Fa. JOHN. KNEGTEL PRIJSNOTEERING ARNOLD H. BERGERS ZOMSRABTIKELEI Leidsche Coöp. Melkinrichting „De Landbouw' VACANTIE De vrouw en de fotografie N.V. v.h Fa. BERNARD VOOR SPORT EN VACANTIE J. BRANDENBURG LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 20 Juni lj) RIJNSBURGERSINGEL 23 - TELEF. 218 levert U iederen dag versch aan huis: Het vanouds bekende adres voor prima Brandewijn voor het inmaken van vruchten. NOORDEINDE 27 TELEFOON 1665 Rauwe en Gekookte Rookworst 30 ct. p. pond VLEESCHWARENBEDRIJF Alléén: HAARLEMMERSTRAAT 216 - Telef. 392 I1 I- -I Vischmarkt - Leiden - Koornbrugsteeg - Tel. 479 Pullovers, Mutsen en Strookapjes Shawls, Dunne Onderkleeding 2746 Kousen en Handschoenen In mijn jeugd kregen we dan vacantie- werk: een flink aantal sommen, een lij vige zinsontleding, een opstel en een land kaartje met kleuren. De kinderen konden toch zoo maar niet veertien dagen of zelfs drie weken loopen „lanterfantenHet landkaartje vond lk altijd nog het drage lijkst, daarbij kon je steeds denken aan rondzwerven in de vrije natuur. Dat is allemaal nu anders geworden. Geen schoolsch werk meer, sommige mid delbare scholen hebben zelfs taken en herexamens gebannen en het rondzwer ven in de vrije natuur geschiedt zelfs bij tijd en wijle gedurende de wettelijke schooltijden bulten de vacantie. Ja, de grenzen tusschen schooltijd en vacantie vervagen al meer en meer en zoo zien wij nu zelfs gedurende de vacantie de jonge lui zich groepeeren in schoolverband of klasseverband en als vacanticwerk van hooger allooi verlichten zij dan zwerf tochten door Nederland. Wat wij ons voor- fantaseerden bij het teekenen en kleuren van het landkaartje is nu werkelijkheid geworden, dank zij vooral de jeugdher bergen. Gedurende de beide Pinksterdagen heeft de Texelsche boot gevaren met een groot bord waarop met groote letter te lezen stond, dat de jeugdherberg „vol" was. Er kan daar gerust nog een jeugdherberg bij cn over het heele land neemt het aantal der trekkers zoo geweldig toe, dat nog al tijd de eene jeugdherberg na de andere geopend kan worden, zonder dat er één overtollig zou zijn. De Nederlandsche jeugd, het Nederlandsche volk zijn bezig hun eigen land te ontdekken, nog juist bijtijds om het te leeren waardeeren en mede te willen strijden voor het behoud van ons natuurschoon te land en te water. De kano heeft het aantal dei waterwan delaars verveelvoudigd en daarmede de gelederen versterkt van hen, die onze be dreigde plassen willen verdedigen. Wc kunnen voor onze vacantiezwervers wel aardige taken bedenken. Een zwerf tocht door al de bezittingen van de Ver- eenlging tot Behoud van Natuurmonu menten is wel een te zware opgave, maar we zouden die taak kunnen splitsen in drieën: le. Brabant, Rijkswoud en Veluwe, 2e Achterhoek van Gelderland, Twente en Drente en 3e. Texel, Vlieland, Terschel ling, Het zal wel per flets moeten ge beuren, te voet is eigenlijk beter, maar neemt meer tijd. Toch lijkt het mij toe. dat het voeteeren in den laatsten tijd al meer cn meer veld vin cn daarover verheug is mij van harte, zonder daarom nog rijwiel of auto uit te schakelen. Een handig fietser kan wel zeer afgelegen plaatsen bereiken, maar de voetganger komt haast overal. In het bij zonder geldt dat voor onze dichte bos- schen, de duinen en de zandverstuivingen. Een halve eeuw geleden golden de stuif zanden voor oorden van gevaar cn ver derf. thans hebben we ze leeren waardee ren als iets zeer bijzonders. Als het er op aan komt kunnen wij ze nog altijd weer vastleggen. Doch zooals ze nu zijn verheugen ze ons door hun schilderachtigheid, door hun bijzondere planten- en dierenwereld en niet het minst door de mogelijkheid om daar vondsten te doen. Oppenheim, Pop ping. Butter en anderen hebben daarover in de Levende Natuur heel smakelijke din gen verhaald. Zoowel in de Loonsche en Drunensche duinen in Brabant als in de stuifzanden van Hulshorst op de Veluwe cn die bij Brantinga en Dwingeloo in Drente kunt ge vuursteenen werktuigen vinden van de oudste bewoners van ons land. Waar de wind het zand weg blaast blijven kiezelsteentjes en vuursteentjes liggen en met eenige oefening vindt ge daarbij dan vuursteenen mesjes en prie men en zelfs wel fraai afgewerkte pijl spitsen. alles kleinwerk. want de groote stukken werden natuurlijk het eerst ge vonden en die kunt ge thans bewonderen in de locale musea Maar de mogelijkheid van zoo iets te vinden geeft aan een wan deling door die schijnbaar oninteressante zanden een groote bekoring even goed als we in het bosch waakzaam blijven voor de kans op merkwaardige vogels en bloe men, reeén, wilde zwijnen en dassen. Het gebeurt maar heel zelden, dat een wan deling van eenige uren geen enkele bij zonderheid oplevert Het komt er slechts op aan, die bijzonderheden te kennen, een open oog te hebben voor elke afwijking of aanvulling van het gewone. Als de vacantie begint is het in de vo gelwereld tamelijk rustig, maar nu vragen de insecten de aandacht. Omstreeks half Juli trekken er veel vlinders, niet alleen de Luzernevlinders, distelvlinders en doodshoofdvlinders, die uit den vreemde komen, maar ook onze gewone witjes. Waarom ze dat doen en waarheen ze gaan weet niemand. Slechts enkele malen trek ken ze in troepen van honderden of dui zenden en meestal merkt ge die trek alleen maar. doordat er zich in uw tuin onge woon veel vlinders op uw bloemen ver- toonen. De spinnen worden in Augustus hoe langer hoe dikker, het aantal en de afme tingen der spinsels al grooter en grooter. Soms geraken spinnen en honingbijen in de webben verstrikt. Eind Juli rijpen de lijsterbessen. Meidoorn, sneeuwbal, vlier en liguster volgen en dan begint ook al spoe dig de najaarstrek der vogels, waarvan de vacantiezwerver nog net het een en ander te zien kan krijgen eer liet met zijn vrijheid gedaan is. JAC. P. THIJSE. Zou het misschien beter zijn iets te schrijven over de vrouw voor de lens? Een feit is dat de dames in 't algemeen meer neigjng hebben gefotografeerd te worden dan om zelf een camera ter hand te nemen. Zeker vijf en negentig procent van alle amateur-fotografen behooren tot 't sterk genoemd wordende geslacht. Van degenen die lid zijn van een amateur- fotografen-vereeniglng is het aantal vrouwen vast nog minder dan vijf procent Waarom is dat zoo? Is het omdat de neiging van de man nen meer een zoodanige is dat zij bereid zijn zich voor het maken van een foto wat moeite te getroosten en die van de dames niet in die richting gaat? Komt het wellicht omdat de foto-toestellen nog te zwaar en te omvangrijk zijn, dat ze nog niet geschikt zijn 0111 als een poeder doosje of zakspiegeltje in een miniem handtaschjc meegenomen te worden? Of hebben de vrouwen van heden geen oog voor het schoone van de natuur, of voor de architectonische waarde van een ge bouw of een complex van gebouwen, voor een mooi oud straatje of een statige kerk. voor een rustiek bruggetje of een stil grachtje, zooals bijv. Amsterdam die in soorten heeft? Het wil er bij mij niet goed in dat een vrouw in dat opzicht bij een man achter staat. onze Koningin staat zeker niet als vrouw in de kunst alleen en al doen de meeste vrouwen niet aan de practische uitvoering ervan, zij weten toch zeker evenals de mannen de schoonheid in de schilderkunst te waardeeren. Wel een factor van beteekenis is de tijd die men noodig heeft om de fotografie in al haar geledingen te beheerschen. Zonder meer neem ik aan. dat er huisvrouwen zijn. die het te druk hebben om zich op te houden met liefhebberijen die buiten haar dagelijksche bezigheden vallen. Daar staat evenwel tegenover dat nie mand dan de moeders beter in staat kun nen zijn prettige momentjes uit het leven van de kinderen, dat toch ook haar leven is, vast te houden, als ze maar eenige vaardigheid met het fototoestel bezitten. Hoe vaak gebeurt het vooral in de tegen woordig vrij lange zomer schoolvacanties niet dat de moeders met de kinderen naar bosch, strand of duinen trekken, om tegen den avond naar huis te gaan, waar vader, die zijn beperkte vacantie soms al ver teerd heeft, het geheele bruingebrande gezelschap weer vindt? En hoe vaak wordt dan niet de verzuchting geslaakt, dat dit of dat momentje nu eens op een plaatje gezet moest zijn? Ik spreek dan maar alleen van den tegenwoordigen tijd. Denk echter eens even verder, wat een genoegen zou dat prentje, eenmaal ge maakt. niet geven over twintig of vijf en twintig jaar. hetzij als lantaarnplaatje, hetzij als prentje in een album, als de oude herinneringen nog eens worden ge wekt, als men nog eens tegen elkaar zou kunnen zeggen: „wat fijn hebben we toen de vacantie samen doorgebracht, moet Je nog eens deze foto zien." Een foto houdt het heden vast voor de toekomst, het is als het ware geconse*- veerd genot. Iedere moeder een camera, dat moest regel zijn. de zorgelooze jeugd is een bron van verkwikking voor de latere jaren en vaak beseft men telaat dat het zoo pret tig zou zijn zichtbare herinneringen uit de prille jeugd te bezitten. Ook paedagogisch heeft de camera in handen van de ouders een niet hoog ge noeg te schatten waarde. Neem bijv. dat vader doet aan zwammen. Niet dadelijk zeggen dat alle vaders soms zwammen, ik bedoel het verzamelen van paddestoelen. Als vader met zijn foto-toestel het bosch intrekt om de gevonden exemplaren ter plaatsen te kieken, soms ook andere plan ten die de belangstelling trekken, kan het niet anders of de kinderen beginnen be langstelling te krijgen voor een en ander. Zelf zullen zij de dingen gaan onder zoeken en leeren dat je de zaken van alle kanten moet bezien om ze op de juiste waarde te schatten. Fotografeeren doet zoeken naar de mooiste zijde van de din gen en, om op de moeders terug te komen, als zij even vorderingen in de kiekkunst gemaakt hebben, zullen zij zeker merken dat het kindergezichtje veel moois kan geven, doch dat de kleinen „genomen" in de natuurlijke houdingen bij het spelen, veel beter worden weergegeven, al staat van het gezicht dan maar vijf procent en de rug in zijn geheel op het prentje. Komt moeders, neemt dezen zomer eens een fototoestel mee op uw vacantie- tochtjes: als vader er nog niet aan doet krijgt hij er ook wel belangstelling voor. fotografeert hij wel dan geeft hij graag hulp en advies waar die noodig zijn. Als gij er pas mee begint kunt gij het laden en ontladen van de camera het best aan den foto-handelaar overlaten, later ont dekt gijzelf de geheimen wel en de fouten welke vermeden moeten worden Men zal merken dat het een prettige ontspanning geeft in een vrij halfuurtje eens iets anders te doen dan handwerken. Kiekjes maken, eventueel zelf ontwik kelen, afdrukken, in een album verzame len en datum, plaats en namen er bij zet ten; niet allemaal gelijk doen, het zijn af zonderlijke genoegens, die elk ook de waardeering krijgen die ze verdienen. Vader mag. als hij 't netjes doet. wel een handje helpen. Aan de jongere dames, die nog niet een gezin het hare kunnen noemen, heb ik lil dit artikeltje misschien wat weinig aan dacht geschonken. Och. zij worden in 't algemeen nog al eens zelf op een prentje gezet en terecht, bekoorlijkheid noopt daar vanzelf toe. Toen ik tijdens de Pink sterdagen buiten de groepjes jongelui eens met aandacht beschouwde, bleek mij, dat de camera in steeds meer gevallen gaat behooren tot de noodige bagage van uitgaande jongedames. Als deze later zelf een huishouding hebben zullen ze zeker menigmaal naar de camera grijpen en waaïschijnlijk niet te meer succes, om dat zij de ervaring in de fotokunst dan al reeds verkregén zullen hebben Zij die fotografeeren genieten 't mooie van het leven niet een enkelen keer doch vele malen. Ik wensch u mooi licht in een prettige vacantie. v. O. Shaw in de woestijn op zoek naar een interviewer. Prima gepasteuriseerde Melk zoowel per L. als in flesschen S 1ste Kwaliteit Roomboter, Slagroom en Kolfieroom, Melk-Yoghurt Ondermelk-Yoghurf, Karnemelks- en Havermoutpap Prima Karnemelk, Vollemelk-Chocola, Diverse Kaas, Versche Eieren W AGENS cn WINKELS door de GEHEELE STAD E» OEGSTGEEST Onze fabriek is steeds v r ij te bezichtigen, ook 's morgens Mr TIJDENS DE BEREIDING ONZER PRODUCTEN 2750 Directie: B. v. i. BURG Wp, Brandewijn en Vanille-Brandewijn p. Liter f. 3 00, f.3.30 Hartevelt's Brandewijn per Liter f. 3.00, f. 3.30 Oud Holl. Brandewijn per Liter f. 3.40 Inmaak per Literf. 2.00 van ALLEEN VERSCH geslacht RUND- en VARKENSVLEESCH en FIJNE VLEESCHWAREN 2752 LEVERWORST Rundvleesch per 5 ons Biefstuk0.80 Ossenhaas 0.80 Baklap 0.70 Contra Filet 0 70 Rosbief0.60 0.70 Stukje 0.60 Ö.70 Ribstuk 0.60 0.70 Rollade 0.50 0.60 0.70 Riblappen 0,50 Lappen 0.35 0.40 0.50 Soepvleesch 0.40 Haché-vleesch 0.35 Gehakt 0.35 Klapstuk 0.40 0.50 Niervet 0.40 3 p. runderl. 1.00 Varkensvleesch per 5 ons Rollade ....0.50 0.60 Filet 0.60 Stukje 0.50 0.60 Carbonade 0.40 0.45 0.50 Gehakt 0.35 Versche Worst 0.40 Mager Spek0.25 Vet Spek 0 25 Rauwe reuzel 0.30 Mag. Speklappen 0.25 Mg. lappen 0.45 0.50 3 p. Carbonade 1.10 5 p. gem vark.vet 0.90 25 cent per ponil Fijne Vleeschwaren per '/i pond Fijne Ham 0.60 Rolham0.30 Rookvleesch 0.55 Procureurspek 0.40 Gekookt spek 0.25 Leverworst 0 li Plockworst 0.35 Tongenworst 0.23 Bloedworst 0.13 Rookworst 0.15 Boterh.worst 0.18 Gekookte Lever 0.30 Ontbijt spek 0.30 Eigen Vleeschwaren- fabriek aan de Van der Werffstraat. - Eigen Zouterijcn en Koelcellen Tuinstoelen vanaf 1.80 Tuintafels4.00 Tuinbanken in diverse prijzen Tuinparasols in groote sorteerintr Kampeer Rookstellen vanaf 0.45 Blikken Fluitketels 0.45 Geëm. borden0.224 Waschblikken 0.20 Vliegenkasten, in verschillende maten Vliesrenklappers0.25 Ijsmachines, 2 L5-90 Spuitwaterflesschen 5.75 Alle prijzen van Weck" inmaab- artikelen zijn belangrijk verlaagd. ZIET ONZE ETALAGES HOOGEWOERL) 104 - TELEFOON 2647 Hoofddepot: N.V. HOEING's Stoomerij en Ververij te

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 12