AKKER.CACHETS DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SÏMIVDfi LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 27 Juni 193 BINNENLAND. UIT NED. OOST-IND1E. FINANCIEN. DE WERKING V. d. CRISIS-INVOERWET. De invoer van boter, I11 een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van boter zegt de minister van economische zaken, dat hij de mee ning van verscheidene leden, dat de thans ingevolge een door de Kamer aangenomen amendement voorgeschreven procedure onnoodig en onevenredig beslag legt op tijd en werkkracht van Regeering en Par lement, ten volle kan onderschrijven. Daar aan den anderen kant blijkt van den wensch der Kamer om ook in de concrete gevallen een rechtstreeksche contTole te blijven uitoelenen, wil de minister zich gaarne beraden over de vraag oi het ge- wenschte doel niet op eenvoudiger wijze kan worden bereikt. De meening, dat deze contingenteerlng niet aan haar doel heelt beantwoord, kan de minister niet deelen. Het zou naar 's ministers meening ook niet juist zijn het contingent boter aanmerkelijk te ver lagen. Immers de in de wet verleende be voegdheid strekt slechts tot het afweren van overmatlgen invoer. Tot verlaging van het percentage meent de minister niet te moeten overgaan. De contingenteerlng van vleesch acht de minister voldoende. Bovendien zijn de handelspolitieke belangen bij dezen maat. regel van dien aard, dat het geen aanbe veling verdient, dc in te voeren hoeveel heid vleesch aanzienlijk te verminderen. De minister kan niet onderschrijven de meening van die leden, welke van oordeel zijn, dat de onderhavige contingenteering van aardewerk en tegels voor de Maas- trichtsche industrie van geen beteekenis is geweest. Deze maatregelen hebben dc betrokken industrie voor verdere inzinking behoed. Thans doet zich ook de werking dezer contingenteering in positieven zin gevoelen ten gevolge van de opleving in de bouwnijverheid. De minister heelt voor de wenschelijk- heid van verdere verlaging der percentages van den invoer van wollen stoffen, tricot en bovenkleeding een onderzoek doen in stellen. Op grond van de resultaten van dit onderzoek heelt de minister gemeend niet tot verlaging te moeten overgaan. DE MOEILIJKHEDEN TE ZAANDAM. En de houding der regeering. Naar aanleiding van het bericht inzake dc ongeneigdheid van het Zaandamschc gemeentebestuur om de begrooting over eenkomstig de wenschen der regeering sluitend te maken, en het besluit van B. en W. van Zaandam om in verband hiermede de betalingen van Zaandam te staken, kwam ons ter oore, dat de regeering haar standpunt omtrent deze aangelegenheid nog niet heeft bepaald, aangezien een de finitief besluit van den gemeenteraad te dezer zake nog niet genomen is, doch dat de kwestie haar volle aandacht heeft. Bij informatie ter bevoegder plaatse ver nemen wij, dat mocht inderdaad het Zaan- damsche gemeentebestuur weigerachtig blijven om aan het verlangen der regee- ring te voldoen, er verschillende moge lijkheden zijn. Vooreerst zou, evenals in vroegere jaren ten aanzien van de gemeente Opsterland is geschied, een speciale wet, krachtens arti kel 144 van de Grondwet, de autoriteit kunnen aanwijzen, die in de plaats van den gemeenteraad de noodige maatregelen neemt. In de tweede plaats bestaat de mogelijk heid, dat de Zaandamsche gemeentebe- grooting door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland niet wordt goedgekeurd en dat de Kroon dit besluit in beroep hand haaft. In dat geval voeren Gedeputeerde Staten het besluit der Kroon met den meesten spoed uit en is het gemeentebe stuur verplicht zich naar de aanwijzingen van Gedeputeerde Staten te gedragen. Ook is het mogelijk, dat Gedeputeerde Staten de begrooting goedkeuren, doch de Kroon dit besluit vernietigt. In dat geval moet de gemeenteraad in het ontbrekende voorzien en treedt bij weigering de Com missaris der Koningin in de plaats van het gemeentebestuur. Eindelijk is het mogelijk, dat Zaandam een nieuw kasvoorschot bij de regeering aanvraagt. Krachtens de kasvoorschotten- wet kan de regeering daaraan voorwaar den verbinden, met name, dat de begroo ting volgens haar wenschen zal worden sluitend gemaakt. Weigert het gemeente bestuur hieraan te voldoen, dan kan uit eindelijk weder de Commissaris der Ko ningin het noodige verrichten. REGEERINGSGELD NAAR DE VAKVEREENIGINGEN? De heer Boon stelt vragen over het inhouden van een deel der werkioozenuitkeeringen. De heer Boon heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen ge steld I. Is het juist, dat bij de uitbetaling van overheidsgelden, die aan de werkloozen via de vakvereenigtngen worden uitbetaald, door sommige vakvereenigingen wekelijks van den steun wordt ingehouden de con tributie voor de gewone kas der vakver- eeniglng en. zoo ja, tusschen welke minima en maxima bewegen zich dan deze inhou dingen? H. Is het juist, dat deze inhouding van de steungelden voor contributies feitelijk een niet te ontkomen verplichting is, om dat bij weigering de werklooze van zijn lidmaatschap wordt geroyeerd, waarna hij een lager steunbedrag zou ontvangen dan wanneer hij bij een vakvereeniging is aangesloten, zoodat hij daardoor in slech ter financieele conditie zou komen? III. Zoo ja, acht de Regeering het dan verantwoord, dat een deel van de gëlden voor de werkloozenverzorging, die door de Regeerlng worden verstrekt, op deze wijze noodgedwongen moet worden besteed en is zij bereid hiertegen maatregelen te ne men en aan dezen misstand een einde te maken! - WERKLOOZENKASSEN DER BOUWVAKARBEIDERS. De toe te kennen subsidies. Door den vorigen minister van binnen- landsche zaken was voor de werkloozen- kassen der bouwvakarbeiders 200 subsi die tot 1 April 1933 in uitzicht gesteld, terwijl bepaald was, dat een hooger sub sidie dan 100 daarvan slechts zou wor den verleend, indien vóór een bepaalden datum (eerst 1 April, daarna 6 Juni) nieuwe tarieven zouden zijn Ingezonden. Op 6 Juni bleek, dat aan de elschen der regeering niet in elk opzicht was voldaan. Hoewel hierin aanleiding zou kunnen wor den gevonden, om na 1 April 1933 geen hooger subsidie dan 100 °/o toe te kennen, besloot de minister van sociale zaken niet temin voor het tijdvak 1 April1 October 1933 ten hoogste 2tf0 subsidie toe te zeg gen. uit overweging eenerzijds, dat. men slechts in eentge vakken en plaatsen in gebreke was, anderzijds dat het niet-toe- kennen van een hooger subsidie tot stop zetting van vele werkloozenkassen van bouwvakarbeider? in het 2e halfjaar 1933 kan hebben geleld. Bedoelde kassen worden derhalve in staat gesteld om haar uitkeeringen na 1 Juli as. te verstrekken. DE K.L.M. IN 1932. Reden tot tevredenheid. In het jaarverslag van de K. L M wordt gezegd, dat de bedrijfsinkomsten gezien de uiterst ongunstige economische om standigheden aanleiding geven tot tevredenheid. Ten opzichte van 1931 een voor de ontwikkeling van het lichtverkeer zeer gunstig jaar steeg het reizigersverkeer van de K.L.M. en de met haar samen werkende maatschappijen in Europa met 5 %i, het postvervoer met 18 °/o. Tenge volge van de vele, den invoer belemme rende maatregelen, liep zooals te voor zien was het goederenvervoer achteruit en wel met 29 ten opzichte van 1931; ten opzichte van 1930 bedroeg de vermin dering slechts 13 De vervroegde heropening van de tran sito-diensten en de handhaving hiervan voor de eerste maal gedurende den winter, gaven aan het bedrijf een grootere stabiliteit en kwamen het verkeer ten goede; de uitbreiding van het winterver- keer bracht een ontwikkeling van het ver voer mede, die de verwachtingen overtrof: tevens bood deze uitbreiding aan de K.L.M. de gelegenheid het sterke verschil tusschen winter- en zomerverkeer geleidelijk te doen verdwijnen. In 1932 werd voor het eerst de Amster damBatavia dienst gedurende 't geheele jaar wekelijks gevlogen. Nadat deze dienst tot 1 Mei voor de helft was geëxploiteerd met vliegtuigen van het type FVTI-B. die voor dit verkeer een te geringe capaciteit hadden, werden na dien datum uitsluitend grootere vliegtuigen ingezet, welke voor zien waren van voor dit werk bijzonder geschikte motoren. Een en ander kwam tot uitdrukking in een regelmatig verloop van den dienst. In 1932 bleek, dat het vertrouwen in het luchtverkeer In sterke mate is toegenomen, hetgeen niet alleen volgt uit de resultaten der Ki.M., doch ook tot uiting kwam bij de buitenlandsche luchtvaartmaatschap pijen; zoo werden b.v. tusschen Londen en Parijs iederen dag in elke richting ge middeld 100 passagiers vervoerd. Het aantal pleziervluchten bleef ten achter bij dat van 1931, dat evenwel een bijzonder gunstig jaar was. In 1932 namen 13.107 personen aan de rondvluchten deel, tegenover 18.672 in 1931 en 11.556 in 1930. EEN ALGEMEEN POSTZEGEL VOOR PROEFVLUCHTEN Met een afzonderlijk stempel voor elke vlucht- Naar de N. R. Crt. verneemt, overweegt het hoofdbestuur der P. T. T. de uitgifte van een postzegel, bestemd voor alle bij zondere postvluchtên. die men binnen af- zienbaren tijd kan verwachten, voor ex- perimenteele of studiedoeleinden. Het is de bedoeling aan dit zegel een vorm te geven die afwijkt van het normale type postzegel. Tevens overweegt het hoofdbestuur om, ter onderkenning van de bijzondere vluch ten onderling, voor elke vlucht afzonder lijk een speciaal poststempel aan te maken. De mogelijkheid bestaat, dat dit zegel en stempel toepassing zullen vinden bij de studievlucht naar Indië door het kop pel Asjes—Geyssendorffer in Panders postjager. o HET CONFLICT BIJ DE WERKVER SCHAFFING TE APELDOORN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft beslist, dat de 400 werkloozen die bij de werkverschaffing in „Berg en Bosch" te Apeldoorn wegens onbetame lijk optreden Donderdag j-1. waren uitge sloten. gisteren weer aan het werk moch ten gaan. met uitzondering van 14 man nen, die de leiding van deze ongeregeld heden hadden. HET MAGAZIJN VOOR OPENBARE WERKEN OP CURACAO. Een ergerlijke wantoestand. In het verslag van de commissie voor de rijksuitgaven over de verslagen der Alg. Rekenkamer, bedoeld in de Curacao- sche Comptabiliteitswet, zegt de commis sie dat zij eenige mededeelingen heeft aan getroffen betreffende de controle op het magazijn voor openbare werken op Cu racao. Uit die mededeelingen blijkt o.a. dat de in dat magazijn aanwezige voorraden in een tijdsverloop van 10 jaar niet een maal waren opgenomen. De commissie aarzelt niet als haar mee ning te kennen te geven, dat hier van een ergerlijken wantoestand sprake is. Met de Rekenkamer spreekt zij het vertrouwen uit, dat het opnieuw intreden van zuil; een toestand door strenge maatregelen sofdi uitgesloten, CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. De voortgezette vergadering te Zeist. Na de openingsrede van den heer Kruit hof was het jaarverslag aan de orde. Hieraan is het volgende ontleend: In 1931 werden ingeschreven 31.827 nieuwe leden en in 1932 27.978. Afge schreven werden in die jaren resp. 10.770 en 13.306 leden- Het aantal Chr. besturen bonden steeg van 115 op 171, waarbij zijn aangesloten 1472 afdeelingen van vakor ganisaties met 93.972 leden, alsmede 152 afdeelingen van Chr. sociale bonden met 14.575 leden. Omvangrijk was het werk van het Ver bond met betrekking tot de werkloosheid Het aantal gesalarieerde bestuurders steeg tot 5. terwijl het kantoorpersoneel tot 11 man werd uitgebreid. Besloten werd tot de instelling van een Centraal Beleggings fonds. Tot het fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluitingen traden 9 or ganisaties toe. Het centraal fonds tot cre- dietverstrekking aan exploitatiën van eigen gebouwen waartoe 16 organisaties behooren. heeft in diverse gebouwen to taal f. 110.650 belegd. Over 1931 cn 1932 be handelde het bureau voor rechtskundig advies 102 zaken. Ook nu werd vanwege het Verbond in Nov- een groote propaganda-actie gehou den. Daartoe werden allerwege in den lande 109 vergaderingen in 1931 en in 1932 147 vergaderingen gehouden. Ook met het jeugdwerk ging het Verbond verder. De eigen drukkerij van het vakverbond die te Hoorn is gevestigd, verkeert in bloeienden toestand. Alleen in 1932 wei den meer dan 35.000 propagandage schriften in het licht gegeven. De brochu- rehandel van het Verbond wist 13.326 bro chures te plaatsen. Het aantal deelnemers van het T.B.C. „Draagt Elkanders Lasten", steeg van 20.540 tot ongeveer 45.000- Een speciale huisbezoekster werd aangesteld. In 1931 is aan 231 patiënten hulp verleend, welk ge tal in 1932 steeg tot 321. De exploitatie van het vacantieoord van het verbond is zeer bevredigend. Door de gezamenlijke vakbonden werd in 1932 ruim f. 1.769.900 aan contributie ontvangen. Aan werkloozensteun keerden zij uit f. 4.488.193, waartegenover een ont vangst stond van f- 1.169.000. Het vermo gen van de werkloozenkassen liep terug van f. 1.541.756 op f. 497.344. Het financieel verslag sluit over 1932 met een eindcijfer van f. 216.835 en met een saldo van f. 4.974. Het vermogen van het verbond bedroeg f. 31042. Het T.B.C.- fonds heeft een reserve-kapitaal van f. 40.494. N. R. Crt. RUBBER-INDUSTRIE TE DOETINCHEM Een fabriek van Vredestein. Naar wij thans vernemen, is de voor malige electro-motoren-fabriek „De Vijf" te Doetinchem verkocht aan dc N.V. Vrede stein te Loosduinen, zoodat daar een rub berindustrie zal worden gevestigd. Het is nog niet bekend of het bedrijf wordt verplaatst dan wel of te Doetinchem een tweede fabriek in bedrijf wordt ge steld. Hbld. DE A V R O. OVER KOOTWIJK. De N.R.Crt. schrijft: Van de zijde der P.T.T. verzoekt men ons naar aanleiding van het vorige be richt, dat er alle kans bestaat op een uit zending van de A.V.R.O. over den Koot- wijkschen zender na 1 Juli, mede te dee len, dat de zakelijke ondergrond daarvan is, dat indien de A.V.R.O. een verzoek van dien aard doet, een proefuitzending waar schijnlijk in gunstige overweging zal wor den genomen. Wij zijn voor deze aanvulling zeer er kentelijk, omdat er door bevestigd wordt, dat men zich in bevoegde kringen met de zaak heeft bezig gehouden. Blijkbaar is op een nog niet gedaan formeel verzoek van de A.V.R.O. vooruit geloopen, zoodat er inderdaad alle kans is, dat de A.V.R.O. zich na 1 Juli door een proefuitzending over Kootwijk met de krachtige antenne- energie van dien zender zal laten hooren. Het Volk herinnert naar aanleiding van ons bericht aan de mislukte proefuitzen ding van de V.A.R.A. over Kootwijk, maar vergeet, dat deze plaats hebben gehad over een korte golf (296 M.) en dat de proeven op 1875 en 1971 meter voortref felijk geslaagd zijn. OPLEVING IN DE INDUSTRIE. Aan de N.V. Sallandsche Vloerzeil- en Linoleumfabriek te Wijhe (O.), wordt met ingang van 1 Juli de driedaagsche werk week weer verlengd tot vijf dagen. Hbld. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. HEB. Prinses Juliana is voornemens zich Zaterdag as. voor familiebezoek van Het Loo naar Engeland te begeven. EERSTE NEDERLANDSCHE MUZIKALE GELUIDSSPEELFILM. Naar wij vernemen is men te Amsterdam druk bezig met d'e opnamen voor de enr- ste Nederlandsche muzikale gelu-idsspeel- fi-lm, welke vervaardiged wordt onder lei ding van den heer Johan GUdemeyer. De voornaamste interieuropnamen voor deze film, waarvan het vocale en muzikale gedeelte de hoofdschotel zal zijn, geschie den in het Koloniaal Instituut, hetwelk voor dit doel belangeloos ter beschikking is gesteld. De heer Gildemeyer beschouwt deze film, welker lengte ongeveer 600 meter zal bedragen en waarvan het gesproken en gezongen gedeelte in verschillende talen zal worden vastgelegd, als een experiment, waarmede hij bewijzen wil dat voor elke goede Nederlandsche geluidsspeelfilm ook in het buitenland afzetgebied te vindên is. De hoofdrollen worden vertolkt door mevrouw Betty v. d. BoschSchmid. John Gobau en Marcel Barger. De beeld- en geluidsopnamen worden verzorgd door de Triotone-fi'lm te Den Haag. DREIGEND CONFLICT. Van de zijde der Ned. Ver. van fabrieks arbeiders (sters) en de Ned. R.K. Fabrieks arbeidersisters) Bond St. Willibrordus vernemen wij, dat in de gisteravond ge houden personeelvergadering de voorstel len van' de directie van de aardwerkfa- briek „De Sphinx" te Maastricht tot ver laging der loonen volgens de opgave der directie opklimmend tot 38 pet. in den breede zijn behandeld. Na langdurige dis cussie, waarbij er door de arbeiders op werd gewezen, dat in de laatste jaren reeds belangrijke loonsverlagingen zijn doorgevoerd, werd in beide vergaderingen met algemeene stemmen besloten om in overeenstemming met de brief der hoofd besturen d.d. 22 Juni j.l. aan de directie, de voorstellen tot verlaging te verwerpen. Voorts werd eenstemmig vastgehouden aan den eisch van vaststelling van een collectief contract, die reeds herhaalde malen aan de directie is kenbaar gemaakt, maar tot nu toe door deze is afgewezen. Tenzij de directie grondige wijzigingen brengt in haar standpunt, moet worden aangenomen, dat een conflict onvermijde lijk zal zijn. DE HOOFDREDACTIE VAN „DE NEDERLANDER." Na 1 September zal de hoofdredactie van „De Nederlander, naar in dit blad wordt meegedeeld, berusten bij een commissie, onder leiding van jhr. mr. D. J. de Geer te 's-Gravenhage, en waarin verder zitting zullen hebben de heeren mr- dr. J. van Bruggen te Heemstede, jhr. mr. G. W. van der Does, te s-Gravenhage, dr. Ph. J. Idenburg te Wassenaar en mr. G. E. van Walsum te Rotterdam. DE ONRUST IN DE S.D.A.P. Grove indiscretie van een partijbestuurslid Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft, naar in het Volk wordt meegedeeld, den volgenden brief van den heer Henri Polak ontvangen: Door dezen deel ik u mede, dat lk be sloten heb het geschrift, dat ik uwen voorzitter ter inzage zond, niet uit te geven, daar ik niet wensch te handelen tegen het uitdrukkelijk verlangen van uw college. Zeer betreur ik het, dat mijn voornemen lot het publiceeren eener brochure over de tactiek en het wezen der partij publiek eigendom is geworden en dit wel door de grove indiscretie van een lid van uw college, die hetgeen hem ambtelijk bekend was, openbaar maakte, nota bene in „De Tribune." Het ligt niet op mijn weg u aanwijzin gen te geven omtrent de ten deze te volgen gedragslijn, maar wel mag ik mij veroorloven er uw aandacht op te vesti gen, dat velen, met mij, bezwaar zullen maken tegen vertrouwelijke besprekingen of briefwisseling met uw college, zoo lang daarvan iemand deel uitmaakt, die zulke confidentieele dingen uitlevert aan onze ergste vijanden. Gemeld wordt dat binnenkort een bro chure van prof. Goudriaan zal verschijnen over „Socialisme zonder dogma's" RECLAME. Rusteloos, gejaagd, angstig en neerslachtig Verdrijf toch al die muizenissen eg breng Uw gestel tot nisi Neem een "AKKERTJE' et! NeJerlonchch laQ noodjg nog eeg Product verrast zult Ge zijn U weldrj als een herboren mensch te voelen, opgewekt, vol zel|. vertrouwen en levenilost, "AKKERTJES" schaden nieti Per 12 stuks slechts 50 oeni. Gobrvikt dut voortooo uibluihud Volgen* recept von ApolJ»e*#r Oooont 'AKKERTJES" 3111 VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister va financiën is aan dr. F. E. Posthuma, voor zitter van den Nijverheidsraad te 's-Gra venhage, op zijn verzoek eervol ontsla; verleend als lid van de rijkscommissie van arbeid voor exportcredietgaranties. Zondagmorgen is te Nijmegen over- leden dr. H. J. Lycklama a Nijeholt, sindi 1902 chirurg aan het Wilhelmina-zieken- huis en chirurgisch leider van het Zander instituut aldaar en bekend entomoloog, De Rotterdamsohe Lloyd Rapide In aansluiting met het m.s. „Dempo" wordï Donderdag 29 Juni. te 8 uur 28 in 1 Haag, H.S.M., verwacht. De gewone audiëntie van den minu ter van Koloniën zal in Juli- a.s. niet plasij hebben. PERSBREIDEL. SOERABAJA, 26 Juni (Aneta) Hel dagblad „Soera Oemoem" ontving de me- dedeeiing dat het blad geplaatst is op dt lijst van periodieken op welke de pers- breidel kan worden toegepast- DE VOLKSRAADSPOSITIE. BATAVIA, 26 Juni (Aneta) Het voor stel tot bezuiniging op de positie van den Volksraad beoogt alleen verlaging van do zittingsgelden. JUBILEUM DELISPOOR. MEDAN, 26 Juni (Aneta) Aan het gouden jubileum van de Deli Spoor op M Juni, zullen, wegens de tijdsomstandig heden, geen feestelijkheden worden ver bonden. Op dien dag heeft slechts een bijeenkomst van het D.SM.-personeel plaats, waarbij van de zijde van het per soneel geschenken zullen worden aange boden. NED. INDISCHE GASMAATSCHAPPIJ. Voorgesteld dividend 10 pCt, (v.j. 12'/» pCt.) Naar wij vernemen, zal aan de op 1' Ju-li a_s. te houden gewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Ne- derlandsch-Indische Gas-Maatschappij te Rotterdam worden voorgesteld, over 15» een dividend uit te keeren van 10 oCu (v.j. 12'/»Vo), Msb. VEREENIGDE HOLLANDSCHE SIGARENFABRIEKEN. De „N.R.Ct." ontleent aan het jaarver slag dat er een nadeelig saldo is van f. 30.341. hetwelk, evenals het nadeelig saldo per 31 Dec. '31 ad f. 17.424 op nieuwe rekening wordt overgebracht. 57. Mijne heeren, ik vraag U wat U van zoo'n optreden denkt, bulderde de aangesprokene, een onmacht van woede nabij, dat gaat alle grenzen te buiten. Hier hebt U mijn papieren Kapitein, die bewijzen dat ik geen bedrie ger ben en nu eisch ik, dat deze heden onmiddellijk verwijderd en opgesloten zullen worden, totdat ik bevel geef wat er verder met hen gebeuren zal 58. De kapitein, die inzag dat er geen vergissing mogelijk was, liet de twee indringers door den kok weg leiden. Tegenspartelen hielp niet, want hoe Simmy ook al kronkelde, tegen zoo'n reus kon hij toch niet op. Zij moesten door verschillende gangen loopen, waarna de kok hen in een donker hok duwde. Hij stak een kaars aan, haalde twee stel boeien van de wand en deed re hen aan. j

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10