CAHEN's KOLENHANDEL „DE WALES-SPECIALIST" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 19 Juni I93 Burgerlijke Stand v. Leiden TELEGRAMMEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. perkingen voor handeisDclaiingen en ten tweede een overeenkomst tot afschaffing van Invoerbeperkingen en invoerverboden Maar, later wordt gemeld: De verlaging van de Invoerrechten van 10 welke de Amrrikaansche deskundigen hebben voorgesteld, is geen officieel voor ste! van de Amerlkaansche delegatie. Wat het dan wel is Amerika oordeelt verder de tot dusver Ingediende voorstellen tot stabilisatie der valuta onvoldoende! Atchison, de plaatsvervangende secreta ris van de Schatkist verklaarde, dat de V. S. bereid zijn het oor te leenen aan alle voorstellen, doch de onlangs ontvan gen voorstellen, 2ijn in hun tegenwoordi gen vorm niet geschikt, ofschoon zij als uitgangspunt dienst kunnen doen. Roosevelt zou de grenzen aangegeven hebben, waarbinnen de gedelegeerden te Londen kunnen handelen, maar hij zou niet zijn voor een plan van slechts tijde lijke muntstablllsatie. De Gouverneur van de Amerik. Fede rale Bank, Harrison en Norman Davis zijn naar Amerika scheep gegaan. Norman Davis wordt in Europa terug verwacht nadat hij een conferentie met President Roosevelt heeft gehad. Onvermoeibaar is Coüjn met eenige ambtenaren en gedelegeerden bezig met het nauwgezet bestudeeren van de vele voorstellen der verschillende landen, zoo dat de beloofde agenda voor de vergade ring van de economische commissie ge reed zal zijn. De Conferentiecourant maakte bekend dat veertien landen sedert de opening van de conferentie tot het tariefbestand zijn toegetreden, met, name Bolivia, Chili, Dominica, Griekenland. Guatemala. IJs land. Paraguay. Perzlë, Peru. Polen. Por tugal, Spanje, Turkije. Uruguay. De gedelegeerden der economische con ferentie waren Zaterdagmiddag de gasten des konlngs en der koningin op een gar denparty In het kasteel van Windsor. Meer dan 2000 personen werden uitgenoodigd. In een nota aan de Fransche regeering herinnert de regeering van de Vereenigde Staten eraan, dat nog twee termijnen van de oorlogs-schulden betaald moeten wor den en zij schenkt geen aandacht aan het verzoek tot herziening van de schulden. Terzelfder tijd werd een nota overhan digd aan den Italiaansehen ambassadeur, waarin wordt verklaard, dat hoewel het Congres misschien geen genoegen zal nemen met de betaling van een millloen dollar door Italië, de president toch bereid is de Italiaansche schulden te bespreken. Aan de Fransche regeering werd verder te kennen gegeven, dat Roosevelt wel de Fransche schulden wil bespreken, doch dan moet Frankrijk toch evenals de andere mogendheden ten minste een gedeelte van haar schulden betalen. Een gelijke nota is gezonden naar Bel gië en Polen, die eveneens niets betaalden. Aan Finland werd een nota gezonden, waarin de regeering bedankt wordt, dat Finland de geheele vervallende termijn heeft betaald, en waarin wordt verklaard, dat de regeering van de Vereenigde Sta ten bereid is de Finsche schulden te be spreken, zooals Finland dit wenscht. De Fransche minister-president Dala- dier had een bespreking met den uit Londen teruggekeerden minister voor Handel en Landbouw en ontving vervol gens de pers tot het afleggen van een ver klaring. Daladier gaf te kennen, dat de econo mische vraagstukken slechts opgelost zou den kunnen worden, wanneer de valuat's gestabiliseerd zouden zijn en men tot den gouden standaard zou zijn teruggekeerd. Zonder deze onontkoombare voorwaarden zouden alle maatregelen, die men zou tref fen, nutteloos zijn. Omgekeerd hadden sedert het begin van de crisis alle pro ductie- en verbruiksmogelijkheden zóó ernstig te lijden gehad, dat van een auto matische afschaffing van contingenten en tarieven geen sprake kon zijn, zoolang de verschillende productie-gebieden niet op rationeele wijze waren georganiseerd, en wel in de eerste plaats de landbouwpro ductie, bijv. graan, wijn en hout.. De be trokken landen dienden hun productie zoodanig te regelen, dat hun uitvoer be perkt kon worden. Tegenprestaties voor deze offers zouden zij krijgen in den vorm van handelsverdragen, die op contingen ten konden berusten. Dit standpunt had den tal van delegaties ingenomen. Op deze wijze kon men een regionaal systeem vor men, dat later zou kunnen lelden tot over eenkomsten, waarbij zich alle landen zou den kunnen aansluiten, die zich op den weg van den economlschen wederopbouw bevonden. De Parijsche pers is in staat, den inhoud van het memorandum weer te geven, dat de Fransche delegatie ter Economische Conferentie te Londen zal overhandigen. In de eerste plaats wordt in dit memo randum geconstateerd, dat 't ontbrekende evenwicht tusschgn productie en consump tie der industrieele en agrarische grond stoffen de oorzaak van de crisis is. Men heeft dus te doen met een probleem van het evenwicht tusschen vraag en aan bod. dat slechts door een betere regeling van productie en afzet opgelost kan wor den. Deze methode, die bij voorzichtige toepassing in den vorm van particuliere overeenkomsten reeds goede resultaten heeft gehad, is in het bijzonder aanbevo len in verscheidene resoluties der deskun digen te Genève. Wanneer zij tot nog toe niet nog betere resultaten heeft afgewor pen ligt dat voornamelijk aan het gebrek aan samenwerking tusschen de regee ringen. In het tweede gedeelte van het memo randum wordt met klem aangedrongen op een dergelijke samenwerking tusschen de regeeringen, althans voor bepaalde producten, en komt men tot de volgende conclusies: 1. Een dergelijke overeenkomst zou de prijzen doen stijgen en daardoor de koop kracht van tal van producenten vergroo- ten. wat de de industrie nieuwe afzetmo gelijkheden zou geven en nieuwe werkge legenheden zou scheppen voor de arbei ders. zoodat weer werkloozen tewerkge steld zouden kunnen worden 2 De producenten zouden door de ver sterking van hun koopkracht oude schul den kunnen aflossen 3. Dergelijke overeenkomsten zouden 't beste middel voor de regeeringen zijn om de handelsbelemmeringen uit den weg te ruimen. In het derde gedeelte van het memoran dum wordt voorgesteld, dergelijke over eenkomsten te sluiten voor de volgende producten: graan. wijn. wol, katoen, steen kool, koper en zilver. In strijd met het bericht van Zaterdag, dat er overeenstemming zou zijn bereikt inzake de beperking der tarweproductle meldt Reuter thans, dat zich een scheu ring tusschen de verschillende staten heeft voltrokken. Canada en de Ver. Staten die een groot overschot aan graan hebben wenschen de productie te beperken, ter wijl Australië en Argentinië, die geen overschot hebben, tegenstanders van be perking zijn. DUITSCHLAND. Bezoek van den Hongaarsehen premier Verder optreden tegen wat niet nat.-soc. is, Vrij onverwacht is de Hongaarsche pre mier Gombös op bezoek gekomen. Het schijnt in de eerste plaats te gaan om eco nomische aangelegenheden, speciaal een regeling der handelsbetrekkingen doch daarnevens ook om politieke kwesties waarbij natuurlijk de Oostenrijksche .strijd". De Hongaarsche premier had een lan_ durlg onderhoud met Hitier en voorts met andere Nazi-leiders. Tevens is hij getrac teerd op een Nazi-demonstratie in het sta dion te Erfurt, waaraan plm. 120.000 Na zis deelnamen. Hitier zelf hield een rede: waarin hij o.a zeide: Toen ik ongeveer een geleden van deze plaats af het woord voerde, legde ik er den nadruk op. dat het geen 5 maanden zou duren, of de tijd der schande zou uit zijn. Dat is gebeurd. Wij zijn tot het volk "=»aan, aangezien wij hebben ingezien, dat de onmacht van den staat slechts het gevolg was van de verscheurdheid van het volk. Wanneer men het rijk weer wilde op heffen, moest men het volk opheffen en aaneenlasschen tot een onverbrekelijke eenheid. Niet door phrases, maar door een onvermoeid opvoedingswerk aan het le vende organisme kon dat geschieden. Ons werk is nog niet gereed. Maar wij zullen het voltooien, want wij hebben de jeugd, die reeds thans ons alleen behoort, en die wii ons nooit laten ontnemen. Ons volk verdraagt de leiding niet van een vreemd ras. Het moet leiders hebben, die het waardig zijn. Wij hebben het Duit- sche volk Duitsc'ne leiders gegeven. In 14 jaren hebben wij een groot wonder tot stand gebracht en het tweede wonder zal komen, wanneer gij. kameraden deze idee trouw blijft. Het kan niet de bedoeling der Voorzienigheid zijn het volk eeuwig tot pa ria's der wereld te maken. De dag zal komen, waarop wij de slavenboeien, ook naar buiten, zullen verbreken. Zich ten slotte tot de SA. SS en Hitier - jugend wendende besloot Hitler met de woorden: „En al waart gij ook dikwijls hard. ja meedoogenloos en scherp, gij waart toch steeds slechts goede Du-it- schers!" Hardnekkige geruchten deden de ronde, dat president Hindenburg ernstig ziek zou zijn. doch deze worden officieel gelogen straft- De president zou goed gezond zijn, doch vermoeid. Onmeedoogend wordt de actie tegen alles wat niet nationaal-socialistisch is, voortgezet. Uit 't lange lijstje vermelden Wij- Tegen de Stahlhelm (z.g. bondge- nootenM De Bruitswijksche regeering heeft de afdeelingen Helmstedt, Wolfenbüttel, Kó- ningslutter en Schöntngen ontbonden en verboden, daar het verbod tot opneming van nieuwe leden op groote schaal is over treden en ontdoken. De Brunswijksche regeering is voorts met de rijksregeerlng in overleg getreden om de tegen 25 Juni aangekondigde Stahlhelmbetoogtng in Brunswijk, waar aan o.a. de minister van arbeid Seldte, leider van de Stahlhelm. zou deelnemen, niet te doen doorgaan! De „Treuburger Zeitung" meldt, dat de plaatsvervangende Landrat van den kring Treuburg de plaatselijke groep van den Stahlhelm en Schareyken en de Stahlh- helmformatles in Wiesenhehe, Lehnarten, Gruenhelde, Salieschen en Wronken heeft ontbonden, daar steeds meer communis tische en Marxistische elementen weiden opgenomen in de rijen van den Stahl helm, hetgeen gevaarlijk werd voor de openbare orde en rust. Er is beslag ge legd op alle vermogens der formaties. De plaatselijke groepsleiders zijn gearresteerd Bij een groote demonstratie van de Hitlerjeugd van Mecklenburg—Luebeck kondigde Rijksstadhouder Hildebrandt aan, dat binnenkort alle jeugdvcreenlgin- gen in Mecklenburg Luebeck zullen wor den ontbonden. Ook de zoogenaamde Christelijke jeugd organisaties hebben niet het recht jonge Duitschers sociaal-politiek en staatspoli tie k op te voeden. De stadhouder verklaarde, dat hiervoor de partij wel kan zorgen, derhalve wor den dezer dagen alle tehuizen en bezit tingen van de diverse jeugdvereenigingen n Mecklenburg en Luebeck in beslag ge nomen en ter beschikking van de Hitler jeugd gesteld. De nieuw opgerichte persafdeehng van den jeugdleider van het Duitsche Rijk deelt mede. dat het bureau van den Groot-Duitschen Bond, die onder leiding staat van admiraal Von Trotha bezet is- Materiaal is - in beslag genomen. Het bureau is gesloten. Als motiveering voor dezen maatregel wordt aangevoerd, dat de Bond zich vijandig tegenover de Hitler jeugd heeft getoond. Admiraal Von Trotha heeft geprotes teerd bi) den Rijkskanselier en bij den Pruisischen ministerpresident. Tot jeugdleider was benoemd Baldur von Schlrach. Zaterdagnacht zijn te Hamburg 35 voor aanstaande sociaal-democraten, waaron der de voormalige Hamburgsche senatoren Schönfelder, Eisenbarth en Dahrendorf, het Rijksdaglld Staudinger en de voorzit ter van de federatie Hamburg der S.P.D. Meltmann, gearresteerd omdat zij deel namen aan een verboden vergadering. De Beiersche minister van Binnenland- sche Zaken deelt mede: De sociaal-demoeraten Wels. Breitscheid c.s. hebben den zetel van de SPD. ver plaatst naar Praag. Zij hebben zich der- ïalve gesteld onder de bescherming en daarmede onder den invloed van het buitenland. RECLAME. TOT 1 JULI A S. „VOORJAARS-PRIJZEN" - PRIJSCOURANT WORDT OP AANVRAGE GAARNE TOEGEZONDEN - Fa. J. W, CAHEN - v. d. WERFSTRAAT 4. LEIDEN TELEF. 2697 GEBOREN. Anna Margaretha, d. van J. v. Meteren en M. P. R. D Aergelo. ONDERTROUWD. J W. Kokkedee, j.m. 26 jaar en A. J. Bavelaar, j.d. 22 jaar: P. A. Warmond, j.m. 27 jaar en A. C. Bilderbeek, 24 jaar; A. Rijsbergen, j.m. 25 jaar en J. v. d. Heijden, j.d. 16 jaar; H, S. Schipaanboord, j.m. 22 jaar en E. Franken, j.d. 20 jaar; j. P. v. d. Kraan, j.m. 26 jaar en S. C. Korimcak, 24 jaar; W. Gijsman, j.m. 24 jaar en J. v. d. Steen, j.d. 21 jaar. OVERLEDEN. H. J. Groot Huize, ongeh. vr., 27 jaar; J. v. Iterson, d. 12 jaar: J. v. d. Blij- v. Steenbergen, wed. 79 jaar. RECLAME IS VOOR VISCH,'T AUERFUNSTE WAT ER IS. 2683 Bij de nationale bevolking heeft het buitengewone verbittering teweeggebracht, dat leden van een dergelijke partij nog in gemeenteraden zitting hebben. Daar de uitwerking van deze verbittering niet te overzien is. moeten de S.P.D.-leden der gemeenteraden en districtsvergaderingen, voor zoover zij niet zelf hun mandaat heb ben neergelegd, tot nader order van de vergaderingen worden uitgesloten in liet belang van de openbare orde en van hun eigen veiligheid En tenslotte de benoeming van dl', von Bodelsehwingh tot bisschop der Evange lische Kerk wordt niet erkend! Leider van het verzet in ds. Mueller. Bodelsehwingh verweerde zich aldus: ,,De steeds weer opduikende verwijten, volgens welke zich achter me de reactie zou verschuilen, noem ik volkomen onjuist. Wie mij kent, weet, dat ik met reactie niets uitstaande heb. Wat ik tot nu toe heb ge daan, draagt het kenteeken. dat het is verricht ten dienste van ons volk. In dezen zin zal ik ook mijn tegenwoordig ambt ver. vullen". OOSTENRIJK. De actie tegen de Nazis. Dollfuss is te Weenen teruggekeerd. Te Innsbriick bracht hij nog een bezoek aan den gewonden Seidle. Volgens een offleieele mededeeling van de politie zijn de bom-aanslagen van 12 en 13 Juni opgehelderd. De meeste daders zijn gearresteerd, doch in verband met het verder onderzoek kan niet meer bekend worden gemaakt. Wel kan worden medegedeeld, dat de daders lid zijn van een strijdorganisatie van de NSDAP. TSJECHO-SLOW AKIJE. Duitsch protest. De Duitsche gezant te Praag heeft bij de Tsjechische regeering geprotesteerd te gen het verbieden van een 100 Duitsche bladen hetwelk een novum wordt genoemd in de betrekkingen tusschen beide staten en niet in overeenstemming is met den geest van het handelsverdrag tusschen beide landen. DANTZIG. Een „eenheidsfront". De onderhandelingen, welke de laatste dagen te Dantzig tusschen nat.-socialisten, Duitsch-nationaien en het centrum zijn gevoerd, hebben in beginsel geleid tot overeenstemming omtrent de vorming der nieuwe regeering op den breedsten grond slag. Morgen komt de nieuwe volksdag bijeen, de niéuwe regeering zal dan worden ge vormd. Ofschoon de N.S.D.A.P. op grond van haar absolute meerderheid in staat zou zijn geweest de regeering zonder mede werking van andere partijen te vormen, heeft zij er prijs op gesteld de nieuwen senaat tot vertegenwoordiger van een om vangrijk nationaal eenheidsfront van het Dantzlger Deutschtum te maken. Tot, de toekomstige regeering onder leiding van den nieuwen president dr. Rauschning zul len waarschijnlijk twee centrumleden en een Duitschnationaal behooren. 41!llli:illii!llillllllllUUIIllinilllUIIIII!lllll!lllllllIli:i!l'UIIUIIU'll!ll!|||IUIIIIIIIIi;iriil!l!lli||||||!:i' OIUIIIII noiiiiuiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin DE ECONOMISCHE VRAAGSTUKKEN, PARIJS. 19 Juni. (Reuter). De Matin verneemt uit Londen, dat de minister van financiën Bonnet met de Belgische dele gatle tot overeenstemming is gekomen over het uitschrijven van een Belgische leening in Frankrijk. Deze leening zal prioriteit genieten boven de Oostenrijksche leening, WASHINGTON. 19 Juni. (Reuter). Ten aanzien van de berichten dat men op de Economische Conferentie binnen een week een valuta-overeenkomst verwacht, verklaren de leden van de regeering bereid te zijn .te gelegener tijd" hierin toe te stemmen. Roosevelt vreest, dat een oogenblikke lijke stabilisatie de jongste stijging in de prijzen kan tegenhouden of vertragen en is er op gesteld dat zijn inflationeel her stel-programma goed functionneert alvo rens de dollar gestabiliseerd wordt. Een andere factor tot verwerping van het stabilisatie-programma was de daarin vervatte controle-methode. Men zegt dat Roosevelt van harte instemt met het alge meen principe om groote wisselfluctuaties tegen te gaan o.a. door een denkbeeldige niet-geslagen munt welke een vastgsteld gewicht aan goud vertegenwoordigt met een bepaald goudgehalte en constante waarde waarop de dollar gestabiliseerd zal worden. LONDEN, 19 Juni, (Reuter). Reuter heeft Colijn gevraagd, wat zijn meening was over de stabilisatie der valuta's als noodzakelijke voorbereiding voor produc tieven arbeid van zijn commissie. Colijn verklaarde, dat het van het groot ste belang is, dat Pond Sterling en dollar gestabiliseerd worden en op het oogenblik schijnt een definitieve stabilisatie nog onwaarschijnlijk; indien een stabilisatie wordt bereikt, zal deze eerst voorloo- pig zijn. Gevraagd of verschillende voorstellen bij hem zijn ingediend, antwoordde Colijn, dat hij reeds vele plannen heeft ont vangen. doch slechts weinig van definitie ven aard. Colijn, die door zijn staatsmanschap en humor zeer bij de conferentie in den smaak valt, bewaart de uiterste reserve en voorzichtigheid, wanneer hem wordt ge vraagd. wat hijzelf van de toekomst van de conferentie denkt. „Ik geef liever in dit stadium van de conferentie nog geen uitdrukking aan mijn verwachtingen". Colijn heeft den geheelen Zondag in zijn hotel hard gewerkt aan de voorbereiding van de commissie-zitting van heden. Een in zwart-gebonden bijbel en een aanta! sigaren staan naast hem op tafel, PARIJS, 19 Juni (V.D.) De Fransche pers toont zich verbaasd door Roosevelt's houding inzake de stabiliseering der va luta. In de Echo de Paris schrijft Per- tignac dat Roosevelt noch het ontwerp der drie ministeries van financiën noch de technische overeenkomst betreffende den valuta wapenstilstand heeft goedge keurd, doch heeft aangekondigd dat hij amendementen zal instellen, waardoor het systeem soepeler zal worden. In de kringen der Fransche deskundi gen verklaart men, dat deze aanvallende voorstellen niet zoo scherp zullen uitval len als men dit in bepaalde kringen graag wilde doen gelooven. De Gre Nouvelle schrijft, dat de hou ding van Roosevelt tot nadenken stemt. Het valt te vreezen dat men zich aan de andere zijde van den oceaan reeds thans heeft voorgenomen den weg der inflatie te betreden en dat de getroffen maat regelen slechts de bedoeling hebben de huidige depreciatie van den dollar te ver- grooten. LONDEN, 15 Juni. (Reuter), Het schijnt, dat Roosevelt de Amerikaansche delegatie ter Economische Conferentie heeft ver zocht geen definitieve voorstellen inzake stabilisatie te doen. zoolang zijn intieme medewerker en raadsman Moley niet te Londen Is aangekomen. LONDEN, 19 Juni. (Reuter). De Man chester Guardian schrijft, dat dr. Colijn zeer verbaasd is geweest over de stelling van Hugenberg. dat Duitschland zijn vroe gere overzeesche bezittingen terug wensch te. Het blad voegt hieraan toe, dat hoewel de Duitsche delegatie dit weer heeft te ruggetrokken, de gewone toeschouwer zich toch zal herinneren, dat deze eisch maar al te zeer in overeenstemming is, met wat vele leiders van de Nazi's reeds in het verleden hebben verklaard. AMSTERDAM, 19 Juni. (V.D.) Voor zijn vertrek uit Londen heeft de Duische Rijks minister van Economische Zaken dr. Hu genberg aan den correspondent van de „Telegraphen Union" te Londen een in terview toegestaan. Nadat dit interview reeds aan de Duit sche bladen was toegezonden, is dit op last van het Duitsche Rijksministerie van Propaganda ingetrokken en werd aan de Duitsche bladen medegedeeld, dat dit in terview onder geen omstandigheden gepu bliceerd mag worden. Wij vernemen thans, dat dr. Hugenberg in het onderhoud met genoemden corres pondent de volgende verklaring had afge legd: „Naar het schijnt worden van mat tisch-bolsjewistische zijde in de Etj sche pers valsche berichten over de fr sche delegatie op de Economische Were' conferentie verspreid. Er zouden, naa- schijnt. meeningsverschillen i-n de rO sche delegatie bestaan. In het bijzor- wordt getracht dergelijke meenir,gij- schillen te construeeren in verband 'g, het gisteren door mij aan den preside van de Economische commissie overhz digde memorandum. Mijn reeds lang voorgenomen en dringende zaken te Berlijn noodzaltê r tijdelijk vertrek uit Londen wordt voj zien van fantastische commentaren hecht er waarde aan op het oogenblik V1 mijn vertrek nog slechts tot uitdrukk. te brengen dat het hier bij al deze combt naties slechts gaat om fantasieën." LONDEN, 19 Juni. (V.D.) De „Daily Telegraph" schrijft dat teruggenomen Amerikaansche tarief-voo' stellen niet slechts voor Engeland, d-' ook voor vele andere staten onaanvaard baar zouden zijn geweest. Een horizonta: tariefverlaging van 10 °/o in alle landen slechts in schijn een juiste en rechtvar dige maatregel, want de vermindering vaj een hoog tarief met lOVo en de vermind- ring van een laag tarief met een zelfd percentage is niet hetzelfde. LONDEN. 19 Juni. (V.D.). De „Dai Express,, meldt, dat Amerika onderhands lingen heeft geopend met Japan om d verhouding tusschen Dollar en Yen te sta) biliseeren. Amerika zou den zeer gunstige koers van 26 a 27 Dollar per 100 Yen aan bieden. Als tegenprestatie verlangen d Vereenigde Staten, dat Japan zich bij de komende tariefonderhandelingen aan d zijde van Amerika in den strijd tegen d overeenkomst van Ottawa zal plaatsen. MISLUKTE SABOTAGE POGING IX OOSTENRIJK. SALZBURG, 19 Juni (V.D). Onbekend zijn gisteren het machinehuis van sluizen van de Strubklamm-waterwerke der gemeente Salzburg binnengedrong en hebben de installatie tot automatisch' regeling van de sluizen beschadigd met d bedoeling, het stuwmeer te laten leegl— pen.. Door onvoldoende bekendheid met de installatie slaagden zij er niet in, de sluizr te openen en trokken zij de sluisdeuren ia de verkeerde richting, waardoor de reg* lingsinstallatie beschadigd werd. Bij ster-| ken regenval zouden de laag gelegen de:- len ernstige schade hebben opgeloopen.' Waren de daders in hun opzet om hel stuwmeer te laten leegloopen ges dan zouden ongeveer 3 millioen kubieken meter water de omgeving hebben over stroomd. In den loop van den Zondag kon men i> aangebrachte schade herstellen. Hei onderzoek naar de daders is in vollen gat:. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN, KONINGSBERGEN, 19 Juni (VDh Tijdens een korte onweersbui, die zich gistermiddag boven Koningsbergen ont laadde, werd een 17 jarige jongen, die aan I liet zwemmen was, in het water door den bliksem getroffen en gedood. GANDHI MOET RUST HEBBEN. POENA 18 Juni, (V.D.) De zes dok ters die Gandhi behandelen zijn niet te vreden over het herstel zijner gezondheid. Zij hebben hem nu vier weken volkomen rust voorgeschreven. De campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid is opnieuw uitgesteld, nu tot 31 Juli a.s. DUITSCHE VLUCHTELINGEN IN GRIEKENLAND. BERLIJN, 19 Juni. (Wolff.). Uit Athene ivordt vernomen, dat meer dan 100!) Duit sche vluchtelingen in Griekenland asyl zoeken. Het schijnt, dat sommigen deze men- schen op Korfoe willen huisvesten, anderen verzetten zicli evenwel tegen hun immigra tie, aangezien Griekenland reeds genoeg te doen heeft met zijn eigen communisten. PROCES TEGEN DE SPAANSCHE MONARCHISTEN. MADRID, 19 Juni. (V.D.). Te Madrid begon heden het groote proces tegen de deelnemers aan de monarchistische PU'CJ1" poging van 10 Augustus 1932. Er zijn 15 beklaagden. Het proces zal waarschijnlijk drie weken duren. ONGEVAL BIJ AUTORENNEN MADRID, 19 Juni. (Reuter). Bij auto- rennen in Catalonië is een wagen over den kop geslagen. De bestuurder werd op slag gedood, z'J11 begeleider werd ernstig gewond. SCHIP VERGAAN. SWINEMÜNDE, 19 Juni. (V.D.). Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak is zon dagmiddag plotseling bij prachtig weer ne stoomschip „Iris" uit Elbing op 10 zeemijl van de Noord-Oder-bank ton de Oostzee gezonken. Het schip 116' Meter diep. Het gisteravond te elf uur te swm münde binnengekomen Zweedsche st®°ri, schip „Asta" had de bemanning „Iris" ronddrijvende in twee booten s vonden en opgepikt. Uomburg De „Iris" was op weg van nam - naar Elbing met een lading cenJe„inliEr 500 ton metende schip was niet m" dan 43 jaar oud. J-J

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2