munhardt^s LETTEN 74sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Juni 1933 Derde Blad No. 22473 Het XVtlde Lustrum van het Delftsch Studentencorps. Alléén echt Buitenl. Weekoverzicht RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. FAILLISSEMENTEN. „CIRCUS RAUSCH" EN „VREDE". Ter gelegenheid van het XVIIde lustrum van 't Deutsche Studentencorps zullen op 2 en 4 Juli opvoeringen plaats vinden van het spel „Circus Rausch". auteur Mannus Franken, onder regie van Abra ham van der Vies. Tijdenk een bijeenkomst in de sociëteit .Phoenix" te Delft hebben genoemde heeren den journalisten eenige mededee- lingen verstrekt betreffende deze opvoe ring, die weer een geheel nieuwe phase in de ontwikkeling der lustrumspelen zal in luiden. De heer Franken memoreerde eerst tot beter begrip van hetgeen ditmaal gegeven zal worden, de voorgaande lustra: na de maskerades, volgde in 1918 wegens den wereldoorlog geen viering, het „Toren spel" in 1923 kwam na een periode van idealisme, van nieuwe mogelijkheden (Vol kenbond etc.) en beeldde den strijd tus- schen geest en stof uit, met de uiteinde lijke overwinning van den eerste: na de „boom"-periode '23—'28 werd het spel onzekerder van vormstelling. In 1929 kwa men de economische moeilijkheden en brak het idealisme. Het „Circus Rausch" wil nu niets anders zijn. dan een circus, dat in de moeilijke tijden van het heden te Delft optreedt. Het staat er met dit circus zeer slecht voor, de tent is geha vend, de programma's zijn gehavend, er dreigt een financieele débacle. De deur waarder dwaalt om de tent. beslagneming staat voor de deur. Een groote scheur is in het zeildoek geslagen, die niet meer ge repareerd kan worden: daar doorheen is de straat zichtbaar met het logement, waarin de artisten logeeren: Het pro gramma biedt geen nieuwe sensaties meer: alleen is er nog het „levend projectiel", dat door een gat uit de tent geschoten wordt, maar deze heeft den vorigen avond een arm gebroken tijdens de laatste voorstelling en is nu half bewusteloos. Pu bliek. dat geen geld heeft om de voorstel ling bij te wonen, staat voor het logement en bemoeit zich telkenmale met hetgeen in het circus plaats vindt, oefent critiek uit op de sensationeele programma-aan kondiging van den directeur en protesteert heftig tegen het optreden van het „levend projectiel". Ieder oogenblik ontstaat zoodoende wrij - ving tijdens de diverse nummers van het echte circusprogramma, dat acrobaten in casu de studenten te zien geven. Temidden van deze ruzie's duikt de hoofdpersoon van het stuk op: het is een burgermannetje, een apotliekertje in pandjesjas en met een bolhoedje op, wiens leven ongecompli ceerd voorbijging, die steeds den gering- sten weerstand zocht, maar nu poogt de verschillende partijen te verzoenen. Hij wordt het middelpunt van verschillende gebeurtenissen, waarvan de toeschouwers eerst denken, dat zij tot het programma behooren. Ernstig onderzoekt hij de piste en de voorwerpen van den illusionist; men bespot den ernst van dit wonderlijke mannetje met zijn bolhoedje op. Het pu bhek buiten de tent wordt echter steeds agressiever, er ontstaat onrust, maar het mannetje herstelt de orde en de clowntjes 'organiseeren zelfs een huldiging te zijner eer. Nu loopt het programma vlot van stapel, tot er zich weer nieuwe moeilijk heden voordoen: het „levend projectiel" kan niet meer optreden; in een oogenblik van wanhoop heeft hij de hand aan zich zelf geslagen. Na eenige nummers treedt de deurwaarder binnen: de directeur, die altijd nog de situatie heeft weten te red den, ziet nu geen uitweg meer. Het loopt met het circus ten einde, de clowns bren gen een parodie op den deurwaarder en het burgermannetje staat weer in het middelpunt. Hij gaat tenslotte ook protes teeren, ook tegen de moeilijkheden van dezen tijd. ook hij kan niet meer in het circus gelooven, dat een spel van schijn en wezen is, maar dat hem zooveel geluk bracht in zijn kinderjaren. Het mannetje, centrum van te groote belangstelling, staat voor een te groote verantwoordelijk heid. hij had meer moeten protesteeren, ook in zijn eigen leven. Maar hij is be reid om alles op te offeren. De directeur ziet een laatste uitkomst: hij vraagt het mannetje om in het kanon plaats te nemen, om zoodoende voor de sensatie te zorgen, die het circus kan redden. Een wijfeling.. en dan stemt hij toe: maar., wil het kanon zelf richten. Hij wil het nieuwe leven goed beginnen, op een plaats waar het belangrijk is. Men waarschuwt: zonder netten, beteekent het zijn dood! Het mannetje houdt vol. gaat in het kanon, muziek weerklinkt, een roffel, fel licht, duisternis, stilte en als het licht is opgegaan, zit in het midden van de piste een klein clowntje te huilen, eerst zacht, dan luiderMet mannetje is wegge schoten, waarheen? Het einde is gekomen van hem, die gedwongen was. onvoorbereid de consequentie te aanvaarden van zijn daden, doch hiervan trachtte te maken wat er van te maken viel. Hij was een mikpunt in het levensspel. Zes clowntjes komen met een draagbaar en zoeken het mannetje, dat zij niet vinden. Diep in het kanon verborgen vinden zij slechts zijn bolhoedje, waar zij mee rondtrekken, ter wijl er roosjes op uitgestrooid worden. Het hoedje, dat door den directeur ver trapt wordt Dit is in het kort de inhoud van het spel. De regisseur, de heer Van der Vies. wees er op, hoe getracht is een oplossing te vinden voor het probleem, een juiste verbinding te vinden tusschen het visueele (ontstaan uit de maskerades) en het dra matisch gebeuren. Werd vorige malen wel eens van den microfoon gebruik ge maakt om het publiek te bespreken (Lei den, „Het Vrouwtje van Stavoren), dit maal is het circus gekozenmen krijgt ook nu een kleurig kijkspel, terwijl de dialogen, zonder forceeren kunnen plaats vinden. Het spelersmateriaai als zoodanig, was eveneens een probleem: er waren nu geen beroepsacteurs meer noodig, doch alle goede amateurisme krijgt een kans j en wel de onderscheidene circusnummers, die een zeer belangrijk onderdeel van het spel uitmaken: de studentencarrous.sejclub met paardendressuur, de gymnastiekver. O.D.I.N. met salto-mortale's. een gooche laar en vele andere attracties. Een pro- 1 gramma dus als in een ,beroeps"-clrcus! Hiertusschen door speelt zich de be schreven historie af, die door het publiek er zijn 1200 zitplaatsn gemakkelijk gevolgd kan worden. RECLAME. MIJNHARDT'S ZENUW-TABLETTEN Buisje 75ct MIJNHARDT'S^ HOOFDPIJN-TABLETTEN Buisje30en 60 ct MIJNHARDT'S KIESPIJN-TABLETTEN Buisje30en 60ct MIJNHARDT'S^ LAXEER-TABLETTEN Doos 60ct MIJNHARDT'S MAAG-TABLETTEN Buisje 75ct. MIJNHARDT'S ^SALMIAK-en HOEST-TABLETTEN Doozen 20 en 30ct. MIJNHARDT'S KEELPIJN-TABLETTEN Flacon 30 en 60 ct. MIJNHARDT'S SANAPI Rl N -TABLETTEN^ Kou-en Pijn verdrijvers Buisje 40 en 75ct._ met den naam op de verpakking. 2984 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. 't Was gistermorgen voor de aanvoer ders van slachtvee wel een tegenvaller, dat de rijen zoo dik waren bezel want in verband met de betere markt van de overige dagen der afgeloopen week, had men gerekend ook nu een hoogeren prijs voor zijn slachtvee te kunnen bedingen. Niet alleen te Leeuw.arden en Zwolle was zulks het geval, doch ook hier ter plaatse. Dit alles vond zijn oorzaak dat de vee- koopers aan alle kanten den boer op waren gegaan om aankoopen te doen in de hoop er bij opgaande marktprijzen er iets aan te verdienen. Nu deden én boer én koopman elkander concurrentie aan en de slagers konden door het ruime aanbod op gemak en niet duur inkoopen. De prijzen waren overtuigend lager dan in het begin der week. Voor vette kal veren was weer heel weinig animo. Het zijn dan ook weer „afbraakprijzen" die we hadden te noteeren. Zoo zagen we b.v. dieren van 200 tot 300 pond levend ge wicht voor f. 25—40 per stuk van de hand doen. Nuchtere kalveren deden redelijker prijzen en brachten van f. 4—7 per stuk op. In den „schapenhoek" was het weer treurig gesteld". Oude schapen waren er slechts weinig aangevoerd en brachten daardoor een weinig meer op dan vorige week, doch voor de zuiglammeren^ on gelooflijk lage prijzen. Er werden koppels verkocht voor f.5, f.6, f.7, zelfs nog een hokje behoorlijk goed voor f. 4.50 en de extra beste zware Texelsche f. 8 tot hoog stens f.9. Enkele boeren namen hun waar weer mee huiswaarts. Op de varkensmarkt is de handel er totaal uit. Leeuwarden en Zwolle noteer den gisteren 13—15 ct. per pond levend gewicht Voor het jonge magere goed en voor biggen was reeds Donderdag te Gouda een minieme kooplust en liepen de prijzen terug. Ook gisteren alhier ter Leidsche markt was voor dit artikel zeer weinig kooplust. Er ging dan ook bijna niets om. Op deze afdeeling was de grootste omzet bij „Jans" de bij de koop lui zoo onvolprezen haringvrouw, die geen handen genoeg had om aan de vraag te kunnen voldoen. Toen we daar „Jans" op attent maakte, wist ze heel snedig op te merken. Het is al een heel slecht land, waar het niemand goed gaat en dat moes ten we met de eenvoudige Scheveningschc koopvrouw eens zijn. Op de afdeelingen van het gebruiksvee was gisteren over de geheele linie, niet veel aanbod, doch de handel verliep rede lijk en prijshoudend. VAN DER S. De voorstellingen vangen des avonds te 8 uur aan «duur 2'/s uuri. Tevens vindt een volksvoorstelling plaats. Men is zeer nieuwsgierig naar de resultaten van deze nieuwe poging. De tent staat opgeslagen aan de Ju- lianalaan hoek Nassaulaan. Na een lunch bezochten wij het circus, waar druk gerepeteerd werd en meerdere scènes, alsmede acrobatische nummers door de studenten werden beoefend. Nog zal 3 Juli des avonds te halfnegen in den Schouwburg een opvoering worden gegeven door de Delftsche Studententoo- neelclub van ..Vrede" een luchtige parodie van den heer Paul Storm van 's-Grave- sande, die tevens de regie voert. Dit stuk. dat geïnspireerd is op Aristophanes, werd van een muzikale illustratie voorzien door den heer Leo Ruygrok. TOENEMENDE SPANNING. Uit den aard der zaak zullen wij ons allereerst hebben bezig te houden met de Economische Wereldconferentie te Lon den. Reeds voor den aanvang spraken wij onze ernstige vrees uit, dat aan de voor bereiding wel eens het een en ander kon hebben ontbroken en deze vrees is maar al te zeer bewaarheid, helaas. Het schijnt dat, nu de eerste faze der mooie redevoe ringen is geëindigd en de tijd voor prac- tische maatregelen was aangebroken, alle goede voornemens als bij tooverslag zijn verdwenen! Daden eischen opofferingen en men wil deze blijkbaar zoo duur moge lijk verkoopen. Geenszins geeft het beeld der conferentie een demonstratie van goeden wille, zooals toch, rekening hou dend met den ernst van den toestand, zou mogen worden verwacht. Men staat voor vreemde probeersels en pogingen tot ver troebeling Om te beginnen kwam de leider der Duitsche delegatie Hugenberg op deze „economische conferentie" met een zuiver politieken eisch voor den dag: teruggaaf der Duitsche koloniën in Afrika aan het Duitsche Rijk! Terwijl men algemeen en terecht! vreemd opkeek van dezen eisch. op dit oogenblik geuit, werd het memorandum eenvoudig teruggenomen, heette het een vinding van den minister te zijn, niet gedekt door het gezag der Duitsche regeering. Dat dit een doekje voor het bloeden is. ligt er duimen dik boven op. Alleen is ons momenteel nog niet geheel duidelijk, of de Duitsche re- geering voor het verzet in het buitenland oogenblikkelijk de vlucht heeft genomen, dan dat wel Hugenberg inderdaad een j persoonlijke troef heeft willen uitspelen om zijn eigen zwakker en zwakker wor dende positie te schragen. Vermoedelijk is het laatste wel het geval geweest, gezien de ontwikkeling der dingen in Duitschland, doch daarover straks nog het nadere. En daarop volgde van Amerikaansche zijde weinig minder dan een torpedeering der conferentie, althans voor dit oogen blik! Hoezeer van diverse zijden op den voorgrond was geplaatst. dat een stabilisatie der valuta vooraf moest gaan aan alle verdere maatregelen tot opheffing der wereld uit de crisis ellende. een denkbeeld, waarmede men zich geheel vertrouwd had gemaakt, kwam Amerika eensklaps met de verklaring, dat het aan een tijdelijke stabilisatie geen waarde hechtte, dat vooraf moest gaan een stijging der prijzen der productie, zoo als het doel was der Amerikaansche infla tie! M. a. w. hier domineerde geheel en al het nationaal belang, terwijl de Lon- densche conferentie toch op het oog heeft het belang van allen, dus zuiver interna tionaal moet en behoort te zijn Het was een geduchte tegenvaller, doch niettemin poogt men van diverse zijden met Engeland voorop, het voor te stellen, alsof het niet zoo erg is, alsof het slechts betreft een uitstel van eenige weken, waaromtrent echter hoegenaamd geen zekerheid bestaat De schuldenkwestie niet opgelost, inte gendeel. de stabilisatie verschoven tot later, inderdaad, hoe men het keert of wendt, het aspect der Londensehe confe rentie is met den besten wil ter wereld niet gunstig te noemen! Doch laten we alle hoop nog niet laten varen Dat de Amerikaansche delegatie verre van een eenheid blijkt te zijn, zoodat een aparte vertrouwensman van president Roosevelt in de persoon van prof. Moley naar Londen onder weg is, dat een nota betreffende een tarief-verlaging van 10 pet. eenvoudig is teruggenomen, och, dit alles wordt naar den achtergrond gescho ven. Al met al. gunstig ziet het er te Lon den niet uit, hoe men ook zijn best doet, om een optimistischen toon te doen be luisteren en te verbazen is het niet, dat dientengevolge allerlei geruchten reeds de ronde doen betreffende een front van Europa tegen Amerika, doch wij raden aan daaraan voorloopig niet veel aandacht te besteden; zoover zijn we nog lang niet! Voor de finantieele gestes verwijzen wij overigens naar het finantieel overzicht. Wij willen ons nog even bezig houden met den gang van zaken in Duitschland! Hetgeen onafwendbaar was. is zich bezig j te voltrekken: de Nazis willen de macht niet deelen, met niemand! De revolutie is j opnieuw in vollen gang en wel over de ge- lieele linie! In de eerste plaats tegen Hu- genberg's partij en tegen den leider in 1 eigen persoon, getuige het voorgevallene te j Londen, waarop wij boven doelden. Wij voor ons gelooven niet, dat Hugenberg ge- j heel op eigen houtje zijn memorandum betreflende koloniën ter conferentie depo- j neerde; men heeft hem een figuur doen slaan tot ondermijning van zijn positie! Daarbij sluit zich ook aan, dat alle organi- I saties der Duitsch-nationalen zijn ont- j bonden onder voorgeven, dat zij besmet waren door het toetreden van communis ten en socialisten, hetgeen door de leiding pertinent wordt ontkend' In aansluiting hiermede is nu ook de partij der socialisten gelijkgesteld met de communiisten en ontbonden, terwijl het aanwezige kapitaal verbeurd is verklaard! Aanleiding daartoe heeft gegeven het op treden der uitgeweken leiders naar Praag, waar een soort nieuwe leiding werd ge formeerd met een nieuw partijblad de nieuwe „Vorwarts"! Och. als men een hond wil slaan is altijd wel een stok te vinden. PractLsch verandert door een en ander niet veel. behalve een besparing aan kos ten voor tractementen voor socialistische vertegenwoordigers ad plm. l'/i mil- lioen, welk geld echter hoogstwaarschijn lijk wel weer ten bate van de actie in Oos tenrijk zal worden aangewend! Bij de Beiersche Volkspartij werden huiszoekingen gedaan. En dan zijn nu ook alle vakvereenigin- gen der R.-K en Christelijken ontbonden, en de eerste maatregelen getroffen om ook op kerkelijk gebied de macht der Na zis te doen zegevieren Slechts één partij mag er in Duitschland maar bestaan, die op elk gebied zltn scep ter zwaait! Hoe de oude president Hinden burg zich wel zal gevoelen? Men verneemt van hem weinig of niets meer, hij trekt zich terug in de eenzaamheiid De afbraak-periode duurt derhalve nog onveranderd voort maar te lang zal dit toch niet kunnen duren want daar mede worden de toestanden niet verbeterd en dat alleen zal de Nazis op den duur kunnen behoeden voor een failure. Te meer, waar het aantal vijanden van Duitschland in het buitenland met den KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: J. B„ Den Haag, zonder noodzaak links van den weg autorijden, f.10 of 5 d.; Th. 2 Hazerswoude. autorijden zonder deug delijke remmen en zonder deugdelijk stuurtoestel 2-maal f. 10 of 2-maal 5 d.; A. Dovertreding der arbeidswet, f 3 of 2 d R. V.. autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht, 2- maal f.4 of 2-maal 2 d.; J. K., Den Haag, zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen op eenlg weiland, f.3 of 2 d.; J. v. d. H-, Scheveningen, idem f.3 of 2 d.; P O., Katwijk.overtreding der alg. keur v Rijn land. f.3 of 2 d.: B K Noordwijk. overtr. der motor- en rijwielwet. f. 10 of 5 d W. J. van T., Amsterdam, met een motorrij tuig rijden over een gesloten verklaarden weg, f.5 of 3 d.; C. A. L. D„ idem, idem. f.5 of 3 d.; W. J. v. B„ idem idem, f5 of 3 d.; G. J. H„ idem. openbare dronken schap. f. 5 of 3 d.; W. v. S den B te Lelden zonder vergunning van den Burgemeester op den openbaren weg muziek maken, f.2 of 1 d.; D. P. H Dordrecht, te Leiderdorp venten zonder vergunning, f 2 of 1 d Chr W. de G.. openbare dronkenschap, f.5 of 3 d.; I. A J. W. den B„ Den Haag. zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen op eenig weiland, f. 3 of 2 d.; E. K„ idem idem, f. 3 of 2 d.; P. v. d. H.. Hazerswoude, over treding van het binnenaanvarlngsregl. en Prov. Regl. op de wateren. 2-maal f. 10 of 2-maal 5 d.; H. K., zwervende, te Voor schoten zonder vergunning op den open baren weg muziek maken. f. 2 of 1 d.: D. C. v. d. L„ Rotterdam, wielrijden op ver boden grond, f.3 of 2 d.: A. B. V Maas sluis, met een voertuig rijden zonder spie gel, f.5 of 3 d J. N. v. D„ Amsterdam, met een motorrijtuig rijden over een ge sloten verklaarden weg, f.5 of 3 d.; J. A. M. de F., Den Haag, idem. f. 5 of 3 d.; G. J A,, overtreding der leerplichtwet, f. 5 of 3 d.: P N de G., idem. f 5 of 3 d.; E. G., idem. f.5 of 3 d.; J. S. idem, geen straf: C. van Z. idem 2-maal f3 of 2-maal 2 d.; K. BDen Haag. overtreding der motor en rijwielbeschikking, f.3 of 2 d.; I. L., openbare dronkenschap, f.5 of 3 d.; E. M, Sassenheim, idem f 5 of 3 d.; P. C. S overtreding der spoorwegwet, f. 3 of 2 d.; W C. v. d. G.. IJmuiden (Oost) geen geldig nummerbewijs vertoonen, f. 10 of 5 d.; J. W. F., Den Haag, idem, f. 10 of 5 d G. BRotterdam, geen geldig rijbewijs vertoonen, f. 10 of 5 d.: A. A. H„ Boskoop, idem, f5 of 3 d.; H. F., overtreding der motor- en rijwielwet, f. 10 of 5 d.; A. J. de J autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht, 2- maal f.4 of 2-maal 2 d.; J. M. J. J„ mo torrijden zonder licht, f. 10 of 5 d.; J. P. F., zonder noodzaak links van den weg auto rijden. f 5 of 3 d.; L. V.. Alphen a d. Rijn, autorijden zonder spiegel, f.5 of 3 d.: M. H., idem, f.5 of 3 d.; H D, Rotterdam, idem f.5 of 3 d.: J. W een auto zonder voldoend toezicht op den weg laten staan met werkenden motor, f.3 of 2 d.: Chr. G. V-, Leimuiden, wielrijden zonder licht, f. 3 of 2 d.; J DNoordwijk. wielrijden zonder bel, f. 3 of 2 d.: C. v. d. W„ wielrijden zon der reflector, f.3 of 2 d.; Th. R., Amster dam, te Leiden met een motorrijtuig te snel rijden, f.6 of 3 d.: C V Den Haag. idem, f. 6 of 3 d.: A. M. J. E Hazerswoude, idem, f 6of 3 d.; I. V., Schoonhoven, idem f 6 of 3 d.; H, v. R„ Hazerswoude. wiel rijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 d J. K, Oegstgeest, idem, f,2 of 1 d.; L. H. M. B., te Leiden vuil in het openbaar water werpen, f 2 of 1 d.; H. J. S., zwervende, overtreding der verord. Lei den op de straatpolltie, f 2 of 1 d.; Chr. M. V., Nieuwerkerk a/d IJssel, overtreding der verord. Leiden op het rijden, f 3 of 2 d.; Chr. v. A„ zwervende, te Leiden zon der vergunning op den openbaren weg mu ziek maken, f.2 of 1 d A, S„ idem, f.2 of 1 d.; W. v. S. den B, idem, f.2 of 1 d.; Chr. W. de G. te Leiden in openbaar water zwemmen, f. 2 of 1 d H. de G., zwervende, openbare dronkenschap, f.5 of 3 d.; W, F. L idem idem, f. 5 of 3 d.; J. de L.. over treding der verord. Lelden op de straat polltie, f. 2 of 1 d. HAAGSOHE POLITIERECHTER. Drie inwoners van Leiden J. J. H., M. M. H. en J. J. H. hebben in Maart j.l. terecht gestaan wegens diefstal in veree- niging. Teneinde een rapport omtrent deze verdachten te kunnen inwinnen werd het vonnis destijds opgeschort. Naar aanleiding van dit rapport, dat ongunstig is voor den eersten verdachte, die reeds eerder wegens een vermogen delict gestraft is, luidde de eisch tegen hem 4 maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en tegen de beide anderen een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden, met onder toezichtstelling van de R.K. Reclasseeringsvereeniging te Lei den. De politierechter heeft overeenkom stig dezen eisch vonnis gewezen. In den morgen van 10 Mei j.l. wandelde de heer J. H. uit Stompwijk in gezelschap van zijn zoon en een hond voorbij het huis van zijn gewezen buurman, den heer de Hwiens hond. een jonge herder, gemuil- korld in den tuin voor het huls liep. Het Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit. De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. dag stijgt. In het maken van vijanden is Hitler's partij werkelijk 'n prima kracht, Men lette er eens op, hoe het heengaan van Duitschland van de Internationale Arbeidsconferentie te Genève zelfs als een verademing werkte! In Oostenrijk ls een tegenovergesteld proces bezig: daar is de NSD.A.P. nu ontbonden en wordt zij te vuur en te zwaard bestreden. Onder sympathiek toe zien der socialisten en het buitenland! duurde niet lang of de honden vielen elkander aan en maakten zoodanig kabaai dat de heer de H„ die zich nog op zijn slaapkamer in nachtgewaad bevond, eens uit het dakraam keek om te zien wat er eigenlijk aan de hand was. Ontwarend, dat zijn hond. die wegens den muilkorf zich niet kon verweren, het onderspit moest delven, greep hij naar een pistool 011 schoot van uit het dakraam op den aanvaller, die nochtans niet losliet. Het gevecht duurde voort en verplaatste zich naar een hoek van den achtertuin, waar zijn hond nog meer in het nauw kwam. Een tweetal schoten, waarvan er één den aanvaller trof, maakte een eind aan het gevecht. H. begaf zich met zijn gewonden vier voeter naar een veearts, die een kogel, welke In den rug was gedrongen, onder do borst weer uit het lichaam van het dier verwijderde en de wond hechtte. De eige naar diende een klacht ln tegen zijn ge wezen buurman, die voor mr. van Laer terecht stond. Mr. D. J. Veegens had de de verdediging (van den baas) op zich genomen. Verdachte erkende te hebben geschoten, nadat hem gebleken was dat zijn hond, zooals reeds gezegd, de mindere van den aanvaller, In onmiddellijk levensgevaar verkeerde. De getuige verklaarde, dal zijn hond, een rasechte Franschc herder iBouvier) was en hij vorderde een schadevergoeding van f.40. Mr. Van Asch van Wijck, die het O, M. waarnam, zelde, dat art. 65 van de Vee wet hier niet van toepassing was. Een be roep op art. 41 W. v. S. kon spr. evenmin aanvaarden. Het kwam hem voor, dat ver dachte, boos geworden zijnde omdat zijn kleinere gemuilkorfde hond door een groo teren hond was aangevallen, maar pardoes aan het schieten ls geraakt. Hij ls dus hopeloos uit den band gesprongen en zal zijn onbekookt optreden moeten bezuren. Naast de verbeurdverklaring van de pis tool vorderde de officier een geldboete, groot f 60.subs. 60 dagen. Mr. Veegens betoogde, dat het den eige naar van den Franschcn herder niet ls mogen gelukken, zelfs niet nadat het dier met vereende krachten aan den staart was getrokken, het dier van den hond van ver dachte af te halen. Pleiter zag hier een geval van noodweer-exces en verzocht op dien grond den verdachte van rechtsver volging willen ontslaan. De politierechter zal de volgende week uitspraak doen. KANTONGERECHT ALPHEN. Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende vcrstekvonnlssen ge wezen Terzake overtreding van de motor- en rijwielwet C. v. K f 20. 4 d.: R G. O. te Hazerswoude f 3, 1 d.; J. K. A. G. te Bos koop f. 3, 1 d.; Th. C. B te Oegstgeest 2xf. 2. 2x1 d W. v. d V. f. 3, 1 d.; A. C. v. S. teWoubrugge f. 3. 1 d.; N. v. L, f. 4, 1 d en f. 3. 1 d.; C. L. te Hazers- woudef 5, 1 d.; A. L. f. 5, 1 d.: M. B. 2xf. 3. 1 d.; Overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer: C. Ch. V. te Amsterdam f. 8, 2 d.; Alge- meene politieverordening der gemeente Boskoop: J. v. d. W. te Zevenhuizen f. 2, 1 d Idem der gemeente Hazerswoude: A. de G. te Hazerswoude f. 1.50, 1 d,: A. W. te Rotterdam f. 1,50, 1 d.;; Idem der ge meente Ter Aar f. 5. 1 d Leerpllcht- wetovertredlngj. A. V. te Wou- brugge f. 2, 1 d.; W. v. d. P. Idem. f. 2, I d.: W. v. d. P. idem, f. 5, 2 d.; Th. C. R. Idem, f. 4, 1 d,; J J. v. L. Idem f. 4, 1 d.; C. H. f. 1, 1 d Overtreding van art. 453: D. D. zonder bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande f. 5, 1 d,: J. v. A. idem f. 5, 1 d.; J. G Z. idem, 2 weken hechtenis: J. F. H II. Idem, 8 dagen hech tenis; Th L. idem f. 5, 1 d.; J. K. ident f 10, 5 d.; Th. B idem f. 8, 4 d.; J. K. idem f. 8, 1 d.: Spoorwegwetovertredingr B G J. V. te Leiden f. 5, 1 d Overtreding van art. 473 wetboek van strafrecht: W. v. d. B. te Boskoop 3 x f, 2,50, 1 d Wegens overtreding van de drinkwaterverordening der gemeente Nieuwveen: Th B te Nieuw- veen 2xf. 7, 2 d.: J. P K te Sassenheim f. 1, 1 d.: Kieswetovertreding: D. v. G. f. 1, 1 d.; M. P B f. 1, l d. Waar geen woonplaats Is vermeld, wo nen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn. TEGEN STILSTAANDE AUTO GEBOTST. De 28-jarige chauffeur E. K„ te Naald wijk, is op 1 Mei met zijn auto op den Rijksweg te Rijsbergen tegen een stil staande auto gereden, tengevolge waarvan een inzittende van K's wagen, Thomas van den Ende, zoodanig werd gewond, dat hij kort daarop stierf. Gisteren heeft K. hiervoor voor de Bre- dasche Rechtbank terecht gestaan. Nadat de getuigen waren gehoord, eischte het O M 4 maanden hechtenis. Mr. Willemse pleitte vrijspraak. Vonnis 20 dezer. Mej. C. te L. Lichtgekleurde vilten hoeden maakt men schoon door ze in te wrijven met een papje van meel en tetra. Als de tetra geheel verdampt is, borstelt men het meel van den hoed. Uitgesproken: N. van der Meij Jr.. blocmbollenkoop- man, te Rijnsburg, Burgstraat 15. Rechter- Comm.: mr. G. Scholten. Curator: mr. F. H Parmentier, Leiden. A. Vis, smid, te Benthuizen, Dorpstr. 167 Rechter-Commissarls: mr. G H. B van den Boom. Curator: mr. A. B. van Hel- lemondt te Delft. G. Haver, bloembollenkweeker, te Sas senheim. Rechter-Commissarismr. F J A. Hijink. Curator: mr. F. K. Reijsenbach de Haan. te Leiden. P. C. Bik, openbare koopvrouw, te Lei den, Haarlemmerstraat 255, handelende onder den naam Maison Reizevoort-Bik aldaar. Rechter-Commissaris: mr. J H v' Laer. Curator: mr. C. L. B W. v. Overeent te Leiden. Opgeheven: A. W. de Groot, te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9