Afscheid van den heer A. L. v. Beeck 74*to Jaargane ZATERDAG 8 JULI 1933 No. 22485 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CtJ. ner regel voor advertentlën alt LeldeD en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 ets per regel uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenW^e opzendlng van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:i Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Blade* EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Weth. van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de N.V. Ne- derlandsche Electrolasch Maatschappij om vergunning tot het oprichten van een lasscherij op het perceel Zoeterwoudsche weg, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O., No. 1316 (gedeeltelijk); b. C. Beijer om vergunning tot het oprichten van een smederij en autogeenlasscherij in het perceel Vestestraat No. 41, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 1812: c. de N V. Hollandsche Constructie werkplaatsen om vergunning tot het op richten van een constructiewerkplaats op het perceel Zoeterwoudsche weg, kada straal bekend Gemeente Leiden, Sectie O. No. 153; d. de N.V. Hollandsche Construc tiewerkplaatsen om vergunning tot het oprichten van een constructiewerkplaats op het perceel Zoeterwoudsche weg, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O. N. 1316 (gedeeltelijk); Gelet op de art. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zjjn: alsmede dat op Zaterdag, den 22en Juli 1933 des voorm. te half elf uren in het per ceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeen tewerken), gelegenheid zal worden gege ven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 8 Juli 1933 3758 ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer H. J. Wismeier. Den lsten Juli j.l. was het juist 25 jaar geleden, dat de heer H. J. Wismeier zijn intreden in het Kamerlingh Onnes Labo ratorium deed en we] als leeraar in het instrumentmaken aan de Leidsche instru mentmakersopleiding. de bekende stich ting van wijlen Protessor Kamerlingh Qnnes. In 1911 is de heer Wismeier bo vendien in rijksdienst gekomen, eerst als instrumentmaker, welke titel later in dien van chefinstrumentmaker en nog later in dien van technicus 1ste klasse is veran derd. Hij heeft nu gedurende 25 jaar het werk in een der groote instrumentmakers- werkplaatsen van het laboratorium geleid en op deze wijze zich niet alleen voor het wetenschappelijk onderzoek zeer verdien stelijk gemaakt, maar ook een zeer groot aantal leerlingen in de instrumentma kerskunst opgeleid Bovendien is hij ge durende zijn diensttijd een nauwelijks te vervangen kracht geweest bij de leiding der vacantiecursussen in het instrument maken en als lid der examencommissie voor de practische instrumentmakers examens. Van zijn uitnemende bekwaam heden getuigt menig fraai en moeilijk werkstuk in het laboratorium. Aangezien een herdenking van deze 25-jarige ambtsvervulling om verschillende redenen den lsten Juli niet kon plaats •vinden, is de heer Wismeier hedenmiddag in den besloten kring van de beide Direc teuren. het wetenschappelijk en het tech nisch personeel, de laboranten en de leerlingen der instrumentmakersopleiding op hartelijke wijze gehuldigd. De toespra ken van prof. Keesom, prof. de Haas en dr Crommelin getuigden van warme waardeering zoowei voor de uitnemende bekwaamheden als voor den persoon van den jubilaris Een gezellig samenzijn heeft deze feestelijkheden besloten. 50 JAAR REGENT. Dinsdag 11 Juli a.s. zal de heer W. F. Verheij van Wijk, voorzitter van het College v. Regenten van het Pieter Lori- üan-hofje, den dag herdenken waarop hij vóór 50 jaar tot Regent van bedoeld hofje werd benoemd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: David le Feber, Hoogl. Kerkgracht 46 Leiden, handel in electro- medische apparaten en apparaten voor Radium- therapie. Wijziging Handelsnaam in: David le Feber—„Sleutels" Handel- Maatschappij. Bijvoeging uitgeoefend be drijf groothandel in siukerwerken-bon- bons enz. J de Graaft, Bijdorpstraat 47 f, Voor schoten, timmerman en aannemer. Bij voeging uitgeoefend bedrljl sigarenwinkel Opheffing Administratiekantoor „De Residentie" Wijngaardenlaan 42 Voor schoten, handel in effecten en premie- obllgatiën. Wed. M. Huyzer—Van der Lee Voorschoten. ALS LEERAAR AAN HET LEIDSCHE GYMNASIUM. EEN HARTELIJK GESTEMDE PLECHTIGHEID. De heer A. L. van Beeck. Stampvol was het gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal, toen de heer A L, van Beeck, leeraar in de geschie denis en de aardrijkskunde aan het Leid sche Gymnasium, na een langdurige en voortreffelijke ambtsvervulling, afscheid nam van allen, waarmede hij in zijn loop baan in aanraking kwam. Daar waren in de eerste plaats de bur gemeester mr. A. van de Sande Bakhuy- zen als vertegenwoordiger van het college van B en W,; het college van curatoren, vertegenwoordigd door den president, prof. dr P. C. T. van der Hoeven: de inspecteur op de gymnasia, dr. Renkema. de oud inspecteur dr. Vinkesteyn: de rector dr. D. E. Bosselaar bijna alle leeraren en voorts zeer vele oud-leerlingen en nage noeg alle tegenwoordige leerlingen. Een donderend applaus begroette den al gemeen beminden leeraar. toen hij, verge zeld van zijn echtgenoote en kinderen de zaal betrad. De rector, dr. Bosselaar sprak een kort welkomstwoord en constateerde, dat de drukke opkomst zijn verwachtingen niet heeft beichaamd. Spr. gaf vervolgens het woord aan den president-curator. Prof. Dr. P. C. T. v. d. Hoeven, die zeide, dat curatoren den heer Van Beeck evenals zijn oud-collega, dr. Van Eek veel te vroeg het „otio cum dignitate" zien ingaan Wij vragen ons allen af: waarom gaat u nu eigenlijk heen? (Ap plaus) Een halfjaar geleden hebben curatoren al geprobeerd om uw nooit genoeg te waar deeren werkkracht voor het Gymnasium te behouden, doch gij hebt gemeend te moeten weigeren. Dat is jammer want uw vertrek laat een leegte achter by 200 gym nasiasten Gij hadt gehoor moeten geven aan het dringend beroep van curatoren. Het is mogelijk dat de wetenschap, dat uw herbenoeming in hoogste instantie af hankelijk is van de stemming in den ge meenteraad. van invloed is geweest op uw besluit Dat is dan dubbel jammer. Gij waart een voorbeeld voor de leer lingen niet enkel door uw niet genoeg te prijzen onderwijs maar vooral door uw persoonlijkheid Sor besloot met de ver zekering dat allen zich den heer Van Beeck zullen herinneren als een voorbeeld van leider en raadgever dat wij allen zul len blijven eeren. De inspecteur op de Gymnasia Dr. Renkema, zeide. dat de heer Van Beeck in den looo der vele taren ls samengegroeid met de school en de stad en daardoor een Leid sche figuur is geworden Daartegenover of liever gezegd daarnaast wil spr. zijn ver diensten stellen als man van het Neder- landsche onderwijs Het geven van goed historisch onderwijs is ook voor het latere leven van niet te onderschatten belang en de vertrekkende leeraar heeft die taak op voortreffelijke wijze vervuld. Het sooor. aldus sor dat uw arbeid achterlaat reikt verder dan Lelden en uw menschelljke loopbaan. Spr dankt hem openlijk voor het vele wat hij voor de Nederlandsche ieuzd heeft gedaan en wenscht hem en zijn vrouw nog vele laren van welverdien de rust De rector. Dr D E Bosse'aar wilde het woord voeren namens de ge meenschap welke het Gymnasium heet en zoowel leeraren als leerlingen omvat. Toen dezer dagen op school voor den heer Van Beeck de bel het „hora est" aankondigde, begreep spr. wat in hem om moest gaan. Wij hebben vaak genoeg gelegenheid ge had om te toonen hoe wij allen u waar- deeren. Het ambt van een leeraar is een vreemd ambt. Als wij ons geheel aan ons werk geven, zien wij de uitwerking daarvan in goede cijfers en succesvolle examens, maar de eigenlijke resultaten van ons werk bespeuren wij eerst veel later. Het werk, dat gij nalaat is grooter dan ge kunt bevroeden. Uwe leerlingen zullen u missen niet alleen als leeraar maar ook als iemand aan wien ze houvast hadden, nu en later. Gij wist od de school banden voor het leven te vlechten. Wij, leeraren zullen u missen als vriend, als collega en als raadsman in onze ver gaderingen waarvan het oretttge verloop menigmaal te danken was aan uw juiste, kernachtige adviezen en lapidaire opmer kingen tijdens het debat. Spr. dankt hem hartelijk voor alles, wat de scheidende leeraar heeft gedaan voor de jeugd, voor de leeraren, voor het Gym nasium. Ge zijt gekomen .aldus eindigde spr., tegen den wil van den reetor omdat een andere sollicitant f. 50 goedkooper was en door den wil van den gemeenteraad; ge gaat heen. eveneens tegen den wil van den rector, en, ik zou bijna zeggen weer door den wil van den gemeenteraad Namens de leerlingen werd het woord gevoerd door den heer Nieuwkoop. Deze zeide niet in. staat te zijn de groote mate van dankbaarheid der leerlingen in woorden te vertolken In uw onderwijs, hooggeachte mijnheer Van Beeck trad uw groote persoonlijkheid sterk naar voren, maar gij wist de ernst van uw lessen te combineeren met een groote dosis opge wektheid waardoor uw lesuren steeds boei den. Gij hebt ons altijd voor oogen gehou den. dat alleen werken bevrediging kan geven. Eerst later zal blijken hoeveel wij aan u en uw onderwijs verschuldigd zijn. Als het schoonste cadeau, dat wij vermo gen u aan te bieden, geven wli u de ver zekering. dat wij de herinnering aan u ons levenlang zullen bewaren Tenslotte bood spr. namens alle leerlingen van hoog tot laag den heer Van Beeck een aanvulling van Pirenne's werken aan zoomede een geldsbedrag onder couvert, bestemd voor het maken van een reisje Dc heer Th. Locher trad op als woordvoerder van de oud-leer lingen. Als spr. weer terugdenkt aan zijn gymnasiumtijd, ziet hij in gedachten weer de breede en indrukwekkende figuur van den heer Van Beeck voor de klas zitten, nu eens diep-overtuigend betoogend, dan weer vol fijnen humor en zijn leerlingen steeds voor oogen stellend de vaan van het idealisme hoog te houden. Tenslotte overhandigde sor. den bemin den leeraar eveneens een geschenk in en veloppe. teneinde het ..reisje" te kunnen veranderen in een ..reis" zoomede een al bum. bevattende de namen der schenkers. De rij van sprekers werd besloten door den oud-inspecteur. Dr. Vinkesteyn, die zeide dankbaar te zijn hier tegen woordig te mogen wezen en de behoefte te voelen oo deze plaats den heer Van Beeck te schilderen als een der ■""dlenstelijkste, zoo niet de allerverdienstelijkste leeraar in de geschiedenis, die hii ooit heeft ontmoet. Hij verstond de kunst zijn leerlingen op merkzaam te maken oo de groote lijnen in het historisch onderwijs en deed zulks met een bewonderenswaardige objectiviteit. Daarenboven was hii een model-collega. Als voorzitter der Staatsexamen-commis sie dankt sor. hem voor den erooten en veelzijdigen steun, dien hii van hem heeft ondervonden Onder daverend aoDlaus verhief zich dJtaroo de heer Van Beeek van zijn zetel voor een kort dankwoord. Dankwoord v. d. heer Van Beeck. Naast een niet te ontgaan gevoel van weemoed is er in spreker groote dank baarheid. Zijn dankwoord kan dan ook niet in mineur gesteld zijn Spr heeft 32 jaar lang gelukkig in Lelden geleefd waar van 28 jaar aan het Gymnasium in volko men geluk voorzooverre dat naar men- schelijke begrippen bereikbaar ls. Er is uit universitaire kringen wel eens aandrang op spr uitgeoefend om een dis sertatie te schrtiven en zich aan het aca demisch onderwiis te wilden Dat was geen gemakkeinke keuze Doch na rijp be raad is spr voorzichzelf tot de overtulgin" gekomen dat ziin werkkring eerder was gelegen in het kneden en de vorming van de leued dan in de wetenschappelijke op leiding aan de universiteit. Achtereenvolgens herinnert spr. dan aan de medewerking ondervonden van de op eenvolgende gemeentebesturen, wethouders van onderwijs, curatoren, rectoren. Lnspec- teur en oud-inspecteur op de gymnasia, collega's en oud-leerlingen In het bijzon der richt spr. zich tot de leerlingen, wien hij bij zijn afscheid nog drie levenslessen wil meegevenle werk met lust en geduld, want dan alleen geeft arbeid bevrediging; 2e. leert u zelf onder tucht stellen en 3e. gaat in en om het gymnasium waardee- rend met elkaar om Tenslotte dankt hii allen voor hun te genwoordigheid en hij besluit, met de woorden: „Ik zal jullie geen van allen ooit vergeten." Na een kort slotwoord van den rector werd in de receptiekamer gelegenheid ge geven persoonlijk afscheid te nemen, waar van een zeer druk gebruik werd gemaakt. OPLEIDING TOT MACHINIST TER KOOPVAARDIJ. Onze scheepvaart wacht een tijdperk van opleving. Reeds vermindert langza merhand het aantal opgelegde schepen en naar veler meening duidt dat op een in aantocht zijnd herstel. Als onze schepen weer varen, zullen ook onze jongelui gelegenheid krijgen hun roeping te volgen, o.a. als machinist, of zooals het tegenwoordig heet, scheeps- werktuigkundige ter koopvaardij. Aan de Ambachtsschool is een Machi nistenavondschool verbonden, waar jonge lieden het daartoe noodige diploma op solide, gemakkelijke en weinig kostbare wijze kunnen behalen. Met dit diploma kunnen zij plaatsing krijgen als assistent-machinist bij een of andere stoomvaartmaatschappij, waarna zij na één jaar varen opnieuw kunnen gaan studeeren aan de Ambachtsschool voor het Machinistendiploma A. Dit laat ste diploma stelt hen in staat 4e en later 3e machinist te worden. Voor vele jongelui is hierdoor een mo gelijkheid geschapen, zich een positie te verwerven, te meer, daar de studie voor deze examens hun een graad van ontwik keling geeft, welke hen in staat stelt ook op andere plaatsen dan ter zee een betrek king te veroveren. Waar nog steeds jongelui in den avond tijd te over hebben om zich aan de studie te wijden, raden wij een elk aan, die in het bovenstaande belang stelt of er be lang bij heeft, zich eens in verbinding te stellen met den directeur der school, die alle gewenschte inlichtingen zal ver strekken. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de ged. (prakt.) van het examen N VII (leerares Huishoud kunde en Waschbehandeling) mej. C. H. G. Greitemann, en voor het 2de ged. (prakt.) van het examen N VIII (leerares Koken en Voedingsleer) mej. P. S. S. M. de Beer. CHR. OPLEIDINGSSCHOOL OOSTERSTRAAT 16. Hoofd: W. A, Bodewes. Deze week stond voor een groep leerlin gen van bovengenoemde school in het tee- ken van uitgaan. Dinsdag vertrokken leerlingen uit het vierde en vijfde leerjaar onder geleide van hun onderwijzers, met een Stadsverkeer- autocar naar Utrecht. Hier werden 't Jaar beursgebouw. de Oude Gracht met haar werven en kelders, verder de Raadskelder, 't Postkantoor en de Domtoren bezichtigd. Toen naar de Pyramide van Austerlitz. 't vermaarde monument van Napoleon, dat zulk een grootsch oanorama biedt Nog een oogenbllkje in den speeltuin van hotel „Pyramide" doorgebracht en daarna langs dennenbosschen en heidevelden naar Amersfoort In deze stad werden na 't middagmaal gebruikt te hebben, de be zienswaardigheden bezichtigd. Tenslotte een prachtige tocht door 't Gooi, een kort bezoek aan Hilversum (Stadhuis) en over Amsterdam en Haarlem huiswaarts. Gisteren was het de reisdag weer per „Stadsverkeer", voor leerlingen van het zesde en zevende leerjaar Evenals Dinsdag werden Utrecht en de Pyramide bezocht. Maar nu ging de reis verder naar Drie- bergen-Rijsenburg. Het praalgraf in de kerk te Rijzenburg werd bezichtigd, de Zwitsersche brug beklommen en vervol gens naar Doorn, 't Rosarium van den Dultschen keizer werd geheel doorgewan deld en toen werd doorgereden over Leer- sum en Ameroneen naar Fhenen Oo 't programma stond hier de Kunera-toren, de Grebbe-berg met Zwitsersche vallei en Ouwehand's Dierenpark Daarna werd in gestapt en Wavenlngen bezocht En van daar de terugtocht aanvaard over Ede, Woudenberg en Utrecht. Het kan gezegd worden dat od beide -"'zen de leer'ingen maar ook de onder wijzer" en onde-wilzeres volnn hebben ee- noten Het weer was belde keeren prach tig en de tocht met een autocar bleek voor alien een onverdeeld genoegen. BINNENLAND Rapport over dc Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon te Leiden. (3e BI) Onthulling van het Van Heutzmonumcnt te Coevorden. (Binnenland, 3e Blad). Het schoenwerk wordt duurder. (Bin nenland, 3e Blad). Dc stem uit dc lucht: een sprekend en musicecrcnd vliegtuig. (Binnenland, 3e BI.) Het tournooi te Wimbledon; Vines in den eindstrijd door Crawford in 5 sets geslagen. (Sport, 4e Blad). Het tennis-tournooi tc Noordwijk; mis schien komt mevr. MoodyWills toch nog. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND Dc voortzetting der Londensche confe rentie. iBultenl le Blad). Dc Nazi-leiders trachten tc temperen. (Buitenl. le Blad). De inflatie in de Vercenigdc Staten. (Buitenl. le Blad). Mattern inderdaad gevonden. (Tel. le Blad). GOUDEN DOCTORAAT. Van mr. E. Rijke. Gisteren heeft onder zeer veie blijken van belangstelling onze stadgenoot, mr. E. Rijke den dag herdacht, waarop hij voor 50 jaar op nauwelijks 21-jarigen leeftijd, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift getiteld „Artikel 1554 B.W.". Onder de talrijke bloemstukken, welke hem op dezen dag werden aange- Mr. E. Rijke. boden, was er een van het bestuur van de afd. Leiden der Kon. Ver. „Oost en West", waarvan de heer Rijke sedert 1906 deel uitmaakt. (Dus niet van de oprichting in 1903 af, zooals wij abusievelijk meldden - Red.). Van de velen, die persoonlijk hun ge- lukwenschen kwamen aanbieden, noemen wij hier slechts den rector-magnificus, prof. dr. J. Huizinga, prof. Ph. S van Ron- kel en mr. W. W. Brouwers namens „Oost en West", de hoogleeraren A. S. de Blé- court, H. Krabbe en Idema, de heeren R. Kern, P. A Wernlnk, mr. dr. E. C. van Strijen, A. D. Vljgh, ir. Martls, oud-hoofd ingenieur der Indische Spoorwegen, ir, A. A. Meyers, oud-directeur van landbouw te Curacao en oud-hoofdingenieur in Ned. Oost-Indië en voorts zeer vele familieleden, vrienden en bekenden, zoowel uit Den Haag als van hier. Voeg daarbij een stroom van telegrafische en schriftelijke geluk- wenschir. o.a. van curatoren en Acade- mischen Senaat en hel zal duidelijk zijn, dat de dag van gistere; bij mr Rijke niet spoedig uit de herinnering zal verdwijn-n. Op ondubbelzinnige wijze hebben ette lijke tientallen hem hun vriendschap ge demonstreerd. De commissaris van politie alhier brengt in herinnering de verordening re gelende het toezicht od !n Lelden vertoe vende vreemdelingen waarbll Is beoaald, dat een leder, die een vreemdeling ln zijn inrichting, huls of woning ooneemt bin nen 24 uur vemllcht ls daarvan kennis te geven aan genoemden commissaris van DOlitie (bureau Vreemdelingendienst Zon neveldstraat alhier, eeoDend van 912 uur, 24 uur en van 7—9 uur) Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en döo R-md van Arbe'ri vervalt bovengenoemde vornllrhtlno niet Verzuim ls strafbaar gesteld Deze beoaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1