„KOEKOP" LEIDEN VERKOOPSTER CORSETVAK KOEHOOI PERMANENT WAVE fi 4." met Olie behandeling f.4.- MAISON „HENRY" LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 5 Juli 1933 BOUWKUNSTIG SCHOON. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Steunt met Uw naven het LeidscSi Crisis-Comité. SPORT. FINANCIEN. Burgerlijke Stand v. Leiden j 2'"* 23 LEVERT ZEER CONCURREEREND TWO SEATER OF KLEINE AUTO. TE KOOP: Platvoet - Holvoet PROTESTANTSCHE KERKEN Den Haag. VII. Ofschoon het geenszins in mijn bedoe ling ligt, de Leidenaars naar Den Haag te sturen, meen ik toch de Haagsche Nieuwe Kerk hier te moeten bespreken, teneinde duidelijker te doen uitkomen, hoe men zich heeft beijverd om een Protestantsch kerk type te vinden. Van de besproken kerken, waarbij een streng klassicistisch ruimtebeginsel werd tot uiting gebracht, was het geometrisch princifie, de plattegrond, steeds óf een Grieksche kruis, soms beschreven in een vierkant, óf een cirkel, waarin een regel matige veelhoek was geconstrueerd. Het Grieksche kruis vonden we in onze naaste omgeving te Oudshoorn toegepast, nadat de Noorderkerk te Amsterdam, de Nieuwe Kerk te Haarlem en een te Groningen o.a. waren voorafgegaan. Een regelmatige achthoek vormden men te Willemsstad, Yzendijke, Leidschendam, de Marekerk te Leiden, waarover we eenige jaren geleden reeds schreven, de Oostkerk te Middel burg en enkele andere. Woubrugge had een regelmatge doch uiteengeschoven twaalfhoek. We vinden bij deze kerken steeds een zuiver centralen aanleg- Het stereome- trisch ruimtebeeld is streng klassicistisch. Het ligt evenwel voor de hand, dat in dit ons Germaansche land met zijn oor spronkelijk Gothiseerende volksaard, on danks gewijzigde religieuze idealen, toch nog een hang naar de Gothiek bleef bestaan. We zagen de Westerkerk te Amster dam als uitlooper der Gothische ruimte gedachte, die reeds in de 16de eeuw een sterk centraliseerende tendenz ontwik kelde, waarvoor we nogmaals verwijzen naar de hallenkerken en de St. Jacobs- kerk te Den Haag, waarvan het hooge koor dateert uit de eerste helft der 15de eeuw, doch het lage schip met zijn verhoogde zijbeukstraveeën en wijde intercolumnien uit het midden der 16de eeuw. Juist dat middengedeelte is zoo karakteristiek voor de late Gothiek niet haar streven naar centralisatie- Het is dus eigenlijk geen wonder, dat de protestantsch-slassicistische ruimte-com positie af en toe aansluiting poogde te vinden bij het laat-Gothisclie vormgevoel, en dat zich af en toe nog eens Gothi seerende verlangens opdringen. Men is toch eigenlijk door het Grieksche kruis of het Octogoon niet volkomen bevredigd, vooral wanneer het de compositie van grootere ruimten betreft. Ondanks alle klassicisme meenen we in de Nieuwe Kerk in Den Haag weer een neiging te bespeu ren om Gothisch en klassicistisch vormge voel te doen oplossen tot een eenheid. Merkwaardig is. dat hierbij de Wester kerk te Amsterdam tot uitgangspunt werd genomen, die we een afsluiting noemden, een laatste uitviering van het Gothisch beginsel in renaissancetrant. Men wenschte in Den Haag een lang- schepige kerk, als de Westerkerk, met dien verstande, dat de centraliseerende bedoe ling verder werd doorgevoerd dus een inniger eenwording van klassicisme en Gothiek, voor zoo ver betrof de ruimtecom positie. De ornamentale vormentaal bleef natuurlijk klassicistisch. Daarom droeg de Haagsche vroedschap dan ook haren „fabryck" op, te trachten eenige plannen van de Westerkerk te ver krijgen; en met het zelfde doel gingen later ook eenige gemachtigden van de Leidsche regeering naar Amsterdam, n.l. om voor den bouw der onvoltooid gebleven Waardkerk De Keyzers schepping te be zichtigen. De Haagsche Vroedschap droeg evenwel haar verdere wenschen en verlangens over aan de „Sociëteit." En deze besloot een kerk Le stichten aan het Spui. We moeten dat woord „Sociëteit" even nader verklaren. In het oude Den Haag dienen we te onderschelden de eigenlijke Gemeente „Die Haghe" en de Grafelijk heid. De Grafelijkheid was de immuniteit van de Graven van Holland: Binnenhof, Buitenhof, het Plein en omgeving en het Haagsche bosch. Dit alles was het gebied r an de Graven van Holland en de regee ring van de gemeente Den Haag had er geen zeggenschap. Toen Filips II was af gezworen. en er dus geen Graaf van Hol land meer was, werd de Grafelijkheid be heerd door het Hof van Holland. De Gemeente „Die Haghe" en de Grafe lijkheid bezaten evenwel eenige gemeen schappelijke belangen, waaronder ook de kerkelijke vielen. Deze gemeenschappe lijke belangen werden behartigd door de „Sociëteit" een college bestaande uit en kele daarvoor aangewezen heeren uit het Hof van Holland de Rekenkamer, de Hooge Raad, en de Haagsche Vroedschap In de practijk trachtten Burgemeesters en Schepenen van Den Haag zooveel mo gelijk gemeentelijke lasten en zorgen op dit lichaam af te wentelen Verdere bijzon derheden kunnen we laten rusten. Den 3en Mei 1647 werd het terrein bij Spui en St. Jacobsstraat voor den bouw aangewezen. Door de samenstelling van de „Socië teit" werden twee bouwmeesters bij de zaak betrokken n.l. Van Bassen, contre- rolleur van de Gemeente en Pieter Aronsz Noorwits. „contrerolleur" van het Hof van Holland, die zooals we in een vorig opstel reeds hebben opgemerkt, een broe der was van onzen Leidschen fabryck Mr. Arend van 's-Gravenzande In de Resolutiën van de Sociëteit staat: „Syn de fabryekmeesters Van Bassen en Noordwits gelast te maicken twee modellen waervan een soude mogen werden ge- bruyekt tot opbouwing van een kerek in de St. Jacobstraat alhyer, en de voorts uyt te doen delven een roede, twee of drye omme te sien, off de gront bequaem es de fundamenten van voorsz kerek te dragen1' Drie dagen later was aan het verlangen reeds voldaan, waaruit wel blijkt, dat de plannen reeds vroeger waren uitgewerkt. Op 30 Juni 1649 wordt den besloten, dat de kerk zal worden gebouwd naar het mo del van den fabryeksmeester Noorwits. Noorwits wordt dan ook de hoofdarci- tect van den bouw, doch Van Bassen blijft er toch ook bij betrokken. Verdere bijzonderheden laten we achter wege. Den 23en Aug. 1649 legde Reinier Pauw, de President van den Hoogen Raad en waarschijnlijk de voorzitter van de Sociëteit den eersten steen en op 5 Mei 1656 werd de kerk plechtig in gebruik ge nomen. De plattegrond is een rechthoek be staande uit twee kwadraten- Bij de zes vrij liggende kwadraatzijden heeft men halve achthoeken geconstrueerd. Tusschen de achthoeken aan de lange zijden heeft men toegangsportalen en dienstgebouwen aangebracht. Ook aan de Oostzijde kwam nog een ingangsportaal Practisch zien we dus aan den plattegrond eén hoofdas met twee dwarsassen evenals bij de Westerkerk; doch terwijl bij de Westerkerk het uitwen dige vooral plastisch Is behandeld, zien we hier een ruimte van binnen uit gecom poneerd een absoluut doorvoeren van de laat-Gothische centralisatie gedachte Er wordt nu een ongedeelde ruimte verkre gen, niet gebroken door pilaren, waarbij hoogtewerking en dieptewerking zich op lossen in één accoord waarbij de onge deelde ruimte toch rhythmische bewogen heid vertoont. Men bekijke slechts het ruwe schetsje van het grondplan, waarop slechts de halve blnnenbekapping is aan gegeven. Ik had nu gelegenheid op de an dere helft aan te geven dat de halfacht- Opnieuw heeft Frankrijk de invoercon tingenten voor de komende 3 maanden verlaagd. Dit is wel tegen veler verwach ting in, doch zooals we vernemen, betrekt de Fransche markt op heden zeer belang rijke kwanta schapenvleescli uit Fransch Marokko, en nu mogen we ons slechts nog verheugen in het feit, dat wij Neder land nog ver aan het hoofd staat van het contingent, wat men overigens nog aan schapenvleesch importeert, n.l. 341 ton tegenover de andere landen te zamen slechts 209 ton. Dit sluit niet uit, dat onze schapenvleesch-export naar Frankrijk sedert l1/» jaar van 610 ton tot op het huidige kwantum is teruggevoerd. We zien dus dat onze schapenhouderij opnieuw een slag wordt toegebracht. Wat betreft de invoer van varkensvleesch is ook een belangrijk kwantum minder toegestaan. Ons land staat daar tevens aan het hoofd met 1047 ton, tegenover 800 ton uit de andere landen. Toch is het ongeveer de helft minder dan het vorige contingent. Wij kunnen er dan ook zeker van zijn dat het nieuwe wetsontwerp tot uitbreiding van de crlsiswet. zoodat de bevoegdheden ter dier zake aan onze regeering belang rijke uitbreiding verleenen, zeer zeker zal worden aangenomen en we dus nog heel wat diep Ingrijpende maatregelen, niet alleen in het land- en tuinbeuwbedrijfs- leven, doch ook in de handelsbedrijven kunnen tegemoet zien. Op de veemarkten was het begin dezer week zooals in verband met den hooi bouw nog was te verwachten uiterst kalm, doch desondanks waren de prijzen van goede kalf- en melkkoeien nog in geen geval goedkooper. Het is eigenaardig dat er in de richting van inkrimping van de melkkoeienvoorraad wordt gewerkt en dat er toch nog een geregelde afzet is voor goed melkvee Men zou hieruit concludee- ren. dat er geen overdaad is aan goed ge- bruiksvee en elke boer graag zijn veestapel op peil wil houden. Dit zal straks als men melkvee voor afslachting uit de markt gaat nemen, ook blijken zoo te zijn. De slachtveeprijzen bleven begin dezer week tamelijk goed op 't peil Men kan vooralsnog met de eerste uitkomsten van bet vetweidebedriif gezien de omstandig heden, tevreden zijn. Vette kalveren goedkoop, doch toch even betere markten dan vorige week. Schapen onveranderd, terwijl dc zware varkens even stiiver in prijs werden verkocht. Er werd tot 17 cent toe besteedt. Licht goed 14'/i15 cent per pond. VAN DER S. hoekige absiden tot de hoogte der vensters van binnen rond zijn Van buiten maakt de kerk een monu- merrtalen indruk. De muren, opgetrokken van baksteen, worden geleed en verleven digd door natuursteen .„Op hooge posta menten rusten dubbele Toscaansche pilas ters Daartusschen berinden zich in de a'osiden de rondboogvensters De sluitstee- nen in de bogen dragen tevens een zware omgaande lijst. Daarboven Is een gemet seld fries afgesloten door de zware goot- lijst. Op de vier hoeken van den recht hoek staan zware met natuursteen be- kleede steunbeeren, die bekroond worden met forsche vazen. Deze rechthoek draagt een wolfsdak. Dc tentdaken der absiden sluiten daar iets lager tegen aan. Deze ge weldige kapconstructie verdeelt haar druk regelmatig over de muren der absiden en de steunbeeren van den rechthoek. Men beschouwt ze als een der mooiste en ste vigste kapconstructies uit de 17de eeuw. Miden op het wolfsdak staat een fraai opengewerkt houten torentje. De silhouetwerking van het geheel is buitengewoon voordeelig. Er Is een nobel rhythme in den zwaren beweeglijken op stand, in het in elkaar overglijden der verschillende dakvlakken, waarvan de uit einden steeds door een fraalcn makelaar zijn bekroond: en eindelijk viert het rhythme zich uit in het torentje met zijn opengewerkt vierkant lichaam, zijn lijsten waaruit een achthoekige lantaarn met bol vormige bekroning oprijst Een sterke ge bondenheid beheerscht dit levendige ge heel. Getal en maat komen hier wel zeer sterk tot uiting De totale hoogte der kerk is gesplitst in drie evenmatige dee'.en van den grond tot de kroonlijst van het muur werk tot den nok van het wolfsdak en van dezen nok tot de bekroning van den toren vinden we steeds het derde gedeelte van de totale hoogte. De daken hellen steeds onder een hoek van 60 gr en ook de door sneden van de binnenruimten laten zich steeds verdeelen In gelijkzijdige driehoeken Ondanks dezz strenge maatvolle gebon denheid krijgen we een indruk van ba- rokke-weelde en levensvolheid. Zoo is de Haagsche Nieuwe Kerk een der schoonste en tevens een der doelmatigste kerken in de 17de eeuw gebouwd ten behoeve der Protestanten. ZWEMMEN. DE WEDSTRIJDEN DER LEIDSCHE ZWEMCLUB. Belangrijke inschrijvingen. De wedstrijden der Leidsche Zwemclub, welke a.s. Zaterdag- en Zondagmiddag worden gehouden, beloven uitstekend te zullen worden, indien tenminste dc vele inschrijvers hun toegezegde komst ge stand doen. De onderlinge- en schooiwedstrijden, welke Zaterdagmiddag gehouden worden, vertoonen ongeveer hetzelfde beeld als andere jaren. De schoolploegen gaan er nog steeds niet op vooruit, eerder kunnen we een achteruitgang constateeren. Slechts de Chr. H. B. S. en de Gem H. B. S met 2 ploegen schreven in voor de 4 x 40 M. estafette en den driekamp. Het nummer 100 M. vrije slag om den Van Spall-beker brengt ditmaal meer deel nemers aan den start dan andere jaren. Behalve Harry v. d. Reyden zien we de namen van J. Verhaar. P. v. d. Zanden, P. Lut en A. Smink op het programma. Drie kampioenschappen van Leiden zul len op dezen middag verwerkt worden, n.l. 100 M. schoolslag heëren, 50 M. school slag dames en 50 M, rugslag dames. In het eerste kampioenschapsnummer komen uit voor de Zijl: D. Kraayenbrink en W. Geeve en voor de L, Z. C.: A. Hey- mans, J. Verhaar, J. Elzinga en Cl. de Reede. Het valt moeilijk te zeggen, wie hier ten slotte den titel zal bemachtigen. Voor de 50 M. schoolslag dames komen uit voor de Zijl: de dames E. W, Arnol- dus, M v. d. Mark en A. Kapaan, voor de L. Z. C. mej. Rie Bruggeman. Slechts drie dames schreven in voor het kampioenschap 50 M. rugslag, n.l. voor de Zijl: mej. M Kraayenbrink en mej. A. v d Mark en voor de L. Z. C. mej. Cisca v, Noort. Tot besluit van den eersten middag zal een waterpolo-wedstrijd gespeeld worden tusschen een L Z C.- en een Zijl-combi natie. Beter dan voor de onderlinge- en schóól- wedstrijden is de inschrijving voor dc na tionale wedstrijden, welke Zondagmiddag zullen worden gehouden. Ingeschreven werd door de vereenigin- gen UZ.C., D.Z.V., ZIAN. D.J.K., H.Z. en P.C., Q.Z.C., H.D.Z., A.D.Z.. en L.Z.C Verschillende bekende zwemmers en zwemsters van bovengenoemde vereeni- gingen zullen eikaars krachten meten Zoo komen op de 100 M schoolslag o.ni. uit: Jongbloed en Hegi van ZIAN, van Duin v. U.Z.C.. J. Prins van H.Z. en P C., op de 100 M. vrije slag: Schat en Dijkema van U.Z.C., J- C. Laddé van D.J.K., lngen- luyff, de Boer v. Aelst en Jager van H.Z. en P Cop de 100 M, rugslag: Arendse van U Z.C., C. G van Aelst en J. W. G. Faure van H.Z. en P.C. De H.Z. en P.C. is trouwens met nage noeg alle cracks aanwezig en deze Haag sche club zal ongetwijfeld het leeuwen aandeel tot het succes bijdragen. Op de damesnummers komen om. van de H.Z. en P.C. nog uit mej. S. Sieberg in het nummer 100 M. vrije slag en op de 100 M. rugslag mej. Tr. v. Oudgaarden, terwijl van de Schiedamsche Zwemclub mej. J. J. v. Woerkom uitkomt voor de 100 M- schoolslag en mej. v. Luyken voor de 50 M. vrije slag. In het schoonspringen neemt Stotijn natuurlijk de eerste plaats in. Ook de estafette-nummers zijn heel goed bezet. In de 5 x 50 M. estafette heeren schreven in: H. Z. en P. C., Z. I. A. N. (met 2 ploegen), U Z. C. en L Z. C. Voor hetzelfde nummer bij de dames komen uit: A. D. Z„ H. D. Z. en H, Z. en P. C. In het nummer 3 x 50 M. wisselslag-estafette zullen o.m. deelnemen: Z I. A. N H. Z. en P. O.. A. D Z„ H. D Z. en S. Z. C. Polowedstrijden zullen worden gespeeld tusschen L. Z. C. I en U. Z. C. I en tus schen de dameszeventallen van H D. Z. en H. Z. en P. C. Ieder ziet hieruit, dat er dit Jaar wel belangstelling voor de wedstrijden der L Z. C. bestaat. Indien het weer nu mede werkt belooft het een goede dag voor de L Z. C. te worden. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN L. Z. C. Morgenavond speelt de Leidsche Zwem club in Rotterdam 'n competitie-wedstrijd tegen Maas I. De L. Z. C. zal het in dezen wedstrijd zonder IJdens en Harry v. d. Reyden moeten doen. L Z. C. II speelt morgenavond in de zweminrichting aan den Hooge-Rijndijk tegen G. Z. C. II, L. Z. C. V tegen Z I A.N V Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. BORNEO SUMATRA HANDEL MAATSCHAPPIJ. De winst over 1932 bedraagt f. 717.907 (f. 1.213.392)waaruit na toevoeging van f. 300.000 uit de Dividend-reserve 8 pet. f.10 pet.) dividend wordt uitgekeerd. (Hbld.) GEBOREN. Cornelia Jacoba, dr. v. P. Arnoldus en G. Blonk Wilhelmina Maria, dr. v. A. J. Parmentier en M. J. Schmöller. o OVERLEDEN H Swenke, m. 65 J. W. Pelle, gesch. m. 51 jaar A. den Haan, dr. 2 wkn. R H. W. v. d. Horst—Spruyt, vr. 55 jaar. o GEVESTIGD: M C. van den Akker, dienstbode, Haar- lommerstr 209 D. Becker, dienstbode Nleuwsteeg 10a A. Bosma, verpleegster Aljehstr 13a D. C G. van Duijii, ver pleegster, Rljnsb.weg 10 F. Gravendaal, kellner, Rljnsb.weg 87 J. Gijzenij, Waard 5 Wed. A M. van Hierden—van Hek, P. de la Courtstr.. 87 M. J. Homan dienstbode, Hooigr. 53 C. Horst. P K. Koorsteeg 11 W. Jung, ketelbikkcr, Haven 11 C. Kool, dienstbode, Rapen burg 82 A. M. Kortekaas, dienstbode, Hoogewoerd 30 F. P Koumans en fam. conservator, Warmondcrw. 41 C M, Lammers. dienstbode, Nieuwe Rijn 103 A J. Lankhorst en fam., teekenaar, Spie- ghelstr. 19 G. Lens, broodbakker, Ploenstr. 27a. J. C. Lcljte, verpleegster, Witte Singel 27 Chr. Maas. Betonwerker Levendaal 195a M. Martina, graniet werker, Narmstr. 33 G. dc Michlel, granietwerker, Narmstraat 33 G Ollvo, Narmstraat 19 L. G. Pommer, verkoop ster. H. Rijndijk 168a Chr. de Pree, ver pleegster, Witte Singel 27 O Rlnaldo Ijswerker, Narmstr. 19 Th. J. C. Sanders verpleegster, Zoeterw. Singel 99 M. Schafer, dienstbode, Waard 3 J. S. Schreuder, verpleegster, Rijnsb.weg 10 Wed. D Chr. SchroderSmit, Trompstr. 12 G. Spadon granietwerker, Morschweg 77a C. W. Kleer—Tukker en fam O. Heerengracht 13 A. Chr. van Veen, dienstbode, Aalmarkt 12 H. Walczak, dienstbode, Maredijk 90a Th. Chr. G. Wand, monteur, Noordelnde 47 E. M. Weijers, kamer en werkmeisje, Koolhof 2 E. J. M. C. Wouterlood, verpleegster, Plan tage 9. q VERTROKKEN. R S. H. Bakker, Haag, Wagenstr. 129. A. P. van den Berg, Leiderdorp, Ko ningstraat 15. IJ. M. van den Bergh, Arnhem, Rijnkade 61. W. Borgman, Avereest, Balkbrug 1254. W. L. Bulling, Haag, Mauvestraat 44. Chr. Fuchs, Unkel a/Rhein. K H. Gaarlandt, Gouda. G. de Graaf, Heerhugowaard, Midden weg 87. G. P. de Gunst en Fam Zoe- terwoude, H. Rijndijk F 96e. M. H. Ham mes, Oegstgeest, Weth. Juffermansstr. 38 W. J. Hengeveld, Haarlem, Wilson- plein 13 A. Hissink en Fam Avereest Balkbrug 1252. A. Hollebeek, Warmond, Beyleveldlaan 14 E. A. Hoogendoom, Heemstede, Adr. Pauwlaan 15. W. F. van Bronkhorst—Huurman, Amersfoort, J. v. d. Heljdestr. 4, J. dc Jager en Fam. Avereest. Balkbrug I 257. Wed L. Droog- leever Fortuijnde Jong, Haag, 3e v. d. Boschstr. 48. C. J. G. Klomp, Zaandam, Westzijde 352. Wed. P. J. Spoel—Kroon- stuiver. Avereest, Balkbrug I 254 J. F. v. d. Meijden. Den Kc-lder, Javastr. M. S. Moewalladi, Haag. Stulvensantstr. 274. Wed. J. M. v. d. SteenMoonen, Ter Aar, Kerkweg D 41. J. E Mulock Houwer, Dordrecht, Singel 200. J. R. Offerman, Wassenaar. Kasstraat 7. S v. Oosten, Assen. Rolderstr 85 J. Oostvecn, Am sterdam. Regullersdw.straat 62. A. M. v. Osselen en Fam Delft, P. Heinstr. 28. JE. Kasteelen—Ouwerkerk en Fam., Den Helder, Goudsbloemstr. 30. R. Sperna Weiland—Paats. Rijswijk (Z.H.), Da Costalaan 122 H. Pecaueur, Haag, Fahrenheltstr. 476 T. G Pelle, Zand- voort, Oranjestr. 13 rood. W. A. L. Ra- demann, Wassenaar, v. Zuylen v. Nyevelt- straat 229. A. M. v. Riet, Heemstede, Zandvoortschelaan 24. H. G. v d. Rol, Rotterdam, Hudsonstraat 13. C. Roskam Amsterdam. Pr Hendrikkade 185 J. F. v. Royen Rotterdam. Schiedamsche Singel 120. W. H Struben, Bloemendaal, Me rellaan 8. H. Sv/art. Haag. P. Gabrlcl- straat 125 L. E. KulifTlbboel, Nieuw koop, A 76. S. R. Tiemstra en Fam., Haag, Rembrandtstr. 198 Wed. P. West- doroTromp. Haag. Paramaribostraat 95. A Velsink en Fam., Avereest. No. 3941 G. Vissm-Vertind. Westdongeradeel, Wierum. H. H Visser, Hoogwoud. Aarts- voud b'P, de Beurs. CM. Nagtzaam— Voorbii, Amsterdam, Beethovenstr. 63. Wed G Zwartde Vries. Zwolle. Spin huiswal 2. M. E. de Winter, Velsen, Edisonstr. 6. L. H. Wittenrood, Oegst geest. Regentesselaan 59 J. Zwlkstra, Beverwijk. Roode Kruis Ziekenhuis. Wij ritten per luxe Reiswagen op f-4.- p. p. orgamseeren Dinsdag 11 Juli en Zondag 16 Juli naar Antwerpen "Woensdag 19 Juli naar Kleef.a f. 5.— p.p. Donderdag 20 Juli naar Montferland ....af. 4.90 p. p. Zondag 9 en Zondag 23 Juli naar Brussel a f. 5. p.p. Woensdag 12 en Dinsdag 18 Juli naar 't Gooi (met boottocht Yolendam en Marken) f. 5.— p. p. Zondag 9 Juli naar de Zeisterbosschen en 't natuurbad Bilthovenaf. 2.90 p. p. 15 en 16 Juli n. Valkenburg ii f. 15.50 p.p.2 daagsche 26 en 27 Juli n. Dusseldorf ii f. 18.50 p.p.tochten J inclusief 30, 31 Juli en 1 Aug. naar I logies Rijn, Eifel en Aken a f. 32.50 p. p. 16, 17, 18 Juli naar Durbuy sur Ourt.be en a "f. 24.50 p. p. k maal 23 en 24 Juli naar de Ardennen tiiden f. 27.50 p. p. Aanmeldingen: Kantoor Stadsverkeer, Oldenbarneveltstr. 37, Tel. 921. Op aanvraag verstrekken wij gaarne ons reisprogramma, ver meldend alle ritten, welke gedurende dit seizoen door ons georganiseerd worden. 3537 3 daag sche t ochten Gevraagd 1 Aug. of eerder een nette 2e Verkoopster. Bekendheid met het vale strekt tot aanbeveling. Aanmelden: mondeling 23 Maarsmanssteeg of schriftelijk Spuistraat 36, Den Haag. 3497 LANGS MARE 60 - TELEFOON 557 Scheepsmotoroliën Automotöroliën Electromötoroliën Cardan oliën TurbiDeoliën Cv linde] oliën Machineoliën Lijnolie 3527 Terpentijn Standolie Carbolineuni Vruchtboomcn Carbolineum Poetskatoen, Poetslappen JTalkvetten. TER OVERNAME GEVRAAGD overjarige, demonstratie of in staat van nieuw verkeerende Uitsluitend offerten met vol ledige garantie en omschrijving worden ingewacht onder num mer 3532 aan het Bureau van dit Blad 40 a 50000 K.G. prima gewonnen Monsters op aanvraag. Levering per schip franco wal. C. BRUIN Pz. Den Burg, Texel. 3492 CO MP I. EET 3528 TELEF. 431 - TURFMARKT 5A - TELEF. 431 (ap- WASSCHLV WATERGOLF. f. 1.- -3JBg Kreupelheid, Voetmls- vormlng, Voetverlamming Eeltvorming, Likdoorns, Vergroeide- of Kalknagels? Alleen mijn Maatschoeisel of pijnloos Pédicure brengt afdoend resultaat. - Doctorale aanbeveling. J. A. SCHRAMA, Voetkundige, Mauritsstraat 59 Telefoon 1509 Bezoekt aan huis. 3543 3—2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7