Redactie1507 Directie en Administr. 2500 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 11 Juli 1933 SCHEEPSVERBINDINGEN. SPORT. VRAGENRUBRIEK. TELEGRAMMEN. UIT DE BONTE WAERELD. UIT RUSLAND. RECHTZAKEN. ■Illlliililllill DUITSCHLAND. Von Papen cn het concordaat. Vice-kanseller von Papen heeft den rijkspresident uit Rome volgend telegTam gezonden. Het ls mij een groote vreugde. U gene- raal-veldmaarschalk te kunnen melden, dat na moeizame onderhandelingen het concordaat geparafeerd is. Ik ben er vast van overtuigd, dat het tot stand komen van dit verdrag veel zal bijdragen tot de verinnerlijking der kerk, alsook, en vooral, door de begrenzing der bevoegdheden, tot den binnenlandschen vrede van het Dultsche volk en ik ben dankbaar, dat het mij gegeven is geweest, ertoe bij te dragen, dat het nieuwe Duitsch- iand wordt opgebouwd op een door de autoriteiten van kerk en staat gelegden grondslag. Rijkpresident Hindenburg zond den vice- kanseller volgend antwoord. Mijn harttlijken dank voor de mede- deellng omtrent het sluiten van een rijks concordaat; lk wensch u geluk met het zoo snel en succesvol bereikte resultaat* waarin lk een belangrijke bevordering zie van de rijksgedachte en van den binnen landschen vrede van ons volk. Von Papen ls gisteren te Berlijn terug gekeerd. Na weken lange nasporingen heeft de politie een vergadering van functionaris sen der „Rote Wehr" bij Morltzdorf in Saksen overrompeld cn vier omvangrijke wapendepots in beslag genomen Tot dusver zijn 65 personen gearresteerd o.a ook een „Oberwachtmelster" der politie. Een deel der gearresteerden heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. o OOSTENRIJK. Goemboes weer huiswaarts. De Hongaarsche premier Goemboes is gisteren weer huiswaarts gegaan. BIJ zijn vertrek heeft Goemboes ver klaard, dat hij overtuigd is goed werk te hebben verricht voor Hongarije en voor Midden-Europa. In een persgesprek heeft minister Goem boes nog gezegd, dat zijn bezoek geruimen tijd was voorbereid. Het zwaartepunt der besprekingen had gelegen op het terrein der economische betrekkingen tusschen de belde landen. Het doel was geweest deze te verbeteren en eventueele hindernissen door persoon lijke gedachtenwisseling uit den weg te ruimen. Het gemeenschappelijk belang maakt zoowel op economisch als op ander gebied een voortdurend contact tusschen de twee landen noodig. Een goed resultaat van dezen arbeid is des te belangrijker, omdat naar sprekers meening, niet aleen de politici, maar ook de volken zelf groote belangstelling hebben voor de ontwikkeling der oude betrekkin gen tusschen Oostenrijk en Hongarije. o DE VATICAANSCHE STAAT. De Paus buiten Rome. Voor het eerst heeft de Paus zich giste ren niet alleen buiten het Vatlcaan, maar ook bulten Rome begeven, naar Castel, Gandolfo en de omstreken van Rome, waar zich de villa bevindt, die door de overeenkomsten met de Itallaansche regee ring aan den Paus is toegekend. o JAPAN. Een complot ontdekt. Een sterk bewapende politiemacht is geplaatst aan de ambtswoningen der par lementsleden en van andere offlcieele per sonen, alsmede aan het gebouw der Brit- sche Ambassade, ten gevolge van de ont dekking van een ernstig terroristisch com plot. Verscheidene arrestaties zijn ver richt. Men zou het plan gekoesterd hebben den Japanschen eersten minister en den minister van oorlog te vermoorden. Nader wordt gemeld, dat de actie der politie begon nadat ontdekt was. dat door het gcheele land circulaires waren uitge deeld door de reactionaire groep Salsanto, welke nauw verwant is met de beruchte vereeniging van ,.De Zwarte Draak". De leden werden hierin verzocht bij het graf- teeken van Meijl bijeen te komen en in derdaad werden op deze plek twintig jongelieden aangetroffen, die betrokken geweest zijn bij den moord op den eersten minister Inoekal op 15 Mei 1932. De bewaking van de Britsche ambas sade wordt aldus verklaard, dat de groep Seisanto, waarmee de Indische oproerling Rashlbihari nauw verbonden is, klaarblij kelijk de huidige anti-Britsche campagne in Japan steunt. De navolgende schepen zijn Woensdag 12 Juli radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio; Chr. Huygens, Colombia. Dempo. Flan- dria, Indrapoera, Joh. v. Oldenbarnevelt, Joh. de Witt, Kota Agoeng, Kota Pinang, Kota Tjandi, Marn. v St. Aldegonde, Poe- lau Tello, Sibajak, Statendam, Slamat, Volendam, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. VOF.TBAL. U.V.S. I—A.R.C. i. De wedstrijd U.VJS. I—A.R.C. I gaat hedenavond niet door. P. K. Wij gelooven, dat die loten niet meer bestaan. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. LONDEN, 11 Juli (V.D.). De Engelsche pers wijdt eènige beschouwingen aan het feit. dat op het oogenblik het pond ster ling en de dollar tot elkaar in dezelfde verhouding staan als voor het tijdstip dat beide landen den gouden standaard los lieten. zoodat het eigenlijke doel van de Engelsche deflatie, vergrooting van het concurrentievermogen tegen Amerika, vervallen ls. De vraag wordt gesteld, of bij een verderen val van den dollar de Engelsche valuta eveneens zal dalen. „Financial News" schrijft, dat op het oogenblik de Bank van Engeland alles doet om het pond te handhaven. In de afgeloopen week is veel gebruik gemaakt van het valuta-stabillsatlefonds: De ge beurtenissen hebben de beteekenis van de overeenkomst inzake de de facto-stablli- seering duidelijk aangetoond. BURESCH BIJ PAUL BONCOUR. PARIJS, 11 Juli (V.D). De Oostenrijk- sche minister van Financiën Buresch heeft bij zijn terugkeer uit Londen giste ren te Parijs een bezoek gebracht aan den Franschen minister van buitenland- sche Zaken Paul Boncour, teneinde met hem te spreken over de Fransche tranche van de Oostenrijksche leening. De in schrijving schijnt binnenkort definitief verwacht te kunnen worden. Vóór zijn vertrek naar Wecnen verklaarde Bu resch dat hij met het resultaat der be sprekingen zeer tevreden was. Hij keerde naar Oostenrijk terug met de vaste over tuiging, dat men te Parijs de positie van Oostenrijk volkomen had begrepen en dat de Fransche regeering zoo noodig de mid delen zou verschaffen om de Oostenrijk sche politiek van onafhankelijkheid voort te zetten Op de vraag, of hij hiermee uit sluitend financieelen steun bedoelde, ant woordde Buresch. dat de totstandkoming van de Oostenrijksche leening weliswaar op de eerste plaats komt. doch dat er ook nog andere dingen bestaan. JAPAN EN DE SOVJETS. MOSKOU, 11 Juli. (Reuter). Het tele- graaf-agentschap der Sovjet-Unie deelt mede: Uit Petro Pawlowsk op Kamsjatka komt het bericht, dat de Russische grenswach ters op kaap Olga. die na de eenige weken geleden plaats gehad hebbende beschie ting van drie Japansche vlsschers, verdwe nen waven, thans zijn gevonden Zij zijn gevangen genomen cn naar Petro Pawlowsk overgebracht, waar een gerechtelijke ver volging tegen hen wordt ingesteld. o S.A.-MAN NEERGESCHOTEN. KONINGSBERGEN, 11 Juli (V.D.) De dezer dagen uit het tuchthuis ontslagen communist Fritz Lange, heeft, waarschijn lijk om wat hem tijdens zijn gevangen schap was aangedaan, te wreken te Po- wayon den 20-jarigen S A.-man Willy Hoellger op korten afstand neergeschoten. o MET ZWEEFVLIEGTUIG VERONGELUKT HIRSCHBERG. 11 Juli (V.D.) De beken de parachute-springster dr. Lola Schroe- ter ls gisteravond met het zweefvliegtuig „Wiesenbaude" boven het vliegveld te Hirschberg neergestort. Zu brak beide beenen en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Lola Schroeter had zich door een motor-vliegtuig met haar zweeftoestel van Breslau naar Hlrsch- j berg laten sleepen en maakte eenige cirkels boven het vliegveld, alvorens te landen. In een bocht gleed het toestel af met het noodlottige gevolg. Hoewel zij ernstig gewond is verkeert de vliegster niet in levensgevaar. AUTO IN HUIS GEREDEN. LEBACH (Saargebied), II Juli. (Wolff). Gistermiddag is te Eldenhorn een vracht auto op een hellenden weg tegen een huis gereden. De wagen reed door den buiten muur heen; twee inzittenden waren op slag dood. de derde was in volle vaart van den wagen gesprongen. o NIEUWE ONTVOERING. ALTON (Illinois), 11 Juli. (Reuter). August Luer, een gepensioneerd embal lage-meester, die kort geleden werd be dreigd met ontvoering, indien hij geen los prijs van 5000 dollar betaalde, is thans uit zijn huis ontvoerd. REBELLENLEIDER NEERGELEGD. RABAT. 11 Juli (Reuter) Het hoofd der dissidenten. Sidi Ben Ahmed, die het bevel voerde in 't gebied van Assls Melloel is bij de jongste gevechten in het dal van de Tilmi gedood. Zijn dood heeft diepen indruk gemaakt op de dissidenten. Hij was een dergenen, die hen tot verzet aanspoorden. BRAND IN PROEFBEDRIJF. RASTATT, 11 Juli (Wolff) Waarschijn lijk door het warmloopen van een machine onderdeel is in het school- en proefbedrijf van de Badensche Kamer van Landbouw een brand uitgebroken, die de stallen en een groote schuur geheel vernielden. De redding van de ongeveer 100 stuks vee leverde groote moeilijkheden op. De brandweer zag zich genoodzaakt haar arbeid te bepalen tot het beschermen van het groote woon- en kantoorgebouw. De totale schade aam gebouwen, koren en andere producten wordt geschat op ette lijke duizenden mark. Menschenlevens zijn niet te betreuren. WEER CRISIS IN PORTUGAL. LISSABON, 11 Juli (V.D.) In ver band met de ontdekking van revolutio naire bewegingen zijn de voormalige Por- tugeesche minister dr. Sergio en de vroe gere overste Aragao bij hun terugkeer uit Spanje door de Portugeesche regeering gearresteerd. Voorts werd de comman- deerende overste van het 35ste regiment Infanterie in arrest gesteld Naar verluidt zou de president der re- pubiek, dr. Salazer, voornemens zijn de regeering te wijzigen door de ministers van oorlog, marine, binnenlandsche za ken en handel te vervangen, aangezien dezen zijn economische hervormingspoli tiek niet voldoende hebben gesteund en toegepast. o MATTERN OVER ZIJN REDDING. MOSKOU, 11 Juli. (VD.) De Ameri- kaansche wereldvlleger Mattern heeft aan de Russische Luchtvaart Maatschappij Os- soavlachlai rapport uitgebracht over zijn noodlanding en zijn redding. Tengevolge van een motordefect moest hij in de na bijheid van het dorp Anadyrsk landen. Verscheidene dagen had hij rond gezwor ven om menschen te vinden en inmiddels had hij geleefd van wijn. chocolade en be schuit. die hij aan boord had. Zijn signa len waren langen tijd niet opgemerkt, zoodat hij gedwongen was een hut te bou wen. waarin hii zes dagen had gewoond. Eindelijk, op 29 Juni des morgens te 11 uur. hadden twee kleine Russische booten zijn signalen gezien. Zij namen hem aan boord en brachten hem naar Anadyrsk. Mattern verklaarde dat hij zijn vlucht wilde voortzetten en haar volgend jaar wilde herhalen. GANDHI EN HET GEZAG. SIMLA, 11 Juli (R.O.). De onderkoning van Britsch-Indlé, lord Willingdon. heeft geweigerd Gandhi te ontvangen, zoolang de burgerlijke ongehoorzaamheids-cam pagne niet beëindigd is. Gandhl wenseht een onderhoud met den onderkoning, ten einde op de bespreking van het Pan In disch Congres de concessies, waartoe de regeering bij opgeven van de beweging be reid is, te kunnen mededeelen. o BRANDSTICHTING. MADRID. 11 Juli, (Reuter) Nabij Bilbao hebben brandstichters een uit de achtste eeuw dateerendc kapel in brand gestoken. Na het gebouw te hebben geplunderd, goten zij petroleum op het altaar en staken het ln brand Het plaatsje San Fuentes, waar deze kapel stond had twee jaar geleden nog vier kerken- thans is er nog slechts een. de drie overigen zijn sedert de revolutie ver nield. o VREEMD GEVAL. BELGRADO, 11 JulJ (Reuter). In de dichte bosschen op het Zlatibor-gebergte in Joego-Slavië. waar nog vele beren, wol ven en andere wilde dieren huizen, is een zevenjarige knaap gevonden, die geheel wild tusschen deze dieren leefde. Het bleek, dat dit kind twee Jaar gele den door zijn moeder in het bosch was verloren; zij dacht dat het door de wilde dieren verscheurd was; de knaap had zich echter weten te voeden met gras en vruchten, de dieren vielen hem niet aan. De jongen wordt thans door doktoren onderzocht; de moeder is in hechtenis genomen. o VON BISMARCK EXIT. BERLIJN. 11 Juli (Wolffbureau). De vroegere Duitsch-Nationale Pruisische staatssecretaris van binnenlandsche za ken von Bismarck, heeft thans ook zijn mandaat in den Pruisischen Landdag neergelegd. SENSATIONEELE BOKSWEDSTRIJD. De Amerikaansch-Italiaansche bokser Tom von Rizzi uit New-Jersey had aan gekondigd dat hij aannam twee tegenstan ders achter elkaar niet alleen te bevechten maar ook knock-out te slaan, en deze aankondiging had niet alleen in New- Jersey maar ook in andere staten haar uitwerking gehad De impressario Corry verzuimde met, de reclametrom te roeren en zoo was dan de dag van den grooten strijd in de sportkalenders rood aange streept. De waanzinnigste weddenschappen werden afgesloten en het publiek raasde vele minuten lang toen Rizzi zijn eersten tegenstaander na zeven ronden knock-out wist te slaan. De opwinding was enorm. Nog nooit was er in een sportgebouw een publiek bijeen geweest, dat onder zoo groote spanning stond. Na een rustpoos van een kwartier begon Rizzi den strijd tegen zijn tweeden tegenstander, frisch en lenig alsof hij nog niets bad gepres teerd. De strijd was verbitterd, maar door een geweldigen slag werd de tegenstander in de zesde ronde geveld. Het enthousiasme van het publiek kende geen grenzen meer. Toen kwam de impressario op de on gelukkige gedachte, den bokser in zijn kleedkamer tc gaan feliciteeren. Wie be schrijft zijn verbazing, toen hij daar een dubbelen Rizzi vond, twee tweelingsbroe ders die op elkaar leken als twee druppels water. En nu beging de impressario de grootste domheid van zijn leven. Hij schold, maakte ruzie en eischte zijn tien duizend dollar voorschot terug Maar die hadden de broers reeds uitgegeven En nu begon in de kleedkamer een gevecht, dat zoo ongelijk was, dat het publiek het geschreeuw van de impressario in de zaal kon hooren. Na zijn afstraffing be gaf de impressario zich in de zaal en deelde het publiek mee, hoe de zaak in elkaar zat. En hoe reageerde het publiek daarop? Het lachte en lachte, zooals bet nog bij geen Charlie Chaplin-film had gelachen. En daarna bedacht het, dat het toch Amerikaansch publiek was en het eischte de entree-gelden terug, zoodat de onhandige impressario zijn geld verloor. iNadruk verboden). Het eenheidspaspoort in Sovjet-Rusland. De mislukking van het vijfjarenplan heeft de sovjet-regeering gedwongen maat regelen te treffen, die ongetwijfeld veel beroering in het land zullen wekken en het aantal tegenstanders van het regime met millioenen zullen doen toenemen. De sovjet-regeering begrijpt natuurlijk zelf ook heel goed, welke gevolgen haar tegen woordige politiek zal hebben, maar zij ls in een impasse beland en is voor de keuze ge steld: capituleeren en zich terugtrekken, of den strijd tegen alle ontevreden elemen ten. zoowel in de partij als daarbuiten, ver scherpen. tot den aanval overgaan. Zij koos de tweede mogelijkheid, hetgeen ook te voorzien was, omdat de sovjet-re geering getoond heeft onder alle omstan digheden de macht te willen behouden. De mislukking van de pjatiletka heeft zoo doende een nieuwe periode in de geschie denis van het sovjet-regime ingeluid een periode van verscherpten strijd tegen alle oppositiegroepen, waarbij de regeering zich niet verdedigt, maar zelfs tot het offensief overgaat en ai haar tegenstanders uitroeit. Deze periode zal nog grootere ontberingen voor de bevolking meebrengen, het land zal honger lijden, eenige verbetering van den toestand is in de naaste toekomst niet te verwachten. Tegelijkertijd zal de dicta tuur, die nu reeds het karakter van alge- mecne onderdrukking heeft aangenomen, nog scherper vormen aannemen De ter reur wordt met den dag grooter, het aan tal slachtoffers neemt toe. En intusschen zal de regeerende groep, of juister gezegd: Stalin, met het communistische experi ment doorgaan. Om zich in het land, waar de ontevre denheid met den dag zal toenemen, te kunnen handhaven, moest de sovjet-re geering maatregelen treffen, welke haar strategische positie zouden versterken. Er worden daarom eiken dag nieuwe decre ten uitgevaardigd, besluiten genomen, maatregelen getroffen. De belangrijkste dier maatregelen is de invoering van den z.g. eenheidspas. Wij zuilen daarom vóór alles dezen maatregel bespreken. Onder het tsaristische regime kende Rusland een algemeen verplichten pas. Ieder Rus die zijn dorp (waar iedereen el kaar kende en legitimatiebewijzen dus vol komen overbodig waren) verliet, moest een pas bij zich hebben. Eenige practische beteekenis had die maatregel niet: de mis dadigers en later ook de revolutionnairen wisten zich goed nagemaakte passen te verschaffen. Last ondervond dus alleen de eerlijke man. Na de revolutie van 1905 werd de pas dan ook vrijwel geheel afgeschaft. Het werd eenvoudig een soort legitimatie bewijs, die voor het geheele leven geldig was. De bolsjewiki, die onder het oude regime zelf vaak passen vervalschten (en het overigens ook nu doen. nl. in het bui tenland, waar hun agenten steeds passen op vreemde namen en met vermelding van een andere nationaliteit hebben), kennen natuurlijk de gebreken van het passen- stelsel te goed om in de fouten van het oude regime en van het buitenland te ver vallen. De „eenheids-pas", die nu in Rus land ingevoerd wordt, is dan ook iets ge heel anders dan een gewone pas, die ieder burger krijgen kan en die practisch niets anders is dan een middel om zich te legiti- meeren. Het passenregime wordt ingevoerd alleen in de 8 belangrijkste steden van de Sovjet- Unie, waarbij begonnen wordt met Mos kou. Recht op een pas heeft niet iedere sovjet-burger, maar alleen zij, die „bij den opbouw van het socialisme betrokken zijn". De passen worden uitgereikt door speciaal daarvoor ingestelde commissies, er is een ver doorgevoerde decentralisatie ingesteld, om op deze wijze te voorkomen, dat per sonen. aan wie de sovjet-overheid geen pas wil verleenen, door allerlei kunstgrepen toch een pas krijgen. Op den pas staan niet alleen de gewone gegevens vermeld (naam, vadersnaam, familienaam, plaats en datum van geboorte enz.), maar een soort levensbeschrijving. De pas bevat vermelding van het genoten onderwijs, de instellingen waar de bezitter van den pas gewerkt heeft, de betrekkingen die hij be kleed heeft enz. Het is dus tegelijkertijd een pas, een bewijs van lidmaatschap van de regeerende partij (of: partijloos), van een vakvereeniging enz. Elke nieuwe ver andering wordt in den pas aangebracht. Recht op een pas hebben alleen arbeiders aan staatsfabrieken en ambtenaren. De overigen krijgen geen pas. Wie geen pas bezit, moet de stad ontruimen. Dat was de eigenlijke bedoeling van het geheele systeem. Er zullen op deze wijze uit Mos kou plm. 800.000 menschen gezet worden, uit alle de 8 steden, waar het passenregime ingevoerd wordt, zullen ruim 2 millioen zielen naar elders moeten verhuizen. Om te voorkomen, dat menschen, die geen recht op een pas hebben (dus: gewezen bourgeois en hun kinderen, geestelijken, intellectueelen die niet in staatsdienst staan, „ongewenschte elementen" enz.) zich door huwelijk met een lid van de be voorrechte kasten of door adoptie door een hunner van een pas zouden kunnen ver zekeren, heeft de sovjet-regeering eenvou dig voorgeschreven voorloopig dergelijke akten bij den burgerlijken stand niet in te schreven. Wat er met die 2 millioen men schen geschieden moet. laat de sovjet- regeering steenkoud. De meesten hunner wachten niet op het oogenblik waarop zij door de politie uit hun huizen zouden ge worpen worden en uit de stad gezet. Zij vertrekken „vrijwillig". Daar de groote ste den voor hen verboden terrein zijn en zij „lisjentsy" (d. w .z. als menschen die geen kiesrecht en dus geen enkel recht hebben) paria's zijn en nergens een woning of eenig werk kunnen krijgen, zien zij slechts twee wegen voor zich open: naar het noorden te trekken en alweer „vrijwillig" in de bos- scchen gaan werken of naar de kolenmij nen te gaan, waar steeds gebrek aan werk krachten heerscht en waar de overheid dus niet zoo kieskeurig zal zijn. Wij zien nu dan ook, hoe duizenden menschen in de felle kou (te Moskou heerscht nu een vorst van 3033 graden Celsius!) de stad ver laten en in ballingschap gaan, zonder war me kleeren, zonder levensmiddelen, zonder zekerheid dat zij spoedig verlof zullen krijgen, zich ergens te vestigen, met wan hoop in hun hart, armzalige slachtoffers van een onbarmhartige regime. Door de verdrijving van zooveel men schen bereikt de sovjet-regeering de vol gende voordeelen: 1. Het aantal menschen, HOOGE RAAD. DOODSLAG TE ZENDEREN. De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van den machinevor mer G. R„ die in hooger beroep door het Gerechtshof te Arnhem, met vernietiging van een vonnis van de rechtbank te Al melo, is veroordeeld tot 8 jaar gevange nisstraf met ter beschikkingstelling ter zake van mishandeling, den dood ten ge volge hebbende, gepleegd op mej. A. P. te Zenderen, te wiens huize hij had inge broken. HAAGSCHE RECHTBANK. INBRAAK TE DEN HAAG. In den nacht van 31 Maart op 1 April j.l. werd ten huize van mr. F. F. baron de Smeth, Jan van Nassaustraat 34 te Den Haag een inbreker op heeterdaad betrapt, die er echter in slaagde de vlucht te nemen met medeneming van een bedrag van f. 300, dat hij daar reeds had ge stolen. Als verdacht hiervan stond hedenoch tend de 38-jarige koopman J. van D. voor de Haagsche rechtbank terecht. Reeds meermalen werd verdachte we gens vermogensdelicten veroordeeld, o.a. tot 3 jaar en 4 jaar gevangenisstraf De Officier van Justitie eischte 3 jaar gevangenisstraf. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) die op de een of andere wijze, zij het nog zoo slecht, van levensmiddelen voorzien moeten worden, wordt aanzienlijk vermin derd. 2. Er komt een zekere verlichting in' den nijpenden, elke verbeelding tartenden woningnood; zonder nieuwe huizen te bouwen, zonder groote sommen uit te ge ven, zal de sovjet-regeering voor de men schen, in wie zij vertrouwen stelt woon ruimte vrij krijgen. 3. De Sovjetregeering kan op deze wijze zich van alle ontevrede nen ontdoen. Zoodra iemand door de GP.- Oe. als niet volkomen betrouwbaar of als verdacht van oppositiegezindheid be schouwd wordt, zal hem onmiddellijk zijn pas ontnomen worden, waardoor hij auto matisch Moskou (of een andere groote stad) moet verlaten en een soort outlaw wordt. 4. De Sovjet-regeering krijgt een vreeselijk wapen voor de disciplineering van de arbeiders. Wie zich niet tot het uiterste Inspant, wie niet als een dwang arbeider werken wil, zal van zijn pas be roofd worden, hetgeen gelijk staat met het prijsgeven aan den hongersnood. 5. Daar het passenregime in alle belangrijke in- dustrieele centra ingevoerd wordt, zoo zal het gevaaT van arbeidersonlusten, staking gen e.d. tot een minimum teruggebracht worden. 6. Te Moskou zullen alleen zij mo gen blijven wonen, van wier trouw Stalin meente volkomen zeker te kunnen zijn. Op deze wijze wordt de kans van een opstand te Moskou, de eenige plaats waar een op stand voor de sovjet-regeering gevaar zou kunnen opleveren, zeer minimaal. En even tueele opstanden op het platteland kunnen zonder veel moeite onderdrukt worden, hetgeen nu ook gebeurt. Een tweede decreet eveneens van veel be lang voor den verderen strijd tusschen de regeerende kliek en het volk, schrijft de oprichting van z.g. „forten" op het platte land voor. De sovjet-regeering heeft nl. bevolen de tractor- en landbouwmachine parken te reorganiseeren. Voortaan zullen deze parken op bepaalde plaatsen, die in strategisch opzicht van veel waarde zijn, geconcentreerd worden. Het zullen de „blokhuizen", de „forten" van de sovjet- regeering op het platteland worden. Het decreet zegt dat heel duidelijk en gebruikt de woorden „blokhuizen" en „forten". Het denkt dus aan den strijd tusschen de blan ken en Indianen in Amerika en tusschen de Russen en de Mongolen en Finnen in Oost-Europa. Deze „forten" worden de steunpunten van het sovjetregime op het platteland. Evenals 't ridderslot in de Mid deleeuwen de boeren van een geheele streek in bedwang hield en tot gehoor zaamheid dwong, zoo zal een dergelijk communistisch „blokhuis" de Russische boeren in bedwang houden. In het geheel zullen 2500 dergelijke „forten" ingesteld worden. In alle kolchozen en sowchozen (het eerste woord duldt gecollectiviseerde boe renbedrijven aan, het tweede door com munisten gedreven groote landgoederen) worden speciale „cellen" ingesteld. De cel len krijgen de taak toezicht uit te oefenen op de leiders van de bedrijven, er voor te zorgen, dat dezen vóór alles het graan aan den staat afleveren, dat de bedrijven niet meer graan ambtenaren (boekhouders, kantoorbedienden enz.) bespionneeren. Zoodra zij meenen te bemerken, dat dezen oppositiemannen zijn, moeten zij ingrijpen. Dergelijke cellen worden daarna ook op alle fabrieken ingesteld, met dezelfde be voegdheden. Op deze wijze zal de GP.Oe. overal in het land cellen hebben, die ter plaatse materiaal verzamelen. De grijp vingers van de G.P.Oe. strekken zich over het geheele land uit. Deze plattelandscellen, „forten" enz. ge voegd bij het „eenheidspaspoort" verlee nen de sovjet-regeering (juister gezegd: Stalin) een geweldige macht en maken haar kansen grooter dan zij onder de tot nu toe bestaand hebbende omstandigheden waren. Tegelijkertijd wordt ln de party zelf een „zuivering" gehouden. Alle niet voor volle lOOc/o betrouwbare leden zullen ult- gestooten worden. De regeerende partij wordt daardoor kleiner, maar zij wordt tevens hechter. En boven dat alles verheft zich steeds hooger de dictatuur van Stalln, den ongekroonden tsaar van Sovjet-Rus land Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. 3—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2