BON LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 22 Juni 1933 Nederland en de Radio-conferentie te Luzern. SPORT. LAND- EN TUINBOUW. Losse nummers van ons Blad t-t I DE GOLF VAN 1875 M. DE CONFERENTIE IN WEZEN EEN MISLUKKING. Dc N. R. Crt" heelt gistermiddag een onderhoud gehad met den hoofd-inge- nlcur der P.T.T.. Ir. Ch. H. de Vos, die deel heeft uitgemaakt van de Nederlandsche delegatie te Luzern. Deze vertelde hierom trent het volgende: In het protocol conditlonnel van de radio-conferentie te Madrid, einde 1932 gehouden, werd uitdrukkelijk gestipuleerd, dat een nieuwe conferentie die van Luzern zich bezig zou hebben te houden met de verdeeling van golf lengten, gelegen bulten de eigenlijke banden voor den omroep bestemd dus gele gen in de banden bestemd voor de ver schillende diensten, zooals scheepvaart, luchtvaart, niet openbare diensten, beba- kenlng enz De situatie was n.l. zoo, dat bij het eerste radio-congres te Washington in 1927, Rusland niet tot de genoodlgde lan den behoorde. De Sovjet-Unie had dien tengevolge een geheel eigen schema ont worpen voor de verdeeling van golflengten in haar rayon en dit kwam bij lange na niet overeen met hetgeen volgens het congres van Washington voor Europa was aangenomen In Madrid moest toen een modus gevonden worden, maar ten volle slaagde men daarin niet, zoodat bij het eind-protocol van Madrid Rusland een voorbehoud maakte waarover de confe rentie te Luzern nader had te beslissen. Het protocol van Madrid, dat ook door Nederland was onderteekend, zou dan na de conferentie van Luzern geheel komen te vervallen, omdat hierin de door Rus land gemaakte reserves zouden moeten zijn verdisconteerd De opgave voor Luzern was dus een uit weg te vinden in de moeilijkheden, welke Madrid had opengelaten, en daarnaast moest het streven bestaan, omroepgolven beschikbaar te stellen in den strook tus- schen 1250 en 550 meter, welke in gebruik is bij de bovengenoemde diensten. Zooveel mogelijk moest daarbij rekening worden gehouden met de behoeften van elk land, doch daarnaast ook met de bestaande toe standen. Voor de voorbereidende studie werden te Luzern 8 commissies benoemd, waarvan er een, aan de hand van door de andere commissies te verstrekken gegevens een al gemeen plan zou opmaken Dit geschiedde doch op grond van de hierover door de verschillende delegaties geopperde bezwa ren werd dit plan tot tien maal toe ge wijzigd, totdat men kwam tot het eind- plan, dat thans door een deel der verte genwoordigde landen onderteekend is. Rusland kwam ook ditmaal met groote eischen, welke ten slotte zijn terugge bracht tot 5 lange golven, t.w. Moskou I op 1714 meter met 500 K.W.; Minsk op 1442 M. met 100 K.W.; Karkow op 1345 meter (dezelfde golflengte die voor Hulzen werd vastgesteld) met 20 K.W.; Leningrad op 1224 M met 100 K W. en tenslotte Moskou II op 1170 M, met 100 K W. De overige eischen van de Sovjet-Unie werden terug gebracht op lagere golflengten. Behalve deze Russische eischen, waren er eenige landen die nog geen golflengte hadden en er thans ook een kwamen vra gen. nl. Roemenië, Spanje, Portugal en Turkije: terwijl men de overige landen die om nieuwe lange golven hadden gevraagd, de onmogelijkheid van de inwilliging hun ner eischen kon aantoonen. Toch uitte lr. de Vos er zijn verwondering over. dat de commissie nog aan zoovele, feitelijk onge motiveerde eischen, heeft toegegeven. Er gaat nu eenmaal geen l'/« liter water in een kan van 1 liter! Men heeft zelfs om aan zooveel mogelijk eischen tegemoet te komen 2 of meer stations op 1 golflengte gezet die dus in de toekomst gesynchro niseerd zullen moeten worden, terwijl men bovendien het frequentie-verschil van 9 klloparloden per sec. voor dicht bij elkaar gelegen golven terug heeft gebracht tot 7 per sec. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de hooge tonen veel minder goed door zullen komen. Men is hierbij uitgegaan van de gedachte, dat het grootste deel der luis teraars niet voldoende muzikaal ontwik keld is. om dit te merken, doch men heeft daarbij uit het oog verloren, welk een be zwaar dit voor werkelijk muzikale luister aars moet opleveren. Vooral met een vrij sterk station dat een gering verschil in golflengte heeft, zal dit mindere frequen tieverschil groote bezwaren opleveren. Het komt bij de lange golf zelfs voor, dat vier stations op een en dezelfde golflengte zul len gaan werken. In het gebied, dat niet speciaal voor den omroep is bestemd, tusschen 1107 meter en 549 meter, is men er in geslaagd 10 om roepgolven onder te brengen, en dit is wer kelijk een zeer mooi resultaat van de con ferentie te Luzern. In den korte-golf-band voor den omroep hebben tallooze verschuivingen en zelfs ook dupliceeringen plaats gehad. Voor dicht bij den zender wonenden is dit be zwaar niet zoo groot, doch voor verder af wonende luisteraars wordt het ongeniet baar. Men heeft zooveel mogelijk ver uit een gelegen zenders gedupliceerd, die dan ook in de toekomst hoofdzakelijk als be stemd voor eigen land moeten worden beschouwd Gelukkig voor ons land is Hilversum exclusief ingedeeld op den nieuwen golf van 301.5 meter, en men heeft hierbij zelfs ter weerszijden de 9 kiloperioden per seconde gehandhaafd, hetgeen een groot voordeel is. De naaste buren voor Hil versum worden: Genua op 304.3 Meter, dat gedupliceerd is met Toroen in Polen; en aan de andere zijde Bratislava in Tsjecho-Slowakije op 298,8 meter, de oude golf van Hilversum. We mogen dus wel aannemen, dat de Nederlandsche korte golf er zeer goed afgekomen is. De Nederlandsche delegatie had de op dracht te pogen, de bestaande golflengten voor Nederland te behouden, en tegen de verandering van de golflengte van Huizen zijn dan ook van den aanvang af ernstige bezwaren geopperd. De delegatie heeft het goed recht van Nederland op behoud van den 1875 M. golf met klem verdediigd, en er daarbij op gewezen, dat Nederland behoorde tot een der oudste omroep-lan- den van Europa, en als zoodanig zekere anclenniteitsrechten kon doen gelden Huizen toch is er wel zeer slecht afge komen. Niet alleen dat naast de nieuwe 1345 M. goll, het Zweedsche station Mo- RECLAME. geldig tot 1 Jnli Bij aankoop van een pak Zeeppoeder, ontvangt u tegen inlevering v. dezen bon een pak gratis bjj C. H. PELLANDERS Kruidenier, Morschweg 5 hoek Paal Km gerstraat. 1690a WIJ GEVEN 5 tala ligt met een golflengte van 1389 M doch bovendien is het verschil slechts 7 kiloperioden. Hetzelfde geldt voor het aan den anderen kant gelegen Warschau, op 1304 M., dat eveneens slechts 7 kiloperio den verschilt. Dit is een beslist ongun stige verdeeling! In de verst afgelegen streken van ons land mag men wel de gelijk overlast van de belde buurt-zenders verwachten, zoodat de Nederlandsche be langen te weinig in het oog zijn gehouden. Dit is dan ook de reden, dat Nederland het protocol van Luzern niet heeft onder teekend. Na overleg met het hoofdbestuur der P.T.T.. den Radloraad en de Omroepver- eenigingen hier te lande, is de delegatie nog met een tusschenvoorstel gekomen, om aan Nederland twee zeer goede exclu sieve korte golven, nl. 430 en 480 meter toe te kennen. In dat geval verklaarde de delegatie zich bereid afstand van den langen golf te doen, mits ook andere lan den in den langen golf-band bereid waren tot soortgelijke concessies. Weliswaar wa ren aan dit pian groote financieele offers verbonden, doch bi) werkelijk exclusieve golflengten meende men deze offers te mogen aanvaarden. Toen echter ook op dit voorstel niet werd ingegaan, heeft dè delegatie dit tus schenvoorstel teruggenomen, en besloten het eind-protocol der conferentie van Luzern niet te onderteekenen. Tot een zelfde conclusie kwamen: Luxemburg, Griekenland, Polen, Finland, Zweden en Lithauen. in totaal dus zeven landen en een vrij sterke minderheid op een congres van totaal 32 landen. Wat is nu het resultaat van dit niet- onderteekenen van het eindprotocol? Wel, eenvoudig dit, dat de niet-onderteeke- naars op hun oude golflengten blijven uit zenden. Voor Nederland betreft dit natuurlijk alleen Hulzen, daar de verandering voor Hilversum van 298.8 op 301.5 meter van ondergeschikt belang is. Merkwaardig mag het daarbij toch zeker wel genoemd worden, dat, met voorbijgaan van anclenniteitsrechten, in den langen- golf-band plaatsen zijn gereserveerd voor nog niet bestaande stations, Roemenië, dat de 1875 M. golf van Nederland kreeg toegewezen, is daar wel het beste voorbeeld van. Hoewel hieruit een zekere mate van willekeur spreekt, heeft het im dit speciale geval toch ook een voordeel, n.l. het feit, dat Roemenië voor den bouw van zijn zender zeker IV, jaar tijd noodlg heeft, zoodat Nederland gedurende dien tijd nog op de oude golflengte kan blijven uitzen den zonder eenige stoornis te ondervin den. Dit treft te meer, omdat de oude j buren van deze golf. Finland en Lithauen, eveneens tot de nlet-onderteekenaars van het protocol behooren. zoodat mag worden aangenomen, dat ook zij voorlooplg nog wel op hun oude golflengte zuRen blijven uitzenden. Gebeurt dit, en dat is zeer i waarschijnlijk, dan zullen de nieuwe bu ren van het toekomstige Roemeemsche I station Batislava, w.o. Radio Paris het be- langrijkste is. nog wel ©ven wachten met de verandering hunner golflengten. Radio Paris zou bovendien voor Nederland zeer ongunstig worden, omdat het slechts 7 kiloperioden in frequentie met Huizen ver schilt, hetgeen voor Roemenië, dat verder wez ligt, uiteraard minder ernstig is. We mogen dus veilig aannemen, dat voor Huizen de bestaande toestand nog ten minste anderhalf jaar kan worden voortgezet, en aangezien te Luzern tevens is bepaald, dat binnen 2 Jaar een nieuwe conferentie moet worden gehouden, is voorloopig wat dat betreft, het grootste gevaar van de baan. Deze beperking van 2 Jaar is gemaakt, omdat van de ondertee kenaars ook velen ontevreden zijn met de nieuwe regeling. Er zijn dan ook zeer vele reserves gemaakt, enkele zoo sterk, dat het „ja" van de onderteekening daarmede vrijwel in een „neen" wat betreft de uit eindelijke regeling van het omroepvraag- stuk is veranderd Men heeft tenslotte geen beteren uitweg geweten, dan de af wijkende meeningen op te nemen in het eindprotocol als z.g. verklaringen en als reserves, aangezien anders van de onder teekening In het geheel niets zou zijn ge komen, daar steeds het eene land zijn eischen afhankelijk stelde van de reserves door een concurreerend land gemaakt. Daarbij is tenslotte de bepaling gemaakt, dat als een derde der onderteekenende ianden binnen twee jaar. dc uiterste grens dus. een nieuwe conferentie bijeen wenscht te roepen, alle onderteekenaars daaraan zullen zijn gebonden. Alles bijeen genomen kunnen we dus zeggen, dat Nederland inderdaad ongun stig bedeeld is, doch dat in de eerste plaats de besluiten van de conferentie door het niet-onderteekenen van 7 der deelnemende landen, vrijwel waardeloos zijn geworden, en ten hoogste kunnen die nen. om bij een volgende bijeenkomst te fungeeren als basis voor verdere onder handelingen. en voorts, dat voor den Ne- derlandschen omroep in het algemeen, de ongunstige bedeeling van ons land door de conferentie van Luzern. geen directe na- deelige gevolgen behoeft te hebben. Zijn wij er dus niet heelemaal zonder kleerscheuren afgekomen ons costuum is nog toonbaar, en voorloopig vertoonen de scheurtjes zich niet! WATERPOLO. A. Z. C. I—D. V. Z. I 6—0. De Delftenaren hadden onderweg pech gekregen en kwamen dientengevolge eerst ruim 9 uur aan. Onder deze omstandig heden viel het voor A.Z.C. niet mee, een polowedstrüd te spelen, temeer wijl dit zevental te voren tegen een combinatie een vriendschappelijken wedstrijd had ge. speeld. Toch hebben de Alphenaren ge ducht van zich afgebeten en een pittige partij polo vertoond, waarbij D.V.Z. met 60 het onderspit moest delven. C. v. Leeuwen opende voor A.Z.C. uit een door hem door Jongeleen toegeplaatsten bad al spoedig de score. Dadelijk daarna ls het Bonte, die geheel vrij liggend den bal in den linkerhoek van het D.V.Z. doel plaatst 20. A.Z.C. blijft sterker, hoewel de Delf tenaren Iets sneller zijn, laat hun samen spel veel te wenschen over. Bij eern aanval van A.ZC. maakt C. v. Leeuwen er 30 van. Even voor de rust vergroot Thlm uit een keurig aangegeven bal van Jongeleen voor A.Z.C. nogmaals den voorsprong 40. Als in de tweede helft C. v. Leeuwen door overplaatsen een goede kans heeft gemist, doet hit het even later beter, wanneer Jongeleen hem den bal aangeeft en hij deze kans fraai benut 50. DV.Z. doet weliswaar enkele tegenaanvallen, doch het spel der Delftenaren ls te doorzichtig waar door de AZ.C -verdediging tijdig kan In grijpen Jongeleen besluit de tragedie voor D.V.Z. met een worp uit het midden die doel treft. Het einde komt. als het bijna 10 uur ls, met een 60 overwinning voor A.Z.C. A. Z. C. II—DE GOUWE II 5—0. De A.Z.C.-reserves kwamen nu heel wat beter voor den dag dan de vorige maal. De thuisploeg was thans over het geheel be duidend sterker. Voor rust wist A.Z.C, mede door goed verdedigen van de Gouwe dit overwicht niet in doelpunten om te zetten. Het schieten liet tijdens deze pe riode van de A.Z.C.-voorhoede veel te wenschen over, zoodat met blanco stand werd gedraaid. Na de rust echter ging het heel wat beter. De Gouwe had toen maar weinig in te brengen A.Z.C. nam direct na de hervatting door een goed doelpunt van J. RaaDhorst de leiding. Dezelfde spe ler brengt daarna den stand op 20. Een nieuwe aanval van A.Z.C. wordt benut door D. den Ouden die de Gouwe-verde- diging zijn rug laat zien en met den bal ln doel zwemt 30. Achtereenvolgens weet J Raaphorst nog tweemaal den voorsprong van A.Z.C. te Vergrooten, zoodat met 50 het einde komt. o ZEI' EN. DE „KIELER WOCHE Drie Nederlandsche deelnemers. Van 22 Juni tot 28 Juni a s. wordt nabij Kiel de z.g „Kieler Woche" gehouden, waaraan ook door een drietal Nederland sche zeilers wordt deelgenomen. In de 12- voetsjollen klasse komen voor Nederland uit de leden van de Watersportvereniging „Loosdrecht" de zeilers F. A. F. Gallé met „Ree" en Jan Maas met „Windekind II" en voorts J. Kagchelland van de Rotterdam- sche Zeilvereeniging met „Glipper." Op 26, 27 en 28 Juni vinden nog spe ciale 12-voetsjollenklassewedstrijden plaats om den z.g. Busley-Erinnerungspreis der Kaiserliche Yacht Club Kiel. Ook voor deze wedstrijden hebben de Nederland sche zeilers ingeschreven. IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIi Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. LAWN-TENNIS. DE WEDSTRIJDEN TE WIMBLEDON. Timmer tennist tegen Sherwood. Gisteren had de loting plaats voor de tenniswedstrijden te Wimbledon. In de eerste ronde komt Timmer uit tegen Sher wood (Engeland), Mej. Rollin Couquerque bindt den strijd aan tegen mevr. Wheat- croft. In het dames-dubbelspel komen mej. Rollin Couquerque en mej. Valerio uit te gen mevr. Pennyquick en mej. Johnston. In het gemengd dubbelspel Timmer en mej. Rollin Couquerque tegen Sertorio en mej. Slaney. In het heerendubbelspel spelen Timmer en Fisher tegen SouthVier. „Tel." RECLAME. D* populair* ni*uwe sigaret met bon •n plaofj*. Gratis reizen en gratis toegang bij vo*tbalw*dstn|den. Sodété CharvcJial Stcèees 2867 VOETBAL. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN QUICK BOYS. Quick Boys IL. F. C. I 01. Gisteravond speelde Quick Boys I, voor bovengenoemde wedstrijden tegen L.F.C. I uit Leiden. De withemden hebben een be nauwde 10 overwinning bevochten, en tot de laatste minuut bleet de uitslag on zeker. Het ls een wedstrijd geworden, die zeer snel was. doch de beide voorhoedes misten tal van kansen; er werd van beide kanten hopeloos slecht geschoten. Tech nisch waren de gasten beter, doch zij be gingen de fout het spel wat te kort te houden, waardoor de achterhoede van Quick Boys gelegenheid kreeg het leder weg te werken. Onder groote belangstelling wordt te on geveer 8 uur afgetrapt, en speelt Quick Boys het eerst tegen den wind in. Direct wordt een hoog tempo ingezet. Belde doelen verkeeren om beurten in gevaar, doch de keepers weten voorloopig hün heiligdom schoon te houden, hoewel bei den voor lastige problemen werden gesteld Ongeveer 2 min- voor de rust begaat de achterhoede der gastheeren een fout, waarna Nagtegeller op vrij fortuinlijke wijze zijn club de leiding bezorgt. 0—1. Na de rust komt Quick Boys er beter ln, doch de achterhoede der withemden is safe en retourneert alles. Eenmaal denken we A. v. d. Plas te zien doelpunten, maar zijn harde schuiver gaat, buiten bereik van Duffels, net voor de paal over de out- lijn. Van Leeuwen aan de andere zijde probeert het ook een paar maal, maar zijn schoten gaan over of naast. Tot twee maal toe krijgt L.F.C. een vrije kans doch beide malen wordt er in keepers handen geschoten. Om beurten zijn de ploegen in den aanval, doch gedoelpunt wordt er niet meer, zoodat het einde komt met een kleine overwinning voor de withemden. De heer Hillebrand leidde dezen wedstrijd naar behooren. NEDERLAND—HONGARIJE. Het elftal definitief samengesteld. Naar wij vernemen heeft van Male defi nitief zijn keuze aanvaard om als doelver- dediger te spelen in het Nederlandsche elftal, dat op Zondag 25 Juni a.s. te Am sterdam ln het Stadion tegen Hongarije zal spelen in het raam van den Olympischen dag. Bonsema heeft echter bedankt, voor hem speelt Schoemakers (Quick Den Haag) mede. Het Nederlandsch elftal is thans als volgt samengesteld: Doel: van Male (Feyenoord). Achter: Weber (A.D.O.) en van Run (P.S.V.). Midden: Pellikaan (L.O.N.G.A.), Ande- riessen (Ajax) en Breitner (A.D.O.). Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus), Lungen (A.F.C.), Schoemakers (Quick) en Mulders (Ajax). Invallers: Veenendaal iNaaldwijk), Lely- l veld (V.U.C.), van Maren (A.D.O.) en van Reenen (Ajax). Scheidsrechter ls de heer J. Mutters. OM DEN QUICK-BOYS-BEKER. Door de vereeniging Quick Boys is aan den L.V.B. een beker aangeboden welke verspeeld moet worden op Zaterdagmid dagen tusschen de vereenigir.gen der Za terdag- en Zondagcompetitie. De L.V.B. heeft den beker met graagte aanvaard. ATHLET1EK. NIEUW WERELDRECORD DISCUSWERPEN DAMES. De Poolsche athlete Mej. Weiss wierp den discus te Lemberg niet minder dan 43.40 Meter ver, waarmede zij haar eigen wereld record aanzienlijk verbeterde. ROODENBURG-COMBINATIEA. W. S. Vrijdagavond speelt A.W.S. (A. W. Sijt- hoff) een vriendschappelijken wedstrijd tegen een Roodenburg-combinatie. De wedstrijd wordt gespeeld op het Rooden- burg-terrein aan den Kanaalweg en vangt aan om 7.30 uur. WINDHONDENRENNEN. WINDHONDENRLNNEN '1. RIJSWIJK. Zooals reeds werd medegedeeld vinden er voor den eersten keer op de Wielerbaan Rijswijk op Zondag 2 Juli windhonden- rennen plaats, die gezien het succes, welke men met deze rennen oogstte in het be gin van dit Jaar ln Alkmaar, zeker ook hier veel publiek zullen trekken. De baan wordt gelegd aan den binnen kant van de 400 M. lange wielerbaan, ter wijl op het middenterrein de startbox wordt geplaatst van waaruit de honden langs een weg, welke schuin op de hoofd- baan toeloopt, starten. Langs deze hoofd- baan loopt een kunstmatig voortgedreven haas. waarvan de snelheid naar believen geregeld kan worden. Er ontwikkelt zich nu een vinnige strijd tusschen de honden, en het ls een gewel dige sensatie, de beesten als een wervel wind te zien voortsnellen. Grooter wordt de sensatie, bij de hindernlsrennen als de honden met angstwekkende vaart, den grond nauwelijks rakend, door de lucht schijnen te zweven. Bij de finish verdwijnt de kunsthaas achter een zeildoek, daar het anders gauw met hem gedaan zou zijn. Wie ooit getuige is geweest van deze windhondenrennen vergeet de verkregen indrukken nooit meer en kan begrijpen dat voor deze sport, welke in ons land nog jong is, in het buitenland een groote en steeds toenemende interesse bestaat. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Morgenavond halfacht zal er te Boskoop een wedstrijd gespeeld worden tusschen Boskoopsche Boys 4 en Stormvogels. Zaterdag a.s. eveneens nam. halfacht zal er een ontmoeting plaats hebben tusschen het 1ste elftal van De Boys en het Goud- sche toerelftal Vitesse. R. S. E. De voetbalvereen. R. S. E organiseert nederlaagwedstrijden voor haar 2de elftal te houden op Maandag- en Vrijdagavond. De inschrijving is open tot en met Woens dag 28 Juni. BILJARTEN. 2e KLASSE KAMPIOENSCHAP L.B B. De uitslagen van gisteravond lulden: W. F. K175 36 23 4.86 L. A. Iterson 105 35 15 3.00 H. Rietbergen 98 42 12 2.33 C. Schouten 125 42 21 4.19 J. Chrispljn 170 51 20 3.33 A. L. Iterson 175 51 28 3.43 Dc stand luidt thans: gesp. gew. verl. car. brt. hs. hg. ag. pnt C. Schouten 2 2 0 350 89 21 4.19 3.93 4 W F. K2 1 1 344 82 23 4.86 4.19 2 L A, Iterson 2 1 1 280 71 35 4.86 3.94 2 J. Chrispijn ..2 1 1 345 100 20 3.57 3.45 2 A. L. Iterson 2 1 1 282 87 28 3.43 3.24 2 H. Rietbergen 2 0 2 228 91 19 2.65 2.50 0 JAARVERG. ZUID-HOLLANDSCHE BOND VAN VEEHANDELAREN. Onder voorzitterschap van den heer v den Hollander is gisteren te Rotterdam cj jaarvergadering gehouden van den Zuid. Hollandschen Bond van Veehandelaren. Het jaarverslag van den secretaris den penningmeester, den heer H. I. Sterner, ge. waagde van de slechte tijden in den handel en daardoor voor het bondsleven; voor vrijwel alle veesoorten was de handel vooral in het voorjaar slecht met nog meer afnemende prijzen. België kwam ge. regeld om de 14 dagen koeien koopen en ook Frankrijk was een goede afnemer; Italië kocht minder en Spanje slechts gel i durende enkele weken in den herfst enkele wagons graskalveren. Tengevolge van de contingenteering en door de hooge tolmu ren waren de resultaten van de geslachte export verre van gunstig. Uit het financieel verslag bleek, dat het batig saldo f. 253.88 bedroeg; de begroolins voor 1934 sluit in ontvangsten en uitgaven met f2.110. Omtrent de markt te Leiden deed de heer Sterner mededeelingen. De Leidsche markt geeft nog steeds aanleiding tot ern stige klachten. De toestand op de Leidsche veemarkt is levensgevaarlijk. Er wordt ver plaatsing van de magere markt naar een terrein achter de vette koemarkt overwo gen, maar er ontbreekt ook dan nog een laad- en losruimte. Bovendien zou een brug over de Rijnsburgersingel noodig zijn. Er is nog een mogelijkheid tot uitbreiding van het terrein, zoodat het plan, dat men aanvankelijk meende te moeten ontraden, nu in beraad wordt gehouden. Omtrent den toestand op de veemarkt te Leiden merkte de heer Van Dam nog op, dat er wel weinig veranderd zal kunnen worden, omdat uitbreiding niet mogelijk is. Achter het terrein ligt een Joodsche be graafplaats, die niet ontruimd mag wor den. Spr. zou een derden toegang tot de markt wenschen, b.v. door de Narmstiaat. De marktcommissie ziet weinig resultaat van haar werk, zou het daarom niet beter I zijn wanneer het hoofdbestuur een verzoek aan het gemeentebestuur van Leiden zog richten. De voorzitter raadde den heer Van Dam zich tot de Leidsche marktcommissie te wenden. De heeren C. Alkemade, M. Molenaar Pzn. en H. I. Sterner werden bij acclamatie als bestuursleden herkozen; door de be noeming van den heer J .Moens uit Wad- dinxveen werd in de vacature der Rotter- damsche marktcommissie voorzien. De heer M. den Hollander zal de Bond vertegenwoordigen op de JaarliJksche ver gadering van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren: plaatsvervangers ziln de heeren H. Grootenboer en P. Levie. De heer C. Alkemade werd benoemd tot lid van het algemeen bestuur, plaatsvervan gend lid de heer M. den Hollander. De heer L. Sleeuwenhoek besprak vervol gens het voeren van een landelijke actie om te komen tot verlaging van markteel den en vaste standplaatsen en noemd ir dit verband het zenden van een verzoet- schrift van alle afdeelineen van de n- meentebesturen in deze afdeelingen. Nfii, de heer M. Grootenboer de plannen t J toegelicht werd besloten tot het hoi*! van een kerstmistentoonstelling. De aftre-1 dende bondsvoorzitter, de heer J. P va] der Stoel uit Leiden werd door de vergacf- ring weder candidaat gesteld. In de middagvergadering hield de eere voorzitter van den Bond, de heer M. de Haas, een inleiding over de vraag welk standpunt de georganiseerde veehandelaar heeft in te nemen tegenover de regeerinzs- maatregelen en gaf hierin verschillende manieren aan, waarop de veestapel inge krompen zou kunnen worden; het beste middel is echter uitbreiding van den uit voer. Spr. wees er op, dat sinds 1927 de prijzen plusminus 40 a 50 pet. zijn teiug- geioopen; terwijl in de jaren 1927, '28 en '29 de uitvoer den invoer met ongeveer 10 mülioen K.G. overtrof; in 1930, 31 en '32 zijn echter niet minder dan 34'/i millioen K.G. meer ingevoerd dan uitgevoerd' Tenslotte stelde spr. de vraag of de re geering geen invloed zou kunnen uitoefe nen op gesubsidieerde instellingen ten gunste van het inheemsche vleesch. in welk verband de benoeming van den heer van der Stoel tot lid van de directie der Rund vee-Centrale den leden van groot nut kon zijn. De heer J. P. van der Stoel sprak ver volgens over de taak van den veehandel in ons economisch leven en wees hierbij op de onmisbaarheid van den veehandel en de noodzakelijkheid aaneengesloten voor de belangen te strijden. De heer P. Levie bepleitte vervolgens de instelling van een pensioenfonds voor veehandelaren dat o.a. bereikt zou kunnen worden door afschaf fing van het fooiensysteem en dat voor alle veehandelaren zonder uitzondering zou moeten gelden. -1 zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandei, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Joh. HOGER VORST, Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandei, Haven 2/4 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - 0°gstgee'f en des Zaterdags bij A.H.v.d.VOOREN, H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10