Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 24 Juni 1933 FINANCIEEL OVERZICHT. GEMEENTEZAKEN. „En luister goed, Marletje, Je laat hem er niet aan komen. hoor!" (Humorist). Vrouw (tot thuiskomenden boemelaar)„Ik heb nu besloten wat ik zal doen. lederen keer als je dronken thuiskomt, zal ik een week niet tegen je spreken." Man„Maak er een maand van, lieve. Je weet dat ik geen sterke drinker ben." (Humorist). ZU „Waarom zei U regen mevrouw Jansen dat haar man overleden was terwijl hij alleen maar al zijn geld had verloren Hij„Ik vond het beter om haar zachtjes voor te bereiden." (Humorist). De practische moeder„O, heb je daar den afscheids brief van Je Otto. Nou, snij dan meteen de uien, dan huil Je in een moeite door." (Ulk). De professor (tot de werkelijkheid teruggebracht door zijn verbaasde huishoudster): „Lieve hernel, en ik ben er zeker van dat ik een parapluie had toen ik in den tuin van het museum zat." (Humorist). Man (tot zijn i vrouw die uil winkelen ls geweest)! „En heb Je ook aan die das voor me gedacht?" Vrouw „Ja even denken o. Ja, daar ls ie, om die pakjes." (London Opinion), Nieuwe inflatie -psychose ter Beurze Geen invloed van het Duitsche Transfer- moratorium op den Nederlandschen gulden Prijsvcrhcffendc uitwerking van de Ame- rikaansche valuta-politiek - De dollarkoers en de positie der Ned. Indische cultures Verlaging van den kostprijs in de Rubber- cultuur - Afwisselend koersverloop te Amsterdam. Men behoeft slechts het koersverloop van den dollar te volgen, om hieruit de stemming, welke op de fondsenmarkten heerscht. te kunnen aflezen. Daalt de dol larkoers, dan treedt onmiddellijk ter beur ze een krachtige koersstijging voor aan- deelen in; beweegt de dollarkoers zich naar boven, dan dalen de aandeelenno- teeringen; is de dollar stabiel, dan wordt de ondernemingsgeest op de fondsenbeurs zeer miniem. Dit alles geldt niet alleen voor de New-Yorkschc beurs, waar het al of niet doorzetten der valuta-depreciatie in elk geval een factor van beteekenis vormt, maar ook voor de Europeesehe beurzen, en voor de Amsterdamsche aan- deelenmahkt niet in de laatste plaats. Een direct verband tusschen de koers ontwikkeling van den dollar en de waar deering van Nederlandsche fondsen als aandeelen Philips' Gloeilampen. Handels- vereenigtag „Amsterdam", Koninklijke Pe troleum e.d, is nauwelijks aan te wijzen. Op zijn hoogst zou men kunnen zeggen, dat een algemeene economische opleving, die sommige van de Amerikaansche infla tie-politiek verwachten, aan den omvang der bedrijvigheid ook van de Nederland sche ondernemingen ten goede zou kun nen komen, terwijl, wat de Ned Indische cultures aangaat, de na de dollar-denre- ciatie ingetreden prijsstijging op de pro- ductenmarkten een bijzondere stimulee- rende factor vormt. Zoo ver gaat de rede- neering bij degenen, die aan- of verkoopen van fondsen ter beurze uitvoeren, echter in het algemeen niet Voor het grootste deel heeft men bij de koersschommelingen op de fondsenmarkt in den Jongsten tijd te doen met de uitwerking van zuiver psychologische factoren, verband houdend met de vrees, dat door een aanhouding van de daling van den dollarkoers ook ons land gedwongen zou kunnen worden, den gouden standaard los te laten. In den laatsten tijd worden door dege nen, die voor inflatie in ons land vreezen (of deze wellicht vaak ook wel wenschen) eenige nieuwe argumenten naar voren ge bracht, naast die. welke vroeger reeds vaak zijn geuit. Men legt in de eerste plaats den nadruk op de verliezen, welke Nederlandsche beleggers zullen lijden op hun Duitsche fondsen, ais gevolg van het Duitsche transfermoratorium, waaruit ook uit anderen hoofde nog verliezen op Ne derlandsche transfermoratorium, waaruit ook uit anderen hoofde nog verliezen op Nederlandsche vorderingen op Duitschland zullen voortspruiten. Het totale bedrag aan Duitsche fondsen, dat hier te lande sinds 1925 werd uitgege ven, beloopt rond f. 650 millioen. Een niet onbelangrijk deel hiervan is inmiddels door Duitschland teruggekocht of afgelost: aan den anderen kant zijn niet-officieel aanzienlijke bedragen Duitsche fondsen in Nederland geplaatst Bij een gemiddelde rente van 6®/« zou Nederland op het bo vengenoemde bedrag van f. 650 millioen tijdens den duur van het Duitsche mora torium een jaarlijksch rente-inkomen van f. 39 millioen derven gesteld al, dat niet de een of andere wijze zal worden gevonden, waardoor de obligatiehouders althans over een deel ran het hun toeko mende bedrag, b.v In den vorm van „Sperrmarken". zullen kunnen beschikken. Eerst na een otflcieele enquête, die thans door de Nederlandsche Bank wordt ingesteld, zal met eenige juistheid kun nen worden vastgesteld, hoe groot de to tale vorderingen van ons land op Duitsch land zijn welker inning door het Duitsche transfermoratorium onmogelijk wordt ge maakt. Het is echter een dwaasheid, aan te nemen dat hierdoor de veiligheid van onze valuta in gevaar zou kunnen worden gebracht. Het voornaamste gevolg van het achterwege blijven der Duitsche betalingen zal zijn, dat degenen, die de verliezen lij den, zich in hun uitgaven zullen moeten bekrimpen, en dat ons land in zijn geheel genomen, een dienovereenkomstig bedrag aan goederen minder uit Duitschland zal kunnen betrekken dan vroeger. Een ander argument, dat men thans veelal hoort, is. dat een koersdaling van de Amerikaansche valuta de positie der Ned Indische cultures dermate zou ont wrichten. dat het Moederland hierdoor gedwongen zou worden, het Engelsche en Amerikaansche voorbeeld van opheffing van den gouden standaard te volgen. Dit argument nu is niet alleen heel ver ge zocht maar het is ook in directe egen- stelling met de ontwikkeling, die sinds ie opheffing van den gouden standaard in de Ver. Staten is waar te nemen. Bij de beoordeeling van de uitwerking die de waardedaling van den dollar, internatio naal bezien, heeft, moet in het oog wor den gehouden dat er 'n hemelsbreed ver schil bestaat tusschen de valuta-politiek in Engeland en die in Amerika. Na de opheffing van den gouden stan daard in Engeland heeft dit land er uit alle macht naar gestreefd, om van de depreciatie van het Pond gebruik te ma ken voor vergrooting van het Engelsche concurrentievermogen op de wereldmarkt. Te dien einde heeft men het prijsniveau in Engeland zelf zoo laag mogelijk gehou den; omgerekend op goudbasis zijn de prijzen en loonen in Groot-Britannie aan merkelijk lager dan voor de opheffing van den gouden standaard. De Engelsche valuta-concurrentie is hieruit te ver klaren Het doel van de Amerikaansche valuta- politiek is echter iets geheel anders. Ame rika doet juist alles, om het prijsniveau zooveel mogelijk omhoog te brengen. Door het in omloop brengen van aanzienlijke bedragen aan nieuwe ruilmiddelen, door steunmaatregelen aan industrie en land bouw van staatswege, door het verbieden van loonsverlagingen en het bevorderen van loonsverhooginger. streeft men naar een algemeene prijsverhooging. in de hoop. hierdoor aan het zakenleven een nieuwe stimulans te geven. Het gevolg van deze politiek is echter tegelijkertijd, dat het buitenland geen vrees behoeft te koesteren voor een overstrooming van de markt met goedkoope Amerikaansche producten. Mocht de koersdaling van den dollar in zulk een tempo voortgang maken, dat de prijsstijging in het binnenland hiermede geen gelijken tred kan houden, dan zou zich wellicht tijdelijk zulk Amerikaansche valuta-concurrentie kunnen doen ge voelen. Tot dusverre, en dit is bij de beoor deeling van de mogelijkheden van nieuw? valuta-concurrentie van groote beteeke nis, is juist een tegenovergestelde ont wikkeling te constateeren. De stijging, die voor de prijzen van de verschillende pro ducten sinds de opheffing van den gouden standaard in Amerika heeft plaats gevonden, is van nog grooteren omvang dan de waardedaling van den Amerikaan- schen dollar. M. a w.: in goud omgere kend zijn de tegenwoordige papierdollar- prijzen in Amerika hooger dan de vroegere gouddollarprijzen. Dit beteekent echter tevens, dat de positie van de Ned. Indische cultuurondememmgen sinds de deprecia tie van den dollar niet slechter, maar Juist beter is geworden, als gevolg van de prijsstijging op de suiker-, de rubber- markt enz. Wat de rubbermarkt betreft, deze heeft nog geprofiteerd van een ander gevolg van de Amerikaansche inflatie-politiek. De hierdoor veroorzaakte opleving in de Amerikaansche handel en industrie is niet in de laatste plaats in de automobiel nijverheid tot uiting gekomen, met als begeleidend verschijnsel een toeneming van de vraag naar rubberbanden, zoodat de Amerikaansche rubberfabrieken veefctl op volle capaciteit werken. Wij laten hier in het midden, of het bij deze opleving gaat om een ongezond inflatie-verschijn- sei, dat slechts van tijdelijken aard kan zijn. Voor het oogenblik heeft de vraag van Amerikaansche zijde een stimuleeren- den invloed op de rubbermarkt, die dan ook een vast aanzien heeft. Berichten over een bevredigenden voortgang der bespre kingen i. z. de'nieuwe restrictieplannen hebben de recente prijsverbetering van rubber in de hand gewerkt. Dank zij de wijze, waarop men er in Indië naar gestreefd heeft, om zich aan de crisisverhoudingen aan te passen door het doorvoeren van bezuinigingen en rationalisatie der productie, zal men daar tot de eersten behooren. die van een prijsverbetering kunnen profiteeren. In de jongste vergadering van houders van 6 pet. obligatiën der Sumatra Rubber Cul tuur Mij. „Serbadjadi", die door de trustee bijeen was geroepen om een beslissing te nemen over het voorstel tot verdere op schorting van de couponbetaling tot 1 Juli 1936, is dan ook door een amendement op het oorspronkelijke voorstel rekening ge houden met de mogelijkheid, dat voor dien datum de toestand zoodanig zal verbete ren, dat reeds eerder tot betaling der coupons zal kunnen worden overgegaan. Het bestuur der Serbadjadi heeft bij deze gelegenheid medegedeeld, dat bij een opbrengst van de rubber van 12 cent f o b. alle uitgaven in Indië en in Am sterdam, inclusief landpacht en kapitaal uitgaven voor nog niet in productie zijnde aanplantingen, gedekt zullen zijn. Voor de couponbetaling is een jaarlijksch bedrag nooaig. overeenkomend met ca 2 cent per half kilogram; bij een opbrengst van 14 cent f. o b. Indie, gelijk aan ca. 15Vs cent c. i. f.. voor alle soorten dooreen, zouden derhalve alle verplichtingen, incl. de cou ponbetaling. gedekt zijn. Uit oogst 1933 is tot nu toe een hoeveelheid van 543.492 halve Kg rubber verkocht, tot dooreen 10 1/4 cent c i f. per half kilogram. Op basis van de tegenwoordig geldende prij zen zou de gemiddelde opbrengst van den oogst echter gelijk zijn aan 13 7/8 cent c. i. f. De prijsstijging behoeft dus niet meer zoo ver door te gaan. om de maat schappij in staat te stellen, de coupon betaling te hervatten. In aansluiting aan -de vaste stemming op de markt voor ruwe rubber te Londen konden ook rubberwaarden op de Amster damsche beurs een koersstijging boeken. Op een tijdelijke inzinking na hebben de noteerüigen zich trouwens algemeen weer in opgaande richting bewogen. De be richten uit Londen en Amerika, waaruit blijkt, dat men in de Ver. Staten voorals nog niets weten wil van een stabilisatie van den dollar, en zelfs niet van een tijdelijken „valuta-wapenstilstand", die de vorige week zoo goed als zeker scheen, heb ben de koersstijging te New York aange wakkerd. en deze heeft op haar beurt de Amsterdamsche beurs meegesleept. Zoo nu en dan is een deel van het behaalde koers- avans door winstnemingen te loor gegaan. Voor suikeraandeelen bleef de koersstij ging binnen beperktere grenzen dan voor rubbers, en de handel breidde zich niet belangrijk uit. Toch konden H.V.A.'s nog een koerswinst boeken. Tabaksaandeelen ontmoetten minder belangstelling dan de vorige week. wat voornamelijk daaraan moet worden toegeschreven ,dat na de aanzienlijke onderhandsche afdoeningen en de bevredigende prijzen, die hierbij werden behaald, het verloop van d<- derde inschrijving zelf niet is meegevallen. In de eerste drie inschrijvingen tezamen werd, met inbegrip van de onderhandsche afdoe ningen, in totaal rond 40.000 pakken van de hand gedaan tot gemiddeld 190 cent, terwijl in 1932 de 45 C00 pakken van de zeilde merken voer 177 cent wérden ver kocht. Er is dus wel eenige vooruitgang, die voornamelijk te danken is aan de on verwachts toegenomen kooplust der Ametikanen. Afgewacht moet echter wor den. of voor cie volgende afladinger.die weinig „Amerikaansch" bevatten, zooda nige prijzen te maken zullen zijn, dat van een in verhouding tot de tegenwoordige omstandigheden bevredigende opbrengst vcor den geheeler. cogst sprake zai kunnen zijr.. Koninklijke Petroleum waren, bij vrij stillen handel, ook weer wat hooger. Be langrijker was de stijging voor Amerikaan sche petroleumaandeelen, op berichten over een verwachte verhooging der petro- leumprijzen in de Ver. Staten en plannen tot strengere toepassing der restrictie- voorschriften. De petroleumproductie in Amerika toont sinds eenige weken een gestadigen teruggang aan, waaruit men de hoop put, dat de situatie nu toch geleide lijk zal verbeteren, doordien de productie meer dan tot dusverre aan de behoeften zal worden aangepast. In de vergadering van de Shell heeft het bestuur zich in- tusschen nog niet zeer optimistisch over de vooruitzichten der petroleummarkt in het algemeen en de kans op internationale samenwerking in het bijzonder uitgelaten. Tevens werd er op gewezen, dat het groote bezit aan vlottende middelen der maat schappij voortdurend zorgen baart, met i het oog op de onzekere valuta-verhoudin- i gen Van industrieele fondsen onderscheid den Philips' Gloeilampen zich opnieuw door een vaste stemming. Unilever hebben zich slechts aarzelend bij de algemeene koersstijging aangesloten, terwijl in de overige binnenlanden industriëele fondsen niet veel is omgegaan. Sterk de aandacht trokken daarentegen Amerikaansche in dustrieele waarden, vooral de laagge prijsde, die een gewild speculatieobject vormen Aan winstnemingen was het toe te schrijven, dat de koersen zich niet op het hoogste niveau konden handhaven. In tegenstelling met de aandeelenmarkt was de obiigatiemarkt in de afgeloopen week meerendeels gedrukt. Van Neder landsche staatsfondsen zijn de 4 1933 voor het eerst tot beneden de 97 °/o ge daald. Ook de oude soorten waren aanvan kelijk weer lager, doch daarna trad een fractioneele verbetering in. Indische lee ningen waren tamelijk prijshoudend; al leen de dollarsoorten ondervinden nog steeds den invloed van de schommelingen In den dollarkoers, ondanks de ten volle door de regeering erkende goudclausule. Duitsche obligatiën waren bij stillen han del meerendeels lusteloos. Dawes- en Youngleeningen werden slechts beinvloed door de berichten, volgens welke wordt overwogen, aan de rente- en aflossings betalingen voor deze leeningen preferentie te geven boven de transfereering voor den leeningendienst der andere leeningen. Of hiervon in de practijk iets zal komen, moet intusschen worden afgewacht. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 4»/o Nederland 1933 97 9/16, 96' 2'/; °/o N.W.S. 63 3/4, 64 1/4. Dawesleening 49, 54'/», 53. Youngleening 38 1/4, 41 5/8, 39'/;, 4'/: Amsterdam 87 5/8, 89 1/4. Koloniale Bank 71'/;, 75. Ned. Indische Handelsbank 61 3/4, 66 Ned. Ford 136'/-, 142 3/4. Philips 162'/;. 170'/:, 167 3/4, 168'/;. Unilever 95 1/2, 97. Bethlehem Steel 22 5/8, 28 U/16. UB. Steel 43 5/16. 46 7/16. Kon. Petroleum 164, 175. Amsterdam Rubber 77, 89. 87 1/4. Kali Baker 105'/;, 117. Bandar Rubber 52 1/4, 70, 68":. Ned. Scheepvaart Unie 61 3/4, 64. Handelsver. „Amsterdam" 222";, 236 232. Pagatton Cultuur 112i/4. 120 Deli Batavia Mij. 146, 152. Deli Mij. 143'/;, 150'/:. Senembar Mij. 151'/:, 158. VERBETERING FRUIN- EN KERNSTRAAT. Bij Raadsbesluit van 27 Februari 19311 werd o.m. een bedrag van f. 5300 beschik- f baar gesteld voor den aanleg van het zuidoostelijke gedeelte van de P. J. I straat, tusschen de Fruinstraat en de I Kernstraat. Nu de gemeente, krachtens I Raadsbesluiten van 28 April en 29 .'dei 1933, de noordwestelijk daaraan greniecde I gronden heeft aangekocht, besta;: mogelijkheid de P. J. Blokstraat toticcel Kernstraat terstond op haar volle taediel van 10 Meter aan te leggen. Daarbij isbS noodig het'gedeelte sloot langs deiwl-1 zijde van de Fruinstraat, voor zoover je-1 legen langs den bedoelden aangetafcten grond, te dempen en tot straat In ts I richten. B. en W. achten het wenschelük lijk met dezen aanleg over te gaan tot verbreeding van den toegang van Fruinstraat bij den Zoeterwoudii;- singel, alsmede van het aangrenzend gedeelte van dien singel, zulks door de- ping van de aan de gemeente toebehoo- rende slootgedeelten. De verbreeding v» den Zoeterwoudsche singel, waarvan di rijweg een breedte van pl.m. 9 Meter, a<> trottoir van pl.m. 3 Meter zal krijgen, ri aansluiten aan die nabij de Thorbecn- straat, waarop het Raadsbesluit van a Februari 1933 betrekking heeft. Voorts is het, ten behoeve van een goes verbinding van het aan te leggen ft- deelte der P. J. Blokstraat met de Kern- straat, wenschelijk, dat de straataas- leg zich mede zal uitstrekken over oppervlakte. Onderhandelingen om mogelijk te maken worden particulie gevoerd. Het plan van den ond'erhavigen straat- aanleg omvat het leggen van een riool n de P. J. Blokstraat en in de te d™?:: sloot langs den Zoeterwoudschensingel. n» maken van tegeltrottoirs, het aanbrengt" van klinkerbestrating op de rijwegen van de P. J. Blokstraat en het aan te leggt" gedeelte der Fruinstraat, alsmede m- maken van een deklaag van teersteenuas op puinfundeering op den rijweg te verbreeden Zoeterwoudschesingel;voon het maken van twee brandputten. De kosten van den aanleg van de P. Blokstraat c.a. worden geraamd op pu» f. 13.000. d. i. f 7700 meer dan het reeo> toegestane bedrag van f. 5300. die van. verbreeding van de Fruinstraat en u Zoeterwoudschesingel op f. 9200. Eerst, noemd bedrag komt geheel, van laatsis noemd bedrag een gedeelte, groot f.» ten laste van het Grondbedrijf. VERKOOP GROND. Van W. C. van Oosterom, K. Halbmeiie_r en de Gebrs. Vlaardingerbroek zun zoeken ingekomen, om van de K^ine te mogen koopen perceelen bouwierr^ gelegen respectievelijk aan de Bor straat, aan de Koninginnelaan en aa nabij De Laat de Kanterstraat, resp-Y" f. 10 en f. 9 per M2„ f. 12 per M2. en en f. 12.50 per M2. .,orlrW3 Blijkens de stukken dient bij ve van den grond aan de Borneostraai het pad, toegang gevende tot nei Westen van deze straat gelegen scno bouw, eenigszins te worden veriegu j; behoort derhalve het raadsbesluit o November 1931 tot vestiging van a dienstbaarheid van uitpad te worae wijzigd. Ook van den heer A. de Bruijn, te I_. den, is een verzoek ingekomen, o gedeelte grond te mogen koopen aan de Thorbeckestraat, hoek burgerstraat. hebben De gevoerde onderhandelingen er toe geleid, dat de heer de Bruu reid is het terrein, ter grootte va 1772 M2„ te koopen voor den f. 10 per M2., verhoogd met een r.r van f. 190 in totaal, wegens kosi demping van het slootgedeelte.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14