74ste Jaarpang MAANDAG 19 JUNI 1933 No. 22468 STADSNIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. IPRESBURG BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERT ENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlëD uit Leiden en plaatsen «■aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden r. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladee EERSTE BLAD. OUDERAVOND ULO-MEISJESSCHOOL BREESTRAAT. Lezing van den heer Loeff. Dezer dagen heeft in de U.L.O.-Meisjes- diool, Breestraat 66, een ouderavond plaats gehad. Om 8.15 heette het hoofd der school, mejuffrouw .Wissel de aanwe zigen hartelijk welkom en begroette tevens den spreker van dien avond, de heer J leff. uit Utrecht. Nadat de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen en goedgekeurd, werd het woord gegeven aan den heer Loeff voor zijn verhandeling -rer de crisis der jeugd. De moeilijke eco- -mische toestanden, de weinig hoopvolle toekomst en de verouderde opvattingen over den omgang tusschen jongens en elsjes geven de jeugd wel groote moei- iheden waarvan lang niet iedereen de aarte voelt. De heer Loeff gaf wel een justeren kijk. maar wie de werkelijkheid hü. weet dat het niet overdreven is. en tenslotte eindigde hij met een opwekking te: ouders en opvoeders om de jeugd op te den tot zielskracht, die haar zal wape- en om alle omstandigheden het hoofd te keien. De aanwezigen dankten den spreker met een applausje en mej. Wissel bracht den dank in woorden. Er werd nog door ver- -hillende ouders gesproken over het op lichten van een schoolfondsje met kleine vrijwillige bijdragen, waarop mej. Wissel den avond sloot. De ouders bezochten het noolijk met bloemen versierde teekenlo- kaal waar een keur van handwerken en teekeningen een urdigen kijk gaf op de goede leiding der school. Omstreeks tien uur ging deze geanimeerde bijeenkomst uiteen. o OPENBARE LES MEJ. XRUUS ESSERS. Het moet wel een buitengewoon groot genoegen geweest zijn voor ouders en belangstellenden de openbare les der piano-leerlingen ^van Truus Essers alhier bij te wonen op Zaterdagmiddag j.l. in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal. Mejuffrouw Essers opende met een hartelijk welkomstwoord, vertelde een en ander van het programma (zij was over het algemeen, ondanks het vele huiswerk, over het studeeren der leerlingen wel tevreden) en vroeg ten slotte de aan dacht der aanwezigen voor de verschil lende uit te voeren nummers. Het goed verzorgde, uitgebreide programma bracht veel afwisseling; er werden muzikaal klin kende stukjes, sonatines, quatre mains, een six mains, en werken voor meerge vorderden ten gehoore gebracht. Ook kre gen wij 2 composities voor 2 piano's, die ongetwijfeld wegens de goede vertolking een extra vermelding waard zijn! Het waren; Variaties op een Amerikaansch volksliedje van Heuser en het le deel van een sonate van dementi. Vóór de pauze verschenen vele kleinen op 't podium om van hunne muzikaliteit blijk te geven; 't was een keur van uitstekend uitge voerde nummers, die met zorg onder de bekwame leiding der leerares waren inge studeerd. Daar het programma vrijwel opliep in moeilijkheid, kregen wij na de Pauze langzamerhand de meer gevorder den, die ons op muzikale en gevoelige wijze o.a. werken van Beethoven, Bach, Moszkowski, Mendelssohn, Siep, Daguin, Drieg, Debussy en Schubert voorspeelden. Aan het einde van den zeer geanimeer- den middag bracht een der aanwezige dames namens alle ouders mej. Essers hartelijk dank voor alles wat zij in het aigeloopen jaar haren leerlingen had bij gebracht; zij meende dat deze middag ook voor de leerares een groote voldoening Koest zijn en sprak ten slotte de hoop uit. dat de leerlingen in de toekomst hun best zouden blijven doen, zoodat het vol gend jaar eveneens mooie resultaten zul len worden bereikt! In de pauze werden de kinderen ont haald. Vele bloemen werden aangeboden. W'EEST VOORZICHTIG MET ELECTRICITEIT! De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit waarschuwt ern- ™g tegen het gebruik van z.g snoer- 'eidlngen op die plaatsen, waar aanleg van vaste leidingen is voorgeschreven. Dezer dagen meldde een aangeslotene een vuurverschijnsel nabij een electrische aansluitkast. Bij onderzoek bleek echter niet de aansluitkast, maar een in de nabijheid van deze kast vastgekramde snoerleiding de oorzaak te zijn. In zulke gevallen geeft de beveiliging, welke in jedere installatie aanwezig is. geen waar teugen tegen brandgevaar. ieder, die dergelijke verboden leidingen, wooals in den aanhef bedoeld, ln huis neeft, wordt dan ook dringend aangera- "rii deze onverwijld te laten wijzigen of verwijderen. In geval van brand, veroorzaakt door onoorvrwi^^f,!aanleg. *avT 6 ai van orana. verotn^aaiw een ongeoorloofden electrischen aanleg m», .,men zi°h aan groote moeilijkheden t de verzekeringsmaatschappijen bloot. DE BELANGEN DER DUITSCHE OBLIGATIEHOUDERS. Bijeenkomst in den Vergulden Turk. Zaterdagmiddag vond in den Vergulden Turk een bijeenkomst plaats van obliga tiehouders van Duitsche fondsen daartoe uitgenoodigd door Dr. D. J. Hulshoff Pol in diens kwaliteit van voorzitter van de Vereemging tot Effecten bescherming te Den Haag. tevens namens de Vereeniging van Fondsenhouders te Amsterdam, ten einde te bespreken op welke wijze de be langen der Duitsche obligatiehouders, nu het transfer-moratorium is afgekondigd, het best gediend kunnen worden en hoe men zich daartegen moet verweren. Spr. behandelde uitvoerig de gevolgen van het transfermoratorium; geen geld, uit welke leeningen dan ook, afkomstig, mag meer over de grens. Tevens besprak hij de z.g. „Sperrmarken'-kwestie, waardoor even eens groote bedragen voor de obligatiehou ders verloren gaan. Op zakengebied heerscht een soort van ..dumping": met behulp der Sperrmarken kan in Duitsch- land goedkoop worden ingekocht. Niets be let de Sperrmark nog verder te dalen. Dit alles is geen „buitengewone" toestand, doch een schakel in de ketting, die aldus spr. Duitschland reeds sinds jaren gesmeed heeft, om zichzelf zooveel mogelijk te be- voordeelen ten koste van West-Europa en Amerika. In totaal is door het buitenland een be drag van 15 milliard in Duitschland belegd. Dit geld heeft Duitschland gebruikt om zich krachtig te ontwikkelen. Natuurlijk is er ook veel verkwist, doch het meerendeel werd toch besteed voor een betere outillage met het oog op den eerstvolgenden strijd. Goebels zeide indertijd reeds: „Leen maar. zoo veel als ge wilt, terugbetalen doen wij toch nooit"; hier kan men de vraag opwer pen; waarom hebben wij toch telkens weer geleend. Hierop zijn twee antwoorden te geven: lo. het egoïsme van ons allen: het pu bliek dacht Duitschland een uitmuntend debiteur .die hooge renten vergoedde; nie mand meende, dat het ooit op „niet- terugbetalen" zou neerkomen, hoewel de Ver. tot Effectenbescherming steeds tegen de Duitsche leelingen heeft gewaarschuwd. 2o. de schuld van de banken, die telkens de leeningen aanprezen terwiüe van de provisie enz. Het ergste is nu te verwach ten. Misschien zullen de banken voor hun handelscredieten nog een uitweg weten te vinden, niet alzoo de bezitters van obliga ties. indien ook zij zich niet krachtig aan eensluiten. Is de toestand in Duitschland wel zoo slecht, dat dit land zijn schulden niet kan voldoen? vroeg spr. Deze is zeker niet gun stig. doch voor een groot deel. doet men maar alsof .hetgeen hij nader uiteenzette. Millioenen zijn bovendien gebruikt voor het tegen 1/3 van de normale waarden in- koopen der Duitsche obligaties, een bedrag dat verre te boven ging. hetgeen noodig was voor de deviezen af te lossen. Nederland heeft nog geen represaille maatregelen genomen en toch kan dit met succes gebeuren (getuige hetgeen kleine landen als Letland en Zwitserland deden'. Doch de bezitters van Duitsche obiigatie's welke dan ook, moeten daartoe één front maken Met vertrouwen kan men dan de maatregelen van een man als Colijn af wachten. Als een krachtig midel beval spr de z.g. „clearing" aan. Het export overschot van Duitschland ten opzichte van ons land bedraagt, nog f. 165.000.000; de door dit land verschuldigde jaarl. rente f. 148 000.000 die daaruit gemakkelijk betaald kan worden. Hier hebben wij een krachtig wapen hoe wel Amerika en Engeland tengevolge van hooge invoerrechten niet zulk een gunstige handelsbalans toonen en dus een interna tionale regeling bepleiten. Vóór alles wijden deze landen derhalve hun aandacht aan de Dawes- en Youngleening Wij dienen er echter voor te waken dat onze rechten niet vervallen ten voordeele van het buitenland. Slechts een „clearing" kan uitkomst bren gen: alle aan Duitschland verschuldigde gelden dienen bijv. bij de Ned. Bank ge- stort, waaruit dan allereerst de betaling der coupons moet geschieden. Wanneer zulks nil met gebeurt, dan Is voorgoed de kans verkeken, dat wij ooit iets van ons geld terug zullen zien. Spr. beval tenslotte een gemeenschappelijke actie van alle Duitsche fondsrentebezltters ten sterkste aan teneinde den heer Colijn den noodi- gen steun te verleenen. om liet „Clearing - ontwerp, dat reeds gereed ligt. onmiddellijk in te dienen. Daartoe zal ook te dezer plaatse een comité van actie worden in gesteld; aansluiting bij de Vereenieing tot Effectenbescherming is voor ieder belang hebbende dringend gewenscht. D» volgende motie werd. na bespreking 3^*"tcnonicn, welke aan den Ministerraad zal worden verzonden: „Nederlandsche be zitters van Duitsche obligaties, die onder leiding van de Ver. tot Effectenbescher ming vereenigd zijn in vergadering in den Vergulden Turk op Zaterdag 17 Juni 1933 dringen er met klem bij Uwen Raad op aan dat ter bescherming hunner rechten '..gin het Duitsche transfer-moratorium rclearing wordt verplicht gesteld, waar voor liet Duitsche export-overschot wordt SibnUkt ter betaling hunner renten, zoo wei van vóór-oorlogs- als na-oorlogs- srhn.den. De heer Pel beval nog aansluiting bij de V— »nt Effectenbescherming, die reeds la"- uitstekend oreventief werk heeft ge daan. ten sterkste aan. HERVORJIDE JONGEREN-ORGANISATIE Dr. Riemcns sprak in de Katwijkschc duinen. Zaterdag J.l. had de Hervormde Jonge ren-Organisatie te dezer stede een open lucht-samenkomst in de Katwijkschc duinen georganiseerd, waar dr. J. Riemens als spreker optrad over het onderwerp „Verkiezing en Verantwoordelijkheid". Spr. ving zijn inleiding aan met het voorlezen van enkele gedeelten uit de Confessie van Guido de Brés en de Leer regels van Dorat. die speciaal over ge noemd onderwerp handelen. Daarin wordt oa. gezegd, dat de geheele menschheld voor God verdoemelijk is, maar dat Hij in Zijn barmhartigheid sommige heeft uit verkoren, terwij] Hij anderen in het ver derf laat. waar zij zich door eigen schuld in gestort hebben. Waartoe dient feitelijk de leer der Uit verkiezing? Bij onze vaderen werd zij op der, voorgrond geplaatst tegenover de Katholieke leer der goede werken, terwijl zij bij ons het diep afhankelijkheidsbesef van God accentueert. Alles, ook ons geloof, wordt ons door God geschonken; wij zijn slechts rentmeesters van Zijn gaven Doch. wanneer nu God ons leven tot in de kleinste bijzonderheden beschikt, zijn wij dan nog wel verantwoordelijk voor onze daden en gedachten? Dat is de groote moeilijkheid, de voor ons menscheliJk ver stand niet op te lossen tegenstrijdigheid. Want de Bijbel leert ons duidelijk, dat wij niet kunnen volstaan met de redeneering: ..Als God het zóó verordineerd heeft, word ik zalig zonder eenigc voorwaarde van mijn kant". Neen, één ding moeten wij zelf doen, n.I. gelooven. Als wij ons hart ver harden, kan God ons niet tot Zijn kinde ren aannemen. Bovendien moeten wij wel onderschei ding maken tusschen de in den Bijbel ge noemde electie, waarin God een bepaald persoon of volk verkiest om anderen tot zegen te zijn hetgeen trouwens in alle eeuwen de taak der gemeente van Jezus Christus is en de praedestinatie, waar door. ais de mensch schijnbaar Gods plan nen in de war gooit, toch al het kwade weer ten goede wordt gekeerd. En degenen, die God niet heeft uitver koren? De menseden gaan philosofeeren, en uit een logische redeneering het besluit der verwerping opbouwen. Inderdaad. God is gestreng tegenover hen die Zijn verlossing niet willen aanvaarden, doch zouden wij niet beter doen. daar geen ge volgtrekkingen uit te maken, maar de oplossing van dat probleem aan Zijn witsheid ever te laten? Hii zoekt toch juist het verlorene? Menschelijke logica laat in den steek, doch de gouden draad van Gods Liefde is onverbrekelijk, en zal eeuwig het verband blijven vormen tusschen een ver loren menschenziel en het vergevend Vaderhart. OPGRAVINGEN IN DRENTE. Een goede aanwinst voor het Museum van Oudheden. In Emmen werd in de aigeloopen weken niet ver van het z.g. ..Zandmeer" onder leiding van den assistent bij 's Rijks Museum van Oudheden alhier Dr. F. C. Bursch, een belangrijk Germaansch ur nenveld ontgraven. Op de gewone wijze teekenden zich de heuvels van dat graf veld door ronde kringer. in het zand af, die ook hier weer de palissade-greppels bleken te zijn van wanden, die de verschil lende grafplaatsen hadden omgeven. Ook twee grootere bedden, zooals men die als overblijfsels van primitieve temoels meent te moeten verklaren, waren in "net terrein aanwezig en merkwaardig was het vooral, dat daarin nog zeer duidelijk de afteeke- ning van twee palenreeksen te vinden was. die deze bedden als 't ware in drie schepen verdeelden. Hier was dus het positieve be wijs gevonden, dat men hierbij werkelijk met bepaalde gebouwen te doen heelt. Wat verder vooral ook van belang was was het feit. dat nog zeker meer dan twin tig goed geconserveerde urnen en andere stukken aardewerk, waaronder eenige zeer zpldzame vormen, uit den grond voor den dag kwamen, die dus voor genoemd mu seum een zeer welkome aanwinst betee- kenen. GYMNASIUM. Voor het eindexamen, diploma B. zijn van de tweede groep geslaagd de heeren J. G. W. Parmentier, H. Flu, G. J. Goe- koop. C H. R Langezaal. H. Stenfert Kroese (Noordwiik-Binnen). G. J. Velds (Oegstgeest'. Het examen wordt met drie candidaten voortgezet. Afgewezen één. Afdceling B. eerste groep, alsnog ge slaagd mej. T. Brouwer (Oegstgeest) PLATTEGROND VAN LEIDEN. Tegen den prijs van f. 1— is in den boekhandel verschenen een plattegrond van Leiden, uitgave der N.V. J. Smulders en Co. en A M. van Zwicht. Aan de zeer overzichtelijke en in kleurendruk uitge voerde kaart is een alphabetische straten- lijst toegevoegd. GEMEENTELIJKE H.B.S. Geslaagd zijn in afdeellng A (economi sche afdceling de dames A. C. Verhaar, L .Verhaas (Voorburg), M. C. Willems (Noordwijk). Afgewezen één. GEM. KWEEKSCHOOL. Uitslag 2e groep (5 cand.) Nuttige Handwerken geslaagd de dames: A. M. Verboog alhier; J. E. Ross en M. Woesten- burg Oegstgeest; P. W Jagers, Rijpwete- ring en R. van der Sluis. Voorburg. Alle candidaten voor Nuttige Handwerken zijn dus geslaagd! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: M. H. Viergever. Van Panhuysstraat 74. Noordwijk. Internationale expeditie van bloemboll n en planten alsmede agentuur. Eigenaar N. H. Viergever, Noordwijk. PARKCONCERT. Donderdag 22 Juni a s. zal het Leidsch Harmonie-Gezelschap „de Post", directeur de heer M. Bolderdijk, het zesde concert verzorgen van den Bond van Leldsche Har monie en Fanfare Vereenigingen. Het con cert wordt gegeven in het Plantsoen (Musis Sacrum' en zal aanvangen 8 uur precies. Stoelen zijn voor luisteraars te huur te gen den geringen prijs van vijf cent. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen. Bij onver hoopt uitstel door ongunstig weer zal dit vroegtijdig bekend gemaakt worden aan de brugwachtersposthuizen, het Politie bureau. Zonneveldstraat. Politieposthuis, Steenstraat en aan het Postkantoor. Programma 1. Telefunken, Marsch, Joh. Evert. 2. Wilhelmine ouverture. L. Boyer. 3. Le moulin dans le Vallee, Ch. de Carmont. 4. Scène de Ballet. Ch. de Carmont. Pauze. 5. Hoch Post!, marsch. Joh. C. Geyp. 6. La Reine Maud, ouverture, L. Boyer. 7. Gold und Silber, wals, F. Léhar. 8. De Karavaan, karakterstuk, A Zwart. 9. Rheingold. groote fantaisie, R. Wagner. 10. Marsch Finaal. De wachtmeester Grondel van het 6de R.V A. alhier wordt met half Juli a s. voor eenige maanden gedetacheerd naar de legerplaats bij Oldebroek. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen voor electro-technisch ingenieur mej. H. J. Bregman, alhier. Onze stadgenoote, mej. M. W. E. Pee- ters is geslaagd voor het examen akte L.O. Een onbekende vrouw had voor 10 dagen kamers besproken in hotel Bel- levue. waar zij tevens heeft gegeten en ge dronken en een telefoongesprek met Den Haag heeft gevoerd. Eveneens kocht zij goederen bij de firma Lanfers, zonder te betalen. Zij heeft het hotel verlaten en keerde niet terug. De politie stelt een onderzoek in naar deze oplichtster; het Haagsehe telefoonnummer is haar bekend. Gisteravond vond onder goede belang stelling in „Oud-Hortuszicht" een concert plaats van het Leidsch Harmoniegezel schap „De Post", Onder groote aandacht werden de diverse nummers van deze kun dige muzikanten onder leiding van den heer Bolderdijk aangehoord. Onder verwijzing naar de advertentie, voorkomende in ons blad van Zaterdag J.l., betreffende den taxidienst der Eltax. is ons hedenmorgen bij een bezoek aan de voorlooplge vestiging der N.V. ..Eltax" in de Oostergarage. Hooge Rijndijk, gebleken, dat de 4 cyl ..Opel" wagentjes die plaats bieden aan 3 pasagiers. zich in keurige conditie bevinden. Zij worden bestuurd door betrouwbare chauffeurs. Zaterdag is men begonnen met 6 auto's, welk getal, in verband met de zeer groote belangstel ling. binnenkort tot 20 wordt uitgebreid, evenals dat der standplaatsen. De grenzen der binnenstad zijn, naar ons uit de prospectus bleek, ruim genomen Naar gemeld, bedraagt de prijs van een rit in de stad 10 cents per persoon, terwijl die der buitenritten eveneens uiterst laag is. Zeer spoedig zal per advertentie het telefoon nummer der maatschappij bekend worden gemaakt. —In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 12 Juni43 volw. pers. Dinsdag 13 Juni 47 Woensdag 14 Juni 46 Donderdag 15 Juni47 Vrijdag 16 Juni 46 Zaterdag 17 Juni 47 De navolgende schepen zijn Dinsdag 20 Juni radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio. Baloeran, Dempo, Flandria, Joh. van Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Kota Nopan, Kota Pinang.Kota Tjandi. Leerdam, Mar- nix van St. Aldegonde, Orania, Rotterdam (Holl. Am. Ljjn), Simon Bolivar, Slamat, Tasman, Venezuela Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord BINNENLAND. Een wetsontwerp ingediend tot wijziging der rcgistraticwet 1917. (Binnenland, 3e Blad». De golflengten van Huizen cn Hilversum gehandhaafd tegen besluit te Luzcrn in. (Binnenland, 3e Blad). Jaarvergadering van diverse vereenigin gen. (Binnenland. 3e Blad). Motie der Hollandsche P.E.N.-club in zake het gebeurde ter alg. vergadering in Zuid-Slavië. (Kunst, 3e Blad). I)e saneering van het blocmbollenbedrijf. (Landbouw, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Een reeks verkeersongevallen eischt slachtoffers. (Gemengd, 3e Blad). Te Soesterbcrg is een legervliegtuig neer gestort. De bestuurder bleef ongedeerd. (Laatste Berichten, lc Blad). BUITENLAND Rondom de Economische Wereldconfe rentie. (Buitenl. en Tel. le Blad). Bezoek van den llongaarschen premier Gömbös aan Berlijn. (Buitenl. le Blad). Scherpe actie der Duitsche NazLs tegen alles, wat niet nationaal socialistisch is. (Buitenl. lc Blad). Een Amerik. nota inzake de schulden. (Buitenl. le Blad). De Amerikaanschc vlieger Mattern is zoek. (Buitenl. Gemengd. 3e Blad). RECLAME. GA NAAR DQNKERSTEEG, LEIDEN, TEL 1322 ■rN°PAPAR STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDENI 8770 DE LGEMEENE TOESTAND. Rondom de Londenschc conferentie. Het gaat momenteel vreemd te Londen. Zooals men weet, had de Duitsche minis ter Hugenberg onverwacht een memoran dum ter conferentie gedeponeerd, waqrln koloniën worden gevraagd. Begrijpelijker wijs zette dit algemeen kwaad bloed en het memorandum is eenvoudig terug genomen' Hugenberg schijnt in de Duit sche delegatie geheel te zijn losgelaten en het heet nu. dat het memorandum niet was van de Duitsche regeering. doch van Hugenberg persoonlijk. Lltwinofl noemde het „een komische noot" ter conferentie. Hugenberg is inmiddels naar Berlijn terug. Of hij zal terugkeeren In kringen der Duitsche delegatie ver luidt. dat de Duitsche vertegenwoordiging ter conferentie zoo geregeld zal worden, dat de hoofdgelegeerden om beurten naar Duirichland zullen terugkeeren, teneinde aldaar de leiding der loopende zaken In handen te kunnen houden. De reizen zul len beurtelings geschieden, ojxlat ook de leiding ter conferentie steeds door verant woordelijke instanties zal kunnen worden uitgevoerd. Met nadruk wordt er op ge wezen, dat aan dergelijke reizen geen po litieke beteekenls moet worden gehecht. Zoo zal begin van deze week rijksminister van buitenlandschc zaken von Neurath naar Berlijn reizen. Het juiste tijdstip van zijn vertrek staat nog niet vast. De Amerikaansche en Poolsche delega ties hebben den voorzitter der Econo mische conferentie, dr. H Colijn, memo randa over haar voorstellen doen toeko men. In het Amerikaansche memorandum wordt een verlaging der tolmuren door veelzijdige overeenkomsten voorgesteld en wel allereerst een verlaging van 10% van alle tollen, inclusief de bijzondere rech ten en andere invoerrechten. Verder wordt gewezen op de wenschelljkheid van het verminderen der Invoerbeperkingen, als mede voorgesteld een uitbreiding van het tarievenbestand tot na den afloop der Economische Wereldconferentie, opdat in- tusschen constructieve maatregelen kun nen worde nuitgewerkt voor de verbete ring der internationale handelsbetrekkin gen Verder wordt nog voorgesteld als sti mulant voor de verlaging der tolmuren net sluiten van bilaterale verdragen met als basis de meest-begunstigings-clausule. De Poolsche delegatie stelt voor ten eerste een overeenkomst tot verbetering en geleidelijke afschaffing der valuta be-

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1