DE ZEILWEEK TE KIEL. 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 28 Juni 1933 Derde Blad No. 22476 BINNENLAND. FINANCIEN. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINB0UW._ Steunt met Uw qaven het Leidsch Crisis-Comité. benoemingen bij de rechterlijke MACHT. Jhr. Rh. Feith president van den Hoogen Raad. Jhr. Feith. Bij Kon. Besluit: is benoemd bij den Hoogen Raad der Nederlanden: tot president jhr. mr. Rh. Feith, thans vice-president, en tot vice- president mr. J. Kosters, thans raadsheer in gemelden Raad; zijn benoemd tot officier van Justitie bü de rechtbank te 's Hertogenbosch, mr. A, F. M. Steenberghe, thans idem te Roermond; te Roermond mr. dr. P. J. W. Rieter, thans substituut-officier van Justitie bij die rechtbank; is benoemd tot procureur-generaal bij liet Gerechtshof te Den Haag mr. A. I Brants, thans advocaat-generaal bij ge- meld Gerechtshof; is tijdelijk belast met de functiën van directeur van politie voor het ressort van liet Gerechtshof te Den Haag mr. A. I Brants, benoemd procureur-generaal bij dat Gerechtshof; is benoemd in het Gerechtshof te Den, Haag tot president mr. P. Polvliet, thans vice-president en tot vice-president mr. L. A. M. Sassen en mr. E. Jellinghaus, beiden thans raadsheer in dat Gerechts hof; is benoemd tot vice-president in het Gerechtshof te Amsterdam mr. J. M, Jol les, thans raadsheer in gemeld college: is bij Ce rechtbank te Breda benoemd tot president jhr. mr. L. J. M. Sasse van IJsselt, thans vice-president en tot vice- president mr. C. J. M. H. Roebroeck, thans rechter; is benoemd bij het Gerechtshof te 's Hertogenbosch tot president mr P. H. Loeff, thans vice-president en tot vice- pvesident mr. A. J. Vliegenthart thans raadsheer in gemeld Gerechshof. De nieuwbenoemde president van den Hoogen Raad dei- Nederlanden jhr. mr. Rh. Feith ving in 1896 zijn loopbaan bij de magistratuur aan als ambtenaar van I het Openbaar Ministerie bij het Kanton- gerecht te 's Hertogenbosch. Jhr. mr Feith werd den 24sten De cember 1868 te Amsterdam geboren. Na een gymnasiale opleiding te 's Graven- hage, studeerde hij de rechtswetenschap pen aan de Leidsche Universiteit, waar hij den 16en Mei 1892 promoveerde op een dissertatie „De decisoire eed". Van 1896 tot 1900 was hij ambtenaar van het O M. bij het Bossche Kantongerecht, welk ambt hij in laatsgenoemd jaar met dat van rechter bij de Rechtbank te Breda verwisselde. Vijf jaren later kwam jhr. Feith naar 's Gravenhage, wegens zijn benoeming tot rechter in de Haagsche Rechtbank. In 1908 volgde daarop zijn benoeming tot Raadsheer in het Gerechtshof te 's Gra venhage, waarna hem in 1913 een raads- lieerplaats werd gegeven in ons hoogste rechtscollege. Sedert 1931 is jhr. Feith vice-president van den Hoogen Raad en als zoodanig presideert hij de Kamer voor Strafzaken. Reeds gedurende meer dan vijftien ja ren maakt de nieuw benoemde president deel uit van het College van Curatoren van de Universiteit te Leiden en ook is hij reeds geruimen tijd voorzit ter van de Haagsche Volksuniversiteit. Van zijn hand zijn in den loop der ja ren onder meer diverse artikelen op het gebied van het strafrecht verschenen. Jhr. mr. Feith is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. DE KONINGIN-MOEDER HERSTELLENDE. Bezoek v. d. Koningin en Prinses Juliana. Naar wij vernemen is de toestand van HM. de Koningin-Moeder, die eenige da gen geleden haar knie verstuikte, thans geheel van herstellenden aard. Gister avond om zeven uur arriveerden H.M. de Koningin en Prinses Juliana ten paleize Soestdijk. Na het diner vertrokken beiden weer naar Het Loo. Vad. DE VANGST VAN ZANGVOGELS De heer Van Zadelhoff vraagt maatregelen. De heer Van Zadelhoff heeft zich met ®e volgende vraag tot den minister van Economische Zaken gericht 15 de minister bereid, ten spoedigste de tioocige maatregelen te treffen, waardoor aan de massa-vangst van zangvogels een einde wordt gemaakt en niet opnieuw tij - Jens het aanstaande herfstseizoen in ons land tienduizenden zangvogels onnoodig •an hun natuurlijke bestemming worden •ht trokken?, dalende werkloosheid Aantal werkloozen van 27 Mei tot 10 Juni met 18.524 verminderd. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe- middeling deelt mede, dat de werkloosheid T, 608.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 5 tot en met 10 Juni 1933 heeft bedragen 25"V. zij is m vergelijking met de week van 22 t/m -7 Mei slechts met een gedeelte van een procent gedaald. Het aantal verzekerden die de geheele week werkloos waren, daalde van 27.100 tot 25.700 Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden ingeschreven op Zaterdag 10 Juni 1933 in totaal 308.781 werkzoekenden, waaronder 295792 man nen. In totaal waren werkloos 274.194 personen, waaronder 265.530 mannen Op Zaterdag 27 Mei 1933 bedroeg het totale aantal ingeschreven werkzoekenden bij hetzelfde aantal organen der openbare arbeidsbemiddeling 319.937. Hiervan waren werkloos 292.718 perso nen, waaronder 283.724 mannen Het aan tal ingeschreven werkzoekenden is der halve van 27 Mei tot 10 Juni jl. vermin derd met 11.156, het aantal werkloozen met 18.524. UITGAVEN VOOR WERKLOOZENZORG. Mededeeling van het ministerie van Sociale Zaken. Het ministerie van Sociale Zaken deelt de volgende gegevens inzake werkloozen- zorg mede Tijdvak 1933: 1 Jan.28 Jan. uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidiën van Staat c.q. provincie) aan werkloozensteun f. 6.360.025. voor werkver schaffing f. 1.853 184: uitbetaald door werkloozenkassen f. 6.356.765; door het Rijk is betaald f 726.649; aantal gemeen ten dat gegevens verstrekte 1076; aantal inwoners 8 183.380. Van 29 Jan.—25 Febr. resp. f. 7.794.348; f 2.078.18, f 5.729.185; f.157 444; 1076 en 8.183.380. Van 26 Febr1 April (5 weken l resp. f. 9,755.539; f. 3.069.681: f. 1.897.596; f.402 050; 1076 en 8.183 380 Van 2 April—29 April resp. f 7 062.247; f. 2.470.529; f 1.056.348; f 623 716: 1069 en 8.158.881 Van 30 April—27 Mei'resp. f.6 605 944: f. 2.305.880; f.666 578; f. 1.286.564; 1014 en 7 863.697 Van 62 gemeenten met 319.683 Inwoners waren in het tijdvak van 30 April27 Mei j I. nog geen gegevens binnengekomen. UIT DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Verdere loonsverlaging. De directie der Twentschc Stoomblee- kerij te Goor heeft medegedeeld, dat zij voornemens is. verandering te brengen in de extra-betaling van hen, die in ploegen werken Verder heeft zij een aantal ar beidsters voor de keuze gesteld óf te wor den ontslagen, óf te blijven werken tegen een loon van f. 10.50 per week. De arbeidsters moesten de beslissing voor Dinsdag bekend maken. Op verzoek van de besturen der drie samenwerkende organisaties is de termijn een week opge schort. Verder hebben de besturen een be spreking aangevraagd. De firma Blijdenstein en Co te En schedé heeft voor de arbeiders, werkzaam in de spinnerij-afdeelingen een loonsver laging van 10 pCt, afgekondigd. Voor de tien-getrouwen-wevers is een loonsverla ging aangekondigd van 5 pCt De drie sa menwerkende arbeiders-organisaties heb ben een bespreking met de directie aan gevraagd. (Volk) AMSTERDAMSCHE TRAMTARIEVEN VERLAAGD. Ritten van 5 en 6 cent ingevoerd. Met ingang van Zaterdag 1 Juli as. wordt het Anisterdamsche tramtarief ver laagd. De voornaamste wijzigingen, die dan in werking treden zijn: Tegen betaling van f. 0.50 of f. 1 wor den kaarten Verstrekt, die recht geven op vijf resp, tien ritten. (De prijs van een enkele rit blijft II cent). Op elk dezer ritten mag desgewenscht één keer worden overgestapt. Het overstappen zelf wordt belangrijk vereenvoudigd, doordat de ver melding van de lijn. waarop men wenscht over te stappen, vervalt. Men is derhalve geheel vrij in de keuze van de lijn, mits men niet terugkomt op het traject van de lijn van uitgifte; daarbij behoeft geen re kening te worden gehouden met snij- of raakpunten, enz. Bovendien worden ingevoerd ritten op korte trajecten" tot den prijs van f 0.06 per rit: of bij gebruikmaking van een vijf- of tienrittenkaart voor korte trajec ten tot den prijs van f. 0.05 per rit. Ter bevordering van het vroegntvervoer worden vroegritweekkaarten verkrijgbaar gesteld tot den prijs van f. 0.75. Deze kaar ten geven geen bevoegdheid tot over- 5t Voorkinderen beneden den leeftijd vaat 10 jaren bedraagt het tarief 7/s cent per rit desgewenscht met overstapbevoegd- heid Aan de scholierkaarten wordt een nieuwe kaart toegevoegd, voor den prijs van f2,25 per maand. Deze nieuwe kaart biedt den scholieren de gelegenheid thuis koffie te drinken, zij Is geldig op werk dagen voor twee ritten per dag tusschen ll>/2 en 14'/; uur. Bovendien wordt met ingang van boven vermelden datum het vervoer van honden en andere kleine huisdieren op de tram toegestaan. Het vervoer vindt, wat de honden betreft, plaats tegen betaling van het voor volwassen passagiers geldende tarief (wel overstapjes, geen abonnemen- ^Schoothondjes mogen worden vervoerd in de tramwagens en autobussen en op de balcons der tramwagens, met uitzondering van het voorbalcon van motorwagens, mits zij door de geleider In den arm of op schoot worden genomen. De conducteurs beslissen of een hond als schoothondje kan worden beschouwd! een groot hotel op schiphol? Samenwerking van gemeente en K.L.M. Naar wij vernemen is het zoo goed als zeker dat op het vliegveld Schiphol te Amsterdam een groot hotel zal worden gebouwd, waartoe de K.L.M. en de ge meente Amsterdam zullen samenwerken. Het gebrek aan een modern hotel bij het vliegveld is steeds sterk gevoeld. Voorts zullen de werkplaatsen van de K.L.M. te Rotterdam naar Amsterdam worden overgebracht, omdat men niet kan wachten tot het nieuwe gemeenschappe lijke vliegveld bij Delft gereed komt. De geruchten, dat deze plannen zullen wor den uitgesteld, zijn niet juist. Tel. ZAANDAM EN DE REGEERING. Soc.-democratische motie aangenomen. De gemeenteraad van Zaandam heeft gisteren met 1211 stemmen verworpen een motie-Telkema. waarin het gemeente bestuur verzocht werd nader overleg te plegen met de regeering. Vervolgens is de bekende sociaal-demo cratische motie tot afwijzing van de be- zuinigingseischen der regeering met de zelfde cijfers aangenomen. DE WONINGBOUW IN ONS LAND. Het Centraal Bureau voor de Statiestiek deelt de volgende cijfers mede omtrent den woningbouw in Nederland. April 1933: met den bouw begonnen 4465: gereedgekomen 3961: onbewoon- baarverklaarde enz. 410. netto vermeerde ring 3551 Maart 1933: met den bouw begonnen 6172: gereedgekomen 2752: onbewoonbaar- verklaarde enz 407. netto vermeerde ring 2345. Februari 1933: met den bouw begonnen 5204; gereedgekomen 2068: onbewoonbaar- verklaarde enz. 376; nettto vermeerdering 1692. Januari 1933: met den bouw begonnen 3628: gereedgekomen 2009: onbewoonbaar verklaarde enz 295; nettto vermeerde ring 1714. SALARIS-VOORSTEL TE AMSTERDAM. In de commissie van georganiseerd over leg te Amsterdam is gisteren door wet houder Kropman als vertegenwoordiger van B. en W. het volgende voorstel ter tafel gebracht: Loonkorting van loonen beneden f. 2100. van de eerste f. 1000 21/i°/o en van de rest 7°/oloonen boven de f. 2100. 7° Verhooging van de pensioenbijdrage van 5V- tot 8%. De geldigheid van deze regeling wordt vastgesteld tot 1 Maart 1934. De vacantie- toeslag wenschen B. en W. bulten deze onderhandelingen te houden. Hierover wenschen B. en W wel in den loop van het jaar te spreken, maar de toeslag zal voor 1935 lager zijn dan thans en dan alleen voor gehuwden. Over dit voorstel is nog geen overeen stemming gekregen De vertegenwoordi gers der federatie waren tegen, die van den Modernen Bond wenschten gelijk tijdig den vacantletoeslag te behandelen. NEDERLANDSCH—DUITSCHE VEREENTGING. In de jaarlijksche algemeene vergade ring werd eerbiedige hulde gewijd aan de nagedachtenis van prof. Ant. van Gijn. die gedurende 10 jaar voorzitter van het hoofdbestuur Is geweest. Uit het jaarverslag bleek, dat ook deze vereeniging zich niet geheel aan de ge volgen der crisis had kunnen ontworste len. Toch bleek in verschillende der groo- tere afdeelingen nog een voldoende acti viteit te zijn ontwikkeld. De periodiek aftredende bestuursleden, ir. J. Koster, lid van de Eerste Kamer, en mevrouw mr. H. M. I. Baronesse Testa- Everard, werden herkozen. De voorzitter, prof J G. Sleeswijk, had zijn mandaat ter beschikking gesteld en wensehte geen her kiezing. Als ziin opvolger werd aangewe zen jhr. mr G. C. von Weiier. oud-voor zitter van den Pensioenraad, thans voor zitter van de afdeeiing 's-Gravenhage der vereeniging. Ten slotte werd het werkplan voor het as. winterseizoen besproken. PROT. CHRISTELIJKE RECLASSEERINGSVEREENIGING. In het American Hotel te Amsterdam werd de vierde jaarvergadering van de Protestantsch Christelijke Reclasseerlngs- Vereeniging gehouden. Na een welkomstwoord wees de voorzit ter prof dr. H. Dooyeweerd in zijn ope ningsrede op den snellen groei der Ver eeniging. ondanks den bangen economi- schen toestand. Niet minder dan negen nieuwe afdeelingen meldden zich aan. Wat het aantal der afdeelingen betreft, Is de vereeniging in 4'/; jaar tijds vrijwel tot den omvang onzer R -K. zusterorganisatie uitgegroeid, die 36 afdeelingen telt. Uit de tot nu toe ongeorganiseerde reclasseerings actie van den kring van het Zoeklicht, vormde zich een te Zeist gevestigd dames comité dat spr. hartelijk in de gelederen welkom heette. NEDERLANDSCHE AANNEMERSBOND. Ter gelegenheid van het 38ste jaarlijksch congres van den Nederlandschen aanne mersband to Utrecht, werd het hoofdbe stuur van dezen bond gistermiddag door het college van Burgemeester en Wethou ders officieel ontvangen in de St. Michaels kapel. Vooraf was het hoofdbestuur door het bestuur van de afdeeling Utrecht ontvan gen in het jaarbeursrestaurant. ALG R -K 4MBTENAARSBOND. Het „Centrum' verneemt, dat de heer L. L. E. E. M. Moonen te Den Haag zijn functie als hoofdbestuurslid en vice-voor- gitter der AfRJK.A, heeft neergelegd, Bij de zeilwedstrijden te Kiel hebben verschillende landgenooten fraaie resultaten behaald. Hierboven de Hollandsche deelnemers: Van der Valk, D. Kagchelland, J. van Brummelen, H. J, Scholtz, J. Maas en F. Gallé, GERING GOUDVERLIES DER XEDERL. BANK. Dekkingpercentage thans 83.3% (v.w. 87.5%). Gezien de gebeurtenissen, welke zich dc laatste dagen op de wisselmarkt hebben afgespeeld en die een zeer aanzienlijke goudafgifte door de Nederlandsche Bank deden verwachten, moet het goudverlies, dat onze centrale bank blijkens den jong- sten weekstaat in. de afgeloopen week heeft geleden, nog betrekkelijk gering worden geacht. De goudvoorraad, is nl. afgenomen van f. 811 millioen tot f. 768 millioen, zoodat in totaal dus ca. f. 43 millioen goud de kelders der Nederlandsche Bank heeft verlaten. De invloed, welke deze afgifte op de dekking der bankbiljetten heeft uitge oefend, is slechts gering. De bankbiljetten zijn thans nl. voor 83.3% door goud gedekt tegen de vorige week voor 87.5%. Wat de dekking der biljetten door goud en zilver betreft, deze Is teruggeloopen van 90.1% lot 85.9%. Tel. RECLAME. Krachtvoedset bij lusteloos heid en vermoeidheid Slechts 70 cents per bus Vraagt Uw apotheker o drogist Mutrlcla Zoetermeer 992 DE MOORD IN DE SCHEVENINGSCHE BOSCHJES. Verdachte in hooger beroep. Naar wij vernemen heeft de 25-jarlge kleermaker N. J. R., die door de rechtbank te Den Haag ter zake van doodslag ge pleegd in de Scheveningsche Boschjes op mej. C S. B. tot 6 jaar gevangenisstraf Is veroordeeld, tegen dit vonnis hooger be roep aangeteekend. Msb. HET GROENE KRUIS. Dr. H. G. Hamaker, voorzitter van het bestuur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging Het Groene Kruis, heeft gis ternamiddag te Utrecht het jaarlijksch congres van deze vereeniging te Utrecht met een rede geopend. Dr. J. Gudentops uit Vilvoorde, gezond heidsinspecteur uit België leidde hierna ln het onderwerp: ..Kinderbescherming en kinderhygiëne ln België. UIT NED. OOST-INDIE. DE CEMENTINVOERORDONNANTIE. BATAVIA. 28 Juni. (Aneta). De besloten vergadering van den Volksraad ln pleno nam gisteren met 34 tegen 17 stemmen de crlsls-cementlnvoer-ordonnantle aan. DE ZEEKRIJGSRAAD. SOERABAJA, 28 Juni. (Aneta). De Zee krijgsraad te Soerabaja veroordeelde we gens opruiing den korporaal-machinist Teune tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd doorgebracht ln pre ventieve hechtenis en ontslag uit den dienst, en de matrozen der eerste klasse Bljleveidt en Wijshake tot resp. een laar en zes maanden gevangenisstraf en acht. maanden gevangenisstraf, beiden onder aftrek van den tijd doorgebracht ln pre ventieve hechtenis, met ontslag uit den dienst. STRAFBEPALINGEN BIJ TEVEEL TARWEBOUW. De besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland maken hiermede bekend, dat, indien een tarweteler meer tarwe verbouwt dan 1/3 van zijn bouwland, de volgende strafbepa lingen op hem van toepassing zullen zijn. Overschrijding van het 1/3 wegens In krimping van den koolbouw en schriftelijk toegestaan door de Gewestelijke Tarwc- Organlsatie valt er natuurlijk bulten. De straffen zijn uniform voor het ge heele land geregeld: a. Bij overschrijding van het voor be bouwing toegelaten maximum met 1 H.A. of meer volgt uitsluiting. b. Bij overschrijding van het maximum met minder dan 1 H.A. wordt een boete opgelegd van f.50 per overtreding plus f. 10 per Are. Heeft een teler 4 Aren te veel tarwe, dan heeft hij dus te betalen f. 50 plus 4 maal f. 10 f. 40, totaal f. 90. c. Zij, die op hun Inventarisatie-formu lier de overschrijding hebben vermeld, kunnen ontkomen aan deze boete door het teveel te maaien en uit te ploegen. Zij. die het niet hebben opgegeven, kun nen dit alsnog vrijwillig doen vóór Maan dag 10 Juli a s. Ook zij kunnen In de ge legenheid worden gesteld uit te ploegen. Het uitploegen moet in alle gevallen vóór 15 Juli hebben plaats gevonden Elke overschrijding van het 1/3. welke na 15 Juli te velde geconstateerd wordt, wordt onherroepelijk gevolgd door de straf en boete hierboven genoemd. BEPERKING DER PRODUCTIE VAN MARGARINE. Ten behoeve van het boterverbruik. Bij de crisiszuivelcentrale te Den Haag komen sedert enkele weken klachten bin nen van handelaren dat zij van de fabri kanten en mengers niet de hoeveelheden margarine kunnen betrekken, welke zij besteld hebben. In verband hiermede deelt de crisis zuivelcentrale mede, dat de fabrikanten en mengers niet ln staat zijn aan alle aan vragen te voldoen, zulks als gevolg van het feit, dat zij zich tegenover de regee ring hebben moeten verbinden niet meer dan een bepaalde hoeveelheid margarine te vervaardigen, teneinde te voorkomen, dat het gebruik van boter zal afnemen door een te groot aanbod van margarine. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD. Te Utrecht Is de jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging „Groep Bloe misterij" uit den Nederlandschen Tuln- bouwraad gehouden. Naast interne aangelegenheden werd het onderwerp „steun- of credietverleening" ten behoeve der noodlijdende bedrijven behandeld, in verband met het Regee- ringscredlet vdor de Aalsmeersche kwee kers en de actie der Westlandsche tuin ders voor een stcunverleenlng op dc basis van minimumprijzen, naast den steun voor groenten en fruit, ook voor snij bloemen. Met de grootst mogelijke meerderheid sprak de vergadering zich uit tegen een steunverleening op de basis van minimum prijzen. Besloten werd de werking der crediet verleening van regeerlngswege voor Aals meer af te wachten, om dan, aan de hand van de daarbij opgedane ervaringen, na te gaan in hoeverre bij de regeering moet worden aangedrongen op zoodanige uit breiding dezer credietverleening, dat ook aan buiten het centrum Aalsmeer en om geving gevestigde bedrijven en centra van bloemencultuur regeeringscrediet zou kun nen worden verstrekt Bovendien werd besloten om zich tot de regeering te wenden met het verzoek, aan de steunverleening voor de tuinders de voorwaarde te verbinden zich van het kweeken van bloemisterij-producten te onthouden. Mededeeling werd gedaan van de defi nitieve oprichting en voortzetting van den „Kring Bloemveiling vereenigingen". waar bij alle reeds bij de „Groep Bloemisterij" aangesloten bloemenveilingen zich heb ben aangesloten, terwijl ook bericht van aansluiting was ingekomen van de Gooi- sche Bloemen- en Plantenveiling te Hil versum en van de veiling te Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9