Uit den Leidschen Raad. FASTO 3 74,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 Juni 1933 Derde Blad No. 22475 GEMENGD NIEUWS. GEYSERS SPREEKCEL. FAILLISSEMENTEN. De verordening van den schoolartsendienst afgehandeld. HET VOORSTEL VAN B. EN W. AANVAARD. i po. a. Herstemming over de motie van mevrouw J. C. de Cler—De Broijn in zake de tngebruikgevlng van de vier in aanleg zijnde voetbalvel den ln den Stadspolder op Zondag; b. Voorzetting van de behandeling van het voorstel tot verhuring en ingebruikgevlng van de sub a ge noemde voetbalvelden. (101) a, De stemmen staken andermaal. 16 16 (vóór SD.A.P., Vrijheidsbond en de heeren Vos en van Weizen De motie is dus verworpen! b. Aangenomen. DE SCHOOLARTSENDIENST. 100. Voortzetting van de behandeling van het voorstel: a. om het voorstel van den heer C. Koole, ln zake de aanstelling van ki vol-ambtenaar-schoolaxts naast de 4 in functie zijnde schoolart sen, niet aan te nemen; b. om het medisch toezicht op de leerlingen van de buitengewone school voor Lager Onderwijs, even als het vóór-onderzoek van die leerlingen, op te dragen aan een psychiater-specialist; c. tot vaststelling van de verordening, regelende het geneeskundig toe zicht op de openbare en bijzondere lagere scholen, de openbare en bij zondere bewaarscholen, de kinder bewaarplaatsen en dergelijke in richtingen, en den werkkring van den schoolarts en van het tijdiens de behande ling van dat voorstel Ingediende voorstel van den heer J. M. Vos Jzn. en de amendementen van den heer mr. H. F. A. Donders, alsmede van het voorstel van den heer dr. J. A. N. Knuttel in zake het in stellen van een tandheelkundigen dienst ten behoeve van de leerlin gen van de lagere scholen. (313 van 1931 en 114 van 1933) De heer VOS betreurt 't, dat met deze be langrijke kwestie zoo lang is getraineerd. 16 maanden geleden achtten B. en W. den toestand onhoudbaar. Het is dus wel on begrijpelijk, dat het college deze zaak eerst thans aan de orde stelt. Spr. Is het eens Het dr. Van Es, dat de ouders tot taak nebben voor de gezondheid van hun kind te waken, maar spr. is het niet met hem eens, dat de overheiddbemoeimg niet ver der mag gaan dan het reiken van de hel pende hand. Wat de verordening zelve aangaat, spr. acht deze onvoldoende. Er is hier behoefte aan een vol-ambtenaar- schoolarts, zondier nevenfunctie. De wethouder is het daarmede eens, doch acht den tijd daarvoor niet rijp. Spr. kan zich niet voorstellen, waar het in zoo vele andere gemeenten wèl mogelijk is. Spr. bestreed vervolgens de meening van mr. Donders en dr. Van Es, dat één school arts niet voldoende zou zijn en de aan stelling van twee artsen te kostbaar zou wezen, zulks aan de hand van citaten van tot oordeelen bevoegden. Het aantal kin deren, dat ieder schoolarts te onderzoeken heeft, varieert in ons land v. 4500 tot 13000; afhankelijk van plaatselijke omstandighe den. Het is dus zeer de vraag of Leiden met plm. 12000 te veel zou zijn voor een schoolarts. Alle maatstaven daarvoor ont breken. Ten aanzien van het voorstel-Knuttel betoogt hij, dat het gebit ongetwijfeld be hoort te worden verzorgd, doch dat kan ook de schoolarts. Een aparte tandheel kundigen dienst acht spr. ongewenscht. De heer KOOLE verdedigt zijn voorstel nogmaals. HIJ stelt in dit opzicht veel .■meer prijs op het deskundig oordeel van de ij schoolartsen zelve, dan op dat van som- fs mige schoolhoofden. De inrichting van di verse leslokalen in Leidsche scholen is van - dien aard. dat de gezondheid der kinderen eronder lijdt. Een schoolartsen-instituut zou ook hier zegenrijk werk kunnen verrichten. Ook bij «liet-aanneming van zijn voorstel bepleit hU de Instelling van een school-spreekuur De heer VAN WELZEN beschouwt het vraagstuk principieel en deelt dus geens zins de financleele bezwaren. Het betreft hier een cultureel belang waarbij de over heid een belangrijke taak heeft te vervul len. Een afzonderlijke tandheelkundige dienst acht spr. noodzakelijk en urgent. De voorstellen van de heeren Vos en Koole onderschrijft spr. De heer DONDERS geeft een toelichting op de strekking van zijn amendementen. Deze is het Instellen van een z.g. periodiek systematisch onderzoek van alle kinderen die ter school komen, in het vierde en in het laatste leerjaar. Ook op het „waarom van zijn amendementen gaat spr. uitvoe rig ln. ZIJ bedoelen ln de eerste plaats ln het belang te zijn van het geneeskundig schooltoezicht zelf, o.a. door verminde ring van het besmettingsgevaar. Periodiek systematisch onderzoek wordt niet alleen door medici gepropageerd, doch is reeds ln tal van plaatsen Ingevoerd en met succes! Spr. citeert eenlge frappante cij fers van den schoolartsendienst te Hme- gom, ontleend aan het Jaarverslag over 1931. In de tweede plaats had spr. voor de Indiening zijner amendementen motleven Van juridisch-technischen aard. In dezen vorm wordt de verordening een misbaksel, waaraan hij niet bereid ls zyn medewerking te verleenen. Aan de advie zen der schoolhoofden hecht spr. niet veel waarde; de bestrijdingsmethode van B. en acht hij naïef en verkleint het aanzien van het college. De wijze, waarop B. en W. met het advies van de schoolartsen heb ben omgesprongen, is wel heel erg. Terwijl dezen zich onomwonden vóór sprekers amendementen uitspraken, trachten B. en W. er argumenten ter bestrijding aan te ontleenen. Dan moet men toch wel heel erg om argumenten verlegen zitten Ook de directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst alhier staat aan sprekers zijde. Maar daarvan wordt in het stuk van B. en W. met geen woord gerept. De bedreiging van sommige bijzondere schoolbesturen, dat zij niet bereid zijn tot medewerking, maakt op spr. niet veel in druk. De praktijk o.a. in Katwijk, waar dezelfde bezwaren bestonden, heeft geleerd, dat op den duur de bijzondere scholen zich bij den dienst aansluiten, al blijven ze eerst ook afzijdig staan. De kosten zullen onge twijfeld eenigszins verhoogd worden, maar dat geld zal zijn rente ruimschoots op brengen, gezien het geweldige sociale be lang. dat er mede gediend wordt. Precies te schatten zijn zij niet. De heer VAN ES zegt, dat de Chr. scho len ongetwijfeld de consequenties zullen trekken en niet mee zullen doen. Zij zul len dan een eigen schoolarts aanstellen. Wat de uitgaven betreft, Juist waar deze nog niet zijn te overzien waarschuwt spr. daarvoor. Eén vol-ambtenaar-schoolarts zou bo vendien onvoldoende zijn, weldra zouden er 3 noodlg zijn met zusters enz. aan f. 40.000! Grondig onderzoek zou boven dien nog veel meer eischen, als nu voor gesteld wordt door de heeren Vos en Koole, afgezien van de periode, die tusschen het onderzoek ligt. Twee maal per jaar zou dan noodwendig moeten heeten om dit te ondervangen. Goede lokalen voor grondig onderzoek hebben de scholen ook niet. De richting van praeventlcvc genees kunde moeten wij volgens spr. niet gaan. De heer WILMER quallflceert de veror dening van B. en W. als een misbaksel, evenals de heer Donders deed, daar de artsen hun taak niet zullen kunnen vol brengen wegens gebrek aan grondig onderzoek. Anderzijds is het voor hem ook nog de vraag of men zoo ver moet gaan als de heer Donders wil. Z. i. moet men den weg bewandelen der huisartsen, die ge heel op de practljk is gericht. Niet voor alle kinderen dus een grondig onderzoek verplichten, doch ook geen verbod. De schoolarts moet het recht hebben daar toe over te gaan, als hij door omstandig heden dit noodig oordeelt, hetzij zelf hetzij door den huisarts. De heer MEIJNEN zal niet meegaan met de voorstellen Koole en Donders. Die gaan hem te ver. Dat leidt tot staatszorg en aantasting der verantwoordelijkheid der ouders. Spr. voelt meer voor hetgeen de heer Wilmer zeide. Wethouder ROMIJN zegt, dat de heer Donders terecht er op wees, hoe de school artsendienst in ontwikkeling gaat naar uitbreiding. Met deze tendenz kan spr. meegaan en daarom zal deze zaak nog wel eens terugkomen. De vraag is echter: hoever moeten wij thans gaan. De situatie is deze: de schoolarts hoeft niet te constateeren dat een kind een be paalde ziekte heeft, alleen maar of iets daarop wijst, zoodat de huisarts de ziekte dan kan behandelen, want dat is niet de taak van den schoolarts. Daarmee kan het schooltoezicht volstaan ln de stad, in tegenstelling tot het platteland, waar daar minder gelegenheid is. Preventieve ge neeskunde moet in leder geval los blijven van den geneesk. schooldienst en z. 1. gaan de voorstellen Donders systematisch in die richting. De idee Wilmer lijkt spr. ln dit opzicht beter en geschikter, ook voor het kind zelf, dat dan inderdaad „grondig" onderzoek noodig heeft en spr. stelt voor dit idee in de verordening op te nemen. De kleine beschuldigingen van den heer Donders aan het adres van B. en W. wijst spr. af. De raad is geenszins onkundig gelaten van eenig advies van beteekenis. Op het advies van de medici kan men z. i. niet alleen afgaan, de raad moet ruimer zien en ook de andere instanties erkennen, als onderwijskringen etc., met wiens wenschen rekening gehouden moet worden. Verlies van een deel van het on derwijs zou z. i. een zwaar verlies zijn voor het geneesk. schooltoezicht, dat hier zonder dwang een mooie taak verricht. Ben secundair argument tegen de voor stellen Donders Is dan ook toeneming van dwang. Momenteel zijn de voorstellen Donders voor uitvoering nog niet rijp, maar spr. hoopt, dat zij het zullen worden. De vol-ambtenaar-schoolarts moet men z 1 niet in beteekenis overdrijven, hier voldoen half-ambtenaren veel beter. ZIJ zijn alleszins ln staat hun taak naar be- hooren te vervullen, dat hebben zij prac- tisch getoond. Tandheelkundig toezicht wijkt geheel af van het principe der verordening en dat financleele bezwaren niet gelden, on derschrijft spr. geenszins. Een school- spreekuur, zooals de heer Koole voorstelt, als zijn ander voorstel wordt verworpen, is er geweest, doch is opgeheven, daar er blijkbaar niet voldoende nut door werd gesorteerd, al toonde de directeur zelf zich niet onbevredigd. Mocht de wensche- lijkheld straks weer blijken, dan zal spr. niet aarzelen met voorstellen te komen. De heer v. ES vraagt, of bedoeling is het spreekuur te dpen houden door de schoolartsen of door den directeur van den dienst. De heer KOOLE zou daarover gaarne praeadvies willen. Voorts verdedigt hij nog eens zijn voorstel tot een vol-ambtenaar- schoolarts, waaruit voortvloeien naast de schoolartsen, de voorstellen Donders. Het voorstel Wilmer is spr. niet duide lijk. Wil deze grondig onderzoek door den schoolarts of niet? Het voorstel Knuttel wil spr. eerst nog de commissie doen passeeren. De heer WILMER zegt, dat zijn bedoe ling is de keuze van hulsdokter of school arts aan de ouders te laten. De schoolarts RECLAME. Vergiftiging op groote school Hei wemelde op zolder en deel van den landbouwer P. Ie Aalten van de ratten en daar ze voldoende voedsel konden vinden, meende bij dal daartegen niets gedaan kon worden. Ecnlgen tijd later schreel bi): .Ten einde raad probeerden we Rodent mei dit schitterende resultaat: 60 doode ratten, Dtl resultaat bereikten we mei slechts éëo doosje Rodent van 50 cent" Ot U last bebt van ëën ot van hooderd ratten. Rodent zal ze absoltrat uitroeien. Het trekt dtt onge dierte onweerstaanbaar aan en leidt ze zeker naar bun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent Koop nog beden een enkele doos i 50 ct of een dubbele doos 5 90 ct en morgen zult U van rat en muls bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Imp.: Fa. B. Melndersma - Den Haag. B <8 3108 zou ten allen tijde ln leder geval het recht hebben dit onderzoek te eischen. Het voorsicl-Koole (aanstelling vol- ambtenaar-schoolarts) wordt verworpen met 2112 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen en Vos. Het andere voorstel Koole (spreekuur) gaat voor praeadvies naar B. en W. Het voorstel-Vos wordt ingetrokken. Het voorstel-Knuttel (tandarts) wordt verworpen met 2211 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. Sub b wordt z. h. st. aangenomen. Bij art. 4 wordt het amendement Don ders verworpen met 1716 stemmen. Vóór de heeren v. Weizen, Manders, Vos, Coster, Donders, v. Tol en de S.D.A.P. De heer Donders trekt dan de overige amendementen in. Art. 11, waarbij de idee Wilmer nader zal worden geformuleerd, wordt goedge keurd, nadat de idee Wilmer is aanvaard met 249 stemmen. Vóór de heeren v. Weizen, Wilbrink, de Reede, v. d. Reijden, Meijnen, Vos, v. Es, de R.K. (behalve de heer Simonis) en de S.D.A.P. Tegen de heeren Goslinga, Romijn, v. Rosmalen. Bosman, v- Eecke, Simonis, Splinter, Huurman en Beekenkamp. HAMERPUNTEN. Ho. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw van een dubbele dienstwoning op het terrein der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri- ei telt ten Noorden v. d. Maresingel (123) Conform besloten- 13o. Voorste] tot wijziging en hernieuw de vaststelling van de verordening op ver gunning®- en verlofslocaliteiten en loge menten. (120) Goedgekeurd. 14o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen. (121) De heer VOS is zeer tevreden, dat B. en W. de verordening hebben gehandhaafd. De VOORZITTER brengt die dank gaarne over aan de Commissie voor de Strafverordeningen, speciaal aan den heer v. Eek. Conform besloten. 15o. Praeadvies op Hét voorstel van den heer mr. C. Beekenkamp in zake het in het leven roepen van een verordening op automaten. (122) De heer BEEKENKAMP zal, gelet op het standpunt van den Hoogen Raad, thans zijn voorstel v.c. intrekken. Hij geeft echter nog eenige beschouwingen om te betreuren, dat de Hooge Raad den auto maten vrij spel heeft gegeven- a. Voorstel inzake het beschikbaarstellen van gelden voor den volledigen aanleg van de P. J. Blokstraat tusschen de Fruin- straat en de Kernstraat en voor de ver breeding van den toegang van de Fruln- straat nabij den Zoeterwoudsche-Singel, alsmede van het daaraan aansluitende ge deelte van dien singel (131) Conform besloten. b. Voorstel tot verkoop van bouwterrei nen aan de Borneostraat. kad bekend ge meente Leiden, Sectie N. Nis 817(ged.) en 203 (ged.) aan W. C. van Oosterom q.q. te Leiderdorp. (132) Op voorstel van den heer v. Eecke wor den de deuren gesloten. Na heropening wordt z. h. st. het voorstel aangenomen. c. Voorstel tot verkoop van een gedeelte bouwterrein aan de Konlnglnnelaan, kad bekend gemeente Leiden Sectie M, No.5036 (ged.) aan K. Halbmeyer q.q. te Lelden. (132) Conform besloten. d. Voorstel tot verkoop van bouwterrei nen aan en nabij de De Laat de Kanter straat, kad. bekend gemeente Leiden. Sec tie M, nis 3185. 3186. 3187 en 3188 (alle ge deeltelijk) aan de Gebrs. Vlaardingcrbroek q.q. te Lelden (132) Conform besloten. e. Voorstel tot verkoop van een gedeelte bouwterrein aan de Thorbeckestraat, hoek Rodenburgerstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M Nis 4912 en 4867 (beide gedeeltelijk) aan A. de Bruyn, q.q. te Lelden. (133) Conform besloten. De punten 12, 18, 17 en 18 worden aan gehouden. SPOEDEISCHEND VOORSTEL. Wethouder TEPE stelt voor aan de Ver. voor Schoolkindervoeding en kleeding te verzoeken tijdens de komende vacantie voedsel te vertrekken. Conform besloten. RONDVRAAG. De heer KOOISTRA vraagt een onder zoek naar gemeentewoningen, gelet op het gebeurde aan de Lammermarkt, waar een waterput onder de vloer werd ontdekt, waaraan de ziekte der vrouw zelfs wordt toegeschreven. De VOORZITTER zegt, dat dit berust bij het bestuur der gemeentelijke Woning stichting, waarin ook de directeur van den Geneesk. Dienst zitting heeft. De heer KOOISTRA: ik heb destijds al gezegd, dat dit toezicht van nul en gee- nen waarde is. De VOORZITTER moet deze beschuldi ging beslist afwijzen. Mevr. DE CLER vraagt aandacht voor de sloot aan de Potgieterslaan, de toestand Is onhoudbaar. De heer HUURMAN meent, dat de heer Kooistra beter had gedaan zich recht streeks tot het bestuur te wenden. Hierna sluiting. EEN BRAND GESTICHT. Om een diefstal te voorkomen. Gistermorgen omstreeks half vijf be merkte de nachtzuster van het Scheeps- en Tropisch Ziekenhuis aan do Ooster kade tc Rotterdam een sterke brandlucht. Toen bleek, dat de telefoonverbinding stuk gesneden was en dat er ln het kan toortje was ingebroken. ZU zond den por tier naar den directeur van het Zieken huis, die er naast woonde en die de brandweer opbelde. Op den zolder bleek ln het deel, dat als archief la Ingericht, brand te zijn uitgebroken. De brandweer ver scheen met groot materiaal en wist het vuur met drie stralen te blusschen De verpleegden van de hooger gelegen étages zijn direct na het uitbreken van den brand naar lager gelegen étages overge bracht. Toen de brand gebluscht was werd de politie op de hoogte gesteld van de in braak ln het kantoortje. Bij onderzoek vond men op den zolder, waar de brand gewoed had, een geldkistje, dat uit het kantoortje was gestolen. Het vermoeden rees. dat er was Ingebroken, daarna brand gesticht en dat dit zou zijn gedaan door iemand, die met de situatie goed op de hoogte was. Eenlge leden van het perso neel werden aan een verhoor onderworpen en daarbij was de 26-jarige verpleger P. W J. uit Schiedam, die een bekentenis aflegde. o IN VOLLE VAART TEGEN EEN AFSLUITBOOM. Motorrijder en zijn passagier sinds eergisteren bulten kennis. Om half elf eergisteravond is de motor rijder W, uit Zwolle, met zijn motor ln volle vaart tegen den afsluitboom gereden van den overweg op dc Wierdensche straat te Almelo. W. zoowel als zijn duopassagier de heer ter B., werden over den boom heengesllngerd en kwamen op de spoor rails terecht. Zwaar gewond werden bel den opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteren waren zij nog niet bij kennis. o MET EEN GESTOLEN AUTO OP WEG. In den nacht van Zondag op Maandag zag een agent van politie op den Delf- gauwschenweg te Delft, dat onderuit een auto een vlam sloeg, gevolgd door een knal. De auto hield stil en er stapten twee personen uit, die den agent ziende, aan de haal gingen en de auto onbeheerd lieten. De agent achtervolgde hen op een onbe heerd staande flets en het gelukte hem de vluchtelingen te achterhalen en aan te houden. Het bleken te zijn twee Rotter- damsche kooplieden de 19-jarige J, en de 31-jarige S. Bij informatie te Rotter dam bleek de auto daar gestolen te zijn. De auto en de verdachten zijn naar Rot terdam overgebracht. EEN ACHTERVOLGING MET TRAGISCH GEVOLG. Gisternacht hoorde een sigarenwinke lier aan het Weenaplein te Rotterdam ge stommel bij den automaat aan zijn bui tendeur. Hij wekte zijn bij hem inwonen- den vader, een gevangenbewaarder, en samen gingen zij op onderzoek uit. Het bleek hun. dat een jongeman bezig was met het forceeren van den automaat. Op hun komst sloeg do jongeman op de vlucht. Vader en zoon zetten den man na en na een langdurige achtervolging ge lukte het hun den vluchteling te grijpen. Zij hebben hem aan de politie overge leverd. De gevangenbewaarder zakte even later dood in elkaar. Bij de achtervolging had hij blijkbaar te veel van zijn krachten gevergd. Dc jongeman is opgesloten. KIND VAN DEN BAGAGEDRAGER GESLINGERD. Eergisteravond te ongeveer zeven uur ls een twaalfjarig meisje, afkomstig uit Rot terdam, dat in Den Helder bij familie logeerde, aldaar onder een personen-auto geraakt. Het meisje zat op den bagage drager van het rijwiel van haar zuster, die vlak voor de auto den weg overstak. De auto raakte het achterwiel van de flets, het achterste meisje werd er af ge slingerd, waarna een der wielen over haar heenreed. In levensgevaarlijken toestand ls zy naar het hospitaal gebracht. IN EEN ZEIS GELOOPEN. Door in een zeis te loopen, heeft het 12-jarlg zoontje van den landbouwer G. Bouw, te Zwartebroek, gemeente Barne- veld, zich zoodanig verwond, dat het aan de gevolgen ls overleden. PAARD OP HOL. Toen gisteravond de 49-Jarlge G. Vos, in dienst van de A.P.C., met paard en kar over de Maasbrug te Venlo reed, werd het paard plotseling schichtig, met het gevolg, dat V. van den wagen gesmakt werd en onder de wielen geraakte. Met emstlge inwendige kneuzingen en kwetsuren werd het slachtoffer opgenomen en naar het R.-K. ziekenhuis te Venlo overgebracht Het paard sloeg op hol en gooide ln zyn vaart nog een lantaarnpaal omver. Na vee] moeite is het tenslotte gelukt het dier tot stilstand te brengen. DOODELUK ONGELUK TE OOSTERBEEK. Gisteravond om ongeveer kwart voor zeven, waren eenige kinderen aan het spelen op een vracht-auto, die ln reparatie was by den heer N. te Oosterbeek. Het 10- Jarig zoontje van den heer G. maakte hierbij een pin van den zywand los, met het noodlottig gevolge, dat dc klap omlaag viel tegen het lichaam van het ventje Het kind was onmiddellijk dood. RECLAME. Voor oon ol moor- doro toppunten. Oeheel nieuwe modellen. Uiterst zuinig gasverbruik. Vraagt Uw leveran cier dit onovertrof fen Nodorlandsche A.SW.•product. R. S. STOKVIS ZONEN 2727 TRAMHALTE LAMMENSCHAN8WEG. Een lezer schrijft onst Wanneer men aan de halte „Lammen» schansweg" ln de richting Station meé moet, komt het voor, dat een van den an deren kant komende tram daar stilstaat, zoodat men niet kan oversteken en dus de tram achter de andere langs rydt of zelfs stopt, maar weer vertrekt, zoodat men het nakyken heeft. Met dient natuuriyk te zorgen aan den goeden kant te zyn, vóór de tram er ls, maar dit ls wel eens moele- lyk op die tusschenllggende haltes, waar men den vertrektyd niet precies bereke nen kan. Geëindigd: F H. Homan Czn., Sassenhelm. J. A. Homan Czn., Sassenhelm. Handelsvenn. onder de firma Gebr. Homan en Co., Sassenhelm. J. A. Alkemade, vroeger Voorburg, thans Noordwyk (2c en slotultd. UJst). H. van Baak, Lelden (na gedaan verzet) Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! GERAFFINEERDE OPLICHTERIJ. Te Hengelo ls een gérafflneerde oplich terij aan het licht gekomen. By een ma- nufacturenhandelaar aldaar ls reeds vele Jaren een dienstbode ln betrekking, die als eigen kind behandeld werd. zy werd vol komen vertrouwd en had ln alles de vrye hand. Naar thans ls gebleken is dit ver trouwen wel zeer misbruikt.... Men kreeg argwaan, omdat het meisje den laatsten tyd meer geld uitgaf dan mo gelijk geacht werd. De politie werd ln den arm genomen en toen bleek, dat 't melsjo reeds gedurende gerulmen tijd verduiste ringen moest hebben gepleegd. By een familielid werd zoo'n groote hoeveelheid goederen ln beslag genomen, dat zij per auto moest worden overgebracht. Ook geldsbedragen werden ontdekt. De oneer- ïyke dienstbode werd ln verzekerde be waring gesteld. Ook de verloofde van het meisje, die, niettegenstaande hy werkloos was, een motorrijwiel van f. 575 had gekocht en een rywlelzaak was begonnen, ls gearresteeri „Hbld." o BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGONGEVAL IN AMERIKA. Mevr. Charles Rennie bevond zich met haar man en twee anderen ln een water vliegtuig dat vloog boven het Mlchigan- meer. Doordat het vliegtuig ln een mist bank kwam moest het neerstrijken; daar- by raakte een der pontons lek en het vlieg tuig kwam half onder water te liggen. Successleveiyk werden de drie mannen, die zich aan het wrak hadden vastgeklemd door de koude overmand en moesten zy het dryvende toestel loslaten. Alleen mevr. Rennie. voor wie nog net plaats was om op het wrak boven water te zitten. Meld het vol. Na 33 uur werd zij gevonden en gered, na haar drie metgezellen, o.w. haar man. voor haar oogen te hebben zien verdrinken. ONWEER. Tydens een zwaar onweder sloeg in de nabyheid van het plaatsje Sabriechen ln Oost-Pruisen de bliksem ln een zich ln het veld bevindende groep landarbeiders. Een vrouw en een daglooner uit Bochum werden gedood, twee arbeidsters zwaar ge wond. o EEN VERZOENING. Er ls een verzoening tot stand gekomen tusschen ex-koning Alfonso en den prins van Asturlë. In plaats van naar Tirol te gaan, waar zij eenlge maanden zouden vertoeven zul len zy nu waarschynlljk een bezoek bren gen aan den ex-konlng te Fontalnebleau. GROOTE BRAND BIJ LTTBECK. Gisteren heeft een hevige brand gewoed: jh de zwavclpurfabrlek in Daenisohburg bij Lubeck. Binnen enkele minuten werden de groote cristaMsatie-loodsen voor chroom aluin in de asch gelegd. Aan de blus- schlngswerkzaamheden werd deelgenomen door- de brandweercorpsen uit de omlig gende gemeenten Ten slotte te het gelukt het vuur tot den haard te beperken. De schade wordt geraamd op een half millloen Mark, VermoedeUjk is kortsluiting dé oorzaak.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9