paats, A. G. Pieneman, W. Rot teveel, W. Rutgers, H Rodenburg, J. Splin ter, J. Spruitenburg. L. C. Sinke, L. van Santbrink, C. van Venetie, C. A. van Varick M. van Varick, K Zuidema, P. S. Anes, W B. F. Bulthuis. P. Bulthuis, G. Bonda, C Boter, P. van Cuilenburg, M. Demmenie, G. Doekes, W. Doekes J. v. Egmond, G. van Essen N. Jansen, C. v. d. Kraan, J. Kra nenburg. A. Kraay, J. Limburg G. Lafeber, P. C. van Leeuwen. H. Mulder J. Mulder, A. Muys, A. van der Mey, J. Overduin, C. van Osselen, D. de Ru, L. van Ravensbergen, G. van der Tuuk, J. J. Vermeulen. A. van der Velden. Bevorderd 55, niet bevorderd 6. Bevorderd naar klas 3: E. J. van Arkel, G. Barens, B. Eggink, S. J. Francken, S. J. K. Ham A. W. den Heeten. L. H. van der Horst, B. M. Jagerman, C Koster, P. Loe- kenbach. W. Planje! A. Smit, J. P. Smitte- naar. P. Stol, J. W. van der Stel. W. Velzel, N. de Wilde, C. van Assen. M. J. Bakema, M. van Dijk, W. Eikerbout, J. C. Jacobs, H. Karreman, A J. van Leeuwen, J. Los, C. Middelkoop, J. H. W. Molijn, A. G. Piene man, M. Pleysier, J. C. van der Vegte, J. G. van Vliet, C. M. van Venetië, W. C. Ver hoog. P. M. van der Wel, J. Wille, W. van den Wijngaard, A. Zandbergen. "Bevorderd: 37, niet bevorderd 5. Bevorderd naar klas 4: A. A. Breebaart, J. van den Brink, H. van Egmond. N. de Groot, P. M. de Joode, A. van Oostenbrugge H. van Kapel, J. Ketel, J. J. van Kooperen, W. J. Laman, B, Muys. H. van Reijn, A. Smittenaar, P. Verra, C .van der Zwan, W. Kooreman, J. Lasschuit, M. A, Ham. G. Wille, G. van Gangelen. A. T. Kraan, H. Labordus. J. Lit. J G. Lamers, A. H. Molijn J. Smit, H. J. Bósecke, J. Bonda, C. van Dam, A. J. van Hulzem. J, van den Haak, A. C. de Joode. L. Kurpershoek, A. de Ru, B. Star. Bevorderd 35, niet bevorderd 4, her examen 4. OPENBARE LAGERE SCHOOL SCHUTTERSVELD. Ouderavond. Gisteravond werd in het Gymnastieklo kaal van de school aan het Schuttersveld een goed bezette (pl.m 100 ouders' ouder avond gehouden. Na de opening door het hoofd der school, den heer J. C. B. Hüner, zongen de leerlingen onder leiding van den heer L. G. van Doorn de Bloemencantate van Geertruida van Vladeracken, met wel willende pianobegeleiding van mej. Mien Verwer, terwijl de Sopraansolo werd ge zongen door mej Tiliy Leening. Het ge heel werd zeer verdienstelijk uitgevoerd, terwijl de aanwezigen door hun applaus toonden een en ander op hoogcn prijs te stellen. De ouders konden geheel instem men met het woord van dank door den voorzitter tot alle medewerkenden gericht- Na eenige huishoudelijke zaken, o.a. het stichten van een schoolfonds, waartoe door de vergadering op voorstel en toelich ting van den voorzitter der Ouder-Com- missie werd besloten, hield het hoofd der school een causerie over „Het spel onzer kinderen." In het kort ging spreker na, wat de groote opvoedkundigen over het spelin stinct hebben geschreven. Hoe Spencer het spel beschouwd als een uitweg voor het energie-overschot, terwijl Stanley Hall in 't spel ziet een atavisme, een terugval op lager ontwlkkelingspel om het slechte af te reageeren. Deze opvatting leek spr. evenwel onhoudbaar', daar wel niemand een reinigenden invloed zal ondervinden, door van Iets leelijks een spelletje te ma ken. Groos en Claparède meenen, dat het kinderspel meer op de toekomst gericht is. Zij zien in het spel b.v. met de pop. niet herhaling, maar voorbereiding ontwaken van het moederinstinct Spranger en Biihler hebben eigenlijk het eerst de aan dacht gevestigd op het begrijpende karak ter van het spel. Kinderen leven ln de spelsfeer zooals ouderen in de aibeidsfeer. Fröbel zag in het spel de hoogste trap van de kinderontwikkeling. Dat men niet altijd even vriendelijk te genover het spel van kinderen stond, be wijst wel de opvatting van de pétisten dat de neiging tot spel bij kinderen moest uit geroeid worden, en dat de schoolverorde ningen van die dagen voorschriften met die strekking gaven. Vanzelfsprekend komt men in een sociale periode ook op moei lijkheden door een te sterke ontwikkeling der persoonlijkheid, waartoe het spel aan leiding kan zijn. Maar de hoogste persoon lijkheid is die, waar het „ik" zich verliest in het „gij". Nadat spreker nog had aangegeven de onderscheidene fasen van het kinderspel kwam hij op de waarde van het spel voor het „nu", nl. de oefening in zelfbeheer- sching en ln het bepalen van het juiste evenwicht tusschen het „lk" en de ge meenschap, maar ook om den jongen mensch te beveiligen tegen de eenzijdig heid van intellectualisme en utiliteit als een middel om de rechten van net emotio- neele te handhaven. In dit opzicht kan men wel spreken van de schoonheid van het spel, maar dient er anderzijds tegen gewaakt dat het spel niet de allerhoogste levensuiting wordt. Na de rondvraag werd deze gezellige en leerzame ouderavond gesloten, terwijl daarna door vele ouders van de gelegen heid werd gebruik gemaakt, om bij de be zichtiging van het schriftelijk werk der leerlingen met het onderwijzend perso neel van gedachte te wisselen. DE ARBEIDSBEURS. Op den 13en Juli 1933 waren 2528 (V- j. 2676) werkzoekenden ingeschreven. GEM. H.B.S. MET VIJFJARIGEN CURSUS Toelatingsexamens. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: Jetty Abdoel Rachman, P. H Barentsen, Adri H. Bavelaar, J. L. Boender, J. H. M. den Bremer, J W. Broekhuizen. J. J. Cou- tinho, A. C. Dieben. T. Dissevelt, C. W. A. van den Dool, E. J. van Dorth, A. C. R. van der Feltz van der Sloot, J; A. Habig, K. F. H. van Hiele, A. J. J. van der Hoek, W. E. P. Hollander, J. J. N. Hüter, A. L. van Ingen Sehenau, J. J. Jager, K. P. Janse, W. G. Janssen, J. G. Joha, W. de Jongh. W. van Katwijk, A. P. Klopper, A. J. Koenen, Didi Kouw, Henny A. Krajen- brink. P. L. Krouwel, J. V. Kusters, G. H. Menses. R. Mol!, F. de Munter J. Nieuw- dorp, E. L. Noach, C. Noest, J. H. L. van Ree, J. H. Romijn, A. van Rijs, Sjoerdje A. van der Schaaf. W. A. van Schayck, Janke Schoppen. A. W. Schouten, W. Slap pende! J. A. Staal, J. T. Steen, A. M. H. Straatman, K. H. Thiel, J. H. Uiterwijk, J. Valkenburg, J. S. Veenenbos, W. P. C. Vermeij, Neli M. Vlasblom, R. v .d. Vlerk, Ad Ja. Vosselman, F. Wentze! A. P. de Winter. A. N. Wijnnobel. Tot de tweede klasse: S. Abdoel Rach man, J de Bruijn, M. C. van der Hoog, K. Tendeloo. T. J. van der Zee, J. M. Zitman. Tot de derde klasse: Etty Abdoel Rach man, F. J. Frencken, F. L. M. Koenen, H. G. Koornstra, J. Leder, F. J. Masten broek, S. H. Tan. Tot de vierde klasse (Afd. B)J. H. Brussen, Frida Durer, Ati E Hokkeling, J. A. Noordenbos. Tot de vijfde klasse (Afd. Bi: P. Hoekstra H. B. S. VOOR MEISJES. Toelatingsexamen 1ste klasse. Geslaagd zijn: W. A. Bouman. C. M. Brouwers. J. E. Brummel, W. Buising, N Cahen. W. Drie huizen T Dubbeldeman. D Engels, E Tarakas, W Gaykema, H. van Gelder, M. Hage. B. van Heel. M. C van Hoek. P. H. E Hogendoorn W. D. Hoos E. de Jong, M A Kabel J. B. de Koning. B IJ. Meyer, M. G. Moerkerken v, d Meulen, L. Muller, C A J. Paardekooper R van der Sandt, H E. Schwencke L, C. Siddree, G. F. Siemens. L. Sieverts D M. Sindorf M. E. Soeters M A. T Veltman H Verkoren, I. H Volkers A. de Vries C. L. Wencke bach. M. E. Wensinck. A C B Werff. G. A. Wilmink, W. A. J. van Wijk Voor het Examen Engelsche handels correspondentie L.I.T.E H.-diploma slaagde onze stadgenoot de heer C. Faas, leerling van den heer N. Spijker, alhier. Geslaagd voor het toelatingsexamen van 't R.K- Lyceum voor Meisjes te Den Haag: Carola Kromhout en Joke Walen kamp, leerlingen van de Mariaschool, Haarlemmerstraat. Op verzoek van de Haagsche politie is onder verdenking van verduistering al hier aangehouden zekere P. H. Gistermiddag is de 17-jarige fietser J. L. op den hoek van Haarlemmerstraat in Hooglandsche Kerksteeg aangereden door een auto. bestuurd ddor C. G P. B. uit Utrecht. L. werd tegen den grond gesmakt en bekwam verwondingen aan het rechter oog en de linkerpols. De autobestuurder vervoerde hem naar het St Elizabeth- ziekenhuis, waar hij werd verbonden. De Stcrt No. 134 bevat de statuten betreffende de N.V. Technische Handel- Mij Daan en Horrée alhier. Vrijdag 21 dezer loopt er een gped- koope trein van Leiden naar Breda, Oisterwijk en Eindhoven vice versa Zie ook advertentie in dit Blad. BINNENLAND. De minister van binnenl. zaken over het toenemen van het aantal speelgclegen- heden; gevaren voor de jeugd. (Binnen land, 3e Blad). De roode actie bij de marine. (Binnen land, 3e Blad). Jaarvergadering van den bond van vee handelaren. (Land- en Tuinbouw. 3e Blad) De inkrimping van den veestapel; ver werking tot corned beat? (Land- en Tuin bouw, 3e Blad.) De inschrijvingen voor de Kaagweek, (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Rondom de Economische Conferentie. (Buitenland en Tel., Ie Blad). Redevoeringen van Hitler en Von Papen. (Buitenland, le Blad). Arbeidsonlusten in de Vercenigde Staten. (Tel.. le Blad). Ernstig scheepsongeval op de Wolga. Reeds 70 slachtoffers. (Tel.. le Blad). Overleden is C. T. Cramp, secretaris generaal van de Engelsche Nat. Unie van spoorwegarbeiders. (Tel., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de Londensche Conferentie. In overeenstemming met de plannen van president Roosevelt tot werktijd verkorting, heeft de Amerikaansche dele gatie te Londen gisteren in de Economi sche commissie een resolutie ingediend ten gunste van verkorting van den ar beidstijd en van een loonschaal, die stijgt naar de mate van het toenemen der pro ductiviteit. De commissie heeft besloten deze reso lutie tegelijk met de Fransche voorstellen inzake de werkverschaffing te bestudeeren Dr. Oersted, de vice-president van het internationaal arbeidsbureau heeft krach tig gepleit voor de instelling van een inter nationale commissie onder auspiciën van den Volkenbond en de regeeringen, welke commissie de openbare werken ln heel de wereld zou hebben te bevorderen en te ordenen. Wanneer deze commissie te eenlger tijd financieelen steun vraagt zou op zijn minst een gedeelte van het kapitaal, dat haar wordt verstrekt, moeten worden be steed in de landen die het geld leenen. Jouhaux hield vol, dat openbare werken geen oplossing vormen doch een middel zijn om mogelijke gevolgen van de hui dige werkloosheid te herzien. Zij zijn in elk geval waard, dat men er een paar millioen francs voor over heeft. Runciman kwam krachtig in verzet tegen de voorgestelde resolutie inzake de openbare werken Engeland, zeide hij, heeft honderd duizend pond sterling uit gegeven, de laatste jaren voor openbare werken en vindt deze methode van werk- loosheidbestrijdlng te kostbaar. Runciman zou er zich niet tegen ver zetten indien een ander land het eens wilde probeeren, maar Engeland zou aan verdere discussies over internationale openbare werken niet kunnen deelnemen, evenmin als het geld voor dat doel zou beschikbaar kunnen stellen. Tenslotte verklaarde Colijn, dat hij aan het bureau der conferentie zou mededee- len, dat de sub-commissie, die met de be handeling der kwestie is belast, met haar werkzaamheden zou voortgaan, zoodra de monetaire-commissle ln staat zal zijn, zelt de helft der leden in die sub-commtssio aan te wijzen, hetgeen dus verdaging voor onbepaalde tijd beteekent. Dc Russische gedelegeerde Meilar.k be- p'eitte bij een verdediging van het sovjet- voorstel inzake economist he nonagressie, uitbreiding der markten en in verband daarmee het verleenen van goedkoope credieten. De gedelegeerde van den Ierschen Vrij staat Connolly ondersteunde Mejlanks be toog Hij werd door dr Colijn tot de orde geioepen toen hij een historische uiteen zetting begon te geven van de Ierscho grieven tegen Groot-Brittannie. Dr. Co.ijn meende dat deze uiteenzetting in het ge heel geen verband hield met de aan de ord<= zijnde questie De sovjet-voorstellen zullen worden voorgelegd aan het redactiecomité van de sub-commissie voor de handelspolitiek De Amerikaansche delegatie heeft een nieuwe resolutie bij de sub-commissie voor het zilvervraagstuk ingediend. Zij zegt daarin le. Alle ter conferentie vertegenwoor digde regeeringen zullen een nieuwe de preciatie van hun zilvergeld of een op- smelten daarvan behalve voor wederaan- munting, beletten. 2e. Al deze regeeringen zullen hun zil vergeld op een gehalte van ten minste 80 procent zilver brengen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1