LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 11 Juli 1933 SPORT. AGENDA. Varia uit de Vogelwereld. LAWN-TENNIS. INTERN. KAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK. DE AMERIKANEN' DEMONSTREEREN OPNIEUW. Miss Ryan komt niet. (Van onzen redacteur. Een trieste dag te Noordwijk! De aan vang van de Internationale kampioen schappen slechter bezet als zij zijn dan vorige Jaren ls een dag verschoven en de aangekondigde exhibitions tusschen de Amerikanen Sutter en Stoeflen, den Hon gaar Von Kehrllng en den Duitscher Von Cramm hadden gisteren slechts enkele tientallen belangstellenden naar de Ca- slno-banen gelokt, Bovendien regende het tegen het uur van aanvang. En het re gende nog om over vieren, toen het voor Von Cramm die in den morgen een partij van twee sets tegen Timmer gelijk gespeeld had reeds te laat geworden was om nog aan de demonstratie te kun nen deelnemen. Onafgebroken dreinde de motregen omlaag en het publiek dromde tesaam in het Casino, waar eindelooze beschouwingen over het weer werden ge houden en pessimisme den boventoon voerde Het was half vijf voordat de grUs-grauwe regenlucht te breken begon en onmiddel lijk werden de Amerikanen gewaarschuwd om op dc baan te verschijnen. Zoo ls uit eindelijk dan toch het lange wachten nog eenlgermate beloond geworden, al hebben Stoeffen en Sutter zich tot één partij moeten beperken, in verband met hun vertrek naar Berlijn. Na twee sets hebben zij gevraagd of zij, ter variatie, maar niet liever met een dubbelspel zouden voort gaan, doch Lotsy's aandringende „go on. please" lag geheel In de HJn der publieke verlangens. Toevallig werd die derde en laatste set in leder opzicht de beste, en het was vooral tóen dat de toeschouwers herhaaldelijk tot enthousiasme zijn ge bracht door dat knalharde spel en die vaart, welke zoo volkomen verschillen van ons Hollandsche tennis! Beide spelers had den een set gewonnen en er is daarna waarlijk gevochten om de zege. Geheel gingen ln die oogenbllkken de twee Ame rikanen In den strijd op: de bijna twee meter lange Stoeffen met z'n machtige ■service, zoowel als de veel rustiger Sutter, en men vergat dat het hier slechts een demonstratie-partij betrof! Sutter nummer drie van de Amerlkaansche lijst won ln totaal met 64, 36, 64 van den op „zes" geplaatsten landgenoot en dat was verdiend door zijn surplus aan vastheid. Overigens vormde toch Stoef- fen's spel voor de meeste aanwezigen de grootste attractie en men vond die niet alleen in zijn meer dan drie meter hoog genomen service, die met haast wiskun dige zekerheid den bal onweerstaanbaar hard vlak voor de lijn hoog kon opstui tenmen vond die ook in zijn vlie gende vlakke drives op fore- en back hand. in z'n doodelljke dropshots en z'n vlijmscherpe cross-volliesIn dién vorm was Stoeffen een speler van supe rieure klasse en zóó zag men hem o.a. in de laatste set, toen hij van 15 tot 45 wist op te halen en zijn landgenoot vol maakt overspeelde. Maar er was nog een andere Stoeffen: dat was de levendige jongeman van zoovele andere periodes, die zijn spel nog op geen stukken na had uitgebalanceerd, die er nog te weinig vorm en Inhoud aan wist te geven en slechts „een belofte voor de toekomst" Inhield! En het ls deze sterke wisselvalligheid in Stoeffen's spel, die een tacticus als Sutter ruime kans op de zege gaf. Zijn spel was veel minder opvallend, veel minder brll- lant, maar het was gebaseerd op veilig heid, het nam vrijwel geen risico en ver leidde den tegenstander tot forceeren. Stoeffen's perioden van inzinking werden op buitengewoon tactische wijze doorhem uitgebuit en naast de volley had hij dan vooral in zijn scherpe passings langs de lijnen voor het vijandelijk moreel gevaar lijke wapens' Dat hij ln tusschen tegeneen Stoeffen, in topvorm, niet opgewassen is. bleek, gelijk gezegd, in de derde set toen Sutter reeds met 51 de leiding had genomen. Twee games achtereen reeds had Stoef fen getracht den ander uit zijn rustige en beheerschte spel te brengen en hij had de omstandigheden daarbij mede. Want er viel voor hem alles te winnen en niets meer te verliezen! De gesneden, korter, backhand-slag bracht verandering van lengte, de dropshot en de lob werden in liet vuur gebracht, er kwam zoo mogelijk nog meer spreiding en toen Sutter langzamerhand toch aan het weifelen werd gebracht, vond Stoeffen ineens z'n ongenaakbaarheid terug! Vooral in die oogenblikken heeft het publiek genoten van een hoogstaanden kamp. die aanzien lijk uitstak boven ons Hollandsche spelpeil! Op 45 slaagde Sutter er in zich nog tijdig te herstellen: hl) won zijn service-game met een schitterende groundstroke rake lings langs de lijn tot besluit en beëindigde daarmede de partij Het was toen kwart voor zes Vijf minuten later zaten de Amerikanen in Lotsy's auto, die hun naar Den Haag zou brengen om te halfzeven den avondtrein naar Berlijn te halen.... Sertorio (Italië) heeft vervolgens ge speeld tegen den Ier Rogers, maar nog voordat één set was afgeloopen (de Ita liaan scheen door zijn beweeglijkheid iets sterker) werd reeds weer gestaakt om een gemengd-dubbelspel te doen plaatsvinden tusschen mevr. DrosRogers en frl. San- derSertorio Een onbeduidende match, waarin frl. Sander zich nauwelijks in spande en waarin onrust den boventoon voerde. Over de internationale kampioenschap pen zelf nog een enkel woord. Niet alle in schrijvingen vermochten wij gisteravond onder oogen te krijgen, want zij werden zorgvuldig vastgehouden tot de deelname vaststond en de loting was geschied. Daarom alleen iets over de belde enkel spelen en het gemengd dubbelspel. Er zijn 41 inschrijvingen voor het hee- ren-enkelspel. Timmer is geplaatst in de tweede helft waar hij tegen zekeren Brus- sert zal uitkomen, om verder voorloopig waarschijnlijk geen ernstigen tegenstand RECLAME. ZIJ WERD 29 POND LICHTER. Geen last meer met nieuwe kleeren. Hoe zij dit bereikte. „Hoe raakte zij die 29 pond kwijt", zuit U willen vragen. Laat zij het U zelf ver tellen: „Ongeveer 18 maanden geleden woog ik 162 pond en ik kan U verzekeren, dat mij dit hinderde. Alles was een last voor me, vooral nieuwe kleeren. Niets paste me meer, wandelen was ondoenlijk. Door een vriendin werd mij aangeraden om Kru- schen Salts te probeeren en Ik ben blij dat lk dat ook gedaan heb. In de eerste 10 maanden verloor lk 25 pond. Nu, ge durende de laatste zes maanden, is mijn gewicht steeds 132 pond en in 't algemeen ls mijn gezondheid ook veel beter. Boven dien heb ik sinds ik een jong meisje was (ben nu 39 jaar) steeds aan rheumatiek geleden, maar sedert ik Kruschen Salts neem, ben ik zoo goed als geheel daarvan verlost. Ik kan nu loopen en werken als de beste. Ik zou. er nog bij willen vermel den, dat ik in 't geheel geen dieet heb ge houden. Ik heb eiken morgen een halve theelepel Kruschen genomen met het sap van een citroen en warm water en ga hier nog steeds mee door. De kaartjes van de weegschaal heb ik bewaard, die mijn ver klaring kunnen bevestigen". (Mevr M. P. In tegenstelling met de meeste zouten is Kruschen niet uitsluitend een laxeer middel. Het ls een combinatie van zes zouten, welke een stimuleerenden invloed hebben op elk orgaan, elke klier, zenuw en vezel van Uw lichaam. Kruschen Salts houdt het organisme vrij van verstop pende afvalstoffen. Indien dit afval niet regelmatig verwijderd wordt kan het on zuiverheden In het bloed brengenen rheumatiek en andere klachten veroor zaken. En het organisme kan, als natuur lijk verdedigingsmiddel, deze schadelijke stoffen uit den weg ruimen door ze om te zetten in vetweefsels. 3821 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon en wordt ge fabriceerd in Engeland door de Fa. E. Griffiths Hughes Ltdsinds 1758 te Manchester gevestigd. Stralende gezond heid voor één cent per dag. te ontmoeten. Of het moest den Italiaan Sertorio zijn. De Ier Rogers kan hem trouwens eveneens eenige moeilijkheden bezorgen. In de eerste helft zijn ge plaatst Von Kehrllng (tegen Heynen), De Stefani (tegen Tjoa) en Kuhlmann (tegen de Ranltz) Dat Kuhlmann komt zal men echter pas gelooven als men hem in Noord- wijk ziet! Ongeveer dertig deelneemsters zijn er in het dames-enkelspel: ln de eer ste helft de dames Rollin Couqerque, Stuck (Duitschland), Sander (idem) en Dralle (Idem), in de tweede de dames Adamoff Belzer, Dros en de Amerlkaansche mrs. Burke Miss Ryan zal niet aan de wed strijden deelnemen! Van de 20 heeren- dubbels zijn StefaniRogers de sterksten in de bovenste helft .terwijl Von Kehrllng Timmer uit de onderste helft wel even eens den weg naar de finale zullen vinden. Tenzij eventueel KuhlmannSchwenker hier roet in hun eten zouden gaan strooien hetgeen niet te verwachten is. o NEDERLAND—ROEMENIE TE NOORDWIJK. Waarschijnlijk op 11, 12 en 13 Augustus. Het ls zoo goed als zeker, dat de Davis- Cupwedstrijd Nederland (voorronde 1934) te Noordwijk zal worden gespeeld. De ontmoeting moet vóór 20 Augustus ge speeld zijn. Het bestuur van den Ned. L. T. B. doet thans pogingen den wedstrijd vastgesteld te krijgen op 11, 12 en 13 Augustus, dat is dus tegelijk met het jeugdtournooi te Noordwijk, dat één dag vroeger begint. Wint Nederland dan komen onze landgenooten tegen den winnaar van PolenItalië. Vermoedelijk zullen de Italianen over de Polen zegevieren en in dat geval wordt NederlandItalië hier te lande gespeeld vóór 3 September. s Behalve de reeds genoemde wedstrijden zal te Noordwijk nog het jaarlijksche bad- gasten-tournool worden gehouden in de tweede helft van Augustus. o- WATERPOLO. WEDSTRIJDEN L. Z. C. Vriendschappelijk tegen Het IJ. Morgenavond omstreeks 8 u. 10 m. speelt L.Z.C. I in de zweminrichting aan den Hoogen Rijndijk een vriendschappelijken wedstrijd tegen Het IJ I (Amsterdam), de traditioneele kampioen van Nederland! Vooral waar het Het IJ thans niet in de afdeeling van L.Z.C. uitkomt zal deze ont moeting stellig groote belangstelling trek ken. L.Z.C. II speelt dienzelfden avond vriend schappelijk tegen De Zijl I. DE ZIJL I—H.V.G.B. I 3—5. De eerste aanvallen in dezen vierden nederlaagwedstrijd zijn voor de gasten en door opzwemmen weten zij de achterhoede van „De Zijl" te overrompelen. Een zuiver geplaatst schot van den midvoor brengt den stand op 0—1, spoedig gevolgd door 02 en 03. Bij een overtreding der gas ten krijgt Kramp een strafworp en schiet hard in. Er is echter niet gefloten en de strafworp moet overgenomen worden. Nu vliegt de bal over. Met zeven tegen zes weet de Haarlemsche midvoor met een pracht achterwaartsch schot 04 te ma ken. Na de rust spelen beide ploegen met zes man Door opstellen binnen de 2 M. lijn krijgt Kramp een kans 14 Rameau redt vele malen keurig en dit geeft de Zijl moed. Opnieuw hebben niettemin de Haar lemmers succes. 15, maar dan is het woord aan de Zijl. Tweemaal weet Kramp nog goede doelpunten te maken en met den stand 3—5 komt het einde. DE ZIJL II—H. V. G. B. II 2—1. Gisteravond speelden bovengenoemde zeventallen in de zweminrichting De Zijl. Als Key in de achterhoede goed gered heeft, geeft Geeve bij een algemeenen aanval een goed schot en Snoeker maakt 10. Wanneer het spel even gelijk is op gegaan schiet Snoeker tegen den paal. Arbouw krijgt daardoor een kans en met een 20 voorsprong komt de rust. In de tweede helft is het spel van veel minder gehalte. Vele kansen worden gemist, totdat bij een plotselinge doorbraak H.V.GB. den achterstand verkleint 21, waarmede te vens het einde komt. DE ZIJL I—R. Z. C. I. Donderdag a.s. te 8.15 uur n.m. speelt De Zijl I haar laatsten comp.-wedstrljd van dit seizoen tegen de Rotterdamsche Zwem-club De Leidenaars zullen zeer zeker hun best doen dezen laatsten wed strijd te winnen, hetgeen echter niet mee zal vallen. o ATHLETIEK. VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN TE NIJMEGEN. De inschrijvingen. Voor de internationale vierdaagsche af- slandsmarschen, welke van 25 t/m 28 Juli a.s te Nijmegen worden gehouden, hebben 2650 personen ingeschreven, t.w. voor het dagelljksch parcours van 30 km. 60; voor het dagelljksch parcours van 40 km. 1360; voor het dagelijksch parcours van 50 km. 687; voor het dagelijksch parcours van 55 km. 543. Het aantal Ingeschreven dames be draagt 295. Het totaal aantal deelnemers bestaat uit 50 pet. burgers en 50 pet. militairen. 32 verschillende burgervereeniglngen hebben ingeschreven met een groep van minstens 10 deelnemers. 57 militaire korpsen met een detache ment van minstens 10 deelnemers. Uit het buitenland hebben deelnemers ingeschreven uit Engeland. Frankrijk, Noorwegen, Oostenrijk én Zwitserland. —o DE 40 K.M. WANDELTOCHT VAN ALPHIA. De belangstelling voor dezen tocht blijft nog steeds toenemen. De inschrijving blijft opengesteld tot het tijdstip van den start t. w. Zaterdagmiddag a.s. halfdrle. Het hoofdpeleton zal worden gevormd door de leden van „Alphia". Gestart zal worden vanaf het voormalige kantoorgebouw van het Tegelhuis a. d. Wllhelminastraat, waarna het navolgende parcours zal wor den gevolgd. Wilhelmlnastr., Julianastr., Bruggestraat, Raadhuisstraat, langs de Lage Zijde naar Bodegraven; terug vanaf Bodegraven Rijksstraatweg tot het Goud- sche rijpad hetwelk zal worden gevolgd naar Boskoop; in Boskoop zal worden ge rust bij hotel Neuf". Verder gaat het par cours van Boskoop langs de Zijde naar Hazerswoude (dorp), Voorweg—Gemeene- weg naar HazerswoudeRijndijk; Rijks straatweg tot Koudekerksche brug welke zal worden gepasseerd naar de Lage Zijde welke verder langs 's Molenaars en de Hooftstraat zal worden gevolgd tot de Bruggestraat te Alphen en via de Brugge straatJulianastraat en Wilhelminastraat naar de finish bij genoemd kantoorge bouw. Inmidtjels zijn benevens draagme- daille's zeer mooie prijzen beschikbaar ge steld als een lauwerkrans, zilv. lauwertak en tal van andere mooie prijzen voor grootste groep, oudste en jongste deelne mer enz. De hoofdprijs is een mooie beker voor de grootste vereeniglng, welke prijs is geëtaleerd in de etalage van den leider inmiddels is geëtaleerd in de étalage van den leider den heer G. Thomasse. ESTAFETTE DWARS DOOR ALPHEN. De jaarlijksche estafette dwars door Alphen is voorloopig bepaald op 14 Aug. aanst. o ZEILEN. HANS NATHAN NAAR KOPENHAGEN. Hans Nathan zal met zijn 30 M2 scherer kruiser van 2024 Juli deelnemen aan de wedstrijden der Kon. Deensche Jachtclub te Kopenhagen De bemanning bestaat uit Hans Nathan Koos van der Meer en den constructeur Lehmann. o DE KAAGWEEK. Naar wij vernemen zullen vijf Friesche regenbogen deelnemen aan de Kaagweek. Het zijn: Dolfijn (eig. Hofstra). Windekind (eig. OppenhuizenHennie (eig. Hendriks) Waterzonnetje "(eig. Zwart) en Waterrot (eig. Kuipers). o ZWEMMEN. KAMPIOENSCHAPPEN HAAGSCHE ZWEMKRING. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de inschrijvingen voor deze wedstrijden op 29 Juli in De Zijl (waarvan wij het programma reeds hebben gepubliceerd! sluit op Maandag 24 Juli bij den heer A. H. van Egmond, Maresingel 30, alhier. o WIELRENNEN. DE „TOUR DF FRANCE". Gisteren werd de twaalfde étappe verre den, loopende van Cannes naar Marseille, een afstand van 208 K.M. Winnaar werd Speicher in 7 uur 1 re-n. 15 sec. 2 en 3 Bernard en reyel (zelfde tijd). 4. Le Grevès 7 u. 2 m. 26 s.) 5. Louyet (toe rist). 6. Lemaire.. 7. Geyer. 8. Rinaldi find.) Totaalklassement: 1 Speicher in 79.10.9. 2. Lemaire 79 10 24 3. Guerra 79.15.51. 4. Archambaud 79.16.22. 5. Marta.no 79.17.49. VOETBAL. FEYENOORD'S JUBILEUMBOEK. Het gedenkboek van Feyenoord. versche nen in de rood-witte kleuren, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan op 19 Juli, maakt een waarlijk schitterenden indruk. Een kloek formaat in prachtband, uitste kend papier magnifiek verzorgde druk en een even uitgebreide als belangwekkende inhoud! Het is samengesteld door de hee- ren L. A. Heesakker en J. M. Weber en is verschenen bij de drukkerij, voorheen „De Maasstad", te Rotterdam. De samenstellers hebben hun voorwoord geschreven onder het motto ,Uw vereeniging is gelijk een koninkrijk, en uw roeping is ook daór de uwen gelukkig te maken", en het is diè geest, welke uit dit gansche boekwerk van bijna 450 bladzijden naar voren treedt. Het spreekt van 't lief en leed van Feyenoord, het vertelt van haar groei en haar bloei en haar tegenspoeden, het beschrijft haar verrichtingen en haar leden en het getuigt van het grootsche opvoedende werk dat door de jaren heen door een vereeniging als Feyenoord is volbracht! Wie er in dit boek schreven? Hun namen zijn te talrijk om hier alle te worden ver meld. Wij noemen slechts: Z. K. H. Prins Hendrik, mr. J. B. Kan mr. P. Droogleever Fortuyn, dr. D. van Prooye. ir. J. W. Kips, Jasper Warner, tal van andere bonds-offi cials, eenige athletiek-pionders, bekende scheidsrechters, bestuursleden van zuster- vereenlgingen, enz. Zij allen roemen den voortreffelijken geest in deze Rotterdam sche club en bieden haar hun beste wen- schen aan voor de toekomst. De tekst van het gedenkboek is met zeer vele foto's verlucht. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. A.s. Zaterdag 15 Juli des nam. halfacht, zal te Boskoop, op het terrein aan het Noordeinde, een ontmoetng plaats hebben, tusschen het 1ste elftal van de 'Bosk. Boys en het Goudsche toerelftal „Vitesse". o D.V.S. (RIJNSBURG). Te Rijnsburg is opgericht de voetbal- vereeniging „D.V.S." iDoor Vriendschap Samen). De vereeniging kan voorloopig vier elftallen in het veld brengen. Haar terrein ls gelegen aan den Almonde weg. 0 RIJNSB. BOYS—K.N.G. 1—8. Het is K.N.G. gelukt ook den revanche wedstrijd tegen de Boys met groote cijfers te winnen. K.N.G. trapt af en Koolloos loopt meteen met den bal door de Boys verdediging en schiet keihard in. 1—0. Na een kwartier komen de Boys opzetten en als Duffels die overigens een goede partij speelde, r,..st, kogelt de linksbinnen den gelijkmaker in het net. Roman kopt dan nummer 2 in en Koolloos brengt den stand op 13. Na de thee is K.N.G. niet meer te hou den. Vooral Koolloos is op schot en binnen een kwartier brengt hij den stand op 16 voor K.N.G. De Bolster en v. d. Weyden maken er 18 van, waarna het einde komt van dezen prettig gespeelden wedstrijd. Scheidsrechter J. Hillebrand leidde op correcte wijze. BOSK. BOYS—U. V. S. II. Morgenavond te 7.30 uur zal op het Sportman-terrein, Groenoordstraat, een bekerwedstrijd worden gespeeld tusschen Boskoopsche Boys 1 en U.V.S. II. Boskoopsche Boys speelt in de le klas Goudsche V. B. Scheidsrechter is de heer J. v. Deventer. DUIVENSPORT. DE BLAUWKRAS. Wedvlucht vanaf Limoges (Frankrijk), afstand 742 K.M. De duiven werden te 5.30 met Noordenwind en heldere lucht in vrij heid gesteld en bereikten hun hokken als volgt: Eerste dag: Abr. v. Royen 1, J. Schreuder 2. P. v. d. Leek 3, Tweede dag: P. v. d. Leek 4, J. Marijt 5 E. M. Schreuder 6, 7, Abr. v. Roijen 8, F. Swagers 9. De eerste duif werd den eersten dag te 7 uur 51 min. 48 sec., de laatste prijswinnende duif den tweeden dag te 1 uur 48 min. 13 sec. geconstateerd. 0 DE BLAUWBAND. Wedvlucht vanaf Limoges (741 K MIn concours 25 duiven welke om 5 uur 30 Za terdag in vrijheid gesteld werden en hun hokken bereikten als volgt: Eerste dag: H. W. Martens le, H. M. Hulscher 2e 6e, C. van Ofwegen 3e, R K. W. Kuipers 4e. J. Rooda 5e. Tweede dag: A. J. Lagerweij 7e 10e. J. Rooda 8e 14e, 15e. R. K. W. Kuipers 9e 11e. H. M. Hulscher 12e 16e 17e. H. W. Martens 13e. Eerste duif Zaterdag 5 uur 57 min. 23 sec.; laatste Zondag 6 uur 16 min. 30 sec. LEIDSCHE COMBINATIE VAN POSTDUIVENLIEFHEBBERS. Wedvlucht vanaf Limoges (Frankrijk). De duiven werden Zaterdag om 5 uur 30 min. in vrijheid gesteld met Noord-Oosten wind en heldere lucht doch op verschil lende plaatsen der vluchtlijn draaide de wind, gevolgd door regenbuien. De 1ste duif werd geconstateerd op 8 Juli door den heer M. G. Vinkestein om 18 uur 13 min. en 13 sec 2e G. L. v. d, Reyden 19.3 en één om 19.9. 4e C. v. Roode 20.56.8 5e H. Tegelaar 21.15.19. 6e H. Wallaard 21.26.55. 9 Juli: 7e 5.8.55 door A. N Erades. 8e C. v. Roode 6.30.22. 9e G. A. L. v d. Reyden 7.10. 10e A. v. Polanen 7-41. lie H Tegelaar 11 53.48. 12e. S. N. v. Leeuwen 12.33. 13e M. G Vinkestein 12.45.25. 14e A. C. v. Dorp 13 50. 15e A. N Erades 13.59.13. 16e. Dito 14.24.20 17e M G. Vinkestein 17.34.56. 18e H. Wallaard 19.44 30. 19e en 20e A. Mole naar 10.30 en 21e 10.40. door G. v Dorp. Aanstaanden Zaterdag gewone tijd in- korven van jonge duiven voor Dordrecht welke gelost zullen worden den 16e Juli om 8 uur bij goed weder, door den heer D. Tuk. 0 DE GEVLEUGELDE VRIENDEN (WASSENAAR). Wedvlucht met oude duiven vanuit Lomoges (Fr.) afstand 738.149 K.M. De duiven werden in vrijheid gesteld des morgens te half zes. De eerste vogel be reikte het hok te 6 uur 43 min. De uit slag was 1 en 2 K. I. Waasdorp, 3 J. H. Groeneveld. HEDEN: Jeruël: Bijbelbespreking. 8 uur. Donderdag. Schouwburg: Alg. ledenverg. Leidschj Schouwburgver., 4 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop, Hoogewoerd, 8 u. nam „In het aangezicht des doods." Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Paprika". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur, Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 u. nam. „Het verleden ontwaakt." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur, Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nam. Inèn- ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. Dagelijks Den Haag (Scala): Bouwmees- ter's revue, 8 uur n-.m. 's Zondags 2 uur matinee. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, Telef. 807 en J. E- M. ten Dijk, Haven 18, Telef. 85. RECLAME. piwaé NEDERLANDSCt^ABRIKAATH 3833 Troepenformatie in hë winterseizoen. De bekende natuuronderzoeker Gilbert White (1720—1793) maakte aanteekenin- gen over de troepen-vorming in Januari bij verschillende vogelsoorten, naar volg orde hunner waarneming: Leeuweriken. Sneeuwgorzen en Vinken. Als even karak teristiek voor het seizoen zouden daarbij óók genoemd kunnen worden zooals „Nature" in het nummer van 14 Januari 1.1 schrijft Kramsvogels, Koperwieken en Groote (of Mistel-lLijsters). De troe pen-vorming toch door de individuen eener soort buiten het broedseizoen ls een algemeen verschijnsel. Van al deze aan eensluitingen nu stelde Gilbert White in die van den Vink het meeste belang, in de eerste plaats omdat de groote zwermen, die hij zag, uit veel meer vogels beston den dan in één gebied in casu dat zijner omgeving werden uitgebroed, en in de tweede plaats omdat de zwermen nagenoeg alléén uit wijfjes schenen te bestaan. Wat dit laatste betreft, zegt de schrijver in bovengenoemd tijdschrift, was W„ tot op zekere hoogte, op een dwaal spoor geraakt door Linnaeus, die ln de meening verkeerende, dat vóór den winter alle wijfjes met achterlating der man netjes door Holland naar Italië trok ken, aan de soort den naam Fringilla coelebs gaf (coelebs ongepaard). Nu hebben vinken inderdaad de neiging troepen te vormen, waarin één sexe over- heerscht, maar gelijkelijk gemengde zwer men komen vrij algemeen voor. Wat het buitengewone aantal wijfjes in de winter- zwermen aangaat, dit is te verklaren hier uit, dat zich bij de in Engeland uitge broede Vinken die niet schijnen weg te trekken immigranten uit Noord- en Centraal-Europa, die ongeveer van Nov. af tot Mei ln Engeland blijven, voegen, en doortrekkers, gedurende hun reis naar- en terugkeer uit Zuidwest-Europa zich tijde lijk "in Groot-Britannlë ophouden. Gunstige gevolgen van bescherming. Het verslag over een uitgebreid onder zoek naar den stand van den Fuut in Engeland, waaraan 1300 personen hebben medegewerkt, bevat o.m. de volgende bij zonderheden. In 1860, na een periode waarin er tal loos velen ter wille van hun veeren waren afgemaakt, bleven er slechts ongeveer 40 paren in Engeland over. Een voortdurende en langzamerhand snelle toeneming bracht het aantal in 1931 op ongeveer 1155 broe dende paren en een totale populatie van omstreeks 2650 volwassen vogels. In het algemeen verliep de verspreiding van Oost naar West. Ongetwijfeld hebben de „Wild Birds Protection Acts" van 1880 en vroeger hiertoe krachtig medegewerkt, terwijl de toeneming ook hier en daar op het Vasteland op een ver verspreiden invloed duidt, mede bevorderd door even eens toegenomen wettelijke bescherming in verschillende landen. Het resultaat van een nauwkeurig onderzoek aangaande de sterfte-factoren wijst erop, dat de gewoonte der Futen om bij het verlaten van het nest hun eieren te bedekken en hun jongen op den rug met zich mede te voeren, verworven eigen schappen zijn, die hun vernietiging door eier-roovende vogels en door snoeken in belangrijke mate verminderen. A. A. VAN PELT LECHNER. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE1507 2500 (op 2 lijnen) DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2—2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6