SBSK01 H ooie iande 74»te Jaargang Derde Blad No. 22471 BINNENLAND. Z a *en adres ««zonden aan de leden der Eerste en Tweede Kamer waann wordt verzocht die maatregelen te GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. DE KONINGIN-MOEDER. Naar men mededeelt, moet de Koningin- Moeder tengevolge van een knieverstui king eenige dagen op Soestdijk absolute rust houden. OFFICIEELE BERICHTEN A bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw: mr. A. Fentener van Vlissingen, president van den Hoogen Raad der Nederlanden: B. bevorderd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau: 1. jhr. mr. P. A. J. van den Brandeler. procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage. tevens belast met de functiën van direc teur van politie in het ressort van dat Gerechtshof; 2 jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysseit president van het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch; C. benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw: 1. jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, vice-president van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage; 2. mr. dr. A. Slotemaker L.Hzn.. vice- president van het Gerechtshof te Am sterdam 3 mr. J. M. van Hettinga Tromp, raads heer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Leeuwarden. Aan allen is met 1 Juli a.s. eervol ont slag verleend, Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1933 benoemd tot burgemeester van Kortgene B. J. van Oeveren: en is met ingang van 1 Juli op zijn ver zoek eervol ontslagen met dank G. J. van Poppel, als burgemeester van Gilze en Rijen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot notaris te Amsterdam: W. Straub, can- didaat-notaris te Amsterdam (vac'ature- R. Nicolaï); L. J. van Roosendaal, candi- daat-notaris te Amsterdam (vacature-M. van Riel) en mr. dr. B. J. F. Steinmetz, eandidaat-notaris te Amsterdam (vaca- ture-J. de Blank). NEDERLAND EN BELGIE. Interview met Jhr. de Graeff. De „Nation Beige" publiceert een onder houd van zijn specialen correspondent in Nederland, den heer J. de Geynst met Jhr. de Graeff, den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken. Over de Ne- derlandsch-Belgische betrekkingen komt daarin de volgende passage voor: ..Verder zou ik uwe Excellentie willen vragen of u zich voorstelt de besprekingen met België te hervatten om te komen tot herziening van de verdragen van 1839". Jhr. De Graeff dacht een oogenblik na en zeide ons toen: „Ik ben pas sinds en kele weken aan het departement van Bui tenlandsche Zaken en heb de zoo gecom pliceerde kwesties van die verdragen nog niet kunnen bestudeeren. Bovendien heeft de Nederlandsche regeering alvorens zich met deze aangelegenheid, waarvan ik de belangrijkheid ten volle erken bezig te houden, tot taak orde te stellen op de fi nanciën en de Staatsbegrooting in even wicht te brengen. Deze taak maakt eenheid van allen noodig. Wij hopen, dat die eenheid er ook zal zijn wanneer het erom zal gaan de kwesties te regelen, welke voor onze beide landen van belang zijn. Het verdrag van Ouchy is een bewijs van den goeden wil van Nederland, van België en van Luxemburg. Wanneer het verloop der Londensche conferentie daar toe aanleiding zou geven, is er niets, dat Nederland en België belet te trachten het eantal onderteekenaars vam dat verdrag te vergrooten. Wat onze beide landen betreft, zij heb ben zooveel belangen gemeen, dat alles moet worden beproefd om de vriendschaps banden, die hen binden, nauwer aan te halen. Ik voor mij zal op mijn departe ment niets nalaten om de toenadering tusschen Nederland en België te verge makkelijken. o NAAR VERLAGING VAN HET IJSSELMEERPEIL. Er zal schadevergoeding betaald worden. Naar wij vernemen, zegt het „Hbld." komt er eindelijk teekening in de quaestie van het peil van het IJsselmeer en de ver goeding van de schade, die landeigenaren ten gevolge van den hoogen waterstand hebben geleden. De vorige week heeft de minister van Waterstaat na besprekingen met de direc tie van de Zuiderzeewerken dienaangaande een beslissing genomen. Hij heeft zich op het standpunt gesteld, dat er geen kunst werken moeten worden aangelegd ten be hoeve van de lager -gelegen landerijen, die nadeel van het waterpeil van 13 A-P ondervinden. Wel is hij bereid de aanwijs bare schade, door de eigenaren van die landerijen geleden, te vergoeden. Hiermede is het vroegere standpunt van het departement van Waterstaat prijsge geven, dat wel kunstwerken moeten wor den aangelegd, maar geen schadevergoe ding moet worden verleend De oorzaak van deze gewijzigde opvat ting is gelegen in de omstandigheid, dat het peil van het IJsselmeer In 1935 toch op 40— zal worden gebracht en er dus waar schijnlijk dan geen kunstwerken noodig zullen zijn, Uitgemaakt zal nog (Lenen te worden, wie werkelijk schade heeft geleden van het hooge waterpeil, op welke wijze die schade moet worden bepaald en wie als gemach tigden van de rechthebbenden zuilen op treden. Het meest waarschijnlijke wordt geaoht tiat het provinciaal bestuur deze zaak zal afwikkelen. DE POSTVLUCHTEN. De ..Rijstvogel" (uitgaand) bereikte gis pen Bangkok, de „Kwartel" (thuisreis) Kwam te Singapore aan. ,"IJsvogel" (thuisreis) is gisteren op ^hiphol geland. het visscherij-conflict te IJMUIDEN. Partijen komen nader tot elkaar. De rijksbemiddelaar prof mr A c in °P Departement Zaken een bespreking gehad "let partijen betrokken bij de stakine in ÖfnfDImuiden in wlke rlTw partijen elkaar zijn genaderd worden Sgï deze week nog VREEMDE WERKKRACHTEN IN HET HOTELBEDRIJF. ®ond van Hotel-, Café- en Restau- wiltS niTen die het euvel der vreemde werkkrachten kan doen verdwijnen min stens genomen het binnen redelijke perken kan terugbrengen, o DE TACTIEK DER S.D.A.P. Een commissie van onderzoek. De uitslag der Tweede Kamerverkiezin gen heeft een onderwerp van besprekingen uitgemaakt in het partijbestuur en den partijraad der S.D.AP., waarin de vraag besproken is of de door die partij ge volgde tactiek juist is geweest. De conclusies der besprekingen leidden er toe, schrijft „Het Volk", dat besloten werd tot het instellen eener commissie, welke vóór den lsten October a s. aan het partijbestuur verslag zal uitbrengen over de vraag. of. en zoo ja welke veranderin gen in verband met de gewijzigde econo mische en politieke omstandigheden in binnen- en buitenland in programs, be sluiten en tactiek der partij aanbeveling verdienen. Deze commissie zal op zeer korten termijn onder leiding van den heer Albarda worden geïnstalleerd en be staat uit de Keeren J F. Ankersmit, W. Banning, E, Boekman S Groeneweg. E. Kupers. J. W. Matthijsen, J. Oudegeest J E. Stokvis, J. in 'tVeld, K. Vorrink, j' v. d. Wijk en G. v. d. Bergh, lid-secretaris. NIEUW DIENSTREGLEMENT VOOR DE SPOORWEGEN. Het Algemeen Reglement Dienst vast gesteld bij Kon. Besluit van 26 Juni 1913 en Kon. Besluit van 26 Maart 1914 tot vaststelling van regelen voor den dienst op de Spoorwegen komen 1 Augustus a.s. te vervallen waarbij een nieuw algemeen reglement voor den dienst op de Spoor wegen zal worden ingevoerd, vastgesteld bij Kon. Besluit van 15 Mei j.l. NEDERLANDSCHE SLAGERSHOND. Algemeene vergadering. De Nederlandsche Slagershond houdt dit jaar zijn congres te Vlissingen van 20 tot 22 Juni. Dinsdagavond zijn de congressisten ten stadhuize officieel ontvangen door het ge meentebestuur. Gistermorgen is in hotel Britannia de algemeene vergadering van den bond be gonnen. De voorzitter, de heer Willem Schaab, uit Nijmegen, sloeg een blik op het afge- loopen jaar, dat ook voor de slagers een ongekend crisisjaar was. Het landbouw vraagstuk is tevens geworden een slagers- vraagstuk. De verslagen werden goedgekeurd. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering in 1934 werd Baarn aange wezen. Het volgende voorstel was om aan het Bondsbestuur om aan het Bondsbestuur een afdeeling „Verzekeringen" te verbin den, met het doel inlichtingen te geven over ongevallen- en pensioen-verzekering voor slagerspatroons, alsmede automobiel-, glas- en brandverzekering. Het voorstel, aangevuld met het principe ook verzeke ring voor de gezellen, werd aangenomen Bij enkele candidaatstelling zijn herko zen tot bestuursleden de heeren: W. Schaab, F. W. van Asperen, J. P. Pruiksma, J. P. v. d. Veer, en gekozen de heer J. Th. Sluiter te Groningen De varkensslachtersvereeniging Amster dam stelde voor in beginsel de wensche- lijkheid uit te spreken van de oprichting eener eigen fabriek voor de fabricage van Geldersche worst en conserven. Het bonds bestuur acht in zijn prae-advies het voor stel practisch niet voor uitvoering vat baar. De voorzitter zegt bij de discussies nadere overwegingen van deze quaestie toe, wel voelt het bestuur iets voor een z.g. merk artikel. o VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is dezer dagen te verwachten de benoeming van mr. dr. A. A. van Rhijn. administrateur aan het de partement van sociale zaken, tot secretaris generaal van bet departement van econo mische zaken. De gewone audiëntie van den minis ter van Financiën zal op Maandag den 26sten Juni a.s. niet plaats hebben. De NV Betonbuizenfabriek te Lan- gerak, die in het voorjaar slechts op halve kracht kon werken wegens het ontbreken van orders, is thans zoo ruim daarvan voorzien, dst een tweeploegenstelsel is ingevoerd waardoor thans wordt gewerkt van 's morgens 5 tot 's avonds 11 uur. Als gevolg van deze opleving zijn er in de gemeenten Langerak en Nieuwpoort op het oogenblik geen crisiswerkloozen ^meej^ UIT NED. OOST-INDIE. OFFICIEELE MUTATIE. BUITENZORG, 21 Juni. (Aneta). Be noemd is tot hoogleeraar in de ontleed kunde en de ontwikkelingsgeschiedenis van de anthropologic aan de Geneeskun dige Hoogeschool te Batavia prof. dr. W. A.°Mysberg. OVERLEDEN. SEMARANG. 21 Juni. (Aneta) - Gister avond is tengevolge van hartverlamming overleden de directeur van gemeente werken. ir. A. H. J. Koreman PADANG 21 Juni (AnetaAlhier is hedenmorgen na een kortstondige ziekte oyerleden notaris E, van der Meer. RECLAME 2870 TWEE MOTORRIJDERS GEDOOD. TWEE MEISJES GEWOND. Gisteravond ongeveer 7 uur heeft op den asphaltweg LunterenEde een motor ongeluk plaats gehad, waarvan de ge volgen zeer ernstig waren. Op dat moment reden nabij de z.g. Goorsteeg. halfweg EdeLunteren. twee meisjes, de 12-jarige Jansje Meilink en de 12-jarige Hendrika v. d Weyde, belden woonachtig te Ede. De meisjes wilden met de fiets den weg oversteken en gaven daartoe een teeken met de hand. Op dat moment naderden met vrij groote snelheid de motorrijder T. Bakker uit Utrecht, die den motor bestuurde, en B Lagerwey uit Lunteren. die op de duo was gezeten Zij hebben hoogstwaarschijnlijk de signalen van de beide meisjes niet opgemerkt, al thans eerst op het allerlaatste oogenblik hebben de belde mannen de fietsende meis jes ontwaard De bestuurder trachtte nog uit te wijken, doch kon een aanrijding niet meer voorkomen De meisjes werden met fiets en al tegen den grond gesmakt, de motor botste tegen een langs den weg staanden boom. De beide motorrijders werden van den motor geslingerd en zeer ernstig gewond bleven zij, buiten bewust zijn, op den weg liggen. Onmiddellijk werden geneesheeren en rijks- en gemeentepolitie gewaarschuwd. Dr Gerritsen en dr Appel, beiden uit Lun teren verleenden de eerste hulp. Niet lang na het ongeval bezweek de ongeveer 35-jarige bestuurder T. Bakker uit Utrecht aan de gevolgen van de bekomen ver wondingen. De 35-jarige B. Lagerwey uit Lunteren lag stervende op den weg. zijn toestand was hopeloos. In den loop van den avond is ook hij overleden Het 12-jarig meisje Jansje Meilink werd met een hersenschudding en verschillende verwondingen opgenomen, terwijl het an dere meisje, Hendrika v. d. Weyde, licht gewond werd. De motor werd zwaar beschadigd, beide fietsen werden totaal vernield. Het dorp was in rep en roer. DE INBRAAK BIJ DR. PHILIPS. Bezwaren van de Verzekeringsmij. Men zal zich vermoedelijk nog wel her inneren, dat op 24 Juli van het vorige jaar werd ingebroken bij dr Philips, wonende in liet flatgebouw Van Kogenhoucklaan te Den Haag. waarbij voor een bedrag van een paar ton aan juweelen en goud werd gestolen Drie dagen na lier'gebeurde werd, via de politie, in de Haagsche bladen bekend ge maakt, dat een Fransche verzekeringsmij., de heeren E Long Maddox en CyRue de la Paix 33. Parijs, bij welke dr. Philips ver zekerd was, door bemiddeling van Lloyds, een belooning van f. 16.000 hadden uitge loofd voor het terugbrengen van het ge stolene. uit te betalen in verhouding tot hetgeen zou worden teruggevonden. Nu dus, naar men weet, al het gestolene terug is. hebben zij, dit tot deze terug brenging den stoot hebben gegeven, recht op de geheele belooning. naar billijkheid te verdeelen. In de eerste plaats komt hiervoor In aanmerking de schoenmaker, die. toen hij bemerkte dat zijn knecht een deel van den buit in de schoenmakerswerkplaats aan den Schenkweg had verborgen, hiervan onmiddellijk aangifte deed bij de politie, hetgeen aanleiding was voor de tweede ar restatie van den Oostenrijker en tot het vinden van den buit. Voorts maakt aanspraak op een gedeelte der belooning 'n juffrouw die tevoren met dienzelfden Oostenrijker was uit geweest en die bij het vernemen van de uitgeloofde belooning. bij de politie aangifte deed, dat een Oostenrijker, met wien zij In Rotter dam was uitgeweest, haar verteld had, dat hij binnenkort een groote „kraak" zou plegen. Deze aangifte leidde tot de eerste arrestatie van den Oostenrijker. Over het uitbetalen van de bovenge noemde belooning zijn thans eenige moei lijkheden ontstaan. Lloyds bood eerst na mens de Verz Mij. een bedrag van f.2000 hetwelk later tot f.8000 werd verhoogd. De schoenmaker wenscht hier geen ge noegen mede te nemen, zoodat hij zich van' rechtskundigen bijstand heeft voor zien. teneinde het hem toekomende bedrag los te krijgen. Men tracht thans allereerst langs minnelijken weg de Verz. Mij. tot uitbetaling van het geheele bedrag te krijgen. MET f. 1500 ER VAN DOOR. Het bestuur van een neutrale vredes organisatie te Amsterdam heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat de administra teur der vereeniging een bedrag van f. 1500 heeft verduisterd uit de vereenigingskas. De administrateur in kwestie is met de Noorderzon vertrokken. Allerlei beschei den op het misdrijf betrekking hebbende, zooals kasboeken e.d. zijn in beslag ge- UIT HET GESTICHT ONTSNAPT. Gisteravond betrapte een agent te Rot terdam een jongen man op een fiets, die zonder licht reed. Het bleek, dat de jon gen in gestichtskleeding gekleed was. De knaap, de 16-jarige B H. was ontsnapt uit het Rijksopvoedingsgesticht te Doe- tinchem. De jongen was op weg naar zijn ouders, die te Rotterdam wonen. Te Gouda had hij een fiets gestolen. Hij wordt weer naar 't gesticht terug gebracht. DOOR DE TRAM GEDOOD. Gisteren is te Rotterdam de 65-jarige A. G, Bren door de tram gegrepen en gedood, DE GEHEIMZINNIGE BRAND TE MEGEN (N B In verband met den geheimzinnlgen brand in de bakkerij van den heer H. J. Th. Benkers te Megen is gistermorgen door den rijks- en gemeenteveldwachter te Megen gearresteerd de eigenaar van de afge brande bakkerij, de heer B. Hij werd naar de kazerne van de Kon. Marechaussee te Oss overgebracht, waar hem door den Of ficier van Justitie uit Den Bosch een streng verhoor werd afgenomen. Hieromtrent kon echter geen mededeeling worden verstrekt. De heer B. zal heden naar Den Bosch wor den overgebracht en in het Huls van Be waring worden opgesloten. Vermoedelijk zullen binnen eenige dagen nog meerdere arrestaties volgen. HET BELEG VAN NIJNSEL. Honderd met rieken en schoppen gewapende boeren belegeren twee inbrekers. Zondagmorgen omstreeks kwart voor acht, toen de meisjes van Oirschot en van Nuland uit de Nijnselsche kerk per rijwiel huiswaarts reden naar hunne woningen ln de Vresselsche Heide passeerden zij langs den kunstweg Nljnsel—Lieshout de woning van den landbouwer P M. van Erp in de Wijdeven en bemerkten dat een raam was opgeschoven en één der ruiten was stuk geslagen Oogenbllkkelijk, aldus de 's Hert. Crt.' begrepen zij, dat er iets moest ge beurd zijn. temeer daar zij nog geen 5 minuten geleden de bewoners van dat huis. man en vrouw, waren tegengekomen, die hun Zondagsplichten gingen vervullen (er kerke te Nljnsel. Zij fietsten zoo spoe dig mogeli:k naar de nabljliggende woning van Van Nuland. alwaar zij den broer van een hunner gingen waarschuwen, die wederom zijn buren waarschuwde, die toen in allerijl gewapend met rieken en knuppels naar het bewuste huis reden, om dat te bewaken Reeds zeer spoedig bleek het. dat tijdens de afwezigheid der bewo ners was ingebroken, en dat de dieven zich nog in het perceel ophielden. Langzamer hand kwamen er meer menschen, die zich allen bij de bewakers aanslo'*?n. waarna besloten werd om de bewoners, die in de kerk zaten, te waarschuwen, hetgeen dan ook geschiedde. Niet alleen, de bewoners verlieten de kerk, maar met hen vele andere kerkgangers, die van de Inbraak op de hoogte kwamen. Intusschen stelde men den burgemeester van St. Oedenroode van het gebeurde in kennis, die de hulp Inriep van gemeente- en rijkspolitie. Intusschen werd het woonhuis door een menigte, die was aangegroeid tot wel 100 personen bewaakt, waarvan allen zich voorzien hadden van schoppen, rieken of wel een stuk) hout of dergelijke om des noods de dieven-inbrekers in bedwang te kunnen houden. De inbrekers lieten zich wel eenige kee ren voor het raam zien, doch schenen niet den moed te hebben, om naar buiten te komen, vermoedelijk bevreesd dat zij ken nis zouden moeten maken met de ver' schillende voorwerpen, waarmede de om ringenden bewapend waren. Na ongeveer drie kwartier verschenen de rijks- en ge meente-politie ter plaatse, die de woning binnentraden en daar de Inbrekers aan hielden. Zij hadden het geheele huis door snuffeld, kasten opengebroken, bedden leeggehaald, kortom alles lag door het huis door elkaar. In den tijd, dat op de politie gewacht werd, hadden enkele per sonen den omtrek van de woning afge zocht, alwaar onder het dennenhout zeer gauw een tweetal fietsen werden gevon den, vermoedelijk van de Inbrekers af komstig. De daders werden aan flinke touwen geboeid, waarna ze onder een groot geleide van nieuwsgierigen door de politie naar het gemeentehuis werden gebracht. Het bleken te zijn P. W V. uit Nistelrode, den laatsten tijd verblijvende te 's-Her- togenbosch. die reeds ruim 10 jaren voor verschillende misdrijven in de gevangenis heeft doorgebracht en M. de B uit Ge monde (gemeente Schijndel) die bijna drie jaren gevangenisstraf achter den rug heeft. Een koevoet en het goud, dat zij gevonden hadden, hadden zij verstopt ln een bos stroo in den stal. Bij zijn verhoor deelde V. mede, dat hij blij was, dat de politie ter plaatse verscheen, daar hij be vreesd was geweest, dat, wanneer de boe ren het huls binnen waren gekomen ze hem dan zeker zouden hebben afgemaakt. Verwacht mag worden, dat de verschil lende diefstallen gedurende den laatsten tijd in Nljnsel gepleegd, door deze perso nen geschied zijn. althans, dat zij er meer van weten. In den loop van den dag wer den de schuldigen op verschillende plaat sen geconfronteerd. De daders zijn Dinsdag naar Den Bosch gebracht. o BANANENHANDELAAR RIJDT VERLOOFD PAAR AAN. Op den Meerssenerweg nabij Maastricht heeft een vrij ernstige aanrijding plaats gehad. Omstreeks elf uur stond de 24-jarige H„ wonende te Rothem, met zijn verloofde, mej. Sch., wonende te Maastricht, te wachten op de autobus, welke mej. Sch. naar Maastricht zou brengen. Belden bevonden zich op het rijwielpad. Plotseling werden zij aangereden door 'n auto, bestuurd door den bananenhande- laar W. uit Maastricht. De auto had een zeer snelle vaart en de beide slachtoffers der aanrijding werden een eind mede ge sleurd, voordat de wagen tot stilstand kwam. Door den G.G.D zijn de beide slacht offers overgebracht naar het Ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht Mej. Sch. was er het best afgekomen. Zij had een hoofdwonde en enkele ont vellingen en kon na verbonden te zijn wederom naar huis worden overgebracht. De heer H. echter had het Unkeronderbeen gebroken en een diepe wonde boven het oog gekregen. Hij werd opgenomen ln het Ziekenhuis. o BRAND. Tc Someren is de boerderij van wet- i houder Hurkm^ns tot den grond toe af gebrand. Inboedel en landbouwinventaris werden mede een prooi der vlammen Oor zaak onbekendi verzekering dekt de schadq WEER ERGERLIJKE DIEREN MISHANDELING. Voor een geval van ergerlijke dieren mishandeling heeft de marechaussee te Dokkum proces-verbaal opgemaakt tegen twee ingezetenen. Zij hadden een klein hondje met petroleum overgoten en ver volgens het arme dier een bus met brand bare vloeistof aan den staart gebonden en den Inhoud ln brand gestoken. Het diertje Is aan de gevolgen der vreeselljke kwelling gestorven. (Tel.) BUITENLANDSCH GEMENGD. ZES KINDEREN BEDOLVEN. Tc Bernrath bij Keulen speelden zes kinderen op een aschvaalt, toen de massa in beweging raakte. Alle zes werden be dolven Twee hunner konden slechts als lijk geborgen worden. EPIDEMIE IN OOST-SIBERIË. De typhus-epldemie, die reeds vier maanden ln het Chlta-district van Oost- Siberle heerscht. breidt zich gestadig uit. Volgens de jongste gegevens zijn niet minder dan 10 000 mannen, vrouwen en kinderen aan de epidemie ten offer ge vallen. Ook te Wladiwostok zijn talrijke slacht offers gevallen. Daar het mogelijk geacht werd, dat de epidemie zich ook tot Mandsjoerije zou uitbreiden, heeft men te Mandsjoell aan het einde van den Chlneeschen Ooster spoorweg een quarantaine-station opge richt. OPSTANDIGE BOEREN. Naar gemeld wordt is het ln een dorp in het Poosche wojwodeschap Krakau tot bloedige botsingen gekomen tusschen de politie en opstandige boeren. In den loop hiervan weiden negen boeren gedood en ruim twintig gewond De orde Is weel- hersteld. GRANAAT ONTPLOFT. Naar uit Tunis gemeld wordt, zijn ln een Inboorlingenhut bij Hammanet vijf personen gedood en twee levensgevaarlijk gewond door de ontploffing van een gra naat. die een Inboorling had gevonden en die hij wilde openen. HET HUWELIJK VAN DEN PRINS VAN ASTURIË. In den lntlemen kring van familieleden van de bruid en van eenige vrienden Is gisteren in de Katholieke kerk van Ouchy in Lausanne het huwelijk voltrokken tus schen den oudsten zoon van den vroege- ren koning van Spanje en de Cubaansche Edelmtre de Sampedro Ocejo. Langs den weg had zich een groote menigte opge steld. Vooral ln de omgeving van de kerk bevonden zich vele belangstellenden. In de kleine kerk. welke geheel met orchideeën was versierd, werd slechts toe gang verleend op een speciale, door den prins onderteekende uitnoodlgingskaart. Er waren zeer veel fotografen en film operateurs. De plechtigheid was eenvoudig en kort. Van de Spaansche vroeger ko ninklijke familie was niemand verschenen. Door zijn huwelijk doet de prins afstand van eventueele rechten op den Spaansehcn troon en den titel van prins van Asturlë. De bruidegom droeg de ordeteekenen van het Gulden Vlies. De bruid was ln het wit met een diadeem van parelmoer, zij droeg een sleep van 5 M. lengte. Na de kerkelijke ceremoniën werd het jonge paar door de duizenden die buiten stonden, lulde toegejuicht. Voor de plech tigheid in de kerk, was het burgerlijke huwelijk op het stadhuis voltrokken. Het jonge paar zal in Meren de witte broodsweken doorbrengen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Opruiing. Gisteren heeft ln hooger beroep terecht gestaan het communistisch raadslid der gemeente Rotterdam. W. H Reuderink, die door den politierechter aldaar wegens opruiing is veroordeeld tot 10 dagen ge vangenisstraf. Verdachte zeide ten onrechte te zijn gestraft. Op 18 Januari Jl. was hij met een groot aantal parttjgenooten aanwezig in de Warmoezierstraat, alwaar een uit zetting naar aanleiding van de huurders staking zou plaats vinden Bij deze gele genheid heeft hij de menschen toegespro ken en is hij nadat de politie de straat ontruimd had zijns weegs gegaan. In den avond van dien dag, toen hij zich op weg naar den gemeenteraad begaf werd hij gearresteerd. Verdachte zeide ln het op treden der politie een polltieken onder grond te zien, met de bedoeling hem uit den Raad te houden waar juist beslissin gen werden genomen waarbij de uitslag van één stem zou afhangen. In zijn requlsltor merkte de advocaat- generaal mr. De Visser op, dat verdachte» verweer niet opging. Onwaar is dat er een politieke ondergrond bestaat. Immers hoe wel de politie R. ieder oogenblik ter zake kon arresteeren, heeft men hem des mid dags kalm naar de zitting van den Raad laten gaan en hem in den avond op een kalme plaats aangehouden en voorgeleid Bovendien staat het niet aan een ver dachte om uit te maken welk het ee- schlkste oogenblik is dat de politie tot arrestatie kan overgaan Dit kan zij zelf het best bepalen. Rekening houdend met den ernst van het feit, vroeg spr. beves- rèchterVan VOWlis van den P°u"«- tAeIh£fhte hfeld vo1 geen strafbaar feit te hebben gepleegd en herhaalde dat het geheele geval politiek opzet was geweest Mr van 't Hoff Stolk uit Amsterdam onderstreepte dit betoog en concludeert Het ïtof viiVrMPJaak van v«rdachte. Het Hof sal 36 dezer arrest wijzen,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9