HET UITBREIDINGSPLAN VAN OEGSTGEEST. LE1DSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 20 Juni 1933 Aansluiting met Leiden en de badplaatsen. UIT DE OMSTREKEN. RADIO-PROGRAMMA. LAND- EN TUINBOUW.^ Vele groote woning complexen - Berekend op 25.000 personen Het uitbreidingsplan der gemeente Oegst- geesi. waarnaar door velen verlangend werd uitgezien, is heden op de secretarie ter visie gelegd en zal binnenkort in den Raad worden besproken. Aan de Memorie van Toelichting van het met de uitwerking van het plan, waarin het toekomstbeeld der gemeente Oegstgeest wordt vastgelegd, belastte architectenbureau der heeren Granpré Molière. Verhagen en Kok te Rot terdam ontleenen wij het volgende: Oriëntatie. De landstreek langs de Hollandsche kust vertoont over het algemeen een rustige, regelmatige schikking van parallel gevoeg de strooken, strand, duin, geestgrond, veen en polderland. Maar juist in het midden wordt deze regelmaat over korten afstand verbroken: ter plaatse waar de oude Rijn- arm door deze landen heenbrak om de zee te bereiken. Zijn beloop' vertoont daarbij opvallende aarzeling; en daarin is hij ge volgd door de verdere elementen. De dor pen liggen er verstrooid, de wegen richten zich her- en derwaarts, ook de Rijksweg, de oude en de nieuwe, maken geen uitzon dering en vertoonen groote afwijking in het tracé: zelfs de spoorweg, verliest zijn 6trakheld en zwaait mede. Vandaar dat wij in Oegstgeest niet veel herkennen van het dorp der geestgronden cn de regelmatige overgangen der Hol land =che duinstreek naar de lagere lan den. Ook niet in de bodemgesteldheid: door de kleilagen van de Rijnbeddingen treffen we een ongewone afwisseling van klei. zand en veen aan. De oude Rijksweg buigt zich. even na de Haag che Schouw, naar de duinen, maar hervat dan weer zijn oude beloop om tus- schen Rijngeest en Endegeest de nieuwe kom van Oegstgeest te bereiken. Hier komt ook de weg van Leiden ermee samen. Langs meer verspreide bebouwing richt de weg zioh dan op Sassenheim. over de oude dorpskom, de Kerkbuurt, met het oude kerkje. Het Oegstgeesterkanaal doorsnijdt deze kom. De weg van Leiden heeft een voortzet ting naar den Rljnsburgerweg en de bad plaatsen; tegen Rijnsburg aan is een (■enigszins verwaarloosde bebouwing ont staan. Ten slotte geeft de Warmonderweg langs Poelgeest de verbinding met Warmond. Voor het knooppunt: Rijksstraatweg en Lelden-Badplaatsen is het van belang, dat men langs den Hofdijk een aannemelijker verbinding met den Warmonderweg heeft. Langs den Rijn. aan den hoogen Morsch- weg. is eveneens wat verspreide bebouwing ontstaan, die zich als een buurtschap ver toont. De gestichten Rhljngeest en Endegeest zijn eigendom van de stad Leiden; zij vor men een zeer aantrekkelijk groen-complex in de verspreide bebouwingen der kom. Overigens is de grond hoofdzakelijk in ge bruik voor bollenland, weideland, fijnere tuinbouw en bloementeelt. Vooral de eerst genoemde cultuur is van groote beteekenis. o m. voor de waarde van den grond en de bloei van de streek Belangrijke punten. Het zelfstandigheidskarakter van Oegst geest zal in het plan ten volle moeten worden gehandhaafd. Onmiddellijk voegen we hieraan toe. dat dit alleen mogelijk en in de toekomst houdbaar is. indien de Leldsche belangen en invloed tegelijk tot hun recht komen m.a.w. als Oegstgeest zich een hulpvaardige goede buur van haar groote zuster zal betoonen. Op vier punten is in het plan hiermee gerekend. Ie. De mogelijkheid is geschapen, om de woonwijken die Leiden aan den Lagen Morschwcg bezig is te stichten, te gele- genertijd ui' te breiden en af te ronden op Oegstgeest's j^ondgebied. en wel tot aan de trambaan HaagWassenaarLeiden. 2e De verbinding van Leiden met de badplaatsen is als een belangrijke ver keersweg in het plan opgenomen. 3e De aanzet van het groen der Leid- scliehout is op Oegstgeest's grondgebied uitgebreid over Poelgeest en verloopt in h r^tunrlitke onbebouwde landschap. 4e Grenzende aan de Leidsche industrie terreinen nabij de Zijl is een strook voor industrieterrein bestemd, zoodat met het aangrenzende, beperkte terrein van Lei den een behoorlijk geheel is te krijgen, dat in de toekomst zich geheel kan aan passen aan de behoeften De ligging alleen wijst er al op, dat hiermede Leiden in de eerste plaats wordt gediend. Dat overigens Leiden zeker ook belang liceft bij een goede regeling der bebouwing vooral ook buiten de kom. van haar buur gemeente is wel duidelijk; vele der be langrijkste Leidsche verbindingen loopen over grondgebied van Oegstgeest. Het verkeer- In het bovenstaande is reeds gewezen op een aantal der groote verkeerswegen, waarbij dan de nieuwe Rijksweg nog moet worden gevoegd, die buiten de bebouwde kom wordt omgelegd, zoodat de bestaande Rijksweg het zuivere karakter van hoofd straat der bebouwing kan krijgen. De nieuwe weg zal daarbij over den Rijnsbur- gcrweg en over den Almonderweg worden gevoerd met een viaduct. Van de verbin ding met Leiden en met de badplaatsen werd reeds gesproken: een omlegging buiten Rijnsburg om is in het plan opge nomen. Het Morschwegkwartier krijgt een nieuwe hoofdtoegang naar Leiden. In de verbinding met Warmond is gerekend op een verbetering der bruggen bij het War monderhek. met een daarmee samen gaande kleine afsnijding van den weg Leiden—Warmonderhek. De bebouwing. Dc bebouwing is in de eerste plaats ge dacht als uitbreiding van de bestaande kom langs den Rijnsburgerweg. waar een nieuw centrum zal ontstaan, direct ver bonden met den Rijksweg en het door gaand verkeer. Verder is in de noord-ooste lijke richting een belangrijke uitbreiding ontworpen. Bij Rijnsburg is men meer be scheiden uitbreiding tusschen den om- legglngsweg en de kom, gedacht; die aan den Lagen Morschweg werd reeds ge noemd. Ook bij het Warmonderhek is op een kleine ontwikkeling gerekend, mede in verband met de in die omgeving ge legen terrein met industrieele bestem ming; (waaronder in tegenstelling met die aan de Zijl zal worden verstaan kleinere niet hinderlijke industrieën, aan klein vaarwater gelegen). De genoemde bebouwingen zijn voor een verdere toekomst afgerond tot een grooter geheel Waar Oegstgeest wel groeit, is het van belang ook in het tempo der ontwik keling eenige orde te brengen; de be stemming tot later te detailleeren bebou- wingsgebieden geeft de overheid mede- zegging in den loop der ontwikkeling, waardoor ongeregelde overgangsstadia worden voorkomen. In het plan is nu ïeeds zorg gedragen, voor eens behoorlijke aansluiting der latere verkaveling met de dadelijk vast te stellen beschouwing. Het groen dringt over strooken en banen door tot diep in de bebouwing; waar deze te omvangrijk en aaneengesloten dreigt te worden Rhyngeest en Endegeest ver vullen hier een dankbare rol, van Poel geest is uitgegaan met de grootste der groenbanen Behalve waar de samensmel ting met Leiden reeds heeft plaats gehad, is op een behoorlijke scheiding der be bouwingen beider gemeenten aangestuurd. Naast deze bestemmingen tot bebouwing, industrie e,n groen, die de hoofdelementen van het plan uitmaken, is een eerste ver- eischte. de verspreide en losse bouw langs de wegen, die uiteindelijk tot de zoo be ruchte lintbebouwing leidt, te keeren en ordelijk te regelen. Waar de verschillende aanzetten van bebouwing, buurten etc. zoo verspreid zijn over het geheele gebied bewesten de spoorbaan, is deze regeling voor de verschillende wegen in hetzelfde plan opgenomen, en wordt deze dus als plan in onderdeelen vastgesteld. Uit gangspunt dezer regeling is geweest, dat de landelijke gebruiker van den grond de daarvoor noodige opstallen moet kunnen oprichten; maar dat daarnaast speculatie- bouw moet worden geweerd Rekening is gehouden met de aangezette bebouwing en de meerder of minder redelijke ver wachtingen, daaruit af te leiden In de voor bebouwing aangewezen ter reinen is onderscheid gemaakt naar den aard der bebouwing; open bouw. midden- standsbouw en arbeidersbouw, met nuan ceeringen naar gelang der verwachte be hoeften De toekomst van Oegstgeest moet men toch zien als een uitgroeien tot een zóó groote gemeente, dat het oude dorps karakter min of meer zal plaats maken voor een meer gedifferentieerd tuinstad karakter. met winkels, belangrijke gebou wen etc. op wel overwogen plaats, en de groepen der bevolking ook meer geschei den dan in een dorp pleegt te gebeuren. Juist dan krijgt het open gehouden groen pas zijn volle beteekenis. Bij de beoordee ling van het plan mag dit niet uit het oog worden verloren: Oegstgeest's bloei komt voor een groot deel voort uit de aantrek kelijkheid die het heeft als woonplaats; deze aantrekkelijkheid mag bij voortge- zetten groei niet ondergaan, maar moet integendeel stelselmatig worden bevor derd. Detailleering. Over de detailleering valt nog het vol gende toe te lichten. Langs den Nieuwen Rijksweg is een strook groen gespaard, I waardoor de slecht bij elkaar passende functies van wonen en snelverkeer be- I hoorlijk worden gescheiden. Van een be- staande wetering is gebruik gemaakt deels j als grens der bebouwing, deels als singel in de bebouwing. Langs den Rijn is met de mogelijkheid van opslagplaats of een voudige werkplaats gerekend Aan den Rijn is ook een bepaald gebied aange wezen als arbeiderskwartier met ruime perceelen: gedacht is hierbij aan den ar beider die als aanvulling van zijn werk tijd en verdienste een kleine akker zelf bebouwt voor zijn gebruiik. Eindelijk is zoowel met den Rijkswater staat als met den Provincialen Water staat herhaaldelijk overleg gepleegd, en werd overeenstemming bereikt over de in het plan gegeven oplossingen. Het plan in hoofdzaak is in dit geval, tegenover het omvangrijke plan in onderdeelen slechts bijzaak, en regelt nog alleen de bestemming van de gronden beoosten de spoorbaan; wegen komen hier maar weinig voor; maar de industrie-be stemming kan echter niet worden gemist. Bouwcomplexen en wegen. Tot zoover de memorie van toelichting. Tijdens een onderhoud ter gemeente secretarie constateerden wij dat o.a. zeer belangrijke bouwcomplexen aangegeven aan tusschen Emmalaan en Hofdijk, op de terreinen ingesloten door de Hofdijk WijttenbachwegZandsloot tot de water molen, voorts langs den Rijksstraatweg vanaf de R.K. kerk tot het Oude Dorp, alsmede ter weerszijden van den Rijn- zichtweg tot Buitenlust en achter de R.K. kerk. arbeiderswoningbouw nabij het Oude Dorp, in de omgeving van Buiten- lust en nabij Rijnsburg, achter de remise. Langs Rustenburgerpad en Rijn grond voor landarbeiders (z.g. „plaatsjes"). Open bouw voor Poelgeest en langs den Rijns- OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. Het doortrekken van de Duinzichtstraat Behandeling van verzoekschriften Benoeming van adj.-gemeente- opzichter in vasten dienst Het bitumineeren van den Lagen Morschweg De brand in de Gevcrsstr. De raad kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennis geving de heer Kortman. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, volgde diverse ingekomen stukken w.o.: Mededeeling van den heer A. C. Somme- ling, dat hij de benoeming tot administra teur van hel grondbedrijf aanneemt; Schrijven van den heer A. T. Kraan om aankoop van grond aan de Duinzichtstraat en een gemeentelijk crediet om daar arbeiderswoningen te bouwen. Wordt in handen gesteld van B. en B. om prae- advies. Volgen diverse mededeelingen, w.o.: dat Ged. Staten de beslissing regelende het verleenen van steun aan kleine kwee kers hebben verdaagd; dat door B. en W. tot hoofdcommies ter secretarie is benoemd de heer J. de Visser te Voorburg; dat de heer A. J. Bakker zijn benoeming tot lid der commissie van toezicht op het agent schap der arbeidsbemiddeling heeft aan genomen. Volgt behandeling van het voorstel van B. en W. tot het doortrekken van de Duinzichtstraat en het verkoopen van bouwterrein aan de firma de Later en Meijers over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen staakten. In ant woord op een vraag van de heer Kruizingfa inzake den huurprijs van de op deze gronden eventueel te bouwen arbeiders woningen, merkt de voorzitter op, dat deze prijs reeds vastgesteld is. Wél kan verzocht worden niet boven een zekeren prijs te gaan. Na discussie wordt het voorstel van B. en W. verworpen, wegens hel opnieuw staken der stemmen. Hierop volgt vaststelling van de begroo ting van het grondbedrijf 1933. Goedge keurd; de leden die daarop prijs stellen, kunnen echter alsnog de teekeningen inzien.. Volgt behandeling van het afwijzend prae-advies van B en W. op het verzoek van den directeur van de stichting Provi- dentia te Sterksel inzake het zich garant verklaren tot betaling van de verpleegkos- ten van L. W. A. Nouwens. Wordt aan genomen met 4 stemmen tegen, n.l. die van de heeren Paardekooper, Breda, Kuijken en Kruizinga. Nadat de gemeente-opzichter de heer Rietvela den raadsleden eenige inlichtingen heeft verstrekt omtrent het uitbreidings plan komt in behandeling het prae-advies van B. en W. inzake het adres van bonden van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf betreffende het uitvoeren van werkzaamheden bij werkverschaffing. Hier aan ontleenen wij het volgende: In het algemeen werken B. en W. op, dat het naar hunne meening van de plaatselijke organisaties niet juist is ge zien, indien zij beweren, dat het aanleggen van wegen behoort te geschieden door „bouwpatroons". Het aanleggen van wegen vereischt hoe j lang zoo meer eene zeer bijzondere tech- j nische kennis, die nu niet in de eerste I plaats aan de bouwpatroons eigen is. Zij I meenen dan ook dat ten requeste ten on- I rechte werd gesteld, dat deze werken moeten worden uitgevoerd door bouw- patroons. Zonder eenigen twijfel verdient werk- verruiming de voorkeur boven werkver- I schaffing van de zijde der gemeenschap. I In hoever nu kunnen zij zich door dit j beginsel laten leiden? Dit hangt af in de eerste plaats van j de vraag, in welke mate de aannemers van werken gevolg geven aan den door B. en W. op hen geoefenden drang om in de gemeente woonachtige werknemers voor de uitvoering van de hun toevertrouwde wer- burgerweg tot Rijnsburg alsmede voorbij het Groene Kerkje, waar tevens een I nieuwe begraafplaats is geprojecteerd. De onderscheidene terreinen zijn bestemd voor open bouw a. (vrijstaande eengezins woningen) en open bouw b. (ten hoogste twee eengezinswoningen aaneen). Mid- denstandsbouw a. (ten hoogste vier een gezinswoningen aaneen)middenstands- bouw b. (eveneens ten hoogste vier een gezinswoningen aaneen), die verreweg het grootste percentage zal innemen. Voorts kleinwoningbouw a. (ten hoogste 14 een gezinswoningen aaneen) en b. (ten hoog ste 2 eengezinswoningen aaneen), geslo ten bouw met winkels, belangrijke gebou wen (groote winkels, kantoorgebouwen, hotels, pensions, sanatoria, kerken, scho len, vergader-, ontspannings- of feest gebouwen e.d.), bebouwing langs den Rijn, bebouwing langs bestaande wegen, cul tuurland met bedrijf, uitbreiding gestich- ten industrieterrein en binnenterrein. Er zijn in het uitbreidii esplan tevens diverse zeer belangrijke verkeerswegen ontworpen, waarvan wij willen noemen die, welke aansluiten op het Leidsche uit breidingsplan, n.l. de doortrekking van de Wassenaarschestraat, aansluitend op den Rijksstraatweg; doortrekking van den Singel naar de Slaag, evenals van de ge projecteerde brug over den Rijn ter hoogte van de fabriek der firma Wernink af. tot aan de Slaag. Voorts o.a. rechtstreekse he doortrekking van den Warmonderweg tot aan het Tol hek met nieuwe brug; een nieuwe ver keersweg achter Rijnsburg om, recht- streeksche verbinding gevend van Buiten- lust tot Katwijk a. d. Rijn, enz. Tenslotte diverse belangrijke ceintuurbanen o.a. van de Oranjelaan naar hoek Warmonderweg en doortrekking van de Duinzichtstraat tot aan Poelgeest. Het plan, dat aan de goedkeuring van den Raad en van Ged. Staten onderwor pen zal worden, getuigt van een zeer grootschen opzet en zal stellig in de be hoeften van het sterk groeiende Oegst geest voldoen. Geheel nieuwe wijken zul len kunnen verrijzen, die op den langen duur berekend rijn op een bevolkings aanwas van 25 000 inwoners. Met ver- vooruitzienden blik is door de ontwerpers de toekomst van een der merkwaar digerwijs zelfs in dezen crisistijd zich snelst ontwikkelende gemeenten van ons land, onder het oog gezien. ken te gebruiken. Immers naar gelang van het aantal in de gemeente wonende ar beiders, die zonder werk zijn, zal de ge meente werk in eigen beheer moeten uit voeren. Zoo hebben B. en VV. het eenige werk, waarvan ten requeste terecht wordt beweerd, dat het in het bijzonder voor uitvoering door een bouw patroon in aan merking kwam, het afbreken van de per ceelen van den heer Juffermans afkom stig, in werkverschaffing doen uitvoeren, omdat zij op dat tijdstip te weinig werk voor het aantal werkloozen ter beschikking hadden. Was op dit punt de toestand ideaal, maar daaraan ontbreekt veel, dan zouden B. en W. er niet aan denken werk in eigen beheer uit te voeren en zouden dus verzoekschriften als de onder havige overbodig zijn. In de tweede plaats dient, zoolang sprake is van sterk vervroegde uitvoering en van werken van twijfelachtige pro ductiviteit en dus het toestaan van gelden voor de uitvoering van werken is geschied onder druk van de noodzakelijkheid van werkverschaffing, de eisch te worden ge steld, dat de uitvoering door patroons niet duurder wordt, dan die in eigen beheer. De uitslag der laatst gehouden aanbe stedingen heeft B. en W. geleerd, dat daarvoor althans in dezen tijd geen ge vaar bestaan. In het algemeen meenen B. en W. te kunnen vaststellen, dat er voor zooveel deze gemeente betreft, voor de onder havige verzoekschriften weinig reden be stond. Zij geven dan ook in overweging, die verzoekschriften, op grond van het boven staande voor kennisgeving aan te nemen. Na een opmerking van den heer den Ouden wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot het bitumineeren van den Lagen Morschweg. De voorzitter geeft daaromtrent een toelichting. Van de gemeente Leiden is gebleken, dat zij op verbetering prijs stelt, tevens is het profiel van den weg niet in orde. Aangenomen wordt 'n breedte van 5 M.; de kosten van een en ander zullen f. 7000 bedragen, op te dragen aan de N.V. „De geruischlooze weg". De heer Uittenboogaard acht de voor gestelde breedte van den weg te gering voor het z.i. drukke verkeer. Ook de heer Bakker voelt in het belang der gemeente, zoo mogelijk voor een grootere breedte, in aansluiting met Leiden, natuurlijk met zoo min mogelijk kosten. De voBrzitter merkt op, dat het belang der gemeente hier niet primair is en dat de kosten zeer veel liooger worden. De heer Paardekooper vindt een breedte van 5 M. stellig te gering voor dezen tijd en zou nogmaals in onderhandeling wil len treden met den eenigen aangeland, door wiens toedoen een grootere breedte wordt gestuit. De voorzitter acht zulks zeker niet de juiste manier. Verschillende sprekers voe len niets voor het schenken van een „douceurtje" aan den weigerachtigen eigenaar. Wethouder v. Egmond wijst op den komenden breeden weg langs de Tram lijn, waardoor het verkeer op den Lagen Morschweg aanmerkelijk verlicht zal worden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 10—2 st. (die van de heeren Paardekooper en Kruizinga). Goedgekeurd worden vervolgens de reke ning 1932 en de begrooting 1934 van het Burgerlijk Armbestuur, alsmede de reke ning 1932 H. Geest Armbestuur en de be grooting 1934 H. Geest Armbestuur. Volgt voorstel van B. en W. tot het vast aanstellen van den tijd. adj. ge meente-opzichter J. Brummel. De voor zitter wijst er op, dat de onmisbaarheid van een tweeden kracht gebleken is. Over de capaciteiten van den betreffenden amb tenaar velt hij een gunstig oordeel. Som mige leden spreken zich uit over de h.i. te lage salarieering van dezen ambtenaar. De voorzitter en de heer Bakker wijzen er op, dat men zich met het toekennen van een incidenteele verhooging op een gevaarlijken weg begeeft. Eventueel zou den B. en W. echter t.z.t. een verhooging in overweging kunnen nemen. Het voorstel van B. en W. wordt na discussie aangenomen. Na comptabiliteitsbesluiten volgt de rondvraag. De heer Breda vestigt naar aanleiding van den brand in de Geversstraat de aan dacht op den z.i. onvoldoenden toestand van het brandweermateriaal, o.a. het niet aanwezig zijn van brandladders. De voor zitter merkt op, dat B. en W. bij de begrooting daarop reeds gewezen hebben. De aanschaffing van ladders is toen door den raad afgewezen. Over eenige dagen zullen B. en W. deze zaak echter met den brandmeesters bespreken. Inzake het spuiten van modder etc. geeft spr. uitleg. B. en W. meenen echter dat het een en ander aangeschaft zal moeten worden en zullen daartoe t.z.t. bij den raad met voorstellen komen. De heer Paardekooper zegt, dat z.i. zonder een verwijt te willen maken ook aan de organisatie nog wel iets ontbrak. De voorzitter verzocht dit met feiten te staven. De heer Paardekooper zegt dat o.a. vast-aangestelden van het brandweer corps niet, of niet op tijd aanwezig waren. De heer Kruizinga verzocht onderzoek naar diverse loopende geruchten, omtrent voor gekomen moeilijkheden. Weth. v. Egmond wijst op de moeilijke omgeving, waar de brand plaats vond en weerlegt eenige opmerkingen omtrent ver meende gebreken. Spr. uit zijn waardeering over de houden oefeningen en bespreekt uitvoerig het verloop van den brand. Z.i. treft de brandweer geen enkele blaam; het aanschaffen van ladders acht hij echter dringend noodzakelijk. De heer Breda be spreekt nog eenige zi. voorgekomen tech nische fouten. De heer Uittenboogaard uit loffelijke woorden over het blusschings- werk. Na gehouden gedachtenwisseling ver zekert de voorzitter, dat de brandweer, die kort geleden reeds geheel werd ge reorganiseerd, spoedig zeker geheel in orde zal komen. Wat ontbreekt, zal stellig aan geschaft worden. Hierop gaat de raad in geheime zitting over, o.a. ter behandeling van schoolgeld- reclames. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! VOOR WOENSDAG 21 JUNI 1933. Hilversum (296 M.) VARA-uitzeidin- 8 00. Gramof.pl. 10.00: Morgenwijdin» VPRO. 10.15: Voor Arb. i. d. Continu- bedrijven: VARA-Kleinorkest o. 1. v. H de Groot, Janny van Oogen (declamatie) en Gramof.pl. 12.00: Orgelspel C. Steyn. 12.30: VARA-Kleinorkest o. 1. v. H. de Groot. 1.00: De Notenkrakers o. 1. v D. Wins. 1.45: Zenderverz. 2.00: Voor de Vrouw. 3.00: Voor de kinderen. 5.30: „De Flierefluiters", o. 1. v. Ray Ebrest m. m. v. Esther Phllipse (zang). 6.15- Gramofonpl. 6.30: Toespraak door Jan van Zutphen. 0.40: Orgelspel J. Jong. 7.00: Causerie vanwege het N.V.V. v^o- Zangrecital door Yvonne Fabré. aan den vleugel R. Schoute. en Gramofoonpl. 7.40. Causerie door K. de Jonge. 7.59. Herh. S.O.S.-berichten. 8.00: Vaz Dias 8.10: Gramofoonpl. 8.30: „Het We; reldhart", spel van Mehring. bew. Bever- sluis. M. m. v. VARA-Tooneel VARA-Or- kest en koren. Muzik. leidingH. de Groot Regie: W v. Cappellen. 9.30: VARA-' Varia 9.35 Gramofoonpl. 9.50: VARA Orkest 0. 1. v. H. de Groot. 10.30: Gra mofoonpl. 10.45: Vervolg orkestconcert 11.3012.00: Gramofoonpl. Huizen )1875 M.) NCRV-programma 8 00: Schriftlezing en meditatie. 8.15- Gramofoonpl. 10.30: Morgenwijding door Ds. J. W. Esselink. 11.00: Concert door het Trio van der Horst. m. m. v Mevr. C. v. RavenzwaayMöllenkamn (zang). 12.15: Orgelspel. 1.00 Gramo foonpl. 1.15: Trio v. d. Horst. 230: Voor) jeugdige) Postzegelverzamelaars.) -1 3.00: Concert door A. Alphenaar Boss (viool). B. Misset (zang), J. de Nobel (cello) en N. de BockVerdel piano 1 5.00: Kinderuurtje. 6.00: Dr. F. J. Krop spreekt over Karl Marx. 6.30: Afge staan. 7.15: Ned. Chr. Persbureau. 7.30: Toeristenpraatje. 8.00: Beiaard concert v. h. Rott. Raadhuis door F. Tim mermans. 9.00: Causerie door A. Broen. 9.30: Orgelspel. 10.30: Vaz Dias. 10 4011.20: Gramofoonmuziek. Daventry (1554 M.). 10.35: Morgen wijding. 10.50: Tijdsein, Berichten. 11.0511.20: Lezing. 12.20: Orgelconcert Q. MacLean. 105: Western Studio Or kest 0. 1. v. F. Thomas. 1.50: Gramo- foonplaten. 2.45: Voor de scholen. - 3.50: Gramofoonpl. 5.05: Orgelconcert R. Foort. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Tijdsein berichten. 6.50: Handelcon- cert. 7.10, 7.25 en 7.50: Lezing. 8,20: Variété-programma. Berichten en lezing. 10.00: Bachconcert door strijkorkesten solisten 0. 1. v. H. Menges. 11.15: Voor dracht. 11.2012.20: Roy Fox en zijn orkest. Parijs „Radio Paris" (1724 M.). 8.05: Gramofonpl. 12.35: Concert d. h. Om roeporkest. 12.50: Orgelconcert door G. T. Desserre. 1.25: Vervolg orkestconcert. 7.40: Gramofoonplaten. 9.05: Gra- mofoonplaten. 9.20: „lm weissen Ross!", operette van Benatzky. M. m. v. orkest 0. 1. v. M. Diot en solisten. Kalundborg (1153 M). 12.20220: Concert door strijkensemble o. 1. v. Benin 3.20: Gramofoonpl. 3.50: L. Preii's instrumentaal ensemble. 8.20: Concert d. h. Omroeporkest 0. 1. v. W. Meyer- Radon. 9.3510.05: Cellorecital to: Gunder Knudsen. 10.40: Vervolg ories.'- concert. 11.2512.50: Dansmuzies „Natlonal-Scala", 0. 1. v. Kai Julian. Langenberg (473 M.). 6.25 en 72: 1 Gramofonpl. 12.20: Concert 0.1. v. Wol!, 1.20: Concert 0. 1. v. Eysoldt, m. m. zangsoliste. 4.50Omroeporkest 0. 1.v. Buschkötter, m. m. v. celo—solist. 720: phonie-concert door het Omroeporkest Stunde der Nation (Rijkszending): „Sym- o. 1. v. Prof. H. Knappertsbusch, uit Mün- chen. 8.30: Uit Berlijn: Horst-Wessel- lied. 10.4512.20: Dansmuziek 0.1.'.] Eysoldt. Rome (441 M.). 9.05: „La veglia", lyrisch drama van Pedrollo. Leiding: A. Pedrollo. Hierna ,.I1 finto Arlecchino", operette van Malipiero. Leiding: Santa- relli. Hierna: ,.1'ospite inatteso", operette van Riccardo-Mangiagalli. Leiding: San- tarelli. Brussel (338 en 508 M.). 12.20: Con cert 0. 1. v. Felleman uit Grand Hotel. 1.30: Concert door Primas Sylva (viool) en zijn zigeunerorkest. 5.20: Concert door Robert de Kers and his Cabaret Kings. 6.50: Cellorecital ioor Hamberg. 7.20: Gramofoonpl. 8.20: Gramofoonpl. 8.35: Harmonicaconcert door E. Hansen 8.55: Gramofoonpl. 9.05: Declamatie. 9.20: Concert door het gezelschap de Pont 0. 1. v. J. de Smet. 10.30: Robert de Kers and his Cabaret Kings. 508 M.: 12.20: Concert door Primas Sylva 1 viool) en zijn Zigeunerorkest, 1.30: Orkestconcert 0. 1. v. Felleman 5.20: Dansmuziek uit St. Sauveur. 6 3o: Zangrecital door Toutenel. 7.05 Gra mofoonpl. 8.20: Omroepsymphonie- orkest 0. 1. v. Defauw. 9.20. Vervolg concert. 10.30: Gramofoonplaten. Sonnewend", jeugdprogramma m. m Wijzigingen voorbehouden. GEMEENTELIJK RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: lederen dag van 8—2» uur: Hilversum. 2e programma: lederen dag van z* uur: Huizen. 3e programma: Woensdag 21 Juni: 8,001335: Lan genberg 13,35—17,20: North Reg. - 17,20afloop: Brussel (VI.). Wijzigingen voorbehouden. NAAR HOOGEREN MELKSTEEN? Naar wij uit kringen der c0°pel5hH" zuivelbereiding vernemen, zegt het is de mogelijkheid niet uitgesloten- da dat over eenigen tijd door de Crisiszu.ve-' centrale zal worden overgegaan tot vei- hooging van den toeslag op de industrie verwerkte melk en wel van 0 5 op 0.1 per procent vet per kilo melk. Honderd kilo melk van 3.20 rev halte ontvangt op 't oogenblik f. l-M s" hetwelk indien het zeer ernstig 0 wogen plan der C Z.C doorgaat worden f. 2.24. Het ls niet bekend of aan deze maat- ntb 10 Il«?b iXrfrtrllu. v/i a»" regel tevens zal worden verbonrtLn3aid beperking van den steun tot een oeP Je percentage der normaliter aI?€' L3Dd melk zooals o.a. de Friesche MU n bouw indertijd wenschte. teneinde wijze de melkproductie te remmen

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 16