LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 20 Juni 193 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. AGENDA. R. S. STOKVIS ZONEN i, BENOEMING EN ONTSLAG. Als opvolger van den heer A. L. van Beeck als leeraar ln geschiedenis en aardrijkskunde aan het Gymnasium be velen curatoren aan den heer J. van Ros- sem, leeraar aan het gymnasium te Zwolle en, waar de aanbeveling 2 namen moet bevatten, als no. 2 dr J. Theunisz, leeraar aan de gymnasia te Leeuwarden en Sneek. Voorts bevelen zijn nog aan als leeraar in de geschiedenis dr. R. E Din ger Hattlnk, reeds 3 jaar tijdelijk, en als no. 2 dr. J. J. Westendorp Boerma. leeraar aan de H B S. te Zierikzee. B. en W. stellen voor op verzoek eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den Burg. Stand, belast met het sluiten van huwelijken, aan den heer J. Bots. VERKOOP GROND. Van M. C van Straten en H, Piekaar, beiden wonende alhier, zijn verzoeken in gekomen, om van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen respectievelijk aan den Lammenschans- weg, hoek Hyaclnthenstraat, en aan de Van den Brandelerkade. Met de adressanten is overeenstemming bereikt omtrent den verkoop van deze terreinen, groot pl.m 987 M2 en pl.m. 1320 M2., tegen den prijs van resp f. 12.50 en f. 12.per M2. INSTELLEN RECHTSVORDERING Eenigen tijd geleden werden door een automobiel, bestuurd door den heer W. J. H. Verbruggen, te Delft, twee lantarens, staande op het Rapenburg, aangereden. De herstellingskosten van de hierdoor ontstane schade enz. hebben bedragen f. 12189. Aangezien de heer Verbruggen voor deze schade ls aansprakelijk te stel len en hij tot dusverre slechts een bedrag van f. 5.ter zake heeft betaald, zal een bedrag van f. 116.39 langs gerechtelijken weg moeten worden ingevorderd. DUBBELE DIENSTWONING LICHTFABRIEKEN. Met een voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit, om over te gaan tot den bouw van een dubbele dienstwoning op het terrein dier fabrieken ten Noorden van den Mare- slngei, kunnen B. en W. zich vereenigen, nu gebleken ls, dat de bouwkosten, die aan vankelijk op f. 17 000 waren begroot, als gevolg van een eenvoudiger afwerking van het inwendige der woningen nader op f. 14.400.kunnen worden geraamd. De te bouwen dubbele dienstwoning is bestemd ter vervanging van de vroegere, thans afgebroken, gasmeesterswoning op het bovengenoemde terrein, van de woning op het inmiddels afgegraven Papegaaisbol- werk en van de woning op de begraaf plaats Heerenpoort (Groote Bolwerk). VERLENGING VAN VERORDENINGEN De verordening tot heffing van school geld voor het Lager Onderwijs, alsmede de verordening tot heffing van schoolgeld voor het Buitengewoon Lager Onderwijs, zooals deze werd gewijzigd bij verorde ning van 6 Juli 1931 werden door de Kroon goedgekeurd tot 1 September a.s. B. en W. stellen voor deze verordenin gen opnieuw vast te stellen. SALARIS-VERBETERING. Het bestuur van de afdeellng Leiden van den Algemeenen Bond van Overheidsper soneel heeft tot B. en W. het verzoek ge richt, om de rioolruimers (reinigers bij den rloleeringsdienst van Gemeentewerken i in een numeriek hoogere loongroep in te deelen, omdat de geldende groepeering niet geacht kan worden in overstemming te zijn met den aard van het werk. Deze werklieden een 6-tal in vasten dienst zijn thans als „reiniger" in de laagste loongroep geplaatst, (f. 27. f. 30.60 per week). Het werk van de riool- ruimers vergelijkende met dat van andere werklieden kan de indeeling in de eerste loonklasse inderdaad niet juist worden ge noemd. De rioolruimers behooren in be zoldiging niet achter te staan bij grond werkers, opperlieden, karophalers, syphon- pompers. zwemknechts, enz., die in de 2e loonklasse (f. 28.35f.3195) zijn gerang schikt. In overeenstemming met het ad vies van de Algemoene Werklieden Com missie komt het B. en W. dan ook billijk voor, dat de rioolruimers naar deze loon groep worden overgebracht. Voor indeeling in de 3e loongroep f 29.70—f. 33.30), ge lijk adressant vraagt, bestaan h.i. echter geen voldoende termen, aangezien tot deze loongroep bepaalde vaklieden (loodgieter, smid. schilder, tuinman le klasse) behoo ren. die. anders dan rioolruimers, een leer tijd moeten doorloopen, teneinde zich de vereischte vakkennis eigen te maken. Uiteraard zou bij een algemeene her ziening van de loonen en salarissen van het gemeenteper."joneel. zooals die indertijd in het voornemen lag, een wijziging van de onderwerpelijke loongroepeering vanzelf aan de orde zijn gekomen. Nu de tijdsom standigheden er echter toe leidden, dat deze algemeene herziening geen verderen voortgang kon hebben, mag de afdoening van de onderwerpelijke aangelegenheid der rioolruimers niet langer worden uit gesteld: het gaat hier immers om een ver betering in de bestaande classificatie, die, als geval van zeer hooge uitzondering, ook in dezen tijd niet achterwege mag blijven. Ten aanzien van den door genoemde Commissie geuiten wensch, dat den desbe- treffenden werklieden terstond het maxi mum van de nieuwe loongroep worde toe gekend, merken B. en W. op, dat in casu voor de bepaling van het loon de onder de le loongroep doorgebrachte diensttijd mee telt. zoodat belanghebbenden automatisch in het genot van het maximum loon van de 2e groep worden gesteld. Gevolg gevende aan de bij de laatste Memorie van Antwoord gedane toezegging, maken B. en W. van deze gelegenheid ge bruik om, eveneens bij wijze van hooge uit zondering, nog ten aanzien van een an dere functie een verbetering van de loon- bepaling voor te stellen. Het salaris van den Adiunct-Directeur van den Markt- en Havendienst bedraagt thans f.2300.- f.2600.doch ook deze wedde kan, mede gelet op de wedden voor andere betrekkin gen, niet geacht worden in een juiste ver houding te staan tot de eischen, die het bekleeden van dit ambt stelt. Voor deze functie behoort een salaris te gelden, ge lijk aan dat voor een commies 2e klasse, die f.2600.f 3000.— geniet. CONSULTATIEBUREAU VOOR MOEILIJKE KINDEREN. Tegen het einde van het jaar 1931 wendde het Comité tot instandhouding van een Consultatiebureau voor moeilijke kin deren te Lelden, zich tot B. en W. met het verzoek om te bevorderen, dat aan het Comité een subsidie van f. 600.wordt verleend. In zijn desbetreffend adres schrijft het Comité, dat ook van particu liere zijde belangstelling voor het werk van het bureau wordt getoond in den vorm van bijdragen in eens en per jaar, terwijl het Instituut voor Praeventieve Genees kunde de benoodigde lokaliteit kosteloos ter beschikking stelde. De gewone onkos ten kunnen uit de gewone middelen wor den bestreden, maar deze middelen schie ten te kort voor de aanstelling van een be zoldigde maatschappelijke werkster, in ver band waarmede een jaarlijksche bijdrage van f. 600.aan de gemeente wordt ge vraagd. Gelijk B. en W. in de Memorie van Ant woord betreffende de begrooting van het loopende jaar mededeelden, had het Col lege direct na de indiening van de subsidie aanvraag dus lang voor de behandeling van de begrooting 1933 met de daarin op genomen subsidie-beprekingen het Comité doen weten, dat medewerking al leen was te verwachten, wanneer 't pogin gen ln het werk zou hebben gesteld, om ook van de zijde van het bijzonder onder wijs financieele hulp te verkrijgen. Het aanvankelijk denkbeeld was n.l.. om een subsidieregeling te bevorderen in dien zin, dat het openbaar en het bijzonder onder wijs elk een zelfde bedrag per schoolplich- tigen leerling zouden bijdragen. Ten tijde van de aanbieding van de Memorie van Antwoord was het College door de betrok ken instelling nog niet voldoende omtrent het resultaat van bedoelde pogingen inge licht. Bij de behandeling van de begrooting werden om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van den heer Wilbrink om een subsidie te verleenen van f. 300.en een voorstel van Mevr. Brag- gaarde Does om een bedrag van f. 600 toe te kennen. Inmiddels ontvingen B. en W. van het Comité mededeelihg van alle van de bij- znodere schoolbesturen ontvangen ant woorden; het resultaat van het gepleegde overleg was. dat door de bijzondere scholen in totaal werden toegekend jaarlijksche bijdragen tot een bedrag van f. 60Dit resultaat beantwoordde natuurlijk niet aan den opzet, zooals het College zich dien aanvankelijk had gedacht. Volledigheidshalve moeten B. en W. hieraan toevoegen dat bij het bestuur ook bezwaar bleek te bestaan tegen een sub sidieregeling op den aangegeven voet. Ge vreesd werd, dat bij deze regeling de split sing in openbaar en bijzonder onderwijs ook door het bureau bij zijn werk zöu moeten worden aanvaard, waartegen het principieel bedenking had Een tweede be zwaar achtte het bestuur gelegen in de omstandigheid, dat het bureau zich tevens bemoeit met kinderen beneden en boven den leerplichtigen leeftijd. Door dit standpunt van het bestuur kwam de door B. en W. voor de gemeente gedachte subsidie-basis weg te vallen en werd het derhalve voor de gemeente moei lijker om een goeden grondslag voor toe kenning van subsidie te vinden. Boven dien was na de indiening van het ver zoek om subsidie en de eerste behande ling daarvan de financieele toestand der gemeente zoodanig verslechterd, dat bij de begrooting 1933 voorstellen moesten worden gedaan en door den Raad aan vaard. om tal van subsidies en bijdragen voor tenminste even nuttige en sympa thieke doeleinden te verminderen of zelfs geheel in te trekken. Hierbij sluit zich aan een gedragslijn volgens welke in dezen tijd nieuwe subsidies slechts mogen wor den toegekend bij hooge uitzondering, in gevallen b.v.. die uit de crisis voortvloeien en die voorziening mede door de gemeente vereischen. Nu kan men ten aanzien van het onder werpelijke mstituut het standpunt inne men dat het om een nieuwe instelling gaat. die niet tot deze uitzonderingsgeval len behoort en derhalve in dezen tijd niet voor regeling door of met behulp van de gemeente in aanmerking: komt. Het be lang, dat de gemeente bij deze instelling heeft schijnt B. en W. althans niet zoo heel groot toe. Mocht de Raad echter, nu van twee zij den uit haar midden daartoe strekkende voorstellen zijn gedaan toch financleelen steun willen toekennen, dan heeft het College daartegen wel geen oveiwegend bezwaar, doch dan dient naar zijn mee ning de subsidie zich in elk geval te be perken tot een bedrag van f. 300 per jaar. VER. TOT VERBETERING LOT BLINDEN Bij adres verzoekt het bestuur van de afdeeling Leiden der Vereeniging tot Ver betering van het Lot der Blinden in Ne derland en zijn Koloniën om de subsidie voor deze vereeniging te verhoogen tot f. 7000 per jaar. Nadat de subsidie aanvankelijk werd bepaald op f. 1500, werd zij eerst ver hoogd tot f3000 en daarna nog tot f. 5000. Hoezeer ook in den tegenwoordigen tijd de uitgaven moeten worden beperkt, moet thans andermaal verhooging van de sub sidie plaats hebben, wil de afdeeling in staat blijven haar hoogst nuttige werk te verrichten De exploitatierekening over 1932 sluit met een tekort van f. 2075.93, waaronder begrepen het tekort over 1931 ad f. 1208 71 zoodat 1932 zelf een deficit opleverde van f. 867 22; bovendien heeft de vereeniging het nog overgebleven eigen kapitaaltje van f. 381 39 te nbehoeve van de exploita tie gebruikt zoodat hel totale tekort over beide jaren op f. 2075.93 plus f. 381.39 is f. 2457.32 moet worden gesteld. De afdeeling dient op twee wijzen te worden geholpen. In de eerste plaats be hoort haar het tot en met 1932 geleden verlies te worden uitgekeerd, teneinde den staat harer kasmiddelen te verbeteren; door deze uitkeering zal zij n.l. in de ge legenheid zijn de bij particulieren opge- nomen gelden af te lossen. Bovendien moet ook voor het vervolg de subsidie op nieuw worden verhoogd. Een subsidie van f. 7000, gelijk de afdeeling in haar adres vraagt, achten B. en W. echter niet noo- dig; op grond van de resultaten van de jaren 1931 en 1932 kan en moet h.i. met een meerdere subsidie van f. 1000 per jaar worden volstaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit ls de heer mr. dr. A. L. Scholtens, benoemd tot secretaris-gene raal van het Departement van Sociale Zaken en is hij tevens belast met de waarneming van het ambt van secretaris generaal van het Departement van Eco nomische Zaken totdat zijn opvolger zal zijn benoemd. Bij Kon. besluit is aan prof. G. Schel- tema, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Gezondheidsraad, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspec teur der posterijen, telegrafie en telefonie T. Nauta, thans aangewezen als adjunct inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is aangewezen als voor zitter van den Zuiderzeeraad, het lid van die Raad dr. ir. H. Wortman, oud-direct, generaal der Zuiderzeewerken, te 'sGra- venhage. o RIJKSBIJDRAGE STEUNVERLEENING EN WERKVERSCHAFFING. Adres van de Ver .van Nederl. Gemeenten. Blijkens een mededeeling in het Week blad voor Gemeentebelangen heeft de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten zich terstond bij het optreden van den minister van Sociale Zaken tot dien be windsman gewend met een adres, waarin gewezen wordt op de moeilijkheden, welke de gemeenten bij de tegenwoordige rege ling van steunverleening en werkver schaffing ondervinden. Door genoemde vereeniging is namelijk onlangs in een groot aantal gemeenten een onderzoek ingesteld naar deze rege ling. Uit de naar aanleiding daarvan ver kregen gegevens bleek, dat algemeen als zeer groot bezwaar wordt gevoeld de om standigheid, dat de gemeentebesturen niet tijdig weten welk percentage in de kosten van steunverleening en werkverschaffing door het Rijk als subsidie zal worden vergoed. Het niet bekend zijn door sub sidiepercentages van het Rijk toch ont neemt den gemeentebesturen de moge lijkheid om een goed inzicht te behou den in den financieelen toestand hunner gemeenten, hetgeen voor een juist finan cieel beleid vooral in deze tijden niet zonder gevaar is te achten. Een tweede bezwaar is het uitblijven der betalingen van de subsidiebedragen lang nadat is gedeclareerd en het subsidiepercentage is vastgesteld. Een gemeentebestuur heeft medegedeeld, dat over 1932 ten aanzien van zijn gemeente nog geen enkele afre kening heeft plaats gehad en dat de vor dering op het Rijk van 1 Januari 1932 tot en met 25 Maart 1933 is opgeloopen tot f. 151 616.83. Door de omstandigheid, dat de gemeen ten uitkeeringen moeten doen, zonder dat zij de daarvoor toegezegde subsidie ont vangen, ontstaat bij velen een gebrek aan kasmiddelen. Gewoonlijk dient men dan een aanvraag bij de Regeering in om een voorschot op de subsidie, welk voorschot meestal wordt uitgekeerd. Dit stelsel van incidenteele uitkeering van voorschotten brengt, zoowel voor het Rijk als voor de gemeenten, zoovele administratieve be slommeringen met zich, met als gevolg daarvan groote vertraging in de uitbeta ling der voorschotten, dat de gemeenten in zeer beperkte mate met dit systeem gebaat &jn. De Vereen, van Nederl. Gemeenten bepleit daarom een stelsel van periodieke voorschotten ten behoeve van alle betrok ken gemeenten, een stelsel, gelijk ook op ander gebied toepassing vindt, b.v. krach tens art 60 der Lager Onderwijswet 1920 en den betreffenden algemeenen maat regel van bestuur van 4 September 1923 (St.bl. no. 431), regelende de verhouding tusschen rijk en gemeenten ten aanzien van vergoeding der onderwijzerssalarissen. Voor vaststelling van den preciesen inhoud van een dergelijke regeling denkt de vereeniging aan een bespreking hier van in de contactcommissie tusschen Rijk en gemeenten in zake vragen betreffende steunverleening en werkverschaffing. o VERSCHILLENDE NOOD-UITKEERINGEN Ingediend is een suppletoire begrooting van Binnenlandsche Zaken 1932. Ter vol doening van een toezegging wordt f 200.000.uitgetrokken als onderstand in de bestrijding van kosten der provin ciale huishouding van Drente Bij het samenstellen van de begrooting voor 1932 kon niet worden voorzien, dat het aantal noodlijdende gemeenten zich in die mate zou uitbreiden, als in den loop van 1932 het geval is geweest. Verschillende gemeenten hebben, ten einde haar begrooting voor 1932 sluitend te kunnen maken, een beroep moeten doen op 's-Rijks kas. Hoewel verschillende aan vragen nog in onderzoek zijn kan worden aangenomen, dat f. 1.000 000 voor 1932 in totaal zal moeten worden besteed. Een meerder bedrag van f. 600.000 wordt aan gevraagd Dt post voor ondersteuning van buitens lands verblijvende of van daar in Neder land gekomen armen zal met f. 2.550.000 worden overschreden. Derhalve wordt voorgesteld, deze post met dat bedrag als crisisuitgaven te verhoogen. Voorts is het aandeel van het Rijk in de kosten der wachtgelduitkeeringen van verschillende werkgevers in den scheeps bouw verhoogd van 25 tot 55 pCt. Dit maakt een verhooging van het betreffende artikel met f 53.000 noodzakelijk. Door vermindering van andere posten worden de gewone uitgaven ten slotte ver hoogd met f. 82 626. o DE POSTVLUCHTEN. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ontvangen dat de „Ijsvogel" op de thuisreis gisteren in Rutbah is aange komen. DE OPIUM-OVEREENKOMST. De Nederlandsche akte van bekrachti ging van de overeenkomst nopens het ge bruik van bereid opium 'van 27 November 1931. is op 22 Mei U op het secretariaat van den Volkenbond te Genève neergelegd. De overeenkomst is eveneens bekrachtigd door Frankrijk en Groot Britannië. Aangezien zij in werking zal treden wanneer alle staten die haar ondertee kend hebben, haar zullen hebben bekrach tigd. en tot dusver aan deze voorwaarde nog niet is voldaan, treedt deze overeen komst nog niet in werking. ONTWIKKELING MIDDELEN TOT HET VOORKOMEN VAN DEN OORLOG. De Nederlandsche akte van bekrachti ging van het verdrag van 26 September 1931 tot ontwikkeling van de middelen tot het voorkomen van den oorlog is op 30 Mei 1.1. op het Secretariaat van den Vol kenbond te Genève neergelegd. Ingevolge deze bekrachtiging is het verdrag aan vaard voor het Rijk in Europa, Neder- landsch-Indië, Suriname en Curacao. Het verdrag is eveneens bekrachtigd door Noorwegen en Peru. Aangezien het verdrag in werking zal treden wanneer 10 staten het zullen heb ben bekrachtigd of zullen zijn toegetre den en gelijk uit het bovenstaande blijkt tot dusver aan dezen voorwaarde niet is voldaan, treedt het verdrag nog niet in wei king. HET UITBLIJVEN VAN STEUNGELDEN. Voor de aardappelmeelindustrie Het lid der Tweede Kamer, de heer Bierema, heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld. 1. Is de minister bereid mede te deelen, waarom ondanks het feit, dat het wets ontwerp tot steunverleening aan de aard appelmeelindustrie geruimen tijd geleden door de Staten Generaal werd aangeno men en alle voorbereidende maatregelen getroffen zijn, de uitbetaling der steun gelden nog steeds achterwege is gebleven? 2. Is het den minister bekend, dat ver schillende fabrieken in goed vertrouwen, dat de uitkeering van Regeeringswege spoedig zou geschieden, deze steungelden uit geleend geld hebben voorgeschoten en daardoor moeilijkheden en kosten onder vinden, terwijl in de gevallen, dat. de fabrieken de uitkeering niet deden," de betrokken verbouwers ln groote moeilijk heden zijn geraakt? 3. Is de minister bereid maatregelen te nemen, dat thans onverwijld tot uitbeta ling der steungelden wordt overgegaan? o SALARISVERLAGING BIJ DE PROV. KEURINGSDIENSTEN- De minister van Sociale Zaken heeft aan de drie provinciën*. Sfaar provinciale keu ringsdiensten zijn gevestigd en aan de 18 gemeenten, waar keuringsdiensten voor waren bestaan, doen weten, dat de be zoldiging voor de gemeentelijke en pro vinciale ambtenaren aan die diensten ver bonden in overeenstemming moet worden gebracht met de salarissen, die rijksamb tenaren krachtens het bezoldigingsbesluit genieten. Natuurl k kunnen de gemeenten, die autonoom zijn, weigeren aan het verzoek van den minister te voldoen. Het rijk heeft echter een middel in de hand om die ge meenten tot op zekere hoogte te dwingen. Artikel 13 van de Warenwet bepaalt n.l. dat het rijk de helft van de kosten van den keuringsdienst draagt, onder voor waarden, bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen. Een der voorwaarden zal u zijn de ge lijkstelling van de gemeentelijke salaris sen van de ambtenaren van den keurings dienst met de salarissen van rijksambte naren van den keuringsdienst. Voldoet eenige gemeente daaraan niet, dan houdt het rijk de bijdrage tot de helft van de kosten van den keuringsdienst in (Tel.) BOSCH-BRANDWEER OP DE VELUWE. Weest voorzichtig met rooken! De Veluwe! Een naam, die herinneringen opwekt van aangenaam doorgebrachte vacanties; herinneringen aan heerlijke wandelingen of fietstochten door onvolprezen bosschen, aan zwerftochten over uitgestrekte heide velden met schitterende vergezichten, die konden trillen in de heete lucht, welke weer werd uitgestraald door den kurk- drogen bodem. De Veluwsche dorpen zullen straks weer bevolkt worden met honderden en nog eens honderden vacantiegangers die ook weer zullen genieten in het bosch en op de heide. Laat men dan bedenken dat één vonk voldoende is om al dat schoons ln vlam te zetten en te verwoesten. Hoevelen zijn door onbedachtzaamheid de stichters geweest van branden die groote schade hebben aangericht aan deze natuurmonu menten. De heide- en boschbranden namen ln de laatste jaren steeds in aantal toe en men schrijft dit in hoofdzaak toe aan onachtzaam weggeworpen brandende siga retten die als lonten werken in de kurk droge heidevelden en bosschen. In 1929 was het aantal bosch- en heide branden zeer groot en de schade even redig. Dit gaf den burgemeester van dc gemeente Barneveld den heer Westrit, aanleiding een aantal autoriteiten te Put ten bij elkaar te roepen om maatregelen te beramen de branden tot een minimum oppervlakte te beperken. Er werd in 1930 het boschbrandweer- comité opgericht, dat van alle kanten groote instemming mocht ondervinden. Tot voorzitter van dit Comité werd be noemd de heer Westrik. burgemeester van Barneveld, tot secretaris de heer Van 't Hoff, houtvester van het Staatsbosch- beheer te Apeldoorn en tot penningmees ter jhr. van Suchtelen van de Haare, op perhoutvester van HM. de Koningin. Dit comité heeft een excursie gehouden om te laten zien op welke wijze er wordt gewerkt om het alarmeeren en beperken van bosch- en heidebranden op de Mid den- en Noord-Veluwe zoo goed en zoo snel mogelijk te beperken. HEDEN: Jeruël. Groenesteeg: Samenkomst 8 namiddag. Pieterskerkgracht 9: Ledenverg. ZH. Ve Het Groene Kruis, afd. Leiden, 9 uur o Alphen a. d. Rijn (hotel Centraal): p,0- avond zweefvliegen, 8 uur n.m. Woensdag. Den Burcht: Tuinfeest ten bate d R.K. Stille Armen. 212 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 u. nam „Onder Tucht". Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg, 8 uur nam; „Wat mannen weten moesten". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur- Trianon-Theater Breestraat, 8 u. nam.' „Der verliebte Blasekopp". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam- 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Juni a.s. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort-Rapenburz 12, telef. 594. RECLAME. A.SW.-product. 2727 De voorzitter van het boschbrandweer' comité deelde mede dat op de Noord- eii Midden-Veluwe twaalf brandtorens ra ingericht. In die torens wordt trouw wacht gehouden. Zij zijn voorzien van« telefoon en van instrumenten om mr- keurig de plaats te kunnen pellen, brand wordt opgemerkt. Het geheele terrein is verdeeld in a groepen. Van uit den toren wordt dl groepscommandant van het uitbreken van een brand telefonisch op de hoogte ge-1 steld. De groepscommandant roept dan dt mannen op die zich als vrijwilligers heb ben opgegeven. Op een hun bekende plaats wordt verzameld. Zij vinden daar een depot van 45 schoppen, een aantal buien en een melkbus met water. Deze laatste dient niet vóór het blusschen van het I vuur, maar om de brandblusschers van drinken te voorzien. Al dit materiaal be nevens de manschappen worden op een vrachtauto geladen om gereden te wordea naar de plek waar de brand is gesigna leerd. Uit deze torens zijn dit jaar reeds 48 branden gesignaleerd, waarvan de mees- ten door het snel optreden geen grooten omvang aannamen. De mannen, die in de torens op brand wacht staan en ook de vrijwilligers die den brand blusschen worden voor hun werk betaald De inkomsten van het comi té bestaan uit vaste bijdragen en subsidies De heer Westrik hoopt dat als straks we.- licht de gemeentebesturen moeten bezui nigen bij het geven van subsidies, die voor het boschbrandweerfonds daar nie- bij zal zijn. ———o TELEGRAFEEREN UIT DE LUCHT. De K.L.M.-directie verzendt het eerste telegram. Gistermiddag heeft de directie van de K.L.M. den telegraafdienst uit vliegtuigen officieel geopend. Aan boord van de P.H.A.I.F. werd een telegram aan de bla den verzonden, waarin werd medege deeld. dat de telegraafdienst op 500meter hoogte boven Alphen aan den Rijn werking was gesteld. De Aerodio z°vsae voor een snelle expeditie van dit bericht. o UIT NED. OOST-INDIE. VOOR DEN ZEEKRIJGSRAAD. SOERABAIJA, 20 Juni (Anetal. De Zee- krijgsraad berechtte 34 opvarenden van Hr Ms. „Evertsen", beschuldigd van°jj' zettelijke ongehoorzaamheid. Het betrej hier het geval van het niet baksgewj aantreden, gevolgd door het niet-opvoig van een persoonlijk door een officier g geven bevel. De eisch tegen 27 beklaag den luidde acht maanden gevanganls?,Hn onder aftrek van den tijd doorgebracn preventieve hechtenis met voor 5 nun ontslag uit den dienst en voor 4 anae verlaging in rang. De eisch tegen 6 ner luidde tien maanden gevangen1» onder aftrek van den tijd doorgebracn preventieve hechtenis met ontslag uii dienst. Tegen een beklaagde werd gw ul. een jaar gevangenisstraf met ontslag den dienst. o MR. DR. A. STUURMAN- t GRABAG. 19 Juni (Aneta). overleden Mr. Dr. A. Stuurman, Landrechter te Semarang. -j

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6