Het 70ste Chr. Nat. Zendingsfeest te Wassenaar. LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 5 Juli 1933 DE INLEIDINGSSAMENKOMST. VISSCHERUPERICHTEN. TELEGRAMMEN. Prachtige avond in schoone omgeving. ENGELAND. De terugkeer van Mc Donald en Thornton. Een vertegenwoordiger van de „Daily Telegraph" heeft op hun doorreis door Polen een onderhoud gehad met de beide vrijgelaten Brltsche Ingenieurs van de Vlckers maatschappij, Thornton en Mac Donald. „Ik heb een levende hel doorgemaakt. God alleen weet wat Ik geleden heb", al dus vatte Mac Donald tegenover den Brlt- schen journalist zijn ervaringen bij het proces en ln de gevangenis te Moskou samen. MacDonald en Thornton kwamen Maan dagmiddag uit Moskou aan in de Poolsche grensstad Stolptsje. Hun vaders ontmoet ten hen daar en na afscheid te hebben genomen van den Britschen consul te Mos kou, die hun uitgeleide had gedaan, zetten zU de reis naar Warschau voort Thornton zag er goed uit, maar Mac Dona ld was blijkbaar nog zeer onder den Indruk van zijn wedervaren. Men vraagt zich natuurlijk af waar om Ik mijn houding op het proces gewij zigd heb. aldus MacDonald, die naar men weet het ten laste gelegde bekend had. In die vreeselljke uren voor en tijdens het proces heb ik een levende hel doorge maakt Ik werd aangevallen zooals waar schijnlijk geen gevangene ooit aangevallen werd. Ik zou heel veel willen zeggen van den ambtenaar van het openbaar ministe rie. Maar lk kan het niet Mijn lippen zijn verzegeld. Stel u uzelf voor ln een menigte vijan dig, en alleen, daar ln de getuigenbank, gedurende dagen van uw vrienden verwij derd gehouden. Ik keek rond en overal zag lk oogen. die mi) aanstaarden. Het was om zijn zenuwen niet meer meester te zijn en dat ln het bijzonder na mijn lange op sluiting voor het proces. Ik wil er verder liever niets van zeggen. De gevangenis was een welkom respijt na het proces. Eerst kregen we den ge wonen gevangeniskost, harde, gedroogde, onsmakelijke visch en aardappelen We konden het niet verdragen en troffen ten slotte een schikking waarbij ons elke tien dagen vleesch in blik werd gezonden door een collega van de Metro-Vickers. die ver gunning kreeg de gevangenis te bezoeken. God weet hoe welkom die bezoeken waren en ook hoe welkom mij het gezelschap van Thornton was. Thornton en lk schoten goed met elkaar op ln een heel benarden tijd, waarin de meeste menschen. opge sloten als wij waren samen in één cel. dag en dag en week aan week, op eikaars ze nuwen zouden gewerkt hebben De ontmoeting tusschen MacDonald. vader en zoon was typisch Britsch. Hello, Bill, zei MacDonald Sr., terwijl zij elkaar warm de hand drukten. Hello, Dad, antwoordde de zoon kalm, maar met een brok in zijn keel. How are you, old man? Dat was alles. Thornton begroette ziin zoon met de woorden: „Mijn zoon, mijn zoon, lk ben blil Je weer thuis te zien." Over het proces zeide Thornton Jr.. dat er misschien mettertijd iets voor den dag zou komen „dat licht zou werpen op wat voor velen van ons een "groot mysterie ls." Er waren oogenblikken tijdens mijn ge vangenschap. zoo ging hij voort, dat ik dacht krankzinnig te zullen worden en toen werd bij het proces meedoogenloos de eene vraag na de andere op ons afge schoten. Den heelen tijd had Thornton getobd over zijn vrouw in Engeland. Te Berlijn was mevrouw Thornton aan wezig evenals de destijds vrijgesproken ingenieur. Alan Monkhouse, alsmede ver tegenwoordigers van de Brltsche ambas sade en leden van de Brltsche kolonie te Berlijn. Met Monkhouse werd verder gereisd en de lippen bleven sindsdien geslotener dan ooit! Heden wordt Londen bereikt. o JAPAN. De kwesties met de sovjets. De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken, graaf Oesjieda. heeft den Russischen ambassadeur ontvangen, die hem een protestnota heeft overhandigd in verband met de inbeslagneming van twee Russische stoombooten Op deze stoombooten zou, zooals men weet, spionnage zijn bedreven. De Rus sische ambassadeur eischt het vrij-geven der in beslag genomen schepen. De Japansche regeering heeft deze vrij lating van de hand gewezen en verklaard, dat alle gearresteerde Russen voor een rechtbank zullen worden gedaagd Hierdoor zijn de Japansch-Russische betrekkingen opnieuw toegespitst. ÏJMUIDEN, 5 Juli 1933. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 0.90—0.65; Griet per kist van 50 K.G. f.3216; Tongen per K.G. f. 1.600.70; Middelschol per kist van 50 K.G. f 26: Zetschol per kist van 50 K.G. f. 3522; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.236; Schar per kist van 50 K.G f 7 1.90; Tongschar per kist van 50 K.G. f.25 22; Vleeten per stuk f.0.70: Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 54.90; Groote Schelv. per kist van 50 K.G f 30; Middel Schelv. per kist van 50 K.G. f. 27.50 —f.20; Klelnmiddel Schelvisch per kist v. 50 K.G. f. 20—12; Kleine Schelv. per kist van 50 K.G. f.92.80; Kabeljauw per kist van 125 K G. f. 6632; Gullen oer kist van 50 K.G. f.ao6; Lengen per stuk f 1.44 0 07; Heilbot per K.G f.0 85; Wijting per kist van 50 K.G. f. 5.503.10; Koolvisch d. stuk f. 0.980 70; Makreel per kist van 50 K.G. f13—10 50. 218 kisten versche haring, f. 6.504.70 per kist. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM. 16 met f 2703: IJM. 183 met f. 1890: IJM. 123 met f.2001; 2 kotters: E. 401 met f.1030: E. 390 met f.1344: de drifter YH, 69 met f. 1249 voor versche haring, en 6 loggers KW. 175 met f 747; KW 114 met f.847: KW. 28 met f. 435: KW, 62 met f. 604; KW. 22 met f. 532: SCH. 73 met f. 574. er op een rustige plaats, vèr van auto- geronk ln het schoone landgoed Raap horst te Wassenaar, welwillend daartoe algestaan en begunstigd door heerlijk zomerweer werd gisteravond een inlei dingssamenkomst op het groote Chr. Nat. Zendingsfeest, dat heden plaats vindt, gehouden. Reeds lang voor den aanvang hadden velen, naar schatting een vierhonderd, zich om en nabij spreekplaats twee ver zameld, allen genietend van het voor deze gelegenheid zoo uitstekend geschikte weer! Een treffend gezicht was het enkele zwartjes uit verre streken vreedzaam te zien zitten naast hun blanke broeders. Hoe rijk toch het evangelie, dat zulke dingen mogelijk maakt! Zendingsdirector Rauws sprak een kort inleidend woord, waarbij hij herinnerde aan den dag van morgen waarop het zeventigjarig bestaan van het Chr. Nat. Zendingsfeest zal worden herdacht. Eerste spreker was dr. J. C. Rullmann, Geref. pred. van Wassenaar. Rede dr. Rullmann. Nu het zeventig jaar geleden is, dat het eerste Zendingsfeest gehouden werd, wil spreker Iets uit de geschiedenis van het Zendingsfeest vertellen, en dat te meer, omdat die geschiedenis nauw verbonden is met Wassenaar. Het was toch ds. L. J. van Rhijn, de predikant van Wassenaar, die reeds in 1857 den wensch uitte, dat de Ne- derlandsche Christenen, in navolging van het buitenland, ook hier te lande eens zouden beproeven een Zendingsfeest te houden. En dank zij de voorbereidende werkzaam heden van de predikanten Heldring en Buytendijk, slaagde de proef op 6 Aug. 1863 te Wolfheze uitnemend. Een bejaar de vrouw uit Friesland zei dan ook: „dit is de verhooring van mijn gebed, dat ik de verstrooide en verdeelde kinderen Gods nog eens broederlijk vereenigd zou te zamen zien Laat nu, Heer, uw dienst maagd in vrede heengaan". Onze Wasse- naarsche domité van Rhijn was er zóó verrukt over, dat hij, naar de melodie van het Wilhelmus een lied op dit eerste Zen dingsfeest maakte, en zijn plaat-sgenoote, mevrouw Elise van Calcar opwekte, om aan het tweede, in 1864, ook deel te ne men. Zij deed het, en beschreef het in de brochure. Het drukst bezocht van alle Christelijk- Nationale Zendingsfeesten was het acht ste. dat in 1871 op den Huize Houdringen onder de Bilt bij Utrecht werd gehouden, waar prof. van Oosterzee de openingsrede en prof. Brummelkamp de slotrede hield. Intusschen wonnen onze Zendingsfees ten almeer in beteekenis. De Parijsche Zendingsdirector Casalis noemde ze de kroon aller vergaderingen, en prees het volk gelukkig, dat zulke feesten vierde. En ds. van Rhijn wees er in Augustus 1873 op, hoe onze zendingsfeesten op uitstekende wijze de behoefte aan verfrissching van geest en lichaam bevredigden. Het ver wonderde hem dan ook niet, dat menig naaistertje, menig leergezcl, maanden te voren spaarde, om te kunnen deelnemen aan zulk lijf en ziel goeddoend genot. Na zestig jaren hebben zich onze sociale en economische toestanden zóó gewijzigd, dat zulk sparen wel niet meer zal voorkomen. Ook is de kerkelijke splijtzwam oorzaak geworden, dat het Zendingsfeest niet meer zulk een algemeen christelijk karakter DE LONDENSCHE CONFERENTIE. LONDEN. 5 Juli. (Reuter). De Ameri- kaansche delegatie kwam hedenmorgen bijeen ter bespreking van de nieuwe in structies van Roosevelt. NEW YORK. 5 Juli. (V. D Ondanks de nieuwe instructies van Roosevelt, die voornamelijk als een geste worden be schouwd, twijfelt men er ook in Amerika niet meer aan. dat de Conferentie Donder dag verdaagd wordt. Algemeen gelooft men dat een verdaging beter is dan de voortdurende wrijving, die men thans te Londen heeft. LONDEN, 5 Juli. (V D.) Aan een banket in het Savoy-Hotel ter viering van den Amerikaanschen Onafhankelijkheidsdag verklaarde de Britsche Minister voor de Dominions J. H. Thomas, dat hij niet ge loofde. dat de conferentie zou mislukken en dat hij zich geen grootere ramp dan een vervreemding tusschen Engeland en Amerika kon indenken. LONDEN. 5 Juli. (V.D.). De Engelsche Minister van Handel Sir Walter Runciman legde gisteravond in het Lagerhuis een zeer pessimistische verklaring over de Economische Wereldconferentie af. Hij verklaarde o.a.. dat 66 staten nooit over principieele dingen tot volledige overeen stemming konden komen. Ter Conferen tie was het zoo goed als onmogelijk ge weest alle handels- en tariefproblemen door een enkele overeenkomst of een groep van overeenkomsten op te lossen. Men diende met nog meer geduld op te treden dan men zich reeds vroeger had voorge steld. De Fransche Minister van Financiën Georges Bonnet verklaarde gisteravond, dat het standpunt van Frankrijk ten aan zien van de Economische Wereldconfe rentie zeer duidelijk en vast was. Er bleef den afgevaardigden niets anders over dan naar huis te gaan. 0 draagt als voorheen. Verder heeft de erva ring geleerd, dat de 20ste eeuw nog aan Iets anders behoefte heeft dan aan een zendings-feest, Onze eeuw moet zijn de zendings-studie-eeuw. Daarom juicht spr. het toe, als onze jonge menschen in de zomervacantie naar de Zendingsstudie conferentie te Lunteren gaan. Maar het zal wel altijd een klein percentage blij ven, dat daarvoor gelegenheid vindt. Het meerendeel van ons christelijk publiek is aangewezen op het Zendingsfeest. En de zegen daarvan, in verlevendiging van de zendingsbelangstelling en van het geeste lijk leven is waarlijk niet gering. Daarom zegt spreker ook van onze Zendingsfees ten: Verderf ze niet, want er is een zegen in. Waken we slechts tegen ontaarding van onze gezegende zendingsfeesten. De bevordering van het Godsrijk zij en blijve steeds hoofddoel, ook van het Zendings feest, dat hier morgen gehouden zal worden. Toespraak ds. Ten Kate. Nadat een Psalmvers gezongen was sprak ds. W. A. B. ten Kate. Herv. pred. te Wassenaar naar aanleiding van Hand. 16: 9 over het visioen van Paulus: de Ma cedonische man, die bad: Kom over en help ons. Het visioen van Paulus, aldus spr., is de visie, waarmee een christen de wereld ziet. Paulus ziet de indrukwekkende we reld der Grieksch-Romelnsche beschaving in het teeken van de armoede, van den honger, van de onbevredigdheid. Die we reld zoekt iets. dat ze nergens kan vinden dan in het Evangelie. Zooals de Macedo nische man roepen blanke, bruine, zwarte menschen. Evenzeer als het Oosten heeft het Westen het Evangelie noodig. Heel onze cultuurwereld is vastgeloopen. Men heeft God uitgeschakeld en nu is alles hopeloos in de war. De wereld schreeuwt om hulp. In dien nood kan alleen het Evangelie voorzien De wereld is zich daar van niet bewust; Integendeel, zij keert zich al meer af. Aan alle kanten zien we de vijandschap groeien. Zoo was de Mace donische man zich ook niet bewust, dat Paulus hem helpen kon. In Phillippi wierp hij hem in de gevangenis en in Athene maakte hij zich met een aardigheid van Paulus' prediking af. De wereld tracht God te ontvluchten, maar al vluchtende zoekt ze Hem toch. De wereld heeft noodig de verlossende, regeneerende krachten van het Evangelie. Wij moeten overkomen, niet alleen plaatselijk, maar ook geestelijk inkomen in de werkelijke nooden van het leven van nu en laten zien wat het Evan gelie te brengen heeft. Aan die groote taak worden wij morgen herinnerd. Wij willen samen bidden om een gezegenden dag. Nadat nogmaals een lied was gezongen droeg dr. ten Kate in een ernstig gebed de belangen aangaande de Zending en inzon derheid deze dagen aan God op waarna gezongen werd: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen." Het fanfarecorps „Sanga Madali" van de leerlingen der Zendingsschool te Oegst- geest verleende deze avond medewerking. Diep onder den indruk van het gehoorde verlieten de aanwezigen het terrein, velen in de stille overtuiging met duizenden uit den lande op te gaan naar den toogdag van het Chr. Nat. Zendingsfeest. IRRIGOYEN's UITVAART. BUENOS AIRES, 5 Juli. (Reuter). Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij be paald wordt, dat de gebruikelijke eer bewijzen zullen worden verleend aan ex- president Irrigoyen, o.a een begrafenis met militaire eer. BONCOUR's POLITIEK GOEDGEKEURD. PARIJS, 5 Juli. (Reuter). De Senaats commissie van buitenlandsche zaken hoorde een uiteenzetting aan van Paul Boucour over de geheele buitenlandsche politiek en met name over de besprekingen tusschen Frankrijk en Italië, na het slui ten van het pact van Vier en over de verdaging der ontwapeningsconferentie. De uiteenzetting van Paul Boncour werd algemeen door de commissie goedgekeurd, zoodat geen debat noodig was. o AMERIKA EN DE ERKENNING DER SOVJET-UNIE. WASHINGTON, 5 Juli (V.-D.) De ge ruchten, dat de erkenning der Sovjet- Unie door de Vereenigde Staten binnen korten tijd te wachten is, nemen steeds vasteren vorm aan. Naar van welingelichte zijde verluidt, zou men zich te Washing ton reeds bezighouden met de vraag, wie na de erkenning de ambassadeurspost te Moskou zou moeten bezetten. o DALADIER WENSCHT GEEN BUITENGEWONE VOLMACHTEN'. PARIJS, 5 Juli, (V.D.) Ministerpresident Daladier heeft gisteren een delegatie der socialistische parlementsfracties ontvangen en verklaard, dat hij in tegenstelling met andersluidende geruchten niet voornemens is buitengewone volmachten van de Kamer te elschen. Misschien zou hij overwegen de Kamer te verzoeken hem een zekere vrij heid van handelen toe te staan op het gebied der douane-politiek Daladier heeft verder den socialisten toegezegd, dat de regeering naar middelen zal zoeken om de door gebrek aan credieten onderbroken uitvoering van groote publieke werken te kunnen hervatten. BRUINBOEK OVER HITLER-TERREUR. De Joodsche perscommissie voor bijzon dere berichtgeving meldt: Binnenkort zal een bruinboek worden uitgegeven over de Hitler-terreur, samen gesteld door een Internationale commissie, welke onder leiding staat van prof. Albert Einstein. Dit bruinboek zal bevatten alles, wat de commissie acht te behooren tot de ware geschiedenis van den brand van het Rijksdaggebouw. Daarom zal het dan ook niet worden gepubliceerd voordat het pro ces van de 5 beschuldigden te Leipzig zal hebben plaats gehad. Het boek zal eveneens een geheel gedo cumenteerd verslag geven van de Hitler- terreur. Do heer Otto Katz, de uitgever van het boek, die dezer dagen te Londen arriveerde vertelde aan een vergadering van journalisten, dat het comité 3 maan den had gewerkt aan de samenstelling. Vijftien dagen na den brand in het Rijks daggebouw is men met correspondenten in Duitschland overeengekomen, materiaal bijeen te brengen en te onderzoeken, om het vervolgens naar het buitenland te zenden. Niet minder dan 3000 brieven om trent terrorisme werden ontvangen De commissie ontving voorts aangiften om trent 200 moorden welke allen volledig waren gedocumenteerd. Alle brieven, welke op waarheid schenen te berusten, werden naar Duitschland gezonden om op hun juistheid te worden onderzocht. Sommige moorden werden ook in officieele verkla ringen der nationaal-soelalisten bevestigd; andere verklaringen werden door getuigen afgelegd, terwijl van alle afgelegde verkla ringen de waarheid ten overstaan van notarissen werd bezworen, en door hen geteekend. Niet alle verklaringen omtrent de daden van terreur berusten echter op waarheid omdat naar de heer Katz meedeelde de nazi-regeering, waarnemende dat de buitenlandsche pers feiten omtrent de terreur publiceerde, valsche berichten uit zond, welke zij later weer ontkende in de hoop. daardoor alle dergelijke verklaringen in discrediet te brengen. RUSLAND's VOORWAARDEN VOOR DEN CHINEESCHEN OOSTERSPOORWEG. TSJANGTSJOEN. 5 Juli (V.D.). Uit de onderhandelingen tusschen de Russische, de Mandsjoerijsche en de Chineesche regeering is gebleken, dat Rusland bereid is den Chineeschen Oosterspoorweg te verkoopen onder de volgende voorwaarden: De totale prijs voor den Chineeschen Oosterspoorweg bedraagt 400 millioen goud-yen Dit bedrag moet ineens betaald worden. Rusland wenscht transito-faciliteiten voor het verkeer over den Chineeschen Oosterspoorweg, terwijl ook de rechten der Russische scheepvaart op de Soengari- rivier onaangetast blijven. Voorts moeten alle Russische employe's van de maat schappij, of in dienst gehouden worden, óf een redelijke schadevergoeding krijgen. Het is nog niet bekend, hoe Japan tegen over deze voorwaarden staat. Daarentegen heeft de Mandsjoerijsche regeering ver klaard, dat de Russische voorstellen voor haar onaanvaardbaar zijn. Mandsjoekwo biedt 50 millioen. DE „GRAF ZEPPELIN". HAMBURG 5 Juli. (V.D.). De Ham- burg-Amerika-Lijn deelt mede, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" gisteravond te 7 uur overeenkomstig de dienstregeling te Pernambuco is geland. Hedenmiddag wordt de reis naar de eindhaven Rio de Janeiro voortgezet. Het weer is gunstig. DE ENGELSCHE HANDELSBALANS. LONDEN, 4 Juli. (Reuter). Bij een debat over de handelspolitiek in het La gerhuis. zeide onder-minister Burgin, dat de resultaten van de regeeringspolitiek bij de nieuwe handelsverdragen met Dene marken, Duitschland. IJsland. Noorwegen en Zweden reeds waren, dat de handels balans ln de eerste 5 maanden van 1933 vergeleken met dezelfde periode van 1932 een verbetering toonde van 20 millioen pond sterling. Sir Herbert Samuel gaf uiting aan ziin teleurstelling, dat Engeland niet van de gelegenheid gebruik maakte om een over eenkomst te sluiten oo de basis van een laag tarief met België. Nederland, Noor wegen, Zweden en Denemarken. o DUITSCHE WERKVERSCHAFFING. BERLIJN. 5 Juli. (Wolff.) Het verslag van de Rijksbann maakt o.a. melding van de werkverschaffing, welke in overleg met de regeering geregeld is. In totaal zal aan 250.000 man gedurende den tijd van 1 jaar gelegenheid tot werk gegeven worden. o BALBO's VLUCHT. ROME, 5 Juli. (Reuter). Twee onder zeeërs en twee torpedo-jagers, die sedert eind Juni te St. John op New Foundland lagen, zijn uitgevaren, teneinde zich op te stellen langs de route, welke het eskader Balbo zal volgen, teneinde de radio-gra fische verbinding te verzekeren. LONDONDERRY, 5 Juli. (Reuter). Generaal Balbo had hedenmorgen een langdurig onderhoud met de weerkundi gen. Met het oog op den sterken wind, welke een daling bij Groenland gevaarlijk maakt is besloten nog niet te-starten. VERBETERING IN 'T AMERIKAANSCHE BEDRIJFSLEVEN. NEW-YORK, 5 Juli. (VU.) Na den val van den dollar ls men er in Amerika voort durend op uit. teekenen te vinden die er op wijzen, dat er inderdaad verbetering in het bedrijfsleven komt. Als zoodanige teekenen worden aangevoerd de prijsstij ging de daling van het werkloosheidscij fer het stijgen der loonen en deposito's verhoogd gas- en electriclteltsgebruik en toeneming van de productie en het vracht verkeer. Niettemin heeft Roosevelt uit in- dustrieele kringen het verzoek bereikt den dollar op den stand van 1926 te brengen, waardoor het goudgehalte 42,8 ?/o wordt. EEN GRAAN-OVEREENKOMST. LONDEN, 5 Juli. (Reuter) De vier graan- landen hebben een overeenkomst bereikt, gegrond op de Amerikaansche voorstellen. De overeenkomst zal thans aan de Euro- peesche graan-producenten en consumen ten worden voorgelegd. Den consumenten wordt verzocht de in voerrechten te verlagen, terwijl de prijzen door de restrictie verhoogd worden. De overeenkomst is nog niet geteekend, doch Australië heeft zijn toestemming ge geven. HET CONFLICT VAN DEN GRAND CHACO BUENOS AIRES. 5 Juli. (Reuter). De regeering van Paraguay heeft den Volken bond medegedeeld, dat zij de arbitrage van den Bond aanvaardt en de vijandelijk heden zal staken, teneinde het conflict in zake den Gran Chaco op te lossen. o EEN VERVOLGING INGESTELD. BREMEN, 5 Juli (V.-D.) De Justitie heelt een onderzoek ingesteld naar het scheepsongeval, waarbij 5 schoolkinderen en een volwassene verdronken. (Men zie onder Buitenl. Gemengd) Gebreken ls dat de eigenaars van de boot op onverant woordelijke wijze met de slechte, kleine cn primitieve boot bij ongunstig weer zijn uitgevaren in gevaarlijk water. terwijl bo vendien de boot overbelast was. De justitie zal dan ook een vervolging tegen de beide eigenaars instellen wegens het veroorza ken van dood door schuld. o ONAFHANKELIJKHEIDSDAG IN DE VER. STATEN. NEW YORK, 5 Juli. (Reuter). De On afhankelijkheidsdag, die gisteren in de Vereenigde Staten werd gevierd, heeft talrijke slachtoffers geëischt. Tengevolge van de ongelukken met auto's, bij het baden en bij het afsteken van vuurwerk, zijn in de verschillende deelen van het land niet minder dan 44 personen gedood en eenige honderden ge wond. HET VERDEELDE CHINA. SJANGHAI. 5 Juli. (Reuter). Naar hier gemeld wordt hebben drie Chineesche oorlogsschepen eenige dagen geleden de haven van Tslngtao, waar zij gestation- neerd waren, eigenmachtig verlaten en zijn zij thans naar Zuid-China onderweg om zich ter beschikking te stellen van de machthebbers van Kanton. Vooraf hebben zij draadlooze onderhandelingen gevoerd met de autoriteiten van Tsinan, Peking, Nanking en Kanton, teneinde te kunnen uitmaken, wie het gunstigste aanbod zou doen. VICKERS EN MOSKOU. MOSKOU, 5 Juli (V.-D) In verband met de bijlegging van het Engelsch-Rus- sisch conflict heeft de Metropolitan Vickers Company'haar werkzaamheden in de Sovjet Unie hervat. Ook andere Brlt sche firma's, die na het Vickers proces hun filialen in Rusland hadden stilgelegd, hebben het werk hervat. o NIEUWE CHINEESCHE LEENING IN DE VEREENIGDE STATEN. SJANGHAI, 5 Juli (V.-D.) De Chinee sche regeering is momenteel in onderhan deling met financieele kringen te Chicago over het opnemen van een nieuwe leeningi voor China. De onderhandelingen worden gedeeltelijk te Sjanghai, gedeeltelijk in Amerika gevoerd. o VERHOOGING DER JAPANSCHE LEGERUITGAVEN. TOKIO, 5 Juli (V.-D.) Het Japan sche Ministerie van Oorlog deelt mede, dat de uitgaven voor het Leger in het eerste half jaar van 1933 met 80 millioen yen verhoogd moesten worden. Bovendien wordt verwacht dat ook de begrooting voor de tweede helft van het jaar verhoogd zal moeten worden. De totale militaire be grooting voor het 1933 was yasteesteld op 120 millioen yen. o SIR JOHN SIMON MET VACANTIE. LONDEN, 5 Juli. (,D.). De Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon is voornemens in de ko mende weken een langdurige zeereis te maken, aangezien zijn gezondheid door zijn te drukke ambtsbezigheden ernstig te lijden heeft gehad. Waarschijnlijk zal Sir John Simon pas tegen den herfst weer in het parlement verschijnen. NOODLOTTIGE BRAND. BESANCON, 5 Juli. (Reuter). In een woonhuis alhier is een hevige brand uit gebroken. die naar men gelooft ontstaan is door het neervallen van een meteoor steen. Drie personen kwamen in de vlammen om, drie anderen liepen ernstige verwon dingen op. DE ZANGERES, DE KROONPRINS EN DE SIGARET. ROME. 5 Juli. (V.D.) Terwlil de bekende Italiaansche operazangeres Rosa Ponselle gisteravond te Napels een uitvoering gaf, staakte zij plotseling het zingen en vroeg: ,Wie rookt hier"? Kroonprins Umberto die dicht bij het podium de uitvoering bij woonde. vroeg verlegen: „Hindert de rook u?" en toen de zangeres zei. dat ze een doodelijke angst had voor rook als ze zong, trapte de Kroonprins de sigaret uit. o AUTOBUS IN RAVIJN GESTORT. ORAN. 5 Juli. (Reuter). Een autobus van den dienst tusschen Oran en Plo- moen is gisteravond op 30 KM. afstand van deze laatste plaats in een ravijn ge stort. Hierdoor werden vier personen gedood en 12 min of meer ernstig verwond. 5—2 1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2