LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 20 Juni I931 BUITENLAND. RECHTZAKEN. OVERVAL IN EEN WINKEL. De vrouw van een loodgieter, wonende Derde Oosterparkstraat 72 te Amsterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat er, toen zij alleen thuis was, een man ln den winkel kwam, die vroeg of hij mocht telefoneeren. Terwijl zij hem hielp zoeken naar het nummer, overweldigde hij haar en toen de vrouw om hulp riep, kwam er nog een tweede bij. Zij verloor het be wustzijn en toen zij weer bijkwam, waren de twee mannen verdwenen. Oi er iets gestolen ls. staat nog niet vast. Wel schijnt de boel overhoop te zijn gehaald. DE INBRAAK IN DE R.-K. KERK TE DRL'TEN. Gisteren heeft de Renkumsche politie in samenwerking met de Amsterdamsche re cherche de hand gelegd op twee personen uit Amsterdam, die verdacht worden van medeplichtigheid aan de Inbraak in den nacht van 13 op 14 Juni ln de R -K kerk en pastorie te Druten. Hierbij was een be drag van duizend gulden uit de brandkast in de pastorie gestolen, terwijl in de kerk de offerblokken waren geledigd. Het zijn de gebroeders J. H. A. en J. A.. beruchte recidivisten. INBRAAK TE BOEKEL. Zondagnacht hebben onbevoegden zich door verbreking van een ruit toegang verschaft tot de boerderij van den land bouwer J. van Grinsven te Boekei (NBr.). De inbrekers hebben de brandkast open gebroken en daaruit een bedrag van onge veer 100 gulden aan contanten gestolen. Ook worden cenlge gouden en zilveren sieraden vermist. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in, waarbij gebruik wordt gemaakt van speurhonden Van de daders is echter geen spoor ontdekt. TRAGISCH EINDE VAN EEN LOGEERPARTIJTJE. Het 12-jarig zoontje van den arbeider M. te Mldwolde, dat logeerde te Bour- tange. is bij het baden ln de Moddermans wij k verdronken. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. Te Zwaagdijk was, naar de „Ct. het N. v. d. D." meldt, een veehouder met twee paarden bezig hooi te maaien. Een der viervoeters, een jong en flink paard, scheen niet veel zin te hebben en staakte zoo nu en dan het werk De boer maakte zich daarover zóó boos. dat hij het dier een touw aan de tong bond en het daar aan voorttrok. Het gevolg was, dat het paard dit lichaamsdeel uit den bek gerukt werd. Het arme dier moest worden afge maakt Tegen den kweller werd proces verbaal opgemaakt. o ROODVONK IN HET GARNIZOEN TE ASSEN. In het garnizoen te Assen komt onder de mllitaiTen roodvonk voor. De Genees kundige dienst heeft maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen SMOKKEL-AFFAIRES. In een garage te Aken deden Zaterdag nacht beambten een Inval. Ze legden be slag op een Limburgsche auto. die al minstens 20 keer koffie frauduleus over de grens had gebracht. Telkens werden 250 pond koffie gesmokkeld, verborgen in de auto-banden. De Hollandsche chauffeur en de Akensche koopman, die beiden in arrest zijn gesteld, werden op heeterdaad betrapt bij het ledigen van de autoban den. De smokkelaars zijn verraden. (Msbde). Door kommiezen en marechaussées te Achtmaal (N.-Br.) ls Zondagmorgen aan gehouden en in beslag genomen een auto waarin zich 400 kg. margarine bevonden, gesmokkeld uit België. De bestuurder was voorzien van een geladen revolver, doch de ambtenaren waren hem voor, zoodat hij van bedoeld wapen geen gebruik heeft kunnen maken. Tegen den bestuurder ls proces-verbaal opgemaakt, terwijl de auto in beslag genomen werd. o BUITENLANDSCH GEMENGD. HET VLIEGONGELUK TE NANCY. .Het vliegongeluk, dat te Nancy plaats vond, heeft nog een tweede slachtoffer geëlscht. Van de veertig gewonden verkeeren er nog drie ln levensgevaar. ZWAAR WEER IN ENGELAND. Een hevige onweersstorm heeft gister middag boven vele deelen van Engeland gewoed In de omgeving van Londen zijn drie personen door den bliksem getrof fen en gedood, verscheidene anderen wer den gewond. DOOR ONTPLOFFENDE GRANAAT GEDOOD. In de buurt van Kowno hebben drie zusjes van 7 tot 12 jaren geprobeerd een oude granaat te openen. De granaat ont plofte. De kinderen werden gedood. o DE ONTVOERDE BIERBROUWER WEEK VRIJGELATEN. William Hamm Junior, de rijke bier brouwer, die door bandieten ontvoerd was, is vrijgelaten. De bandieten hadden een losprijs van 100.000 dollar geelscht en ofschoon de familie oorspronkelijk had verklaard een dergelijken prijs niet te willen betalen schijnt men tenslotte een lageren prijs aan de bandieten te hebben betaald. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Londen. - Hervatting der Ontwapeningsconfercnlie. - Duitsch- land trekt zich terug van de Arbeids- conferentie. In de zitting der Economische Commis sie te Londen heelt gistermiddag eerst de Russische vertegenwoordiger Litwlnow het woord gevoerd. Spr. hoopte, dat de Rus sische resolutie inzake de uitschakeling van alle agressieve en discrimineerende bepalingen spoedig in behandeling zal komen. Hij steunde voorts de door de Amerikaansche en andere delegaties voor gestelde uitbreiding van het tarievenbe- stand. De voorzitter der commissie, dr. Colijn, zeide, dat niets een bespreking der Russi sche resolutie ln den weg staat, doch hij gaf te kennen, dat zulks met het oog op het bizondere van de Russische voorstellen pas later het geval zal zijn. Na den vertegenwoordiger van Urugay was het woord aan den Duitschen Ministe- rialrat Posse. Deze wees op de bizondere positie van den Duitschen buitenland- schen handel. De Duitsche uitvoer is den laatsten tijd in buitengewoon groote mate achteruitgegaan. Het heeft daarom den indruk alsof de erkenning, dat de debi teur zijn schulden slechts ln waren kan betalen, nog steeds in theorie bestaat en nog niet ln practUk is gebracht. De eigen lijke oorzaak voor de belemmeringen van het ruilverkeer is de algemeene verwor ding der productie. De Duitsche delegatie begroet daarom het Fransche voorstel in zake coördinatie der productie. Men mag niet vergeten, dat de boer het meest sta biele element in Duitschland is en dat zijn handhaving daarom een vitaal belang voor Duitschland beteekent. Een bevredigende en volkomen oplossing der financieele kwesties door de financieele commissie is onvoorwaardelijk noodzakelijk, voordat een bevredigende regeling der handels kwesties zal kunnen worden bereikt. Het is moeilijk het probleem der handelsbe lemmeringen als detailkwestie te behan delen. Dit moet geschieden binnen het algemeene kader der douanekwesties. Het zal te nauwernood mogelijk zijn de lasten, welke door de restrictie toenemen, door douanemaatregelen te nivelleeren. In dezen zin is Duitschland bereid bij de. behandeling der douanekwesties mede te werken. Er werd een subcommissie Ingesteld ter behandeling van de afzonderlijke voor stellen van deel 1 van het werkprogram. Tot president dezer sub-commissie, welke het geheele gebied der douanekwesties en handelsbelemmeringen behandelt, werd de nationaal-socialist Krogmann met alge meene stemmen gekozen. Dr. Colijn zeide dat eerst was voorgeno men. deel A (handelsbelemmeringen) en B (douanerechten) in twee verschillende commissies te behandelen. In de sub-com missie zullen alle landen vertegenwoor digd zijn, die voorstellen hebben uitge werkt. De Engelschen minister Runciman ver klaarde dat ook Engeland een verlaging der internationale handelsbelemmeringen wenscht. Hij verklaarde, dat volgens de ondervinding van Engeland slechts bila terale verdragen resultaat hebben gehad. Het ls onmogelijk concessies te verkrijgen zonder concessies te doen. Engeland is niet van plan zijn bilaterale verdragen op te offeren voor een onvoorwaardelijk nastre ven der meestbegunstigingsclausule. Deze kan slecht worden toegepast op landen welke hunnerzijds geen tegenprestaties verrichten. Runciman steunde voorts het voorstel eener productiecontrole en wel niet met het doel de productie te ver- grooten, maar om de prijzen te doen stijgen. De commissie ging vervolgens over tot de bespreking van deel II van het werk program (planmatige aanpassing van pro ductie aan afzet). Gistermiddag zijn de beide sub-com missies der valutacommissie bijeenge komen. De eerste sub-commissie behandelde de voorlooplge financieele maatregelen. Al lereerst werd het program besproken. De kwestie van den gouden standaard werd na breedvoerige bespreking verwezen naar de tweede commissie. i In de tweede sub-commissie, welke per manente maatregelen behandelt voor het herstel van een internationale valutastan daard. diende de Amerikaan Pittman een voorstel in. waarin het definitieve herstel- van een internationalen standaard werd gesteund en om. een valutadekking van 25% wordt voorgesteld. Hiervan zullen 20% als reserve worden gebruikt en 5%, waarbij een groot gedeelte in zilver, voor de circulatie. De woordvoerders van eenige landen, o.m van Zwitserland en Nederland verklaarden zich voor het her stel van den gouden standaard. Het Amerik- voorstel stelt de volgende verplichtingen voor. welke de aan de con ferentie deelnemende staten op zich zouden nemen: 1 Spoedig herstel van de stabiliteit der valuta; 2. Herstel van het goud als valuta standaard; 3. Het gebruik van goud zal beperkt worden tot de dekking der bankbiljetten- circulatie en de regeling van den Interna tionalen betalingsbalans; 4 Standaardiseering van de wettelijke gouddekking, welke lager moet zijn dan de huidige gemiddelde dekking; 5. Uitnoodiging aan de centrale circu latiebanken direct bijeen te komen ter be spreking van de kwestie der metaalre serve Hiervoor wordt voorgesteld 25°/o; 6. Met het oog op de belangrijkheid van het zilver en de noodzakelijkheid het ver trouwen in dit metaal in het Verre Oosten te herstellen, wordt voorgesteld, dat de a. landen, welke het meeste zilver voort brengen, den verkoop van zilver beperken: b. de staten zich verplichten een de- valorisatie van het zilver te verhinderen; c de staten gaan er toe over zilver weer te gebruiken voor valutadoelelnden; d. den centralen circulatiebanken wordt aanbevolen 80% van hun valutadekking in goud te houden en de overige 20% naar verkiezing in goud of zilver, dat tegen la- geren prijs dan den algemcenen prijs- stand van dit metaal moet worden ge kocht. De onderhandelingen, welke te Londen zijn gevoerd met betrekking tot het cre- oictverdrag voor Duitsche openbare debi teuren van 1933 zijn ten einde. Het be treft verplichtingen op korten termijn, tegenover de landen en de gemeenten De Duitsche debiteurencommissie bestond uit Mlnlsterialdlrektor Ruppel (Berlijn), den burgemeester van Hamburg Krogmann en dr. Stroelin uit Stuttgart. Dr. Stroelin heeft den moeilijken finan- cieelen toestand der gemeenten uiteen gezet. Het jaar 1933 is voor de gemeenten een zeer ongunstig jaar. In het nieuwe Duitschland worden evenwel alle organi satorische, juridische en financieele voor waarden geschapen voor een spoedige sa neering der Duitsche gemeenten. Hier mede zullen evenwel verscheidene jaren heengaan. De Duitsche commissie van debiteuren heeft in de transferkwestie in voortdu rend contact gewerkt met den president van de Rijksbank, dr. Schacht, die even eens te Londen vertoefde. Het crediet- verdrag van 1933 blijft allereerst bestaan in zijn ouden vorm. Betreffende detail kwesties zullen in den loop van het jaar opnieuw onderhandelingen worden ge voerd. In de kringen der Zwitsersche delegatie verwacht men dat a.s. Vrijdag onder handelingen zullen plaats vinden tus- schen den Zwitserschen minister Stuckl en prof. Brachmann, den president van de Zwitsersche Nationale Bank te eener zijde en vertegenwoordigers der Rijksbank en van het Rijksministerie van Economi sche Zaken te anderer zijde, betreffende de kwestie der principieele behandeling van de Zwitsersche crediteuren van Duitschland van de Dawes- en Younglee- nlngen. De Zwitsers hopen, dat dr. Schacht en dr. Hugenberg persoonlijk aan de besprekingen zullen kunnen deelnemen. De algemeene onderhandelingen be treffende de overige leeningen op langen termijn, waartoe ook de gemeenteleenin- gen behooren, zullen op 27 Juni in Lon den worden voortgezet. Hieraan nemen deel, behalve Duitschland. Zwitserland, Nederland, Amerika, Engeland en Frank rijk. Tusschen de Zwitsers en de Neder landers schijnt een zekere overeenstem ming te bestaan met betrekking tot de ondervindingen opgedaan met de deviezen bij de dekking der Duitsche buitenland- sche betalingen. De Volkenbond heeft de volgende mede- deeling gepubliceerd: De president der Ontwapeningsconfe rentie, Arthur Henderson, heeft de leden van de algemeene commissie der Ontwa peningsconferentie ervan op de hoogte ge steld, dat het met het oog op den zwaren arbeid, welke op de delegaties rust, niet raadzaam is een zitting van het bureau der Ontwapeningsconferentie in Londen bijeen te roepen. Het bureau zal daarom op 27 Juni in Genève bijeenkomen in overeenstemming met de beslissing van de algemeene com missie. De heer en mevrouw Henderson zullen, vergezeld van den directeur der afdeeling ontwapening en van Noel-Baker tegen het einde van de week naar Genève terugkeeren. De algemeene commissie zal cp 3 Juli bijeenkomen. De Duitsche delegatie heeft uit protest de Arbeidsconferentle te Genève verlaten. In een officieel bericht wordt gezegd „Bij den aanvang der conferentie zijn in een groepsbijeenkomst der werknemers ernstige beleëdiglngen geuit tegen Duitsch land en zijn gedelegeerden. Deze zijn, zoo als thans in alle openlijkheid moet worden gezegd, door den voorzitter van de groep tot nu toe niet teruggewezen ondanks het daartoe gedane verzoek ter bescherming van de Dutische belangen. Vervolgens brachten Geneefsche bladen uitlatingen, welke de Duitsche vertegen woordiger der werknemers, de heer Dr. Ley, gedaan zou hebben op een persbijeen komst De heer dr Ley heeft alle hem toegeschreven uitlatingen met beslistheid gedementeerd. (Het heette, dat dr. Ley had geprotesteerd, dat de arbeidersgroep de Itallaansche en Duitsche arbeidersgede legeerden van medewerking in de commis sies had uitgesloten terwijl daarentegen de Zuid-Amerikaansche „idioten" veel zteels hadden gekregen. Aan het slot van zijn verklaringen had dr. Ley er aan herin nerd. dat de communistische groep in den Duitschen Rijksdag op hem steeds den indruk had gemaakt een uitgezocht stel tuchthuisboeven te zijn en dat hij thans dienzelfden indruk van de leden van de arbeidersgroep ter arbeidsconferentie ge kregen had. Verscheidene afgevaardigden houden vol deze woorden beslist te hebben gehoord). Daarenboven is door de toonaangevende Duitsche instanties verklaard dat Duitsch land groote waarde hecht aan vriend schappelijke betrekkingen met de bevol king van alle landen in het bizonder die der staten van Zuid-Amerika Niettemin werd op z.g. officieuse bespre kingen der groep werknemers der confe rentie, waarvan men de Duitsche gedele- gerden uitsloot, het voorstel herhaalde lijk besproken en door den voorzitter dezer groep in het openbaar behandeld. Deze zg. officieuze bijeenkomsten zijn door communiqué's in de officieele stukken der conferentie opgenomen, hoewel wij te be voegden plaatse geprotesteerd hebben tegen het niet correcte optreden. Wij zien in de genoemde gebeurtenissen een ernstige beleediging van de Duitsche delegatie in haar geheel Met het oog op dezen stand van zaken ziet de Duitsche delegatie zich gedwongen de conferentie te verlaten. Zij betreurt levendig zoo lang verhinderd te moeten zijn deel te nemen aan den zakelijken arbeid, waartoe zij zich herhaaldelijk en ondubbelzinnig heeft bereid verklaard, als geen voldoening is gegeven aan de Duitsche eischen en de gerechte Duitsche protesten niet zijn afgewikkeld. Opnieuw loopen er hardnekkige geruch ten over een bezoek van Daladier aan Rome. Officieele bevestiging ontbreekt echter nog JAPAN. Bijlegging van het Japansch-Engelsche conflict? Naar verluidt, heeft het Japansche mi nisterie van Handel den Japanschen Ka mers van Koophandel medegedeeld, dat thans onderhandelingen worden gevoerd met Engeland betreffende de regeling der kwestie van den Japanschen uitvoer naar Indië. De Japansche regeering zal uit dien hoofde afstand doen van tegen Engeland gerichte repressaille-maatregelen. DUITSCHLAND. De Nazis gaan voort met „opruimen". Nieuw S. P. D.-besturen. De maatregelen tegen wat niet nat.- socialistisch is, duren voort. Te Dusseldorf is de Stahlhelm tot nader order verboden. Reden natuurlijk: het aannemen van nieu we leden' In den loop van de vorige week zijn eenige leiders van de „strijdgemeenschap van revolutionnaire nationaal-socialisten" (het zwarte front) gearresteerd. Er werden eenige documenten in beslag genomen, waaruit zou blijken, dat den le den is aanbevolen zich aan te sluiten bij de nationale strijdorganisaties. Ook zou den, naar verluidt, relaties hebben bestaan met de K.P.D Het gevonden documenten materiaal wordt nog onderzocht. De leider der organisatie, Otto Strasser, vertoeft niet in Duitschland. Zooals be kend, was de leiding direct na de nationale revolutie naar Weenen overgebracht. De oud-staatspresident van Wurtem- berg Bolz. lid der Centrumpartij, is wegens uitlatingen op den Katholiekendag in Salz burg (Oostenrijk) in arrest gesteld. Bolz had den wensch uitgesproken, dat de Christelijk Sociale Partij den moed en energie zou hebben om tijdig de noodige hervormingen ln te voeren, zoodat zij ook in de toekomst in Oostenrijk de macht in handen zou kunnen houden. Bolz is naar de vesting Ropesz overge bracht. Natuurlijk heet de arrestatie ter bescher ming van Bolz te zijn geschied, daar de menigte hem ernstig bedreigde. In een gemeenschappelijke zitting van het uitgebreide bestuur der S.P.D. en de besturen van de fracties in Rijksdag en Landdag van Pruisen hebben de leden van het partijbestuur hun functies ter beschik king gesteld. De conferentie besloot de leiding der partij-aangelegenheden over te dragen aan de leden Westphal, Stelling, Rinner en Kuenstler, zoomede aan Loebe en Szillat. De besluiten van de fracties in Rijksdag en Landdag betreffende den zetel van de par tijleiding der Duitsche sociaal democraten werd opnieuw door de goedkeuring van de volgende verklaring bevestigd: „Alleen het nieuw gekozen partijbestuur in Berlijn heeft de verantwoordelijke lei ding der partij. Duitsche partijgenooten, die naar het buitenland zijn gegaan, kun nen geenerlei verklaring afleggen namens de partij. Met nadruk wijst de partij iedere verantwoordelijkheid van de hand voor al hun uitlatingen. Van de vier nieuwe leden van het be stuur der S.P.D., die in de plaats treden van Wels, Vogel, Breitscheid en Crispien, is Westphal sinds 5 Maart 1933 lid van den Pruisischen Landdag. Westphal is oorlog invalide en bekleedt de functie van partij secretaris ln Berlijn. Stelling is Rijksdag lid Hij was van 1921 tot 1924 minister-pre sident in Mecklenburg—Schwerin. Rinner was economisch medewerker in het bureau der sociaal democratische Rijksdagfractie, terwijl Kuenstler voorziter is van de afdee ling Groot Berlijn der S.P.D. o RUSLAND. Twintig ambtenaren van de houttrust gearresteerd. De Gepeoe heeft twintig ambtenaren van de houttrust exportsleb wegens ver duistering van staatseigendommen ge arresteerd. o HONGARIJE. Goemboes' Berlijnsche reis. Minister-president Goemboes begaf zich onmiddellijk na zijn terugkeer uit Duitsch land naar het Parlement. De leden der regeeringspartij brachten hem een stormachtige ovatie terwijl de sociaal-democraten de zitting door uit roepen trachtten te verstoren. De democratische afgevaardigde Rassay oefende scherpe critiek uit op de reis van Goemboes. De nationaal-socialistische af gevaardigde Mesko gaf zijn voldoening er over te kennen dat de Hongaarsche minis ter-president met het machtige nationaal- socialistische Duitschland voeling heeft genomen. In parlementaire kringen rekent men er op dat minister-president Goemboes Dins dag in het parlement uitvoerig verslag over zijn Berlijnsche reis zal uitbrengen. o OOSTENRIJK. De Nazi-organisaties ontbonden. De kogel is door de kerk: ingevolge een besluit van den ministerraad zijn de S.A.- en S.S.-afdeelingen en de Vaterlan- dische Schutzbund ontbonden. De ministerraad besloot verder de Oostenrijksche Nat.-Soc. Duitsche Arbei derspartij elke actie in Oostenrijk en spe ciaal de vorming van alle partij-organi satie te verbieden. Aanleiding, althans directe, hiertoe was een nieuwe aanslag, nadat de minister voor de veiligheid had gerapporteerd, dat het politioneel onderzoek en de gedeelte lijke bekentenissen der gearresteerden naar aanleiding van de jongste bomaan slagen te Weenen onloochenbaar hadden aangetoond, dat de deelnemers aan deze aanslagap tot de N.S.D.A.P. en haar S.S. of S.A. behooren. Te Krems zijn drie handgranaten ge slingerd naar een afdeeling hulppolitie, die van een oefening terugkeerde. Twee ont ploften, de derde kon onschadelijk wor den gemaakt. Van de agenten zouden 12 man zwaar en 3 licht gewond zijn. De daders ontkwamen onbekend in het naburige woud. Politie en militairen zijn uit Weenen naar Krems gezonden. Volgens de officieele opgaaf zijn 16 ge kwetsten naar het ziekenhuis overge bracht, van wie drie zwaar gewond zijn. In de nabijheid van Graz zijn zes tele foon- en telegraafleidingen doorgesneden. In Leoben werden voor het Preiseericht bommen tot ontploffing gebracht. In Weenen is onmiddellijk na het be sluit van den ministerraad de politie en het garnizoen in gereedheid voor alarm gebracht. Omtrent de maatregelen, die op grond van de verordening genomen zullen moeten worden, heerscht nog J volkomen klaarheid. Men gaat na o[ [J Nazi-afgevaardigden uit te schakelen rfl De dagbladen zullen mogen verschijn.» Ieder partijpolitiek optreden ls echter boden. In de verordening der bondsregeetJ worden in paragraaph 1 de reeds gerrej verboden uitgesproken. In paragraaph! worden op overtredingen geldboeten steld tot 2000 schilling of hechtenis tot maanden. Deze straffen kunnen ook t»J lijk worden opgelegd. Verder kunnen voorwerpen, waarop de strafbare hamjj ling betrekking heeft in beslag wonjJ genomen, ongeacht wien zij toebehoort! Ook een poging tot overtreding word strafbaar verklaard. Bestraften, die c.J Oostenrijksch staatsburger zijn, zujJ worden behandeld overeenkomstig de bd palingen op de uitwijzing. In paragraapl 3 wordt vastgesteld, dat beroep niet toe] gelaten ls, wanneer de straf hooger isjJ 6 weken of de boete meer dan 1000 schjl ling. De minister van justitie SchuschnlJ heeft voor de radio een redevoering mfl gesproken, waarin hij uiteenzettingen gij over de besluiten van den ministerraad Hij verklaarde o.a.: De regeering heelti steeds weer den nadruk op gelegd, dat dj den vrede wil. Nu zijn de bommen geëx plodeerd. Tot Oostenrijk is in den loop zijner geschiedenis meer dan eens hel verwijt gericht, dat het te laat gekomen is. De bonsdregeering heeft een dergelijï verwijt niet op zich en op Oostenriji kunnen laden. Vandaar het besluit var den ministerraad. LITHAUEN. Oud-strijder vermoord. De bekende geestelijke Olsauska is ver moord. Olsauska keerde Zondagavond per rij. tuig uit Polangen terug, toen nabij het dorp Butin»e uit een hinderlaag eemga revolverschoten op hem werden gelest, waardoor hij op slag werd gedood Zijn koetsier bleef ongedeerd. Olsauska, die "0 jaar was en krachtig heeft meegewerkt aan het verkrijgen van Lithauens onat- hankeliikheid. was in 1930 in een sensa- tieproces wegens moord tot 8 jaar kerker straf veroordeeld, doch had na anderhalf jaar gratie verkregen. Hij moest Lithauen verlaten, doch keerde in 1932 weer in het land terug, en vestigde zich als landbou wer in de nabijheid van Krotingen. o— DANTZIG. De nieuwe regeering. De onderhandelingen betreffende deelname van de Duitsch-nationalen aan de nationaal-socialistische regeering vat Dantzig zijn, tegen de verwachting in, mislukt, daar de Duitsch-nationalen tie! bereid waren de voorwaarden te vervullrr, die door de N.S.DA.P. voor een vertrora- lijke samenwerking gesteld waren. De nieuwe regeering van Dantzie li dus slechts uit nationaal-socialister. (t twee senatoren van het Centrum bestaai KANTONGERECHT TE LEIDEN. Reeds gerulmen tijd werd hier buiten de Crisis- en Zuivelwet handel in marga rine gedreven en op Woensdag 14 Mei, toen de politie een huiszoeking deed in een garage aan de Nieuwstraat, werd op den zolder van die garage een partij mar garine aangetroffen, waarvan nóch de kisten, nóch de pakjes de volgens de Crisis-Zuivelwet vereischte banderolles droegen. De partij werd door de politie in beslag genomen en op verzoek, van de po litie nam de controleur van de Crisis- Zuivelwet, de heer Eijkelboom, een mon ster van de margarine. Bij onderzoek aan het Rijkszuivelstation bleek, dat ook de margarine niet volgens Regeeringsbesluit met 25% roomboter was vermengd. Gistermorgen moest hiervoor de heer C- terecht staan, maar verdachte was niet verschenen en tegen hem werd verstek verleend. Nadat de rechercheur van politie was gehoord, die de partij margarine in be slag had genomen, eischte het O.M. f.® boete of 10 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van de in beslag genomen mar garine. Over 8 dagen zal de Kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. V.A.R.A. TEGEN DEN STAAT. Op de rol van de civiele kamer van het Gerechtshof te Den Haag, kwam gisteren voor de zaak van de V.A.R.A. tegen den Staat, in welke zaak de VAR A. eisen' schadevergoeding op te maken bi) staat, wegens het onrechtmatig afbreken van een radiorede van den secretaris dezer omroep- vereeniging. getiteld „Gevleugelde daden en gehouden op 8 October 1930. De recht bank te 's-Gravenhage heeft dezen eisc" toegewezen, tegen welk vonnis de Staat in hooger beroep is gegaan. In deze zaak zijn thans de pleidooien bepaald op 25 September a.s. o DE DOODSLAG TE OSS. Het Gerechtshof te Den Bosch behan delde de strafzaak tegen den koopman n- v. d. E. te Oss, die door de Bossche Rccm- bank tot tien maanden gevangenisstra was veroordeeld wegens doodslag op 23-Jarigen J. van Dijk te Oss op 29 J*- cember van het vorige jaar gepleegd. De advocaat-generaal eischte een 8eT~;' genisstraf van twee jaren en zes m Mr. E. van Zinnicq Bergmann bep-Ci- ontslag van rechtsvervolging. De uitspra werd bepaald op 3 Juli. o j—J

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2