Jieleman aDros LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 28 Juni 1933 VRAGENRUBRIEK. RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand v. Leiden TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Hugenberg afgetreden, zijn partij ont bonden Oproep van Hitler De kcrk-strijd Von Papen te Rome. Hetgeen onvermijdelijk was geworden, Is nu een felt: Hugenberg. die voor zijn ministerschap heeft gestreden met onge kende hardnekkigheid, heeft het op moe ten geven. Hij heeft thans inderdaad zijn ontslag Ingediend cn hel lijdt geen twijfel of dit zal worden aanvaard. Hugenberg's nederlaag hoe zal het hem te moede zijn, die den weg voor Hitler heeft gebaand? heeft daarne vens verdere gevolgen: de Duitsch-natlo- nale partij is ontbonden en gaat op in de N. S. D. A. P.! Officieel heet het: In volledige overeenstemming met den rijkskanselier en in het Inzicht van het feit, dat de partijenstaat overwonnen is, heeft het Duitsch Nationale Front besloten over te gaan tot ontbinding. Het wordt bij de noodlge maatregelen tot afwikkeling niet gehinderd. De voormalige leden van het Duitsch Nationale Front zullen door den rijkskan selier als volledige en gelijkgerechtigde medestrijders van het nationale Duitsch- land worden erkend en beschermd tegen iedere krenking en achteruitzetting. Dat geldt in het bijzonder voor alle ambtena ren cn bedienden De wegens politieke overtredingen ge arresteerde voormalige leden van het Duitsch-natlonale Front worden zonder verwijl ln vrijheid gesteld en zullen niet meer vervolgd worden. De fracties van den rijksdag en de land dagen der N.S.D.A.P. en van het thans ontbonden Duitsch Nationale Front waar borgen een uniform stelling nemen door afvaardiging van een of meer leden van het Duitsch Nationale Front in de bestu ren der fracties der N S D, A. P. (Rijks dag en Pruisische Landdag elk 2). In de gemeentelijke autonome lichamen zal op gelijke wijze worden beschikt. Het bovenstaande is onderteekend door den rijkskanselier, en door de heeren Von Winterfeldt, Freiherr von FreytaghLo- rlnghoven en dr. Poensgen als vertegen woordigers van het voormalige Duitsch Nationale Front. De pil wordt althans nog eenigszins verguld. Overgebleven Is nu als partij nog slechts het bestuur, daar de Staatspartij eveneens heeft opgehouden te bestaan De Pruisische minister van justitie, Kerrl, heeft verordend, dat de tegen de sociaal-democratische afgevaardigden uit gevoerde maatregelen ook op de tot de staatspartij behoorende leden van den Landdag moeten worden toegepast om dat zy door ïystenverbinding met de socia listen zyn gekozen, De drie afgevaardigden der staatsparty ln den Pruislschen Landdag hebben reeds de mededeeling ontvangen, dat zy hun legitimatlebewys als afgevaardigde moeten terugz?nden, geen vergoeding meer krygen cn dat hun den toegang tot het Landdag gebouw verboden is. Het ls nog niet bepaald, of een ln beslag nemen der vermogend by de Duitsche staatsparty kan volgen daar de eigeniyke verordening over het activiteitsverbod al leen tegen de S DP is gericht. Het zal echter wel volgent Hoe lang het Centrum zich nog zal kun nen handhaven? De stryd daartegen is ln vollen gang In Silezlë b.v. is de R.K. pers tot 10 Juli verboden En de Beietsche Volkspartij is reeds uit elkaar geslagen! De Beiersche minister van Economische Zaken, graaf von Quadt-Isny heeft zijn ontslag verzocht Op voorstel van den mi nisterpresident heeft de Ryksstadhouder het ontslag ingewilligd. Ministerpresident Slebert zal zich voorloopig zelf met de waarneming belasten. In zyn ontslagbrief zegt graaf Quadt- Isny. die Ud ls van de Beiersche Volks party, o.a. dat de overwegingen, die hem tot zijn ontslag bewogen hebben, bulten zyn persoon en zyn functie liggen, en al leen te zoeken zyn ln de spanning tus- schen de politieke autoriteiten en de poli tieke kringen, waaruit hy stamt. Zal Brünlng zich weten te handhaven? Hitier heeft gisteren een oproep aan de nationaal-socialisten, S.S - en S.A.-man- nen cn de Stalen Helm openbaar gemaakt waarin hy constateert, dat met de opne ming van de Jeugdorganisatie van den Stalen Helm onder zijn bevel en de inlij ving van den Schamhorstbcnd by de Hlt- •lerjeugd de vereeniging vam ds politieke 6trydbeweging van de natie voltooid is en de S.SS A., Stalen Helm en Hitlerjeugd voortaan de eenlge organisaties zullen zyn welke de naMonaal-soclalistische staat kent als dragers van de politieke opvoe ding van de jeugd en de mannen. Het sprak vanzelf, dat na de November-revo- lutle van verschillende kanten de tegen stand tegen het marxisme georganiseerd werd, maar de toekomst van het volk hangt er niet van af, hoeveel organisaties voor haar opkomen maar of men er in slagen zal. den wil der velen tot één wil te vereenigen. Zooals de Duitsche ryks- weer eens gedwongen was de verschillende vrijcorpsen, ondanks hun verdiensten, op te heffen, zoo is de nationaal-socialistische beweging gedwongen, zonder met verdien ste of geen verdienste rekening te houden, de tallooze bonden te vereenigen en vet- eenigingen op te heffen om het Duitsche volk eindeiyk een eenlge homogene orga nisatie van zyn polltieken wil op te bou wen. Talryke van de beste Duitsohers heb ben deze taak niet begrepen en vele an deren wilden haar niet begrijpen maar thans is de wil en daarmee de noodzake- ïykheld van dezen geweldigen stryd voor iedereen tiuideHJk die zyn volk liefheeft en aan de toekomst gelooft. Zoo moesten wy ln het afgeloopen jaar talryke orga nisaties eenvoudig uit deze overwegingen stuk slaan. En zoo zullen we ook het ont staan van Iedere nieuwe organisatie die opnieuw de oude versplintering voortzet, weten te verhinderen De onveranderlijk heid van dit besluit legt ons echter den plicht op rechtvaardig te zyn Wij willen daarom als Duitschers en nationaal-socia- Usten eeriyk het onderscheid erkennen dat tusschen andere organisaties en den Stalen Helm bestond wy willen toegeven dat hierin evenals ln de bonden van de Duitsche frontsoldaten honderdduizenden Duitsche mannen bijeen waren die zich daardoor aan het heerschende systeem onttrokken hadden. Nu echter heeft de Stalen Helm ook de laatste consequentie getrokken en heeft, zich onder myn bevel gesteld. Het verdere bevel dat de Stalen Helm voortaan geen ander party lidmaat schap erkent dan dat van de natlonaal- soclallstlsche beweging heeft my elndeiyk de mogeiykheld gegeven het verbod van het Udmaatsohap van de 8talen Helm on- zerzyós op te heffen Hitier begroet ten slotte de mede marcheerende kameraden van den Stalen Helm en beveelt van den huldigen dag af alle leiders van S A. en SS de mannen van den Stalen Helm als kameraden op te nemen. Hy verwacht van ieder nationaal-soclalist dat hy er het zyne toe zal bydragen dat de nieuwelin gen ten spoedigste zoo innig mogelyk met de nationaal-soclalistische beweging sa mensmelten. Rudolf Hess publiceert ln de Voelkische Beobachter de volgende proclamatie aan de nationaal-socialisten: ..Met ijzeren energie gaat de leider de verwezenlijking van het geweldige plan der opheffing van de werkloosheid te ïyf. De werkloosheid daalt van maand tot maand Reeds is ze meer dan een mllüoen lager dan tezelfden tyd verleden Jaar. Niettemin kan de wederopbouw van een door 15 jaren fanatiek verwoest bedryfs- lcven slechts langzaam aan geschieden. In zyn oproep bij de aanvaarding der regeering elschte de leider vier Jaren tyd. De nood van het volk ls nog groot. Alle partyen moeten met dezen nood rekening houden door soberheid en eenvoud op ieder gebied. De bestuurders der afdee- lingen is het een plicht in het bijzonder af te zien van „maaltyden". zy moeten in dit opzicht een voorbeeld nemen aan den leider, die principieel ls tegen het aan richten van feestmaaltyden te zyner eere en wiens eenvoud ongewyzigd ls. Natio naal-socialisten bewijst, dat de revolu tionaire geest, in U ook niet door de over winning der nationale revolutie is ver start, toont, dat U niets gemeen hebt met de maatschappeiyke uitwassen van een achter ons llggenden tyd, toont dat met het nationaal-sociallsme een nieuwe styi In Duitschland zyn intr-de deed. toont dat natlonaal-socialisme eenvoud en spaar zaamheid, discipline en zelfdiscipline ge meenschappelijk zyn en daarmede be- teekent een rekening houden met nood lijdende volksgenooten. Hebt bij al Uw handelingen de strijders voor oogen, die achter de gevangenismuren zuchtten, be wijst U hunner waardig te zyn Leve onze nationaal-soclalistische revolutie". Met de Evangelische Kerk zyn de Nazis toch nog niet geheel klaar. De voormalige opperste kerkeraad van Beriyn door de regeering naar huis ge stuurd heeft dit niet maar zoo over zyn kant laten gaan. De raad heeft een klacht ingediend bij het staatsgerechtshof te Lc-ipzlg, tegen de maatregelen, door den Pruisischen minister van eeredienst en de door dezen benoemde commissarissen, ge nomen tegen de Evangelische Kerken der Oud-Pruisische Unie. De officieele Pruisische persdienst deelt mede. dat de Pruisische minister-presi dent Goering den Pruisischen minister voor Wetenschappen, Kunst en Opvoeding Rust, den volgenden brief heeft gezon den: „Zeer geëerde heer minister! Dezer dagen is my eenlge keeren verzocht in te grijpen in den betreurenswaardigen ker kdijken stryd en in het bijzonder de door U getroffen maatregelen op te heffen. Ik heb dat geweigerd. Ik zou evenwel van 'deze gelegenheid willen gebruik maken om in het openbaar mijn principleele op vatting in deze kwestie uiteen te zetten en daarmede mijzelf tal van nadere uit eenzettingen te besparen. Met groot leed wezen heb ik kennis genomen van den ontbranden kerkelljken strijd. Ik was er steeds van overtuigd, dat de benoeming van een Ryksbisschop slechts een fictie was Ik was daarom ten zeerste verwonderd, toen ik er mij van moest overtuigen, dat de benoeming een feit was Zoo lang wij landskerken en geen Rijkskerk hebbei- kan naar mijn meening ook geen Ryks bisschop worden benoemd. Tot de revolutie was de koning van Pruisen „summus episcopus" der Pruisi sche landskerk. Naar mijn m.eening zijn deze bevoegd heden overgegaan op het Pruisische staatsministerie resp op den Pruisischen premier. Uit dien hoofde, was een ver andering in de constitutie der landskerk zonder onze nadrukkeiyke toestemming niet denkbaar Ik constateer dat de Prui sische staatsregeering van de zyde der landskerk niet op de hoogte ls gesteld van de voorgenomen benoeming van een Rijksbisschop. Ik heb derhalve besloten U voor enkele dagen op grond van uw rapport alle vol machten mijnerzijds over te dragen om den kerkeiyken stryd te beëindigen en de belangen van de Pruisische kerk te garan deeren. Ik draag U op alle U geschikt voorkomende stappen zelfstandig te doen en lk draag U al myn rechten als minis ter-president en plaatsvervangend Ryks stadhouder over. Ik ben er van overtuigd, dat ik geen beter mensch zou kunnen vinden dan U om deze voor de Pruisische kerk zoo belangryke kwestie in het reine te brengen. Met hoogachting enz. Goering". Later werd verzocht dit schryven van Goering aan Rust niet te publiceeren. De staatscommissarls voor de evangeli sche kerken in Pruisen, Jaeger, heeft gistermiddag een radioredevoering uitge sproken over den kerkelljken toestand in Pruisen. Hij zette o.m. uiteen dat het van den kant van den staat niet meer moge lyk was de „verscheurdheid" des volks aan te zien. geiyk deze zich toonde in den onzaligen stryd in de ryksbisschops- kwestie. Een dergehjk in gevaar brengen van de door Adolf Hitler geschapen volks eenheid was en is niet alleen in het be lang van den staat maar ook ln dat van de kerk en het belangrykste deel der ker ken. n.l. het kerkvolk, onverdraagiyk Het optreden van den staaf in de kerk- kwestie be teekent daarom niet een Ingrij pen van den staat in het religleuse leven. Daarby kwam nog, dat de oude evange lische landskerken van de oude Pruisische unie een open rcchtsbreuk begonnen. Er werd n.l. een commissoriaal vertegenwoor diger aangesteld in de open functie van president van den evangelischen opper- kerkeraad. zonder dat de noodlge vooraf gaande aanvragen tot de Pruisische staatsregeering was gericht. Een zoo flagrante inbreuk op het recht met een zoo groote beteekenis voor de C. K te L. De adresseering ls: Be- volklngsburcau. Hofplein. Leeuwarden U kunt haar gerust aanspreken met „Zuster" J. S te L Wij kunnen u daarvoor geen plaatsen aangeven. Wendt u tot de secretarie der gemeente, waar u denkt te zullen kampeeren. T. K„ te A. Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden. Harmeien, Utrecht (Dom, Park Oog in Al, Rosarium), Zeist (natuurbad en bosschen), Soesterberg (vliegkamp), Amersfoort Amersfoortsche Keli, Hoevelaken. Voorthulzen, Milligen (linksaf naar Uddelermeer), Hoog Soeren (Echoput), Apeldoorn Totaal 100 K.M. U kunt bijv terug over Hoenderloo, Uchelen, Arnhem (Sonsbeek, Aquarium, Burgers Dierenpark, Openluchtmuseum), Ede, de Klomp, Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Pyramide van Austerlitz, Zeist, Utrecht, Alphen. Totaal 128 K.M. A. K. te V. Wij hebben aan verschil lende adressen geïnformeerd, doch kunnen u tot onzen spyt niet helpen. D P. te L. Informeert u eens bij den leider van „Klank en Beeld", den heer K. R. van Staal, Sportlaan 168, Den Haag. J. S„ te L. Pensioenen en toeslagen aan oud-militairen worden na ontvangst van een cheque uitbetaald ten postkantore Daar kunt u dus het beste inlichtingen Inwinnen. W. C. R„ te N. Het spreekuur van de tandheelkundige kliniek van het Acade misch Ziekenhuis is Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Vrydagmorgen telkens van 9—12 uur. VERKEERSONGELUK. Op 15 Januari jl. had een ernstig ver keersongeluk plaats op den Rijksstraat weg Amersfoort-Amsterdam in de nabij heid van Naarden. De 23-jarige garage houder F. E. du M. kwam met zyn auto in botsing met een motorrywiel. bestuurd door W, v. d. Hulst. Deze laatste kwam op den erond terecht en lien een onder beenbreuk op. Het been moest worden ge amputeerd en door een infectie overleed het slachtoffer eenige dagen later. De garagehouder werd heden door de Amsterdamsche Rechtbank wegens letsel door schuld tot een week hechtenis ver oordeeld. Het O.M had een geldboete van f. 60 gerequireerd. ontwikkeling der dingen in een fatale richting kon niet worden geduld. Aan de nationale beweging moet het onontbeer- lyke religieuse en kerkelijke fundament geleverd worden om kerk en volk opnieuw tot elkander te brengen. Niet kan worden geduld dat de voltooiing van een derge- ïyke taak gesaboteerd wordt door krach ten, die „kerk" zeggen en zichzelf bedoe len Dit geldt ook voor de poging tot het indienen van een klacht naar het voor beeld van Severing. Die pogingen moeten beschouwd wor den als opstand, gericht tegen het gezag van den staat en moeten worden vernie tigd. „Wij kunnen vopr het afwenden van den bolsjewistischen chaos God en Zyn werktuig Adolf Hitler, niet genoeg dank zeggen. Want alleen het bestaan van een natie maakt het bestaan van een geor dende en tot arbeiden in staat zijnde kerk mogelyk Kardinaal Bertram heeft aan den dioce- sanen voorzitter der Katholieke arbeiders bonden van het aartsdiocees Breslau een schryven gericht, waarin hij uiteenzet, dat zeer zeker de Katholieke arbeidersbonden een krachtige hulp zyn in den strijd tegen de godloozen-beweging, tegen het Marxis me en tegen het bolsjewisme. De kardinaal-aartsbisschop wyst er ver der op. dat de Katholieke arbeidersbonden de dragers zijn van de Katholieke gedachte in de praktyk des daagschen levens en van den waren chrlstelljken familieztn, en dat zy immer, naar ods gebod, gehoor zaam aan de kerkelijke autoriteiten en die van den staat, hun plicht deden. „De Katholieke arbeidersbonden", aldus het schryven „zyn kerkelyke stichtingen. Hun besturen worden, overeenkomstig de statuten, door de geesteiyke overheid be noemd. weshalve deze bonden en hun eigendom steeds stonden onder toezicht en bescherming der Kerk". Aanleiding tot dit schryven. is de gelijk schakeling der christeiyke vakbonden door den gevolmachtigde van dr. Ley, leider van het Duitsche arbeidsfront; het heeft overigens blykbaar de bedoeling, openlijk er op te wyzen, dat de Katholieke arbei dersbonden onafhankelijk zijn van de centrumspartij. De Duitsche vice-kanselier von Papen wordt heden te Rome verwacht. Zijn reis heeft geen officieel karakter. Naar ech ter verluidt, wil hy met den Heiligen Stoel onderhandelen over een concordaat met het Duitsch rijk Uit de Berlynsche persvereeniging zyn geroyeerd: Theodor Wolff, vroeger hoofd redacteur van het Berliner Tageblatt; Her mann Zucker, vroeger hoofdredacteur van het 8 Uhr Abendblatt; Friedrich Stampfer, vroeger hoofdredacteur van de Vorwaerts. thans in Praag; Max CohenReuss, lid van de Liga voor menschenrechten: Dr. Alfons Goldschmidt, thans verblijf hou dende te Moskou. o ESTLAND. De gouden standaard opgeheven. Het Estlandsche parlement heeft na een nachtzitting, die dikwyls een stormachtig verloop had, het regeeringsvoorstel der gouden standaard los te laten, goedge keurd. De staatsbank krijgt het recht de koers van den kroon te laten dalen tot den stand van den Zweedschen kroon, dus met ongeveer 35 pet. De bestaande devie- zenverordeningen zullen geleidelijk wor den opgeheven De regeering Toenissen motiveerde haar voorstel met de verklaring dat door den hoogen koers van den kroon het bedrijfs leven ernstig werd gehandicapt en groote schade leed. RECLAME. Meikersen vindt U een ruime oogstin de heerlijke Kersen-jam Mei recht: een vruchtenjam! Prima jam 55 ets. p. pot. Huishoudjam 35 ets. p. pot. 3158 GEBOREN. Johanna Christina Petronella, d. van L. Verschragen en P. H wysman Adria- nus Gregorius Petrus, z. van H. H. A. Dysselbloem en G. J. M. Vyverberg; Ma ria Alida. d van H. A. van Santen en M. M. v. d. Poel. GEHUWD- W. A v. Bronkhorst, jm. en W. F. Huurman, jd OVERLEDEN M. Barendse—De Vos, vrouw, 68 jaar S. M. Scheffers—Swarts, wede.. 71 jaar. GEVESTIGD: Mas Abdul Patah en fam., Merelstraat 39 M. Barbier, verpleegster. Rijnsb. w. 10 J. van Schievan den Berg, Bosch- en Gasthuispolder 6 P. J. Beurze en fam.. Donkersteeg 7 - J. A. Blanken, Hoo- gewoerd 171 N. M. Neugebauer-Bühren, huishoudster. Rynsburgerweg 7 C. Dek ker, tuindersknecht, Haarlemmerstr. 235a L. S. van Emmen en fam., koopman, Haarlemmerstraat 149 L. Santing Essing, Spieghelstraat 34 G. E. M. Gun- dermann. dienstbode, Rynsburgerweg 94 K. NoordanusJansen, J. v. Goyen- kade 21a Wed. J. E. Teljer—Jong, H. de Grootstraat 14 W. van Klaveren, schipper, L. Agnietenstraat 9 G. P. L. de Kier, winkelbediende, Magd Moons- straat 1 C. van der Kwast, bloem- kweeker. Korte Mare 14a E. Lantrok, dienstb.. Janvossensteeg 47 A. H. Loh- mann, verpleegster, Rijnsb.weg 10 H. J. van der Meij, fabr. arb„ Utr. Jaagpad 48 G. J. Nederlof. Oude Rijn 68 T. van der ScheerOldenburger, Oosterslr. 10a A. Peter, koopman, Haarlemmer straat 232 E. M. W. Peuler, dienstb., Rapenburg 59 P. H. NiemanPouw, Bothastraat la A. L. H. Righardt van Gelder en fam.. gérant, Hansenstraat 95 A. Roesma, Merelstraat 46 D. van Roijen. teekenaar, Verl. Nassaustraat 6 J. N. Schmidt, Rijnsb.weg 107 Wed. J. FütingSchumacher, huishoudster. Koolgracht 10 J. B Veenswyk, boe renarbeider, Maredykhofje 3 P. Was senaar, hulp in de huishouding? Oude Singel 108 J Wessels, dienstbode, Wa- tersteeg 4 J. M. Wijsman, dienstbode, Nachtegaailaan 10. VERTROKKEN. P Arbouw, Haag, Ln. v. Meerderv. 781 G. J. Begieneman en fam., Avereest, Balk- burg Boschlaan 258 J. G. B. Beltjens, Oegstgeest, Dorpjsstr 40 L. H. M. Beltjens, Oegstgeest. Dorpsstr. 40 H. Boef, Voorburg, v. Deventerlaan 5 M. K. van den Brink. Boskoop, Burg. Colyn- straat 117 J. Bronsgeest, Giessendam, Giessen Oudkerk N. Duiker, Koudekerk Hoogewaard B 54 H. W. Dijkman en fam., Avereest. Balkbrug I 251 J. Enter- pharrer. Voorschoten, Kniplaan 20 D. R. de la Fuente, Bonaire F. M, van Gent Schiedam, Burg. Knappertlaan 120 A. SchuitGc-vers, Diemen, Muiderstr.weg 40 E. C. H J. .Heersma en fam., Avereest, Balkbrug Hoofdweg I 322 Chr. G. v. d. Heiligenberg, Leimuiden, Dorpstraat C. Hennipman en fam., Avereest. Balkbrug Hoofdweg I 253 P. F. Herour, Amster dam, Boolsstr. 3 II H. J. Huijskamp. Hardenberg, Kopeke Zweersziekenhuis H. M. J. Knol. Leiderdorp, b. v. v. Zwieten R. M A. Kuipers. Wogum, b. van Scha- gen C Lief ting, Avereest, Balkbrug 1 259 A H. Lohde, Alstadt Waldenburg G. Massaro, Italië H. Niesing, Helmond, Pastoriestr. 2 L. M.. Niewiak. Duitsch land S. E. J. van der Peet. Hilversum, Emmastr 22 J. Plu, Den Helder, Dijkstr. 26/28 A. Pon, Haag, Zuigerstr. 13 F. V. Ramb, Noordwijkerhout, Havenstr. 60 H. Reyngoud, Alkemade, Oude Wetering J. F. L. Roos. Amsterdam. W. de With- straat 3 1 C. Rosdorff en fam Avereest Balkbrug Boschlaan 1 270 A. Chr. Rueb Haag. 't Hoenstr. 13 T. Ruitenbeek, Rot terdam, Diergaardelaan 18a L. J. L. Smulders, Haag, Piet Helnstr. 89 W F. Snieder en fam., Oegstgeest, de Kempe- naerstr. 26 A. J. van Thiel. Rotterdam, Henegouwerlaan 33a B. Tiemersma en fam., Rossendaal c.a. Brugstr 72a A. van Veldhuizen-Veenstra. Amsterdam, Aalsmeerderw. 75 III A. Verbeek, Drie bergen c.a. Traay 103 E. Vermond en fam., Amsterdam. Plantage Middenin 18 huis D. van der Veur en fam., Leider dorp, Kastanjelaan 1 J. M. de Waal en fam., Engelen, a.b. Quo Vadis B 1059a Wed. C. M L. PoptieWagemans en fam., Haarlem, Aalbertsbergstr. 52 D. P. Was senaar en fam Avereest, Balkbrug I 327 M. Werntges. Haag. Ln v. Meërdervoort 123 D. Zandvliet en fam., Katwyk, E. A. Borgerstr. 47 J v. d. Zeeuw, Schiedam, Geervlietschestr. 40a J. Zwanenburg, Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 86. DE ECONOMISCHE VRAAGSTUKKEN. LONDEN. 28 Juni. (Reuter) Naar Reu ter meent te weten hebben de vertegen woordigers der Fransche centrale bank, heden met gesloten deuren vergaderd met name over de laatste speculatieve bewe gingen. De Nederlandsche delegatie heeft een voorstel Ingediend waarin zy de wensche- lUkheid uitspreekt, dat de Economische commissie van den Volkenbond bygestaan door deskundigen het vraagstuk van den invoer van bevroren en versch vleesch be studeert De Russische Volkscommissaris van Bui- tenlandsohe Zaken Litwvnoff, had heden morgen weder een onderhoud met Sir John Simon. HUGENBERG AFGETREDEN. BERLIJN, 28 Juni. (V.D.). Officieel wordt gemeld, dat de Rijkspresident de ontslag aanvrage van dr. Hugenberg heeft aan vaard. PARIJS, 28 Juni. (V.D. De ontslag aanvrage van Rijksminister Hugenberg wordt door 'n deel der Fransche ochtend bladen als een nieuwe overwinning der uat.-soc. revolutie beschouwd. De „Petit Parislen" schrijft dat uit po litiek oogpunt bezien dit aftreden voor de Rijksregeering minder voordeelig is dan wanneer Hugenberg zich had onderwor pen aan het door de natinaal-socialisti- sche party gewenschte agrarische en eco nomische program. De regeering kan thans beginnen met de verwezenUJking van het socialistische gedeelte van haar program. De grootgrondbezitters en jon kers ten Oosten van de Elbe zullen onge twijfeld de eersten zyn, die aan den lijve zullen ondervinden wat deze verandering beteekent. Met de ontbinding van het Duitsch-Nationaal Front verliezen de grootgrondbezitters hun verdedigers by de uitvoering van het nationaal-socialistische kolonisatie-program ten gunste van de werkloozen. Het „Journal" is van meening, dat het aftreden van Hugenberg de moeilijkheden, die tusschen de nationaal-socialisten en de katholieken zoowel als de protestant- sche kerk reeds bestaan, nog zullen ver- grooten. Het blad constateert echter dat de regeering over voldoende machtsmid delen beschikt om deze moeilykheden te overwinnen. BERLIJN, 28 Juni (V.D.) In de byna geheel „gleichgeschaltete" Duitsche pers loopen de commentaren over Hugenberg» ontslag-aanvrage slechts weinig uiteen, De bladen van Scherrl, de „Lokal Anzei- ger", „Der Tag", de „Börsen Zeitung" en de „Germania" onthouden zich tot nog toe geheel van commentaar, terwyl de andere bladen schryven, dat Hugenberg: aftreden en de ontbinding van hel Dultsch-Nationale Front wyzen op hrt einde van den ouden Party'staat ln Duitschland en dat Hugenberg meer en meer beschouwd moet worden als de ver dediger der kapitalistische belangen tegen de nationaal-socialistische revolutie. BERLIJN. 28 Juni (Wolff) Als ver moedelijke opvolger van dr. Hugenberg als minister van Economische Zaken en Land bouw wordt genoemd de nationaal-socia listische boerenleider Walther Darré, die thans reeds aan het hoofd staat van alle landbouw-organlsaties. ARBEIDERS-MARSCH IN FRANKRIJK. PARIJS. 27 Juni (Reuter) Ongeveer 2000 arbeiders uit St- Nazaire en omgeving hebben heden den arbeid neergelegd en zijn voornemens naar Nantes, dc hoofd stad van het departement op te trekken. Zij willen den prefect een memorandum overhandigen, met verzoek dit aan de re geering door te geven, waarin zU tegen het stopzetten van den bouw van Oceaan schepen protesteeren, daar deze maatregel tot verhooging der werkloosheid heeft bij gedragen. Tot het stopzetten werd besloten in ver band met de catastrofen op de „Georges Philippar" en de „Atlantique", daar de wetenschap en de techniek zich eerst met het vervaardigen van onbrandbaar mate riaal dienen bezig te houden om derge- lyke catastrofen in de toekomst te ver mijden. De betoogers zyn Dinsdag hun marsch naar Nantes begonnen. o DE ONTWAPENING. LONDEN, 28 Juni (Reuter) Naar de bladen meldden is Henderson in zyn kwal: telt van voorzitter der ontwapeningscon ferentie, voornemens om tot October ver scheidene Europeesche hoofdsteden te be zoeken, om door particuliere besprekingen zoo mogelijk overeenstemming in de ont wapeningskwestie tot stand te brengen. Henderson zal eerst naar Berlijn en Parys gaan, dan naar Rome en vervolgens zyn eigen landslieden in Londen raad- plegen- PARIJS 28 Juni. (V.D.). De Parijsche pers toont zich ten zeerste voldaan over het besluit van het Bureau der Ontwa peningsconferentie om de onderhande lingen te Genève te verdagen tot 16 Oc- tober. De „Ere Nouvelle" schrijft o.a.. dat net ongetwyfeld goed is dat in verband met de buitengewoon moeiiyke phase, die de besprekingen te Londen thans doormaken, de beraadslagingen te Genève worden uit gesteld Niets zou gevaariyker zyn ge weest dan de invloed, die de beide confe renties op elkaar hadden kunnen uitoefe nen. omdat men steeds het gevaar zou hebben geloopen dat de een of andere delegatie zich slechts tot aanvaarding van een voorstel te Londen bereid zou hebben verklaard op voorwaarde, dat zij daarvoor te Genève bepaalde voordeelen zou ver krijgen. o GANDHI. POONA 28 Juni (Reuter) - Gandh1* gezondheidstoestand is aanmerkelijk te beterd vergeleken by eenige dagen gei den. Hij hoopt te kunnen deelnemen aau het pan-Indisch Congres op 14 Juli a s.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2