Huidlijders 74sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 19 Juni 1933 Derde Blad No. 22468 BINNENLAND. D D D Geneesmiddel HUIDAAND0EN1 INGE*! RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCH00LNIEUWS. OVERDRACHT ONROEREND GOED. TEGEN HET ONTGAAN VAN REGISTRATIERECHT. Bij de Tweede Kamer is een wetsont- te:p Ingediend tot wijziging van de Re paratiewet 1917. Dit ontwerp heeft de strekking te voor komen het ontgaan van het registratie- recht van overdracht van onroerend goed, csarin bestaande, dat men in p'.aats van iet. goed zelf, overdraagt aandeelen in een naïiidooze vennootschap, die eigenares van het goed is. De toelichting zegt verder: Daar het niet op den weg van den fis calen wetgever Ugt maatregelen voo: te stellen die rechtstreeks in het civiele recht ingrijpen, is niet beproefd het ontstaan van de betdoelde vennootschappen tegen te gaan. Steede talrijker worden de naamlooze vennootschappen, die in wezen niet een samenbrenging van verschillende kapita len in een hand zijn. doch die niet an ders beoogen dan naast den natuurlijken -ersoon, die haar beheerscht veelal als eeirig aandeelhouder een afzonderlijken rechtspersoon te scheppen met de ver schillende daaraan verbonden juridische eevolgen. Al kan niet ontkend worden, dat deze juridische gevolgen niet zelden op fiscaal terrein liggen, dit wettigt niet een verbod of maatregel die prohibitief wer ken: immers het is zeer wel mogelijk, dat n ook andere dan anti-fiscale drijfveeren bestaan. Deze overweging brehgt echter voor den fiscus den plicht mede om, waar door middel van juridische vormen zekere economische verhoudingen getroffen moe ten worden, niet bij den verschijnings vorm stil te staan, doch met terzijdestel- ïng daarvan, den werkelijken toestand te treffen. Dit zal echter veelal niet zon der wetswijziging kunnen geschieden. Waar in het onaerwerpelijk geval in «.'lelijkheid door middel van de aandee len het onroerend goed wordt overgedra- een is het noodzakelijk dat de wegens o;e:dracht van het goed verschuldigde be- hstiag ingevorderd wordt. Diar echter overdracht van aandeelen gemakkelijk voor de belastingadministra- t:e verborgen kan worden, is een tamelijk ingewikkeld samenstel van bepalingen jioodig. om het eenvoudige doel te berei ken. Het risico voor de ontduikers zal dooi de sanctie-voorschriften vrij aanzienlijk njn. Daar als controle onmisbaar is het boe kenonderzoek bij de vennootschappen zelf en de Registratiewet dit nog niet kent. wordt thans voorgesteld dit mogelijk te maken. De veelvuldige oprichting van vennoot schappen als in dit wetsontwerp bedoeld worden, heeft geleid tot den eigenaardi- gen toestand, dat de bezitters van de aan deelen van tal van dergelijke vennoot schappen thans gaarne tot liquidatie daar van zoud'en overgaan. Ook aan de belas tingadministratie zou deze liquidatie met het oog op de dividend- en tantièmebe- jastlng en de inkomsten- en vermogens belasting welkom zijn. Echter levert tegen zoodanige liquidatie de bepaling van art. 59 ten tweede, der Registratiewet 1917 het bezwaar op. dat deswege 2V2 pCt van de waarde van het tot de vennootschap be boerende onroerend goed verschuldigd zoude zijn. Door dit bezwaar tijdelijk op te heffen, waartoe een overgangsbepaling strekt, meent de minister te bevorderen, c'at op dit gebied meer gezonde verhou dingen zullen ontstaan. DR. COLIJN TE LONDEN GEBLEVEN. Komt pas 24 dezer terug. De minister-president dr. H. Colijn heeft wegens zijn benoeming tot voorzitter van de economische commissie der wereldcon ferentie te Londen, afgezien van zijn oor spronkelijk voornemen om naar 's-Gra- zenhage terug te keeren en morgenavond weder naar Londen te vertrekker- Hij zal de geheele week te Londen blij ven zoodat hij eerst Zaterdag 24 dezer in Nederland wordt verwacht. ZANGHULDE AAN DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. Zaterdagavond hebben te Apeldoorn de jongens en meisjes, die deelnemen aan den landdag aldaar uitgaande van de °erel Knapen- en Meisjêsvereenigingen van de Veluwe, ongeveer 500 in getal, de Koningin en de Prinses, die zich met haar 6evolg voor het hek van het paleis Het t-oo hadden opgesteld, toegezongen De Koningin en de Prinses lieten na afloop de leiders aan- zich voorstellen. DE VERDEELING DER GOLFLENGTEN. Feitelijk nog geen beslissing. Uit Luzern werd Zaterdag gemeld: Heden is het plan in zake de golflengte- jerdeeling definitief aangenomen, waarin Huizen 223 kp„ gedupliceerd met Khar- naastliggende stations zijn Motala en "arszawa (Warschau), beide op 7 kp af- Uir.j .Hilversum heeft in het plan 995 kp ex- e-usiefnaastliggende stations zijn Genua enBratislava, beide op 9 kp. Het plan is niet onderteekend door Ne- r.and. Zweden Polen, Finland. Grleken- - en Hongarije. Deze landen hebben bd: ve en °P tegenwoordige golven te Het gedeelte der lange golven van het 0-0n kan daardoor niet iri uitvoering In October vergadert de Union Inter- rf-jlonaIe He Radio-dlffusion te Amster- r-611 zal daar een andere verdeeling -• :ange golven opmaken, waarbij Neder- nu hoogstwaarschijnlijk op de tegen- v^'Se fre<iuentie van 160 kp zal blijven, een ?uizen beteekent 223 kilo-periode «^SoKiengte van 1350, terwijl 99a Kp -komt op eep golflengte van 1875 m. PRO JUVENTUTE. De jaarvergadering. h4(ft ^Liaar,bT^ebouw Utrecht def veÏÏ!8 het Neder)andsch Verbond iaarvJrffQ?i2Pngen v 0 J"ventute zijn tersehJn gehouden onder voorzit- yan den heer jhr. mr. J F Lewe van Nijenstèin be Amsterdam Aan de orde kwam de bespreking van kfndPen£nbtVie:n" i?Ver wljzlglng van het kinderrecht uitgebracht door de heeren me, Ch-d?,Jong, prof W. P. J. Pompe. der ZM en den heer J van Mr. Feith, kinderrechter te Groningen, diende een motie in, waarin de vergade ring, ovenvegende dat het stempel van een strafrechterlijke veroordeeling den minderjarige in zijn later leven veelal tot groot nadeel strekt, de groote wenschelljk- heid uitspreekt van een spoedige herzie ning van de regeling van het bewijs van goed zedelijk gedrag De vergadering nam met algemeene stemmen deze motie aan. Voorts sprak de vergadering zich er over uit, dat het wenschelijk ls het lieele kinderstrafrecht af te schaffen en te ver vangen door opvoedingsrecht: dat het tevens wenscheliik is, dat de wet een leeftijdsgrens stel I beneden welke 'n k'nd strafrechterlijk niet. verantwoordelijk is. Uit de vergadering spraken zich 38 per sonen uit voor het vaststellen van een grens op 14 jaar.16 personen voor 16 Jaar en 4 personen voor 18 iaar Een voorstel van mr G H de Jong te Amsterdam, waarin de vergadering af- keurt, dat strafrechterlijke vervolging wordt ingesteld behalve na behoorlijk deskundig onderzoek, werd door de ver gadering met algemeene stemmen aange nomen. UITZENDING VAN NED. KINDEREN NAAR BUITEN. De jaarvergadering. De Centrale Commissie voor Uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten heeft haar jaarlijksche algemeene verga dering in haar Kinderhuis „Kinabu" te Soesterberg gehouden onder voorzitter schap van dr. N. M. Josephus Jitta. Tot leden werden herkozen: mevr A de LangeMolenaar te Zaandam, mevr. H. A. Lobstein—v. d. Bovenkamp te Ooster beek, de heeren J. Douwes Jr te Amster dam, ds. E W. ten Oever te Gorredijk, dr. J. Ph. Elias te Rotterdam, dr. A. A M. P. Kooien te Vught. dr. J. J. Th. Doyer te Hilversum en dr. J. G. H. Carstens te Utrecht Tot nieuwe leden werden benoemd dr. J. Th. Terburgh en dr. J. C Streng, beiden te 's Gravenhage. Het verslag van den secretaris over 1932 werd goedgekeurd evenals de reke ning van den penningmeester over dat jaar De rekening sloot met een nadeelig saldo ad f. 701,47. De voorzitter deelde o.m. mee. dat in 1932 in gezinsverpleging 2926 kinderen met 132.804 verpleegdagen en in het Kin derhuis „Kinabu" te Soesterberg 398 kin deren met 17.202 verpleegdagen werden uitgezonden. VEREENIGING „HET GENERAAL VAN HEUTSZ-FONDS" Algemeene vergadering. In „Krasnapolsky" te Amsterdam is Za terdagmiddag de 28e jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de ver- eeniging „Het Generaal van Heutsz-Fonds" De voorzitter, de heer W G. H. van Erp heeft op deze vergadering een rede uitge sproken. waarin hij gewag maakte van de pogingen, welke ondernomen zijn om de financieele positie van de vereeniging te versterken. Het resultaat bleef echter ver beneden de verwachting, was zelfs zeer gering te noemen, waarschijnlijk tengevolge van de tijdsomstandigheden. Giften kwamen in van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, van mevr. Kuipers-Van Heutsz en nog van eenige anderen De vereeniging werd op het einde van het jaar verrast met een gift van H M. de Koningin-Moeder Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Bossen bleek, dat de verleen de steun hier te lande zich op het einde van 1932 bepaalde tot 306 kinderen. Voegt men hierbij de 181 kinderen die in Indie worden ondersteund, dan komt men tot een totaal van 487 kinderen, die in meer dere of mindere mate steun van het Fonds genieten Nadat eenige kwesties van huishoudelijk belang waren besproken, werden tenslotte de beide aftredende bestuursleden, de hee ren B Brands en E v. d. Werff herkozen. O. S. P.-ACTIE TE^ROTTERDAM. Propaganda-materiaal in beslag genomen. De politie te Rotterdam is Zaterdag- en Zondagavond opgetreden tegen leden der O.SP.. die propaganda maakten voor de boycot van Duitsche films. t Ze liepen met borden op de Kruiskade, waar het Ufa-theater Luxor gevestigd is, op de Nieuwe Binnenweg langs Casino- en Capitie-theater J De borden werden Zaterdagavond in be slas genomen, doch gisteren verschenen de OS Pers met een Dropasandawagen, terwijl ze pampfletten uitdeelden. Ook dit materiaal is in beslag genomen HET NED. SPOORWEGMUSEUM. Volgens het jaarverslag van het Ned. Spoorwegmuseum is het jaar 1932, dank zij uitgebreide medewerking geen slecht jaar voor het museum geweest. Het aan tal bezoeken nam belangrijk toe en steeg in 1932 tot ruim 5000 personen. Ook het aantal bezoeken voor studie-doeleinden, vragen om inlichtingen enz. zoowel in als buiten de Ned. Spoorwegen bleef gesta- dig toenemen- De finantieele toestand is alle omstandigheden in aanmerking nemende niet onbevredigend. Onder handelingen. beoogende het Spoorweg museum over te brengen van Utrecht naar het Slot te Zeist, kwamen dit jaar door de tijdsomstandigheden tot een ne- gatief resultaat, zoodat het voorloopig in Utrecht blijft gevestigd. VEREENIGING GRONINGEN. Algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van den heer K. ter Laan uit Zaandam vond Zaterdag middag in het „Tolhuis" te Amsterdam deze vergadering plaats. Na opening door den voorzitter, waarbij het heengaan van dr. H. A. Poelman, rijks archivaris van Groningen en Drenthe werd herdacht, werd het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer G. R. Jager, uit Zaandam hetwelk een. optlmistischen geest ademde Uit het jaarverslag van den penning meester den heer J. H Riddering uit Utrecht bleek, dat er een batig saldo was van ruim 700 gulden. Namens de kascommlssle ide afd. Lei den. werd voorgesteld den penningmees ter onder dank voor zijn beheer te dechar- geeren. Bij de begrooting voor 1933 werd door „Groningen" Leiden de opmerking ge maakt, dat deze behandeling niet geheel juist is. welke opmerking door A'dam werd gesteund Besloten werd dat getracht zal worden óf het Vereenigingsjaar later te doen beginnen, óf de begrooting door mid del van het Maandblad vroeger onder de oosen var de aangesloten vereenigingen te brengen Aan de beurt van aftreden als bestuurs lid was de heer J Meli? R'dam. welke bij meerderheid van stemmen werd herkozen. De vertaling van de Kroniek van W:tte- wierum is in een vergevorderd stadium, evenais het Historisch Leesboek Voor de terugplaatsing van de Heere poort uit Amsterdam naar Groningen zal f 12000 benoodied zijn: deze kwestie is nog In bespreking Besloten werd een prijs vraag uit te schrijven voor een speelbaar tooneelstuk in het Groninger dialect, het welk voor Mei 1934 klaar moet zijn. Hier voor ziin 3 priizen uitgeloofd. Besloten werd de Landdag in 1934 te houden te Haarlem, waar Gruno Haar lem" dan juist haar 20-jarig lustrum hoopt te herdenken Aangezien het nut van de Gewestelijke landdagen werd gevoeld werd besloten in navolging van den westelijken landdag in Scheveningen en in 't Gooi. ook te trachten in and»-e provinciën deze land- Hagen te organtseeren Wederom werden eenige leden van ver dienste benoemd terwijl het oud-hoofdbe stuurslid de heer Van Kregten uit Dor drecht. tevens voorzitter van de oudste Groninger Vereenieing Gruno" Dordrecht to* eere-lid werd benoemd. Met het oog 00 den vergevorderden tijd werd besloten niet meer over te gaan tot vaststelling der Statuten, doch hiervoor over eenlgen tiid wederom een aleem ver gadering bijeen ta roeoen. waaroo dan nog eenige our.ten ter sprake zullen werden gebracht. TELEGRAMMEN AANBIEDEN ZONDER DADELIJKE BETALING. Ook aan kantoren buiten de woonplaats- De aandacht wordt gevestigd op een faciliteit van den telegraafdienst welke in het. bijzonder van belang is voor zaken lieden, die dikwijls buiten hun woonplaats vertoeven. Voor giro-rekeninghouders bestaat nl. gelegenheid op elk Rijkstelegraafkantoor (dus ook buiten de woonplaats' telegram men aan te bieden zonder dadelijke be taling: de kosten worden dan later van de postrekening van den betrokkene afge schreven. De hiervoor noodige machtiging, welke bij de aanbieding van een telegram ge toond moet worden, kan worden aange vraagd bij het telegraafkantoor in de woonplaats Indien gelden moeten worden afge schreven van een girorekening, welke niet ten name van den aanvrager staat, dan moet een machtiging van den houder van die rekening worden overgelegd. HET ITALIAANSCH ESKADER. Voorloopig nog geen start. Minister Balbo heeft tegenover een ver slaggever van de ..Popoio d'Italia" ver klaard. dat de datum van vertrek van het Itaiiaansche luchtvaarteskader nog niet is vastgesteld. Hij zal evenwel niet eerder laten vertrekken dan in Cartwright (La brador) daling op het water mogelijk zal zijn. Men weet nog niet. in hoeverre de golf vrij van ijs zal zijn, omdat het hulpschip ..Alice" sinds negen dagen vergeefs pro beert. de engte van Belle Isle te jaassee- ren. Men heeft daarom de hulp ingeroe pen van een ijsbreker. welke Zaterdagoch tend van Giovani de Terrenova is ver trokken en niet voor morgen de „Alice" zal kunnen bereiken. VEREENIGING TOT CHR. VERZORGING VAN ZENUWLIJDERS. Te Zeist is de algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging tot christelijke verzorging van zenuwlijders. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging den druk der omstan digheden heeft gevoeld. Toch is er vee! reden om dankbaar te zijn De patiënten waren gedaald van 234 op 184 Het verslag van den penningmeester was iets gunstiger. Weliswaar was er eeni ge daling in contributies (f.5884) en col lectes f. 1086.29, maar de verpleeggelden waren gestegen tot f. 149.900, terwijl de uitgaven belangrijk waren verminderd tot f. 27.233.33. Hierin zijn de salarissen ad olm f.66 000 niet begrepen. Ds. Enkelaar bracht verslag uit over de ondersteuningskas die in ontvangst en uitgaven sloot met een bedrag van f. 4424.44 en f3326.18 alzoo een batig saldo van f. 1098.31. De aftredende bestuursleden mr. H. v. d. Vegte en dr. Rijk Kramer zijn met alge meene stemmen herkozen en ln de vaca ture van prof. H Visscher werd gekozen jhr Van A=ch van Wijk te 's-Gravenhage Als naar gewoonte werd onder applaus van de vergadering een telegram van hulde gezonden aan de Koningin-Moeder, beschermvrouwe der vereeniging. RECLAME. Hel Is toch heusch niet langer noodig door Ekzeem, Puistjes of andere Huidaandoeningen te worden geplaagd. De eerste druppels van het D.D.D. Recept doen het jeuken bedaren, want dere vloeistof dringt diep In de huidporien door en doodt de ziektekiemen, die de oorzaak zijn van Ekzeem. Dauwworm, Open Beenen. Zweren, enz. Dat het recept van Dr D Dennis helpt, on dervond Me|. Y. M. L. te Heerenveen. Zij schreef: ..Ik was er zoo erg aan toe. dat builen als zakjes aan mijn oogen hingen. De jeuk cn branderigheid waren ondragelijk. Met D D D werd mijn ge zicht beter zonder dat ook maar een schilfertje achterbleef" Waarom zoudt U langer lijden? Koop nog heden een flacon van f 0.75 of f 250 bij Uw Apotheker of Drogist.a 13 tegen 7988 HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche Politierechter mr. J. H. van Laer stond terecht de Noordwijk- sclie schipper C. van D., terzake, dat hij van een partijtje Genever die hij moest vervoeren zich eenige hoeveelheid heelt toegeëigend. Om de volledige voorraad wederom te krijgen heelt hij het vat met water bijgevuld. De oft icier van Justitie mr. jlir. van Asch van Wijck eischtc tegen de verdachte een maand gevangenisstraf. Een reclasseeringsra|>port adviseerde dit maal nog tot een voorwaardelijke straf. Verdachte bracht nog in liet midden, dat hij door zijn daad thans werkloos is. De politierechter wilde het nog eens met den verdachte probeertn en legde hem de gev.straf voorwaardelijk op, met een proeftijd van 3 jaar. DE SANEERING VAN HET BLOEM- BOLLENBEDRIJF Minimumprijzen en teeltbewijzen. Naar wij vernemen, ligt het, met be trekking tot het saneeringsplan voor het bloembollenbedrijf. in de bedoeling der Regeering om de reeds bekend gemaakte minimumprijzen voor het te exporteeren deel, zoo volledig mogelijk aan de kwee kers ten goede te doen komen. d w z. dat alleen de kosten der kweekerseentrale op hen verhoord worden en de helft der kos ten van de Centrale Commissie De exporteur zal. om exportvergunning te krijgen ten genoege der Regeering, moe ten aantoonen. dat de kweeker den mini mumprijs heeft genoten resp dat daar voor een redelijke zekerheid van betaling op de gewone betalingstijden is gesteld. De teeltbewijzen zullen aan de erkende telers in verhouding van den omvang hunner teelt als een. niet zonder goedkeu ring der Regeering. overdraagbaar recht worden verstrekt Voor eventueele over dracht zullen soepele mogelijkheden wor den geopend, beoogend om aan alle telers een teeltvoortzetting te waarborgen, die voor hen en in het algemeen belang aan alle eischen van redelijkheid voldoet Aan de exporteurs zullen de condities zoodanis gesteld worden dat de minimum prijzen ln het buitenland zoo goed moge lijk worden gehandhaafd, met zoo gering mogelijke bemoeilijking van de gewone wijzen van afzet. De geraamde inperking zal definitief worden vastgesteld na bekendmaking der resultaten van de inventarisatie. Voor de misschattingen voor alle on kosten der regeling zal een heffing bij den export gesteld worden. KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJEN. Gedeeltelijke overname van het verlies. Namens den minister van economische zaken maakt de regeeringscommissarls voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en een- denhouderij bekend, dat besloten is voor de week van 19 tot 24 Juni verliezen voor de pluimveehouders op de kleinere kip peneieren tot een gewicht van 55 K.G. (1000 stuks) te verkleinen door het over te nemen gedeelte in het verlies vast te stellen op 40 ct. per 100 stuks uitgevoerde kleine eieren. Ten bate van den eendenhouder is voor eendeneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 25 ct per 100 stuks uitge voerde eieren. BOTER NAAR NEDERL. INDIë? De Crisis-Zuivelcentrale deelt mede, dat zij een commissie heeft ingesteld welke onder oogen ziet of. en zoo ja, welke mo gelijkheden er bestaan ter bevordering van den export van boter naar Nederl. Indië. VERSPREIDE BERICHTEN. Hedenmiddag heelt dr. H.C Rumke.be- noemd tot hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, zijn inaugureeie rede ge houden. Naar wij vernemen heeft 't dagblad „Vooruit" tegen Baars, den leider der fas cisten. een eisch tot schadevergoeding in gesteld in verband met beweringen door Baars bij de verkiezingscampagne over de socialistische pers geuit. Zaterdag is 't nieuwe herstellingsoord van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers te Lunteren onder groote belang stelling geopend. Enkele bladen berichten dat aan de begrooting van Zaandam opnieuw de goedkeuring is onthouden, daar aan de wenschen van Ged. Staten slechts ten deele wejrd voldaan. NED. HERV. KERK Beroepen: te Poortvliet S. Goverts te Gameren. GEREI* GEM. Beroepen: te Dinteloord J. Fvaanje te Barneveld. HULDIGING VAN TROF. DR. F. A. F. C. WENT. Een Went-Stichting. In de groote eetzaal van het Jaarbeurs restaurant te Utrecht ls Zaterdagmiddag prof dr F. A. F. C. Went. hoogleeraar in de plantkunde aan de Universiteit te Utrecht, die vergezeld was van zijn fami lie. te midden van vakgenooten en leer lingen. ter gelegenheid van het bereiken van den leeftijd van 70 jaren op harte lijke wijze gehuldigd. Een groot aantal personen woonde deze huldiging bij. Prof. dr A. A. Pulle hield een toespraak waarin hij tenslotte mededeelde dat zich een comité gevormd heeft van 75 per sonen dat als blijk van dankbaarheid en waardcering een fonds tot stand bracht, bijeengebracht door 450 personen en lichamen. Het fonds ls ondergebracht ln een Stichting, de Went-Stichting. die zich ten doel stelt, deze gelden te beheeren. die het prof. Went mogelijk zullen maken, ln de eerste plaats zijn wetenschappelij- ken arbeid voort te zetten en die ln de tweede plaats ten bate komen van hem zelf of van zijn rechtverkrijgenden. Na de aanbieding van dit fonds voerden nog verschillende sprekers het woord, o a. prof. dr. Baas Becking uit Leiden. KERK EN VREDE. De voortgezette jaarvergadering. Zaterdag werd te Utrecht de jaarver gadering van Kerk en Vrede voortgezet Dc voorgestelde contributleverhooging werd aangenomen en de rekeningen goedge keurd. evenals het Jaarverslag. Hierop kwam het voorstel van het hoofdbestuur betreffende de houding der vereeniging in zake mobilisatie of oorlog aan de orde. 1 „Kerk en Vrede" mag den strijd tegen oorlog en oorlogstoerusting alleen voeren op een wijze en met middelen, die ln over eenstemming zijn met haar beginsel en doel. 2. „Kerk en Vrede" zal nu en later haar kracht vinden in haar getuigenis en de trouw van haar leden in de praktische toe passing van haar beginsel. 3. „Kerk en Vrede" mag op geen enkele wijze met politieke en sociale organisaties op één lijn worden gesteld en kan daarom- onmogelhk nu reeds uitspreken eventueele acties van deze organisaties bij mobilisa tie en oorlog te zullen steunen. 4 „Kerk en Vrede" kan in haar strijd tegen oorlog en oorlogstoerusting nooit ge weld tegenover geweld plaatsen en even min sabotage en burgerlijke ongehoor zaamheid als strijdmiddelen propageeren. 5. „Kerk en Vrede" doordringe haar le den van hun persoonlijke verantwoorde lijkheid nu en later, te streven naar een levenshouding ln overeenstemming met haar beginsel. 6 „Kerk en Vrede" beware en versterke in haar landelijke organisatie en vooral In haar afdeellngen zooveel mogelijk haar karakter als geestelijke gemeenschap, waar het bewustzijn, tot een geestelijke gemeen schap te behooren. van groote steunende kracht ls 7 Kerk en Vrede" blljve ook bij mobi lisatie en oorlog getuigen en treffe daar toe nu reeds zooveel mogelijk de voorbe reidingen. Het hoofdbestuur stelde voor aan punt vier toe te voegen: „Hetgeen niet uitsluit, dat het beginsel var „Kerk en Vrede" in bepaalde gevallen burgerlijke ongehoor zaamheid eischt." Deze wijziging is met meerderheid aan genomen. Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur worden door de vergadering gekozen: Dr. A. K. Kuiper te Amsterdam, dr. J. Riemens te Leiden, ds. J R Immlnk te Heerenveen en dr. J J Stam, te Rotter dam. Betreffende federatieve samenwerking met andere vredesorganisaties Is besloten een contactcommissie tusschen gelijkge zinde organisaties dc voorkeur te geven. De volgende jaarvergadering wordt te Zut- fen gehouden. NIJVERHEIDSONDERWIJS. De jaarvergadering. De Bond van vereenigingen tot het ge ven van nijverheidsonderwijs hield in Den Haag zijn jaarvergadering onder voorzit terschap van dr. W. W. van der Meuten. Aanwezig waren buiten het hoofdbestuur afgevaardigden van ongeveer 40 schoolbe sturen. De voorzitter herdacht in gevoelvolle be woordingen wijlen mr. A. C. Crena de Jongh, die gedurende vele Jaren als voor zitter van de afd. jongensscholen en als vlce-voorz itter van het hoofdbestuur met zoo groote bekwaamheid en toewijding werkzaam was geweest. Medegedeeld werd o.a„ dat in de com missie tot overweging van eventueele stichting van een Centrale voor Neder land als filiaal van de ln Frankrijk be staande Centrale namens het hoofdbe stuur zitting heeft de heer A, J. L Visser van IJzendoorn, terwijl de bond in de commissie voor het ontwerper, van een normaalprogramma voor het avondonder wijs wordt vertegenwoordigd door den voorzitter en den heer J. Ph. Reeser Ezn. Mr. R. Römer te Leeuwarden werd her kozen als bestuurslid. De heer H. J de Groot, oud-inspecteur - generaal van het NO.. hield vervolgens een causerie over: het nijverheidson derwijs. Bij de rondvraag zegde de voorzitter een onderzoek toe inzake de vanwege het departement aanbevolen verhooglng van het schoolgeld.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9