GOUDEN BRUILOFTSFEEST. 74ste Jaargang WOENSDAG 5 JULI 1933 No. 22482 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta. oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per weet t- 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Verantwoording ingekomen giften bij den Penningmeester van 2 Mei t/m 30 Juni 1923: Samenkomst 50-j. bestaan Amb.-school van Bestuur en leeraren f. 28.55, Spaar potje mej. v V. f. 4.391/!, Lunchtafel Rotaryclub f. 43.60, Geref. Meisjesverg. Voor onzen Koning f. 5.20, Leerlingen Gymnasium f. 19.31, fa. H. en B. f. 6, Pers. C. en A. Br. f.24, f. 22.65, C. R. f.10, P. J. v. d. Z. f.1, N.N. f. 2.50, de B f.0.60, f. 1.20, H. W. v. d. S. B. A./J. f. 5, Perso neel Endegeest. Voorgeest, Rhijngeest f. 77.23, B. D. E. 3 mnd. f. 6, Verg. van Handeldr. en Industr. Middenstand 2e bij drage f.25, 3e bijdr. f.25, vr. geld f. 7.71. Wekelijksche bijdragen: E. L. S. f. 7.50, f. 5.25. f. 8.20; 54ste t./m. 63e collecte f. 531.58, f. 472.06, f. 469.16, f. 496.02, f. 457.77, f. 472.65, f. 418.06. f. 466.62, f. 443.27 en f. 729.20 plus 120 B. frs. Maandelijksche bijdragen: Verg. v. Huis vrouwen f.210 75, f. 161.50, A. K. f.5, f.5. Prof. Dr. J. D. f 2.50, f. 2.50, Prof. Dr. P. C. v. d H f. 2.50, J. Br. 17e bijdr f.2, 18e f. 2, Mr. J. S. f 2.50, M. H. N. f. 5, f. 5, Kon. Mil. Inv. Huis f. 10, f. 11.50. GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag 7 dezer zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. dr. J. F. van der Lek de Clercq, oud-raadsheer m het Haagsche Gerechtshof, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de staats- en rechtswetenschap. ALG. COÖP. BEGRAFENISVEREENIGING HAARLEM EN OMSTREKEN. Een afdeeling Leiden opgericht. Het comité, dat zich ten doei had ge steld te komen tot een afdeeling van bovenstaande Coöp. vereeniging, had niet durven hopen op zooveel belangstelling voor de op te richten afdeeling als inder daad bleek te bestaan; het bezoek over trof ver de verwachting. De heer v. d. Heuvel voorz. van de ver eeniging hield een korte inleiding over doel en werkwijze, waarna een groot aan tal personen, zoowel voor- als tegenstan ders aan de besprekingen deelnam Het resultaat was, dat besloten werd tot op richting over te gaan en een voorloopig bestuur te vormen. Binnen den kortst mogelijken tijd hoopt het voorloopig bestuur wederom de leden en belangstellende op te roepen om de resultaten der voorbereidende werkzaam heden mede te deelen en te komen tot een definitief bestuur. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Vierhonderd en vijftig oudjes hebben zich aangemeld, alle boven de zeventig, tachtig, negentig jaar, en het Comité kan nog geen derde van deze oude menschen meenemen, als er niet spoedig meer auto bezitters komen opdagen! Wanneer men het drukke verkeer in onze stad gade slaat, wordt men optimistisch gestemd. 100 auto's, dat is voor Leiden toch een kleinigheid, zou men zeggen. Het Comité deelt ons zoo juist mede, dat er op het oogenblik 50 autobezitters aangemeld zijn. Waar blijft de rest? En waar blijven de giften van andere jaren? Dames en hee- ren, tast eens in den vacantiepot voor dezen éénen vacantiedag van uw oude, gebrekkige mede-stadgenooten! Auto's, giften, versnaperingen in natura bij Mevr. C Smitsde Wit, Rapenburg 82, tel. 2605, postgiro 80143. EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM. Vanmorgen is in de Sint-Josephkerk aan den Heerensingel het jaarlijksche eucharistisch zieken triduum begonnen, waaraan door ongeveer 260 personen uit Leiden en naaste omgeving wordt deelge nomen. De openingsplechtigheid ving hedenmorgen om halftien aan met zang, een Plechtige H. Mis, opgedragen door deken A. H. M. J. Homulle en een predi katie van kapelaan A. J. Raaffels uit Schiedam. De plechtigheid der handop legging stond onder leiding van pastoor de Haan uit Sassenheim Hedenmiddag was er lof en zegening der zieken. De plechtigheden op de volgende dagen ver- loopen in dezelfde volgorde. De dee'remers werden met door parti culieren beschikbaar gestelde auto's naar de kerk en naar huis gebracht. CHR. KWEEKSCHOOL. Geëxamineerd zes candidaten. Geslaagd de heeren H. A. Risakotta. Oegstgeest; P. Sluyter, Zwammerdam: P. Smit, Oegst geest; M. A. Swets, Katwijk aan Zee; J. F. Faat, Boskoop en J. van Winkel, Bode graven. Afgewezen geen. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, Yalessleutel, portemonnaie met inhoud, damestaschje met inhoud, kindertaschje met inhoud, handschoenen, damesceintuur, damesvest, glassnijder, paar bretelles, motorjas met dito pijpen, alpinimuts, zilveren halsket ting met aanhanger, badpak met hand doek, rijwielbelastingplaatje, stel roeirie men, gans, feindermanteltje, bankbiljet a f. 10. wit konijn, tasch inhoudende mist- lenzen, rozenkrans, rozenkrans in étui. gymnastiekschoen, waschje, onderdeel van een auto. sigarenaansteker, zakmes, pen houder, meisjesmuts, bril in étui, dop van een benzinereservoir, pakje inh zakdoe ken, 3 studieboeken, gouden broche, scheerapparaat in étui. 3 kinderjurkjes, zwart lak kinderschoentje, gymnastiek schoen met kous. padvindersmes, dames mantel, scheermes in étui, jongensjase, hondenhalsband, paar roode sokken, gou den armband, blauw kindermuts^. acten- tasch inh. schort, schooltasch inh. boek en cahier, padvindersriem. eind touw, schooltasch, Duitseh leesboek, gouden ringetje, autonummerplaat H 42355. zilve ren armband, étui houdende toiletartike len, rijwieltaschje, bouwplaat, manchester jongensjasje, brief geadresseerd aan Drs. F. P. Koremans, brief geadresseerd aan H. J. Wiechering, étui met schrijfbehoeften, 4 rolletjes ijzerdraad, doublé armband, gouden schakelarmband met initialen, schooltasch inhoudende een pannetje. Gevonden in de electrische tram: para- pluie, paar handschoenen, portemonnaie met inhoud. Gevonden in het Postkantoor: dames- parapluie. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier, eiken werkdag (behalve Donderdag en Vrijdag) tusschen 1 en 3 uur n.m. De -sleutelstad herbergt in den laatsten tijd tal van gouden bruidsparen Morgen beginnen voor onze stadgenooten Isaac Klinkhamer en mej. Susanna de Wolf de gouden bruidsdagen, terwijl het op 18 Juli een halve eeuw geleden zal zijn, dat hun huwelijksbootje zee koos. De bruidegom was tot het vorige jaar in dienst bij de Leidsche Katoenmaatschappij der firma Driessen. waar hij bijna zestig jaar als katoendrukker werkzaam was. Uit hun echtverbintenis werden elf kinderen ge boren, waarvan er nog zes in leven zijn; voorts zijn er 26 kleinkinderen. Wij wenschen de krasse oudjes nog tal van jaren van onbezorgde levensvreugde. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het afsterven der Londensche conferentie Doet Roosevelt nog een laatste reddingspoging? Het afsterven der conferentie te Londen is gisteren nog afgewend. Het bureau is gistermiddag bijeengekomen. Huil lAme- rika) stelde voor de beslissing te verdagen tot heden, Chamberlain tot morgenvroeg 10 uur. Het laatste is aanvaard! Het raderwerk der conferentie hield gis teren echter op te functlonneeren. doordat alle sub-commissies, welke nog bijeen wa ren, besloten zich te verdagen totdat de atmosfeer is opgehelderd Men heeft niet temin den voorzitter der conferentie ver zocht, de commissies onmiddellijk weder bijeen te roepen, wanneer de omstandig heden gunstig blijken Bij het verlaten van het conferentiege bouw verklaarde Colijn dat hij zelf het verdagingsvoorste! niet had Ingediend. De Scandinavische gedelegeerden ter conferentie hebben als hun meening te kennen gegeven dat een onmiddellijke ver daging der conferentie niet wenscheltjk schijnt te zijn en dat de geheele toestand thans nauwkeurig moet onderzocht worden voor dat definitieve maatregelen, welke deze dan ook zijn mogen, worden genomen. President Roosevelt is na beëindiging van zijn vacantie weder in het Witte Huis teruggekeerd, Reuter verneemt, dat de president aan de Amerikaansche delegatie ter Economische Wereldconferentie te Londen, nieuwe instructies heeft getele grafeerd, volgens welke zij niets onbe proefd mag laten om het voortzetten der conferentie te verzekeren. Reuter verneemt verder uit betrouwbare bron, dat Roosevelt in de telegrafische in structies aan de delegatie te Londen heeft verklaard, dat hij vol vertrouwen is in het voortzetten van de conferentie de delega tie moet zoo optreden, dat de conferentie haar werkzaamheden kan vervolgen. Men verwacht dat Roosevelt binnen 24 uur een belangrijke verklaring zal afleggen. Dc „Herald Tribune" verwacht dat Roo sevelt een ..positief-werkprogram" zal aan bieden waarin hij de vraagstukken aan wijst. welke nog onderzocht kunnen wor den, en waarin hij de Vereenigde Staten zal verdedigen tegen de beschuldiging alle hoop op internationale economische actie den bodem te hebben Ingeslagen door het verwerpen van de stabilisatie-voorstellen. Officieele persoonlijkheden verklaren, dat de nieuwe boodschap de Goudlanden aan zal toonen wat gedaan kan worden zonder een ..monetair bestand." Roosevelt acht het zijn plicht, erop te wijzen dat de weg nog open is om de wereld-depressie door internationaal han delen te herstellen en vermoedelijk zal hij voorstellen maatregelen te nemen tot ver hooging van de wereld-prijzen, tegelijk met een inflatie-politiek m de Vereenigde Staten. 1 Doch hoe de goudlanden daarover j zullen denken? Naar vernomen wordt, zullen de verte- j genwoordigers van de centrale banken der i goudlanden Zaterdag te Parijs een bijeen- komst houden. De president der Nederlandsche bank, mr Trip, verklaarde, dat hij nog heden avond naar Nederland terugkeert, zonder de bijeenkomst van het bureau der con- De heer J. A. M. van Heeringen al hier is geslaagd voor het examen akte L.O. Nader kunnen wij thans mededeelen, dat de dienstregeling der autobusonder neming Maarsc en Kroon te Aalsmeer definitief Zondag as zal ingaan zooals dez ein onze verkeersgids staat vermeld. De stadsevangelisatie „Zoekt het Verlorene", die eerst in Oegstgeest haar samenkomsten hield en daarop is ver huisd naar de Prinsenstraat, heeft nu de beschikking gekregen over een aardig en vriendelijk uitziend gebouw in de Clare- steeg no. 22 In dit gebouw hoopt zij weer geregeld, d.w.z. Zondagsavonds en Don derdagsavonds 8 uur. hare samenkomsten te houden. Morgenavond wordt de openingssamen komst gehouden Men zie ook de adver tentie in dit Blad. Het doen van herstellingen en voor zieningen aan militaire gebouwen en wer ken te Leiden en te Katwijk is opgedra gen aan de firma Burgy en Neuteboom, aannemers alhier. „Publieke Werken", officieel orgaan van de Ver. van directeuren van Ge meentewerken bevat een artikel van onzen stadgenoot, den heer G. F. E. Kiers. directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht over „Leiden de saneering van de binnenstad en het plan Paradijssteeg Bouweiouwensteeg." De politie heeft de 31-jarige A. K. over de Duitsche grens geleid, die zich hier zonder middelen van bestaan ophield. P. S„ J. L. en W. van W., die Zondag middag terzake van geweldpleging werden gearresteerd, zijn naar Den Haag overge bracht en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. ferentie af te wachten, daar er thans voor hem niets meer te Londen te doen is. Mr. Trip voegde eraan toe. dat de bij eenkomst van de vertegenwoordigers der centrale banken, welke Zaterdag as. te Parijs zal plaats hebben, het onvermijde lijk gevolg is van de bekende verklaring van het goudblok. Colijn en de andere leden der Neder landsche delegatie blijven voorloopig nog te Londen Neville Chamberlain had gistermiddag nog een langdurig onderhoud met Bonnet. Verder had ook een bespreking plaats tusschen Chamberlain, Jung. Colijn en Bonnet. Intusschen maken diverse delegaties al toebereidselen voor uitstel! Veel verwach ting heeft men dus niet meer. Naar verluidt zal, om' den schijn te red den, een permanent comité der conferentie gevormd worden, dat onder voorzitter schap van MacDonald bestaan zal uit de gezanten der verschillende landen. Dit comité zal de ontwikkeling van de gebeur tenissen volgen en nagaan, wanneer de conferentie weder kan worden bijeenge roepen. Roosevelt's instructies zijn klaarblijke lijk in de eerste plaats bedoeld om de andere mogendheden verantwoordelijk te stellen voor een eventueel afbreken der Conferentie. De berichten uit Washington herinneren opnieuw eraan, dat Amerika gemakkelijker dan eenig ander land de autarkie zou kunnen toepassen. Met zijn reusachtige hulpbronnen zou het zich ge heel zelfstandig kunnen maken Uit de verschillende Amerikaansche commenta ren blijkt, dat Roosevelt zelfs niet onder den indruk is gekomen van de Londensche dreigementen. Hij zal in geen geval zijn standpunt inzake het valuta-vraagstuk wijzigen. Zijn belangstelling concentreert zich tenslotte geheel op den economischen wederopbouw van Amerika. DUITSCHLAND. Een Duitsche klacht bij het Hof van Justitie - Geen concordaat - De ontbinding van het Centrum De volkstelling. Door de Duitsche regeering is ter griffie van het Permanent Hof van Internatio nale Justitie een request ingediend tot het instellen van een procedure tegen de Pool- sche regeering betreffende de toepassing van de Pooische agrarische hervorming op de Duitsche minderheid in de woiwod- schappen van Posen en Pommeren, als mede de daarop betrekking hebbende vraagstukken Dit verzoekschrift dient de Duitsche re geering in od grond van het recht dat haar in haar hoedanigheid van lid van den Volkenbondsraad wordt toegekend door artikel 12 van het verdrag inzake de be scherming der minderheden, op 28 Juni 1919 te Versailles gesloten tusschen regee ringen en Polen. De Duitsche regeering verzoekt het Hof zekere inbreuken op dit verdrag te con- stateeren. welke zouden zijn begaan ten nadeeie van onderdanen van Duitschland en het herstel daarvan te gelasten. Tevens heeft de Duitsche regeering ter griffie een verzoek ingediend, ter aanwij zing van conservatoire maatregelen, tot handharing van het status quo in afwach ting van het emdarrest in deze zaak. Overeenkomstig het statuut en het reglement van het Hof heeft de vice-pre sident die de functie van president waar neemt, 't Hof bijeengeroepen tegen Maan dag 10 Juli a.s. ten einde te beslissen op het verzoek om conservatoire maatregelen. Hij heeft tegen 11 Juli d.a.v. een openbare zitting belegd om partijen in de gelegen heid te stellen desgewenscht mondeling en contradictoir hun opmerkingen n.a.v. dit verzoek te berde te brengen De reis van von Papen naar Rome om met het Vaticaan te komen tot een con cordaat schijnen niet met succes te zijn bekroond Na gisteren door den Paus te zijn ontvangen zou v Papen heden huis waarts gaan. dcch na ontvangst door Mus solini heeft hij besloten tot morgen te blijven. De Paus heeft geweigerd het ontwerp- concordaat tusschen het Vaticaan en Duitschland te parafeeren. wijl hij de vrij heid en het bestaan der Katholieke orga nisaties en vereenigingen verzekerd wil zien, zegt de Msbde" Dc schikkingen inzake de ontbinding van het Centrum zijn getroffen, met uit zondering van enkele kwesties van onder geschikten aard. Wanneer de ontbinding nog niet geschied is, is dat slechts het ge volg van andere disposities der bevoegde nationaal-socialistische instanties. In welingelichte kringen verwacht men, dat de ontbinding heden een feit' zal worden Vroegere afgevaardigden van het Cen trum zullen dan, voor zoover zij zich kun nen schikken in den gedachtengang van den nieuwen staat en het vertrouwen ge nieten van de nationaal-socialistische instanties als hospitanten in de fracties der NS.D.A.P kunnen worden opgenomen. De vroegere Beiersche Staatsminister en Rijksdagafgevaardigde Eugen graaf Quadt-Isny heeft gisteren te München een verklaring gepubliceerd van den vol genden inhoud: „In overeenstemming met de Beiersche Staatsregeering. verklaar ik, als gevol machtigde der landelijke partijleiding van de Beiersche Volkspartij, dat met In- BINNENLAND. De gewijzigde Hooger Onderwijs-wet door dc Tweede Kamer goedgekeurd. (Parlementair Overzicht, 3e Blad). De Noordzeevisschcrij gedurende het afgeloopen halfjaar. (Binnenland, 3e Bi.) De knoeierijen bij den dienst der P.T.T. (Gemengd, 3e Blad). Snelheid van stoomtreinen wordt opge voerd tot 100 K.M. per uur. (Laatste Be richten, le Blad). BUITENLAND De Londensche conferentie nog niet verdaagd. Gewacht wordt op een nieuwo boodschap van Roosevelt. iBuitenl. en Tel., le Blad Een Duitsche klacht tegen Polen bij het Intern. Hof van Justitie. (Buitenl., le Bi.). Von Papen heeft geen succes te Rome inzake het sluiten van een concordaat. (Buitenl., le Blad). gang van heden alle werkzaamheid van de B.V.P. opgehouden heeft en haar leden ontslagen zijn van hun belofte van trouw aan de partij. De partij is daarmee prak tisch ontbonden. Door de nationaal- socialistische revolutie bestaat er buiten do N.S.D.AP. geen politieke werkingsmoge lijkheid meer. Daardoor is voor eiken vroegeren aanhanger der B.V.P. de weg vrij, om onder de onmiddellijke leiding van Adolf Hitler aan den bouw van liet nieuwe Duitschland mede te werken." Kube meende liet Centrum echter nog een trap na te moeten geven; op een ver gadering zeide hij De vernietiging van het Centrum is bij zonder belangrijk. Het Centrum heeft zich van oudsher vijandig betoond tegenover de eenheid van het rijk en verdient met wortel en tak te worden uitgeroeid. Het nationaal socialisme staat het geen partij toe de rijkseenheid in twijfel te trekken. Ook de droomen van Dollfuss van een herstel van de Centrumheerschappij in Duitschland zullen stranden op de harde staatspolitieke feiten en het inzicht der Duitsche natie. Onder de tegenwoordige omstandigheden doet het belachelijk aan, dat voor niet al te langen tijd bekende Centrumleiders nog het voornemen heb ben gehad, de nationaal socialisten op te voeden tot staatspolltiek denken. De bin nenkort plaatsvindende corruptieprocessen zullen een blik geven op de opvoedkunde van het Centrum. Men mag echter niet het aandeel ver geten, dat de in de rijen van Hitier strij dende Duitsche katholieken hebben gehad in de onderwerping van het Centrum Het zou'niet mogelijk geweest zijn het Cen trum te overwinnen, wanneer niet meer dan de helft van de katholieken in Duitschland de zijde van Hitier hadden gekozen. Overigens verstaat het Centrum niet eens de kunst om schoon te sterven. Te Recklinghausen is een kapelaan aan gehouden, omdat deze in een preek critiek had geoefend op de maatregelen der re geering en het optreden der regeering ver geleken had met de methoden, die in Mexico en Rusland worden toegepast. Na zijn aanhouding weigerde hij zijn woorden in te trekken en verklaarde, dat dc staat niet. het recht heeft zich in de aangelegen heden van de Kerk te mengen. Volgens de voorloopige resultaten van de volkstelling van 16 Juni telde het rijk toen 65.3 millioeu ingezetenen; met de onge veer 830.000 inwoners van het Saargebied komt men tot 66 1 millioen, tegen 67.8 mil- lioen in het geheele rijk voor den oorlog. Vergeleken bij de volkstelling van 1925 is het inwonertal met 2 7 millioen gestegen. Er zijn 31.7 millioen mannen en 33 6 mil lioen vrouwen. Naar het absolute cijfer is Duitschland nu Nederland er. België het volkrijkste land van Europa Prutsen telt 39.958.073 inwoners (19.448.340 mannen en 20.509.733 vrouwen) tegen 38.241.405 voor den oorlog. De bekende soc. dem. leider Seheide- mann heeft zich bij de uitgewekenen te Praag gevoegd. FRANKRIJK. Een nieuwe partij. De Matin publiceert een oproep van het Kamerlid Franklin-Bouillon ten behoeve van een door hem in hei leven geroepen boven de partijen staande organisatiede Unie voor het Vaderland. Deze organisatie streeft twee doeleinden na: 1. De financieele en economische ver heffing; 2. de organisatie van de verdediging van Frankrijk en de organisatie van de bond genootschappen van Frankrijk om de vei ligheid en den vrede te waarborgen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1