LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 3 Juli 1933 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. pl.m. 60 leerlingen van de bewaarschool aan de van der Werlstraat naar de nieuwe school zullen overgaan. Naar ge voelen van B. en W. komt voor opheffing ongetwijleld het meest In aanmerking de bewaarschool aan de van der Werfstraat, Jn de eerste plaats omdat het gebouw niet geschikt kan worden gemaakt voor klassen van 50 leerlingen, gelijk de verordening clscht en in de tweede plaats omdat de leerlingen dier school betrekkelijk gemak- kellj kkunnen overgaan naar de scholen Ellsabethshof en Kooi (naar de zijde van de bewaarschool aan de Groenesteeg wo nen slechts 11 kinderen). Alsdan mag wor den verwacht, dat de scholen In het Ellsa bethshof en ln de Kool behoorlijk bezet zullen worden. De Groenesteeg.school blijft echter ook na opheffing van de bewaar school aan de van der Werfstraat een ..bloedarme" school, welke in een groot, oud en dus veel onderhoud vereischend gebouw ls gehuisvest en derhalve steeds een zeer dure school zal blijven. Het getal leerlingen (79» achten B. en W. gezien ook het feit, dat de nieuwe verordening voor de stichting van een bijzondere school een getal leerlingen van 60 stelt nog te groot, om de school op te heffen. Aan den anderen karrt zal Instandhouding van de school een zeer ongunstlgen invloed uit oefenen op de gemiddelde kosten per leerling van de openbare bewaarscholen en in die mate leiden tot hoogere uitkeering aan de bijzondere scholen, dat het gc- lreele bewaarschoolonderwijs gevaar zou loopen. B. en W. meenen, dat een zeer goede oplossing verkregen kan worden door de school te verplaatsen naar het voor de helft ontruimde schoolgebouw aan de Haverstraat, dat na het aanbrengen van eenlge veranderingen, volkomen ge schikt ls voor het huisvesten van die be waarschool. De lokalen der school zijn voldoende groot, zoodat verbouwing niet noodig ls. De bewaarschoolleerlingen kun nen, vla de speelplaats, het gebouw berei ken. De veranderingen bepalen zich ln hoofdzaak tot het maken van een zand bak, een bergplaats cn een waranda, het veranderen van W.C.'s en urinoirs en het verplaatsen van een ln de gang aanwezige afscheiding. De kosten van een en ander (inbegrepen die van een cenvoudigen aan leg van electrischc verlichting) worden ge raamd op f. 2.725.Tegenover deze uit gaaf staat- echter, dat het gebouw Groene steeg vrijkomt en niet behoeft te worden verbouwd, om per klasse 50 leerlingen te kunnen bevatten imet welke verbouwing naar raming f. 9.000.gemoeid zou zijn) en bovendien een veel lager exploitatie-ge middelde. B. en W. wijzen er nog op, dat er voor het hoofd der bewaarschool een kamertje beschikbaar is, dat de bewaar school vrijwel de gansche week gebruik kan maken van de speelplaats en van het gymnastieklokaal en dat de ligging van de speelplaats zoodanig is, dat de lagere school geen hinder zal ondervinden van het ge bruik der speelplaats door de bewaar schoolleerlingen. Wel zal een deel van de leerlingen der Groenesteegschool iets ver der van de school verwijderd zijn, doch wanneer men bedenkt, dat de grens van het oude schooldistrict van de Haver- straatschool door de Groenesteeg liep, en dat de bewaarschoolkinderen meestal on der geleide naar en van school gaan. is die grootere afstand geen overwegend bezwaar. Op die wijze worden twee oude, veel on derhoud vergende gebouwen (v. d. Werf straat en Groenesteeg) ontruimd, worden de kosten van verbouwing van die scholen bespaard en wordt het gebouw aan de Haverstraat weder geheel voor onderwijs doeleinden gebruikt. De lokalen van de bewaarschool in het Ellsabethshof bieden geen plaats voor 50 leerlingen per klasse, zoodat verbouwing noodig ls. Blijkens het plan voor de ver bouwing, waarmede een bedrag van f. 7.925.(inbegrepen de kosten van een cenvoudigen aanleg van electrischc ver lichting) gemoeid zal zijn, omvat die ver bouwing het sloopen van drie lokaalwan- den, het wegbreken van twee bergruimten in het oostelijk einde van het gebouw, het plaatsen van twee scheidingswanden en verschillende bijkomende werken. Wordt overeenkomstig het vorenstaande besloten, dan zal het openbaar bewaar schoolonderwijs binnen afzlenbaren tijd worden gegeven in drie aan behoorlijke elsehen voldoende gebouwen. Wel is waar is alsdan het getal scholen niet vermeer derd. maar toch zal, door de betere ver deeling over de stad van de schoolgebou wen, een belangrijke verbetering worden verkregen. Tenslotte merken B en W. op, dat de Commissie voor de bewaarscholen in hare tegenwoordige samenstelling niet beant woordt aan de bepalingen van art. 4 der Verordening regelende het openbaar be waarschoolonderwijs, zoodat het noodig ls die Commissie te ontbinden en over te gaan tot benoeming van de leden van de nieuwe Commissie. De nieuwe Commissie moet bestaan uit negen leden, waarvan, zoo mogelijk, één geneeskundige. Van de negen leden moeten behooren twee tot de ouders van op een openbare bewaarschool ingeschreven leerlingen, twee tot de ouders van op een gesubsidieerde bijzondere be waarschool ingeschreven leerlingen, één tot de meerderjarige hoofden of onderwij zeressen van openbare bewaarscholen, één tot de meerderjarige hoofden of onderwij zeressen van gesubsidieerde bijzondere bewaarscholen en drie tot de overige meer derjarige inwoners der gemeente. Voorgedragen worden: A. lo. Mevr. C. Beij—Vergunst, 2o. S. Jongeleen; B. lo. J. R. Ter Wee. 2o. W. Le Mair. ouders van op een openbare bewaarschool ineeschreven leerlingen C. lo. Prof. Dr. C. C. Berg. 2o. A. Schlat- mann; D. lo. J. Plu. 2o. A G. Lagendijk, ouders van op een gesubsidieerde bijzondere be waarschool ingeschreven leerlingen. E. lo. Mej. A. N. Ingeneeger. hoofd van de openbare bewaarschool aan de Groenesteeg. 2o. Mej. J. C. Baars, hoofd van de openbare bewaarschool aan de van der Werfstraat. hoofden of onderwijzeres sen van openbare bewaarscholen. F. lo. Mei. E. G. Bos. hoofd van de bij zondere bewaarschool aan de Middelste- gracht. 2o. Mei. J. M. van Luyn. hoofd van de bijzondere bewaarschool aan het- Plant soen. hoofden of onderwijzeressen van ge subsidieerde bijzondere bewaarscholen: G lo. Dr J Munk. 2o. G. A. de Jager: H lo Mej. D C. F Voltman. 2o. C. W. Hnibregtsen: I. lo. Pastoor J. C. Vijverberg, 2o. Pas toor Th. M. Beukers, drie overige meerder jarige ingezetenen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Roosevelt weigert. Hetgeen wij Zaterdag voorzagen, is ge beurd: Roosevelt heeft het gemeenschap pelijk voorstel der goud-landen in zijn huldigen vorm verworpen. Huil zal een verklaring afleggen, waarin Amerlka's politiek ten aanzien van deze kwestie nader wordt uiteengezet. Naar ln Amerikaansche delegatie-krin gen verluidt, zou Roosevelts tegenstand niet slechts betrekking hebben op onder geschikte punten, maar zal de verklaring der goudlanden belangrijk moeten worden gewijzigd, eer zij voor president Roose velt aannemelijk is. De aandacht wordt er op gevesl.gd, dat Huil de mcdedceling, dat Roosevelt de goudbepaling verwierp deed in zijn kwaliteit van Amerikaansch minister van bultenlandsche zaken en niet als leider der Amerikaansche delegatie, wat, van Amerikaansch standpunt uit, uiterst gewichtig ls. daar hierdoor wordt gedemonstreerd, dat Amerika er bij blijft, dat alle kwesties, de stabilisatie betref fende. liggen buiten de machtsbevoegdheid der delegatie. President Roosevelt heeft het geheele kabinet tegen heden in zitting bijeen ge roepen op den kruiser Indianapolis. Va- lutakwesttes zullen worden besproken Dit feit wordt van buitengewoon groote betee- kenls geacht, daar Roosevelt in ieder ge val morgen weer naar Washington wil terugkeeren. Professor Moley heeft president Roose velt aanbevolen een formule goed te keu ren. volgens welke de centrale banken haar hulpbronnen zullen aanwenden om uiterste fluctuaties der valuta te ver hinderen. Men gelooft dat Roosevelt waar schijnlijk zijn goedkeuring hierover zal aankondigen. Huil heeft gistermiddag een bespreking gehad met MacDonald. Vervolgens heeft de premier Chamberlain ontvangen, waar na een bijeenkomst van de Britsche dele gatie volgde. Chamberlain heeft tenslotte de gedelegeerde ontvangen van de goud landen. met wie hij een langdurige confe rentie heeft gehouden. Welke houding de groep der continen tale landen, die den gouden standaard nog gehandhaafd hebben, zullen aanne men kan niet worden vastgesteld voordat bekend is, wat Groot Brittannic voorne mens is te doen en men weet. onder welke voorwaarden Roosevelt bereid zou zijn een verklaring te aanvaarden. Indien Roosevelt s politiek volstrekt on- vereenigbaar is met die der continentale groep van goudlanden zal de houding van deze groep voor een groot deel er van af hangen of Groot Brittannië bereid zal zijn de verklaring te aanvaarden, onafhanke lijk van de continentale beslissing. Op een bijeenkomst welke gehouden werd na Roosevelt's weigering om de goud resolutie te aanvaarden, bespraken de ver tegenwoordigers der vijf Europeesche goud landen uitvoerig den toestand en, in af wachting van het bekend worden van het Britsche standpunt zouden de genoemde Vertegenwoordigers hebben besloten aan de politiek te blijven vasthouden die zij van begin der conferentie af hebben ge volgd, namelijk samen te werken om hun munt te handhaven zooals die thans ls. Aan den heer Cohjn gevraagd, wat de houding der Nederlandsche delegatie zal zijn in verband met de afwijzende meöe- aeeling van president Roosevelt, zeide deze: „Over de verklaring van den president der Ver. Staten valt geen oordeel uit te spreken, zoolang men den preciesen tekst niet kern Hoe die verklaring echter luidt, In de opvatting van de Nederlandsche legeering omtrent onze muntpolitiek wordt daardoor geen wijziging gebracht." In een interview met een correspondent van Reuter verklaarde mr. Trip, dat de Holl. delegatie haar goud-politiek zou vervolgen, in weerwil van de meening van president Roosevelt. Wij zullen onze goudpolitiek niet op geven, vervolgde mr. Trip. maar zoo nauw mogelijk met de andere goudlanden samenwerken Den goudlanden blijft de overtuiging, dat het in het belang van de wereld is, een algeheele monetaire chaos tc voorkomen. Verder gevraagd of Holland zou ver trekken. indien aan haar wenschen niet tegemoet gekomen wordt, en de conferen tie zou worden verdaagd, verklaarde mr. Trip, dat hij nog geen meening op deze vraag kon geven, totdat dr. Colijn weer in Londen is. Rooseveit schijnt beslist te willen wach ten op een verdere daling van den dollar: Zoowel in Engeland als Frankrijk is men ook zeer ontstemd over Roosevelt's weige ring. Van Fransche zijde zal eveneens alles gedaan worden tot handhaving van den gouden standaard. Zelfs wordt in de bladen gezegd, dat het geen zin meer heeft de conferentie voort te zetten, doch zoover is het gelukkig nog niet! ENGE! AND. Overeenstemming met de Sovjets. Het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft een communiqué gepu bliceerd, waarin verklaard wordt, dat de sovjet-Russische ambassade den staats secretaris van bultenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat het petitionnement van Thornton en Mac Donald, de Britsche onderdanen, die bij het Vickers-proces te Moskou in April ji. respectievelijk tot drie en twee jaar gevangenisstraf waren ver oordeeld. 1 Juli, door het presidium van het executieve comité der sovjets is be handeld en dat het vonnis is gewijzigd in dien zin, dat de twee mannen thans vrij zijn, het sovjet-gebied onmiddellijk te ver laten. Zij zijn reeds op vrije voeten ge steld en op de thuisreis. Tezelfdertijd heeft de Russische volks commissaris van handel het embargo op den Britschen invoer opgeheven Het supplement van de .Londen Gazette" bevatte in aansluiting daarop het konink lijk besluit, waarbij 'het embargo, dat op 19 April op den invoer van zekere Russi sche producten was gelegd wordt opge heven. Het communiqué voegt hieraan nog toe, dat thans terstond de onderhandelingen over een Britsch-Russische handelsover eenkomst zullen worden hervat op het punt, waarop zij werden afgebroken na de arrestatie der Metro-Vickers-ingenleurs. DUITSCHLAND. Weer een rede van Hitier - Het Centrum - Goebbel's macht vergroot. In Bad Reichenthal heeft Hitier een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de volgende fasen der nationaal-socialis- tische revolutie zijn te onderscheiden: 1. De voorbereiding van den strijd; 2. Het verwerven van de politieke macht hetgeen thans nagenoeg Is bereikt', 3. Het tot stand brengen van datgene, dat totaliteit van den staat wordt ge noemd. De natlonaa'.-soclalistlsche bewe ging moet dezen staat tot drager maken van haar geestesgoed; 4 De oplossing van het probleem der werkloosheid, waarop thans alie krachten moeten worden geconcentreerd. Zij ls van beslissende beteekenis voor het uiteinde lijk gelukken van onze revolutie aldus Hitier. Het S A -leger van politieke soldaten der Duitsche revolutie zal nimmer het leger vervangen of in concurrentie hiermede optreden. Het Rijksleger alleen is de wa pendrager der natie De chef van den stof Röhm zette in zijn openingsrede o.a. uiteen waar de grens liep tusschen rijksweer en S.A. Het rijks leger moest Duitschland's veiligheid waar borgen en de grenzen verdedigen; S.A. en S.S. en Stahlhelm moesten in het binnen land de Duitsche revolutie beschermen en waren tegelijkertijd de groote leerschool voor de Duitsche jeugd in nationaal-socia- llstischen geest. Wie weet te lezen zal begrijpen Hitier verklaarde, dat hij zonder scru pule iedere poging zou onderdrukken, wel ke zou uitgaan van de reactie of andere kringen om de huidige ordening omver te werpen. Hij zal zich evenwel ook zonder scrupule keeren tegen een z.g. tweede re volutie. daar deze slechts chaotische con sequenties zou kunnen meebrengen, Wat- In de laatste vijf maanden is bereikt, is zoo ontzaglijk veel, aldus Hit'.er. dat men het dikwijls niet kan omvatten. Men moet thans alle krachten in het werk stellen deze resultaten te verzekeren door de massa's deze Nationaal Socialistische we reldbeschouwing in te prenten Wie zich verzet tegen de Nationaal Socialistisch staatsmacht zal hard worden aangepakt, om hoi even waar hij zich bevindt. Seldte hield 'n warm pleidooi voor Hitier. De geheime staatspolitie heeft Zaterdag in geheel Pruisen de bureaux van de vol gende organisaties gesloten en het gevon den akten-materiaal benevens het ver mogen der bonden in beslag genomen. Vredesbond van Duitsche Katholieken, Windhorstbond, Kreuzschar Sturmschar Volksvereeniglng voor het Katholieke Duitschland, benevens de daaraan verbon den uitgeversmaatschappij de Katholieke Jongmannenbond, en alle vereenizingen, die onderafdeelingen van genoemde bon den moeten worden geacht. Deze maatregelen waren noodig, wijl ge bleken was, dat deze confessionesele hulp organisaties van het centrum vijandig tegen den staat sWiVden en door systema tische ophitsing de natuurlijke inschake ling van groote delen van het katholieke volk in het nationale Duitschland poogden te saboteeren. „Door dit misbruik van godsdienstige instellingen voor partijpoli tieke doeleinden zou de verhouding tus schen den nationalen staat en de katho lieke kerk ernstig in gevaar worden ge bracht." Geenerlei maatregelen zijn getroffen te gen de zulver-kerkeiijke organisaties, die zich van elke politieke inmenging hebben onthouden en louter en alleen sociale en weldadige doeleinden nastreven. Hoe het met het Centrum zal gaan, wordt hierdoor voldoende bewezen! De rijkskanselier heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke de rijksmi nister voor volksvoorlichting en propagan da. Goebbels bevoegd is. voor alle takken van geestelijke beïnvloeding van het volk van propaganda voor staat, cultuur en economie, van inlichting van binnen- en buitenlandsch publiek over deze zaken en over het bestuur van alle instellingen, die deze zaken dienen Dientengevolge gaar. over op dezen mi nister: 1. Uit het departement van bultenland sche zaken: de berichtendienst en de voor lichting van het buitenland. 2. Uit het rijksministerie van binnen- landsche zaken: algemeene binnenland- sche politieke voorlichting, hoogescholen voor politiek, inleiding en viering van na tionale feestdagen en staatsplechtlgheden met deelneming van den rijksminister van binnenlandsche zaken, pers, radio, volks lied, Duitsche Bueeherei in Leipzig, kunst (met zekere beperkingen), muziekwezen, schouwburgaangelegenheden, filmzaken. 3. Uit het rijksministrie voor economi sche zaken en het ministerie voor voedings wezen en landbouw, jaarbeurs, reclame wezen. tentoonstellingen etc. 4. Uit het rijksministerie voor posterijen en rljksverkeer: verkeerspropaganda etc. Verder alle tot dusver onder dit ministerie ressorteerende radioaangelegenheden, voor zoover ze aeen technische aangelegenhe den betreffen. In aangelegenheden, die het technische beheer betreffen moet de rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda in zoo verre worden betrok ken als de uitvoering van zijn eigen taak dit noodzakelijk maakt. GRIEKENLAND. Verkiezingen in Saloniki. De tusschentijdsche verkiezingen te Sa loniki hebben in groote nervositeit en on rust plaats gevonden De aanhangers der regeeringspartij en die der oppositie heb ben zich in den verkiezingsstrijd bijzonder hevig geweerd. De stad maakte den indruk van een legerkamp. Overal zag men mili tairen. Belangrijke punten vooral zijn bezet, daar geruchten de ronde doen, dat er een mogelijkheid bestaat van een Putsch der Venizelisten. Tal van Venizelis- ten zijn in verband hiermede reeds gear resteerd o.a. verschillende oud-officieren. Ook zijn reeds botsingen voorgekomen. De regeering is echter den toestand meester. Ook in Athene zijn de militairen gereed voor alarm. ROOSEVELT S WEIGERING. LONDEN. 2 Juli. (Reuter). De vol ledige tekst van de „goud-verklaring", welke door Roosevelt is verworpen, be vatte o.a., dat de landen, welke den gouden standaard hebben verlaten hun financieele politiek zouden richten op een internationaal herstel van den gouden standaard. Deze landen zullen speculatie zooveel mogelijk tegengaan. Alle onderteekenaars moesten hun cen trale bank verzoeken samen te werken met de andere centrale banken tot beper king van de speculatie en herstel van den gouden standaard op het geëigend oogen blik. NEW YORK. 3 Juli. (Reuter). Men vermoedt, dat de controle van de specu latie door de Federal Reserve Bank niet waarschijnlijk is, aangezien er geen garan tie bestaat, dat de regeering eventueele verliezen van de Federal Reserve Bank zou vergoeden. Indien Roosevelt de „goud-verklaring had aangenomen, zou dit hebben betee- kend, dat de regeering zich voor deze ver liezen verantwoordelijk stelde. LONDEN. 3 Juli (V.-D.) In het lang verwachte antwoord inzake de stabilisatie verklaart president Roosevelt, dat hij het een ramp zou achten, wanneer de confe rentie, die bijeen was geroepen om een permanente financieele stabilisatie te be reiken, zich zou laten afleiden door voor stellen van zuiver, kunstmatigen en tij- delijken aard en experimenten t a. v. de valuta van slechts enkele naties. De V.S. streven naar een dollar, die voor den duur van generaties dezelfde koopkracht en waarde als betaalmiddel zal hebben, die men in de naaste toekomst hoopt te be reiken. Wanneer de wereld in staat is in de meeste landen een eendrachtige politiek te voeren, waardoor de begrootingen in evenwicht worden gebracht, kunnen de eigenlijke besprekingen aanvangen over een juiste verdeeling van den wereldvoor raad goud en zilver teneinde een reserve te vormen die als basis kan dienen voor het nationale betaalmiddag. De bestaande handelsbelemmeringen zullen tenslotte eveneens uit den weg moeten worden ge ruimd om de uitwisseling van waren ge makkelijker te maken. De verklaringen van Roosevelt zijn ter conferentie ongunstig ontvangen. De landen, die den gouden standaard hebben gehandhaafd, verklaren, dat zij ongunsti ger zijn, dan zij hadden verwacht! De Amerikaansche verklaring wordt be schouwd als de hoop te verstoren op groote resultaten ter conferentie; er schijnt ech ter geen sprake van te zijn dat de con ferentie verdaagd zal worden. LONDEN, 3 Juli (Reuter). In een inter view heeft president Trip verklaard, dat de landen, die den gouden standaard hand haven. over de helft van het goud van de wereld beschikken. Indien zij samenwerken en kalm blijven, kan er niets gebeuren. De goudlanden zijn er van overtuigd, dat een verder voortzetten van de bespre kingen nutteloos is. DE „GRAF ZEPPELIN", HAMBURG, 3 Juli (V.D.). Het luchtschip „Graf Zeppelin" passeerde gistermiddag de Straat van Gibraltar. Aan de West kust van Noord-Afrika kreeg het schip bijzonder gunstigen wind mede, waar door de ongekende snelheid van 179 K.M. per uur werd bereikt en hedenochtend tegen 5 uur Kaap Blanca aan de Zuidgrens van den staat Rio d'Oro werd gepasseerd. BRAND TE DUSSELDORF. DUSSELDORF. 2 Juli. (Wolff). In de haven alhier brak vanmiddag een gewel dige brand uit. waarbij, ondanks alle in spanning van de brandweer de opslag plaatsen van hout en andere bouw-mate- rialen der firma Sandvoss volkomen in de asch werden gelegd. Men gelooft, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Er hebben reeds twee arresta ties plaats gehad. FRANKRIJK. Turksch bezoek. Op het oogenblik vertoeft in Frankrijk de Turksche minister van buitenl. zaken Tewfik Roesjdi Bey. Men verwacht een belangrijke ontwikkeling in de Fransch- Turksche betrekkingen o.a. een vernieu wing van het handelsverdrag, dat in Augustus 1929 werd geteekend, in FebTuari j.l. door Frankrijk werd opgezegd en in Augustus afloopt. OOSTENRIJK. Tegen de Nazis. De ministerraad heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat aan personen, die de actie van verboden partijan dus ook die der nationaal-socia- listische partij, steunen, het recht tot het uitoefenen van hun beroep wordt ont nomen. Ter versterking van de machtsmiddelen der regeering-Dollfuss wordt een corps vrijwilligers in het leven geroepen, dat als reserve is toegevoegd aan de uitvoerende macht. De bestaande militaire veiligheidsorga nisaties zullen verder worden uitgebreid. RUSLAND. De „Zuiveringsactie" in Moskou. De „Zuiveringsactie" te Moskou is zoo goed als ten einde. Twee derde der bevol king heeft passen ontvangen en kan in de hoofdstad blijven wonen, het andere derde deel der bevolking moet de stad verlaten Deze menschen zijn reeds groo- tendeels op staatskosten uitgeleid, terwijl de rest in de volgende week de stad zal verlaten De autoriteiten hebben maat regelen getroffen om een nieuwen trek naar Moskou te voorkomen. MACDONALD EN DE VALUTA-KWESTIE LONDEN, 3 Juli (V.-D.) Volgens de .Daily Telegraph" heeft MacDonald ver klaard, dat Engeland zich niet zonder de medewerking van Amerika bij de door de landen van den gouden standaard voorge stelde formule kon aansluiten, aangezien men dat te Washington verkeerd zou kun nen interpreteeren. MacDonaid voegde hier echter aan toe, dat de Engelsch re- geering misschien een afzonderlijke ver klaring zou kunnen afleggen. Chamberlain heeft Zondag aan deze nieuwe verklaring gewerkt, die echter de goedkeuring moet krijgen van de Engel- sche Dominions, die veel voor het Ameri kaansche standpunt voelen- Waarschijn lijk zal in de Engelsche verklaring ge wezen worden op de ondoelmatigheid van een valuta-concurrentie, die slechts een tijdelijke verbetering van den handel mee brengt. De definitieve beslissing inzake de valutakwestie zal waarschijnlijk niet eer der vallen dan na de verklaring, die de Amerikaansche Staatssecretaris Huil van daag aflegt. PRESIDENT LEBRUN OVER DE LONDENSCHE CONFERENTIE. PARIJS, 3 Juli. (V. DDe president der Fransche republiek. Lebrun, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Besancon, waar hij de nieuwe school voor horlogemakers opende en verschillende sociale instellin gen en ziekenhuizen bezocht. Aan het diner, dat hem door het gemeentebestuur werd aangeboden, hield Lebrun een rede, waarin hij ook over de Londensche Con ferentie en in 't bijzonder over de valuta- onderhandelingen kwam te spreken. Hij verklaarde dat Frankrijk zijn ideaal was trouw gebleven en poogde, zijn gezond standpunt te doen zegevieren. Hij was van meening dat voor den terugkeer tot den normalen toestand herstel van vertrouwen en van de veiligheid op elk gebied nood zakelijk was De volken moesten er van overtuigd zijn. dat de valuta-stabilisatie de gemeenschappelijke maatstaf voor alle handelsbetrekkingen was. Het was een utopie te spreken van herstel van den handel zoolang men een schommelende valuta had. De landen, die zich in een sta biele valuta verheugde, konden dergelijke voorstellen niet aannemen. Om uit de hui dige crisis te komen, diende men de wer kelijke oorzaken bij de wortel aan te tas ten, inplaats van den tijd te verspillen met het uitvinden van gemakkelijke oplossin gen, welker nutteloosheid men door de er varing reeds van tevoren kende. DE CHINEESCHE ZEEROOVERIJ. DAIREN, 2 Juli. (Reuter). In verband met het rooven van het Chineesche schip „Shenahaye", waarbij tien leden van de bemanning werden vermoord, zijn thans vier Duitschers en een Zwitser gearres teerd. DE DUITSCHE GLEICHSCHALTUNG. BERLIJN. 3 Juli Wolff i. De „Jung- deutsche Orde" is heden ontbonden. De leiders zullen zich uit het politieke leven terugtrekken. OPLICHTING. DUSSELDORF, 3 JuU (Wolff). Een 53- jarig bankier te Dusseldorf is gearresteerd die talrijke personen voor een totaal van ruim een half millioen mark heeft opge licht. OVERSTROOMING IN KOREA. TOKIO, 3 Juli (Reuter). Tengevolge van de geweldige regens van de laatste dagen hebben in Zuid-Korea groote overstroo mingen plaats gehad, waardoor 35 perso nen zijn verdronken, zes worden vermist en 16 personen ernstige kwetsuren hebben opgeloopen. o HITTE IN JAPAN. TOKIO, 3 Juli (Reuter). Tijdens manoeuvres op den Fuji-berg zijn zeven soldaten tengevolge van een zonnesteek om het leven gekomen. 190 Andere gevallen van zonnesteek worden gemeld waarvan 30 in doodsgevaar verkeeren. Een soldaat, die de pijnen niet kon ver dragen, pleegde zelfmoord. FEEST VAN DEN KÏFFHAEUSERBOND. POTSDAM, 2 Juli. (Wolff). De feestver- gadering van de Kyffhaeuser-bonden werd vanochtend ingezet met een openlucht- Godsdienstoefening in de Lustgarten. Een ongekende menigte bewoog zich door de straten der stad. Om 10 uur werden 7000 postduiven losgelaten voor de nationale wedvlucht naar het Rijnland met groeten aan de kameraden aldaar. Om 11 uur be gon het voorbijtrekken der deelnemers, dat drie uren duurde. De stoet trok langs de Garnizoenskerk naar het stadion, dat geheel gevuld was. De voorzitter der Kyffhaeuser-bonden, von Horn, hield een rede, waarin hij ver klaard dat de bonden zich niet onder Hit- Ier hadden gesteld, omdat zij moesten, maar geheel vrijwillig, wijl zij zich één voelen met de nationaal-socialistische be weging. waarvan zij het heil der toekomst van Duitschland verwachten. JAPANSCH BOMBARDEMENTS VLIEGTUIG NEERGESTORT. TSJANGTSJOEN, 3 Juli (V.-D.) Tus schen Tsjangtsjoen en Moekden is een Japansch bombardementsvliegtuig neer gestort. Twee inzittenden werden gedood, terwijl de piloot zich door middel van een valscherm kon redden. GEEN NIEUWE LEDEN IN DE S. A. en S. S. BAD REICHENHALL, 3 Juli. (V. D.) Het congres van S.A.- en S.S.-leiders te Bad Reichenhall heeft besloten, na 10 Juli as. geen nieuwe leden tot de S.A.- en S.S.- formaties toe te laten. I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2